RME MING JWE sIDE Verdeeldheid blijft ook na Navo-top Dageraad op Mars spectaculair DINGEN f MUM ZEN j Frankrijk buigt voor dominante VS 'Rwanda plande oorlog in Zaïre' Man uit vliegtuig gezogen na explosie ■■■■■I BUITENLAND KORT irten wij de pESTEM Oekraïne ondertekent verdrag BUITENLAND A4 nu 40.- - nu 45.- J nu 45.- nu 50.- i nu 60.- 5 nu 60.- Se S nu 60.- nu 70.- nu 80.- nu 80.- CS nu 1OO." li nu 125.-II 10.000 stuks Ons sampling-teai gemist? Nel 0900-2025292* Wetenschappers verrast door samenstelling Barnacle Bill DE STEM COMMENTAAR De toekomst van de geschiedenis Doden bij explosie legervliegtuig Cyprus-top begint onder gunstig gesternte Engelsman met drugs bij Kanaaltunnel Bommen ontploft op strand Lloret del Mar Klopjacht op royalisten in Cambodja Treffen Kenyaanse politie en studenten X 56 I I I I I TERNEUZEN SLUIS Madrid - Wanneer premier Kok op de hoogte zou zijn geweest van de visie van de Franse president Chirac op de slotverkla ring van de top in Madrid, dan zou hij minder stellig zijn ge weest in zijn mening dat alle Navo-landen hebben geleerd van het conflict dat de Navo wekenlang heeft verdeeld. De betrokken landen hebben i zich bij voorbaat ingegraven j door het doen van ferme politieke uitspraken. Niet alleen de Vere nigde Staten en Frankrijk. Ook andere hebben dat gedaan. Italië bijvoorbeeld steunde het Franse standpunt dat in de eerste ronde vijf landen toegelaten moesten i worden. Op die manier maak je een evenwichtige discussie on- mogelijk." „Ieder heeft recht op een eigen mening. In een club waar de con sensuscultuur wordt aangehan gen, bespreek je die eerst met el- kaar alvorens de publiciteit te zoeken. Ik ben er zeker van dat zich zoiets in de aanloop naar de tweede ronde niet zal herhalen." Wat Kok betreft hoeft die beslis sing over de toelating van de tweede golf niet noodzakelijker wijs in 1999 te worden genomen. I De Nederlandse minister-presi dent wordt in zijn standpunt ge- j steund door de Duitse bondskan- I selier Kohl. De Franse president j Chirac denkt er echter wezenlijk j anders over. Hij houdt vast aan 1999. Hij duldt geen enkel uitstel. Die enkele uren na afloop van de I top gesignaleerde verdeeldheid j was voor de regeringsleiders geen I reden om hun euforie over het bereikte resultaat te temperen. Ze hadden in hoog tempo de laat ste kruimels van de vergadertafel geveegd. Het handvest voor sa- I menwerking met Oekraïne werd ondertekend en de 44 leden tel- I lende Euro-Atlantische Partner- werd formeel geïn- DONDERDAG 10 JULI 1997 we W W* El 0* KI in Boekarest deze bood- (ADVERTENTIE) Geen nood, daarvoor is de spaghetterla Noodlijn in Het leven geroepen. Om ons morgen ce ontmoeten. Lukt dat niet? °n «turen wij een gratie pak Spaghetterla °P- Twee kamen om alsnog »i? enelle maal tijd te ontdekken. 58 esnt pgr minuut stalleerd. Dit lichaam is de ver vanger van het Partnerschap voor de Vrede. De raad streeft een intensieve samenwerking na op het gebied van veiligheid en vrede. Met een Navo-lidmaat- schap als mogelijke hoofdprijs in de verre toekomst voor een aan tal leden. De eveneens door het enthousias- me-virus aangestoken Kok: „In Madrid is een historisch proces in werking gezet. Wie had tien jaar geleden durven denken dat we militair zouden gaan samenwer ken met voormalige communisti sche landen? De eerste drie lan den zijn nu uitgenodigd om tot de Navo toe te treden, de tweede ronde staat op het programma. Dat is slechts een kwestie van wie en wanneer." Opvallend was dat Kok tamelijk luchthartig over een van de scha duwkanten van het akkoord van Madrid heen stapte. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Primakov heeft het aan wijzen van de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen als serieuze kandidaatleden, de grootste Westerse blunder van na de Tweede Wereldoorlog ge noemd. Kok: „Dat is communi qué-taal. Moskou moet formeel zo reageren. Wat voor mij telt, is de manier waarop de Russische vice-premier zich in de Partner- schapsraad heeft opgesteld. Hij is uiteraard ook tegen verdere uit breiding, maar voor het overige heeft hij zich zeer constructief gedragen. Het proces van uitbrei ding is onomkeerbaar. De van de dictatuur bevrijde landen hunke ren naar aansluiting met Europa. We kunnen en willen ze geen nee verkopen." - De Europese Unie heeft gisteren alle hulp aan de s over de situatie in het door de Serviërs gecon- Door Wilko Voordouw Parijs - Frankrijk wordt voorlopig geen lid van de militaire structuur van de Navo. Volgens Parijs zijn niet alle 'voor waarden verenigd' voor een succesvol lidmaatschap. Eerder dit jaar vond Chi rac nog dat zijn land voor het einde van 1997 weer volledig deel uit moest ma ken van 'een vernieuwde Navo'. Maar dat moment is uitgesteld. In 1966 besloot generaal De Gaulle het mili taire commando van de Navo te verlaten, omdat de Amerikanen een te dominante rol speelden; nu keert Parijs om dezelfde reden niet terug in de Verdragsorganisatie. De Franse president Chirac - in Madrid verge zeld van de socialistische minister van Bui tenlandse Zaken Hubert Védrine - koos er uiteindelijk voor om een been buiten de Na vo te houden. Verlangens Hij kon maar moeilijk verteren dat twee Franse verlangens in de prullenmand be landden. Chirac wilde dat het zuidelijke commando in Napels door een Europeaan zou worden geleid. Verder had hij - samen met Italië - de eis op tafel gelegd dat naast Polen, Slowakije en Hongarije ook Roeme nië en Slovenië lid moeten worden. Een meerderheid van de Navo-leden - negen lan den - was het met die stelling eens. Het ene en het andere verlangen werd door president Clinton van de Verenigde Staten als 'onmogelijk' van de hand gewezen. Frankrijk kreeg wel voor elkaar dat op de top van 1999 wordt gesproken van een mo gelijk toetreden van Roemenië en Slovenië, maar de oekaze was daar. Triomftoon Frankrijk beet dus in het stof. Desondanks sloeg president Chirac een triomftoon aan. „Wij hebben niets van onze eisen hoeven in leveren. Sterker, het zijn de andere landen die dichter naar onze positie zijn opgescho ven," zo toonde het Franse staatshoofd nog maar eens zijn grandioze capaciteit om een nederlaag te verkopen als een overwinning. De Fransen - die ten tijde van de regering- Juppé met name vanwege budgettaire pro blemen besloten om weer volledig in de Na vo te integreren - blijven wel bereid om te praten tot toetreding tot het militair com mando. Maar het is duidelijk dat Parijs con cessies van de zijde van de Amerikanen wil. Vraag is of dat gebeurt. Toch komt de weigerachtigheid van de Ame rikanen de Fransen prima uit. Want de so cialisten waren niet bereid om zonder slag of stoot terug te keren in de Navo. Chirac kon zich dus zonder al te veel binnenlands ge zichtsverlies aansluiten bij de mening van premier Jospin, zodat Frankrijk op de Ma- drileense top toch 'met een stem' sprak. Frankrijk heeft lange tijd geprobeerd om via de WEU, de West-Europese Unie, gepro beerd om een eigen Europese defensietak op te richten. Die pogingen mislukten jammer lijk, omdat de meeste landen zich veilig voe len onder de Navo-paraplu. Doordat Frank rijk zich geïsoleerd voelde, zocht het land weer toenadering tot de Navo. Media De Franse media vinden dat daar een belo ning tegenover had moeten staan. Le Figaro, maar ook Libération en de Franse televisie beklaagde zich over de 'Amerikaanse arro gantie'. „De lijst van Amerikaanse diktaten wordt iedere maand langer: de benoeming van de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, het uitsluiten van Europa bij de Israë- lisch-Arabische besprekingen en het door Amerika opgelegde embargo van Cuba en Iran," beklaagt Le Figaro zich. De krant weet ook waarom de Verenigde Staten de baas kunnen spelen, en Frankrijk in zijn hemd wordt gezet. „De