L ITEUR ITEUR ITEUR ITEUR ITEUR JL I MSX-blad eindigt met een klapper BOOM Drivers Collectie ,u BEERENS M M 1H n i 1 Canon PowerShot: eenvoudig lensje, maar uiterst veelzijdige digitale camera: Wegwijs in Internet VAN HpOF /ing en selectie sblad Profiel zoekt ictieleden ilturele sector in Breda CMONTEUR [Dagblad De Stem] INTERNET D4 Alweer mocht ik een digitale camera bekijken. Deze keer was het de PowerShot 600 van Canon. Een indrukwekkende machine, maar ik heb nog enige'twijfels, twijfels die overigens elke tot dusver uitgebrachte digitale camera aankleven. Opsporing verzocht www.westpoint.com INTERFACE LONG Tour de France Dinnersite Pietje Bell X 80 ELEKTROTECHNIEK B.U EDA 8ÖXTÈ[ uitbreiding van onze zoeken wij per direkt i in Oss, Breda en Boxtel sktromonteurs |en utiliteitsbouw 'MBO niveau is vereist. les met opgave van uw binnen 10 dagen richten •fdkantoor te Oss. ,ingen te Ossmgt a|le noudt toepassin- Itechniek, m b0USN. (tiliteits- en het Kniek en cornmuni- Eurtngspanelen worden 'n laardigd- Oss Postbus 286, 5340 AG Landweerstraat-Zuid 138 12-633960, Telefax 0412-625597 1 van bij de pr het ■nten. treen WINKELINTERIEURS j: organisatorische, commerciële en llang is dan ook dat u in een andere Ihtwoordelijkheid heeft gedragen, lodig om overzicht te bewaren en len. U bent commercieel vaardig, h ingesteld. Uw handelen richt zich pnlijkheid en communicatiekracht organisatie, commercie en tech- s klant; luw eigen ontwikkeling. i interviews en het schrijven van ligerswerk in de natieblad van, voor en over vrij- -Jet blad wordt uitgegeven door |ntaal en verschijnt vijf maal per an 4.500 exemplarern. edactionele ervaring sociaal-cultureel werk in Breda lintvangen een vrijwilligersvergoe- kunnen een schriftelijke reactie Oinnekenstraat 18, 4811 0 het Anja Machielse [hoofdredac- 3 ïmer (076) 5226798. ,g met 40 enthousiaste medewerkers, ijling van water t.b.v. de industrie, ■in de 18 jaar van haar bestaan ont- lename in de vraag naar onze produc- ervaring met elektrotechniek; enige werkervaring in installatie/loodgieterswerk is een voorwaarde voor sollicitatie. Lubron biedt: een afwisselende functie in een jong en dynamisch team; - een groeiende organisatie met een no-nonsense hands-on cul tuur; - een goed salaris en secundaire voorwaarden. uw gegevens of bel voor meer infor- oe*> JÉ|J[ üT .SL ZATERDAG 5 JULI 1997 Location: I http://www.stemnl »'-v' Reacties: ^E-mail: Leon@stem.nl CHIPS BITES poor Nico Koolsbergen mCCM verdwijnt. Nooit van ge- [oord? Niet zo gek want het is L tijdschrift voor liefhebbers. fccM is het lijfblad van de i msx-bezitters in Nederland. j)oic al nooit van gehoord? MSX is een computertype dat begin ja- L tachtig werd gelanceerd en Lr die tijd onwaarschijnlijk teel mogelijkheden bood. Zaken Laarvan pc-bezitters pas de Iaat- [|e jaren durven dromen zaten al Landaard in een MSX-machine. En toch heeft deze computer het »iet kunnen redden, ken harde kern gebruikers van I SsX'en heeft zich lange tijd [linnen handhaven. Terwijl bijna de hele wereld toegaf aan het ge weld van Microsoft, de pc, DOS en Windows, bleven velen hun MSX trouw. Erg ouderwets was die machine trouwens niet. Al be gin jaren tachtig kwam uit de MSX echt stereogeluid - dus niet alleen de piepjes van de toenma lige pe's. Ze konden overweg met video. De programma's waren 'grafisch', zoals Windows nu, waardoor de gebruikers via kleu rige menu's en vensters konden zien wat ze deden en geen onbe grijpelijke commando's hoefden in te tikken op een zwart of groen scherm. De programma's waren eenvou dig te bedienen. De MSX was een van de eerste computers - de an dere was de Apple Macintosh - waarmee onervaren