Tennis van een andere planeet Paul Haarhuis en Jacco Eltingh des duivels tdse kker Wie kan 'Magie Girl' Hingis stoppen? ien is den' Uitslagen Wimbledon CIJFERS TOT KM B2 I - DESTEM SPORT B3 Ook Pioline heeft in finale Wimbledon geen vat op superieure Pete Sampras 'Woodies' weer te sterk in finale iat ibouwer lomen Zwitsers uurwerk tikt precies op tijd in Wimbledon-finale tegen Novotna MAANDAG 7 JULI 1997 LI 1997 ld Henk Ange- ^rste dagen van de Elfsteden- Ier de sprint wint, |e wachten staat." tie Tour zwaarder, I weken duurt. Wij tiatuurijswedstrijd r deze gasten slui- Leken op. Alsof de [leer bestaat. Dat nen. Maar goed, feen berg geld mee |at mij maar ge- spruitjes telen. lAngenent die gis- |ish samen met zijn l terugreisde. „Het bet dit weer." Ift inmiddels vier Icten in de achter- rooral reclame ma- frarische sfeer'. Tv er nog niet in. |enthem kreeg zijn pas na zijn twee- 3.03,170. Valoti 3.09, 4.49,172. Moreau 4.51, 4.55, 174. Aus, 175. 5.01, 176. Jarmann trtolami, 178. Stephens nn 5.14, 180. Gouvenou ial 5.21, 182. Fois 5.22, 5.22, 184. Arrieta 5.27, .29, 186. Pierobon 5.35, 188. Lamour 5.38, 189. 190. Fornaciari 5.55, 8.06,192. Arsenio Gon- 93. Wauters 8.30, 194. J5. Abdoesjaparov 8.58, 10.32, 197. Kirsipuu 43, 2. Steels 30, 3. Mon- Blijlevens 24, 26. Kna- ikker 3. 48.21, 2. Vandenbroucke dello 0.25, 15. Boogerd Bon 2.51. KLASSEMENT 10, 2. Brochard 10, 3. i. Knaven 4. NKLASSEMENT ^ENKLASSEMENT EGENKLASSEMENT Telekom, 2. ONCE 0.01, 10. TVM 0.30. ;AN, 2. Cofidis, 3. Ma- abo, 11. TVM. MGEMEEN ENKLASSEMENT 14.25.33, 2. Cofidis 0.09, rVM 0.30. 11 de snelste Neder- Jats van Den Bosch Itiende van Rouen. kerstand op winnaar eurig' beperkt tot der- pf minder. i was de meest onfor- herlander in de pro- kilometer voor de fi le lucht uit zijn achter- hdat ik had gewisseld, nog eens mijn wiel kr- want ik was andere luurt van Erik Dekker vinnaar Bjarne Riis uwer van zijn tijdrit- I overkomen naar de |nce in Rouen.-Het rij- j hij zaterdag de pro- Jijden, is door de wed- |issarissen afgekeurd, arello gaat ervan uit |jdritfiets zodanig kan dat de jury hem zal voor de grote tijdrit [ometer in Disneyland faatste Tourdag. llgers op 5.33. MN (Boardman) en Saeco |ven het tempo van de ach- "n. sputis rijdt lek maar sluit jcopgroep. ider impuls van Saeco en razzer) pakt peloton mi- Talabert en Pantani na val ton. sputis eerste op de Cöte de oor Colombo en Knaven. kopgroep gedaald tot 2.20. naven wint tussensprint voor olombo. Voorsprong nog 1.02. Vlassale valpartij op een ïalmant breekt een arm en valler. Riis, Zülle en Le- op. Melissen demarreert maar eer dan honderd meter, jollini wint de sprint berg; •ls en Moncassin. Cipolliw zij de bonificatieseconden Tver van Boardman. Door Cas Overzier Londen - De NASA pro beert het op Mars; Pete Sampras doet het op Wim bledon. Wat de nummer één van de wereldranglijst de afgelopen weken met li chaam en racket deed, leek wel van een andere planeet. Ook Cedric Pioline, de eer ste Fransman in een Wim- bledon-finale sinds Yvon Petra in 1946, wist zich gis teren absoluut geen raad met het buitenaardse ten nis dat Sampras produ ceerde: 6-4, 6-2, 6-4. „Ik