'Aanpak van oliefraude schiet tekort' 00 ton ees voerd Microsoft 'vangt' voor 47 miljoen software BASF: 'Milieubeleid steeds kostbaarder' Fri-d'Or verwacht veel van 'snelle frieten' Geld verzacht pijn werknemers Renault Café Hoegaarden roept Belgische sfeer op MMENTAAR LAND KORT an Kolil af r weer terug nfabriek dse film t in Japan pswerf in Spanje DE STEM ECONOMIE A5 'Rijk mist honderden miljoenen' PLM Dongen en Duitse fabriek werken samen ECONOMIE KORT Mogelijk acties bij PTT Telecom Overnameplan terminal Bell Rotterdam Groei Rotterdam Airport zet door Diesel 1,8 cent duurder Minder startende bedrijven Principe-akkoord CAO horeca Nigerianen willen Shell kwijt Willem Smit duikt op in België 4 JULI 1997 A4 romanen. Behalve in de en, maar net zo vaak ge. Vat de risico's en de ge. el. Want geld, veel geld halen. ~g van de Vlaamse vlees- eerste minister Van den ïu als een weinig scrupu- hormoonbestrijder heeft ndel in Brits vlees en de aan het licht gekomen f onachtzaamheid, het is e meest onschuldige con- van BSE. ledereen weet xport van Brits rundvlees ng der ziekte en van be ning Creutzfeldt-Jacob is e markt brengt, kan niet en. af te schuiven op het mis- riteiten, vooral de Britse, el geld te verdienen valt' oren bestuurders en con- t wil inzien, is niet alleen perkt. Daarover moet de vleesmaffiosi is geboden, beter te bewaken is even dat Helmut Kohl aan- n gisteren gepubliceerd ndervraagden geeft de hard Schroder, premier enlandse Zaken, Belui heeft gisteren premier Celo verklaarde dat hij m persoonlijke redenen ochter daar ziek was. De rking in Europa (OVSE) olitieke partijen dat ze rsbomen. OVSE-gezant ervan de telling van de in Kirikkale is gisteren persoon kwam om het le- ond. Uren nadat de auto- atie onder controle was, voor, waarbij een burger m. De explosies brachten rs. p *- inzendingen is de docu- fd' van Gerard Jacobs en het filmfestival in Mün- „Zelden is een zo indrin- totalitaire en moorddadi- en gisteren de schatting de supertanker Diamond al 1.315 ton (9.800 vaten) re schatting. swerf in de Spaanse stad "iders omgekomen. Zeker de twee ernstig. De brand Toorse schip Proof Spirit, s het tanken was er brand- chinekamer vlam vatte. ton Brits rundvlees is ille- en deel daarvan is via ons gypte. De Europese Com- ervan de stempels en pa- valst. meent daaruit te mogen aflei- dat het om niet gaat om be lt vlees. Sinds 27 maart 1996 is wereldwijd exportverbod r Brits rundvlees van kracht jens de koeienziekte BSE. krant De Morgen noemde gis- ;n BV Lef ebre in Moeskroen et gex-Gel in Wingene als Bel- :he bedrijven die bij de vleess ikkel betrokken zouden zijn- hter Tragex-Gel en Lefebvre ten kopstukken van de West- lamse vleesmaffia. Er zijn aan- jzingen dat Tragex-Gel Brits •es in een Belgische verpakking ar Vlissingen heeft vervoerd. Brits vlees was zogenaam Belgische origine, om de aine- irs te misleiden. Tragex- tkent de beschuldigingen ■eekt van een 'enorme blunder enemarken heeft bekend ge aakt dat het een ton Brits runa- ees heeft ingevoerd en ook een irtugese krant schreef gistere it Portugal het verbod heeft om- ild. e woordvoerder van de Europes immissie herhaalde dat de m acties in Groot-Brittannie met ^•trekking tot de exportvergun ngen manifest onvoldoende zijit e Britse autoriteiten zijn een on irzoek begonnen naar illeg8 leesexporten. i 111 VRIJDAG 4 JULI 1997 Van onze verslaggever Hoofddorp - Microsoft Euro pe heeft het afgelopen jaar in Europa voor zevenenveertig miljoen gulden aan illegale producten in beslag genomen. Het ging om zo'n duizend ille gale of gekopieerde computer programma's, cd-roms en ap paraten. Voor het eerst zijn ook gevange nisstraffen uitgedeeld voor het schenden van het auteursrecht op software. Dit gebeurde onder- meer in Frankrijk, Polen en Zwe