Europese kakofonie in Madrid is een rechtstreeks gevolg van het mislukken van de top van Amsterdam. De Navo kan pas worden vernieuwd als Europa één wordt." Door Martijn Hover Pasadena - Als het Marswa gentje Sojourner na een wel verdiende nachtrust zijn zon- nepaneeltjes naar de rijzende zon keert, gebeurt dat onder een spectaculaire hemel, die langzaam oplicht van zwart via een steeds lichter purper tot zachtroze. Als de zon op komt of ondergaat op Mars is dat namelijk een langgerekt en spectaculair fenomeen hebben Nasa-wetenschappers ontdekt. Uit foto's die gemaakt zijn vanaf het Sagan Memorial Station op onze buurplaneet, maken de on derzoekers op dat dageraad en zonsondergang op Mars 'veel langduriger en helderder' zijn dan op aarde. Dat komt door het stof in de Marsdampkring. De stofdeeltjes weerkaatsen het licht van de ondergaande zon, ook als zij al achter de horizon is ver dwenen, aldus onderzoeker Ni cholas Thomas. Door dat stof, dat rossig van kleur is, is de Marshe- mel ook roze en niet blauw, zoals bij ons. Lager bij de grond heeft de ana lyse van Barnacle Bill, het eerste Marsrotsblok dat door het geau tomatiseerde karretje Sojourner is onderzocht, de geleerden ver rast. Het rotsblok, met de vorm en afmetingen van een pokdalige rugbybal, blijkt opvallend veel kwarts te bevatten, mogelijk meer dan 30 procent. Kwarts wordt op aarde geassoci eerd met vulkanische activiteit. Dat op Mars uitgedoofde vulka- Het Marskarretje Sojourner 'raasde' gisteren over de bodem van de Rode Planeet, foto reuter/nasa nen voorkomen, was al bekend: de hoogste berg van het zonne stelsel, de meer dan 20.000 meter hoge Olympus Mons, een uitge doofde vulkaan, bevindt zich op Mars. Wat de geleerden verraste, was de relatieve hoeveelheid kwarts. „De aanwezigheid van zoveel kwarts kan alleen worden ver klaard als het gesteente meerdere malen is gesmolten en weer ge stold. Dat duidt erop dat Mars lange perioden van vulkanische activiteit moet hebben gekend," aldus prof. Rudolph Rieder. Verondersteld werd dat Mars, doordat het zoveel kleiner is dan de aarde, ook veel eerder zou zijn afgekoeld, waardoor in een veel eerder stadium dan op aarde een einde zou moeten zijn gekomen aan de vulkanische activiteit. Behalve kwarts bevatte het Marsrotsblok Barnacle Bill ook veldspaat en orthopyroxeen. Bei de mineralen komen ook in de aardkorst voor, zij het in andere verhoudingen dan ze op Mars worden aangetroffen. Wat de ge leerden vooral opviel, was dat de Mars-bodem, voor zover uit Bar nacle Bill valt af te leiden, ver rassend veel op die van de aarde lijkt in vergelijking met die van de maan, het enige andere hemel lichaam waarvan we over derge lijke gegevens beschikken. Zo komt op de maan geen kwarts voor. Een andere onderzoeker, Hap McSween, benadrukte echter dat de vulkanische oorsprong van Barnacle Bill nog niet vaststaat. De rots maakt ook een gedeelte lijk gesmolten indruk, wat doet vermoeden dat hij bij een meteo rietinslag is weggeslingerd. Ondertussen zet Sojourner het onderzoek van Mars voort. Het wagentje heeft inmiddels met een van zijn zes wieltjes een stukje zand van de Marsbodem omge woeld, tot groot genoegen van de onderzoekers. Die willen graag weten hoe de 'Mars-aarde' is sa mengesteld. Daarna is het op weg gegaan naar het rotsblok 'Yogi Bear', op een centimeter of veer tig van Barnacle Bill. Dat lijkt niet ver, maar voor Sojourner, met een topsnelheid van 20 cm per uur, is het een heel avontuur. Het wagentje gaat op Yogi een soortgelijke analyse toepassen als op Barnacle Bill. Gezien het to taal verschillende uiterlijk van de twee rotsen, moet die analyse heel andere resultaten opleveren. Elke dag begint de historie opnieuw. Geen wonder dus dat staatshoof den en regeringsleiders het besluit van Madrid om de Navo met drie Midden-Europese landen uit te breiden historisch noemden. De vraag blijft echter of de