Varkenspest België breidt verder uit Rode Khmer krijgt plots royale steun HEMA écht lekker! KLM il De metamorfose van een aartscommunist II95 SHV Holdii Links neemt na 68 jaar macht over in Mexico Op de vlucht voor de stieren Centrale in Analyse DE STEM BUITENLAND A4 I DE STEM West-Vlaanderen ook verdacht Macht Karadzic irriteert Westen steeds meer Drie doden tijdens tweede ronde verkiezingen Albanië DE STEM COMMENTAAR Nieuwe democratie BUITENLAND KORT Kersen- of abrikozenrastervlaai 795 Alitalia zegt met Rozijnen-notenbrood 400 gram /3.50 nü 295 Verse roombotercake nü 3.95 Ardenner ham nü 2.5° Snacksalades nü 2 voor 3.95 Buzet Privilège Rosé AC nü 21 voor Bonden stappen |uit bestuur GPdW aUeen de GPdw- be" ldnwerEelt°0,fnalaUgustus JfCc?m 7lgens de chauf' i i i i i DINSDAG 8 JULI 1997 Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - De Mexicaanse president Ernesto Zedillo likt zijn wonden. Zijn Institutio nele Revolutionaire Partij (PRI) - die al ruim 68 jaar de macht weigert te delen - is zondag opgelopen tegen een historische nederlaag in wat doorgaat als de meest demo cratische verkiezing die Mexi co heeft mogen aanschouwen sinds de PRI in 1929 aan de macht kwam.. De linkse politicus Cuauhtémoc Cardenas - tweemaal verliezend presidentskandidaat - heeft met bijna de helft van de stemmen het burgemeesterschap van Mexico Stad binnengehaald. Het was de eerste keer dat de burgers daar hun eigen burgervader mochten kiezen. Alle voorgangers van Cardenas waren PRI-politici en werden door de PRI-presidenten aange wezen. Ook is de PRI voor het eerst haar meerderheid kwijt in het 500 leden tellende Huis van Afgevaardigden. Hoewel de PRI slechts 42% van de stemmen no dig had om die te consolideren, slaagde de regeringspartij er niet in om zoveel kiezers aan zich te binden. De rechtse Nationale Actie Partij (PAN), de linkse Democratische Revolutionaiore Partij (PRD) van de nieuwe burgemeester van Mexico Stad, Cardenas, en vijf kleinere partijen behaalden geza menlijk ruim 60%. Voorts verloor de PRI het gouver neurschap in twee van de zes deelstaten. De enige pleister op de wonde is dat de PRI haar meerderheid in de Senaat heeft weten te behou den, waardoor zij voorstellen van de oppositie kan blokkeren. Het electorale bombardement heeft Mexico's politieke land schap aanzienlijk veranderd en voor president Zeddillo en diens regering zal het moeilijk accepte ren zijn dat de 68 jaar durende alleenheerschappij voorbij is. Maar ondanks het verlies is er een vleugje overwinning voor de democratisch gezinde stroming binnen de PRI en Zeddillo is des ondanks trots op dit 'verlies'. De stembusgang is voor Mexi caanse begrippen zeer eerlijk verlopen en dat kan Zedillo op zijn conto schrijven. Alleen vanuit Chiapas kwamen meldingen over vernietiging van stembusresultaten. De linkse rebellen van het Zapa- tistische Bevrijdingsleger hadden daar opgeroepen tot een verkie zingsboycot uit protest tegen de militarisering van de deelstaat en de falende armoedebestrijding onder de Indiaanse bevolking. Desalniettemin waren het slechts incidenten. Door Bert Schampers Brussel - Na de Belgische provincies Limburg en Luik, zijn waarschijnlijk ook bedrijven in West-Vlaanderen getroffen door de varkenspest. Zes bedrijven worden daar vandaag pre ventief geruimd, in Limburg is dat het geval in 34 bedrijven. In België zijn intussen al meer dan 16.000 varkens vernietigd. West-Vlaanderen heeft de groot ste concentratie van varkensbe drijven. De streek werd in 1990 en 1993 al eens getroffen door de ziekte. In 1990 was de varkens pest pas na tien maanden onder controle en moesten 1,2 miljoen varkens worden geslacht. Minister van landbouw Pinxten maakte gisteren bekend dat veer tig bedrijven een bijzonder risico vormen. Nog eens honderd ande re bedrijven worden scherp in de gaten gehouden. Sarajevo (rtr/afp) - Het Wes ten raakt steeds gefrusteerder over de machtsstrijd in Ser visch Bosnië. Bovendien groeit met name in de Verenigde Staten de behoefte