mensen di rect aan de slag konden. De MSX was betaalbaar, hij was echt als computer voor thuisgebruik ont worpen. Microsoft, Philips en So ny waren de bedenkers van het concept. MSX betekent Miccro- Soft extended basic. Alleen al in Nederland werden er 300.000 verkocht. Toch verloor hij de slag om het grote publiek van de pc. De reden daarvan is, achteraf dan, duide lijk. De pc was lastig te bedienen maar was goedkoop en de soft ware liet zich vlot (illegaal) ko piëren. MCCM houdt dit najaar op te be staan. De letters betekenen MSX Computer Club Magazine. Het blad heeft 12,5 jaar bestaan, met oplagen tot 40.000 stuks per nummer. In de loop der tijd, naarmate het aantal MSX-ge- bruikers afnam, slokte het andere MSX-bladen op. De abonnees weten het al. Eind vorig jaar kregen ze te horen dat MCCM 90 het laatste nummer zou worden. Maar dat nummer wordt wel iets bijzonders, een echte klapper. Ie dere abonnee krijgt er naamelijk een gratis dubbele cd-rom bij, boordevol MSX-zaken. In totaal staat daarop net zo veel program matuur als op twaalfhonderd dis kettes past. Deze software, die ooit vele dui zenden guldens kostte, is voor dit doel afgestaan door grote bedrij ven als Konami, Microsoft, Phi lips en Sony. Er staan ook MSX- emulatoren op, programma's waarmee men een pc zich kan la ten gedragen als een MSX-ma- chine. Voormalige MSX'ers die in het laatste nummer - en de dubbele cd-rom - geïnteresseerd zijn, kun nen alsnog abonnee worden. Dat kost ze dan 60 gulden (over te maken op gironummer 6172462 t.n.v. Aktu Publications BV te Am sterdam o.v.v. abonnement MCCM). Nog even, en ze zijn volwassen I Door Jan Koesen Om te beginnen, is daar de hoge prijs van 2000. Voor dat be drag koop je een uitmuntende kleinbeeldcamera met enkele Ienseiï'ptJ? ëën goedé 'flatbed'- kwaliteit van die foto's is vele malen beter dan die van de bi naire platen. Ten tweede: de PowerShot heeft maar een eenvoudig lensje, zeg maar te vergelijken met de klas sieke 50 mm lens. En ook dat is veel te weinig. De moderne foto graaf wil op zijn minst een zoomobjectief van 35 tot 100 mm, van bescheiden groothoek dus naar bescheiden tele. De lens is overigens van goede kwa liteit. Ten derde is de zoeker van de Canon onnauwkeurig. Het is ge woon een kijkgat met enkele ka ders. Niks geen kleur, niks geen scherpstellen, niks geen door de fotograaf zelf te bepalen belich ting en sluitertijd en zeker geen parade van de gemaakte foto's. Dat is het einde van mijn kri tiek. Nogmaals, alle digitale ca mera's staan nog in de kinder schoenen. Ik denk dat dit nieu we apparaat pas over twee, drie Canon Powershot: het begint er nu echt op te lijken, foto canon Met deze Minolta, die we binnenkort hopen te testen, kun je ook om de hoek kijken. foto reuter jaar volledig gelijkwaardig in beeldkwaliteit is met de be staande fototoestellen. En vanaf dat moment is het gedaan met de oude camera. De Canon PowerShot 600 is ui terst veelzijdig. Het is een fors toestel dat zeer compleet is en de bijgeleverde software is for midabel. Dat is de PowerShot Twain Driver, waarmee verbluf fend veel in de camera valt te re gelen. Voorts is er het grafische bewerkingsprogramma Ulead PhotoImpact 3.0, gemakkelijk en voorzien van vrijwel alle mo gelijkheden van de professionele programma's. Er wordt een ca merastation bijgeleverd waar de, cairiera op geklikt kan wórden en er is ook nog een universele seriële kabel plus accu. Een groothoekconverter is een optie. De antecedenten: diverse reso luties, waarvan de hoogste 5,70(000 Jljxels is., Jp^rne flash, intrekbare harjfe Schijfjes Waaronder een van 170 mB (goed voor ruim 5000 foto's in de laagste resolutie en 400 