'Landbouwers moeten grond gaan ruilen' DE STEM Nieuw boek belicht historie van Dow Cadzand beschuldigd van coup Europa gaat Zeeland te langzaam F Douane controleert vrachtverkeer Zeelandbrug kost veel meer dan was gepland Automobilist eindigt in sloot a Service -54213°fo C1 Een miljoen gulden voor vermindering van landbouwverkeer in 4De Ruit' 'Achter de dijken' gepresenteerd Weer storing in veerverbinding Meisje ernstig gewond na aanrijding Hoekenees krijgt na ruzie glas in oog 71 77 61 2-688084 0T0M Staten hebben spijt van afschaffing tol Kust-VW dreigt uiteen te vallen na ledenvergadering 'Ontvoering' naar politie Provincie: 'Meer geld voor basiliek' Zeeland DINSDAG 8 JULI 1997 Van onze verslaggever Terneuzen - Al 35 jaar een gelukkig huwelijk. Zo ziet P. Ber- ner, general-manager van Dow Benelux, de verstandhouding tussen het chemieconcern en de gemeente Terneuzen. Hij sprak deze woorden gisteren uit tijdens de presentatie van het boek 'Achter de dijken' van journalist P. de Schipper. Berner overhandigde het eerste exemplaar aan burgemeester R. Barbé. Het boek beschrijft de geschiedenis van Zeeuws- Vlaanderen en de invloed van Dow Chemical op de ontwikke ling van de regio. „Het boek is een eerbetoon aan de bevolking en haar omge ving," aldus Berner. „Vooral voor ons 'old-timers' is het boek leuk om te lezen." Dow-voorlichter W. van Loon over het ontstaan van het boek. „De Schipper wilde over de ge schiedenis van Zeeuws-Vlaan- deren schrijven. Hij kreeg daar echter geen subsidie voor. De Schipper kwam vervolgens naar Dow. Wij gaven subsidie om het boek te schrijven. Wij hebben overigens geen invloed gehad op de inhoud van het boek. De Schipper had daar de vrije hand in." Van Loon vertelde dat de tekst vier jaar geleden al klaar was. „Dat was echter voor ons be drijf een periode van bezuini gingen in het kader van de ope ratie Blueprint. Er was zodoen de geen geld om het boek uit te geven. Toen ik de unieke foto's zag vond ik het zonde daar niets mee te doen. We hebben daarom besloten het boek nu uit te ge ven. Het boek vertelt de ge schiedenis van Zeeuws-Vlaan- deren en is heel goed als foto boek te gebruiken." De Schipper heeft voor zijn boek geput uit onder andere de archieven van Dow, de ge meente Terneuzen en het Zeeuws Documentatiecentrum. Daarnaast heeft hij met omwo nenden, boeren en voormalige en huidige medewerkers van Dow gesproken. Barbé noemt het boek een goe de impressie van Dow in Ter neuzen en de geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen. „De komst van Dow pakte goed uit. Veel jonge mensen konden blij ven, want er was werk voor ze. Het boek toont de historie van 35 jaar Dow in Terneuzen." 'Achter de Dijken' begint rond 2000 voor Christus met het ont staan van wat nu Zeeuws- Vlaanderen heet. De eerste hoofdstukken loodsen de lezer in korte tijd door het tijdperk van de Vikingen, de Tachtigja rige Oorlog en de Napoleonti sche tijd. De auteur richt zich vervolgens op de opkomende industrialisatie waarbij de komst van Dow een aanzienlij ke rol heeft gespeeld. Ter gelegenheid van het 35-ja- rig bestaan van de organisatie heeft Dow de gehele eerste op lage van vierduizend exempla ren afgenomen van de uitgever. Alle medewerkers, gepensio neerden en relaties ontvangen een exemplaar van het boek. Een tweede druk is in voorbe reiding. Belangstellenden kun nen daarvoor inschrijven. Breskens - Twee veerboten op de lijn Vlissingen-Breskens werden gisteren geplaagd door storingen. Dat leverde een wachttijd op van een uur in Vlissingen. De Johan Friso werd gistermor gen uit de vaart genomen vanwe ge problemen met de rijdekdeur. Deze deur kon niet meer naar