Gerbrands geniet in Moskou Heerenveen uitgeschakeld Rentree Maradona komt steeds dichterbij Chili veel te sterk voor Colombia Atleten hebbe Uitslagen NK Wispelturige troeft special! Vierde plaats voor onervaren volleybalploeg in eindronde World League DE STEM SPORT Prijs Bas van de Goor en Görtzen Gerbrands laakt plannen FIVB Noorwegen gewipt op EK Vrouwenhockeyteam tweede Ex NAC-speler Graham Arnold scoort voor Australië SPORTNIEUWS kort Richard Schuil naar Ferrara Bergkamp tot einde loopbaan bij Arsenal Langerak van NEC naar AZ Ince van Inter naar Liverpool Tom Coronel wint in Japan Nederland tegen Litouwen voor EK 1999 Van Lottum wint Europa Cup Waterpolosters winnen FINA-beker Van Abnsick niet naar EK zwemmen Ecclestone dreigt Europese regeringen Raymakers heeft weer een toppaard Schaakgrootmeester Najdorf overleden pE STEM MAANDAG 7 JULI 1997 B4 Buenos Aires (dpa) - De rentree van Diego Armando Maradona (36) op de Argen tijnse velden komt steeds dichterbij. De voormalige beste voetballer van de we reld liep zaterdag in Buenos Aires tijdens een lasershow twintig minuten op een loop band. De aanwezige journalisten keken sceptisch naar de draf van 'Pluis je', die daarop zijn t-shirt om hoog rolde en trots de spieren toonde. „Ik heb me nog nooit zo goed ge voeld," glunderde hij. De Argen tijn gaf de eer aan zijn persoonlij ke trainer Ben Johnson. De Cana dese sprinter heeft hem de afge lopen weken, tegen een vergoe ding van 2.000 gulden per dag, onder handen genomen. Het re sultaat: de vetrollen zijn verdwe nen, de buik heeft weer normale proporties aangenomen en de beentjes lijken niet langer op worstjes. Elf kilo is hij kwijt. Schoon aan de haak weegt Mara dona 77 kilogram. „Ben heeft me doorzetten geleerd." Op 13 juli wil de Argentijn met Boca Juniors meespelen tegen concurrent Racing Club. „Ik kom terug, omdat ik met Boca kam pioen wil worden." Het is alleen afwachten of trainer Hector Vei- ra de eigenzinnige vedette wel wil opstellen. De twee hebben nog niet met elkaar gesproken. Verder is onduidelijk of voorzit ter Mauricio Macri zijn toestem ming geeft. Nog maar een paar dagen geleden stoorde de preses zich mateloos aan een opmerking van Maradona. Die zei alleen te willen spelen als zijn vriend Bias Armando Giunta bij Boca blijft. De verdedigende middenvelder staat op de trans- ferlijst. Tot ongenoegen van 'Dieguito', die prompt dreigende taal sprak. Macri reageerde ondubbelzinnig: „Bij Boca heeft ieder zijn eigen taak. Maradona moet zorgen dat hij weer fit wordt en doelpunten maakt. Of een speler de club ver laat, daarover beslist alleen het bestuur." Moskou - De proefperiode van volleybalbondscoach Toon Gerbrands is voorbij en uiteraard vindt hij zelf dat hij mag blijven. Tijdens de World League-eindron de liet de debuterende Ger brands zich in deze schert sende bewoordingen uit, maar de buitenwacht kan niet anders doen dan hem gelijk geven. Door Eddy van der Beek De vernieuwde olympisch kam pioen Nederland handhaafde zich in Moskou bij de top vier van de wereld, al liep het een fors geldbedrag mis. De hoofdprijs van een miljoen dollar ging in de Russische stad naar Italië dat in de finale Cuba simpel met 3-0 versloeg. Het totaal leeggespeel- de Nederland eindigde op de vierde plaats na het verlies van zaterdag tegen Rusland (0-3) en toucheerde 150.000 dollar. Al vond Gerbrands het jammer, hij wilde niet over de centen pra ten. Hij had laag ingezet door vooraf te melden dat een vijfde plaats in de