DE STEM Delta start verkoopactie Philippine weer volop in de ban van mossel Bevolking betrekken bij herstel van kreken in de grensstreek' Denk je aan airco, denk je aan Daikiru 'Nederland-België' op groot videoscherm 'Hoera: de lands chap scamping' }la Cornetto, -tylo Ook provincie wordt afnemer van milieuvriendelijke 6groene stroom' Brokkenpiloten Grote 'boerenmarkt' op de Markt van Terneuzen Toekomst van Kust WV voorlopig nog onduidelijk C1 69 |.99 .69 >.50 Dode bij ongeval Wilhelminadorp Iedereen toont zich blij met het idee van boer Deïst Zeeland 11 111 DONDERDAG 10 JULI 1997 Mis dos 4 stuks 3.99 ah Servicelijn: 0800-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar één tan pa die cijfertjes op de deur nil staat. Reclameprijzen gelden t/m 12 Juli as. (Binaire aatsen. langers. ch Ir de volgende kandidaten: JTERMEDEWERKERS M/V ■Steenbergen zoeken wij kandida- fcleiding voor het telefonisch be- Igen van klanten, het verrichten let meehelpen in de showroom. Ide toekomstperspectieven. Bent I omgeving van Steenbergen, re- reid over te werken? Neem dan ICTIEMEDEWERKERS M/V rers die bouwtekening kunnen Ie- pwerk kunnen verrichten. U heeft mentaliteit en bent niet ouder M/V ld kandidaten die in het bezit zijn If eedschap. Kandidaten met een |ten de voorkeur. U kunt zelfstan- per direct beschikbaar. IM/V [Dductiebedrijf zoeken wij een kan- laai VAPRO-B. Deze baan biedt Irspectieven. Schoolverlaters kun- lijn wij op naar een ervaren kandi- ildersopleiding of met veel erva- .iURS EVO M/V Ijn wij op zoek naar gecertificeer e |nt voor langere tijd beschikbaar, ng met computermatig invoerwer ■tegen een drie-ploegendienst. ERKER M/V h fiaar een kandidaat voor een tec heeft een afgeronde technisc |per direct beschikbaar. Ervaring unctie is vereist. meer informatie of kom lang5 13 pro in: Industrieel/Technisch persone' 3. Van onze verslaggever Itmeuzen - De bevolking van Zeeuws-Vlaanderen wordt ac tief betrokken bij het herstel van een aantal kreken in de re- Op deze manier is immers een breed draagvlak te berei ken voor deze operatie. Dit is een belangrijke uitgangs punt voor het beleidsplan Grens overschrijdend Krekengebied. Dit document bevat concrete maatregelen om het herstel van deze kreken in de praktijk te brengen. Het plan wordt uitge voerd onder de regie van Euregio Scheldemond, een samenwer kingsverband tussen Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen. De algemene doelstelling is het krekengebied duurzaam beschermen en het waar nodig herstellen van de cul tuurhistorische, landschappelijke en ecologische waarden in dat krekengebied. Hierbij wordt te vens gelet op het toeristisch en re creatief medegebruik en op de be langen van de landbouw. Het project omvat geheel Zeeuws-Vlaanderen en de noor delijke strook van de provincies Oost- en West-Vlaanderen. Het gaat om de Zwinstreek, het ge bied Sint Kruis-Watervliet, het gebied Braakman-Assenede en het gebied Koewacht-De Klinge. Voor het slagen van dit plan moe ten de provincies volgens de pro jectgroep een breed draagvlak be reiken, zowel bij de andere over heden als bij de doelgroepen. „Om onze bekommernis voor meer natuur en voor het behoud van cultuurhistorische waarde en de eigenheid van het landschap om te zetten in concrete acties, is de samenspraak en de samenwer king met de lokale bevolking es sentieel. De bevolking moet zo veel mogelijk worden overtuigd van de noodzaak van de bescher mende maatregelen. Communica tie, informatie en educatie zijn hierbij essentieel." Als doelgroe pen worden genoemd het onder wijs, de recreanten en het vereni gingsleven. Voor het onderwijs staat het veldwerk centraal en voor inwoners en de bezoekers van de streek wordt een informa tieprogramma uitgewerkt. Om dit waar te maken wordt een netwerk van vrijwilligers samengesteld dat de groepen zal begeleiden. Ook