positieve suggestie die van dit woord uitgaat, terecht is. Madrid heeft de Amerikaanse overmacht in de Navo herbevestigd. Het is weliswaar in overeenstemming met de feiten, maar spoort niet met de eigendunk van enkele anderen. De Franse president kent zichzelf en zijn land een grotere invloed toe. Ten onrechte, zoals opnieuw geble ken is. Maar of de Fransen zich daarbij neer zullen leggen, is zelfs geen vraag. Vroeger of later zal het bondgenootschap de prijs voor deze ver nedering van het Elysée moeten betalen. Madrid heeft vervolgens de Russen duidelijk gemaakt dat de Amerika nen even weinig gevoel voor geschiedenis als respect voor andersge- zinden hebben. President Bush beloofde zijn toenmalige collega Gor- batsjov met de hand op het hart dat de Navo nimmer naar het oosten zou uitbreiden. Een paar jaar later worden niet alleen drie vroegere Warschau-pact-landen toegelaten, het lidmaatschap van enige volgen de wordt in het vooruitzicht gesteld. Zelfs de Baltische staten, landen waarvan Moskou vindt dat ze strategisch zo belangrijk zijn, dat ze nooit tot een Westers bondgenootschap mogen behoren, zijn, volgens de formulering van Madrid, potentieel kandidaat. Een paar maanden geleden tekenden de Navo en de Russische presi dent Jeltsin een overeenkomst te Parijs waarin overleg over veiligheids kwesties vastgelegd werd. De status en interpretatie van dit akkoord zijn evenwel onduidelijk. Maar wat veel meer verontrust is dat het af gesproken overleg met Moskou op geen enkele wijze bindend is. De Navo, lees de Amerikaanse president, kan doen wat hem goed dunkt. En dat doet hij tot nu toe, vinden op zijn minst de binnenlandse tegen standers van Boris Jeltsin. In de toekomst zal hij dat dus ook blijven doen, verwachten deze groeperingen. Hun opstelling zal er derhalve niet coöperatiever door worden. De Navo breidt zich uit met drie zelf behoorlijk stabiele landen. De sta biliteit in het oosten van Europa wordt er echter niet direct door bevor derd. De toekomst moet uitwijzen welke geschiedenis er in Madrid geschre ven is. Een passagier van een Braziliaans vliegtuig werd gisteren boven Sao Paulo uit het toestel gezogen toen een explosie tijdens de vlucht een gat in de romp sloeg. Het lichaam van de man werd later naast een brokstuk van het vliegtuig op een open veld gevonden. Zes an dere passagiers raakten licht gewond. Het toestel, een Fokker-100 van de luchtvaartmaatschappij TAM, was op weg van Vitoria naar Sao Paulo. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Op 31 oktober stortte een andere Fokker-100 van TAM na vertrek vanaf Co- nonhas neer in een woonwijk. Alle 96 inzittenden en drie mensen op de grond vonden daarbij de dood. foto reuter Boekarest - Een explosie in een vliegtuig van het Roemeense leger in de stad Craiova heeft gisteren aan zestien mensen het leven ge kost. Het IAR-93-vliegtuig, waarmee het vervoer van nieuwe mu nitie zou worden getest, bereidde zich voor op een vlucht toen het op de grond ontplofte. Dat heeft de persdienst van het Roemeense leger gemeld. Een woordvoerder van het leger zei dat de explosie is veroorzaakt doordat een van de aan boord gebrachte bommen ontplofte en daarmee ook de rest van de munitie. New York/Madrid - In Troutbeck in de Amerikaanse staat New York is gisteravond de eerste topontmoeting in drie jaar begonnen tussen leiders van de Turkse en Griekse Cyprioten. De top begint onder een gunstig gesternte. Turkije en Griekenland spraken dins dag in de marge van de Navo-top in Madrid af eikaars soevereini teit te respecteren en voorgoed af te zien van geweld. Calais - De Franse doaune heeft bij de ingang van de Kanaaltun nel een Engelsman aangehouden die in het bezit was van 15.500 XTC-pillen en meer dan tien kilo hasj. De man had de drugs in Ne derland aangeschaft en wilde ze in Groot-Brittannië verkopen. De arrestatie had zaterdag plaats, maar de Franse