'Overheid zal nota zorg-CAO niet betalen' Onze Top 10 van deze week. chl 0 Tien jaar cel en TBS voor dubbele moord O O 0 0 O 0 Ijsje eten Haren in ban fatale vechtpartij Dodelijke steekpartij beschaamt Haren Topper van de week Geen controle politie op mosselvervoer EN Toeristenvisa steeds vaker geweigerd A2 DE STEM BINNENLAND A3 Volgens Terpstra is de koek op 0 (Tl) Tissue toiletpapier, Normaal schenkt opbrengst concert aan varkenshouders Verdachte pas maand vrij na vrijspraak wegens doodslag kinderarts BINNENLAND KORT Jongetje (5) doodgereden Extra beurzen voor studeren binnen EU Nuis: 'Claim Koenigscollectie handhaven' Menselijke resten terug naar Peru Gratie voor oud-voorzitter FC Groningen Lichaam uit WO II opgegraven in tuin ILI 1997 11 DINSDAG 8 JULI 1997 nië en Ierland: In een groot deel ïwolking en af en ingeland en Wa- ige perioden en jtemperatuur van in het uiterste laatselijk 25 gra- geving van Lon- xemburg: Flinke oden en droog, ratuur van 18 bij iet binnenland. lidden-Frankrijk: ij zonnig. In het apelwolken. Mid- verder op- ongeveer 25 gra- ijk: Zonnig. In het leer stapelwolken, Maxima tussen 25 onnig. Woensdag rolken en kleine lokale, maar pitti- iddagtemperatuur n 30 graden, in het ilaatselijk 36 gra- nig. Woensdag en- ralken en kans op liddagtemperatuur i's tegen de 30 gra- noordkust rond 25. ts vooral in het n de 35 graden. Eilanden: Zonnig wel tamelijk veel agtemperatuur on- •aden. Ibiza: Zonnig en lagtemperatuur on- ■aden. lers. Veel zon en eraturen van 26 en Kreta: Veel noorden van Grie- ns wat meer wol- waarschijnlijk agtemperatuur on- aden. Flink wat zon, maar dpenrand nog lang volkt weer met soms Middagtemperatuur aden in Sleeswijk- 't rond 25 in het d: Dinsdag aan de van de Alpen nog iwolking en plaatse- jen. Verder droog en ion. Middagtempera- 5 graden. Aan de noordzijde penmassief aanhou- is- op wolkenvelden lijk regen. Met name :ie droog en veel zon. an 22 graden in de 7 in het zuidoosten. >SEL in dit rborgen? ego; 13. obelisk; 16. 21. oa; 22. goor; 24. on; 31. pil; 32. lezing; 39. en; 40. Madrid; 42. d; 49. loge; 51. barok; iet; 60. ot; 61. gif; 63. kan; 68. graal. 5. keper; 6. al; 7. tiran; er; 14. bon; 15. sul; 18. ostuur; 27. ellende; 29. god; 35. ruk; 36. ene; 44. nestel; 46. barak; keu; 54. Nora; 57. tee; Haarlem (anp) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren voor tweevoudige moord de 41-ja- rige A.B. uit Hoofddorp ver oordeeld tot tien jaar cel met aftrek van voorarrest en TBS met dwangverpleging. Dat was conform de eis van de of ficier van justitie. De man bracht op 11 februari zijn 34-jarige vrouw en zijn 6-ja- rig dochtertje om het leven. Een tweede kind, een meisje van twee, bleef ongedeerd. De lichamen van moeder en kind werden indertijd op de slaapka mers in de ouderlijke woning aangetroffen, nadat B. zelf de po litie had gewaarschuwd. De man meldde zich na een zwerftocht op het politiebureau in Assen en leg de direct een bekentenis af. B. had zich op de bewuste dag in verband met een fraudezaak bij de politie in Amsterdam moeten melden. Een week daarvoor was hij op staande voet ontslagen, omdat hij bijna 120.000 gulden zou hebben verduisterd. De man was in de jaren tachtig ook al veroordeeld voor fraude. Hij was bang dat deze nieuwe zaak het einde van zijn huwelijk zou bete kenen. Uit een onderzoek van het Pieter Baan Centrum bleek dat bij de Hoofddorper sprake is van primitieve verlatingsangst. Uit paniek zou de man zijn vrouw op de slaapkamer met een stuurslot hebben geslagen. De oudste dochter was hiervan getuige. Toen zijn echtgenote nog niet dood bleek, haalde