Barst in project Duurzaam Veilig 'Nieuwe impuls voor plattelandstoerisme' DE STEM Poging tot moord leidt nog niet tot eis van jnstitie Informatiebord over Zeeuws gewas onthuld De stille kracht van gedeputeerde Lous Coppoolse Jl7kl.ririll.-I9A TEN Gastvrouwen Provincie eist garantie veiligheid kerncentrale DESTEM mammm Bel Dames thuis 0906-98.50 0906-96.88 0906-95.98 06-9789 Clubs PRIVILEGE De Massagesalons Brieven onder nummer DE STEM POSTBUS 3229 4800MB BREDA C1 Consulentschap Natuur- en Milieu-educatie Zeeland stopt met deelname Concreet plan voor een toeristisch treintje door West-Zeeuws-Vlaanderen Werkstraf voor brandstichter Bent u de Human Resources Adviseur die de Lage Landen zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures se ber OEP ingen g dere vrouwen geven nu telefnri 6-15.55 (60cpm). J aal tarief! Brabant dating: vrouwen willen 1010-29.46.128 cpm! Direkt ij^j uwen (40+) willen sex 06-13.33 en wachttijden! Vrouwen live a/d lijni 0-600.200 (60cpm) ag tarief! Sexthuiskontakt uwen 35+ willen sex 0-600.700 (60 cpm).- IOSEX: 'n vrouw of man tra in bed. 0-600.800 (60cpm). el-doorschakellijn. ouwen van 40+ direkt x! 090-600.500 (60cpml rinummerdating: vrouwen uit jouw netnr.gebied' 06-17.17 (60cpm) in heel Nederland GEHEEL PRIVÉ 24 u/pd (1 gpm) ZOMERKRIEBELS? geheel privé 24 u/pd ca. 1 gpm GAY PRIVÉ 24 u/pd ca igpm Ik ben er ALTIJD VOOR JOU ca. 1,05 p/m P! 30 vrouwen komen in 1 in. Ze gebruiken alles Live tories 0906.9858 pm99c een wachttijden! Stad -xdating: vrouwen uit jouw ad! 090-60.200 (60cpm) etrouwde vrouwen 20-59 willen sex thuis! 906-18.18 (60cpm) exdating (75 cpm): reda 090-650.444.76 indhoven 090-650.444.40 ilburg 090-650.444.13 elefoonnrs. van vrouwen 0+: Direkt kontakt, 906-17.17 (60cpm) -een wachttijden!. Vrouwen 5+ live a/d lijn! 90-600.200 (60cpm) 60 cpm! Tel.nrs. van vrouwen: ze geven hun tel.nr.! 090-60.100 60 cpm! GIGOLO dating: Vrouwen willen sex. 090-600.100 99cpm mol.dame It.voor jou 18 slip zakk als je wilt dan mg.je schat!0906.9694. Ik ben heet+wild, 't gaat me net als jou maar om 1 ding! Bel me!0906.9794 pm99c. Als u uw broek uittrekt kan ik de maat nemen meneer..! Winkelmeisjes 18 jr! Bi snel 0906.9625pm99c Dag. sexen hete meisjes op onze livelijn! Alleen hele he- te mogen 09060603 pm99c te Zundert zoekt met spoed Bel snel voor info: 076-5990060. Wij zijn open vanaf 14.00 uur. voor Thaise body- en erotische massages in zeer luxe salons Breda 076-5222333 Eindhoven 040-2127799 Den Bosch 073-6211070 Als U wilt reageren op ad vertenties met brieven on der nummer gelieve U linksboven op uw envelop duidelijk het briefnummer uit de advertentie te vermelden en uw brief (gefrankeerd) alsvolgt te adresseren: (niet aan ons antwoordnummer ivm automatische opening van antwoordnr. poshj De letter voor het brief- nummer geeft aan in weix gebied de adverteerder woont: L=Limburg/ BU=Oost-Brabant/ G=Gelderland/ S=Stem-Brab. Nieuwsbiao Indien U Foto's e.d. wens' terug te ontvangnen van adverteerder, is het verstandig een aan uze gerichte en gefrankeerde envelop bij uw reactie te voegen- Zeeland 11111 VRIJDAG 11 JULI 1997 Door Cees Maas Middelburg - Het Consulent- schap Natuur- en Milieu-edu catie Zeeland (NME) is uit het verkeersproject Duurzaam Veilig gestapt. Het NME ver wijt het projectbureau Beke en de overheid dat er een hele slechte onderlinge communi catie is en dat het dus zinloos is door te gaan. Kerder deze week lieten acht maatschappelijke organisaties uit West-Zeeuws-Vlaanderen in deze krant al weten veel kritiek te heb ben op bijvoorbeeld de inspraak procedures en de 'waanzin' van honderden verkeersdrempels en andere obstakels op plattelands wegen. De weerstand in de regio groeit, het NME is nu de eerste or ganisatie die de pijp daadwerke lijk aan Maarten geeft. „Ik heb daar wel begrip voor," zegt de Zeeuwse politiek hoofd verantwoordelijke gedeputeerde Hennekeij (Verkeer). „Het NME had een offerte ingediend voor een