den. „We hebben afgelopen jaar flink jacht gemaakt op software-pira- terij," zegt J. Pronk, manager bij Microsoft. „Dat is ook nodig. De omzet in Europa zou zonder de software-piraten met 300 tot 400 miljoen gulden stijgen. Daar kunnen we een hoop mensen voor aan het werk zetten." De in beslag genomen hard- en software is toe te schrijven aan eigen speurwerk van Microsoft, marktleider op softwaregebied en besturingssystemen. Bij het vermoeden dat een bedrijf illega le software gebruikt, stuurt Mi crosoft een brief naar het bedrijf met het verzoek om een kijkje te mogen nemen. „Soms is de sterke arm, de Busi ness Software Alliance nodig," aldus Pronk. De Business Soft ware Alliance (BSA) is een op sporingsteam voor illegale soft ware dat in het leven geroepen is door een aantal software-gigan- ten als Novell, Symantec en Mi crosoft. Namaakproducten komen vaak aan het licht door foutmeldingen bij Microsoft. „In de eerste in stantie weten we niet dat het om namaak gaat, Eerst stellen we een onderzoek in. We doen ano niem een aantal proefaankopen. Als we genoeg bewijsmateriaal hebben, sturen we onze advoca ten erop af," zegt Pronk. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met de be ruchte muizen van het Bredase bedrijf Procase. „We kregen meldingen binnen van niet functionerende compu ter-muizen. Na onderzoek bleek dat het bedrijf illegale muizen gebruikte. Inmiddels hebben we een deal met Procase gesloten en hebben ze een afkoopregeling be taald." Dealers die computers verkopen met Microsoft software zonder handleiding of licenties worden door Microsoft wel via de juridi sche weg aangepakt, aldus Pronk. „Die worden direct aan geklaagd voor inbreuk op mer ken- en auteursrecht." Rotterdam (anp) - De opsporing van oliefraude schiet volgens de Nederlandse Vereniging voor de Energiebranche (Nove) te kort. „Opsporingsdiensten doen hun best, maar wij hebben de indruk dat er nogal wat mankeert aan de coördinatie," zegt H. Oskam van de Nove. Hoewel de vereniging geen volle dig beeld heeft van de zwendel, gaat de organisatie ervan uit dat de overheid jaarlijks door zwarte praktijken honderden miljoenen guldens minder in kas krijgt aan accijns en heffingen op diesel en overige brandstoffen. De bonafi de bedrijven lijden er ook onder. „En dat terwijl de marges in onze branche door het grote aanbod al klein zijn." Dat er nog steeds fraude op grote schaal voorkomt, leidt de Nove af uit de extreem lage prijzen waar voor brandstoffen op de markt komen. Die liggen soms beneden de inkoopprijs. Vier jaar geleden schakelden oliehandelaren zelf detectives in om fraude op te spo ren. „De onrustbarende informa tie die daaruit kwam, gaven we door aan de opsporingsinstan ties," zegt Oskam. Door hoge olieprijzen als gevolg van bijvoorbeeld meer accijns is het steeds lucratiever om te sjoe melen. De fraudeurs zijn volgens Oskam steeds sluwer in hun praktijken. Dat maakt opsporing moeilijk en tijdrovend. De Nove reageert op een omvang rijke fraudezaak die in Zuid-Hol land aan het licht is gekomen. Handelaren en schippers zouden voor ruim tientallen miljoenen hebben gefraudeerd. Ze zouden veel geld hebben verdiend door het mengen van verduisterde ac cijnsvrije kerosine met diesel en gasolie. De Fiscale Inlichtingen- en -Op sporingdienst FIOD ontkent dat er sprake is van gebrek aan coör dinatie bij de opsporing van ge knoei met brandstoffen. „Onze dienst gaat in overleg met het Openbaar Ministerie zeer serieus om met meldingen over mogelijke fraude. We zijn voor tips over duistere praktijken wel afhanke lijk van de branche. Vorig jaar kwamen er elf bij ons binnen," zegt de FIOD. Onderzoek in dit soort fraudezaken is volgens de opsporingsdienst vaak complex en kan daarom wel twee jaar du ren. Van onze verslaggever Antwerpen - Het wordt voor BASF Antwerpen steeds duurder en moeilijker om de milieuprestatie verder te verbeteren. Dat schrijft de directie van de Antwerpse BASF-vestiging in het Leefmilieurapport 1996. Het chemiebedrijf zag de produc tie vorig jaar met 6 procent stij gen, terwijl de absolute 'milieu impact' (gestorte afvalstoffen, emissies in lucht en water) met drie procent daalde. Relatief (per ton productie) daalde de impact met tien procent. De daling van de milieu-impact begint af te vlakken, constateert de directie, terwijl de kosten voor milieu en veiligheid flink blijven stijgen. De opmerking dat het moeilijker wordt om het milieu- Van onze verslaggever Dongen - PLM Glasindustrie in Dongen gaat nauw samen werken met de fabriek van PLM in het Duitse Bad Mun ster. Het betreft samenwer king op het gebied van pro ductie, ontwikkeling, marke ting en inkoop. Een woordvoerder van PLM in Dongen verwacht niet dat strak kere samenwerking gevolgen heeft voor het personeelsbestand hij beide fabrieken. In Dongen werken 550 mensen, in Bad Mun ster circa 800. De huidige directeur van PLM Dongen, A. van der Walle, krijgt de supervisie over beide fabrie ken. Hij wordt managing director Central Europe van de glasdivisie van PLM. Onder Central Europe verstaat PLM (een Zweeds con cern) Duitsland en de Benelux. Voorlopig blijft Van der Walle °ok directeur in Dongen. Maar de verwachting is dat er over een Jaar een nieuwe plantmanager aantreedt. De intensievere samenwerking tussen de Duitse en Nederlandse fabriek moet onder meer de kos ten drukken. Dit is hard nodig voor PLM omdat door een grote overcapaciteit op de glasmarkt de prijzen flink onder druk staan. e winst van PLM Dongen is daardoor al enkele jaren terugge ven. Ook voor dit jaar wordt slechts een marginale winst ver wacht, r belastingspeil verder te doen da len, is volgens de directie geen pleidooi om het streven naar duurzaamheid af te remmen. Wel pleit men voor een kosten-baten- analyse. „Het is een verkwisting van mid delen wanneer op één plaats of voor één sector zeer dure reduc ties van een reeds lage impact op gelegd worden, terwijl andere ac tiviteiten met een hogere impact op het leefmilieu nagenoeg onge moeid gelaten worden," aldus de directie. De daling vorig jaar van de mi lieu-impact bij BASF Antwerpen kwam vooral tot stand door het uit dienst nemen van een slibde- pot. Het slib wordt nu verbrand in een speciale installatie. De em- missies van schadelijke stoffen in lucht en water stegen in absolute zin, relatief (per ton productie) bleven ze gelijk. De investeringen van BASF Ant werpen in veiligheid, gezondheid en leefmilieu bedroegen vorig jaar bijna 48 miljoen gulden. De bedrijfskosten voor veiligheid en milieu liepen op tot ruim 150 mil joen gulden. FRIETPRODUCENT Fri-d'Or is sinds kort in handen van Danisco Foods. Onder het Deen se moederconcern hoopt Fri-d'Or - met fabrie ken in Bergen op Zoom, Tilburg en Tsjechië - een versnelde groei door te maken. Dat moet on der andere gebeuren met nieuwe producten zoals Speedy Fries: 'snelle frieten' die bin nen één minuut uit een automaat rollen. Door Paul Verlinden Bergen op Zoom - Fri-d'Or-di recteur A. de Boef heeft jaren met het idee voor een Speedy Fryer rondgelopen. Over veer tien dagen is het zover, dan komt deze frietautomaat offi cieel op de markt. „We verwach ten dat er in het eerste jaar zo'n vijfhonderd van verkocht wor den," zegt De Boef. Een automaat die kant-en-klare porties friet produceert, is niet nieuw. Wel claimt De Boef (die het apparaat internationaal ge patenteerd heeft) dat het om een uniek product gaat. „Het is de eerste automaat die friet maakt zonder dat er olie of vet aan te pas komt." In de expeditiehal van Fri-d'Or in Bergen op Zoom draait de Speedy Fryer al enkel