be neden. Vervolgens werd het reser veschip Juliana ingezet. Deze boot kreeg echter gistermiddag te kampen met problemen aan de koeling van de tandwielkasten. Zodat ook dit veer aan de kant moest. De Friso was inmiddels weer gerepareerd zodat er nog steeds met één boot werd gevaren. Deze nieuwe boot heeft al her haaldelijk met storingen te ma ken gehad. Een medewerker van de Provinciale Stoomboot Dien sten (PSD) schrijft dat toe aan kinderziektes. Er werd gistermiddag na 18.00 uur weer gevaren met twee boten. De PSD zette wat extra vaarten in om de wachttijden tot een mi nimum te beperken. b Ier goed dse aan- eld ruim I voor de p risico's Sluiskil - Een twaalfjarig meisje uit Sluiskil is maandagmorgen bij een ongeval op de Provincia- leweg N252 in haar woonplaats ernstig gewond geraakt. Ze is met hoofdletsel en fracturen opgeno men in het Universitair Zieken huis in Gent. Het meisje stak rond 10.40 uur de Provincialeweg nabij de brug over en werd aangereden door een vrachtwagen, bestuurd door een 28-jarige man uit Oosterhout. Van onze verslaggever Hoek - Een 17-jarige uit Hoek is afgelopen weekeinde der mate ernstig aan een oog ge wond geraakt dat hij met spoed moest worden overge bracht naar het Universitair Ziekenhuis in Gent. Daar is hij gelijk geopereerd. De jongeman was in de nacht van vrijdag op zaterdag aanwezig op de camping De Braakman. Twee nog onbekende jongens kregen daar ruzie met elkaar. Temidden van deze onenigheid werd met glas gegooid. Een stuk kwam te recht in een oog van het slachtof fer, die met de ruzie niets van doen had. De vader van de 17-jarige heeft maandag aangifte bij de politie gedaan. De politie kon niet ver tellen of het oog van de jongen behouden kan worden. De Zeeuws-Vlaams Volkspartij tenslotte, vond dat het rijk ook een duit in het zakje moet doen. Eigenlijk is er nog geen enkel zicht op hoeveel extra de brug gaat kosten. Naast onderhoud en verbetering van het wegdek, het aanbrengen van verlichting en nog wat za ken, moet een meerjarenpro gramma worden gemaakt dat te betalen is. Dat zal komend jaar gebeuren, meldde PvdA-gedeputeerde Bruinooge (Financiën). met een |!f via de l.agt f 50,-. op discr. wijze 33n I d.acc. DAME ggw mi der drempels y 28, Veronik 25, 241cred.c. acc^ t het beste.J ital, Kirsten. lljjÜt se VOLSLANK met sexy WK. o/vr. 076-521640<1 iNDAAL strikt pn» vrij., 12-22U- i55968. PameggyL- Zomers BLONDj 'n speciaal uj>J I 4u. 0032-758146^; idaal ....Pret in 25j.blond lingjn ik...' 0165-55641° Uitlaten^ Van onze verslaggver Middelburg - Berouw komt na de zonde. Een deel van Provin ciale Staten heeft er spijt van in 1993 de tol van de Zeelandbrug te hebben afgeschaft. Het onderhoud van de brug dreigt nu bij gebrek aan inkomsten onbetaalbaar te worden. Berekend is dat over meerdere jaren ongeveer 15 miljoen gul- Ben nodig is om aan het gewone onderhoud, aan het groot onder houd en aan verbetering van de veiligheid van de brug te kun- nen voldoen. Zoveel geld is er nu niet. Ko oiend jaar zal twee miljoen wor den uitgetrokken terwijl de technische dienst van de provin cie vijf miljoen gulden heeft ge vraagd. De twee miljoen gulden kan worden betaald uit finan ciële meevallers. Provinciale Staten zijn onge rust. Gisteren tijdens de zitting van een commissie in Middel- ourg trok het CDA het eerst aan c bel. „Hoe moet het met die "eng in de toekomst? Er zijn destijds duidelijk verkeerde in schattingen gemaakt en ik wil vergadering eraan herinne ren dat het CDA destijds tegen «schaffing van de tol was," al ias CDA-statenlid Buijs. catenlid Van Kollem voegde er aan toe dat hij destijds ook te- ia Chaffing was geweest. «Maar ik zou nu niet