L Vedior Botsingen in Hebron escaleren KIJKDAGEN VS blijven baas over uitbreiding van Navo Italië trekt troepen terug uit Albanië fa'ï XONNKRANM te Nederweert Univéin de buurt voor alle zekerheid! Kinderen voor verkoop h Medewerker (m/v) 'Varkensposter' profeet Mohammed olie op het Palestijnse vuur 108 DE STEM DE STEM BUITENLAND A4 ERKER A.G.F. ZOMER-ACTIE last minute dn naar preston palace 1191 van ZATERDAG 5 juli t/m ZATERDAG 12 juli ook op ZONDAG 6juK Be"ekN°endee^rn,e Pannenweg Nederland stelt consensus voorop tjnive^/ COMMENTAAR Schoon blazoen BUITENLAND KORT TV-satire veroorzaakt chaos EU eist stappen tegen vleesfirma's Brand Turkse wapenfabriek bedwongen Srpska-parlement wil crisis oplossen Varkenspest in België rukt op X 65 B526168cs I I ZATERDAG 5 JULI 1997 "it, ier in de vo gelmatig werk ITS- of een -erken als elek- als de indus- ijf in luchtbe- met spoed en- assembleer- Dding gevolgd en ikbaar? Reageer .eur. een een enthou- rfreak' die hard- 5 organisatie van re werkzaamhe- ren van pro- ïouden met di- tie heeft u een srichte cursus een bedrijf in eerd is in de ont- ogwaardige ver- de machinale wij op zoek naar ig. U gaat, na een lag als draaier en waarbij u ge- ende als CNC-ge- sdonksveer. au. Wij zoeken er met bedrijfs- van alle mede- in de magazijn- gaat nemen. Te- npakken die bij- cwijze van het nder leiding van ordt alleen op i grote mate van rust. Info: Roos- j zijn per direct op nkwerkers met rrmuBCI in de slag willen fo: Roosendaal. vacatures kunt u tel: (0165) 545955. il: (0162) 517511. tel: (076) 5038040. 1 in kantoorinrichtingen, automatisering dern bedrljtspand van ca. 2000 m2 te werkers, bijzonder aktiet In het verlenen binnenkomende orders. 3 van onze technische jn wij op zoek naar een: illeren en repareren van computers, erken en diverse kantoormachines. eiende en afwisselende baan lectronica opleiding en gedegen jvell en Windows gewenst. leschiktheid behoort een opleiding 5E of EXACT-specialist tot de n. en goed salaris en aantrekkelijke rbeidsvoorwaarden, zoals o.a. een aak. Geïnteresseerd? sollicitatiebrief t.a.v. de directie Van onze correspondent Ronte - Italië begint op 18 juli met de terugtrekking van zijn troepen van de multinationale vredesmacht Alba. De gisteren gedane aankondiging van staatssecretaris van Defensie Massimo Brutti houdt in, dat de terugtrekking van alle Itali aanse soldaten in de eerste Week van augustus kan zijn voltooid. Dat is iets eerder dan verwacht, omdat het mandaat van de missie Mba tot 15 augustus loopt. Ge lijktijdig met de Italianen zullen vermoedelijk ook de andere con tingenten vertrekken, omdat Italië de missie leidt en circa de helft van de 7000 soldaten levert, die momenteel nog de OVSE-verte- genwoordigers beschermen welke het verloop van de Albanese ver kiezingen controleren. De vraag is, wat er na het vertrek van de militairen zal gebeuren in Albanië, waar de anarchie nog lang niet beteugeld is en de parle mentsverkiezingen zelf al in een grote chaos dreigen te ontaarden. De bijstand die deskundigen van de West Europese Unie aan de Al banese politie moet gaan geven, en de langetermijn plannen voor eco nomische steun lijken voorlopig nog weinig zoden aan de dijk te zetten. Ondertussen krijgen de Al banese verkiezingen een onvoor ziene derde ronde en misschien zelfs een vierde. In 103 van de 115 districten hebben de socialisten van Fatos Nano in totaal 55% van de stemmen behaald en president Saü Berisha's democraten 25%. Morgen wordt volgens plan de ballotageronde gehouden in 32 districten waar vorige zondag geen kandidaat de absolute meer derheid verwierf. De kandidaten lijsten daarvan zijn opgestuurd naar Rome waar de stembiljetten