de Stem chnicus zyn! Politiepatrouilles proberen nachtelijke overlast binnen de perken te houden rj Het nationaal park De Biesbosch is overdag een toevluchtsoord voor water- en natuurliefhebbers. Jaarlijks komen er zo'n een tot anderhalf miljoen bezoekers. In de zomerse weekenden is het in De Biesbosch ook 's nachts een drukte van belang. Het is er zo druk met lieden van allerlei slag dat de politie er de vrijdag- en zaterdagnachten extra patrouilleert om de overlast te beperken en excessen te voorkomen. ff aterdagavond. Voor het eerst^' J sinds lange tijd ondergaat De Lm Biesbosch een prachtige zonson- Lucht en water kleuren langzaam zeker tot een geheimzinnig geheel. Hier en daar wat geritsel en gefladder van die zich voorbereiden op de nacht de jacht. En warempel, we zien een Bijna achteloos zwemt het dier voor boot uit. De avond kan niet meer stuk. Weekend 11111 ZATERDAG 5 JULI 1997 D1 De wakers van de Biesbosch Een door feestvierders aangestoken kampvuur. Het moet op last van de politie worden uitgemaakt. zet', want de normale doordeweekse sur veillance gaat gewoon door. 'Er mogen geen grote problemen ontstaan', zo luidt simpel gesteld de doelstelling van het project. Waarmee tevens is gezegd is dat De Biesbosch - met ruim vijfduizend hecta re een van de grootste natuurgebieden in Nederland - altijd problemen zal opleveren. Al is het maar, omdat het gebied volgens een schatting van het Natuur- en recreatieschap Nationaal Park De Biesbosch jaarlijks één a anderhalf miljoen bezoekers trekt. Verbeterd Toch vinden Hillen en Van Merwe op grond van eigen waarneming dat in vergelijking met tien jaar geleden de veiligheid en de rust in het nationale park op een aantal punten zijn verbeterd. „Dat blijft natuurlijk altijd moeilijk meet baar en wat diverse aspecten betreft, beleef je elke zomer toch weer dezelfde riedel. Maar het is bijvoorbeeld goed te merken dat het vaarbewijs een aantal jaren geleden wettelijk verplicht is gesteld om een motor boot te mogen besturen, die sneller dan twintig kilometer per uur kan varen. Zo we ten meer mensen tegenwoordig bijvoorbeeld het verschil tussen bakboord en stuurboord, dat de tonnen op het water niet bedoeld zijn om de boot aan vast te maken, dat benzine dampen onderin de boot kunnen blijven hangen, dat de dodemansknop van levens belang kan zijn en dat voor iedere opvaren de een zwemvest aan boord moet zijn. Ook de gevaren van de Biesbosch worden beter onderkend. Zo wordt er gelukkig niet meer zo vaak vanaf boten in het water gedoken, wat inmiddels heeft geleid tot een opvallen de daling van het aantal mensen dat hier nekletsel oploopt." Desondanks is intensiever toezicht in de zo mermaanden en dan met name in de avond uren volgens Hillen en Van Merwe noodza kelijk. „Er blijft een kern van niet alleen jongelui maar ook ouderen, die er telkens weer een potje van maken. Als beheerder van een camping kun je iemand die anderen tot last is wegsturen. Maar dat kan in De Biesbosch niet: je bent hier op de openbare weg, dus kan niemand je de toegang tot het gebied ontzeggen. Wij kunnen hooguit ver baliseren als regels worden overtreden." „De noodzaak tot patrouilleren wordt trou wens vooral veroorzaakt door het unieke karakter van het gebied: dat trekt immers totaal verschillende groepen mensen aan trekt. De een komt vooral om van de rust, de flora en de fauna te genieten, de andere wil puur recreëren en strijkt ergens met een bak li Toezichthouder ring ieursbureau gaat u toezicht houden bij en, waarbij u tevens zintuiglijk bodem- in het veld moet kunnen beoordelen. S-/HTS-oplelding Civiele of Milieutechniek, WAi en minimaal 1 jaar relevante werk- tduur: 6 maanden; bij gebleken geschikt- en vast dienstverband bij de opdracht- ogelijkheden. Regio: West-Brabant. Voor Vanja Goossen of Bas Dekkers. oemde functies of andere vacatures in de ouwkunde. Civiele Techniek, Elektrotech- e Automatisering, Milieu en Werktuig- ut u contact opnemen met DRAFT TILBURG- d8 48, Spoorlaan 404a, 5038 CG, Tilburg. naar: Postbus 845, 5000 AV, Tilburg, fa* rond zijn «rij geopend tot xuoo uur. n langs voor een petsoonipc gespreid ite op Internet met dagelijks nieuwe V/www.draft.nl, E-mail: infoOtilburg.draft.n Draft is lid van de VNP