willen tolV00r herinvoeren van Hat is een probleem. Statenlid rf'in memoreerde aan het feit k kv Staten destijds de tol nebben afgeschaft omdat het het "lossen van een belofte aan de "evolking was. Indien er eenon- "Mhoudsfonds van voldoende j"nS zou bestaan zou de tol wijnen. Nu blijkt dat het "Merhoudsfonds veel te klein Door Sanne Schelfaut Cadzand - Het was buigen of barsten voor de Kust-VW Zeeuws-Vlaanderen. En het werd barsten gisteravond tij dens een rumoerige en emotio nele ledenvergadering in hotel Du Commerce in Cadzand- Dorp. Een zware ruzie tussen de zes afdelingen leidt er mo gelijk toe dat de (toeristische) samenwerking in de kust strook definitief voorbij is. De Kust-VW bestaat uit zes af delingen te weten Breskens, Cad zand, Groede, Nieuwvliet, Oost burg en IJzendijke. Het speelt al jaren maar het kwam gisteravond meer dan duidelijk naar voren: Cadzand tegen de rest. Persoon lijke aanvallen over en weer, veel haat en nijd. Het uiteindelijke doel, onderlinge samenwerking om zo een beter toeristisch pro duct binnen de gemeente Oost burg neer te zetten, lijkt verder weg dan ooit. De afdeling Cad zand weigert het interim-bestuur van de Kust-VW te respecteren en schakelde een notaris. Die kon alleen maar stellen dat het interim-bestuur tijdens de vo rige ledenvergadering op 6 juni statutair ongeldig was gekozen. Cadzand week, na twee schorsin gen en lang onderling overleg, niet af van haar eerste standpunt: het uitschrijven van een nieuwe verkiezing en het naar voren schuiven van nieuwe kandidaten voor een rechtsgeldig interim-be stuur. De andere afdelingen wil den het huidige interim-bestuur plus twee extra man laten zitten maar Cadzand bleek niet te ver murwen. 'Cadzand, bedankt voor de couppleging' werd er vervol gens geschreeuwd. De andere afdelingen beraden zich vandaag of ze uit de organi satie stappen. Belangrijke rol bij deze beslissing speelt de gemeen te Oostburg die maar liefst 160.000 gulden subsidie in de Kust-VW stopt en gisteren in een open brief dreigde deze stop te zetten als alles uit elkaar valt. Bij het ter perse gaan van deze krant zag het er naaruit dat de organi satie inderdaad uit elkaar is ge vallen. Niemand wil dat Cadzand als grootste afdeling de macht naar zich toe trekt en Cadzand kan niet door een deur met het in terim-bestuur. Interim-voorzitter J. van Wijck meldde dat zijn inte rim-bestuur niet anders kon dan zich terug te trekken voor een nieuwe kandidatuur. Cadzand beleefde een hete nacht. Door Cees Maas Het nieuwtje is er al weer een paar jaar af en Europa is een in geburgerd begrip geworden. Ook voor de Zeeuwse Statenle den die weten dat er tientallen miljoenen guldens aan Europese plattelandssteun naar Zeeuws- Vlaanderen vloeien. Ze zijn er content over dat ze dat hebben bereikt en terecht, maar af en toe slaat een gevoel van onbehagen toe. Het gaat grotendeels buiten hen om en dat bevalt soms wat minder. En het duurt zo lang. Gisteren was zo'n moment. In een broeierige vergaderzaal in de Abdij zat de Statencommis sie Algemeen Bestuur in volle glorie adviezen te geven en meer indrukwekkende dingen te doen. Er lag een rapport van de Algemene Rekenkamer, een doorgaans gevreesd instituut dat de uitgaven van de rijks overheid in de gaten houdt. En dat rapport ging over de Eu ropese projecten in Zeeuws- Vlaanderen. De lichte argwaan van de rijksrekenmeesters sloeg onmiddellijk over op de Staten leden. En iedereen heeft een stok paardje. Nu vindt Statenlid Jan Ramondt dat er met het Euro pese geld veel te veel onder zocht en veel te weinig con creets voor de landbouw wordt gedaan, en Statenlid Roose (RPF/GPV) vindt dat de echte effecten