worden gedrukt, die vervolgens op het laatste nippertje aan moe ten komen in Albanië. Maar op zondag 13 juli moet nog eens een extra ronde worden gehouden in de vier districten waarvan giste ren (vijf dagen na de stemming!) de stemmen nog steeds niet waren geteld, en in een dertigtal waar van de resultaten worden betwist. Als in enkele daarvan weer een ballotage nodig zou blijken, zou dat automatisch tot een vierde ronde leiden. De traagheid waarmee de stem men worden geteld, heeft een nieuw machtsvacuüm geschapen waarvan de aanhangers van troonpretendent Leka Zogu ge bruik trachten te maken. De mo narchisten, die donderdag ver geefs trachtten het kantoor van de kiescommissie te bestormen, be weren dat zij een meerderheid hebben behaald in het zondag te vens gehouden referendum over de terugkeer van de monarchie, hoewel volgens de weinige tot nu bekende cijfers slechts een vijfde van de Albanezen dat wil. Ook gisteravond hebben zij met de wa pens in de hand op Tirana's cen trale Skanderbegplein weer ge protesteerd tegen vermeende fraude bij het tellen van de stem men. 'Koning Leka I', die zich nu in le gergroen hult en openlijk oproept tot gewapend verzet, speelt daar bij het spel van president Berisha, die meermalen zijn bereidheid tot aftreden heeft aangekondigd, maar daartoe in werkelijkheid nog steeds geen aanstalten maakt. Berisha zou ook de voorzitter van de kiescommissie, een partijge noot van hem, ertoe hebben aan gezet om de telling zo traag moge lijk te laten verlopen. Onder het gewapende geteisem dat Leka vergezelt, zijn verscheidene figu ren waargenomen die ook deel uitmaakten van de presidentiële garde en Berisha's officieuze vrij korpsen. Het is niet ondenkbaar dat het staatshoofd de would-be koning, die dankzij hem kon te rugkeren naar Albanië, gebruikt om een situatie van chaos in stand te houden die hem het voorwend sel kan geven om aan te blijven. In de Albanese politiek is nu een maal alles mogelijk. Hebron (dpa/rtr/ap) - De botsingen in Hebron tussen Pales- tijr.en en Israëlische troepen zijn gistermiddag geëscaleerd. Volgens ooggetuigen en woordvoerders van ziekenhuizen in Hebron werden ten minste 25 -Palestijnen met verwondingen door rubberkogels naar ziekenhuizen gebracht. Ook een Israë lische soldaat raakte gewond. icentrum vari Europa. Met inmid- sn vanaf eind september ook te 3ranciers van de horeca. Het js /an 65.000 specialiteiten in één itop-shopping. ijfsfilosofie is dat zowel de klan- steund worden. korte termijn een /eek. r) 3.: atieweekschema van dag- en e ISPC-vestigingen; ee te groeien in een dynamisch f voorzien van een c.v. en re- Postbus 2115, 4800 CC BREDA sj De Israëlische regering probeerde gistermorgen rellen te voorkomen door de stad af te grendelen, maar dat had niet het gewenste resul taat. Het geweld begon toen tien tallen Palestijnse jongeren leden van Al-Fatah van de Palestijnse president Yasser Arafat uitjouw den. De Al-Fatah-aanhangers trachtten de gemoederen te beda ren De betogers gooiden net als de af gelopen dagen stenen, flessen en brindbommen naar de Israëlische I sodaten, terwijl ze Allahu Akbar (Alah is groot) schreeuwden. De sodaten schoten rubberen kogels af D' al een week durende onrust oitstond nadat een vrouw op win- kds van Palestijnen affiches had gplakt. Daarop stond de profeet lohammed afgebeeld als een var- hn dat op de koran stampt. Don- èrdag is een 26-jarige vrouw uit iruzalem aangeklaagd. Zij is anhangster van de anti-Palestijn- e Kach-partij van wijlen rabbijn Iahane. i een reactie op de verspreiding a Hebron van deze pamfletten ieeft de hoogste rechter in Iran [isteren gezegd, dat het belasteren 'an de profeet bestraft dient te -vorden met de dood. Opperrech- •er ayatollah Mohammad Yazdi voegde er tijdens de vrijdagse ge- I bedsdienst aan toe, dat moslims I tegen dergelijke beledigingen aan adres van de islam in actie I moeten komen. Ook tijdens het vrijdagse gebed in de al Aqsa-moskee in Jeruzalem I werden de gelovigen aan het bele digende affiche herinnerd. Vol gens de verkondiger, sjeik Mo hammed Hussein, is de poster on derdeel van het Israëlische plan I °ns, Palestijnen, te verdrijven'. I Tegenover dit vijandelijke gedrag I ®i de zionisten-kruisvaarders moeten de moslims optreden en net geloof verdedigen. „Het isla mitische leger gaf de kruisvaar ders een les die zij niet vergaten, 'ij doodden hen," zei sieik Hus sein. Aan Palestijnse zijde heerste ken nelijk verdeeldheid over de hou tig tegenover de demonstranten. Terwijl de Al-Fatah-aanhangers 'ot kalmte maanden, liet de Pales tijnse politie zich niet zien. J ["/tiablüs, eveneens op de weste- I njke Jordaanoever, namen onge- 1 ®eer veel Palestijnen deel aan een demonstratie tegen de 'varkens- I Poster'. De mars was georgani- d door de radicale Hamas-be- *eging die het vredesakkoord tus sen Israël en de PLO afwijst. De hogers verbrandden Amerikaan seen Israëlische vlaggen en een af- n u van een )oodse kolonist. e Hamas-leider in Nablus, sjeik omal Mansour, zei dat er een I jdeuwe volksopstand zal uit- ™n en meer zelfmoord- 'slagen in Israël zullen plaats- dnden, uit wraak voor de 'verne dering van onze profeet'. De Israëlische bevelhebber voor de Westoever en Centraal-Israël, ge neraal Uzi Dayan, spreekt van een zeer gespannen situatie in Hebron. De Palestijnse politie, die verant woordelijk is voor de orde in de Palestijnse delen van Hebron, heeft niets gedaan om de rellen in te tomen. De plaatselijke politie chef, Tareq Zaid, zei dat zijn man schappen niet in actie zouden ko men, omdat de betogers slechts ge bruik maakten van hun recht om tegen het Israëlische beleid te pro testeren. o David tegen Goliath anno 1997 d$tën> onze correspondents '66n >>90S Rome - In het Zuiditaliaanse Avellino zijn een dertigjarige vrouw en haar 41-jarige partner gearresteerd wegens kinderhan del. Drie jaren achtereen baarde Antonietta Amato jaarlijks een kind, dat vervolgens voor een paar duizend gulden aan een ste riel echtpaar werd verkocht. Een maatschappelijk werkster en een advocaat zorgden voor de be middeling. Ook zij zijn gearres teerd in een bliksemactie van de politie van Avellino met de tref fende naam 'Operatie Ooievaar'. De truc bestond eruit, dat de ko per tegenover het Bureau Bevol king verklaarde, dat de boreling de vrucht was van een buitenech telijke relatie met Antonietta. De ware vader, Antonio Allocca, hield daarbij zijn mond en trad bij een van de verklaringen zelfs als getuige op. De afspraken met het kinderloze echtpaar werden al voor de conceptie gemaakt. Drie maal achtereen ging dat goed, maar toen voor de vierde keer in het zelfde ziekenhuis het zelfde theater werd opgevoerd, kregen medisch personeel en poli tie argwaan. Tijdens het onder zoek bleek dat de ware ouders, die in een toestand van extreme armoede leven, maar een fractie van het totale bedrag kregen, ter wijl de advocaat en de sociaal werkster het leeuwendeel opstre ken. De drie kinderen zelf - vijf, vier en twee jaar oud - zijn uiteidelijk de zwaarste slachtoffers. Na door hun natuurlijke ouders te zijn verkocht, zijn ze onttrokken aan de gezinnen die ze als de hunne beschouwden en ondergebracht in religieuze asielen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) lu juli en augustus 10% KORTING °P micuveken en weekenden Nu is er een veranda voor iedereen Spectaculaire Zomeraanbiedingen DE