Ra dovan Karadzic en andere van oorlogsmisdaden beschuldigde Bosnische-Serviërs op te pakken en uit te leveren aan het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag. De commandant van de Navo, ge neraal George Joulwan, zei giste ren desnoods geweld te zullen ge bruiken om schending van de af spraken (het Dayton-vredesak- koord) en de rechtsstaat te voor komen. „Mevrouw Plavsic is de wettig gekozen president van de Repu- blika Srpska en onze taak is er voor te zorgen dat het democra tisch proces wordt nageleefd." Uit voorzorg zijn extra troepen van SFOR, de door de Navo gelei de stabiliteitsmacht, naar Banja Luka gestuurd, waar president Plavsic haar bolwerk heeft. Een varkenshouder in Bocholt, op de grens met Nederlands Lim burg, sloeg een week geleden alarm. Ziek Naar later bleek had hij al tien dagen eerder vastgesteld dat en kele dieren ziek waren. Hij had ze eerst zelf behandeld, voordat de dierenarts er bij werd geroepen. Die maakte vervolgens pas na en kele dagen melding van het virus. „Snelle aangifte van ziektever schijnselen is uiterst belangrijk bij de bestrijding van de klassie ke varkenspest," zei Pinxten gis teren. De minister zal op basis van on derzoek bepalen of tegen de var kenshouder een schadevergoe ding wordt geëist. De man had voor het transport van biggen en slachtvarkens een beroep gedaan op een Nederlands transportbedrijf. Dat heeft vermoedelijk ook die ren vervoerd naar enkele West- Vlaamse bedrijven. Ook een Ne derlands veevoederbedrijf en een Nederlandse insemator kunnen het virus België hebben binnen gebracht. Vermoeden In veertig bedrijven in Limburg en West-Vlaanderen worden alle dieren die na 1 juni zijn aange voerd vernietigd. Het gaat daar bij om meer dan 40.000 varkens en biggen. Voorlopig gaat het alleen nog maar om een vermoeden dat de bedrijven zijn geïnfecteerd. „We willen het risico op besmetting in West-Vlaanderen maximaal uit sluiten," zei Pinxten. Er is vol gens hem geen andere manier om te weten te komen of de dieren zijn besmet, dan ze te doden en te onderzoeken. ER TEKENT zich een nieuwe burger oorlog af in Cambodja. Premier Hun Sen lijkt de macht in de hoofdstad Phn om Penh vast,, in handen te hebben. Maar een gedeelte van de koninklijke troepen van prins Norodom Ranariddh is naar het westen van het land ontsnapt en zal zeer waarschijnlijk een bondge nootschap aangaan met de Rode Khmer in het noorden. Samen zullen ze vanaf het platteland de hoofdstad gaan bele geren. Het kan snel en hard veranderen. Nog geen week geleden leek de Rode Khmer uitge speeld, steeds meer guerrilleros liepen over naar het regeringskamp. Leider Pol Pot, die in het begin van de jaren zeventig de stede lingen boerenwerkkampen in dreef waarbij twee miljoen mensen omkwamen, werd door overlopers gevangen genomen. Nu heeft de tweede man Khieu Samphan trouw aan de grondwet gezworen en lijkt hij de natuurlijke bondgenoot van prins Noro dom Ranariddh, die vanuit Parijs het verzet organiseert en steun in het Westen zoekt met het argument dat Hun Sen een communist en anti-democraat is. Maar dat Westen kan er maar beter rekening mee houden dat de geharde guerrilleros van de Rode Khmer ze ker de overhand zullen krijgen in het bond genootschap met de overgebleven troepen Door Jan Meulemeesters van het koninklijke leger. Steun nu aan Ranariddh betekent medewer king aan een mogelijke zege van de Rode Khmer, verantwoordelijk voor de grootste massamoord na die van de Duitsers op de jo den in de Tweede Wereldoorlog. Overigens is ook Hun Sen een ex-Rode Kh mer, maar dan een ex met de diepe haat van een bekeerling. Toen de Rode Khmer zijn terreur begon, liep de orthodoxe communist Hun Sen over naar Vietnam. Hij was een van de wegbereiders bij de Vietnamese invasie van 1979 en werd beloond met het minister schap van Buitenlandse Zaken en later het premierschap. Onder internationale druk moest Vietnam zich echter terugtrekken en bij het vredesverdrag kwamen er twee pre miers: Hun Sen en een zoon van de