op het platteland niet geheel meetbaar zijn, zo vindt elke afgevaardigde wel wat van iets. Maar de meesten vinden de bu reaucratie te omvangrijk, en een groot deel van het Zeeuwse par lement twijfelt aan de Europese belofte dat de steun op termijn 1050 arbeidsplaatsen zal opleve ren. Er zijn er immers nog maar enkele tientallen verzilverd. Er is een Comité van Toezicht, dat de controlerende taak op be steding van de gelden uit han den van de Staten neemt, maar wie controleert de controleur? Het is een vraag die Statenlid Frans van Kollem van Groen- Links al tweemaal heeft gesteld. Niet alle geluiden zijn twijfel achtig of negatief: van de 200 aanvragen per jaar worden er tenslotte 60 gehonoreerd dus er gebeurt wel wat. Veronderstelt men. Maar het gaat de Staten allemaal te langzaam. Hoe gaat het met de duurzame landbouw, wil GroenLinks weten. Hoe vor dert de groei van de regionale werkgelegenheid, het is een klemmende vraag van de PvdA. En zo zit de Zeeuwse politiek vol ongeduld op resultaten te wachten. Die af en toe ook bin nendruppelen in evaluatierap porten of projectprognoses of hoe die dingen ook mogen heten. Tot nu toe gaat het nog tamelijk goed. Ad groeit de frustatie. Er is werk in uitvoering op het plat teland van Zeeuws-Vlaanderen. Maar voor de Staten van Zee land is het net of dat werk ge daan wordt door de Aannemers combinatie Slak Co. onbetwist de JitlaatspMiahsL el: 0165-549860 Van onze verslaggever Rloosterzande - Het ministerie van Landbouw geeft een mil joen gulden voor een landelijk experiment om het landbouw verkeer in het gebied tussen de Tractaatweg, de Langeweg en stukjes van de rijkswegen 60 en 61 zoveel mogehjk te vermin deren. Ir, H. Okma, inspecteur van de dienst Landelijk Gebied in Zee land van het ministerie van land bouw vertelde dat gisteren bij de ondertekening van de intentiever klaring De Ruit. De Ruit is de naam van het overleg waarin alle wegbeheerders van het gebied dat zich binnen en in de di recte omgeving van de genoemde wegen bevindt zich inspannen voor de oplossing van de verkeers- veiligheidsproblemen die daar spelen. Kort samengevat hanteert het Ruit-overleg dezelfde principes als bij het project Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaanderen. Snel verkeer en langzaam verkeer zoals landbouwvoertuigen moeten zo veel mogelijk van elkaar worden gescheiden. De wegen binnen De Ruit worden zoveel mogelijk ver keersluw gemaakt en het snelver keer moet zoveel mogelijk gebruik maken van de doorgaande wegen. In het kader van de ruilverkave ling Axel heeft minister Van Aart- sen een miljoen gulden extra be schikbaar gesteld voor een betere verkeersveiligheid. Het experi ment heeft uitruil van grond als basis en spitst zich met name toe op de Langeweg tussen Hulst en Westdorpe. Daar bevinden zich nogal wat landbouwers die aan een kant van deze weg wonen, maar aan beide zijden grond gebruiken. Door er voor te zorgen dat de agariërs zo wel wonen als grond bewerken aan dezelfde kant van de weg, ver mindert het aantal bewegingen dat zij met hun landbouwvoertui gen moeten maken aanzienlijk. Dat vermindert de kans op onge lukken, zo schetste Okma de es sentie van de proef. De eerste wegaanpassingen in het kader van het Ruit-plan gaan nog dit jaar van start. Het gaat om de reconstructie van de Buthstraat bij Axel en het eerste deel van de Langeweg. Dit najaar begint daar de aanleg van een parallelweg aan de zuidzijde, tussen Zwartenhoek bij Westdorpe en de rotonde Drie- schouwen bij Axel. Inspraak van de bevolking staat net als bij Duurzaam Veilig hoog in het vaandel van de planuitvoer ders. Gedeputeerde J. Hennekeij (Verkeer) van de