m Proef met blaaspijpjes in de horeca Openluchtspel met 'suspense' DE STEM Personeel eist meer informatie over reorganisatie De Sterre 'Oostburgse 24 uur' weer door centrum 'Koningin Juliana' trekt 700 mensen Hulst ook door regen in tropische sferen Reddingsactie voor vis en kreeftachtigen 'Meer aandacht nodig voor containervervoer' IfMH )dschap ïeper' m/v is m/v Axelse ervaringen zijn al positief Comité hoopt op start van 24 ploegen Bureau selecteert kandidaten voor gemeentesecretaris Musical beeldt Berenning van Aardenburg uit A5 Kerncentrale Doel neemt maatregelen Eerste reünie schippersinternaat: Duiven pas later gelost X 56 i de vele voor- larte-rekening. ard 50% rood apend krediet, joch iedereen? lis 0800-8182. dag bereikbaar, eer informatie. I tfortii„r inweg 310. aarstraat 1. >e rubriek jscort ante betaling aan arden opgegeven licht) 'n- BTW: Zaterdag 16,67 BTW: Zaterdag 3,68. 6/escort zijn geen van toepassing. I september of eerder: oor 32 uur, voorals- let 31 december 1997. bidsapparatuur. Irentaris. btruimten bij (ider bij evenementen, willigers m.b.t. berenwerkers en Bunnen werken. Et jongeren van 12 tot pliteiten en achtergrond, j jaar. Ilmatige dienst, I binnen 10 dagen hun Ie winnen bij: 321 161-226838/223344 i. U bent verantwoordelijk ;t en agenda. Korte termijn beschikbaar. mogelijkheden. en enkele jaren ((secretaresse; :ranse taal in woord en uitse taal is een pre; Word for Windows en estendig, alert en punctueel. snel contact op. Lilian van Gink 8,4811 NS Breda 2dale afdeling voor znden van top-sccretaresses. ;en individuele aanpak met goede perspectieven. Zeeland Door Harold de Puysseleijr Cliuge - Ruim tweehonderd personeelsleden van het instituut voor verstandelijk gehandi capten De Sterre in Clinge maken zich ernstig zorgen over de reorganisatie die momenteel bij de instelling aan de gang is. In een petitie ge zicht aan het bestuur vragen de personeelsle den meer informatie over die reorganisatie. Bij De Sterre werken ruim driehonderd mensen. Het instituut telt rond de tweehonderdvijftig bewoners. Volgens de directeur, J. Biegstraaten, heeft de peti tie een uitnodiging van de directie aan de werkne mers van De Sterre gekruist. Vandaag licht hij het personeel in over de stand van zaken met betrek king tot de reorganisatie en de stappen die in dat proces verder worden gezet. Biegstraaten toont be grip voor de onrust die onder zijn personeel is ont staan over de veranderingen. „Br is geen enkele re organisatie in Nederland die niet tot onrust aanlei ding geeft." Mensen op de werkvloer van de instelling zijn in het geheel niet te spreken over de gang van zaken bij De Sterre. Ze hebben kritiek op het functioneren van het huidige bestuur, de directeur en een deel van het management. „Als er iets gevraagd wordt, kennen de directeur en enkele managers de regels en de CAO niet," aldus de kritiek. Volgens de mensen met kritiek worden de banen van vier of vijf mensen 'ge woon opgeheven'. Van het sociaal plan hebben ze geen hoge pet op. „Dat plan is niets anders dan het naar buiten werken van mensen. De mensen die er uit moeten zitten bijna allemaal in het middenkader en werken er ruim drieëntwintig jaar. Het zijn deze mensen die De Sterre groot gemaakt hebben. Nu blijken ze dus ai drieëntwintig jaar niet goed te Door Harold de Puysseleijr Middelburg - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid (ROV) in Zeeland wil horeca-exploitanten in West-Zeeuws-Vlaande ren dit jaar proberen te porren voor een proef met alcoholtes ters in hun etablissement. Kroegbazen en restaurateurs kunnen zo hun klanten (op vrijwillige basis) laten uitvinden of ze ver antwoord achter het stuur van de auto kunnen kruipen. BOV-woordvoerder H. Rheber- gen zegt dat naar aanleiding van een eerste experiment daarmee, dat van december tot en met fe bruari plaatsvond in restaurant Cuisine Christine in Axel. Het ROV komt tot de conclusie dat de proef, waarbij de restau ranthouder klanten op vrijwillige basis een alcoholtest afnam, op zich een prima initiatief is. Wel trekt de instantie die zich bezig houdt met de bevordering van de verkeersveiligheid in Zeeland le