koning, Ranariddh. Deze won makkelijk de door de VN georganiseerde verkiezingen in '95, maar uit angst voor geweld van Hun Sen bood hij deze het co-premierschap aan. Het was een onmogelijke combinatie. Rana riddh is een rondborstige levensgenieter en intellectueel; Hun Sen een magere, laag-op- geleide boer, die geweld niet uit de weg gaat. Ranariddhs Funcinpec-partij viel snel uit elkaar en de populariteit van de prins taan de door corruptie. Daarom ging hij waar schijnlijk in op het overlopen van de Rode Khmer; hij kon de nieuwe troepen goed ge bruiken als tegenwicht tegen het legertje van Hun Sen. Volgend jaar zijn er verkiezin gen, maar noch Ranariddh noch Hun Sen had daar veel heil van te verwachten. In mei liet de prins wapens aan land brengen. Vol gens Hun Sen om overlopers van de Rode Khmer te bewapenen. Hun Sen rekent op steun van Vietnam, de Rode Khmer op Chi na en Ranariddh op het Westen. Maar de la chende derde lijkt de Rode Khmer. Door Aart Heering Tirana - Op de meeste bui tenlandse journalisten, die Fatos Nano in' vloeiend Frans, Duits, Engels en Itali aans te woord staat, maakt de Albanese socialistische leider een open en moderne indruk. Toch is Nano, de grote over winnaar van de Albanese parlementsverkiezingen van zondag, zijn carrière begon nen als verdediger van het meest orthodoxe communis me. En het moet nog blijken hoe oprecht en volledig zijn bekering tot democratie en markteconomie is. Fatos Nano, een pafferige, bij ziende man met een grijzend ringbaardje, werd 43 jaar gele den geboren in Gjirokaster, het Zuid-Albanese stadje waar ook de communistische dictator En- ver Hoxha en de huidige premier Bashkin Fino vandaan komen. In de afgelopen maanden was Gjirokaster een van de voor naamste centra van de opstand, die nu tot de verkiezingen en de vrijwel zekere val van president Sali Berisha heeft geleid. Fino studeerde economie aan de uni versiteit van Tirana, waar hij vervolgens docent was. In de ja ren '80 was hij werkzaam bij het Instituut voor Marxistisch Leni nistische Studies, dat toen werd geleid door Nexhmije Hoxha, de vrouw van de dictator die in 1985 overleed. In deze tempel van communistische rechtzin nigheid hield Nano zich bezig met het bestuderen, bewaren en heruitgeven van de linkse klas siekers, uiteraard aangevuld met Hoxha. In 1990 werd hij vice-premier en het jaar daarop wordt hij tot premier benoemd door president Ramiz Alia, die hoopte dat met Nano, die als wetenschapper niet actief had deelgenomen aan de repressie van het Hoxha-regi- me, een groeiende stroom van protesten kon worden ingedamd. Niettemin kwam de regering- Nano in mei van dat jaar ten val door een langdurige studenten opstand. Een maand later veran derde de communistische Alba nese Arbeiderspartij haar naam in Socialistische Partij van Al banië. Het voorstel daartoe, dat op hef tige tegenstand van de oude communistische garde stuitte, was afkomstig van Nano, die had ingezien dat na de val van de Berlijnse Muur een nieuwe koers noodzakelijk was. Overigens is de SPA nooit toegelaten tot de Socialistische Internationale, hoewel zij daar vaak om heeft verzocht. De eerste vrije verkiezingen van Albanië werden in 1991 nog door de socialisten gewonnen, maar het jaar daarop werd de partij van Nano weggevaagd door de Democratische Partij van Sali Berisha. Drie maanden later kwam Nano in de gevangenis terecht. Hij werd ervan beschuldigd acht miljoen dollar aan Italiaanse hulpfondsen in 1991 in eigen zak te hebben gestoken. Hij zou dat hebben gedaan samen met de Italiaanse socialistische leider Bettino Craxi en de toenmalige minister van Buitenlandse Za- Tirana (rtr) - Tijdens de tweede ronde van de parlementsverkiezin gen in Albanië zijn zondag drie mensen om het leven gekomen. Vol gens het ministerie van Binnenlandse Zaken schoot een onbekende twee leden van een kiescommissie dood in een dorp bij de stad Sh- kodrë. Bij een incident in Mat, ten noorden van Tirana, kwam nog een persoon om het leven. De verkiezingen verliepen