Eenmalig 160 extra operaties omen s onde Borst schrikt van gezondheid jeugd renberg ubbel Nederland loopt leeg 'Navo laat Polen, Tsjechië en Hongarije vandaag toe' Hitler was van plan paus te ontvoeren In Zeeuws-Vlaanderen 'Brussel' wil met zes landen uitbreiden DE STEM ^ODELBO^^i TOP 10 2 Chris Boardman (GB) 3 Jan Ullrich (Dui) 4 TonyRominger (Zwi) 5 Abraham Olano (Spa) 9 Tom Steels (Bel) Cipolliiii weer beste sprinter 'Welzijn draait niet op voor kosten zorg-CAO' Wisseltruc met vrachtauto vol kopieermachines Sinn Fein roept aanhang op tot kalmte 'Optreden tegen discriminatie wegens accent' Truck-truc 7 JULI 1997 B8 g vielen er in de ope- school Zeeland Toer- ogste borden te note- ting, bracht de hoogst seerde spelers aan de top deze ronde zonder ve stichting die er alles t om dit voor Zeeuwse be- vrij unieke schaakgebeu- r een hoger plan te tillen, komst van de internatio- pers voldoet men zeker erwaehting, maar tevens men in de behoefte ook nale schakers aan de bak komen. UITSLAGEN nde: J Gernaert-L. van Wely urevich-S. Stange 1-0, P. Uyt- n-V. Ikonnikov 0-1, J. van der an Driel 1-0, A. van Haaften- 0-1, S. Safin-K. Friesen 1-0 n-I. Giek 0-1, A. Rogan-w! Mark 1-0, R. Burgerhoff-Xie Rausus-W. Bliek 1-0, S. San- orvath 0-1, M. Ivanov-W. van 0, A. Jonkheer-A. Barsov 0-1, om-B. van Huijgevoort 1-0, f! u-T. Horvath 0-1, S. Horvath- Gompel 1-0, M. Pluymert-L. -1, H. Jonkman-K. Leenhouts Inostroza-M. Strijbos 1-0, J. oorn-G. de Winter 1-0, R. er-G. Cools 0-1, D. de Vreugt- mens 1-0, S. Steijn-M. de Waal Middelburg-M. van Eekhout "olters-H. Groffen 0-1,1. Tim- s-J. de Jager 1-0, P. Saalheim- ers 0-1, A. Posazhennikov-M R. Alders-R. Gommers 1-0, J, F. Heemskerk 1-0, C. Cevaal- 0-1, E. Haak-T. van Gemert 1- akkelaar-R. Tiggelman '/2-^, dmanesh-J. Timmer 1-0, V. ts-C. Jansen V2-'/2, N. Tagnon- 1-0, F. Dieperink-J. Boreb uller-O. Gommers 0-1, H. Wes- -M. van der Zalm 0-1, C. de Osborne 1-0, N. van der Wilt-J. 1, D. Djuric-A. Ibrahim 1-0, R; -T. Willemze 0-1, E. Clarisse-P. V2-V2, L. Zweedijk-F. Henderikse-P. Schunselaar M. Hol wijn 0-1, H. Welten-P. -0, M. Colsen-G. Baete 0-1, T. er-A. de Jonge 1-0, H. Geertse- der Borgt 0-1, C. Freeke-R, V2-V2W. Pannekoek-E. van -1, Tim Lammens-S. Strothotte assenier-F. Deketelaere 0-1 ky de Paepe schreven het Rabo toernooi finale werden edwongen. am geschreven van Hendri- n de Linden en Anita Maas. eken sterker dan Magda de /Myranda Roetenberg, Mo de Paepe/Natasja Adam n den Hollander/Ria Ster- rg. In de Dl-poule was prijs weggelegd voor De /Van Overloop. /Seen, Terluin/Vosters -ns/De Paepe werden allen ight sets verslagen, e mannen Dl 35+ was voor de Belgische combina- oelvoorde/Savels via vier dingen op rij. In de D2- won wedstrijdleider Ronny nhout, met Erwin Koster ijn zijde, in de finale met lijke cijfers van Guus de en Angelo Pielaet. UITSLAGEN MANNEN artfinale: Riemens/Kramer-Vin- aet 6-3,1-6, 7-6; halve finale: Vafl ^choot/Bentley-Riemens/Kramer 3; finale: Van Waterschoot/Bent- emens/De Paepe 2-6, 6-4, 6-3. kwartfinale: Poelvoorde/Sa veis e Staal/IJsebaert 6-2, 6-4; halve h- Lauret/Füippo-De Back/De Wever -3; Poelvoorde/Savels-Van deisui- Jonge 0-6, 6-4, 6-2; finale: Poei- le/Savels-Lauret/Filippo 6-1, alve finale: Vastenhout/Koster-O eijn//Ekkebus 7-6, 6-4; u Pielaet-Praas/Jacobse 6-4, 6-k n- Vastenhout/Koster-De Smit/H -4 6-2. 