kom van Mars," antwoordde de toen nog onbekende Paul Haarhuis in 1989 droogjes nadat hij John McEnroe bij de US Open had verslagen. De mond van de dezelfde McEnroe viel gisteren opnieuw open van verbazing. „Pete is a different world. Het is gewoon angstig wat hij hier alle maal heeft laten zien," oordeelde de oude meester die Wimbledon zelf won in 1981, '83 en '84. „Pete is de sterkste speler die ik ooit in deze sport heb gezien." Toverstaf En zo was het ook. Sampras, geen robot (of 'padvinder'), maar een tovenaar. Met zijn racket als to verstaf. Alles wat hij daarmee toucheert, verandert in goud. Zo bleek ook gisteren in de eentoni ge finale. Opslagen als kanonsko gels (zeventien aces), vlijmscher pe returns en prachtige volleys. Pete Sampras laat, zwevend, een door Pioline geslagen bal lopen. foto reuter Dwarsboomde Richard Krajicek vorig jaar in de kwartfinales nog de plannen van Sampras, nu kon geen mens de superatleet uit Tampa stoppen. Na winst begin dit jaar bij de Open Australische (finale tegen Carlos Moya), greep hij gisteren zijn tiende Grand Slam-titel. Daarmee nestelt Sampras zich naast Bill Tilden op de gedeelde vierde positie van de Grand Slam-lijst aller tijden, die wordt aangevoerd door Roy Emerson (met 12 titels), gevolgd door Bjö rn Borg en Rod Laver (11). Sampras was uiteraard in zijn nopjes met zijn vierde Wimble- don-kroon. „Dit toernooi is altijd al iets speciaals voor me geweest. Vier keer winnen, dat geeft een niet te omschrijven gevoel." De winnaar vond zijn kwartfinale partij tegen Boris Becker (diens afscheid van Wimbledon) de meest memorabele wedstrijd, maar zenuwen had hij geen enke le keer gehad. Ook niet voor de fi nale. Duizend finales Sampras: „Ik voelde me beres terk. Alles klikte. M'n eerste Wimbledon-finale (in '93, C.O) herinner ik me nog als de dag van gisteren. Zo nerveus was ik nog nooit. Vandaag leek het wel of ik hier al duizend finales had ge speeld." Pioline kwam er niet aan te pas. Moest zich schikken in een bijrolletje. Arme Pioline! Beduusd, nauwe lijks beseffend met welk zwaar soort artillerie hij even daarvoor in iets meer dan anderhalf uur was geëlimineerd, schudde hij Sampras hand. Zijn gezicht sprak boekdelen. Afgelopen vrijdagavond laat had de 28-jarige Parijzenaar nog fu rore gemaakt door Michael Stich in een heuse thriller aan de kant te schuiven; nu hanteerde de man aan de andere kant de grasmaai- machine. Het was nagenoeg een kopie van een eerder finale-duel in een Grand Slam-toernooi tus sen de twee. US Open 1993, ook toen was Sampras heer en mees ter. Tour de France Het was weer een tijd geleden dat een Franse tennisser redelijk pro minent in het sportdagblad L'E- quipe afgedrukt stond. Al kwam Piolines poging tot een machts greep op Wimbledon op een slecht moment. Ondergesneeuwd door de Tour de France, het be langrijkste sportevenement in Frankrijk. 