in de hoogste), 1/30 seconde tot l/500ste, beeldcompressie in JPEG en macro. En verder is al les maar automatisch wat te au tomatiseren valt. De kwaliteit van de beelden is goed. De PowerShot is vooral handig voor het maken van fo to's die elektronisch verzonden moeten worden. Je kunt er ook behoorlijke afdrukken op papier mee maken, maar dan stop je er gens bij een vergroting tot een A-viertje. Ook is nog datum, tijd en de naam van de fotograaf, plus andere gegevens vast te leg gen. En hij kan zelfs geluid op nemen. Je hebt meteen het gevoel iets solides in handen te hebben. Het is geen ding om in je vestjeszak te stoppen. Als de Canon straks - en dat zal heus geen jaar meer duren - voorzien is van een V. er Heijden. Af en toe mag ik best een beetje trots zijn op ons kikkerlandje, die zweetplek in de oksel van Europa. Zoals afgelopen week, nadat ik de verleiding niet had kunnen weer staan en de nieuwste Wired gekocht had, Notabene terwijl ik er al veer tien dagen geleden, via een invulfor- -mulier op de internetsite van het beste-magazine in cyberspke, een abonnement op genomen heb. Maar ik weet dat het nogal eens een tijdje duren wil voor het eerste num ber in de bus valt, dus vooruit met be geit. En als het alsnog eerder komt dan ik verwacht, verpats ik mijn doublure wel aan de hoogstbie dende. Wie het eerste E-mailt wie bet eerst maalt: een joet voor de nieuwe Wired, slechts éénmaal gele zen. Zo'n abonnement kost weliswaar een paar knaken, maar het is toch nog altijd goedkoper dan iedere maand bij de kiosk ƒ12,75 neertel- en, terwijl je dan ook nog iedere keer de titel moet spellen; W-l-R-E-D. 'k kon me niet beheersen omdat de voorpagina zo veelbelovend was: een lachende wereldbol op een knal geel titelblad dat me toeschreeuwt bat het de komende vijfentwintig Far alleen maar beter zal gaan met be wereld. Het zal wel een soort var kenscyclus zijn, denk ik dan, waarin boem- en positief denken elkaar af wisselen, maar het maakt wel nieuwsgierig, en ik wil dan meteen weten wat Wired bedoelt met een log file of the future', kerst even terug naar de trots op Ne derland. Want wat staat er in Wired °P bladzijde 46, naast de afbeelding van een geeltje' met daarin een chip wegge werkt? 'Emoney gets real'. Vol gens de begeleiden de tekst wordt er heel wat afgeleuterd over 'smart cards", maar is er intussen maar één land op de hele wereld waar er ook écht gebruik van gemaakt wordt: 'The Netherlands'. Yes! Al vier miljoen 'chipknips' (Dutch for "electronic purse') laat Wired weten en legt vervolgens uit dat 'banking giant' Postbank nu ook gaat komen met een stuk plastic dat als 'debit card' gebruikt kan worden, maar dat met eenzelfde chip als in de 'chip knip' ook opgeladen kan worden. Verder wordt uitgelegd dat de 'chip knip' (moet overigens leuker klinken als een Yank dat uitspreekt als 'sjip- nip') opgeladen kan worden in iede re telefooncel. En dat er binnen af zienbare tijd waarschijnlijk ook in PC's een gleuf zal zitten waarmee een veilige manier van betalen via internet gerealiseerd zal zijn. Of dat laatste waar is zal nog even afgewacht moeten worden. Iedere dag lees ik over allerlei speculaties over nieuwe toepassingen en van de meesten daarvan hoor je nooit iets meer. Dat er een hoop betalingen via internet verricht gaan worden staat buiten kijf, maar over de uit eindelijke procedures staat nog hele maal niets vast. Behalve dan dat er al veel verzonnen is, van alles mogelijk Door Léon Krijnen is en dat intussen gigantische ge vechten om verschillende standaards gevoerd worden. Van mij mag die chipknip in die oorlog overeind blij ven, goed voor ons nationalistisch denken. Laat Hans