35+: halve finale: Van Ovtf Boogaard-Smits/Gijsel walk ov Dverloop/Gijsel; finale: Van Ov - Boogaard-Wielakker/Bergwerö VROUWEN De Paepe/Roetenberg-De f iam 6-3, 6-4; Van de Linden/*»; Hollander/Sterrenberg 3-6, 6"£ /an de Linden/Maas-De jetenberg 6-0, 6-2. T r. De Witte/Van Overloop-*» Vosters 6-2, 6-4; De Houck/bee" ens/De Paepe 6-3, 7-5. «alve finale. Dubois/Donze-Van el/Buijsse 6-0, 6-1; De Witte/Vg i-De Krijger/Van Opdurp J-ö, e: Dubois/Donze-Witte/Versp GEMENGD DUBBELSPEL kwartfinale: Buyck/Rienaens- t/Lekens 6-3, 6-1; halve ie/Sterrenberg-Van de Vijv 6-1, 6-3; Buyck/Riemens-W /Willemsen 6-4, 6-3; finale: /De Paepe-Buyck/Riemens 4- halve finale: De kens/Smekens 6-4, )oens-De Witte/Dieleman 4-o finale: De Paepe/Boogaara- en/Doens 6-1, 6-1. TT 35+: halve finale: De Houc^ ck-Englert/Sulzbacher 6 /oecU refVan de Staal-Van Damm 4-6, 6-3; finale: Boeye/Van de Iouck/De Houck 5-7, 6-3, 7-5- halve finale: Risseeuw/Roeten^ iders/Dijkgraaf 6-2, 6-3; w Verspnlle-De Waele/Rieinen -j finale: Risseeuw/Roetenberg- en/Versprille 6-2, 6-2. ^sebibuott^X SLUIS TERNEUZEN Grote Markt 7 Noordstraat 91 137e JAARGANG DINSDAG 8 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland A2 A3 A4 A5 A6 Bt t/m B3 C1 t/m C3 RlV-programma's D2 2e etappe 1 Mario Cipollini (Ita) *9^51 11:15.30' op 0.36' op 0.38' op 0.41' op 0.46' -*3- D Laurent Jalabert (Fra) op 0.48' Jeroen Blijlevens (Ned) op 0.48' 0 Erik Zabel (Dui) op 0.49' op 0.50' 1B-»'T 1U Servais Knaven (Ned) 1 min. 30 sec. op 0.51' 10 sec. Viie - Mario Cipollini heeft zich in het begin van de Tour duide lijk de beste sprinter getoond. Na zijn zege in de eerste rit was de Italiaan gisteren in Vire in de tweede etappe opnieuw de snel ste in de massasprint. Het ge beurde met groot vertoon van macht. Het was de langste etappe van deze Tour. Erik Zabel werd tweede. Jeroen Blijlevens spurtte naar de derde plaats. Cipollini blijft leider van het algemeen klassement. ZIE SPORT-B1 Den Haag - Het ministerie van Welzijn zal niet opdraaien voor de extra kosten die de duurdere CAO voor zorg-personeel met zich meebrengt. Dat heeft staats secretaris Terpstra gisteren ge zegd. Terpstra reageert hiermee op de onrust die onder Brabantse instellingen is ontstaan over de nieuwe zorg-CAO, die onder meer de werkweek terugbrengt tot 36 uur. De Nederlandse Zorg- federatie is akkoord gegaan met de nieuwe regeling en achteraf tot de conclusie komen dat deze niet te betalen is. ZIE BINNENLAND-A3 Van onze correspondente Moerdijk - Een wisseltruc met trucks leverde dieven op Let industrieterrein Moerdijk een vrachtwagen met een volle lading kopieermachines op. De waarde van de gesto len vrachtwagen plus vracht loopt in de tonnen. Zondagavond reed een truck het terrein van eem trans portonderneming aan de Middenweg op. De wagen' zag er volgens de politie door een 'handige' bestickering net zo uit als een van de vas te klanten van het bedrijf. Daardoor had de portier geen argwaan toen de chauffeur zei een andere truck met op legger te komen ophalen. Hij zocht een andere combi natie, geladen met kopieer machines uit en haalde bij de Portiersloge de sleutels. Na korte tijd bleek dat het om oen slinkse wisseltruc ging. De achtergelaten wagen was gestolen bij een Tilburgs be- Het transportbedrijf heeft de gestolen oplegger geleasd. De nieuwwaarde van een derge- hjke combinatie is drie ton. Dver de waarde van dekopi- mwhw'u8®, WÜ de P°litie Machtsstrijd in Cambodja lijkt beslecht PAGINA fcssaj&s*..:* ..«/k KLM versterkt positie in Europa door overname Air UK pagina Ajax houdt opruiming in selectie PAGINA Nieuwe grondruil op komst PAGINA Spijt over afschaffen tol Zeelandbrug PAGINA I MIX./MAX 14/25 Zomers Gisteren was er al geregeld zon, het was droog en het werd bijna 24 graden. Vandaag wordt het allemaal nog beter. De temperatuur wordt zomers. Van onze verslaggever Den Haag/Terneuzen - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen kan de wachtlijsten voor orthopedische en oogheelkundige ingrepen tijdelijk te lijf. Minister E. Borst van Volksgezondheid heeft het ziekenhuis eenmalig toestemming (en geld) gegeven voor hon derdzestig extra operaties. Het gaat om dertig totale knie operaties, zestig totale heup-ope raties en