'De zomer kan begin nen', stond er boven een foto op de voorpagina. Geen tennisplaat, maar wielrennen. Pioline was er gens binnenin terug te vinden. De man na het tijdperk Noah-Le- conte-Forget verdient een betere plaats. Pioline, nummer 44 van de we reld, heeft wat met Wimbledon. In '93 moest Edberg er in de kwartfinales aan te pas komen Pioline te stuiten. Twee jaar daarna dwong hij Boris Becker tot het uiterste (9-7 in de vijfde set) en vorig jaar bleek Sampras een maat te groot in de vierde ronde. De hernieuwde kennismaking in de tennistempel aan Church Ro ad, waar het acht van de veertien speeldagen regende, bleek we derom niet succesvol voor Pioli ne, die al snel in de eerste set en in de derde een break op zijn ser vice moest toestaan. „Dom," wist Pioline. „Dan kom je er tegen Pe te niet meer aan te pas." Dat klopte als een bus, zoals bij 'Pistol Pete' de afgelopen twee weken alles klopte. 'Verliezend finaliste Jana Novotna (rechts) pakt bij wijze van grap de hoofdprijs af van lachebekje Martina Hingis. foto epa Dolle vreugde bij Martina Hingis. D°or Cas Overzier Londen - De val van een paard tijdens de Open Au stralische titelstrijd kon de Pret niet drukken. De onge- lukkige misstap op een trap en de knieblessure die ze er aan overhield al evenmin. I en seizoen vol ongelukken rengt haar op de tennisbaan juist fortuin. Martina Hingis, zestien jaar pas, is sinds za- a§ de jongste Wimble- aon-wmnares van de twin ge eeuw. In 1887 was de tse winnares Lottie Dod Pas 15 jaar en 285 dagen J°ng. s ■Vfi'.fic Girl' heet het spring- aard dat Melanie Hingis (Moli- tor na haar twee scheidingen) voor haar dochter liet opdraven, toen Martina het jeugdtoernooi van Wimbledon won. Exact twee jaar later treedt ze in de voet sporen van de 'grote' Steffi Graf, die vanwege een blessure verstek moest laten gaan. 'Magie Girl', een uitlaatklep, maar ook een personificatie van Hingis zelf. De naam van haar paradepaardje is niet zomaar uit de lucht komen vallen. Zoals niets bij moeder en dochter komt aanwaaien. Alles is gepland, ge programmeerd en wordt tot op de letter uitgevoerd. 'Magic Girl' is een synoniem voor succes. Met 1997 als voorlo pig hoogtepunt. Vier miljoen gulden dit jaar aan prijzengeld (bijna 9 miljoen in totaal). Zeven toernooioverwinningen, 48 wed strijden ongeslagen, winnares in Australië, winnares op Wimble don (goed voor meer dan 1 mil joen gulden). Tot en met zaterdag 6 juli was alleen Iva Majoli haar even te slim af. Maar de verloren finale op Roland Garros bracht Hingis de afgelopen weken niet uit ba lans. Ze verdiende de Wimble- don-titel, simpelweg omdat ze mentaal, fysiek en technisch de compleetste tennisster van dit moment is. Wie kan het natuurtalentje, ge boren in Tsjechië en sinds haar zevende woonachtig in het Zwit serse Trubbach, stoppen? Of heeft het vrouwentennis na Stef fi Graf en Monica Seles opnieuw een speelster die met ijzeren hand zal regeren? Koernikova, dit jaar op Wimbledon halve fi naliste, of één van de zusjes Wil liams, zijn in de toekomst moge lijke concurrenten. Jana Novotna, 28 jaar en even eens geboren in Tsjechië, mocht afgelopen zaterdag in het zonnige Londen de kracht van Hingis aan den lijve ervaren. Al maakte Novotna, die met haar coach Ha- na Mandlikova in het Belgische Brasschaat (nabij Antwerpen) woont, in de finale een bliksems- tart, het Zwitsers uurwerk ging in de tweede set precies op tijd