verder betrek kelijk rustig. De Socialistische Partij, opvolger van de voormalige communisten, maakte gisterochtend vroeg bekend in meer dan de helft van de 32 kiesdistricten waar een tweede ronde werd gehou den, te hebben gewonnen. Fatos Nano laat zijn stem gelden tijdens de parlementsverkiezingen in Albanië. ken, Gianni De Michelis, tegen wie in Italië een proces wegens diezelfde affaire onlangs hero pend is. Hoewel de beschuldiging niet met concrete bewijzen kon wor den gestaafd, werd Nano in 1994 tot 12 jaar cel veroordeeld die in hoger beroep tot 8 jaar werd te ruggebracht. In de gevangenis werd hij herkozen tot voorzitter van de socialistische partij, maar een politieke rol kon hij weer pas gaan spelen in maart van dit jaar. Bij de plundering van Tirana door tegenstanders van Berisha werden toen de poorten van de gevangenis opengezet en kon ook Nano ongestoord naar bui ten lopen. Kort daarop verleende Berisha, in een poging om zo zijn eigen politieke huid te redden, hem gratie. Onmiddellijk na zijn 'ontsnap ping' nam Nano de rol van on omstreden oppositie-leider weer op zich. Vrije markt, maar met een sociaal vangnet; herstel van de orde en nationale verzoening zijn sindsdien de kernpunten van zijn politieke boodschap. Sociaal democratie dus, die „een einde moet maken aan het com munisme van Hoxha en het tota litarisme van Berisha," zei hij op zondagavond, toen hij de over winning claimde. Als premier van de grootste par tij zal Nano in de komende jaren de spil van de Albanese politiek worden. De vraag is of hij daarbij beter dan Hoxha of Berisha de verlei dingen van de macht zal weten te weerstaan. De jaarlijkse 'encierro' in het Noord-Spaanse Pamplona beleefde gisteren zijn eerste dag. Tijdens de feesten van San Fermin rennen elke ochtend mensèn voor opgejaagde stieren uit naar de arena. Deze 'encierro' staat elk jaar garant voor een groot aantal valpartijen, schaafwonden en gebroken ledematen. Volgens ziekenhuizen in de Spaanse stad zijn gisteren 29 mensen gewond geraakt, van wie vier ernstig. foto anp Slangen vervellen, maar blijven giftig. Dat weet de wetenschappelijke waarnemer, de toevallige voorbijganger vermoedt met een echte ge- daantewisseling van doen te hebben. Zo ligt ongeveer het verschil tussen de Nederlander en de Surinamer als het over Desi Bouterse gaat. In Nederland leeft de herinnering aan de decembermoorden van 1982, de slachting in Moiwana van vier jaar la ter en de lucratieve samenwerking met de Colombiaanse cocaïnemaf- fia voort. In Suriname wordt Bouterse intussen als een wijze staatsman gezien, die niet langer direct betrokken is bij het bestuur, maar gaarne goede adviezen geeft vanuit de coulissen. Voor Nederland klinkt het ongeloofwaardig, maar Bouterse geldt voor het merendeel van zijn landgenoten niet als een corrupte machtswel lusteling. Hij is diegene die de elkaar bevoordelende en baantjes toe spelende oude bestuurders aan de dijk heeft gezet, die door zijn mul- ti-raciale NDP als eerste de macht van de oude etnische politieke par tijen doorbroken heeft en die in de periode dat hij aan de macht was oog bleek te hebben voor de noden van de kleine man. Hij heeft een staatsziekenfonds opgericht en duizenden volkswoningen laten bou wen. De volksmenner van toen is nu een succesvol zakenman en ook dat trekt. In de tien jaar na het mislukken van zijn revolutie hebben zijn te genstanders nauwelijks iets bereikt. Bouterse wel. Hij heeft een brede massabeweging achter zich weten te krijgen, niet gescheiden door et nische tegenstellingen. Hij heeft daarenboven voldoende aanhangers in het zakenleven en onder de kleine, resterende intelligentsia. Vandaar dat Bouterse niet voor dovemansoren predikt, als hij op de tiende verjaardag van zijn Nationaal Democratische Partij op bezadig de toon oproept tot vernieuwing. De vastgelopen bestuursorganen moeten vervangen worden door moderne vormen van aan het be drijfsleven ontleend management. Dat het weinig met democratie van doen heeft, deert