ring uit het experiment. „Het is van belang gedegen training te geven aan de horecamensen. Ze moeten goed weten hoe ze met de apparatuur om moeten gaan en hoe ze hun klanten voor moeten lichten," aldus Rhebergen. Duurzaam Veilig Het ROV speelt met de gedachte het idee van de vrijwillige blaas- test in kroegen en restaurants op tafel te leggen tijdens het struc turele overleg dat onder andere met horeca-uitbaters wordt ge voerd in het demonstratieproject Duurzaam Veilig in West- Zeeuws-Vlaanderen. „Misschien dat we er daar de handen voor op elkaar kunnen krijgen. In elk ge val zijn we van plan eens te pol sen of de horeca-exploitanten in het westen er iets in zien. Aan het experiment in het Axelse restaurant namen veertien men sen deel. Een handjevol klanten weigerde medewerking aan de test. Van de deelnemers zaten er maar twee onder de strafbaar- heidsgrens van een alcoholgehal te van een half promille. Twaalf restaurantbezoekers bleken vrij wel zonder uitzondering fors te hebben gedronken en scoorden alcoholpromillages van één en veel hoger. Met uitzondering van één bezoeker besloten de 'over treders' niet meer zelf achter het stuur van de auto te kruipen. 'Taxi 's nacht duur' De reacties op het verzoek om medewerking aan de blaastest waren niet negatief. De vraag wekte geen irritatie bij de gasten. Ze reageerden door de bank ge nomen zelfs redelijk begripvol. Slechts weinig bezoekers maak ten gebruik van het aanbod om een taxi afe alternatief vervoer te regelen. Sommigen gingen lo pend naar huis, anderen belden een familielid of bekende om te worden opgehaald en weer ande ren gaven de autosleutels aan hun partner. Volgens Rhebergen speelde voor al het hoge (nacht)tarief van een taxi een belangrijke rol om van die vervoerswijze af te zien. „Lo gisch dat daar niet veel gebruik van wordt gemaakt als je in de reacties leest dat een taxi van Axel naar Nieuw-Namen 's nachts 160 gulden kost." Nek uitsteken Het ROV is de restauranthouder in Axel zeer erkentelijk voor zijn medewerking aan het experi ment. „Je steekt toch je nek uit. Het is niet direct bevorderlijk voor de klandizie en werkt eerder negatief dan positief." «n onze correspondent Oostburg - De 24e editie van de Oostburgse 24 uur, het fietseve- nement dat voor vrijdag 1 en zaterdag 2 augustus op de kalen- staat, wordt voor het eerst sinds jaren weer door het cen- urun verreden. •We hebben er lang voor moeten ®derhandelen maar uiteindelijk 's het ons toch gelukt. Deze keer hebben we over medewerking 'an de zijde van de gemeente niet e klagen," aldus Adri Jansen, voorzitter van het organiserend comité. De jurywagen zal op het hedelplein staan. ervolgens loopt het parcours de Markt, Burchtstraat, ■ieuwstraat en Oprit. Een lengte 'an achthonderd meter. Het heeft lange tijd naar uitgezien dat de uur verleden tijd was. „Vier omitéleden zijn afgehaakt. Dat stekende dat we nog maar met t]n drieën over waren en dat was j echt geen basis meer om een f,e?, D'he organisatie te dragen, elukkig hebben we met Nico eyaert, Caroela de Sutter en ™ard Swartele de ploeg weer P sterkte kunnen brengen want aast mijn persoontje zijn ook on Pleunis en Johan Renique gebleven. Als we nu tij- s onze 24ste 24 uur nog eens l, P oe8en aan de start zouden <®ien krijgen zou het toch hele maal een feest zijn." Op zaterdagavond zullen in de tent op het Ledelplein Hannie (voorheen Hannie en de Rekels), de regionale vedette Jacco Ricar- do (die onlangs zijn eerste cd uit bracht) en Eddy Wally de Nacht van Oostburg opluisteren. Zater dagavond wordt het evenement afgesloten met de prijsuitreiking en een grote playbackshow voor alle leeftijden. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst wil bij de benoeming van een nieuwe ge meentesecretaris niet over één nacht ijs gaan. B en W willen een gespecialiseerd bureau in de arm nemen om de sollicitanten te se lecteren. Het bureau vraagt voor dat klusje 42.000 gulden. De pro cedure kan nog wel enige maan den duren en dus kan de rekening worden betaald via een besparing op de salariskosten van de secre taris. Door Jeanette Vergouwen Aardenburg - De Berenning van Aar denburg in 1672 gebeurde waarschijn lijk onder andere omstandigheden dan die in de musical De Verloren Sleutel. Er was sprake van pure dreiging in het openluchtspel, dat door het r.k. Jonge renkoor onder leiding van Freddy Moens zaterdagavond werd uitgevoerd. Een dreigende hemel en een spannend verhaal zorgden voor de suspense en honderden belangstellenden genoten van de prestaties van de Aardenburgse jeugd. De sfeer was ongedwongen. Alle stoelen wa ren bezet en heel wat mensen moesten het met èen staanplaats doen. Het publiek was op alles ingesteld, overal lagen regenjassen en paraplu's, maar de weergoden bleken goed gehumeurd. De grijze wolkenmassa's dreven over en de regen bleef uit. Wel zorg de een sterke wind voor nogal wat geluids hinder. Voor een effectief en eenvoudig decor, dat 25 jaar geleden is gemaakt door Jozef Ver- beke en Willy de Vriend, speelden de jeugd van het Jongerenkoor het spel over de aan val van de Fransen op Aardenburg. Met bre de armgebaren werd uitgelegd dat de bevol king wilde vechten voor het behoud en de strijdkreet 'Leve Aardenburg' sneed als een bliksemflits door de lucht. De liedjes werden met zichtbaar enthousias me gezongen, pakkende teksten op bekende melodieën zoals volksliedjes, de Barcarolle van Offenbach en de hymne U zij de Glorie. Hoe verder de avond vorderde hoe stemmi ger de sfeer werd. Door de invallende duisternis kwam het de cor met de vier blauwe straatlantaarns én de roze geraniums in witte plastic bakken steeds beter uit en steeg de spanning; 'Hou den we het droog en wat gaat er met de lieve troubadour gebeuren?' Maar zoals gebruikelijk eindigt het verhaal met een happy end. De slechteriken, de schepenen De Rijcke en Zutterman, vliegen het cachot in en de troubadour gaat vrij uit. Dirigent Freddy Moens hield alles nauwge zet in de gaten. Combo, koor en spelers mu siceerden pretentieloos en zetten een aange naam kijkspel neer. Mare Moens leek overal tegelijk te zijn en hij zorgde ervoor dat ie dereen op het goede moment op de juiste plaats aanwezig was. Een openluchtspel heeft een aparte sfeer en deze werd verhoogd door de rustige aanwe zigheid van de Sint Baafskerk en de machti ge oude bomen op het grasveld waar zich al les afspeelde. Het evenement dat bijna 8000 gulden heeft gekost, klonk als de sonore klok van de Sint Baafs en de organisatie liet niet na om na de voorstelling enkele mensen extra te bedan ken. Schrijver van de musical pater Van El- In Aardenburg is dit weekend de musical De Verloren Sleutel opgevoerd. foto camile schelstraete deren kreeg een kistje Aardenburgse wijn en ook Eugène Wijffels, die de sponsorgelden bijeen gesprokkeld heeft, werd op het po dium geroepen. Tijdens de pauzes speelden de Rodenburgh Troubadours en maakten velen gebruik van de gelegenheid om de expositie 'Tot heyr toe ende niet verder' over de Berenning van Aardenburg, samengesteld door Mare Moens, te bekijken. Van onze correspondente Hulst - Ooit gehoord van een tropische regenbui. Zo'h slagregen met blaasjes met een doorsnee van 5 centimeter. Wel, die viel als proloog van de Tropische Pa rade in Hulst. Zaterdag rond 1)1.00 uur dreigde de hoop op een tropisch fegst weggespoeld te worden. Maar gelukkig verdween de nattigheid en Hulst koesterde zich onder een af en toe drei gende hemel in warme klanken, vele kleuren en ritmische dans. Velen genoten van de attracties van de O.Z. Tropical Parade ën gebruikten oren en ogen. De straatoptredens en de dans- en showbands zorgden ervoor dat de temperatuur (die alles behalve tropisch was) opliep. De hapjes en drankjes gingen er grif in en de terrasjes waar de bezoekers zich konden koesteren in een flauwe zonnestraal zaten vol. De organisatie was tevreden. Voorzitter Theo Mattheeuws van Hulst Reynaettstad vertelde, terwijl hij een ijsje weglikte, dat hij de race op een ka meel rond de basiliek verloor van burgemees ter A. Kessen. „Maar het was spannend en een hele ervaring zo tussen die twee bulten te schommelen. Het is lekker druk, we mogen niet mopperen. Het weer werkt niet echt mee, maar als we het droog houden wordt het nog een hete avond." George d'Haens van de activiteiten commissie