autoriteiten heb ben haar gisteren pas bekendgemaakt. De douane kwam de drugs op het spoor door de reactie van een hasjhond bij de bestelwagen waarin de Engelsman reed. Barcelona - Op stranden van Lloret del Mar in Noordoost-Spanje zijn gisterochtend twee bommen ontploft zonder slachtoffers of schade te veroorzaken. De politie had dinsdagavond al vijftien duizend mensen van twee stranden gehaald na een bommelding van de Spaans-Baskische afscheidingsbeweging ETA. Phnom Penh/Parijs - Na de gedeeltelijke militaire overwinning van co-premier Hun Sen is in Cambodja een klopjacht begonnen op aanhangers van zijn tegenstander, co-premier prins Norodom Ranariddh. Honderden Cambodjanen en buitenlanders zijn het Aziatische land al ontvlucht, evenals minstens tien familieleden van koning Sihanouk. Nairobi - Kenyaanse studenten hebben de oproerpolitie gisteren met stenen bekogeld en winkels in brand gestoken terwijl de poli tie campussen sloot om de demonstraties voor democratische her vormingen de kop in te drukken. De onlusten speelden zich vooral af bij de hoofdcampus van de Universiteit van Nairobi in het cen trum van de stad. De spanning op de campus van de universiteit liep dinsdagnacht hoog op nadat het bericht dat drie studenten vermoord waren, bekend werd. Van onze verslaggever Maastricht - De sterke man van Rwanda, vice-president en mi nister van defensie Paul Kagame, heeft toegegeven dat zijn land een sleutelrol heeft gespeeld in het omverwerpen van het regime van Mobutu in Zaïre, nu Congo. Kagame zegt in een interview met de Amerikaanse krant The Washington Post dat de Rwande se regering de rebellie in Zaïre plande en regisseerde tot en met de inname van de hoofdstad Kinshasa aan toe. „Het is mis schien niet populair wat we de den, maar ik ben geïnteresseerd in resultaten en niet in de verha len erom heen." Het scenario wat uiteindelijk zou leiden tot de vlucht van ex-presi dent Mobutu en de overwinning van de huidige president Kabila bestond volgens Kagame uit drie fasen. „De eerste goal was het ontmantelen van de Hutu-kam- pen in Oost-Zaïre, de tweede trap was het vernietigen van de Hutu- structuur in de regio en de derde fase bestond uit het verdrijven van Mobutu." De Rwandese vice- president, die in 1994 een guerril la-leger leidde dat een einde maakte aan de genocide die door het vorige Huturegime werd uit gevoerd en aan 700.000 Tutsi's het leven kostte, zegt dat de Ver enigde Naties mede debet zijn aan de huidige situatie in het Grote Merengebied in Afrika. Nadat circa één miljoen Hutu's uit Rwanda naar Oost-Zaïre vluchtten, werden ze door de VN geholpen in de vluchtelingen kampen. Van daaruit voerden de Hutu's guerrilla-acties uit op Rwanda. Kagame: „De VN heb ben nagelaten de Hutu's te ont wapenen." Toen de Hutu-vluch telingen hun terreuracties uit breiden onder de lokale Zaïrese bevolking, besloot Rwanda de laatste te trainen en te bewape nen. Daarop kon in het najaar van 1996 het tegenoffensief wor den begonnen. Die rebellie, die aanvankelijk ge richt was op het verslaan van de Hutu's in hun kampen, dreigde gevaar te lopen toen de interna tionale gemeenschap met een vredesmacht dreigde in te grij pen. Kagame's troepen voorkwa men dat door het belangrijkste vluchtelingenkamp Mugunga bij Goma te bombarderen, waardoor 700.000 Rwandese Hutu-vluchte- lingen naar huis keerden. De rest vluchtte Zaïre in. Kagame ont kent niet dat zijn soldaten be trokken zijn bij het moorden op hen. „We hebben de VN gezegd: of jullie doen wat of jullie aan vaarden de consequenties." jgenmelk maakt je r voor muggen. oor is uitermate huidvriendelyk ode en volkomen veilig voor mens ,uid. en milieu. Zelfs in extreem eur tropische omstandigheden |P^j|||P^|j ^a'co_e^n keWe loze vakantie is mooi meegenomen ve muggenwerend m,d jk is gebleken dat Liico^Muggenn"101^^.,,, In vergelijkbare muggenworende

de Stem | 1997 | | pagina 5