tikken: 2-6, 6-3 en 6-3. Zestien jaar en Wimbledon- kampioen. „Wat kan ik zeggen? Een droom komt uit," sprak Hingis trots. „In die eerste set heb ik niet slecht gespeeld, maar Jana was gewoon overal aan het net. Ik kon m'n ogen haast niet geloven." De eindstrijd was een botsing van speelstijlen. Hingis is ge noemd naar Martina Navratilo- va, die met haar service en vol ley-spel negen keer Wimbledon won. Het aanvallende tennis kwam afgelopen zaterdag echter van de andere kant van het net. Novotna, agressief en superieur in de eerste set. Hingis herpakte zich evenwel in de volgende twee bedrijven. Met prachtige passings en een aantal voortreffelijke servicere turns dreef ze Novotna tot wan hoop. De break op de service van de ervaren Tsjechische naar 4-2 bleek doorslaggevend. Hingis produceerde veertien fo rehand winners, Novotna vier. Backhand winners: 18 tegen 0. Passeer winners: 18 tegen 1; al leen aan het net maakte Novotna De Woodies' zijn blij na hun zege op het Nederlandse duo Haar- huis-Eltingh. foto reuter Door Cas Overzier Londen - Het had zo mooi kunnen zijn. Het eerste dubbel dat sinds de invoering van het proftennis in 1969 alle vier Grand Slam-titels verovert, voor de eerste keer een triomf op Wimble don en de hoofdprijs van 561.000 gulden. foto reuter meer punten: 72 tegen 27. Novotna kon er vrede mee heb ben, in tegenstelling tot 1993, het jaar dat ze knullig de Wim bledon-finale van Graf verloor. Toen daalden haar tranen neer op de schouders van de Hertogin van Kent, nu ontving ze breedla- chend de tweede prijs. „De hele atmosfeer was deze keer totaal anders dan in '93," verklaarde Novotna, die Steffi Graf even een veeg uit de pan verkocht. „Tijdens die finale in '93 tegen Graf konden er bij haar alleen maar serieuze en boze blikken af. Ik durfde ze nauwe lijks aan te kijken. Met Martina heb ik voor de partij in de kleed kamer gedold en gelachen. Ze is een normaal meisje voor baar leeftijd. Maar ook getalenteerd en uiterst professioneel." Paul Haarhuis en Jacco Eltingh stre ken zich gistera vond nog even door de haren. Al die memorabele feiten liepen ze mis. Het sterkste tennisduo dat Nederland ooit heeft gekend, beet na de enkelspelfi nale tussen Sam pras en Pioline weer eens zijn tanden stuk op de kwelgeesten Todd Woodbridge en zijn part ner Mark Woodforde: 6-7, 6-7, 7-5, 6-3. Haarhuis/Eltingh waren des duivels. Omdat ze gisteren en niet zaterdag voor de eindstrijd waren opgeroepen. Geheel tegen de Wimbledon-traditie in werd de dubbelfinale naar zondag verplaatst, omdat Wood- bridge/Woodforde zaterdag hun afgebroken halve finale-partij moesten afwerken. „Belachelijk gewoon. Volslagen onzin. We hadden ons ingesteld op zaterdag, maar kregen vrij dagavond laat pas te horen dat ze het hadden omgegooid," ful mineerde Eltingh bij afwezig heid van Haarhuis, die gistera vond al op weg was naar het vliegveld. Tweede verzoek Een tweede verzoek van het Ne derlandse duo werd evenmin in gewilligd. Hun voorkeur ging uit naar het spelen op baan één, op een vaste tijd. „Dat zou in ons voordeel zijn geweest, om dat de bal daar hoger opstuit." Haarhuis/Eltingh hebben het al