hij keuken messen. Daarmee stak hij haar meerdere malen. Daarna ging de man naar de slaapkamer van zijn dochter. Nadat hij haar vergeefs probeerde te wurgen, gebruikte hij het mes om zijn kind te doden. Waarom hij het meisje heeft ge dood, kon B. tijdens de rechts zaak niet zeggen. De rechtbank sprak van een gru welijk misdrijf. „U heeft steeds opnieuw de keus gemaakt verder te gaan met uw daad. Uw doch tertje heeft eerst haar moeder zien doodslaan en daarna ver geefs gevochten voor haar leven." Advocaat mr. J. Spanjer kondig de onmiddellijk hoger beroep aan. „Moord suggereert dat mijn cliënt zijn vrouw en dochtertje rustig en weloverwogen van het leven heeft beroofd. Niets is min der waar. Hij raakte in paniek." Van onze Haagse redactie Den Haag - Zorginstellingen die na 1 oktober meer geld kwijt zijn aan hun personeel vanwege een duurdere CAO voor het personeel, kunnen de rekening niet neerleggen bij de rijksover heid. Dat zegt staatssecretaris Terps tra (Welzijn). Zij verwijst klagen de directies naar hun eigen werk geversorganisatie, de Nederland se Zorgfederatie (NZf). Het kabinet heeft de bijdrage aan de loonkosten in de zorgsector vanwege de nieuwe CAO al ver hoogd van 500 naar 800 miljoen gulden per jaar. Daarmee is wat 'Den Haag' betreft de koek op. De NZf is hiermee akkoord gegaan. Terpstra beziet de commotie on der de Brabantse instellingen over de nieuwe zorgCAO, die on der meer de werkweek terug brengt tot 36 uur, dan ook met enige verwondering. „Het kan toch niet zo zijn dat men eerst een CAO afsluit, om daarna tot de conclusie te komen dat het niet te betalen is. De verantwoordelijk heid daarvoor neerleggen op het bordje van de rijksoverheid kan niet." Terpstra wil graag weten Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantal aange vraagde visa voor Nederland is afgelopen jaar fors geste gen. In 1996 werden 520.000 aanvra gen gedaan voor een visum met een maximale verblijfsduur van drie maanden, tien procent meer dan een jaar eerder. In totaal werden 31.554 visa geweigerd, eveneens tien procent meer dan in 1996. Dit blijkt uit cijfers van de visadienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De meeste visa worden geweigerd in het kader van familiebezoek. Volgens Buitenlandse Zaken speelt daarbij de angst voor defi nitieve vestiging in ons land een grote rol. (advertentie) Sperziebonen, 500 gram Malta aardappelen, zak 2.5 kilo Hamburgers, 100 gram WS 1.05 ChZaanlander extra pikant 48+, kilo of aqua, flacon 500 ml wit, pak 12 rollen Ch Casinobrood, wit of bruin, heel De Ruijter vruchtenhagel, muisjes of vlokken, diverse smaken, 2 pakken naar keuze •j3pUOS}Lp3J lipaj u3|asuad 'duie|J3Wal^ dl Huiswijn, rood, wit, wit moelleux, blanc de blancs, rosé of c AC droge rosé, fles lifter O.t'D Nu 3 halen, 2 betalen. wat de directie van geriatrisch centrum De Herven in Den Bosch heeft bewogen om patiënten en hun familieleden 'de stuipen op het lijf te jagen' met het dreige ment om één- en tweepersoons kamers te sluiten vanwege drei gend geldgebrek en de patiënten onder te brengen op zalen waar al zes mensen slapen. Kwalitatieve zorg „Je zou je kunnen afvragen of we hier nog wel te maken hebben met kwalitatieve zorg," aldus Terpstra, „Dit suggereert dat we teruggaan naar de jaren '30 met zalen voor tien mensen of meer. Dat is natuurlijk volstrekt on aanvaardbaar. Het is ook abso luut niet de werkelijkheid." Het overheidsbeleid is er juist op gericht om ouderen alleen nog maar onder te brengen kamers in voor een of twee personen. Grote re zalen zullen in de toekomst verdwijnen. De staatssecretaris hamert