VERANDA VOOR ALLE SEIZOENEN De Amerikaanse president Clinton reist een dag na de Navo-top die op 8 en 9 juli in Madrid wordt gehouden, af naar Roemenië. Zijn minister van Buitenlandse Zaken Alb right heeft een bezoek aan Slovenië op haar programma staan. De reisdoelen zijn niet toevallig gekozen. De Verenigde Staten hebben laten weten dat alleen Tsjechië, Polen en Hongarije kunnen toetreden in de eerste ronde van uitbreiding van de Navo. Dat betekent dat in de vi sie van Amerika Roemenië en Slovenië buiten de boot vallen. Clinton en Albright zullen trachten in de afgewezen landen de pijn van de afwijzing te ver zachten. De zelfverzekerdheid van de Verenigde Staten over de uit komst van de top in Madrid irri teert een aantal lidstaten mate loos. Zij zijn van oordeel dat be halve Polen, Tsjechië en Honga rije ook Roemenië en Slovfenië moeten toetreden. Zij vinden dat hierdoor de zuidelijke flank van de Navo aanzienlijk wordt ver sterkt. Met de top van Madrid voor de deur is het probleem nog steeds niet uitgesproken. De secretaris generaal van de Navo Javier So- lana heeft tijdens zijn al weken durende diplomatieke pendel- tocht ervaren dat landen als Frankrijk, Italië en Duitsland de kwestie hoog opnemen. Zij zien de ontmoeting in de Spaanse hoofdstad als een zoveelste krachtmeting tussen Europa en de Verenigde Staten, het land dat zichzelf als de onbetwiste leider van het militaire bondge nootschap beschouwt. De harde Amerikaanse opstel ling heeft diverse redenen. Clin ton wil niet dat de relatie met Rusland schade wordt toege bracht door een overhaaste uit breiding van de Navo. Hij is bo- MADRID Door onze speciale verslaggever Harry Verriieulen vendien van mening dat met de toetreding van slechts drie lan den het probleem te overzien valt. Beter een geslaagde eerste ronde met een beperkt aantal landen, dan een geforceerde uit breiding die tot allerlei compli caties kan leiden, is de redene ring van de Amerikaanse presi dent. Wat ook meetelt is dat de uit breiding in de Verenigde Staten een politiek gevoelige zaak is. Clinton ligt op dat punt aan de leiband van de Senaat. De Ame rikanen maken zich grote zorgen over de kosten die verbonden zijn aan toetreding van de nieu we landen. Analyses hebben uit gewezen dat het fors in de papie ren kan gaan lopen. De keuze voor slechts drie landen is een geruststellend gebaar van Clin ton in de richting van zijn thuis front. Het Amerikaanse standpunt kan door de Europese partners maar Den Haag (anp) - Premier Kok verklaarde gisteren dat „de Amerikanen zich toch wel stevig hebben vastgezet op drie nieuwe Navo-lidsta- ten". Nederland neemt dins dag en woensdag in Madrid een flexibele positie in. Voor Den Haag is zowel een uitbreiding met drie als met vijf landen acceptabel. Het bereiken van consensus binnen de Navo is het uit gangspunt, beklemtoonde Kok. moeilijk als verrassend worden beschouwd. De Amerikanen hadden regelmatig signalen af gegeven dat het die kant zou op gaan. Wellicht hebben de voor standers van een forse uitbrei ding moed geput uit het verloop van het beraad van de ministers van Buitenlandse Zaken in het Portugese Sintra. Daar luidde de slotverklaring: 'Drie zijn zeker, maar vijf is ook mogelijk'. Tijdens de bijeenkomst in Sintra werd het de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Alb right duidelijk dat een meerder heid was ontstaan voor een uit breiding met vijf landen. Op haar bekende directe wijze maakte zij de Europese partners helder dat dit een onhaalbare zaak zou zijn, maar de waar schuwing was aan dovemans oren gericht. Enkele dagen later greep Clin ton hard in. Hongarije, Tsjechië en Polen zijn welkom. De andere kandidaat-leden