Bouterse en de gemiddelde Surinamer nauwelijks. Democratie heeft slechts eindeloos geredekavel, tegenstellingen en ar moede gebracht. Wat Bouterse wil - een platform waarop voor- en te genstanders van vernieuwing vrijelijk kunnen discussiëren, maar waar op vervolgens ook gezamenlijk besluiten genomen worden - klinkt als een uitweg. En niemand anders, ook de voormalige president Veneti- aan niet, heeft iets beters in de aanbieding. Bouterses verbale machtsomwenteling is nog geen feit. In het parle ment heeft hij geen tweederde meerderheid achter zich en hij wil, om internationaal niet opnieuw een slechte naam te krijgen, de nieuwe 'revolutie' via de democratische kanalen laten verlopen. Op die meer derheid lijkt het echter niet lang wachten. Allerlei politici die gekozen zijn op de lijsten van de oppositionele partijen, schijnen een overstap naar de NDP te overwegen. Of Nederland, als de nieuwe staatsvorm langs deze min of meer parle mentaire weg tot stand komt, nog langer moet volharden in de afwij zing van Bouterse en zijn NDP, is nauwelijks nog een vraag. Laat Suri name het staatsbestel kiezen dat het zelf het beste acht. Palestijn krijgt 46 keer levenslang Jeruzalem - Een militaire rechtbank in Israël heeft de Palestijn Hassan Salameh (20) veroordeeld tot 46 keer levenslang en twin tig jaar gevangenisstraf. De man was schuldig bevonden aan de beraming van zelfmoordaanslagen vorig jaar op bussen in Jeruza lem en Ashkelon. Daarbij kwamen 46 mensen om het leven. De Palestijn had verzocht om de doodstraf omdat hij als een marte laar de geschiedenis wilde ingaan. Militaire makers 'horrorvideo' vervolgd Bonn - Het Duitse ministerie van Defensie heeft de zeven militai ren geïdentificeerd die in april 1996 in diensttijd een 'horrorvi deofilm' hebben gemaakt waarin ze executies, verkrachtingen, martelingen en andere gruweldaden naspeelden. Alle zeven kun nen rekening op vervolging. De militairen maakten deel uit van het Duitse detachement van IFOR, de strijdmacht voor Bosnië. Tijdens een pauze simuleerden zij op realistische manier enkele gruweldaden. De militairen wilden de band verkopen. Duitsland onderschept Brits rundvlees Schwerin - De Duitse autoriteiten hebben in de veerhaven Sas- snitz-Mukran op het noordelijke eiland Rügen 170.000 kilo ille gaal geïmporteerd Brits rundvlees in beslag genomen. In verband met de gekkekoeienziekte mag Groot-Brittannië geen rundvlees uitvoeren. De zending was voor Rusland bedoeld. Duitsland kreeg het via een Belgisch bedrijf dat documenten vervalste. Doden door overstromingen Tsjechië Praag - Overstromingen in Tsjechië en Polen hebben aan zeker negen mensen het leven gekost. Ten minste 64 mensen raakten ge wond toen als gevolg van het wassende water een sneltrein in Oost-Tsjechië ontspoorde. In het land traden rivieren en beken zondag als gevolg van zware regenval buiten hun oevers en von den tenminste vijf mensen de dood. Miljoenen voor Oost-Europese joden Zürich - Het Zwitserse fonds voor slachtoffers van de Tweede We reldoorlog zal 17 miljoen frank (bijna 23 miljoen gulden) uittrek ken voor joodse overlevenden, vooral in Oost-Europa. Dat heeft de Zwitserse radio gisteren gemeld. Volgens leden van het bestuur heeft het fonds een speciale verplichting jegens de joodse overle venden in Oost-Europa, omdat zij nooit een schadevergoeding hebben gekregen voor het hun toegebrachte leed en bovendien ve len ook na de oorlog nauwelijks nog in hun eigen land werden ge duld. Mogelijk water op Mars Pasadena - Het robotwagentje Sojourner heeft zondagavond een afstand van veerig centimeter afgelegd op de Rode Planeet totdat het oog in oog stond met een Marskei, die de naam 'Barnacle Bill' gekregen heeft. Eerder al Sojourner met zijn spectometer in het stof gesnuffeld. Een eerste, voorlopige conclusie van Nasa, op ba sis van fotomateriaal van de ruimtesonde Pathfinder, is dat er ooit water, en dus mogelijkerwijs ook leven, op Mars geweest moet zijn. - I (ADVERTENTIE) Elke dag vers uil eigen