Luchtvaart woedend op Schiphol Noodweer verpest open dag Gilze-Rijen mê- Week vol pech voor NS Reuzenstoet in Bergen Op de vlucht voor de regen Politie controleert mosselhandel t" SCHALK E3 ■hmbhmhhhh de Pinkstergemeente in in Brits dorp. Ook in atere The Passion en the Cherry staan liefde, wetenschap en geschie- entraal. ers drijfveer r mini-Miss •"imMruivf? LEENDERT V.D.BORN 2 Chris Boardman (GB) op 0.10' 3 Jan Ullrich (Dui) op 0,1 4 TonyRominger (Zwi) op 0.15' 5 Abraham Olano (Spé) op 0.20' 8 Erik Dökker (Ned) 9 Oskar Camenzind (Zi/vi) op 0.27' DAGBLAD VOOR Z U I D WEST-N E D ER LAN Nachtvluchten aan banden Mario Cipollini sprint naar geel Sampras wint Wimbledon voor vierde maal 'Menselijk bloed uit koe en schaap' 'Blaaspijpjes m horecazaken' Brokx waarschuwt opvolger Bloedlink DESTEM AG 5 JULI 1997 r Turkse collega Pamuk, ns te gast bij Zeemanj het veelal om de keuze een oosterse en een wes- menleving. land 3, 20.08 uur) erkleedpartijen zijn het van spelletje al lang ge- rd. Kleuters van pakweg 'jf jaar paraderen over de k tijdens de mini-miss- ingen in Amerika, waar- 5 zondag verslag doet. BBC-documentaire wor- ee vijfjarigen gevolgd, ook hun moeders komen d. „Ik ben geobsedeerd choonheids wedstrijden en van hen. „Het is een uil-time baan." anisator achter het eve- t doet dit werk al vanaf dertiende. „Een moeder nlangs 5000 dollar uitge- voor een nieuw jurkje", treept ze de 'gekte' die an veel moeders meester gemaakt. Sommigen en hun grut al naar voren t amper negen maanden De te winnen geldbedra- ijn niet misselijk: van dollar kijkt niemand op. 5, 23.25 uur) ander Claude, de bleke tie- n van Albert Heylen. Net van een kuur die hem van omoseksualiteit moest 'ge- Dat laatste op aandringen eedee, die de wanhopige e niet kan accepteren, Nederlands 2, 22.30- Duitse speelfilm uit 1981. Rainer Werner Fassbin- oofdrollen: Babara Suko- ïin Mueller-Stahl en Ma- dorf. Tijdens het 'Wirt- tswunder' van het Adenau- dperk verzamelen zich in 'a van madam Fink stie- de notabelen van de stad. tad die opbloeit dankzij het van de succesvolle, joviale levenslustige aannemer ckert, naar wiens pijpen ie- n danst. Maar dé ster van Fink' is Lola, eigenlijk -Louise geheten, die met zang en dans het hoofd van ge man op hol brengt. Ook an meneer Bohm, de nieu- ef van de afdeling bouw- ningtoezicht. sland 1, 23.00-00.50) hu Japanse speelfilm uit Regie: Takehiro Nakajima. drollen: Sairi Komaki, Hi- Nishikawa en Masahiko wa. De vijftienjarige Sumio t samen met zijn zus Ya- bij zijn moeder, die te trots een baan te nemen. Om het te redden werkt Yasuko ag als telefoniste en 's a- in een bordeel. Wanneer oeder tegen een huwelijk aar dochter met een leraar umio is, vertrekt Yasuko. sland 2,00.15-02.05) icorn One Amerikaanse Ifilm uit 1978. Regie: Peter ns. Hoofdrollen: Elliot Gould, :n Black en Telly Savalas. lier. Terwijl de natie in span- voor de buis de eerste beman- /lucht naar Mars afwacht, ;t een journalist lucht van een samenzwering bij NASA. C 2,00.20-02.25) ialist. NCRV: 16.02 De wereld zingt Gods met om 16.45 Tekst en uitleg. ZvK: 17 (dienst. IKON: 17.58 Wilde Ganzen. 18.08 andere wereld van zondagavond, n®j nefooi en De eigen zinnigheid. 194' |>sen. EO: 20.02 De muzikale fruitmand. 5 Het begon in Jeruzalem. 21.15 W* rgelbespeling. 21.40 De bijbel open. 22.0 ector extra. 22.20 Vijfklank. 22.40 Theolo- he verkenningen. 