World League het hoogst haalbare voor zijn selectie was. Achteraf een reëel stand punt, onderweg had er mischien nog meer ingezeten dan de toch ook niet gekke vierde plaats. Ger brands stelde in een later stadium de doelstelling wat scherper, maar door een minder setgemiddelde dan Italië werd de finale gemist. In Moskou zegevierde Oranje in totaal driemaal (Italië, Rusland, Bulgarije) en werd twee keer ver loren (Brazilië en Rusland). Ervaring De ploeg van Toon Gerbrands miste net dat beetje kracht en er varing om op het podium terecht te komen. Misha Latuhihin pees de zich wezenloos, maar de twee de spelverdeler achter de straks weer inzetbare Peter Blangé mist (nog) de allure om zijn team naar hoofdprijzen te dirigeren. Het zat de Limburger ook niet mee, want de explosieve hardhitters Ri chard Schuil en Olof van der Meulen zijn geblesseerd. Dat het huidige Nederlands team daar door aan aanvalskracht inboette, was duidelijk. Schuil en Van der Meulen kunnen doorgaans ook een spijkerharde sprongservice produceren en een tegenstander onder druk zetten, maar ook dat Verslagenheid bij Oranje na weer een Russisch punt. V.l.n.r.: Misha Latuhihin (1), Reinder Nummerdor (4) en Mike van de Goor (7). foto anp wapen ging in Moskou niet af. Nieuwelingen en neo-internatio- nals als Reinder Nummerdor, Mark Broere, Mike van de Goor, Albert Cristina en Robert van Es kregen in de World League veel speeltijd en waren slechts bij vla gen in staat iets extra's te bren gen. Dat valt de heren niet kwa lijk te nemen, want veel interna tionale ervaring hebben zij nog niet. Aanvoerder Bas van de Goor zag het wisselvallige spel van zijn teamgenoten aan en nam zoveel verantwoordelijkheid dat hij er zelf bijna aan onderdoor ging. De topper van Modena moest eigen lijk te veel doen en was zaterdag totaal uitgeput. Project 2 „Project 1 is nu afgelopen, pro ject 2 gaat op 21 juli beginen," stelde Toon Gerbrands zaterdag koeltjes vast. „Aan deze World League heb ik een goed gevoel overgehouden. Vantevoren wist ik niet precies waar ik met dit team zou staan. Dat gold natuur lijk ook voor de andere landen. In een na-olympisch jaar heb je bin nen de ploegen met veel verande ringen te maken. Bovendien speelden wij met een nieuwe spelverdeler en raakten belang rijke mensen geblesseerd. Ik ver schuil me niet achter die blessu res, maar je hebt het wel over sleutelspelers." „Over twee weken begint voor het grootste gedeelte van deze groep project 2, de WK-kwalifi- catie in augustus en het EK in Nederland in september. Na die zeven, acht weken voorberei ding zullen we er gewoon weer moeten staan. Met een fitte Olof van der Meulen, Richard Schuil en Peter Blangé erbij, praat je dan over een heel andere groep. Van onze verslaggever Moskou - Voor de volleyballers Guido Görtzen en Bas van de Goor lag er zaterdag in Moskou na het verlies van de strijd om de derde plaats een aardige troostprijs te wachten: 5000 dollar, bij na 10.000 gulden. Görtzen werd gehuldigd als topscorer van het toernooi. Hij sloeg en blokkeerde in zestien duels 133 punten bij elkaar, veertien meer dan de Cubanen Pavel Pimienta en Osvaldo Hernandez. Bas van de Goor was volgens de statistieken de nuttigste aanval ler. De andere cheques gingen alle naar nummer twee Cuba: Ihos- vani Hernandez (beste blokkeerder), Raul Diago (beste spelverde ler) en Ramon Gato (beste serveerder). Ik heb ook nog gesprekken met Brecht Rodenburg, Rob Grabert en Martin van der Horst. Ook zij komen in aanmerking