de landbouw, de recreatie, het toerisme en de natuur- en mi lieuorganisaties worden bij het project betrokken. In het beleidsplan worden 25 ac tiepunten genoemd om de kreken te herstellen. Volgens de project groep is het aantal uitgevoerde projecten tot op heden gering. Om het draagvlak te vergroten en de belanghebbenden actief bij het project te betrekken is het vol gens de projectgroep zaak snel met concrete projecten te komen. Het gaat dan om de aanleg van ecologische verbindingszones en natuurvriendelijke oevers, het herstel van afgegraven dijken en aanpassing van beplanting, de aankoop en herstel van linies, for ten en vestingswerken, opstellen van beplantingsplannen, bosaan leg en bescherming van dorpsge zichten. Deze projecten worden aange meld voor subsidie. In het Be leidsplan wordt overigens wel een aantal knelpunten genoemd die het herstel van de genoemde kre ken kunnen frustreren. Zo zijn de bevoegdheden van de overheden in Zeeland en West- en Oost- Vlaanderen verschillend en zijn de instrumenten aan Vlaamse en Nederlandse kant verschillend opgebouwd. Zo wordt het instru ment Landinrichting in Zeeuws- Vlaanderen al uitgevoerd terwijl daar in Vlaanderen nog geen sprake van is. Vandaar dat de projectgroep het verkrijgen van een breed draagvlak als een be langrijk doel noemt. Tnmaiirian TP/in O A inwirta Ton Van onze verslaggever Middelburg - Delta Nutsbedrijven is een actie gestart om meer verbruikers van milieuvriendelijk opgewekte elektriciteit ('groene' stroom) te krijgen. De 529 huidige afnemers hebben van het nutsbedrijf een oproep gekregen om nieuwe klanten te werven. Eén nieuwe groot-verbruiker is inmiddels bekend. Met ingang van volgend jaar neemt de pro vincie Zeeland op jaarbasis 1,2 miljoen kilowatt-uur (KWh) groene stroom af van Delta Nutsbedrijven. In de Prioritei tennota is hiervoor 60.000 gul den gereserveerd. Abdijcomplex Door het toetreden van de pro vincie bij de milieuvriendelijke elektriciteitsgebruikers verdub belt bijna de totale afzet, die in 1997 wordt geschat op 1,8 mil joen KWh. Groene stroom is milieuvriende lijk opgewekte stroom, die mo menteel 5,7 cent per KWh duur der is dan de 'gewone' stroom. De milieuvriendelijke elektrici- teit wordt door de provincie ge bruikt in het Abdijcomplex en het provinciaal gebouw aan Het Groene Woud in Middelburg. Verdubbeling Irt Zeeland telt Delta momenteel ,529 klanten die groene stroom ;afnemen, waaronder suiker- erkfabriek Verduijn in Bres tot nu toe de enige groot verbruiker is met 850.000 KWh. Bij de nu gestarte actie wordt el ite groene stroom-verbruiker aangespoord zelf minstens één nieuwe verbruiker te vinden en (ADVERTENTIE) De stilste airconditioning v in bedrijf, winkel op kantoor of thuis. aan te melden. „Dan zitten we al op een verdubbeling van het aantal klanten," schrijft direc teur P. Stoter in een brief aan de huidige afnemers. Wie dit jaar drie nieuwe klanten weet te werven ontvangt een at tentie. De nieuwe klant krijgt die eveneens. Wie vóór 1 januari de meeste nieuwe contracten (minimaal vijf) in de wacht sleept krijgt een nieuwe fiets. Vorig jaar kwam via de groene stroom een bedrag van 565.000 gulden binnen. Met dit geld wor den twee windturbines gebouwd in de Eendragtpolder bij Ter- neuzen. Elk met een vermogen van 600 KWh, voldoende om 700 huishoudens van stroom te voor zien. BTW-daling Hoopvol kijkt Delta nu naar Brussel, waar een voorstel van minister Wijers ligt om groene stroom voortaan onder het lage BTW-tarief te brengen. Dat scheelt een slok op een borrel, want daardoor zakt het prijsver schil tussen groene en gewone stroom van 5,7 naar 2,5 cent per KWh. Dat kan de animo om over te stappen alleen maar vergro ten. Van onze verslaggever Wilhelminadorp - De 60-jarige N. Oreel-de Schipper uit Wilhel minadorp kwam dinsdag door een verkeersongeval in haar