Wel subsidie voor 'jonge' monumenten Zeeland is tegen nieuwe pijpleiding lENOCA Je hart gaat open in het KWPN-keuring in Vrouwenpolder gaat verhuizen Tuinfeest bij verzorgingshuis Yremdieke POLITIE RAPPORT Provinciebestuur wijst 'Zeeslag'-bezwaar af Oostburg steekt geen extra geld in nieuwe sporthal van Breskens PLAATSELIJK nieuws Motorclub 't Karrewiel zet eigen kermisrit uit Havenfeesten Terneuzen vol nieuwe evenementen Martin de Fouw Tweewielers Leisteen tegels Rots-Vast groep L-tot ƒ30.000.- \NBIEDING NTREKKER tANBIEDlNGEN Haarmanweg 58 VS Terneuzen )115-617751 Terneuzen krijgt sprankje hoop Bisdom Breda C3 Controle Inbraak Instrumenten weg Wapenstok Ademanalyse geweigerd Bedrijfsinbraak Vernieling Te laat Auto weg EXAMENS DE STEM ZEELAND iweldig met ehond Oostburg Joyota Maak mij donateur en stuur een acceptgiro I t.w.v. Naam j Adres i Postcode 1 Plaats j Stuur deze bon in een postzegel naar: Stichting i Antwoordnummer 959, (Brom)Fietsen Nu ruime keus Twee dehands fietsen, brom fietsen en scooters. Spor tieve fietsen extra laag geprijsd. Voor al uw fiets, bromfiets en scooter reparaties kunt u terecht bij Serlippens Terneuzen 0115-615843 DAMESFIETS, handrem- men, 3 versn. merk Altra, i.q.st. 125,-0164-682098. Gereedsch/Bouwmat Div. soorten en maten, v.a. 25,- p.m2. 0162-682874 Boeken/Literatuur Diverse KOOKBOEKJES j (18 stuks), 20,-, 0164-683649. Kamers Kamers aangeb KAMERS EN APP. 076-5220565 Goed, beter: Kleintje okt '94 43.000 km juni '93 70.000 km 1994 56.000 km nov. '93 32.000 km ld Ibekr., wit I., rood jon. '94 feb. '94 feb. '93 jon.'94 51.000 km 36.000 km 93.000 km 31.000 km nov. '93 32.000 km mrt. '93 33.000 km mrt. '93 71.000 km mrotiel juli '93 150.000 km [liftback, kleur: donker- 1993, 130.000 km, iling, stuurbekrachti- Prijs 26.950.- )0 rjr. juni 1992,47.000 km, achterwisser, prijs 17.500.- GX diesel Sedan «itairco, centr, vergr.. prijs NU 33.750.- RT stationcar letaliic, 50.000 km, bwjr. en, getint glas, stuurbe- >ed. zijramen, radio afdekhoes prijs 38.250.- Parisienne bwj. juli 1994, kleur zil- km, Onze prijs 19.995.- N0& SCHERPER GEPRUSD Van onze verslaggever Middelburg - De gemeente Terneuzen kan toch mogelijk subsi die krijgen voor de restauratie voor nieuw aangewezen monu menten. Gedeputeerde Staten geven hiermee antwoord op een verontruste brief van het dagelijks gemeentebestuur van de Scheldestad. Het college vertrouwde er in eer ste instantie op dat ten behoeve van de verdeling van de gelden^ voor de restauratie van rijksmo numenten ook de nieuw aan te wijzen rijksmonumenten zouden worden meegenomen. Het werd B en W echter duidelijk dat dit niet het geval is. Het aanwijzingsbe sluit voor Terneuzen is omstreeks deze maand te verwachten en de stad was bang dat 'jonge' monu menten buiten de boot zouden vallen. Het college schreef daarom een brief naar het dagelijks provin ciebestuur. „Juist omdat onze ge meente slechts over een gering aantal monumenten (19) beschikt kan een uitbreiding van het aan tal monumenten (met 10 of 11) een belangrijke verhoging van het budget betekenen. Met name indien een of meer van die monu menten dringend aan restauratie toe zijn. Aangezien wij in een vroegtijdig stadium de vereiste besluiten om tot een aanwijzing van de monumenten te komen hebben genomen, is de huidige gang van zaken te betreuren." Het gaat om zogenaamde 'jonge' monumenten. In Terneuzen be treft dit onder meer het