voor de lijst van achttien EK-spelers. Uiteraard ga ik niet roepen dat wij het EK gaan winnen, maar het mag duidelijk zijn dat Ne derland, Italië en Rusland voor de medailles gaan, met Joego slavië en Bulgarije als outsi ders." Toon Gerbrands sprak en bewoog zich in Moskou als een interna tionaal gelouterde coach, maar voor de ex-trainer van landskam pioen Dynamo was het toch ook gewoon de eerste keer dat hij het 'grote' Oranje op een aanspre kend evenement leidde. Hij is eerlijk als hij zijn gevoelens over zijn eerste World League onder woorden brengt. „Ik ben ver schrikkelijk trots op dit team en toen ik laatst in de voorronde op Cuba was, heb ik kort voor de wedstrijd even vijf minuten om mij heen gekeken. Twintigdui- Van onze verslaggever Moskou - Toon Gerbrands ziet volleybalwedstrijden met een vooraf bepaalde speelduur hele maal niet zitten. De wereldvol- leybalfederatie, FIVB, heeft voorgesteld om tijdens de World League 1998 in Italië, sets een be paalde maximum tijd te laten du ren. Gedacht wordt aan 25 minu ten per periode. De Nederlandse volleybalcoach vindt dat het karakter van de sport zich daar niet voor leent. „Je krijgt allerlei vormen van tijdrekkerij wanneer een ploeg een bepaalde voorsprong heeft opgebouwd," aldus Gerbrands. „Ik ben wel voorstander van het rally-point-systeem in alle sets, waarbij elke rake bal een punt is. Dan zou je kunnen denken aan een best of seven met sets tot twintig punten. Dat gaat snel en lijkt me echt spectaculair." Volgend jaar doen acht landen, in plaats van de gebruikelijke zes, mee aan de eindronde van het mondiale evenement. De voor rondes worden gespeeld in drie poules van vier, waarbij de eerste twee van de groepen en de twee beste nummers drie zich plaatsen voor de finale. Het experiment met de zoge naamde libero (de steeds inwis selbare superverdediger), be doeld om de defensief sterke Aziatische landen wat meer winstkansen te bieden, wordt ge handhaafd. Eigenlijk vindt Ger brands ook dat plan, waarbij dë betreffende speler een geel hesje draagt, maar niets. „Een goede volleybalploeg bestaat uit zes goede volleyballers. Je geeft een waterpoloër toch ook geen zwem band waarna je hoopt die hij be ter gaat zwemmen?" zend toeschouwers zaten daar, wat een belevenis. Daar doe ik het voor." En dan weer schertsend: „Ook al was ik de volgende dag ontsla gen, dan hadden ze me die vijf minuten daar op Cuba nooit meer afgepakt." Moskou. World League-finale 1997 Finale: Italië - Cuba 3-0 (15-8 15-5 15-10). Om derde plaats: Nederland - Rus land 0-3 (8-15 12-15 8-15). Eindstand: 1. Italië, 2. Cuba, 3. Rus land, 4. Nederland, 5. Brazilië, 6. Bulgarije. Heerenveen (anp) - Alsof hij zich uit schaamte wilde verstoppen, zo diep zat Foppe de Haan in de slot fase van de Intertoto-wedstrijd Heerenveen - Polonia Warschau in de dug-out verscholen. De Friese trainer geneerde zich voor de wan prestatie van zijn ploeg. Door de 0-0 verspeelde Heerenveen de laatste kans in groep 1. In de eer ste wesdstrijd had Heerenveen met 1-0 verloren bij het Wit-Russische Dinamo 93 Minsk. Heerenveen maakt een nieuwe Karlstad (dpa) - De Noorse voetbalsters hebben zich bij het EK niet weten de plaat sen voor de halve finales. In de laatste groepswedstrijd verloor de wereldkampioen verrassend met 2-0 van Ita lië. De Italiaanse vrouwen treffen in de halve eindstrijd Spanje, tweede in groep A. De andere halve finale gaat tussen titelverdediger Duits land en gastland Zweden. De Zweedse voetbalsters