Brinker die sjipnip in Amerika aanprijzen en we zijn een heel eind. Wat intussen wel vast staat is dat via internet op vrijwel elke vraag (behal ve dan de kern van de filosofie: wat ben ik? wie ben ik?) gevonden kan worden. Dat neemt niet weg dat nog steeds vaak verbaasd ben over de vragen die mij via email gesteld worden. Via email, derhalve zijn de stellers vrijwel altijd mensen met de beschikking over een internetaan sluiting en dus over de bijbehorende zoekmachines, maar wie de voor de hand liggende vragen aan de zoek machines kennelijk zelf niet te bin nen schiet. Een voorbeeld. Op een forum van Compuserve staat een 'thread', zeg maar een verzameling van vragen en antwoorden over een bepaald on derwerp. Iemand heeft een nieuwe versie van een programma geïnstal leerd waarna Windows 95 het ver domt om het programma op te star ten en om een bepaalde file blijft vragen die ik hier voor het gemak even XYZ30ABC.DLL zal noemen. Dit probleem en af geleiden daar van zal helaas ve len zeer bekend voorkomen. Vraag me niet naar het precieze hoe, wat en waarom van die 'dynamic library link'. Weet ik veel, en ik hoef het ook niet te we ten, Ik ben alleen maar geïnteres seerd in hoe dat gedonder op te los sen. Wat ik wél weet is dat er meer DLL-files in Windows 95 zitten als vlooien op een straathond en dat als er een vlo jeukt Windows 95 alleen nog maar wat wil krabben, maar lo pen, ho maar. Hoe dan ook, Windows 95 eist XYZ30ABC.DLL en die is spoorloos. De eigenaar van die pc die alleen nog maar wat staat te krabben, par keert zijn vraag op een soort Opspo ring Verzocht in cyberspace: wie weet waar ik XYZ enzovoort kan vin den? Er komt een antwoord: pro beer eens daar en daar op de site van dat bedrijf, misschien kunnen die je verder helpen. Drie dagen later heeft die vraag zich tot een echte 'thread' ontwikkeld, een gezamenlij ke zoektocht naar de XYZ.DLL die een soort Heilige Graal geworden is. Allemaal best gezellig, maar ik snap geen bal van al die verspilde moeite. Ik schop mijn elektronische bak tot leven, ga naar mijn favoriete 'sear- chengine' AltaVista en tik als zoek woord 'XYZ30ABC.DLL' in. Een se- THE conde later komt het antwoord in de vorm van een internetadres. Als ik dat aanclick ontvouwt zich op mijn scherm de voordeur van een verrek te handige site, dé oplossing voor al le DLL-problemen: 'The Lost DLL- World'. Adres even gekopieerd en in het forum van Compuserve gepar keerd. Eind van de thread, waarna een dag later een enthousiast be dankje volgt: probleem opgelost. Al tijd aardig zo'n bedankje, daar niet van, maar waarom komen al die toch meer-dan-modaal-medegebruikers daar zelf niet even op? Te simpel? Nog een voorbeeld, waarbij ik er maar meteen bij vermeld dat ik er ditmaal zelf bij zatte slapen en door een lezer getipt werd. U heeft het misschien de afgelopen week ook gezien: het échte Opsporing Ver zocht, op de televisie. Er gens in Nederland is een lijk gevonden, en de identi teit van de overledene is niet bekend. Opvallend ge geven: dure kleren van ge renommeerde merken. Nou weet ik niet meer of het om jas of das of iets an ders ging, maar een van de vragen die de politie in het kader van het onderzoek graag beantwoord wil zien is of er iemand in Neder land is die weet waar het kledingmerk 'Westpoint' verkocht wordt. Ik dacht er op dat moment, net als blijkbaar de politie, niet aan, maar lezer Jan Kuijt wel. "Misschien een aardige tip voor een ver haal over nieuwe opsporingsmetho den', schreef hij me al een half uur na de desbetreffende uitzending. Jan had, zonder zelfs AltaVista te raadplegen, gewoon even www.westpoint.com in het venster van zijn browser getikt en