voorma lig postkantoor aan de Nieuw- straat, het Arsenaal ('De Bom vrije') en het kantoor van de stichting Welzijn eveneens in de Nieuwstraat. In Zaamslag gaat het om het voormalig gemeente huis en twee boerderijen, in Hoek om de Nederlands-hervormde kerk aan de Langestraat en in Biervliet om de dijkcoupure aan de Paulinadijk. Volgens GS hoeft het college van de gemeente Terneuzen niet bang te zijn. De directeur van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg heeft laten weten dat de aanwij zingen van het aantal monumen ten voor geheel Zeeland in de loop van dit jaar worden afge rond. Daarnaast vertelde de staatssecretaris bij de behande ling in de Tweede Kamer dat ob jecten die na 1 januari 1997 wor den geregistreerd, alsnog worden betrokken bij in het jaar 2001 op te stellen 'behoefteraming'. Deze objecten komen vanaf 2002 in aanmerking voor het dan te ver delen budget. Hierdoor kan volgens GS voor een reeds geregistreerd 'jong' mo nument toch uitzicht op een sub sidie in de restauratiekosten wor den geboden. provincie Zeeland heeft het Burgemeester Barbé in de rol van bovenmeester. Met het luiden van de schoolbel opende hij gisteren het schoolmuseum in de Vis- straat van Terneuzen. foto camile schelstraete Van onze correspondent Terneuzen - Met het luiden van de bel opende burge meester R. Barbé gistermid dag officieel het Terneuzen- se schoolmuseum aan de Vissteeg. Barbé prees de in vulling van het gebied en voorzag een goede toekomst voor dit stukje oud-Terneu- zen. Meester, bovenmeester, burge meester. Je hebt altijd baas bo ven baas. Daarom aan burge meester Barbé gistermiddag de eer om het schoolmuseum te openen. Hij deed dit door vanaf de lessenaar een oude school plaat over de boerderij te be spreken. Daarbij verklapte hij dat er vroeger 'katholieke' en 'protes tante' methodes om te leren le zen waren. Barbé had op de katholieke school het Aap, Noot, Mies gehad en, zo bleek, dus les gehad aan de hand van een vooral op protestante scho len gebruikt leesplankje. „We kunnen hier oude school herinneringen ophalen. Je schooltijd gaat hier echt weer leven. De tijd dat je zat te zwoegen in de schoolbanken komt weer terug. Je hart gaat open," aldus burgemeester Bar bé. Dat het museum prachtig in het gebied past en een toeris tische trekker is komt de ge meente goed uit. „We willen het gebied hier body geven. De kunstmanifestatie van laatst past daar goed in." Bewonde ring was er vooral voor de ini tiatiefnemer O. Maas die sinds de opening, anderhalve maand geleden, al een kleine 800 man door zijn museum mocht leiden. Dankzij een gift van het Anjer fonds zijn er nog genoeg plan nen voor de toekomst. 'De Bomvrije' in de Terneuzense Nieuwstraat is een van de 'jon ge' monumenten waar de toezegging voor geldt. archieffoto wim kooyman Middelburg (anp) - De provincie Zeeland wil geen pijpleiding voor koolmonoxide en waterstof in de Markiezaatskade, ooste lijk van het Schelde-Rijnkanaal. Het gaat om een deel van een geplande leiding van Antwerpen naar General Electric Plastics in Bergen op Zoom. Aanleg van de leiding in een oor spronkelijk aangewezen buislei- dingenstraat is op het betreffen de deel van het traject alleen mo gelijk met aanvullende veilig heidsmaatregelen omdat daar dichtbij woningen zijn gepland, plan Bergse Plaat. Het bedrijf Air Liquide uit Antwerpen heeft daarom gekozen voor leidingen- aanleg in de Markiezaatskade, meer