woonplaats om het leven. Bij het oversteken van een krui sing werd de 60-jarige aangere den door een vrachtauto komen de uit de richting Goes. Deze vrachtauto werd bestuurd door een 32-jarige man uit Sommels- dijk. Terneuzen - Een 20-jarige Ter- neuzense automobilist verloor in de nacht van dinsdag op woens dag ter hoogte van de Zelden- rustlaan en Sloelaan in Terneu zen de controle over zijn wagen en botste op de Sloelaan tegen een geparkeerde auto van een Terneuzense. De laatste auto be landde na de botsing in een tuin. De auto's liepen aanzienlijke schade op en de omheining en be planting van de tuin raakten ver nield. De Terneuzenaar was niet in het bezit van een rijbewijs. Ook een 35-jarige Hoekse auto mobilist verloor in de nacht van dinsdag op woensdag de macht over zijn stuur. Dit gebeurde in een bocht van de Molendijk in Hoek. De man reed tegen een lichtmast aan. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. De man zelf liep snijwonden op aan zijn hoofd. De automobilist reed door maar werd later aangehouden. De politie verdenkt de Hoeken- aar van rijden onder de invloed van alcohol. Van onze verslaggever Terneuzen - Voor voetbalminnend Nederland is 6 septem ber een belangrijke dag: Nederland-België. Met als inzet plaatsing voor het wereldkampioenschap voetbal. In Ter neuzen staat er die avond in de Nieuwstraat een gigantisch videoscherm opgesteld, waarop de voetbalkraker is te vol gen. podia met op vrijdagavond plaats voor plaatselijke talen ten, op zaterdag 'top-acts' en op zondagmiddag zogenaamde wereldmuziek en dans. Op het Stadhuisplein staat een rommel- en verenigingen- markt. Op het parkeerterrein kan ie dereen karten. Daarnaast staan er springkussens en een kindercarrousel. In Steenen Beer zijn onder andere een li monadefontein, een toverbal- lenboom en andere straatani matie zoals clowns en loopor kesten te vinden. Op de Kolk komt een demonstratie van modelboten. Het feest staat in het teken van 'Van Terneuzen, voor Ter- Deze 'happening' is onderdeel van het activiteitenprogram ma rondom de opening van het nieuwe winkelhart Steenen Beer, de Markt en het nieuwe stadskantoor. Terneuzen staat op 5, 6 en 7 september in het teken van het Steenen Beer-weekend. De eerste activiteiten staan al op de rol. In samenwerking met onder andere de gemeente, het Bewonersplatform, de stich ting Podiumkunsten, Evene mentencommissie Vliegende Hollander en horeca- en on dernemersvereniging City Terneuzen worden allerlei op tredens en evenementen ge houden op diverse locaties in de binnenstad. Zo komen er op de Markt twee Terneuzen - Ondernemersvereniging City Terneuzen wil op zaterdag 26 juli een grote boerenmarkt op de Markt houden. Het thema is 'Van het land naar de klant'. Het is de bedoeling dat agrariërs, ondernemers en kwekers zelf hun producten gaan verkopen. Er worden geen eisen gesteld aan kramen of uitstallingen. De Ondernemersvereniging ziet de producenten het liefst komen met boerenkar of tractor. Zodat consumenten als het wa re echt van het land kunnen kopen. De vereniging wil met de boeren markt tevens de binding tussen de kweker en de consument verbete ren. Er zijn al twaalf kwekers bereid om mee te doen maar de Onder nemersvereniging kan nog enkele deelnemers gebruiken. De opbouw van een van de windturbines die 'groene stroom' gaat opwekken. Elke 'windmolen' kan 700 huishoudens van stroom voorzien. foto camile schelstraete Door Cees Maas DE PENNNEN BEKRASTEN het papier. Zwierige handtekeningen werden onder overeenkomsten ge zet. Dat maakte het officieel. In de oude plataan op het Abdijplein in Middelburg koerde een duif. Bin nen, in de elegante GS-zaal, werd het glas geheven en keken de aan wezigen elkaar vrolijk aan: Zee land heeft er een nieuwe toeris tische voorziening bij, de land schapscamping. Komt dat zien! Het wonderbaarlijke