had daar mee meteen raak geprikt. Westpoint.com blijkt inderdaad de site van de kledingfabrikant te zijn en niet van de militaire academie van dezelfde naam (zal wel west- point.mil zijn) en er staat op de voor pagina een link naar 'international representatives'. Waaronder een vertegenwoordiger in Nederland, mét telefoonnummers. Soms is een probleem zó simpel dat de meest voor de hand liggende oplossingen collectief over het hoofd gezien wor den. Vandaag start de Tour de France, hoogtepunt van het wie- Ierseizoen. Via de site van Sportdreams is niet alleen route informatie over de komende tour te raadplegen, ook deelne men is mogelijk. Wie altijd al een equipe over de Mont Ven- toux heeft willen jagen, kan zich nu uitleven en daar zelfs nog wat prijzen mee winnen bij de Tourmanager wedstrijd. Op De Stem Online staat overigens al vanaf donderdag de Tourbijlage, terwijl vanaf vandaag dagelijks de nodige aan dacht aan de Tour de France 1997 zal worden besteed. Links naar Sportdreams en andere Tour-sites staan op de Inter netpagina van De Stem Online. Uit eten, maar geen flauw idee bij welk restaurant? Dinner site geeft een voorproefje van restaurants in de grotere plaatsen in Nederland. De eetgelegenheden zijn per stad on derverdeeld in culinaire categorieën en hebben een eigen pagina waarop vaak menu's en foto's staan. Dinnersite is goed verzorgd en al voorzien van een ruim aanbod. Zo is het mogelijk om ondermeer restaurants in 's-Hertogenbosch, Tilburg, Eindhoven en Breda via het net te zoeken. Speciaal voor Rotterdammers is Pietje Bell bedacht, een grappig vormgegeven site die is vernoemd naar de bekende gelijknamige jongensboekfiguur. Zo is er, om de navigatie te vergemakkelijken, een handig overzicht van ahe Pietje- Bell-pagina's in de vorm van een metroplattegrondje. Pietje Bell biedt een hele hoop leuks, bijvoorbeeld dagelijkse ver loting van historische ansichtkaarten. Ook is er een jukebox met Rotterdamse klassiekers als het Feyenoord-clublied Hand in hand, kameraden en Stad zonder kapsones van Jo ke Bruijs. Om daarvan te kunnen genieten is wel de shock- wave-plugin nodig. Een link op de Internetpagina van De Stem Online brengt u naar Pietje Bell. zoomobjectief en een fatsoenlij ke zoeker, dan kan hij wel eens aan de top van de digitale came ra's staan. De installatie verloopt pro bleemloos, zoals het hoort. Je mag kiezen tussen 16 en 32 bits toepassingen. De bijgeleverde handleiding is helder en gede tailleerd (en in het Nederlands). De camera is op veel manieren in te stellen, maar echt gemak kelijk vond ik dit niet gaan. Je moet er echt goed de handlei ding bijhalen, maar dan gaat het vlot. Er is ook een Black and White Text Mode waarmee je uitste kend tekst kunt fotograferen, zoals visitekaartjes, plattegron den en creditcards. Op de twain driver verschijen als 'thumb nails' (postzegeltjes) de foto's die je gemaakt hebt. Handig en zonder gezeur. Van de bijgeleverde (Windows 95 en Windows NT 3.51) ben ik in jubelstemming. Met bijna alle grafische programma's kun je van alles met foto's uithalen, maar het gaat niet altijd even gemakkelijk. De Ulead is echter zoals dat heet intuïtief. Je gaat wat spelen met de software en als je er niet uitkomt, is daar weer een aparte, prima, Engel stalige handleiding. Ik dook de Ulead in en kon er niet mee op houden. Door Jasper Wigleven De cd-rom 'Wegwijs in In ternet' van TLC Domus software richt zich op een zelfde doelgroep als de pa pieren collega. De schijf biedt stapsgewijs uitleg over de onderliggende ge schiedenis, principes en technologie van het Internet en gaat daarna over tot het geven van uitleg en advies - compleet met