westelijk en door Zeeuws Van onze paardensportmedewerker Vrouwenpolder - Op de terrei nen van manege De Een dracht aan de Rijkebuurtweg in Vrouwenpolder werd door de afdeling Zeeland van het KWPN (Koninklijk Warm bloed Paardenstamboek Ne derland) de twintigste centra le keuring gehouden. De Zeeuws-Vlaamse fokkers de den een geduchte greep in de prijzenpot. Zo werd in de rubriek 5- tot 7—ja rige stermerries met veulen en zonder verrichting dagkampioen en algemeen kampioen Kyra van W. de Dalie uit Cadzand. Deze merrie behaalde vorig jaar in Brussel tijdens de Europese mer riekeuring al het brons. In dezelf de rurbiek was er een premie voor Jarona van M. van 't Weste inde uit Oostburg. In de rubriek merrieveulens tweede groep werd Pomerol van Ch. de Feyter uit Axel en P. Riemens uit Nieuw- vliet kampioen. Reservekam pioen werd Passoa van Ch. de Feyter uit Axel en een tweede premie was voor Pagode van L. Dees uit Zaamslag. OVERIGE UITSLAGEN: Merrieveulens eerste groep: eerste premie voor J. Haak, Philippine; tweede premie Paniusia van W. de Dalie, Cadzand en Perky Moonlight van M. de Vriend, Hoek. 3-Jarige stamboekmerries eerste groep: eerste premie Midici van R. de Badts, Hulst; tweede premie Marona van J. van 't Westeinde, Madonna van A. de Vetter, Heikant en Myrna van Y.' Prins, Nieuwvliet. 3-Jarige merries tweede groep: eer ste premie Mademoiselle van J. de Jonge, Breskens; Murona van Ch. de Feyter en P. Riemens, Mitache van J. Cambier-de Feyter, Axel; Minea van W. de Dalie, M. Sarieen van L. van Velzen, St.-Kruis. Tweede premie Marybelle van A. de Vetter, Mireina van M. van Doorn, Axel; Maritza van J. Haak. 5- Tot en met 7-jarige stam- boekmerrries zonder veulen: eerste premie Kiretina van A. hamelink, Kapellebrug. 5- Tot en met 7-jarige stermerries met veulen en voldoende verrichting: eerste premie Jessica van J. Haak. Stamboekmerries zon der veulen: tweede premie Leorita van L. Savat, Nieuwvliet. Jongere hengstveulens na 6 juni: tweede premie Platina van P. Rie mens en Ch. de Feyter. Hengstveulens: eerste premie Paron van M. van 't Westeinde, Platina van W. de Dalie. Tweede premie Perini van P. Riemens en S. Malcorps, Cad zand. Kampioen hengstveulens: Primus In- ter Paris van C. Oele, Kloetinge. Kampioen tuigpaarden aangespan nen: Laviro van A. Oosterlee, Bres kens. Kampioen tuigpaarden ruinen en niet goedgekeurde hengsten: Laviro van A. Oosterlee. Van onze verslaggever Breda - Het zal nog wel enkele jaren duren voordat de verhuis wagens voor zullen rijden, maar de kogel is door de kerk: het se cretariaat van het bisdom Breda trekt weg uit de Bredase binnen stad. Dat bevestigde vicaris-generaal drs. L. Aerden gisteren. De dien sten van het bisdom verhuizen op termijn van twee jaar naar het klooster- en scholencomplex aan de Overakkerstraat in Breda. Vanuit dat complex zal het bis dom, waaronder ook Zeeuws- Vlaanderen valt, gaan werken. Concentratie van de diocesane diensten op één plek moet bespa ringen opleveren. Bisschop Muskens blijft in het bisschopshuis in de Bredase bin nenstad wonen. ministerie van Economische Za ken bericht niet positief te staan tegenover de aanleg van de lei ding door de Markiezaatskade. Air Liquide heeft daarvoor bij het ministerie toestemming ge vraagd. Risicovolle leidingen ho ren juist in leidingsstroken om dat daar de faalkans een faktor 10 lager is dan daarbuiten, stelt de provincie