vaker met de Australische num mers één van de dubbelranglijst aan de stok gehad. Sinds 1992 vochten de paren veertien duels uit. De 'Woodies' leiden met acht tegen zes. Gisteravond vierde het onaf scheidelijke duo Wood- bridge/Woodforde voor het vijf de opeenvolgende jaar de triomf op Wimbledon. Begin dit jaar waren ze ook al succesvol in ei gen land bij de Australian Open in Melbourne. Liefst 44 toer nooioverwinningen, waaronder 24 Grand Slam-titels. Alleen Roland Garros ontbreekt op hun erelijst. Haarhuis en El tingh, die vorig jaar in de eerste ronde van Wim bledon verloren van hun landge noten Tom Kem- pers en Tom Nijs- sen, ontberen op hun Grand Slam- lijst alleen de Wimbledon-titel. Dit jaar waren ze dichtbij, maar niet goed genoeg om hun groot ste concurrenten in het dubbel- circuit te grazen te nemen. Het was nog een wonder dat de Ne derlanders, met Haarhuis als uitblinker, er een vierde set uit sleepten. De 'Woodies' koesterden een 7- 6, 7-6 en 5-2-voorsprong, maar hun tegenstanders knokten zich op het tot een akker omgeploegd centre court alsnog naar set winst. Ze overleefden vier matchpoints tegen. Dezelfde fout maakten de titelverdedigers niet nog eens. In de vierde set gaven ze een voorsprong van 5-2 niet meer af: 6-3. Een stevige handdruk van de Hertogin van Kent, een zilveren schaal als troostprijs, een che que van 280.000 gulden en een katertje restten Eltingh en Haarhuis. Eltingh wachtte gisteravond in Londen zijn vrijgezellenavond. Vrijdag treedt hij in het huwe lijk met Hellas ter Riet. Bollegraf Ook Manon Bollegraf en haar vaste dubbelpartner Nicole Arendt uit de Verenigde Staten verloren de finale in het dubbel. Het als eerste geplaatste duo Fernandez/Zvereva, zaterdag nog te sterk voor Oremans/Ap pelmans, trok met 7-6 en 6-4 aan het langste eind. Bollegraf vertrekt vanmiddag, evenals Miriam Oremans, naar Praag voor de halve finalewed strijd tegen Tsjechië om de Fed Cup. Brenda Schultz en Kristie Boogert zijn de andere speel sters in het Nederlands team. Bij Tsjechië is Jana Novotna met haar tweede plaats op de we reldranglijst de sterkste speel ster. Londen. Wimbledon. Mannen, enkelspel, finale: Sampras (VSt/1) - Pioline (Fra) 6-4 6-2 6-4. Dubbelspel, halve finales: Wood- bridge/Woodforde (Aus/1) Black/Grabb (Zim/VSt) 7-6 6-4 3-6 6-3. Finale: Woodbridge/Woodfor de - Eltingh/Haarhuis (Ned/2) 7-6 7-6 5-7 6-3. Vrouwen, enkelspel, finale: Hingis (Zwi/1) - Novotna (Tsj/3) 2-6 6-3 6-3. Dubbelspel, halve finales: Arendt/Bollegraf (VSt/Ned/6) - Neiland/Sukova (Let/Tsj/4) 6-2 3-6 6-1, Gigi Fernandez/Zvereva (VSt/WRu/1) - Appelmans/Ore mans (Bel/Ned/12) 6-1 6-2. Finale: Fernandez/Zvereva - Arendt/Bol- legraf 7-6 6-4. Gemengd dubbelspel, derde ronde: Leach/Bollegraf (VSt/Ned/5) Bhupathi/Hiraki (Ina/Jap) 6-3 5-7 6-4. Kwartfinales: Suk/Sukova (Tsj/4) - Nijssen/Basuki (Ned/Ino) 6-1 0-6 6-4, Broad/De Swardt (GBr/ZAf) - De Jager/Hingis 5-7 6-3 6-4. Halve finales: Suk/Sukova - Con- nell/Davenport (Can/VSt) 3-6 6-2 6-3, Olhovski/Neiland (Rus/Let) - Broad/De Swardt (GBr/ZAf) 7-6 4- 6 6-3. Finale: Suk/Sukova - Olhovs ki/Neiland 4-6 6-3 6-4.

de Stem | 1997 | | pagina 15