en is aangesloten bij de VRO. lontinu werk in techniek! lectekaehrijvcr eursburcau zijn wij op zoek naar twee kschrijvers, die werkzaamheden gaan ehoeve van Civiel- en Milieutechnische eft een afgeronde MT5-opleiding Civiele enervating met AutoCad Z2/J3, ervaring stematiek is een pre. Projectduur: mini- n, bij gebleken geschiktheid behoort een and tot de mogelijkheden. Regio: 's- Voor meer informatie: Bas Dekkers of Door Norbert Bökkerink Dan letten we liever op lieden die een hele trein fuiken wegzetten of die van beroeps vissers plunderen." Kampvuren Tot het brede scala van veel gepleegde over tredingen in De Biesbosch behoren ook het aanleggen van kampvuren en illegaal kam peren. „Vroeger was een klein vuurtje toe gestaan, maar dat liep uiteindelijk uit de hand. Want als het sprokkelhout op was, be gon sommigen gewoon de bomen te slopen. Daarom is elk vuur tegenwoordig verboden. Alleen een barbeque is nog toegestaan." Een grote stapel hout bij een provisorisch opgetrokken tent is voor de twee agenten dan ook reden even polshoogte te gaan ne men. Het blijkt een groep zeeverkenners uit Hank te zijn. „Die tent hebben we opgezet om onder te barbequen. Slapen doen we op die grote boot op het water. En het hout hebben we morgenvroeg nodig. Dan willen we brood gaan bakken," zo legt de leiding uit. „Een heel leuk idee," reageert Hillen. Maar tot grote teleurstelling van de jonge zeever kenners zal dat feest dus niet mogen door gaan. „Tenzij jullie de barbeque gebrui ken." Een eind verderop brand al wel een flink vuur. Het blijkt aangestoken door een groepje Oosterhouters, dat zich het bier al bijzonder goed heeft laten smaken. Dus worden de politiemannen vooral met grap pen en grollen verwelkomd. Onverstoorbaar vraagt Hillen 'dggigqpaar van het vuur' de viammen ter doven. „Jaansen uit Woste£- Hóut," zo stelt een hen hen zich voor. „Ik moet wel zeiken, maar ik krijg dat vuur nooit helemaal uit." Het gezelschap ligt in een deuk, maar een van hen heeft nog wel de tegenwoordigheid van geest om dan maar een emmer water te gaan halen. Zaterdagavond 23.30 uur: het is feest op de rondvaartboot. bier en een ghettoblaster neer. Om het ie dereen naar de zin te maken is een groot aantal regels opgesteld, maar helaas houdt niet iedereen zich daar aan. Er is dan ook waarschijnlijk geen ander nationaal park of FOTO'S COR VIVEEN natuurgebied in ons land te noemen waar zoveel toezicht nodig is als in De Bies bosch." De avond ervoor was het nog erg rustig in het nationale park. Maar de lichte weersver- betering deze zaterdag blijkt menigeen te hebben verleid alsnog in de boot te stappen. Zoals een 14-jarige jongen uit Raamsdonks- veer, die zijn bootje naar zijn zeggen voor een nachtje heeft afgemeerd op een plek in de Sloot van Sint Jan waar dat niet mag. Hillen vraagt hem elders een plaatsje te zoe ken. „Maar ik heb hier afgesproken met een vriend," probeert de jongeman nog heel be leefd, in het midden latend hoe zijn maat daar moet komen. Na enig heen en weer ge praat geeft hij toe bedoelde vriend eigenlijk niet meer te verwachten en belooft te zullen vertrekken. Hij wordt wel geregistreerd. Hebben de heren politiemannen er nou geen moeite mee om zo'n knul weg te sturen? „Nee, regels zijn regels," zegt Hillen. „Maar natuurlijk ben je wel een flutagent als je zo'n jongen onmiddellijk op de bon slingert. Hij heeft wel een w-tje achter zijn naam ge kregen. Dat wil zeggen dat hij een waar schuwing heeft gehad en bij herhaling wel op een bon kan rekenen." De patrouillerende politiemensen komen volgens Hillen wel vaker voor dilemma's te staan. „Overdag zijn de meeste mensen bijvoor beeld uiterst vriendelijk en meegaand. Ze zijn tenslotte voor hun plezier hier. Maar er zijn erbij die vervolgens 's avonds met een borrel op even zo vrolijk weer met soms zes tig kilometer per uur door de kreken scheu ren. Een ander voorbeeld: we weten zeker dat op heel wat boten een palingfuikje of een kruisnetje voor het vangen van aasvisjes te vinden is. Kan het gebruik daarvan kwaad? Nee, natuurlijk niet, want daar valt niet veel mee te vangen. Toch mag het niet. Maar je kunt moeilijk van ons verwachten dat we daar onze tijd aan gaan besteden. Schatten De aandacht van de patrouille