bleven in poule A ongeslagen. Duitsland eindigde als twee de in groep B achter Italië. Oslo. EK vrouwen. Groep A: Spanje - Rusland 1-0, Zweden - Frankrijk 3-0. Eindstand: 1. Zweden 3-9, 2. Spanje 3-4 (2-2), 3. Frankrijk 3-4 (4-5), 4. Rusland 3-0. Groep B: Italië - Noorwegen 2-0, Duitsland - Denemarken 2-0. Eindstand: 1. Italië 3-5 (5-3), 2. Duitsland 3-5 (3-1), 3. Noorwegen 3-4, 4. Denemarken 3-1. Halve finales: Duitsland - Zwe den, Italië - Spanje. start. Zeven basisspelers vertrok ken. De Haan noemt het een uitda ging om weer een nieuw team sa men te stellen. Inmiddels zijn elf nieuwe spelers aangetrokken. In het tweede duel van de intertoto- competitie maakten twee spelers hun debuut voor het pubhek van Heerenveen: middenvelder Van Nistelrooy (ex-FC Den Bosch) en aanvaller Samardzic (ex-Volen- dam). Uitgerekend de twee nieuw komers maakten een zwakke in druk. Maar ook de rest van het Friese elftal het het afweten. „Het was allemaal rommelig. Vooral de eerste helft. In totaal hebben we twee kansen gehad. Khattabi en Van Nistelrooy maakten er een wedstrijd van wie het mooiste doel punt zou maken. Daar koop je niets voor," aldus De Haan. Twee doel punten van de Friese club, van Sa mardzic en Khattabi, werden we gens buitenspel afgekeurd. In de tweede helft had Heerenveen het betere spel. De Polen waren alleen gevaarlijk met vier counters. INTERTOTO GROEP 1 HEERENVEEN (NED) - POLONIA WARSCHAU (POL) 0-0. Scheidsrechter: Ghazaryan (Arm). Toeschouwers: 6200. Gele kaart: Jatocha (Polonia). Andere uitslag: Dinamo 93 Minsk (WRu) - MSV Duisburg (Dui) 0-1. Stand: MSV Duisburg 2-6 (3-0), Dinamo 93 Minsk 3-6 (5-2), Aalborg BK 2- 3 (2- 2), Heerenveen 2-1 (0-1), Polonia War schau 3-1 (1-6). GROEP 10 Uitslagen: Gloria Bistrita (Roe) - Spar- tak Varna (Bul) 2-1, Montpellier (Fra) - FK Cukaricki (Joe) 3-1. Stand: Montpellier 2-6 (5-2), FC Gronin gen 2-6 (3-0), FK Cukaricki 2- 3 (4-6), Gloria Bistrita 3-3 (5-6), Spartak Varna 2-0 (1-4). Sungnam (anp) - Het Nederlands vrouwenhockeyteam is za terdag tijdens het zeslandentoernooi in Zuid-Korea op de tweede plaats geëindigd. Oranje versloeg in de vijfde en laatste wedstrijd Canada met 3-1. Koploper Australië won eveneens, met 4-0 van Zuid-Korea. Door dat resultaat behield de olympisch kampioen het punt voorsprong op Nederland en werd de eindzege veilig gesteld. Dat was ook de ver wachting na de zege die de Austra liërs donderdag boekten op het team van coach Tom van 't Hek, 2- 0. Het was de enige nederlaag die Oranje leed. Van Zuid-Korea (der de), Groot-Brittannië (vierde), Ar gentinië (vijfde) en Canada (zesde) werd gewonnen. Tegen Canada maakte Veenstra na een fraaie aanval in de vijftiende minuut het eerste doelpunt. Tien minuten later kwam de gelijkma ker op naam van Armstrong. Zij passeerde keepster Sinnige, die in Sungnam haar interlanddebuut maakte. In de tweede helft maakte het Nederlands team een betere in druk. Van den Boogaard scoorde uit een strafcorner (2-1), Kuipers zorgde voor 3-1. Het was het eerste en tevens laatste doelpunt van het toernooi voor de Nederlandse spits. Sungnam (ZKo). Zeslandentoernooi. Vrouwen: Nederland - Canada 3-1, Australië - Zuid-Korea 4-0, Groot- Brittannië - Argentinië 1-1. Eindklassement: 1. Australië 5-9, 2. Nederland 5-8, 3. Zuid-Korea 5-4, 4. Groot-Brittannië 5-4, 5. Argentinië 5- 3, 6. Canada 5-2. Santiago/Sydney (rtr) - Chili heeft in de WK-kwalificatie- wedstrijd in de zone Zuid- Amerika met grote cijfers van Colombia gewonnen. De