zeventig inplantingen van nieuwe ooglenzen (staar operaties). De minister heeft aan de toewij zing wel een aantal voorwaarden verbonden. Zo mag het toegeken de budget uitsluitend gebruikt worden voor de genoemde ingre pen en mogen de extra operaties geen 'verdringings-effecten' heb ben. „Met andere woorden: uit voering van de extra operaties mag niet leiden tot vergroting van wachtlijsten bij andere spe cialismen," aldus een woordvoer der van het ministerie. „Een kwestie van een goed ope ratieprogramma maken," vindt directeur E. Boer van OZ Zorg verzekeringen in Breda, markt leider in Zeeuws-Vlaanderen. Gedacht kan dan worden aan het opereren buiten de reguliere uren, aantrekken van extra man kracht en bekijken of optimale benutting van de operatie-capa citeit in het Oostburgse Anto- niusziekenhuis soelaas biedt. Ziekenhuisdirecteur P. Radema- cher is blij met de toewijzing. „Alleen hadden wij de minister wel gevraagd om een structurele oplossing en dat is dit niet. We moeten gaan bezien hoe we het kunnen uitvoeren. Geld op zich is mooi, maar het gaat om de capa citeit. De twee huidige orthope- den kunnen er geen extra werk bij hebben, we moeten op zoek naar een derde orthopeed. En ook oogheelkunde zal tijdelijk uitge breid moeten worden". De spoeling is volgens Radema- cher echter dun, want er worste len in Nederland meer ziekenhui zen met dit probleem, ontstaan door de extra toewijzingen. „Over de grens kijken is een mo gelijkheid," geeft hij toe. Voorzitter van de medische staf, tevens orthopeed, A. Corbey, be aamt dit. „Wij zijn heel blij met de toewijzing, maar moeten de nodige bekwame mankracht nog vinden. Met iemand in te huren die vervolgens verkeerd een heup plaatst, is niemand gediend. Bin nenkort hebben wij overigens ge sprekken met de eerste kandida ten." Voorts moet duchtig naar de ope ratiecapaciteit gekeken worden. Volgens Rademacher heeft zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen het geluk over twee locaties te be schikken. „Je kunt wat schuiven met operaties tussen Terneuzen en Oostburg. We gaan in ieder ge val ons best doen." VERVOLG OP ZEELAND - C3 Belfast (rtr/anp) - Leiders van de politieke vleugel van het verbo den Ierse Republikeinse Leger hebben de katholieken in Noord- Ierland gisteren opgeroepen tot kalmte. Van alle kanten is het ge weld bij het begin van de Oranje marsen van de protestanten ver oordeeld. De Noord-Ierse katholieke parle mentariër Martin McGuiness raakte kort na zijn oproep ge wond tijdens een betoging tegen een mars. Bij een politie-optre- den tegen katholieke demon stranten in het dorp Bellaghy liep de Sinn Fein-politicus klappen op van een knuppel. Ook Sinn Feinleider Gerry Adams riep de katholieke jeugd op zich te beheersen. Volgens de politie raakten in Noord-Ierland in 36 uur tijd tachtig mensen ge wond. Twee 14-jarige jongens zijn er ernstig aan toe. In Belfast trof de politie een dode protestantse jongen aan, dicht bij de plek waar eerder een kleine explosie plaatshad. De jongen was met een bom bezig geweest, maar de politie kon nog niet zeg gen of de bom hem doodde. Sinn Fein ontkent de onlusten te hebben aangewakkerd. Nu de zomervakanties zijn begonnen zoeken Nederlanders massaal de zon in zuidelijke landen op. Ze gaan per vliegtuig, maar ook per touringcar, zoals hier op 'verzamelplaats' De Geuselt in Maastricht. Daar vertrokken gisteren alleen al vijftien bussen richting Spanje. Het aantal reizi gers naar Spanje en Griekenland ligt twintig procent hoger dan vorig jaar. Extra vliegtuigen en bussen worden ingezet. foto anp Van onze correspondent Brussel - De Europese Commissie wil met vijf Oost- Europese landen en Cyprus onderhandelingen be ginnen voor toetreding. Dat staat in het ontwerp voorstel dat 'Brussel' gereed