gaat ook uit naar het niet alleen levensgevaarlijke maar ook luidruchtige gedrag van speedbootbe- zitters. Probleem daarbij is dat vanaf grote afstand moeilijk vast te stellen is met welke snelheid er wordt gevaren. „Maar wij mogen - ik geloof zelfs als enige politiedienst - bekeuren op basis van een schatting en van wege jarenlange ervaring lukt dat ook aar dig," vertelt Hillen. Een speedbooteigenaar maakt het de pa trouille wat dat betreft erg makkelijk. Mid den op de Amer passeert hij op volle snel heid de toch duidelijk waarneembare pa trouilleboot. Van Merwe besluit de boot te onderscheppen en raakt onder de indruk van het glimmende gevaarte. „Zo...die heeft zelfs satellietradar aan boord." Het blijkt om vier jongeren uit Dordrecht te gaan, die de boot net een week geleden hebben ge kocht. „Ik dacht dat ik al in het snelvaarge- bied zat," verklaart de bestuurder. Maar hij geeft vervolgens ruiterlijk toe 'fout' te zijn geweest. Die eerlijkheid wordt beloond: vol gens de inschatting van de patrouille heeft hij maar vijf kilometer per uur harder geva ren dan toegestaan, wat de lichtste boete van veertig gulden betekent. „Da's heel schappelijk," reageert de Dordtenaar. Als het gezelschap de tocht heeft voortgezet, zegt Hillen: „De manier waarop mensen je te woord staan speelt toch een rol mee als je een inschatting moet maken. Dat is toch menselijk. Zo iemand trek je dus niet het vel over de oren." Luchtje scheppen Minder soepel stellen Van Merwe en Hillen zich even later op als ze een andere Dordte naar aanhouden die, terwijl het al bijna donker is, met een speedbootje rond de Riet plaat scheurt. De man blijkt 52 te zijn en heeft een jongen van pakweg 12 jaar bij zich. Je ziet Hillen en Van Merwe denken: 'Mooi voorbeeld geeft die man...' „Ach, ik had liggen slapen en wilde effe een luchtje scheppen," luidt zijn verklaring. „Ik kom hier al jaren maar dit is de eerste keer dat ik een bekeuring krijg." En dat laatste had hij nou net niet moeten zeggen, want Hillen en Van Merwe blijken hem nog van vorig jaar te kennen. „U krijgt een bekeuring van tachtig gulden, hoewel u honderdtwintig verdient. Maar het blijft zondegeld," houdt Van Merwe hem voor. „Ach, mijn vrouw verdient bij ons het geld," reageert de man laconiek. Tegen middernacht passeert de patrouille de haven van Drimmelen. Plotseling doemen in het duister vier zeilbootjes met jongelui op, die huiswaarts keren. Geen enkele boot heeft verlichting. „Levensgevaarlijk," mop pert Van Merwe, die desgevraagd toegeeft dat de boten waarschijnlijk afkomstig zijn van een zeilschool. „Met de eigenaar daar van gaan we morgen toch even een praatje maken." uin waarin een beroep wordt chnlsdie kennis en ervaring? Een inhoudelijk als op het gebied van «rwaarden en perspectieven zeker Ingen voldoet? Kies dan voor een Ibasis bij DraK htgevers zijn wij per direct op Projectmanager groot bouwbedrijf krijgt u de leiding ^bouwproject (2 52 woningen). Het de werkzaamheden, opstellen van plan- «management behoren tot uw taken. i-Bouwkunde opleiding en relevante Meewerkend Uitvoerder en bij voor- indig Uitvoerder/Projectmanager, i 1998. Regio: Eindhoven en Breda, natie: Miranda Matthijssen. e politie helpt een watersporter met motorpech. Want, even later: 'Oe-ie, oe-a-a, ding-deng, bolle-balle-bing-beng. Het kwekkend gezongen hitje uit de jaren zestig schalt voluit vanaf een boot over het water in het Gat van Van Kampen. Onder- schuimen twee speedbootjes even doel loos als snel en luidruchtig rond De Riet plaat. En op het strand van dat eilandje laat een groepje jongeren anderen ongevraagd meegenieten van hun jolijt. .Endan is het nu niet eens druk te noemen," zegt Coen Hillen, die als politieman bij het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) al jaren ervaring heeft met De Biesbosch. Sa men met collega Cor van Merwe bemant hij deze avond een van de twee patrouilleboten, die de komende maanden elke vrijdag- en zaterdagavond in Ij^e Biesbosch zullen wor den ingezet. Het betreft een gezamenlijk van de KLPD en de politieteams van en Geertruidenberg/Made, die bezetting van de andere patrouilleboot hun rekening nemen, vanavond inclu- politiehond. Het gaat om 'extra in-

de Stem | 1997 | | pagina 43