Hulst Reynaertstad stelde zondag dat het ge zellig druk was geweest. „Maar de opkomst was niet zo massaal ais twee jaar geleden met Van Strauss tot House. Ik vermoed dat het slechte weer van de afgelopen weken daar een rol in heeft gespeeld. Er waren minder stand werkers dan voorzien. Sommigen haakten af omdat hun kraam kapotgewaaid was en an- Muzikanten lieten zich door het aanvankelijk slechte weer niet weerhouden van het uit stralen van wat tropische warmte in Hulst. foto camile schelstraete deren zagen het niet zitten om voor de zoveel ste keer in de regen te gaan staan. Nou, die re gen is weggebleven en de mensen die Hulst bezochten hebben een prettige dag gehad. In de avonduren was het ontzettend druk in de horecagelegenheden en het sfeertje was knap warm." Wel viel, aldus d'Haens, de publieke belangstelling tijdens de optredens op het po dium op de Markt tegen. Daar begon de band Happy Hours met een aantrekkelijke show. De muzikanten speelden Surinaamse en Zuid-Amerikaanse muziek en betrokken de jeugd, die zich best vermaakte op het podium, in het optreden. Ook the Autority Brassband, die de echte Caribbean muziek produceerde, viel in de smaak. Verder waren er acts van de Zuidan dansgroep en bijdragen van limbo- en buikdansers. De jeugd vermaakte zich bij activiteiten als cocosnootvangen en het banaanmeppen en de rit op een kameel bleek een topattractie. Die ritten brachten nog een klein bedrag op. De netto-opbrengst van 380,00 gaat naar het restauratiefonds voor de basiliek. Illli MAANDAG 7 JULI 1997 functioneren. Over sociaal gesproken." Kort samengevat behelst de reorganisatie van het Clingse instituut de omvorming naar een instelling die directer kan reageren op de wensen en behoef ten van de mensen die zorg nodig hebben. „Wij wil len overgaan naar een meer vraaggestuurde organi satie," aldus Biegstraaten. „Dat brengt een aantal verschuivingen in het werk met zich mee." Volgens de directeur is er tot nu toe voor één functionaris geen plaats in de vernieuwde organisatie meer ge bleken. Er is een sociaal plan opgesteld om het ver trek van medewerkers te regelen. Van onze verslaggever Doel - De kerncentrale Doel neemt maatregelen om vis.sen en kreeftachtigen die in de Schelde zwemmen te redden van een wisse dood. De voorzieningen houden de vissen uit de buurt van de koelinstallatie van de kerncentrale. Uit een studie van onderzoekers van de katholieke universiteit Leuven is vast komen te staan dat met het aantrekken van koel water voor de kerncentrale ook de nodige vis werd meegezogen. Om dat zoveel mogelijk tegen te gaan, zijn drie maatregelen be dacht. De eerste is onlangs uitgevoerd. Het betreft een geluidsin stallatie aan de aanzuigmond van de koelinstallatie met twintig luidsprekers van zeshonderd watt per stuk. Samen produceren die zo'n 110 decibel. Genoeg om de vissen af te schrikken en ze ver uit de buurt van de koeling te houden. Naast deze geluidsinstallatie legt de kerncentrale binnen afzien bare tijd een vistunnel aan. Die is bedoeld om de minder goed ho rende vissen, zoals paling en andere dieren, zoals garnalen, die toch in de koelinstallatie terechtkomen terug naar de Schelde te leiden. Momenteel bespreekt de leiding van de kerncentrale met de overheid de voorwaarden waaraan deze timnel moet voldoen. De derde voorziening is het visvriendelijker maken van de filters van het pompstation van de koeling. Een studie rond de mogelijke aanpassingen staat volgend jaar op het programma. De drie maat regelen samen, zo verwacht de kerncentrale Doel, zullen in de toe komst 95 procent van de vissen en kreeftachtigen uit de water- vang van de centrale weten te houden. Van onze correspondent Terneuzen - Schippersinternaat Koningin Juliana in Terneuzen hield ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van de stich ting Hervormde Internaten voor Schippersjeugd voor het eerst een reünie voor ouders, pupillen en medewerkers. Zevenhon derd reünisten kletsten bij en hernieuwden vriendschappen. Iedereen wilde zaterdag graag met zijn groep op de foto. De fo tograaf had het dan ook knap druk om alle groepen en vrienden en vriendinnen te fotograferen. Alle