maanden proef. De vrachtwagenchauf feurs die het bedrijf bezoeken, pikken vrijwel altijd een portie mee. Het levensgrote apparaat be staat uit een 'magazijn' dat 12 kilo friet (goed voor bijna hon derd porties) bevat. Een druk op de knop is voldoende om de Speedy Fryer in werking te stel len. Binnen een minuut komen de (Franse) frietjes naar buiten rollen. Maximaal twee porties per keer. „Een voetbalelftal kun je in vijf minuten van friet voor zien," zegt De Boef. Het voorbeeld van een voetbal team is bewust gekozen. Een sportkantine is een plaats waar zo'n apparaat goed zou draaien, meent De Boef. „Het is makke lijk te bedienen, snel en stank- vrij." Andere locaties waar Fri- d'Or het apparaat hoopt te slij ten zijn tankstations, winkel centra, scholen en stations. Het apparaat is niet goedkoop: 30.000 gulden. „Maar een pro fessionele friteuse met afzuigin stallatie is ook prijzig," weet De Boef en hij rekent voor dat de Speedy Fryer binnen een jaar terugverdiend kan zijn: drie honderd porties per week levert 750 gulden op, terwijl de in koopprijs slechts honderd gul den is. „En je hebt geen olie no dig." De Franse frietjes die uit de Speedy Fryer komen, zijn de zelfde soort frieten die bij fast- food-restaurants te krijgen zijn. Op die friet worden hoge marges gemaakt. Het zijn namelijk lan ge, dunne pinnen waarmee een zakje zo is gevuld: veel volume, weinig gewicht. „Niet voor niets halen de fastfood-jongens tach tig procent van hun winst uit friet en dranken," zegt De Boef. ?.,k - V --1 Fri-d'Or-directeur De Boef bij zijn nieuwe vinding: de Speedy Fryer. foto de stem/ben steffen Of het dunne of dikke friet is, magnetronfriet of ovenfriet, bij Fri-d'Or wordt het allemaal ge maakt. Tachtig procent van de productie van Fri-d'Or is friet. De rest is aardappelspecialitei ten (kroketten, schijfjes, wafels etc.) en aardappelpuree. Voort durend worden nieuwe produc ten aan het assortiment toege voegd want product-innovatie is essentieel in een markt die door hevige concurrentie gekenmerkt wordt. Na McCain en Aviko is Fri-d'Or met 340.000 ton per jaar de der de grootste aardappelverwerker van Nederland. Op een omzet van 210 miljoen gulden werd vo rig jaar een winst van zeventien miljoen gulden geboekt. Bij Fri- d'Or werken 550 mensen: 230 in Bergen op Zoom, 100 in Tilburg en 210 in Tsjechië. Hoewel Fri-d'Or ook aan de ho reca en institutionele markt le vert, zijn de belangrijkste klan ten de supermarkten. In de re- tailsector is Fri-d'Or zelfs marktleider in Nederland, al is dat niet zozeer met het eigen merk maar vooral met huismer ken voor supermarkten, zoals Euroshopper voor Albert Heijn. Zoals zoveel voedingsmiddelen bedrijven merkt ook Fri-d'Or dat de retaillers door fusie en overnames een steeds groter machtsblok vormen. Derhalve komt de twee weken geleden aangekondigde overname door Danisco Foods zeer gelegen. Het Deense concern, dat vorig jaar ook diepvriesgroentenprodu- cent Groko in Zundert overnam, heeft van diepvriesproducten een kernactiviteit gemaakt en kan dus een vuist maken tegen de grote supermarktcombina ties. „Danisco kan een breed pakket aanbieden," zegt De Boef. Bij de vorige moeder, het Britse concern Hazlewood; was dat veel minder het geval. Fri'd-Or werd door Hazlewood (vooral kant-en-klaarmaaltijden) niet meer als kernactiviteit gezien. Vandaar dat het bedrijf voor 140 miljoen gulden van de hand werd gedaan. Onder Danisco hoopt Fri'd-Or sneller te groeien, met name in het buitenland waar al tachtig procent van de producten wordt afgezet. In de Tilburgse fabriek wordt momenteel gewerkt aan uitbreiding van de capaciteit. Vanaf september moet daar 12 ton friet per uur worden ge maakt, tegen nu 8 ton. Ook in Bergen op Zoom zijn nieuwe in vesteringen gepland. Waar Fri-d'Or veel