23.00 Praise klassie 23.S5-0.00 ANWB-berlchten tie) IMS PERKPLANTEN NIUMS FUCHSIA'S taande als hang f Om Jeuren per stuk J nia, vlijtig Hesje, Sr alle toebehoren, SPÏNVELP 33 en 37 - 4815 HR BREDA - Tel. 076-5223166 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 RTV-programma's A7 Sport B1 t/m B8 algemeen klassement 1 Mario Cipollini (Ifa) 4:48.09' Y - - - - 4'-' 6 TomSfeels (Bel) op 0.24' I Servais Knaven (Beï) op 0.25' op 0.27' 1U Frank |andebroucke(Bel) op 0.28' Pathfinder kijkt rond op Mars pagina A4 Vierde plaats voor uitgeblust volleybalteam Schiphol (anp) - De beperkende maatregelen die Schiphol al vanaf 1 augustus wil opleggen aan het vliegverkeer, zijn bij drie Nederlandse charter-luchtvaartmaatschappijen als een bom ingeslagen. Forges-les-Eaux - Mario Cipolli ni rijdt na het eerste Tour-week einde in het geel. De Italiaan ver overde de leidende positie door een uitstekende prestatie in de proloog (winnaar Boardman) en de bonificatie-seconden (30 in to taal), die hij bemachtigde in de eerste rit, die hij in een massa spurtwon. Door een grote valpartij tien ki lometer voor het einde van de eerste rit, verloor de Deen Bjarne Riis, Tour-winnaar van vorig jaar, 58 seconden ten opzichte van de meeste van zijn concur renten. ZIE SPORT -B1 en B2 Londen - Pete Sampras behaalde gisteren zijn vierde Wimbledon-titel in vijf jaar door een eenvoudige zege in drie sets op de Fransman Cédric Pioline. Het betekende tevens de tiende Grand-Slam-titel voor het boeg beeld van het Amerikaanse ten nis. Martina Hingis (16) is de jongste winnares van deze eeuw. De Zwitserse moest zaterdag in de finale de eerste set afstaan aan Novotna, maar heerste daarna. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh redden het niet in de finale van bet mannendubbel. Zij verloren ta vier sets van de Australiërs Woodforde en Woodbridge. ZIE VERDER SPORT - B3 Londen (rtr) - Binnenkort kun nen koeien en schapen menselijk bloedplasma aanmaken, zeggen de Schotse wetenschappers die in februari het schaap Dolly wisten te klonen. Ze gebruiken voor het maken van bloedplasma dezelfde technieken als bij het klonen, al dus de Britse krant The Observer, bat moet leiden tot een stroom bloedplasma die een einde kan Baken aan de grote tekorten in ziekenhuizen. Middelburg - Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid wil dat horeca-exploitanten in Zeeuws- aanderen hun klanten blaas- PBPjes aanbieden. Bij een be perkte proef in een restaurant in bleek dat bezoekers positief Gageren op de kans hun alcohol- Promillage te laten testen. Ze stappen, als ze te veel hebben ge zonken, ook niet meer achter het s uur. Het ROV wil de proef nu wik uitbreiden. '7IE ZEELAND-A5 r - - .MUI Transavia, Martinair en Air Hol land vinden het onacceptabel dat Schiphol in het drukke zomersei zoen beperkende maatregelen af kondigt. Het trio is vooral kwaad over het nachtelijk startverbod voor de meest lawaaiige wide-bo- dy toestellen. „Dit is absoluut onaanvaard baar," zegt een woordvoerder van Transavia. Hij vindt het niet te verteren dat Schiphol beper kingen oplegt aan een maat schappij die de luchthaven al dertig jaar als thuishaven heeft. Ook Martinair kijkt met onbegrip naar de opstelling van Schiphol. „Dit komt zomaar uit de lucht vallen. Het is geen realistische gedachte dat dit doorgevoerd kan worden. Alles is al geregeld en al le vluchtuitvoeringen liggen vast. Op 8 augustus beleeft Schiphol nota bene de topdag van het hele jaar." Directeur M. van Berckel van het kleine Air Holland stelt zonder aarzeling: „Als de luchthaven dit doorzet, is er sprake van onzorg vuldig bestuur. Ik kan dan de helft van mijn contracten wel verscheuren." Hij kondigt aan zich met alle juridische middelen tegen de voornemens te zullen verzetten. De KLM reageert veel rustiger. De beperkingen op de nacht vluchten deren de maatschappij pagina 8 710311"000218 lllll MAANDAG 7 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Van Langen nog lang niet de oude pagina 12/23 Mooi weer De vooruitzichten voor de komende dagen zijn goed, De zon schijnt geregeld en de temperatuur gaat naar zomerse waarden. Vandaag zijn er opklaringen en is het droog. niet, omdat er 's nachts nooit KLM-machines vertrekken. De directie van Schiphol zegt dat er niet te ontkomen is aan maat regelen. De luchthaven is nu een maal wettelijk verplicht de ge luidscontouren te handhaven. Op basis van de vluchtgegevens