heeft. Polen, Hongarije, Tsjechië, Slovenië en Estland worden met Cyprus uitgenodigd onderhandelingen te starten. De staats- en regeringsleiders moeten eind dit jaar in Luxemburg daarover een besluit ne men. Slowakije, Letland, Litouwen, Bulgarije en Roemenië lijken in eerste instantie buiten de boot te vallen. Binnen de Europese Unie bestaat de af spraak om een half jaar na afsluiting van het nieu we Verdrag van Amsterdam met onderhandelingen te starten. De Europese Commissie heeft alle kandi daat-landen een vragenlijst gestuurd. Aan de hand daarvan is bekeken in hoeverre de landen beant woorden aan de criteria om lid te worden. Zo wordt veel belang gehecht aan de democratie en het mensenrechtenbeleid. Belangrijk is ook hoe de vrije markteconomie functioneert en of die in staat is het hoofd te bieden aan de vrije concurrentie. Madrid - De regeringsleiders en staatshoofden van de Navo zullen vandaag nog vóór de lunch besluiten dat Polen, Tsjechië en Hongarije in de eerste ronde van uitbreiding tot het militaire bondgenoot schap mogen toetreden. Dat is de verwachting van een hoge Navo-functionaris. Hij noemt de betrokken landen niet bij naam, maar zijn verklaringen laten aan duidelijkheid weinig te wensen over. Vooral de wijze waarop hij in speelt op het conflict tussen Frankrijk en de Verenigde Staten maakt helder dat de Amerikanen bepaald niet onder de indruk zijn van het Franse dreigement niet terug te keren in de militaire structuur van de Navo, wanneer Roemenië en Slovenië in de eerste ronde niet worden toegelaten. „Frankrijk is welkom in de mili taire structuur. Het is een beslis sing die door de Fransen zelf moet worden genomen. Het moet echter duidelijk zijn dat het Franse standpunt niet van in vloed zal zijn op de besluiten die in Madrid worden genomen." En besloten zal er worden. Dat gegeven wordt door de zegsman meerdere malen benadrukt. „De Navo is een organisatie met respect voor de democratie. De NAVO-TOP MADRID Door onze speciale verslaggever Harry Vermeulen mening van ieder land is van groot belang. We hechten echter ook grote waarde aan consensus in de besluitvorming. Wanneer het er echt op aan komt, is die eenduidigheid er. Dat zal ook in Madrid het geval zijn. We staan voor een historische beslissing en voor nog grotere veranderingen in de toekomst. De Navo is bezig met een architectuur voor veilig heid en vrede. De eerste belang wekkende stap mag niet in one nigheid worden genomen." Een opmerking waaruit mag worden geconcludeerd dat het geïsoleerd geraakte Frankrijk zich bij het onvermijdelijke heeft neergelegd. In de eerste ronde van uitbrei ding worden drie landen toegela ten. In april 1999 krijgen naar alle waarschijnlijk Slovenië en Roe menië te horen dat ze Navo- waardig zijn. De Navo-functionaris: „De uit breiding van de Navo is geen een malige gebeurtenis. Er staan nu twaalf kandidaten te dringen voor de poort van de alliantie. In principe komen zelfs alle zeve nentwintig landen die bij het Partnerschap voor Vrede zijn aangesloten in aanmerking. Dat wekt hoge verwachtingen. We zullen echter moeten blijven uit gaan van hoogstaande criteria. Om die reden mag het de eerste keer niet fout gaan." Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Borst van Volksgezondheid vindt dat jon geren veel te ongezond leven. Uit onderzoek van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) blijkt dat jongeren steeds meer alcohol drinken, va ker roken, vaker onveilig vrijen en vooral: meer drugs gebruiken. „Dat is ronduit verontrustend," stelt Borst. „Een gericht preven tieprogramma kan niet meer uit blijven." Zij wil de anti-rook campagnes intensiveren en tabaksfabrikan ten ertoe brengen geen reclame meer te maken die specifiek op jongeren is gericht. Zij kwam met een voorbeeld van een fabrikant