provincie Zee land tekende daarbij aan dat le ring wordt getrokken van de weer stand die zoals bekend in West- Zeeuws-Vlaanderen tegen Duur zaam Veilig is ontstaan. „We zul len de keuzes voor de verkeers maatregelen vroeger en beter on derbouwd kenbaar maken aan de bevolking," aldus de gedeputeer de. Een man uit IJsselstein is gistermiddag met verwondingen aan hoofd en nek naar het ziekenhuis in Oostburg gebracht. De 38-ja- rige automobilist kwam na een aanrijding met een andere auto in een sloot langs de Langeweg in Breskens terecht. Het ongeluk ge beurde gistermiddag kort na twee uur. Een 28-jarige Belg uit Eeklo kwam vanaf de westelijke oprit van de Rijksweg 58 aangereden. Hij wilde rechtdoor de kruising met de Langeweg oversteken, in de richting van de kust. Hierbij ver leende de Belg geen voorrang aan de man uit IJsselstein. Die kwam van rechts en reed op de voorrangskruising. Het gevolg was een aanrijding. De Belgische wagen draaide om zijn as. Beide auto's zijn zwaar beschadigd, foto camile schelstraete Sas van Gent - Een 37-jarige man uit Sas van Gent heeft - naar de po litie nu pas bekend heeft gemaakt - vrijdagavond de schrik van zijn le ven gekregen. In de Irenestraat in zijn woonplaats werd de man vast gepakt door twee mannen, vervol gens gekneveld, in een busje ge duwd en richting België afgevoerd. Het slachtoffer bleek naderhand regelrecht naar de politie in Eeklo te zijn gebracht. Zijn twee ontvoer ders, een 50-jarige man uit Gent en een 53-jarige inwoner van Malde- gem, dachten dat de Sassenaar een diefstal had gepleegd. Ze hadden hem, aldus de lezing van de politie in Terneuzen, 'aangehouden' om hem over te dragen aan de Bel gische politie. De Sassenaar is inmiddels weer vrijgelaten. Maar het onderzoek naar het incident loopt nog. Dit wordt in overleg met de Zeeuws- Vlaame politie gedaan door de poli tie van Eeklo. Middelburg - De provincie wil tien procent betalen van de extra restau ratiekosten van de basiliek in Hulst, als het Kijk ook over de brug komt. Dat heeft gedeputeerde Bruinooge gisteren meegedeeld in een comissie- vergadering van de Zeeuwse Staten in Middelburg. Zoals gemeld is er een tegenvaller van zes ton in de restauratie wegens tegenvallende rentebaten en nage komen gebreken. Het CDA vroeg Bruinooge naar de gevolgen daarvan voor de provincie. Bruinooge: „Dat is simpel. Als staatsecretaris Nuis het extra bedrag aanvult, zullen wij daarvan tien procent betalen, zoals voor de gehele restauratie geldt." »Elke doos scannen betekent wel dat al die dozen ook een vrachtauto uit moeten. foto's camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Speciale teams van de douane hebben giste ren een intensieve vervoers- controle uitgevoerd in Zeeuws-Vlaanderen, vooral gericht op vrachtvervoer. On der meer in Hulst, op de Trac taatweg en in het Terneuzens havengebied werden in totaal 164 voertuigen gecontroleerd. In zes gevallen werden er over tredingen geconstateerd. Waar onder die van twee voertuigen die bleken te rijden op 'rode' diesel olie waarop een lager accijnsta rief van toepassing is. Een perso nenauto, waaruit vlak voor de controle een zakje hasj naar bui ten werd geworpen, werd even eens staande gehouden. De mobiele scan van de douane werd gebruikt om alle dozen uit een gecontroleerde vrachtwagen stuk voor stuk te scannen. De douane kon bij de controles beschikken over een speciale mo biel scan-voertuig. In Terneuzen werd een buitenlandse vrachtwa gen geheel gelost. De totale la ding ging vervolgens via de scan weer het voertuig in. „Er is hier bij niets onoirbaars vastgesteld," zei een woordvoerder van de dou ane.

de Stem | 1997 | | pagina 11