idee van de jonge boer Deïst uit Zonnemaire ('ik wil vooruit, ik heb twee jon gens') dat lang politiek te weken lag, is met de ondertekening van deze overeenkomsten wet gewor den. De landschapscamping is, zo haalden tal van sprekers het gis terochtend al aan, een 'win-winsi- tuatie'. Recreatiegedeputeerde Van Zwieten zei het zo: „De land schapscamping is het prototype van wat het kabinet beoogde met win-winsituaties in het landelijk gebied." En de duif koerde nog maar een keer. Maar wat wordt er nu eigenlijk gewonnen? Er is winst op ver schillende fronten. De boer die een landschapscamping mag hou den verdient bij aan deze neven tak. Dat maakt zijn onzekere be staan als agrariër wat zekerder. Hij is verplicht zeven hectare van zijn bouwland af te staan en daar van vijf hectare nieuwe natuur te maken. Bos bijvoorbeeld. Op de overige twee hectaren mogen zes tig kampeerplaatsen komen die dan wat ruimte betreft redelijk riant zijn. De toerist krijgt een ruime plaats in een parkachtig landschap toe bedeeld, wat weer in het beleid van de provincie past om de kwa liteit van de dienstverlening te verhogen. Zeeland krijgt er meer natuur bij en de boer een wat dik kere boterham en meer toekomst kansen. Het is nog een experi ment. Acht campings op het Zeeuwse platteland mogen zich landschapscamping gaan noemen en na drie jaar zal de provincie be zien wat het geworden is. Het is een samenwerking tussen de provincie en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Bestuurslid Van de Voorde van die vereniging noemde het een belangwekkende ontwikkeling. „Ik keek er eerst wat vreemd tegenaan, maar werd langzaam erg enthousiast. Er is weer ruimte voor de praktizeren- de boer om boer te kunnen blijven, het is goed voor de recreatie en voor de natuur, en het is typerend dat jonge mensen zoals de familie Deïst zo hun nek durven uitste ken, dat doet me deugd." Het deed iedereen deugd gisteren. Gedeputeerde Van Zwieten is ta melijk populair bij de recreatieon dernemers sinds zijn nieuwe streekplan, na jaren van stagnatie in eerder beleid, ruimte biedt voor uitbreiding van de recreatie. Hij biedt nu ook de landbouw een kans in te haken op het toerisme. „Dit vind ik heel leuk," zei hij, „ik moet zo vaak op de rem trappen, maar vandaag niet. Nu kunnen we iets toelaten. En de boeren zijn de architecten van ons landschap dus ik heb alle vertrouwen in deze nieuwe vorm van agrarisch na tuurbeheer. Bovendien is er een nieuwe generatie boeren aan het opstaan en de ondernemer die hier zit en zijn nek uitsteekt is daar een voorbeeld van." De jonge boer Deïst zelf, vertelde dat hij het een eer vond om vandaag zijn handte kening onder de overeenkomst zelf te zetten. Mevrouw Deïst moest ook tekenen, vond de boer. „Want we hebben immers alles samen gedaan." En vervolgens fe liciteerde iedereen iedereen. Cadzand - Beraden. Daar zijn de verschillende belangheb benden van zowel binnen als buiten de Kust WV West- Zeeuws-Vlaanderen deze week druk mee bezig na de be- stuursescalatie tijdens de ledenvergadering begin deze week. Hoe nu verder Dat is de centrale vraag. De afdelingen en belangrij ke branche-organisaties als de Recron en Koninklijke Horeca Ne derland willen blijven samenwerken voor een sterk toeristisch pro duct. Deze samenwerking kan echter alleen blijven bestaan als het huidige bestuur - dat op weinig steun kan rekenen - opstapt. Dit be stuur vergadert vanochtend over aanblijven of niet. Recron, Konink lijke Horeca Nederland en de Vekabo beraden zich morgen over hun lidmaatschap. Ais deze organisaties besluiten uit de Kust WV te stappen, stoppen ze met hun contributies en komt de Kust WV serieus in financiële problemen. Een andere belangrijke geldschieter is de gemeente Oostburg die als een soort intermediair de partijen nader tot elkaar wil brengen. Als dat niet lukt, is de kans