natuuronderzoek en wij heb ben verzuimd daar antwoord op te geven, dus op dat punt heeft het NME gelijk. Maar het is maar een onderdeeltje van een aantal zaken waar we uit moeten komen. Ik deel het protest van die organisa ties over te weinig inspraak abso luut niet. Als je inspraak houdt, wekt dat de verwachting dat alle ideeën gehonoreerd kunnen wor den en dat kan natuurlijk niet. Maar bij projecten in Oostburg en Schoondijke zijn nagenoeg alle wensen gehonoreerd, maar daar hoor je niemand over." Het NME vindt ook dat de natuur te weinig aandacht krijgt in het verkeersproject. Een fragment uit de ontslagbrief van het NME: „Wij hadden een dubbele doel stelling: verkeersveiligheid en mobiliteitsreductie. Meerdere ini tiatieven zijn door ons genomen in de werkgroep gedragsbeïnvloe ding. Effectiviteit en doelmatig heid stonden bij ons hoog in het vaandel. Het spijt ons te moeten vaststellen dat wij veel tijd heb ben geïnvesteerd in het project en dat deze investering bijzonder weinig resultaat heeft gehad." Een waterval van verkeersdrem pels en andere obstakels zal West- Zeeuws-Vlaanderen onbereik baar maken, meldden de acht an dere organisaties met kritiek eer der deze week. Gedeputeerde Hennekeij: „Dat is natuurlijk absoluut niet waar. We weten wat we doen en waarom we het doen. Over die drempels bij voorbeeld nemen we nu een proef met een fruitteler en dat gaat over drempels met verschillende spoorbreedten. We gooien na tuurlijk niet zomaar alles vol drempels. Maar wat mijn grote probleem is dat wij steeds te ma ken krijgen met wisselende verte genwoordigers van de organisa ties. De ene keer spreek je in goed overleg iets af met meneer X van de organisatie A en de andere keer krijg je te maken met meneer Y van dezelfde organisatie die het allemaal toch anders ziet. Of men initieert ineens een stichting. Daarom heeft die kritiek mij ver rast en daar wil ik van af: er moe ten niet steeds nieuwe mensen in het overleg komen, dan wordt het inderdaad moeilijk voor ons om te communiceren. Wij moeten een vast aanspreekpunt hebben en daar gaan wij nu eerst voor zor gen." Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 40-jarige G. V. uit Philippine stond gisteren in Middelburg terecht voor een poging tot moord op zijn 31-jarige ex-vriendin uit Biervliet en het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de 68-jarige moeder van de vrouw, op 4 april van dit jaar. Van onze verslaggeefster Oostburg - Een treintje dat in het zomerseizoen langs de mooiste stukjes West-Zeeuws- Vlaanderen rijdt. Dat is het nieuwste initiatief om het plattelandstoerisme in deze streek weer een impuls geven. Om de route en arrangementen met het treintje van de grond te krijgen is onder de naam 'Treintje Plattelandstoerisme' een speciale werkgroep in het leven geroepen. De werkgroep bekijkt welke inte ressante objecten in aanmerking komen voor de treinroute. Initia tiefnemer is recreatie-onderne mer P. de Keuninck. Volgens hem gaat het treintje vanaf de zomer van 1998 door het achterland van West-Zeeuws-Vlaanderen rijden. Maaltijden „We willen de treinritten koppe len aan verschillende arrange menten zoals maaltijden, het be zoek aan typische streekboerde- rijen en plaatsen waar streekpro ducten te koop zijn. Gedacht wordt aan een koppeling met de projecten 'Fietstas' en 'Shoppen in de polder'. Voor bepaalde ar rangementen denken we aan het aanbieden van een picknick of barbecue als afsluiting. Bij min der uitgebreide arrangementen denken we aan het afsluiten van de excursie in een typisch dorps café," aldus een enthousiaste De Keuninck. Campings Opstapplaatsen voor het treintje worden verschillende (boerde- rij)campings. Terwijl de route volgens de werkgroep moet lopen langs in Zeeuws-Vlaanderen voorkomende gewassen met daar in geplaatse informatieborden. „Een excursie kan het beste een thema worden meegegeven in het kader van natuur en cultuur. Zo spelen we ook in op de