bezoekers hadden bij bin nenkomst in het Schippersinter naat een gekleurde button gekre gen. Hiermee kon een ieder zijn jaar en groep terug vinden. De geschiedenis van het schip persinternaat in Terneuzen be gint in 1959 met een vestiging in de Iepenlaan. De eerste directrice mevrouw A. Kielman was zater dag een van de reünisten. In 1968 verhuisde het internaat naar de Rozenstraat. In 1993 betrokken de schipperskinderen nieuw bouw aan de Van Steenbergen laan. „In die achtendertig jaar hebben we heel wat kindertjes onder on ze hoede gehad. We zijn blij dat er vandaag zoveel aanwezig zijn. Er worden zeer geanimeerde ge sprekken gevoerd, oude banden worden hersteld en dit alles in een prettige sfeer," aldus ad junct-directeur R. Wijnans. De jubileumcommissie bestaande uit H. Rekers, T. de Groot, K. de Graaf, D. Jansen en J. Klompien had een druk feestprogramma in elkaar gezet. Er was een grote tent geplaatst van twintig bij dertig meter. De bar deed goede zaken er overal waren er terras sen ingericht. Bij de oude inter naatfoto's werden oude herinne ringen opgehaald. Verder waren er onder meer een Kop van Jut, een springkussen en een street- paradeband. Van onze verslaggever Terneuzen - De Havenschappen Terneuzen en Vlissingen willen een graantje meepikken van de groei van containervervoer via water naar het Europese achterland. Het dagelijks bestuur wil immers investeren in activiteiten die aansluiten bij deze ont wikkelingen. Met deze investeringen kan een bijdrage worden geleverd aan de handhaving van de meer dan ge middelde groei van de havens van Terneuzen en Vlissingen. Het da gelijks bestuur maakt dit voorne men kenbaar in het concept-jaar verslag over 1996. Het dagelijks bestuur wijst op het momenteel ontbreken van groot schalige container-business in beide havens. Het stijgende ver voer via containers zal daarom ook in de toekomst ten koste blij ven gaan van die sectoren, waar in de havens zich hebben gespe cialiseerd. Dat wordt door het dagelijks bestuur als een bedrei ging gezien. Op dit moment wordt al 35 pro cent van alle intercontinentale containers via water naar het Eu ropese achterland vervoerd. Deze trend zal zich de komende jaren versterkt voortzetten. Vandaar dat het dagelijks bestuur van de havenschappen wil investeren in activiteiten die inspelen op deze trend. Het dagelijks bestuur wijst er in het jaarverslag ook op dat de beschikbaarheid van gronden en infrastructuur een steeds min dere rol speelt in de concurren tiestrijd tussen de verschillende havens. Voor havens wordt het dan ook steeds moeilijker zich al leen op basis van prijs-kwaliteit- verhouding daarvan te onder scheiden. Het dagelijks bestuur wü de organisatie van aanvoer, transport en distributie daarom op een zodanige manier regelen dat sneller en meer op maat kan worden ingespeeld op de steeds meer verschillende vraag naar lo gistieke concepten en producten. Een van de mogelijkheden om goederenstromen aan de Zeeuwse havens te binden blijft het aan trekken van industriële bedrijven die bijdragen aan de werkgele genheid als aan de verdere ont wikkeling van de logistieke acti viteiten. Het gaat dan om het aantrekken van aanpalende be drijvigheid die zowel gebruik maakt van de lokale grondstoffen en halffabrikaten als van de faci litaire diensten die in het haven gebied al aanwezig zijn en nieu we bedrijven die de reststoffen en bijproducten gebruiken. Verwij dering kost nu veel geld. Uit het jaarverslag blijkt ook dat de haven Terneuzen de zo langza merhand 'hoog' te noemen win sten consolideert. Dit heeft ener zijds te maken met de lange ren- teniveau's en anderzijds door de oude infrastructuur van de Ter- neuzense haven. Deze infrastruc tuur wordt niet meer 'geplaagd' door aanloopverliezen. VERVOLG OP REGIO ZEELAND - A6: Haven Vlissingen sluit 1996 af met winst Terneuzen - Vanwege het slechte weer zijn de duiven vanuit Limoges voor de dag- fondvlucht pas zondagmor gen om half tien gelost. De vroege meldingen kwamen dus niet voor zondagavond binnen. De duiven voor de overnachtfondvlucht vanuit Barcelona zijn pas zaterdag morgen gelost.

de Stem | 1997 | | pagina 7