Chi- lenen waren met 4-1 te sterk. Uitblinker was aanvaller Marcelo Salas. Hij maakte in de eerste helft een hattrick. Beide landen zijn nog kansrijk voor een plaats op het WK volgend jaar in Frankrijk. Chili heeft 16 punten uit 11 wedstrijden, terwijl Colombia op 18 uit 12 duels staat. Die punten behaalde Colombia aan het begin van de WK-kwalifi- catiereeks. In de laatste vijf wed strijden vergaarde het team van bondscoach Hernan Dario Gomez slechts één punt. Vier landen in de groep plaatsen zich rechtstreeks. Chili speelde zaterdag in Santiago voor 75.000 toeschouwers een ge weldige eerste helft, met drie tref fers van Salas. De spits van het Ar gentijnse River Plate scoorde in de 16e, 26e en 41e minuut. Colombia keek apathisch toe. Die houding verdween in de tweede helft, waarin Ricard de stand al snel op 3-1 bepaalde. Uiteindelijk maakte Zamorano er in de 90e minuut uit een strafschop 4-1 van. Het was het tiende doelpunt in de kwalifi catiereeks van de spits van Inter- nazionale. Australië Australië is gisteren in de WK- kwalificatie winnaar geworden van de Oceanische zone. De voetballers versloegen in de tweede wedstrijd van de finale Nieuw-Zeeland met 2-0. Vorige week was Australië in Graham Arnold, opnieuw trefzeker voor Australië, foto cor viveen Auckland al met 3-0 te sterk. De formatie van bondscoach Terry Venables moet nu tegen de nummer vier uit de Aziatische zone strijden om één plaats op het WK volgend jaar in Frankrijk. Australië had in de tweede wed strijd, die vanwege de regenval een dag werd opgeschoven, weinig pro blemen met de Nieuw-Zeelanders. Het elftal telt vrijwel allemaal spe lers die in de Europese competities uitkomen. Zoals Ned Zelic. De spe ler van Borussia Dortmund maakte in de zesde minuut 1-0. Graham Arnold, ex-NAC en Roda, besliste in de 53e minuut de wedstrijd defi nitief: 2-0. Santiago. WK-kwalificatie zone Zuid- CHBLI - COLOMBIA 4-1 (3-0). 16. Salas 1-0, 26. Salas 2-0, 41. Salas 3-0, 52. Ricard 3-1, 90. Zamorano 4-1 (straf schop). Scheidsrechter: Borgosano (Ven). Toeschouwers: 75.000. Gele kaart: Acuna, Margas, Castaneda (Chi li), Santa, Cabrera, Lozano, Bermudez (Colombia). Stand: 1. Paraguay 10-23, 2. Argentinië 11-19,3. Colombia 12-18, 4. Chili 11-16, 5. Bolivia 10-14, 6. Ecuador 11-14, 7. Uruguay 11-14, 8. Peru 11-13, 9. Vene zuela 11-2. Beste vier gaan naar het WK in Frank rijk. Sydney. WK-kwalificatie, zone Oce- anië. Finale. AUSTRALIË - NIEUW-ZEELAND 2-0 (1-0). 6. Zelic 1-0, 53. Arnold 2-0. Toe schouwers: 14.045. Eerste wedstrijd: 3- 0. Australië speelt als winnaar van de zone Oceanië om een plaats op het WK tegen de nummer vier uit de zone Azië. Kuala Lumpur. WK jeugd tot 20 jaar. Finale: ARGENTINIË - URUGUAY 2-1 (2-1). 15. Garcia 0-1,25. Cambiasso 1-1, 42. Quintana 2-1. Scheidsrechter: Ma- nei (Koe). Toeschouwers: 65.000. Derde plaats: IERLAND - GHANA 2-1 (2-1). 1. Baker 1-0, 5. Sule 1-1, 32. Duff 2-1. Darp - Richard Schuil speelt volgend seizoen voor de Italiaanse club Ferrara. De volleyballer leek lange tijd te kiezen voor Brescia maar besloot toch naar het ambitieuze Ferrara te gaan. Hij heeft daar een contract getekend voor een jaar. De international, die van wege een blessure de World League- finale in Moskou moest laten schieten, kwam het afgelopen seizoen uit voor het Belgische Maas eik. Daarvoor speelde hij in Nederland bij Dynamo. Londen - Dennis Bergkamp sluit zijn voetballoopbaan bij Arsenal af. De 28-jarige spits heeft overeenstemming bereikt over