die in november vorig jaar beschik baar waren leek het allemaal nog te lukken, maar de groei is veel sterker geweest dan voorzien. De Nederlandse chartermaatschap pijen zijn overigens niet verant woordelijk voor de dreigende overschrijding van de geluids contouren, aldus een woordvoer ster van Schiphol. Hoewel Schiphol spreekt ovêr' een verbod voor 'de meest la waaiige wide-body vliegtuigen', hebben Transavia en Air Holland de stellige indruk dat ook hun nachtelijke starts met veel klei nere toestellen onder vuur komen te liggen. Bijvoorbeeld doordat Schiphol vanaf 1 augustus een onafhankelijke instantie start- vergunningen wil laten geven. De nachtelijke starts zijn voor chartermaatschappijen van groot belang. Ze maken het mogelijk dat een vliegtuig in een etmaal vanaf Schiphol meerdere bestem mingen kan bereiken. Als dat niet meer kan, rijzen de kosten per toestel de pan uit, waardoor de tickets duurder worden. Zomers geklede bezoekers van de open dag op vliegbasis Gilze-Rijen zoeken een goed heenkomen als zaterdag een hoosbui boven de basis losbreekt. Drie mensen moes ten als gevolg van het gedrang met hartklachten naar het ziekenhuis. foto wfa Van onze verslaggever Rijen - Met tussen de tachtig- en de honderdduizend bezoekers is de open dag van de Koninklijke Luchtmacht niet het succes geworden waarop de organisatoren hadden gehoopt. Het weer, met name twee forse wolkbreu ken, zorgde er voor dat een groot aan tal mensen de vliegshow op de basis Gilze-Rijen voor gezien hielden. De twee hoosbuien waren er ook indirect de oorzaak van dat drie mensen met hart klachten naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Vluchtend voor de regen kwamen diverse mensen in de knel. Verder was er ook een aantal kleinere blessures vanwege de hec tische taferelen bij de hangars en feestten ten. In totaal moesten vijftig mensen worden geholpen bij de diverse EHBO-posten op het terrein van de vliegbasis. De politie had de handen vol aan het druk ke verkeer, maar was beter voorbereid dan vrijdag, toen de algemene repetitie voor de open dag werd gehouden en er een onver wacht groot aantal mensen kwam kijken. Wel zijn er zaterdag vierenvijftig bonnen uitgeschreven voor foutparkeerders. Het verkeer had in de ochtenduren fors te lijden onder opstoppingen rond de basis. In totaal stond er 29 kilometer file op de snelwegen rond Gilze en Rijen. Want be halve naar de open dag waren op dat tijd stip ook veel mensen op weg naar hun va kantiebestemming in het zuiden van Eu ropa. Na afloop van de vliegshow, rond een uur of vijf in de middag, waren er veel minder verkeersproblemen. Doordat de bezoekers van de open dag bij het verlaten van de parkeerterreinen moesten betalen kwam het verkeer gedoseerd op de wegen terecht. Wel waren er problemen op de parkeer plaatsen zelf. Door het noodweer waren sommige stuk ken weiland in een modderpoel veranderd, waardoor tientallen auto's muurvast in de blubber kwamen te zitten. Met man en macht zijn de wagens van de parkeer plaatsen afgesleept. Utrecht (anp) - De Neder landse Spoorwegen en hun reizigers hebben opnieuw een pechweek achter de rug. Naast de bijna dagelijks te rugkerende computer- en wisselstoringen op diverse trajecten, was er dit keer een gaslek bij Leidschendam en kwam het bij Warmond tot een botsing die treinverkeer langdurig onmogelijk maak te. Tot overmaat van ramp werden de NS deze week geconfron teerd met de toenemende con currentie van Lovers, dat mag uitbreiden en voor een groot deel in handen komt van een Franse vervoersgigant. Gisteren ging er, los van de vooraf wegens werkzaamheden geschrapte treindiensten (Dord- recht-Sliedrecht, Eindhoven- Vught, Eindhoven-Oisterwijk, Haarlem-Leiden) weer van alles mis. Het begon met een com plexe storing in een van de com puters bij de NS-verkeerslei- ding in Utrecht. Het was niet meer mogelijk sei nen en wissels te bedienen