groot dat Oostburg de sub sidie van 160.000 gulden terugtrekt. Recreatie-ondernemer en voorzitter van de Stichting Frisse Neuzen Cadzand, P. de Keuninck, verwacht eind deze week de beslissing. „Dan weten we of er een nieuw bestuur zal worden samengesteld, noodzakelijk om alles bij elkaar te houden. Het belang van de toerist staat voorop en dat belang komt in de knel als de Kust WV ophoudt te bestaan." R. ter Heide, directeur van het Bureau voor Toerisme Zeeland geeft aan dat de Kust WV wellicht niet op zijn 'wijze lessen' zit te wach ten. „Toch hoop ik dat het'dieptepunt bij dit conflict is bereikt en dat de storm gaat liggen. Het gaat hier om een van de grootste WV's van Zeeland en het zou niet verstandig zijn dat die uit elkaar zou vallen. Ik denk dat het bestuur minder op de voorgrond zal moeten treden en dat meer aandacht moet worden besteed aan een groter personeelsbestand. Het gaat hier niet om de eerste de beste padvin- derselub maar om een grote organisatie waar veel geld mee is ge moeid. Het wordt tijd dat deze club zich dan ook maar eens volwas sen gaat gedragen," aldus Ter Heide in een reactie. Van onze verslaggever Philippine - De officiële start van het mosselseizoen is op woensdag 16 juli met de veiling van de eerste bo- demcultuurmosselen in Yerseke. In Philippine daarentegen is het sei zoen al op 1 juli begonnen met de presentatie van de hangcultuurmos- sel. Volgens F. Wiskerke, restaurateur en voorzitter van de Stichting Mosselfees ten, is de smaak van deze mossel niet veel anders als van de traditionele bo- demcultuurmossel. „Ze groeien alleen wat sneller omdat ze in touwen hangen. De kwaliteit van de hangcultuur is vrij goed. Ze zijn wat klein van schelp maar zijn toch goed gevuld. Het vleesgewicht zit rond de dertig procent. De bodemcul- tuurmossel zal van dezelfde kwaliteit zijn." Wiskerke, bijgestaan door mosselkonin gin Cynthia Notschaele, zei dat gisteren tijdens de traditionele presentatie van de nieuwe mosselen en de wijnproeverij voor de mosselwijn 1997/'98 in hotel Au Port in Philippine. Voordat het feest begon werd wijnken ner en man van het eerste uur Pieter Ta- selaar herdacht. Hij overleed dit voor jaar. Om zijn nagedachtenis te eren werd een borstbeeld onthuld. Het bekende bonte gezelschap was ook gisteren weer aanwezig in Philippine om kennis te maken met de nieuwe mosse len. Een hoogwerker zette een grote mosselschelp op een standaard. Geen mosselvlees maar een enorm grote fles champagne was de inhoud van deze schelp. Iedereen werd in de ochtenduren getracteerd op een glas champagne om het seizoen feestelijk in te luiden. Inmiddels was ook begonnen met de wijnproeverij. Het gezelschap proefde van twintig flessen. Die waren onher kenbaar gemaakt in aluminiumfolie. De 'proevers' namen hun taak serieus op. Aandachtig werden 'boeketten' opge snoven, het edele vocht rolde door vele monden en de 'afdronk' kreeg de nodige aandacht. Voor de finale bleven vijf flessen over. Als mosselwijn voor dit seizoen kwam de Elzaswijn Preiss-Zimmer 1996 uit de bus. Een Pinot Blanc van importeur Sauterwijnen uit Maastricht. Deze im porteur kan in zijn handen wrijven. Vol gens Wiskerke is hij immers verzekerd van de afzet van tienduizend flessen al leen al in Philippine. Een portie mosselen wordt volgens Wis kerke dit seizoen geserveerd voor 32,50 gulden. Dezelfde prijs als vorig jaar. Mosselen en wijn waren gisteren overi gens niet zo besteed aan burgemeester Th. Steenkamp Van Hontenisse. „Ik hou niet van wijn en ook niet van mosselen. Ik weet daarom eigenlijk niet wat ik hier doe. Maar het is gezellig en daar gaat het toch om." Mosselen proeven in Philippine, mosselen uit een hangcultuur wel te verstaan. De andere mosselen, die van de bodemculturen, komen pas vanaf 16 juli op de markt. foto camile schelstraete v

de Stem | 1997 | | pagina 13