contract verlenging met twee jaar tot en met 2001. Middenvelder Paul Merson heeft toestemming gekregen naar een andere club uit te kijken. Hij onderhandelde inmiddels met Midd lesbrough. Manager Arsène Wenger is bezig Arsenal te verjongen. Hij trok in middels Marc Overmars van Ajax, de Portugees Luis Boamorte en de Fransen Emmanuel Petit en Gilles Grimaldi aan. Alkmaar - AZ heeft Michel Langerak (28), die een doorlopend con tract bij NEC had, aangetrokken. De middenvelder tekent een con tract voor drie seizoenen bij de club uit de eerste divisie. Hij is al de vijfde aankoop. Eerder werden Robert van de Weert, Fernando Ricksen (Fortuna Sittard), Peter van den Berg (Cambuur) en Rolf Landerl (inter Bratislava) vastgelegd. Willem van Hanegem is de nieuwe trainer. Milaan - De overgang van de Engelse international Paul Ince van Inter naar Liverpool is zo goed als rond. De transfersom bedraagt 16 miljoen gulden. Ince gaat een contract voor drie jaar tekenen. Inter heeft zich inmiddels verzekerd van een opvolger, de Braziüaan Ze Elias van Bayer Leverkusen. Suzuka - Tom Coronel heeft gisteren de vijfde race van het Japanse Formule 3-kampioenschap gewonnen. De Haarlemse autocoureur bleef op het circuit van Suzuka de Japanner Yuji Tachikawa bijna vier seconden voor. Het was Coronels vierde seizoensoverwinning. In het algemeen klassement staat hij na vijf races bovenaan met 17 punten voorsprong op de Japanner Takeshi Tsuchiya, die in Suzuka als zesde eindigde. Coronel realiseerde tijdens de race ook de snelste ronde. Later in de week beslist de Noord-Hollander over zijn deelname aan de Masters of Formule 3 op 3 augustus in Zandvoort. Suzuka (Jap). Formule 3-kampioenschap. Vijfde race: 1. Tom Coronel (Ned) 17 ronden in 35.20,2. Tachikawa (Jap) op 3.89, 3. Wakisaka (Jap) 18.32, 4. Nishi (Jap) 21.78, 5. Tachi (Jap) 25.21. Stand na 5 races: 1. Tom Coronel 42 punten, 2. Tsuchiya 25, 3. TachikaWa 19. Barcelona - Het Nederlands basketbalteam is in het kwalificatie toernooi voor het EK 1999 in Frankrijk ingedeeld bij Litouwen. Het is in groep D het sterkste land. Verder speelt Oranje tegen Kroatië, Bosnië-Herzegowina, Estland en IJsland. De beste twee in de poule plaatsen zich voor het EK. Ook de beste vier nummers drie van de vijf kwalificatiegroepen gaan naar Frankrijk. Het gastland en de Europees kampioen (Italië of Joegoslavië) zijn automatisch geplaatst. Groepsindeling: poule A: Griekenland, Duitsland, Slovenië, Bulgarije, Slo wakije en België; poule B: Rusland, Polen, Macedonië, Hongarije, Portugal en Roemenië; poule C: Spanje, Israel, Oekraïne, Wit-Rusland, Engeland en Denemarken; poule E: Nummer twee EK 1997 (Italië of Joegoslavië), Tur kije, Letland, Zweden, Tsjechië en Georgië. Rennes - Tennisser John van Lottum heeft met zijn Franse clubteam Patton Rennes de Europa Cup voor landskampioenen gewonnen. Rënhes'Versloeg op eigen terrein TC Ramla uit Israël, 5-1. De Bre tonse club had de beker in 1995 en 1996 ook al gewonnen. Van Lottum, die op«Wimbledon verrassend tot de derde ronde door drong, won zijn twee partijen. In het enkelspel won de Nederlander met 6-1 6-3 van Levy, in het dubbelspel won hij met partner Ro- dolphe Gilbert met 6-4 6-1 van het Israëlische duo Hokon/Levy. De overige spelers uit het team van Rennes waren Delaitre en Simian. Nancy - De Nederlandse waterpolovrouwen hebben zaterdag de FI NA-beker gewonnen. In de finale in Nancy versloeg Oranje Rusland met 8-7. Nancy. FINA-beker, vrouwen. Finale: NEDERLAND - RUSLAND 8-7 (1-2 3-1 2-2 2-2). Doelpunten Ne derland: Van den Berg en Kuipers 2, Op den Velde, Leijendekker, Bast en Hiemstra 1; derde plaats: Australië - Italië 6-4; vijfde plaats: Canada - Griekenland 10-9 na verlenging; zevende plaats: Verenigde Staten - Frankrijk 11-3. Eindstand: 1. Nederland, 2. Rusland, 3. Australië, 4. Italië, 5. Canada, 6. Griekenland, 7. Verenigde Staten, 8. Frankrijk. München - Franziska van Almsick doet niet mee aan de Europese kampioenschappen zwemmen, volgende maand in SeviHa. De Duit se brak in mei bij een motorongeluk een middenhandsbeentje. De wereldrecordhoudster op de 200 meter vrije slag richt zich volledig op de wereldkampioenschappen, in januari in de Australische stad Perth. Zaterdag was Van Almsick als toeschouwster aanwezig bij de Duit se titelstrijd in München. „Ik had in Seviila nog wel in de estafette kunnen uitkomen, maar het risico is te groot," zei de zwemster, bij wie afgelopen maandag het gips om de linkerhand is verwijderd. De Berlijnse is sinds enkele dagen weer in training. Bonn - West-Europa zal verstoken worden van Formule I-autora cen indien de regeringen maatregelen tegen tabaksreclame blijven uitvaardigen. Bernie Ecclestone, de voorzitter van de constructeurs, heeft gedreigd het gehele circus uit West-Europa terug te trekken. Hij deed dit in een interview in het Duitse blad Welt am Sonntag. „Als hun wetten duidelijk zijn, zullen onze wetten eveneens duide lijk zijn," aldus Ecclestone, die ruimschoots nieuwe mogelijkheden heeft in de Balkan en Azië. Hij verklaarde ook nog niet zo ver te zijn. Ecclestone verwacht dat er compromissen zullen worden afgeslo ten. Geesteren - Piet Raymakers heeft weer de beschikking over een top paard. Classic Touch is de nieuwste aanwinst van de Brabantse springruiter. Het dier behaalde in 1992 in Barcelona met de Duitser Ludger Beerbaum de olympische titel. Raymakers eindigde in Barcelona als tweede, met Ratina Z. Beer baum kocht kort daarna dat paard. Classic Touch gaat nu de omge keerde weg. Eigenaar Cordia kocht de 13-jarige merrie, die de laat ste jaren onder de Duitser Schneider uitkwam. Tijdens het CSI in Geesteren toonde Raymakers zich bijzonder ver guld met de komst van Classic Touch. „De merrie springt nog feno menaal. Ik heb nu een paard waarmee ik een Europese- of wereldti tel kan winnen," zei Raymakers, die met Emerald en Amethyst ai twee goede paarden op stal had staan. Raymakers hoopt zich nog te kunnen plaatsen voor het Nederland se equipe voor de Europese kampioenschappen in Mannheim, eind augustus. Tijdens het concours hippique in het Duitse Spangenberg zal Raymakers later deze maand voor de eerste keer met Classic Touch in actie komen. Malaga - In Malaga is in de nacht van vrijdag op zaterdag de in ternationale schaakgrootmeester Miguel Najdorf overleden. Hi] werd 87 jaar. Najdorf had een ernstige longaandoening. Najdorf werd in 1910 in Polen geboren als Mieczyslaw Najdorf. Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog vluchtte hij naar Argentinië. Na de oorlog vond hij weinig familieleden terug. Zij stierven onder de terreur van de nazi's. Najdorf besloot zich w Buenos Aires te vestigen. Hij was een aantal jaren een der betere schakers ter wereld. tb) speelde twee kandidatenmatches voor de wereldtitel, in 1950 in Boedapest en in 1953 in Zürich. tAnnemarie Kramer, tranen na de disku maar een tevreden glimlach na haar wim Emmeloord. NK. Finales. MANNEN 100 m: 1. Van Balkom (Hellas) 10,32, 2. Tilburg (Haag Atl) 10,37, 3. Van der Vloot (Haag Atl) 10,38, 4. Perri (Haag Atl) 10,52. 