door de provincie aangegeven specifieke maanden zoals de Natuurmaand en de Cultuurmaand." In de route zal aandacht worden besteed aan voor de streek historische plek ken als kreken, dijken met knot wilgen zoals bij de Braakman, het eiland van Cadzand en Het Vlae- msche Erfgoed in Groede. De ko mende maanden werkt de werk groep het plan verder uit. Van onze verslaggeefster Zuidzande - In een bietenveld vlakbij Zuidzande werd gister middag het eerste toeristische informatiebord over landbouw gewassen onthuld. De komende weken zullen in totaal elf bor den langs twee fietsroutes, de Zwinroute en de Panoramarou te, worden geplaatst. De borden worden in het gewas geplaatst waar ze informatie over ge ven. De afbeelding van de plant staat erop afgebeeld en in twee talen (Nederlands en Duits) wordt uitgelegd waar het gewas voor wordt ge bruikt. Initiatiefnemer van het bordenproject is stichting De Springer, een samenwerkingsverband van zeven (kust)campings. Doel van het pro ject is een betere informatievoorziening over de streekgewassen aan toeristen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Volgens De Springer beteke nen de borden een verbetering van het streekimago en de beeldvor ming van de landbouw. Vorig jaar zijn bij wijze van proef enkele in formatieborden gezet langs twee fietsroutes. Maar daarvan waren de letters te klein afgedrukt zodat de borden dit jaar zijn aangepast. De letters zijn groter, net als het formaat van de borden. Gewassen die op de borden voorkomen zijn onder meer bruine bonen, vlas, suikerbieten, aardappelen en graszaad. Het eerste infobord werd gisteren onthuld door wethouder C. Bolijn namens de gemeente Oostburg en de directeur van de Rabobank Sluis-IJzendijke, Smits. P. de Keuninck van camping Welgelegen uit Cadzand had speciaal voor de gelegenheid zijn eampingtrein van stal gehaald om de geno digden naar het bietenveld te brengen. Tijdens hun toespraken in de grote schuur van familie de Hullu aan de Kokersweg in Zuidzande benadrukten Rabo-directeur Smits, J. Ramondt van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen en C. Buckholz namens de Recron het belang van samenwerking tussen de landbouw- en de recreatiesector. Ramondt: „Dit project laat de bredere taak van de landbouw zien en dat is een goede zaak. Ik doe een oproep om datgene waar zowel re creatie als landbouw haar voordeel mee kunnen doen, zoveel moge lijk te combineren. Op dit moment gebeurt dat nog te weinig. Een te klein clubje mensen is bezig met te grote projecten in deze streek en dat is niet goed. Er zijn nieuwe mensen nodig om hiervoor oplossin gen te bedenken. Nu hebben we de kans van de provincie gekregen om projecten te starten, laten we dan dingen bedenken die op zoveel mogelijk draagvlak kunnen rekenen. Anders gaan de financiële mid delen van zowel rijk als provincie aan ons neus voorbij." Het bordenproject wordt onder meer gesponsord door de provincie Zeeland, de gemeenten Oostburg, Sluis-Aardenburg en de Rabobank. foor Cees Maas HU VERHEFT ZELDEN de stem. Discus sies in de Statenzaal worden nooit op de spits gedreven en nimmer op de persoon gespeeld. Dat is zijn stijl niet. Daarom wordt hijzelf ook niet snel politiek pootje gelicht, al was er vorig jaar zomer wel wat gemopper. Lous Coppoolse is de naam. Gedeputeer de voor het CDA in Zeeland. Een onop vallend man, zeker geen hard leiderstype jjoals zijn collega's Hennekeij en Bruinoo- is geen praatjesmaker die om de ha verklap een persconferentie organiseert o® een succesje te melden. Maar wat is hij an wel 'Hij heeft van die mooie ogen,' zegt een koffiejuffrouw, maar wat moet je met zulke koffiejuffrouwenpraat aar maak je toch geen politiek mee en daar is vrijwel iedereen in en om «Abdij het over eens, kreeg bij zijn aan reden een buitengewoon ondankbare Portefeuille, met de opdracht enkele mil- i"1611 S1^118 te bezuinigingen in de «Izijnsstructuur en voor Zeeland een he- wenleUWe