bijbehorende filmpjes- over het kiezen, installeren en configureren van een modem. Daarna wordt verteld over E-mail, het World Wide Web en over HTML, de opmaaktaal van internetpagina's. Sum mier wordt op dezelfde ma nier zoeken op het Internet behandeld. Ook deze productie laat aan de hand van voorbeelden zien hoe Internet Explorer, Netscape, MS Exchange en MS Front Page te installe ren, te configureren en te gebruiken. Na een voor beeldfilmpje krijgt de ge bruiker telkens de moge lijkheid om zelf de gede monstreerde handeling na te doen. Verder bevat de cursus een kleine toets waarmee de ge bruiker kan kijken hoe ver hij al is en een duidelijke helpfunctie. Naast een vo cabulaire wordt daarin een overzicht gegeven van de bestaande nieuwsgroepen en een groot aantal bekende Nederlandse weblocaties. Het programma laat zich zeer makkelijk bedienen. Onderbelicht zijn helaas het gebruik van nieuwsgroepen en de oudere Internetdien sten als Gopher en Telnet. Als extra bevat de cd-rom Netscape Navigator 3.0 en een Euronet-proefabonne ment (30 uur gratis Inter net). De cd-rom is gebruiksvrien delijker en duidelijker dan het boek, en is de beste keus voor iemand die snel het net op wil en de basis van het surfen onder de knie wil krijgen. Iemand die uitleg wil over alle mogelijkheden van Internet zou waar schijnlijk meer gebaat zijn bij het boek vanwege de ex tra achtergrondinformatie, maar het is geen slecht idee om dan op zoek te gaan naar de oorspronkelijke Engel stalige uitgave. Wegwijs in Internet, TLC Domus, Fl. 49,95. Systeemei sen: PC 486 met minimaal 8 mb intern geheugen en een double speed cd-rom speler. Door Jan van de Ven Een bekend euvel voor computerknutselaars: een oude printer, scanner of geluidskaart werkt niet in de nieuwe computer omdat het juiste aansturingspro gramma ontbreekt. TLC Domus brengt op drie cd- rom's daarom een collectie van 3542 van deze zoge noemde drivers voor aller lei randapparatuur op de markt. De Mega Drivers Collectie belooft de nieuwste drivers voor Windows '95 en diens grote broer Windows NT,, op eenvoudige wijze te zoe ken en te installeren. Zoe ken in de Mega Drivers Collectie lijkt inderdaad makkelijk te gaan: klik op de gewenste leverancier, kies de te installeren appa ratuur en het systeem en druk tot slot op zoek. Tot zo ver is alles goed. De zoekresultaten zijn dat echter niet. Zodra er bij voorbeeld gezocht wordt naar Windows NT4 soft ware, bevatten de cd-roms niets, terwijl na een zoek tocht naar Microsoft wel degelijk het Windows NT4 Service Pack 2 wordt ge vonden. Volgens TLC Do mus staat op de cd-rom ook een lijst met alle drivers uit de collectie, maar deze is niet te vinden. De bij de drivers gegeven beschrijvingen zijn veelal kort en slordig, terwijl de geboden versie vaak al wat verouderd is. Een pluspunt aan deze collectie zijn de voor GEM, NeXT, UNIX, Apple Macintosh en Amiga geboden drivers. Het zijn er niet bijster veel, maar ze zijn normaal moeilijk te krijgen. Hoe deze drivers te installeren zijn op het be treffende systeem, is alleen niet duidelijk. De aangeboden drivers zijn voor een systeembeheerder met een wat ouder Win dows 3.x of Windows NT 3.51 netwerk zeker bruik baar. Maar toch: door het haperende zoeksysteem, de gebrekkige achtergrondin formatie en de leeftijd van een aantal drivers verlie zen deze cd-roms hun glans. De computerhob byist die een nieuw stuk hardware wil installeren kan beter de nieuwste dri ver van internet of een bul letin board afplukken. Mega Drivers Collectie, TLC Domus, 49,95 voor alle CD's of f 24,95 per stuk. Minimale systeemeisen: 386-PC, 4MB intern geheu gen, Windows. fX.

de Stem | 1997 | | pagina 47