waardoor er tussen zes uur 's ochtends en pakweg één uur 's middags geen treinen aan de westkant van de Domstad rich ting Den Haag en Rotterdam konden rijden. NS zetten tien tallen bussen in om de treinrei zigers te vervoeren. Pas halver wege de middag reden de trei nen weer normaal. Vervolgens legden de NS aan het einde van de middag de treindienst tussen Swalmen en Roermond geheel stil omdat de vertraging als gevolg van een seinstoring op dat traject tot meer dan een half uur was op gelopen. Ook hier moesten pas sagiers overstappen op bussen. Datzelfde gebeurde vanaf vier uur tussen Schagen en Heerhu- gowaard, waar naast het spoor een hooischuur in brand stond. Op last van de brandweer haal den de NS de spanning van de bovenleiding. Zaterdag konden door een blik seminslag tussen Helmond en Horst Sevenum al geen treinen rijden. De hele donderdag was een van de drukste treinroutes in de Randstad, tussen Leiden en Amsterdam, gestremd door de botsing bij Warmond. Daar kwam een passagierstrein op hetzelfde spoor terecht waar op dat moment een goederentrein reed. De intercity ontspoorde en boorde zich met de neus in de grond. Het terugzetten op de rails en het repareren van de bovenleidingen bleek tijdroven der dan gedacht, zodat het treinverkeer pas vrijdagmiddag weer op gang kwam. Een gaslek vlakbij de rails hin derde woensdagavond het treinverkeer op de trajecten Den Haag CS-Voorburg en Den Haag-Pijnacker enkele uren. Het lek was ontdekt langs de rails. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tilburgse oud-burgemeester Brokx waarschuwt zijn opvolger Stekelenburg geen nieuwe korpschef van buiten het politie apparaat aan te trekken. De huidige Tilburgse politiechef, Lutken, gaat naar Rotterdam-Rijnmond. Hij volgt de vorige week ontslagen ex-generaal Brinkman op. Brokx zei zaterdag voor Radio-1: „Er ligt nu een beetje een doem op een onervaren korpschef." Brinkman komt in geen geval in aanmerking. „Hij lijkt mij in de overgang van de krijgsmacht naar het politie-apparaat te zijn mislukt." (ADVERTENTIE) Bergen op Zoom liep gisteren massaal uit voor de Reuzenstoet die door de stad trok. In 1987 werden, ter gelegenheid van de vie ring van het 700-jarig bestaan van stad en land van Bergen op Zoom, de stadsreuzen Jan Metten Lippen en zijn gade Trui van den Toren in het leven geroepen. De Vereniging Bergse Stadsreu zen besloot vanwege het tienjarig bestaan nog eens een carnavales ke Reuzenstoet door de stad te laten lopen. Gistermiddag liepen drieëndertig reuzen met meekuierende garnituur door Bergen. foto de stem/ben steffen Yerseke (anp) - De Zeeuwse politie wil met controles voor komen dat mosselhandelaren uit Yerseke vóór 16 juli 14.00 uur de schelpdieren naar hun afnemers veiwoeren. Met name Belgische restaurants scheppen er eer in de Zeeuwse schelpdieren als eerste te serve ren, en daar hebben ze best extra geld voor over. Voor de mossel handelaren is het daarom lucra tief zich niet te houden aan het door de Vereniging van Mossel handelaren vastgestelde tijdstip. Dit jaar heeft het gros van de Zeeuwse handelaren zich voor het eerst schriftelijk op straffe van een boete aan de datum ver bonden. De politie in Yerseke kan alleen vragen aan een chauffeur wat hij vervoert. Verder ingrijpen kan niet, omdat de zaak niet is geregeld in een wettelijke veror dening. Wel zal de politie de na men van de betrokken handel aren doorspelen naar de Vereni ging van Mosselhandelaren, zo dat die de boete kan opleggen. De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: O een proefabonnement van 6 weken voor f 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* D Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving.93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naarn: Adres: Postcode.Plaats: Telefoon:Bank/Gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDER LAND 'V

de Stem | 1997 | | pagina 1