welziinsor£anisatie °P b°u~ Hu terwijl iedereen wachtte op vergade- ngen met reeksen van boos insprekende irecteuren van instellingen, bleef het ta- i j stil. Coppoolse ging in overleg met j en klaarde de kortingen in be- sn 1+ e s®e en met; een verrassende e heid. „Ik noem dat de stille kracht De koffiejuffrouw vindt dat hij mooie ogen heeft. Maar gedeputeerde Coppool se 'scoort' vooral als beschaafde onder handelingspartner, iemand die 'weet waar hij op aan koerst' en anderen 'nooit iets door de strot duwt'. foto archief de stem van Lous Coppoolse," zei zijn collega-ge- deputeerde Gert de Kok (PvdA) enige tijd geleden in een Middelburgs etablisse ment. De stille kracht van Lous Coppoolse. Een prachtige titel voor een krantenverhaal tje, maar klopt het ook? „Ja," zegt directeur Jan Eijlander van de Stichting Jeugdzorg Zeeland. Als zorg verstrekker, beleidsmaker en budgethou der was directeur Eijlander vaak de te genspeler van Coppoolse. Het mes kwam nooit op tafel. „Gedeputeerde Coppoolse heeft zich in de periode dat hij de scepter zwaait over de portefeuille welzijn ont popt als een aimabel mens die aan de an dere kant een zware last meetorst van wat geklaard moet worden. We zijn het lang niet altijd eens, maar hij is betrokken, heeft een gewillig oor, duwt niets door je strot, maar weet zelf heel precies waar hij op aan koerst. En door zijn opstelling is het overleg vaak een succes." Directeur Eijlander kwam vorig jaar fors in botsing met de gedeputeerde toen de Stichting Jeugdzorg Zeeland uit protest een cliëntenstop hield. „Dat bracht hem politiek in een lastig parket, maar hij liet duidelijk merken dat we dat niet konden maken tegenover de jeugd die zorg nodig had. Maar niettemin bracht hij de bood schap op heel vriendelijke toon, ondanks zijn eigen problemen." Dat politieke lastige parket was er wel, ware het niet dat het beperkt bleef tot wat gemopper in commisievergaderingen, om dat ook weinig Statenleden echt boos kunnen worden op de vriendelijke gede puteerde. Coppoolse kan een potje breken Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 52- jarige S.P. uit Axel conform de eis veroordeeld tot 240 uur dienstver lening, zes maanden voorwaarde lijk, toezicht door het ZCAD en betaling van een schadevergoe ding van 60.000 gulden aan zijn ex-vrouw. P., die relatieproblemen en drank problemen had, stak op 7 juli 1996 zijn huis in Zuiddorpe in brand. Hij sprenkelde een flesje thinner over een bank in de woonkamer en hield daar een hobbybrander bij. De woning brandde volledig uit. De hond en de parkiet over leefden de brand omdat P. ze mee naar buiten nam. Zijn toenmalige vrouw kwam er met ademhalings problemen vanwege de rook rela tief goed vanaf. Maar V. moet nog enige tijd wach ten voor hij hoort wat officier van justitie mr. J. Groen tegen hem gaat eisen. Zowel de rechtbank als de officier willen dat V. eerst nog eens goed door gedragsdeskundi gen wordt onderzocht. V. had met de (getrouwde) vrouw een relatie en die relatie had zij verbroken. Op 5 maart had de vrouw een aanklacht tegen hem ingediend omdat hij haar auto van achteren zou hebben aangereden, haar bij de keel zou hebben ge pakt en haar met de dood had be dreigd. Volgens V. was echter de relatie gewoon doorgegaan en was er helemaal geen sprake van een aanrijding, laat staan een mishan deling. Op de bewuste dag in april ging de vrouw naar het politiebureau in Terneuzen. Om te horen hoe het nu eigenlijk met die aanklacht stond en wat ermee zou worden gedaan. V. op zijn beurt was met zijn auto op zoek naar zijn gelief de om 'een en ander uit te praten'. Op de N61 bij de Braakman zag hij dat zij hem in haar auto tege moet reed. Toen de beide wagens elkaar op circa twintig meter wa ren genaderd stuurde V. plotseling naar de andere weghelft. De ver dachte knalde vrijwel frontaal op de wagen van zijn ex-vriendin, Een gelegenheidstreintje bood genodigden gisteren al een kans om West-Zeeuws-Vlaanderen