die jongeren 'direct mail' toe stuurt. Dat is volgens haar in strijd met de vrijwillige beper king in reclame waartoe de fabri kanten zich hebben verplicht. Uit het RIVM-onderzoek blijkt verder dat de kloof tussen rijk en arm in Nederland steeds nadruk kelijker tot uiting komt in de volksgezondheid. Arme mensen met een lage opleiding leven ge middeld drieëneenhalf jaar kor ter dan hoogopgeleide welgestel- den. Armen brengen twaalf le vensjaren meer door in slechte gezondheid dan rijken. Arme mensen roken en drinken meer dan gemiddeld, bewegen minder en eten minder groente en fruit. Gevolg is meer hart- en vaatziekten, meer sterfte door longkanker en een slechtere con ditie. Minister Borst spreekt van 'ver ontrustende signalen'. „Het is een cumulatie: iemand woont in een slecht huis, in een slechte buurt en heeft geen werk. Dat vertaalt zich in ongezond gedrag. Als je in de ellende zit, grijp je eerder naar de sigaret en naar de fles. Het heeft geen zin om alleen maar te zeggen: doe dat nu niet. Je moet de oorzaken aanpakken." Door Aart Heering Rome - Adolf Hitler wilde paus Pius XII deporteren om zo van een mogelijke kritische geest te worden verlost. Dat schrijft de Amerikaanse non Margherita Marchionne in Avvenire, het dag blad van de Italiaanse bisschoppenconferentie. Over een dergelijk plan van de Führer is in het verleden al veel gedebatteerd, maar concreet be wijs ervoor is nooit gevonden. Marchionne, schrijfster van een omstreden boek over Pius XII en het joodse vraagstuk, citeert nu echter een brief van de toenmali ge Duitse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Ernst von Weizs- acker. Daarin laat deze zich erop voorstaan dat hij Hitier 'heeft af gebracht van het voornemen om de paus vast te zetten'. Dit document vormt een nieuw element in het al dertig jaar du rende debat over Eugenio Pacelli, de 'paus van de stilte'. Pius XII verhief gedurende de hele oorlog nimmer in het openbaar zijn stem tegen de jodenvervolging en een door zijn voorganger voorbereide encycliek daarover liet hij ver dwijnen. Eén school van historici veroor deelt zijn gedrag als schuldig zwijgen, het resultaat van een zo fel anti-communisme, dat Pacelli bereid was het nazisme als het minste kwaad te aanvaarden. Volgens anderen liet de paus zich echter leiden door gezond ver stand. Zij zien in de pas ontdekte brief een ondersteuning van hun stelling. Volgens Enrico Nassi, schrijver van een recente biografie over Pi us XII, wist Pacelli dat de Duit sers hem dreigden te ontvoeren: „Zijn zwijgen is daarom niet schuldig, maar verstandig. Toen de nazi's in 1940 Nederland bin nenvielen en veertigduizend jo den deporteerden, realiseerde hij zich dat een geruchtmakende veroordeling contra-productief zou hebben gewerkt." Maastricht - Minister Sorgdrager van Justitie moet optreden tegen discriminatie van Nederlanders met een accent. Dat schrijven de wetenschappelijk directeur van de Fiyske Akademy, dr. L. Jans- ma, en het oud-hoofd van de af deling dialectologie van het P.J. Meertens-instituut, dr. J. Daan. Aanleiding is de afwijzing van een meisje door de KLM vanwege haar oostelijk accent. (ADVERTENTIE) De Amerikaanse president Clinton (rechts) praat in Madrid met de Spaanse premier Aznar. De Amerikanen lijken niet onder de in druk van het Franse dreigement niet terug te keren in de Navo, wanneer Roemenië en Slovenië nu niet niet worden toegelaten. foto reuter De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt n een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal dm.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres:.........,. Postcode:Plaats:.,..........,.... Telefoon:Bank/Gironr:.... Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar.- Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1