erop dat zij niet bezuinigt op de oude renzorg, zoals soms wel wordt beweerd. „Het eerste wat dit ka binet bij het aantreden heeft ge daan is het terugdraaien van een voorgenomen bezuiniging van 100 miljoen gulden." Sindsdien is het budget voor de zorgsector al leen maar gegroeid, aldus Terps tra. De NZf weerspreekt dit niet. Noord-Brabant De staatssecretaris wijst er ver der op dat Noord-Brabant sowie so meer geld heeft gekregen voor ouderenzorg dan elders vanwege de vergrijzing die daar harder toeslaat dan gemiddeld. Er zijn in deze provincie vooral meer hoog bejaarden boven de 75 jaar dan gemiddeld. Terpstra: „Het sys teem van budgettoewijzing is juist gebaseerd op het aantal 75- plussers. Dat betekent dat Noord-Brabant, in vergelijk met andere delen van het land, aan merkelijk meer budget krijgt voor de bejaardenoorden." Een jongetje uit Urk geniet van het mooie weer en van zijn ijsje. Dat hij de helft morst op het hoofd van zijn vader lijkt hem niet te deren. foto wfa Van onze verslaggever Haren - De 47-jarige J. de Koek uit Haren is zondagmid dag in het ziekenhuis in Oss overleden aan de verwondin gen die hij 's nachts had opge lopen bij een vechtpartij in zijn woonplaats. Als vermoedelijke dader is zon dagavond de 45-jarige Harenaar aangehouden die vorige maand vrijgesproken werd in de ge ruchtmakende moordzaak op kinderarts Labruyère. Politie en justitie zijn zeer terug houdend met het geven van infor matie. „Op z'n vroegst woensdag geven we misschien nadere infor matie. Dan wordt de verdachte voorgeleid," legt de woordvoer ster van justitie in Den Bosch uit. Bij de voorgeleiding zal blijken of de verdachte langer vast blijft zitten en wat hem eventueel ten laste wordt gelegd. Dat zal mede afhangen van de precieze doods oorzaak. Gisteren is sectie ver richt op het lichaam van het slachtoffer. Ook daarover werden gisteren geen mededelingen ge daan. Uit verklaringen van inwoners van Haren, een vlakbij Oss gele gen dorp met 750 inwoners, blijkt dat de verdachte en het slachtof fer ruzie hadden gekregen in het dorpscafé. De twee zouden hun meningsverschil op straat uit vechten. Vlakbij de kroeg, in de Grotestraat, vond omstreeks 2 uur zondagochtend de fatale vechtpartij plaats. Over aard van verwondingen en eventueel wa- pengebruik zijn geen mededelin gen gedaan. Inwoners van Haren bevestigen dat de verdachte de man is die sinds 3 juni op vrije voeten is, na dat hij vier jaar in voorarrest had gezeten voor de geruchtmakende Labruyère-zaak. In die zaak was hij aanvankelijk veroordeeld tot 15 jaar celstraf. Die veroordeling veranderde vorige maand in vrij spraak wegens gebrek aan be wijs, nadat de advocaat met suc ces had geprotesteerd tegen het gebruik van een anonieme kroon getuige. Barchem (anp) - De varkens houders die dit jaar werden getroffen door varkenspest krijgen een financiële com pensatie van de popgroep Normaal. De band besloot de recette van het concert dat zondagavond in Barchem werd gehouden, voor dit doel af te staan. Het optreden werd door duizend fans bezocht. De netto-opbrengst bedraagt 9.000 gulden. Normaal voelt zich nauw verbon den met het lot van de gedupeer de varkenshouders. De Achter- hoekse rockers hebben op het platteland een grote schare fans. Veel songteksten gaan dan ook over het wel en wee van de boer. 1.49 2.99 kilo @<d©© lëM 9.90 i&m 14.90 1.99 nü 2.98 01 Pinda-, kokos-, Zaanse of volkoren/appelkaneel koeken, O OQ doos 200 gram, nü 3 halen, 2 betalen ,MT C.TÓO Honig kippen-, groente- of juliennesoep, o /in 2 pakken 1.5 liter ^riO' £.JVd ChAfwasmiddel, normaal, limoen jêSÏ 4.99 1 lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 juli a.s. Door John Kraijenbrink en René van der Lee Haren - Haren is beschaamd en geschokt door de dodelijke vechtpartij van afgelopen weekeinde. De verdachte, af komstig uit het bij Oss beho rende kerkdorp, heeft een be denkelijke reputatie opge bouwd en was pas sinds 3 juni weer op vrije voeten. Terwijl het dorp daar schande over spreekt, waarschuwt de ad vocaat van de verdachte voor 'overhaaste conclusies'; „De fei ten zijn nog niet bekend." De man die zondagavond is aan gehouden in verband met de do delijke vechtpartij in Haren, is zoals dat heet 'een goede bekende van de politie'. Hij werd op 3 ju ni, na bijna vier jaar voorarrest, vrijgelaten uit de gevangenis. Een eerdere veroordeling tot vijf tien jaar cel voor doodslag van de kinderarts Joyce Labruyère werd door het gerechtshof in Den Bosch in tweede instantie teniet gedaan. Een uur na deze uit spraak was de geboren Harenaar vrij man en trok hij in bij zijn va der. De procureur-generaal bij het ge rechtshof is in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Zo lang die nog niet gesproken heeft, laat advo caat G.J. Knoops een verzoek tot schadevergoeding voor zijn cliënt nog in zijn la liggen. De bekende strafpleiter meent dat de Hare naar recht heeft op een bedrag van 49.500 gulden. De man zat sowieso al vast voor een bank overval in Reek, in april 1993. Die gewapende overval pleegde hij met twee Duitse mannen en een in Tiel gestolen auto. Na de vrijspraak van vorige maand be rekende Knoops dat zijn cliënt 3 jaar en 330 dagen was vastgehou den. Volgens zijn tarievenlijstje zou dat moeten leiden tot een vergoeding van 330 maal 150 gul den: bijna een halve ton. Veiligheid Zijn vrijlating heeft de nu 45-ja- rige Harenaar te danken aan het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Dat stelt dat kroon getuigen niet anoniem verhoord mogen worden, hetgeen in de zaak-Labruyère wel is gebeurd. Met een verwijzing naar de regels van het Europese Hof sleepte ad vocaat Knoops uiteindelijk een vrijspraak binnen voor zijn cliënt. En dat terwijl zowel de rechtbank als het gerechtshof hem al tot vijftien jaar cel hadden veroordeeld. Tijdens deze ellenlange procedu re verzocht Knoops de man voor lopig op vrije voeten te stellen. Het gerechtshof wees dit verzoek af 'uit vrees voor de veiligheid van de samenleving'. Knoops: „Hij kreeg niet eens toestemming om in december bij de begrafenis van zijn moeder te zijn. Hij mocht alleen een uur afscheid nemen in de ruimte waar ze was opge baard." De vrees van het hof dat het vrij laten van de Harenaar de 'veilig heid van de samenleving' in ge vaar zou brengen, lijkt nu be waarheid te worden. „Ik was ook zeer onaangenaam verrast toen ik het gisteren hoorde," bekent Knoops. „Het is nogal een onge legen moment, amper een maand na zijn vrijlating. Maar laten we geen overhaaste conclusies trek ken, de feiten zijn nog niet be kend. Tot die tijd moeten we mijn cliënt het voordeel van de twijfel gunnen. Zaken liggen vaak ge nuanceerder dan ze op het eerste oog lijken." In het geschokte Haren bestaat voor dat soort nuanceringen mo menteel weinig begrip. Over de recente vrijspraak van hun dorpsgenoot wordt schande ge sproken. „Sinds hij vrij was, is Haren weer onveilig," zegt een inwoner. „Hij drukt jou net zo makkelijk uit als een sigaret." Maar niemand die publiekelijk zijn mening prijs geeft, want de angst is groot. „Het is een hele slechte," wil een andere inwoner nog wel kwijt. De buurvrouw van het café aan de Grotestraat zegt zaterdag nacht niets te hebben gehoord. „Geen