te verkennen. foto' camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland (GS) zijn bezorgd over de toekomstige veiligheid van de kerncen trale bij Borssele. In een brief aan minister Wijers (Econo mie) eisen ze dat het kabinet die veiligheid tot aan de slui ting van de centrale in 2004 garandeert. Net als de gemeente Borsele, die er eerder een brief over schreef, vrezen GS dat hooggekwalificeerd personeel uit de centrale een baan elders gaat zoeken nu tot sluiting is besloten. Deze special- siten hebben internationaal doorgaans een goede kans op een baan die meer perspectief biedt dan wat ze nu hebben. Maar hoe meer topmensen vertrekken hoe meer veiligheidsrisico's er kun nen ontstaan. „Gaarne vernemen wij van u," aldus de brief „op welke wijze de continuïteit van de kerncentrale kan worden ge waarborgd." In dezelfde brief vragen GS aandacht voor het grote verlies aan banen in Zeeland wanneer de centrale sluit. Uitgerekend is dat de sluiting 500 tot 700 banen kan kosten. met daarin buiten de 31-jarige vrouw ook haar moeder en een zesjarig dochtertje. De ex-vrien din werd met zeer zwaar letsel per helikopter overgebracht naar een ziekenhuis in Gent, de moeder raakte met drie gebroken ribben en een afgerukt oor eveneens zwaar gewond. Het dochtertje bleef wonder boven wonder onge deerd. V. zelf liep licht letsel op. Tijdens de zitting zei V. dat hij ab soluut niet expres op de andere weghelft was gaan rijden. Hoe het was gekomen wist hij niet en alles wat de vrouw had verklaard was niet waar. Verbroken relaties wa ren juist steviger dan ooit te vo ren. En dat V. de vrouw voortdu rend met telefoontjes lastig viel klopte ook niet, 'want ze hadden afgesproken elkaar dagelijks te bellen'. „Meneer leeft in zijn eigen schijnwereld," constateerde offi cier van justitie Groen, die duide lijk twijfels had over de geeste lijke toestand van V. „Als ik me neer zo hoor en weet wat ik weet, is er kennelijk van alles mis met hem. Het lijkt me verstandig dat meneer eerst maar eens goed door gedragsdeskundigen wordt on derzocht eer ik een eis op tafel ga leggen." De zaak wordt waar schijnlijk over drie maanden ver der behandeld. (ADVERTENTIE) in de Abdij. Wanneer je de man politiek zou moeten analyseren komt er misschien een AR-politicus naar boven. Een idealist uit de christen-democratische verlichte sfeer, een type als De Gaay Fortman dat vindt dat je als overheid heel veel verant woording moet dragen voor de samenle ving. Een soms ook tobberig type dat niet makkelijk zal toestaan dat de marktsector de samenleving eventjes zal regelen en be heersen. Coppoolse is een idealist met een missie. Europa kreeg hij in zijn portefeuille. Een moeizame taak gezien het bestuurlijk ver schil van cultuur tussen Belgïe en Neder land. „Een sympathieke en vooral be schaafde partner," zo heeft de Vlaamse gedeputeerde Wille hem inmiddels al ge noemd. Lous Coppoolse heeft een bepaalde char me en langs sympathieke weg bereikt hij wat hij wil. Zonder agressie. Hij weet dat de baas spelen niet meer werkt. Directeur Dook Kopmels van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ) onder schrijft die stelling. Kopmels: „Er is uit stekend mee te werken en weet je waar om? Vanwege de manier waarop hij com municeert. Hij luistert, hij hoort niet al leen maar de woorden. Er zit een diepte onder die het overleg uit de sfeer trekt van: hij zegt maar wat. Met gedeputeerde Coppoolse gaat het altijd over essentiële dingen. Hij is geen man van de oppervlak te." van ptt telecom okaKinor»nv»°Fntn'Mai nHaSfnrdlfHifi r«n*'\/v!°' ^°rnsh?p'1Correct, De Block, De Grote Eén, Dixons/Valkenberg, ElectronicPartner, Expert, Flandria, ffSS?o? ?eo' ",9ar Quali,v Center' K'ikshop. MegaMax, Megapool. Mikro Electro, Objectief. Primafoon, het Postkantoor, Radio Modern, RAF. Staffhorst. Steenweg, Vogelzang, Vroom Dreesmann of een telecommunicatiewinkel bij jou in de buurt.

de Stem | 1997 | | pagina 11