moeten nog een tijdje geduld oefenen. De woord voerder van Clinton liet weten dat over het Amerikaanse stand punt nog wel kon worden gedis cussieerd, maar dat de president niet van plan was zijn mening te wijzigen. Vooral Frankrijk heeft zich ge stoord aan de overval van de Amerikanen. De Fransen had den eerder al te horen gekregen dat de Amerikanen niet van plan waren het commando in het zui den van Europa - ten faveure van Frankrijk - uit handen te geven. Het machtswoord van Clinton heeft veel kwaad bloed gezet. Secretaris-generaal Solana heeft de irritaties niet weg kun nen masseren. De Verenigde Staten zijn niet van plan het ini tiatief in het historische uitbrei dingsproces van de Navo uit handen te geven. De prijs van een tijdelijk verslechterde rela tie met de Europese lidstaten ne men ze op de koop toe. (ADVERTENTIE) BREDA Univé Breda, Van Goorstraat 1, tel. (076) 531 54 44 ETTEN-LEUR OVM Univé West-Brabant, Markt 85, tel (076) 504 00 49 GROEDE O B.M. Groede, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65, O.B.M. Terneuren, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65 MIDDELBURG O.B.M. "Zeeland", Molenwater 49, tel. (0118) 62 96 55 WOUW OVM Univé West-Brabant, Markt 5, tel. (0165) 30 15 05 Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. \^S VERZEKERINGEN J Daar plukt de vruchten van! DIENAARS van de staat behoren onkreukbaar te zijn. Waar de ge wone burger bij overtreding van wetten en normen soms nog mildheid en vergeving wordt gegund, hoeft de ambtenaar niet op enig begrip te rekenen. De staat heeft immers al zoveel extra macht en mogelijkheden, dus moet de burger er blind op kunnen vertrouwen dat functionarissen van de openbare dienst zichzelf en hun omgeving geen voordelen of gunsten verlenen. De ambtenaar weet dat en daarom is het verbazingwekkend dat burgemeester Patijn van Amsterdam in een brief heeft moeten toegeven dat het aantal frauderende ambtenaren van zijn ge meente dat de afgelopen jaren tegen de lamp gelopen is, enorm gegroeid is. Van veertien in 1992 tot zestig in 1996. Hier passen overigens wat nuances bij. Amsterdam heeft 24.000 ambtenaren in dienst. Het percentage dat zich aan fraude, corrup tie en andere kwalijke praktijken schuldig heeft gemaakt, is dus zeer beperkt. Bovendien, en dat is ook de verklaring van de burge meester, is, na een oproep van minister Dales, het bewustzijn dat ambtelijk handelen onberispelijk behoort te zijn, zeer gegroeid. Er is meer en betere controle en daardoor worden er meer zondaars gepakt. Amsterdammers zijn echter geen slechtere mensen dan de overige Nederlanders. Elders in het land kunnen dus ook zwakke broeders verondersteld worden. En die zijn er ook. De voor Rotterdam-Rijn mond voorgedragen nieuwe hoofdcommissaris Lutken heeft bij voorbeeld in zijn huidige West-Brabantse functie de afgelopen ja ren een aantal dienders op straat gezet. Ogenschijnlijk voor vaak kleine vergrijpen, maar onder het motto dat het blazoen van zijn corps smetteloos dient te zijn. De gemeente Amsterdam heeft dit jaar een centraal meldpunt fraude-registratie ingesteld. Zodoende zijn de cijfers bekend ge worden. Het lijkt geen slechte gedachte dat andere overheden de Amsterdamse volgen. De burger heeft er immers recht op te weten of zijn dienaren zich aan de codes van hun functie en aanstelling houden. Frankfurt am Main - Een televisie-satire op een nieuw belas tingvoorstel van de Duitse minister van Financiën Waigel heeft gisteren op vliegvelden en in reisbureaus in heel Duitsland cha os veroorzaakt. Monitor had een overtuigende reportage ge maakt van Waigels nieuwste bezuinigingsplan: een reisbelas- ting. Toeristen zouden bij het vertrek