sirenes, geen rumoer, niks." Ook de kastelein van het café waar de twee het aan de stok hebben gekregen, doet er het zwijgen toe. En dorpsgenoten die zaterdagavond ook aan de tap hebben gezeten, zijn al helemaal niet meer te vinden. En dat ter wijl het op de meeste zaterdaga vonden toch redelijk druk is in het tegenover de kerk gelegen café. Emoties Advocaat Knoops beseft dat in het geschokte Haren de emoties hoog oplopen. „Maar van de an dere kant heeft mijn cliënt ook veel reacties gehad van mensen die het vreemd vonden dat hij zo lang vast moest zitten op grond van de verklaring van één ano nieme getuige." Eerder dit jaar bewerkstelligde Knoops ook de vrijlating van vier leden van de beruchte Kempen bende. Ook hun veroordeling, on der meer voor een gewelddadige overval op het postkantoor in Oirschot, was gefundeerd op ano nieme getuigenverklaringen. Voor de Harenaar was het al de tweede keer dat hij de dans ont sprong. Eerder werd hij in Duits land vrijgesproken voor mede plichtigheid aan een brute roof overval op een bejaard paar in de buurt van Aken. 4. J I ierelUd MS V? Wat zijn de wetenschappers toch knap tegenwoordig. Ze kunnen nu zelfs animatiefilmpjes maken waarvan het lijkt alsof ze zich op een verre planeet afspelen. Die filmpjes zijn goud waard. Iedereen wil ze bekijken of er een stilstaand beeld als foto van hebben. De suggestie is dusdanig groot dat het wel waar moet zijn. Maar in werkelijkheid zijn die opnamen gewoon ge maakt op Roland Garros! Terwijl de aandacht van de wereld zich richtte op het gras van Wimbledon, kon er op het platgetrapte gravel van de Parijse tennisbanen ongestoord gefilmd worden. Het grootste probleem was nog wel om een wagentje te maken dat in een opengesneden tennisbal paste. Toen dat eenmaal gelukt was, deden de rode gemalen baksteen en heel laag-bij-de-grondse camera de rest. Als je niet beter weet en niet al te goed kijkt, dan heb je inderdaad het idee datje naar iets van buitenaardse pro porties zit te kijken. Geloven in die illusie maakt haar tot werkelijkheid. Deze beschaving is niet eens in staat om het weer van de volgende dag behoorlijk te voorspellen. En dan zou het met duizelingwekkende precisie laten landen van een karretje op een planeet vele miljoenen kilometers verder op wel binnen de mogelijkheden liggen? Nee, zoveel heeft de mensheid niet in zijn Mars. MERIJN Den Bosch - Een 5-jarig jongetje is gistermiddag in Den Bosch doodgereden door een 37-jarige automobilist uit die plaats. De man is aangehouden wegens het veroorzaken van een dodelijk on geval. De politie vermoedt dat hij onder invloed van alcohol en medicijnen was. Getuigen hadden de man al eerder een hekwerk zien raken. Vervolgens reed hij zigzaggend door een bosschage en bereikte zo een parkeerplaats waar hij het jongetje schepte. Agen ten hebben tevergeefs geprobeerd het jongetje te reanimeren. Den Haag - Minister Ritzen van Onderwijs trekt de komende twee jaar drie miljoen gulden extra uit voor beurzen aan studenten die enige tijd in een ander land van de Europese Unie wil studeren. Daarnaast kunnen hogescholen rekenen op ruim negen miljoen gulden voor investeringen in .internationale samenwerking met andere instellingen binnen Europa. Om in aanmerking te komen voor een beurs uit het zogeheten mo biliteitsfonds, dient de student een opleiding te volgen die in Ne derland erkend is. Voorts verwacht Ritzen dat universiteiten en hogescholen eenzelfde bedrag beschikbaar stellen voor de mobili teitsbeurs. Den Haag - Staatssecretaris Nuis van Cultuur vindt het niet ver standig 4c Nederlandse aanspraken op teruggave