banketbakkerij, a 28 cm /9.95 f)U Van onze verslaggever Arnhem - Door de fusie van de ^er Nederlandse stroomproduc- tiebedrijven moet volgend jaar al, enkele jaren eerder dan gepland, van de centrales in Geertrui- denberg dicht. De vier grote, openbare elektri citeitsproducenten kunnen vanaf 2004 op een omzet van ƒ6 ƒ30 ren. gen 29 tijd: son< een aart prijl De Van onze verslaggever Amstelveen - KLM neemt haai Britse partner Air UK volledig over. Met de overname versterkt KLM haar positie in de Europese lucht vaart en kan ze deelnemen in ver voersstromen die buiten Nederland om lopen, zo zegt een woordvoerder in Amstelveen. Gisteren verscheen ook het bericht dat Alitalia nauw wil gaan samenwerken met KLM in een strategische alliantie. Een woordvoerster van KLM bevestigde besprekingen over samenwerking routes tussen Italië en Nederland. Van een grote alliantie zou echter geen spra ke zijn. „Ik vermoed dat die twee din gen door elkaar zijn gehaald," aldus de woordvoerster. Bekend is dat KLM-partner Northwest de Italiaanse maatschappij een serieuze partner voor KLM vindt, maar de Ne derlanders hebben een voorkeur voor British Airways, Swissair dan wel Ibe ria. KLM wil met een strategische part ner haar Europees marktaandeel opstu wen van acht naar vijftien procent. De overname van Air UK verhoogt het aandeel van KLM in de Europese lucht vervoersstromen niet direct. In het Eu ropees marktaandeel van acht procent dat KLM claimt, is de bijdrage van Air UK al inbegrepen, net als dat van ande re partners als Transavia, Martinair en Eurowings. Belang KLM had al een belang van 45 procent in Air UK, dat met een vloot van 37 toe stellen, tweeduizend man personeel en een passagiersvervoer van 3,6 miljoen mensen na British Airways de tweede luchtvaartmaatschappij van het Vere nigd Koninkrijk is. Het bedrijf maakt volgens de KLM-woordvoerder een be- scheiden winst bij een omzet van 285 miljoen. De prijs die KLM aan eigenaar British Air Transport Holdings betaalt voor de aandelen, wordt niet bekendgemaakt. De Europese Commissie moet nog goed keuring hechten aan de overname. I Air UK heeft als thuisbasis de kleinere I Londense luchthaven Stansted en vliegt op dertien bestemmingen binnen het Verenigd Koninkrijk zelf en dertien be stemmingen elders in Europa. Air UK is als goedkope luchtvaartmaatschappij I een grote vervoerder voor KLM. De sa menwerking tussen de twee bedrijven stamt van 1980 en is steeds intensiever geworden. I Zo voert Air UK al de meeste vluchten I op Groot-Brittannië uit voor KLM, dat naturel, marmer of bosvruchten, 500 gram /4.95 100 gram /3.50 sellerie, komkommer of vlees, bakje met 250 gram /2.50 Franse wijn, 75 cl /6.95 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 juli 1997. Zo lang de voorraad strekt. I Utrecht - SHV Holdings wil zijn Europese distributie-ac tiviteiten, waaronder de Ma- kro-winkels, verkopen. SHV j doet dit 'in het kader van I mondiale ontwikkelingen op I het gebied van de distributie', j De Zwitsers-Duitse detail- I handelgroep Metro wordt 1 waarschijnlijk de nieuwe ei- I genaar. I De SHV (Steenkolen Handels I vereniging) verwacht dat de on derhandelingen enige maanden I gaan duren. De Metro Groep is al I voor 40 procent eigenaar van de I ^Pese Makro-onderdelen van Utrecht (anp) - Uit angst voor nakende concurrentie op ar- eidsvoorwaarden stappen de vervoersbonden FNV en CNV uit het bestuur van de Ge- eenschappelijke Personeels dienst Wegvervoer (GPdW), ,s°ort arbeidspool voor ^t wagenchauffeurs Vanaf 1 augustus wordt het uit- derem V00r het beroePsgoe- toe m Z°er °PSeheven. Tot nu Werkff r or8anisaties van Sfgf 6rS en werknemers, Cf 7 uitz««ïbasis ver- Shen Veel GPdW-chauffeurs bü n ee" vast dienstverband - 2eldzaamVi viUitZendbureaus een taaiHaa®held- en krijgen be- 1 goedtr gens de CAO-beroeps- llen A° te zullen blijven beta- Door Brus Luxi met ting men naas voor eind bela lidst ven Met treer op c< genh de E voor ber van< nanc ken. Toch bepa lastr word

de Stem | 1997 | | pagina 4