200 m: 1. Perri (Haag Atl) 21,15, 2. Janssen (AAC) 21,19, 3. Snoek (Hel las) 21,31, 4. Van der Vloot (Haag Atl) 21,31. 400 m: 1. Hagen (Hellas) 46,96, 2. Lo pes (Rotterdam Atl) 47,17, 3. Zim merman (PSV) 47,92. 800 m: 1. Koers (Nijmegen) 1.47,01, 2. Van Tongeren (Hellas) 1.47,95, 3. Spoek (Pr Hendrik) 1.49,39. 1500 m: 1. Liefers (AV'34) 3.51,45, 2. De Koning (Sprint) 3.52,96, 3. Ype- laar (Attila) 3.53,58. 5000 m: 1. Maase (Leiden Atl) 13.57,38, 2. Rijken (Pr Hendrik) 14.02,23, 3. Lauret (Typhoon) 14.15,47. 110 m horden: 1, Korving (AAC) 13,49, 2. Drijver (Parthenon) 13,72, 3. Ootjers (NOVA) 13,85. 400 m horden: 1. Prent (Hellas) 50,00, 2. Klinkhamer (Hellas) 51,42, 5174^0ine Koer^amP (Nijmegen) 3.000 steeple: 1. Simon Vroemen (Ci- ko'66) 8.26,74, 2. Laros (Sprint) 8.29,19, 3. Casper Vroemen (Haag Atl) 8.36,07. 20 km snelwandelen: 1. Van Beek (RWV) 1.34.34, 2. Plasman (Gen Mich) 1.34.36, 3. Van Gemert (Ar- go'77) 1.35,51. 4x100 m: 1. AAC 41,11, 2. PSV 41,24, 3. Hellas 42,52. 4x400 m: 1. Hellas 3.12,07, 2. AAC 3-13,96, 3. Argo'77 3.14,29. Ver: 1. Manuel (AAC) 7,37, 2. Kruller (AAC) 7,21, 3. Klaver (SAV) 7,09. Hoog: 1. Groen (Ilion) 2,11, 2. Pen- nmgs (Attila) 2,08, 3. Van Mook (Thor) 2,00. Hinkstapsprong: 1. Manuel 15,14, 2. Simtskamp 14,61, 3. Kerkhof (Sprmt) 14,50. Kogel: 1. Pickering (AAC) 18,38, 2. Vet (AAC) 17,80, 3. Simpelaar (AV 36) 16,68. ?„ïus: 1- Van der Kruk (AV'40) S i2' Vet (AAC) 56,96, 3. Van de Bilt (Haag Atl) 55,82. Speer: 1. Van Lieshout (Ciko'66) 73,60, 100 m Asantt (AAC) 11,98. kwalif 200 m:, 23.97, 400 m: Banke dijk (P 800 2.02,9£ Van D (rentre serie: 2.05,5i 2.08,11 1500i Van 4.22,9e 4.23/ 5000 tr Bilt (I mans 100 m baan) 14.08, 14,14. 400 ho ziasse ko'66) 4x100: 3. AV': Ver: 1. Van dc (Start! Hoog: 1,82, Kuijpe (Haag Hinkst 12,71, Taveni Polsho 3,70, der Ge Kogel: Koeme kers (1 Discus 58.98, 54,74. Speer: 2. Bus (Lycur Emmeloord (ANP) - Uitgerekend een beeld van veelzijdigheid, blonk uit op dat de NK atletiek is. Ester Goossens, pikte met flair twee titels in. Zij gaf hi ment in Emmeloord kleur en dat kwa groene verf door het haar; een eerbetol dub AV'34. i^°nssens won de 400 meter li'k en de 400 horden (55,53), allebei in een persoonlijk record, j? tijden die niet al te ver verwij- erd waren van WK- richtpresta- ,les en nationaal records. Ze ver- Daasde ook zichzelf. Tijdens het "«hijgen na de 400 horden: „Ik tram hmr helemaal niet op. Ei- genlijk heb ik een pokkenhekel aan dit nummer." Een dag later on ze met een straatje voor- -prong de 400 meter, op een natte We®n;, «Ik heb genoten onder- juniore was Goossens hét ta- m van de nationale atletiek, een tieVmuAna een paar iaar sta8na- "]kt te ontluiken. Waar de at- ronf n Vorige week om de E«- l/a p meerkampten in Fin- Estland de NK lieten gieten om te herstellen, dan wel twi elden Prestaties een of tip nummers meededen, dartel- wpoFu°?Sens over de baan. „Ik zei 7 °ok ahemaal niet meer," bi /'F nkenS: "Wat ik ook doe. liik ro ^e"s is bet een persoon- hikRecord." En ook: „Het is mijn gebeurrtaar ^eer'' Wat daarvoor Zem de'wd ze vergeten. defoutaHte T Paar jaar geleden naar de 8n°n t°VerStap te wagen r 800 meter> met Van Lan gen ei numn in het de zei Zegi: plicht we st zijn, gonni met z ledigi Als r troep traini ze ple verdoi len uitko was z bezoe eerd i najaa Techr van 'in zi; gaat zal ze men „Ik h WK. ik n dank' ziet 2 kamp weer

de Stem | 1997 | | pagina 16