van de Koenigs collectie op te geven. Nuis zegt dat in reactie op een pleidooi van de PvdA-Kamerleden Van Nieuwenhoven en Valk om de claim te laten vallen. De voormalige Sovjetunie heeft de van oorsprong Nederlandse verzameling tijdens de Tweede Wereldoorlog uit Duitsland mee genomen. Volgens de Kamerleden zou Nederland de claim kunnen laten vallen in ruil voor een toezegging van Rusland dat Neder land af en toe over de collectie mag beschikken voor exposities en onderzoek. Haarlem - De menselijke resten die in april werden aangetroffen in een vrachtlading op Schiphol, gaan terug naar het land van her komst Peru. Het ging om zeven hoofden en een babylijkje. De stof felijke resten waren ingedroogd en vertoonden geen sporen van geweld. Volgens de Haarlemse persofficier van justitie mr C. Hem mes is na onderzoek gebleken dat de resten illegaal Peru zijn uit gevoerd. „Peru beschouwt de resten als cultureel erfgoed en wil ze terug hebben." De exacte herkomst van de resten is volgens Hemmes niet achter haald. Deskundigen opperden dat ze waren opgegraven uit oude graven. De douane deed de lugubere vondst in een loods tussen een partij vazen en natuursteen. De zending was bestemd voor een adres in België. De bewoners daar bleken echter op geen enkele manier betrokken te zijn bij de smokkel. Den Haag - De veroordeelde oud-voorzitter van FC Groningen, Renze de Vries, hoeft niet de gevangenis in. Hij heeft gratie gekre gen van de kroon op medische gronden, zo heeft het ministerie van Justitie gisteren bevestigd. De oud-voorzitter werd in 1991 door de rechtbank in Groningen tot vijftien maanden veroordeeld en later door het gerechtshof in Leeuwarden tot acht maanden cel wegens een omvangrijke zwartgeldaffaire bij de voetbalclub in de jaren tachtig. Oosterbeek - Bewoners van een huis aan de Van Lennepweg in Oosterbeek hebben gistermiddag in hun tuin een lichaam opge graven. Het gaat zeer waarschijnlijk om de stoffelijke resten van een in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde militair, aangezien bij het lichaam een helm en een geweer zijn aangetroffen. De politie heeft het Explosieven Opruimings Commando EOC en de Graven dienst gewaarschuwd. In de omgeving van Oosterbeek worden nog geregeld lichamen van slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. In deze streek is tijdens de Slag om Arnhem in 1944 he vig gevochten. Bovendien moesten in dezelfde tijd alle Arnhem mers evacueren. Het Airborne Museum in Oosterbeek krijgt nog steeds verzoeken uit de hele wereld van mensen die op zoek zijn naar familieleden die sinds 1944 vermist zijn. Van onze verslaggever Middelburg - Met verbazing nam de politie Zeeland gistermor gen kennis van het anp-bericht dat de politie Oosterschelde- bekken controles op mosselvervoer zou uitvoeren. Dit om na te gaan of mosselhan delaren niet eerder dan afgespro ken zeebanket verkopen aan Bel gische restauranthouders. „De politie heeft geen enkele moge lijkheid om dergelijke controles uit te voeren daar het niet om strafbare feiten gaat," zegt poli- tie-woordvoerder Jan van Mou- rick. „Bovendien kan de politie informatie uit controles nooit doorgeven aan anderen," voegt hij eraan toe. Mosselhandelaren spreken af mossels niet voor een bepaalde datum te verkopen. Belgische restauranthouders stellen er een eer in eerder dan hun Nederland se collega's het zeebanket-nieu- we-seizoen te serveren. Volgens Van Mourick is uit on derzoek binnen het korps niet ge bleken dat wie dan ook van de politie een (informele) afspraak met de mosselhandel zou hebben gemaakt.

de Stem | 1997 | | pagina 3