Zeeland. Het Mar- kiezaatsgebied is bovendien aan gewezen als Staatsnatuurmonu- ment. Vogelwaarde - Motorclub 't Karrewiel uit Vogelwaarde houdt zondag juli een kermisrit. De inschrijving voor motorrijders voor deze bepijl- jj6 route is tussen 12.00 en 13.00 uur in Café 't Karrewiel. e organiserende motorclub bestaat officieel pas twee jaar en is ont- aan een vriendenclubje van mensen die allemaal dezelfde hobby motorrijden en gezellig een pint drinken in café 't Karrewiel, clul ri™ nU °°-k k™ stamca*® en clubhuis is. Jaarlijks organiseert de kerm 6 ac^v^e'ten, die open staan voor iedereen, die motor rijdt. De tw 'S een Van' Daarnaast houdt de club een Pinksterrit van diee ®en en naiaar de koek-en-zopie-rit, in spetember. Mensen cont 6SSe kekben voor he activiteiten van deze motorclub kunnen 682n9m°TPn®men met Tom ComPiet (0164-260012) of Bas Rijk jr (0114- r Inschrijven voor de kermisrit kost f. 7,50 (incl. consumptie). Verzorgingshuis Vremdieke in Hoek hield gisteren in samen werking met de stichting Welzijn voor ouderen Hoek een ge slaagd tuinfeest. Er waren kunst en cultuur te zien en er werden demonstraties gehouden. Onder de titel 'Zomermiddagfestival' vierde het verzorgingshuis voor de tweede keer het zomerfeest. Het weer werkte prima mee. De buitenterrassen zaten dan ook vol. Gymvereniging Thor gaf een demonstratie trampolinespringen die veel bewondering oogstte bij de bewoners. Balletschool Petrella Lion uit Axel gaf vervolgens een wervelende demonstratie. Broer Haak vertelde aan een ieder die het wilde horen verhalen van vroeger. Over biggen, in de volksmond 'viggers' genoemd, kan hij uren vertellen. Binnen was er een expositie van schilde rijen van Peter van Nes en beeldhouwwerken van Leonie Vro lijk. Verder was er een wandkleed te zien van E. de Feijter. Mu ziekdocente Liesbeth Bouve gaf samen met een bewoner een de monstratie op het keyboard. Voor de kinderen was er een reuze sjoelbak. Zij konden ook blikken gooien. foto camile schelstraete DONDERDAG 10 JULI 1997 Sluis - Bij een radarcontrole op de Provincialeweg in Sluis, dinsdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur, reden 71 van de 325 passanten harder dan de toegestane 80 kilometer per uur. Een passant reed 133 ki lometer per uur. Retranchement - In vakantie woningen aan de J. Buucstraat en de Kaapvaartstraat in Ret ranchement werd dinsdag middag ingebroken. De bena deelden, een 34-jarige man uit Aachen en een 65-jarige vrouw uit Neuenrade missen respectievelijk enkele pakjes sigaretten en ruim vijfhonderd gulden. Hulst - Uit een winkel aan de Bierkaaistraat in Hulst zijn dinsdag enkele mondharmoni ca's verdwenen. De 45-jarige winkelier schatte de gezamenlijke waarde van de instrumenten op 250 gul den. Kloosterzande - Na een in braak in haar auto, die gepar keerd stond op de Tadijk, mist de 26-jarige eigenares haar autoradio. Terneuzen - Bij een controle op de Van Cantfortstraat in Terneuzen werd dinsdag avond in de auto van een 20- jarige Terneuzenaar een wa penstok aangetroffen. Het kwam de man op een dagvaar ding te staan. Sas van Gent - Tegen een 34- jarige autobestuurder uit Gent werd in de nacht van dinsdag op woensdag proces-verbaal opgemaakt voor het weigeren van een ademanalyse. De man had rond middernacht slinge rend over de Provincialeweg N252 in Sas van Gent gereden. De blaastest op straat gaf voor de bestuurder een negatief re sultaat. Dezelfde