uit het land 150 mark per volwassene en 70 mark per kind moeten betalen. De reportage toonde een rij met wachtende vakantiegangers die de belasting gingen betalen. In veel reisbureaus stonden de telefoons gisteren niet stil. Veel toeristen wilden hun geboekte reis afgelasten. De Duitse reisbureaus vrezen volgens een woordvoerster een mil- joenenschade. Chaos heerste ook op de Duitse vliegvelden. Al leen al in Düsseldorf, de grootste vakantieluchthaven, belden duizenden verontrusten op. Brussel - De Europese Commissie dringt er bij de Belgische au toriteiten op aan om de vergunning van twee vleesverwerkende firma's in Wingene en Moeskroen tijdelijk in te trekken. Volgens de commissie zijn beide firma's schuldig aan de illegale export van Brits vlees.Als België er geen werk van maakt, kan de Euro pese Commissie er zelf toe overgaan. In totaal zou 1600 ton Brits rundvlees onder Belgisch label via Vlissmgen zijn uitgevoerd. Voor zover de Europese Commissie bekend is; zijn bij de fraudê" geen Nederlandse firma's betrokken. Kirikkaie - Twee helikopters van de Israëlische luchtmacht hebben gistermorgen geholpen bij de bestrijding van de brand in een wapenfabriek van het Turkse leger in Kirikkaie, ongeveer zestig kilometer ten oosten van Ankara. Een reeks explosies in het bedrijf en de brand die daarop volgde, leidde donderdag tot de evacuatie van de meeste van de 200.000 inwoners. De brand is nagenoeg bedwongen. Volgens premier Mesut Yilmaz kunnen de inwoners naar hun stad terugkeren. Zij treffen er een slag veld aan. Overal liggen metalen delen en stukken muur, maar vaak ook granaten en andere projectielen. De ruiten van vrijwel alle huizen zijn kapot. Twee mensen zijn omgekomen. De wa penfabriek, in de jaren twintig gebouwd, ligt in het centrum van de stad. Jahorina - Het parlement van de Bosnisch-Servische Republika Srpska (RS) heeft nog geen besluit genomen over de afzetting van president Biljana Plavsic. Het besloot gisteren zijn zitting voort te zetten, totdat de politieke crisis in de republiek is opge- lost.De volksvertegenwoordiging was bijeengekomen om zich te beraden over de positie van president Plavsic, ondanks dat zij het parlement eergisteren had ontbonden. De top van de rege rende Servische Democratische Partij (SDS) riep haar op zich bij de haviken van de partij aan te sluiten of op te stappen. Pla vsic heeft voor vandaag een bijeenkomst van de regering belegd in Banja Luka in Noord-Bosnië, waar het presidentschap zetelt. Maar het is onwaarschijnlijk dat de ministers hierop ingaan. Brussel - In België is gisteren een nieuw, zesde geval van var kenspest ontdekt. Het gaat om een uitbraak in een bedrijf in Tongeren, dat buiten het gebied ligt waar de ziekte eerder deze week is aangetroffen. Uit voorzorg is een vervoersverbod voor vrijwel alle diersoorten ingesteld tot aan de regio-Luik. (ADVERTENTIE) In de afgelopen dagen is veel publiciteit geweest over de vraag of het vakantiegeld juist is belast. Een aantal belastingplichtigen heeft deze vraag aan de belastingrechter voorgelegd. De Staatssecretaris van Financiën heeft besloten dat, nadat een uitspraak door de Hoge Raad is gedaan, alle belastingplichtigen gelijk behandeld zullen worden. Dit betekent dat u hiervoor geen bezwaarschrift of T-biljet hoeft in te dienen. Heeft u al een bezwaarschrift of een T-biljet ingediend, dan ontvangt u van de Belastingdienst nog een brief. Na de uitspraak van de rechter zal de Belastingdienst u nader informeren. Voor vragen kunt u gratis bellen met de BelastingTelefoon voor particulieren: 0800-0543. Dit nummer is bereikbaar maandag tot en met vrijdag van 8.00 uur tot 17.00 uur.

de Stem | 1997 | | pagina 5