nacht werd aan een 26-jarige vrouw uit Sas van Gent een dagvaarding uitgereikt. Zij reed rond 4.40 uur met een alcoholpromillage van 1 promille met haar auto over het Bolwerk in haar woonplaats. Kloosterzande - In een bedrijf aan de Rijksweg N60 in Kloos terzande werd dinsdagavond ingebroken. De 48-jarige aan gever uit Hengstdijk mist voor zo'n honderd gulden aan beeld- en geluidsbanden. Oostburg - Een 50-jarige chauffeur in Oostburg deed namens zijn baas in Hoek aan gifte van vernieling. Van zijn vrachtauto, die op de Hogen- dijk stond, werd de voorruit vernield. Vermoedelijk is er met een luchtbuks op gescho ten. De schade bedraagt drie mille. Terneuzen - Een 21-jarige au tomobilist uit Breskens be merkte gistermorgen rond half acht te laat dat de slagbomen van de Middensluis in Terneu zen omlaag gingen. Dit lever de krassen op de gehele bo ven- en achterzijde van de au to op. Een 25-jarige Belg uit Maldegem verging het een half um: later niet beter. Nu ver sperde de slagboom van de Oostsluis zijn weg. De opgelopen schade aan de auto viel mee. Terneuzen - In de nacht van dinsdag op woensdag ver dween een grijze Volkswagen Golf, eigendom van een 21-ja- rige Axelaar. De auto stond geparkeerd aan de Grenulaan. Goes - Groen College. Beginnend beroepsbeoefenaar plantenteelt: Marco Janse (Vogelwaarde). Zelf standig beroepsbeoefenaar akker bouw: Brian Lindhout (Poort vliet), Eva Mechielsen (Zaamslag), Angelo Uijtdewilligen (Biervliet). Zelfstandig beroepsbeoefenaar melkveehouderij: John Bleijs (Vo gelwaarde). Kaderfunctionaris plantenteelt: Ronald Kloet (Sint Maartensdijk). Kaderfunctionaris plantenteelt en milieu: Niels Termote (Zuiddor- pe), Natasja Vette (Vrouwenpol der). Van onze verslaggever Terneuzen - Het programma van de 17e Havenfeesten in Ter neuzen, die dit weekend plaatsvinden, bevat dit jaar naast de vele vertrouwde onderdelen enkele nieuwe evenementen. Het meest tot de verbeelding spreekt een stuntvliegdemonstratie boven de Westerschelde, door Nederlands kampioen Frank Versteegh met zijn Skydancer. De Havenfeesten vinden plaats van vrijdag 11 juli tot en met zondag 13 juli. Nieuw is ook de reddingsdemonstratie door de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij en een groot vuurwerk. De herkenbaarheid van Terneu zen als havenstad blijft uiter aard voorop staan. Vandaar de elk jaar terugkerende elementen zoals de rondvaarten over de Westerschelde, de roeiwedstrij- den en de vlootschouw. In de Veerhaven is een opleidings schip voor de binnenvaart te be zichtigen. Symposium De start van de festiviteiten is een maritiem symposium op vrijdag 11 juli rond 16.00 uur in Brasserie Tollenique. J. Verkiel, de commercieel directeur van Zeeland Seaports, houdt daar een lezing. Streetband Daarnaast staan de Havenfees ten bol van muzikaal vertier. Joep Peters, de Bobby Setter Band, slagwerkgroep De Vlie gende Hollander, Eddy Wally, de Havenzangers en Jacco de Braai zijn de voornaamste trekkers op dat gebied. Zowel zaterdag als zondag begeeft een streetband zich in het feestgedruis om de nodige vrolijke noten ten gehore te brengen. Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws provinciebestuur schuift het be zwaarschrift van de stichting Herdenking Zeeslag op Schone- veld terzijde. De stichting kwam in het geweer tegen de mededeling van Gede puteerde Staten van Zeeland, dat de organisatie van het evene ment na dit jaar niet langer op financiële steun van de provincie moet rekenen. Dat was een mededeling van fei telijke aard waar geen bezwaar tegen mogelijk is, aldus GS in een brief aan de stichting. De organisatie van de Zeeslag moet volgend jaar maar opnieuw subsidie aanvragen en kan dan na de afwijzing (die zeker volgt) alsnog bezwaar aantekenen. De organisatoren konden tot nu toe altijd bijdragen van de pro vincie tegemoet zien. Maar het provinciebestuur vindt dat de organisatie van de Zeeslag er met ingang van volgend jaar maar in moet zien te slagen de begroting op eigen kracht rond te breien. De Zeeslag is een ma ritiem evenement dat zich af speelt rond de haven van Bres kens. Het is een herdenking van het historische watergevecht dat in 1673 plaatsvond. Van onze verslaggeefster Breskens - Het Oostburgse college van B en W gaat niet akkoord met het verzoek van de Stichting Sporthal Bres kens om 150.000 gulden extra subsidie te verlenen voor de nog te bouwen sporthal op het Scheldeveste-terrein in Bres kens. De stichting wilde dit geld gebruiken voor een rui mere opzet van de drie tennis banen. B en W hebben de stichting laten weten geen problemen te hebben met een eventuele uitbreiding van de sporthal maar zijn niet van plan dit te 'financieren. Oost burg betaalt tot nu toe een be drag van een miljoen gulden voor de hal en een extra bedrag van negen ton voor de infrastructuur. De gemeente wil het voorlopig hierbij laten. „We kunnen zo vergunningen krijgen voor een ruimere opzet van de hal als de exploitant het maar het uit eigen zak betaalt. Dat proberen we te voorkomen en onze exploitant, recreatie-on dernemer J. van de Velde, zal op nieuw een aanvraag indienen bij het gemeentebestuur. We hopen dat dit tweede voorstel de raad wel zal bereiken," aldus G. de Bruijckere namens de stichting. De Stichting Sporthal en Van de Velde zijn van mening dat sport hal moet worden uitgebreid om zo de tennisbanen op te waarde ren van een A- naar een B-status. Om dat te bereiken is er tussen de banen een ruimte nodig van vijf meter en in de huidige planning is deze ruimte er niet. „In Zeeuws-Vlaanderen is er geen enkele hal met een officiële B-status en wij proberen er alles aan te doen die wel te bereiken. De hal moet nog worden ge bouwd, dus we moeten nu van de mogelijkheid profiteren om di rect ruime tennisbanen aan te leggen. Met een B-status zullen we van de tennisbond ook sneller wedstrijden krijgen toegewezen," zegt De Bruijckere. De sporthal maakt deel uit van het recreatieproject Scheldeveste dat verder bestaat uit de bouw van een zwembad en maximaal 210 vakantiewoningen. Er is nog steeds niet met de bouw van het project begonnen vanwe ge de vondst van enkele bommen uit de Tweede Wereldoorlog op het Scheldeveste-terrein. Volgens De Bruijckere is het de bedoeling dat de bouw in september wel start. „Als er geen bommen meer wor den gevonden, hopen we na de zomervakantie te beginnen. An ders wordt het weer een paar maanden uitgesteld. De streefda tum voor de oplevering van de hal is juni volgend jaar." FRACTIEVERGADERING - In café de Tol in Oostburg vindt vandaag een openbare fractievergadering van Dorps belangen en Toerisme (D&T) plaats. De raadsfractie behan delt de Oostburgse raadsagen- da van donderdag 17 juli. Er is gelegenheid om met de fractie leden gemeentelijke zaken door te nemen. De vergadering begint om 20.30 uur.

de Stem | 1997 | | pagina 17