energie steekt in ontwikkeling van de nieuwe producten, wordt ook richting de aardappeltelers ge werkt aan innovatie. Vroeger werden alleen Bintjes gebruikt maar die soort heeft aan popula riteit ingeboet omdat er veel be strijdingsmiddelen nodig zijn om de oogst veilig te stellen. „Afnemers als Albert Heijn ei sen dat producten op een mi lieuvriendelijke manier ge maakt zijn," zegt De Boef. „Daarom stappen we steeds meer over op alternatieve rassen die vaak ook een grotere aard appel voortbrengen. Daarvan kan beter friet gemaakt worden en je krijgt een hogere opbrengst per hectare. Het is dus goed voor de boer, goed voor ons en goed voor het milieu." Amsterdam - Als PTT Telecom en Randstad Uitzendbureau niet uiterlijk volgende week vrijdag de werkomstandigheden van uitzendkrachten bij de inlichtingendienst verbeteren, wordt er actie gevoerd. De FNV Dienstenbond heeft de twee bedrijven een ultimatum van die strekking gestuurd. Een eventuele sta king zou uniek zijn: nog nooit hebben in Nederland uitzend krachten gestaakt. Hun rechtspositie maakt dat trouwens heel moeilijk. De bond overweegt daarom ook andere middelen, zo als het massaal bellen van de dienst, waardoor deze overbelast raakt. Botterdam - Een groep Rotterdamse bedrijven heeft een overna meplan opgesteld om de overslagterminal van de Rotterdamse rederij Bell Lijn te redden. Het faillissement van het Ierse moe derbedrijf Bell Lines lijkt onafwendbaar nu de bewindvoerder zijn reddingspogingen heeft opgegeven. De groep die de afgelo pen maanden achter de schermen het overname-scenario heeft voorbereid bestaat uit overslagbedrijf ECT, stuwadoor Deka en de aandeelhouders van Deka Steinweg Handelsveem en Lehn- kering Montan Nederland. Botterdam - De groei van het regionale vliegveld Rotterdam Airport heeft zich ook in de eerste helft van dit jaar doorgezet. Het aantal passagiers steeg ten opzichte van het eerste halfjaar van 1996 met 7 procent. In totaal maakten in de eerste zes maanden van dit jaar ruim 244.000 passagiers gebruik van het regionale vliegveld, bijna vijftienduizend meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De stijging van het aantal passagiers is mede het gevolg van het openen van nieuwe lijndiensten op Hamburg en de Ierse luchthaven Cork en de uitbreiding van vakantiebe stemmingen. Botterdam - De prijs van een liter dieselolie gaat met ingang van zaterdag 1,8 cent omhoog, van 1,50 gulden tot 1,52. De prij zen van benzine veranderen niet. Shell Nederland heeft dat gisteren bekendgemaakt. Woerden - Het aantal startende bedrijven is in 1996 gedaald. Het waren er bijna vijftigduizend, net geen drieduizend minder dan in 1995. De daling doet zich volgens de Vereniging van Ka mers van Koophandel voor in de handel, horeca en het vervoer. De zakelijke dienstverlening groeit nog steeeds, maar niet meer zo uitbundig. Nieuwegein - Koninklijk Horeca Nederland (KHN), de werkge versorganisatie in de horeca en de bonden hebben na zeventien uur onderhandelen in de nacht van woensdag op donderdag een principe-akkoord over een CAO bereikt. De werkgeversorgani satie is tegemoet gekomen aan het minimumpakket van de Ho- recabond FNV en CNV Horeca. Werknemers krijgen een loons verhoging van 1 procent per 1 juli dit jaar. Tevens vindt er per 1 juli en per 1 januari 1998 prijscompensatie plaats. Lagos - Vier dorpen in het etnisch sterk verdeelde zuiden van Nigeria hebben het olieconcern Shell tot 8 juli de tijd gegeven om uit het gebied te verdwijnen. Doet het Nederlands-Britse concern dit niet, dan zal het daartoe worden gedwongen, mel den plaatselijke kranten. De plaatselijke bevolking beschuldigt Shell ervan, dat zij haar niet voldoende laat profiteren van de 75.000 vaten ruwe olie per dag die door het gebied worden ge pompt. Hoofddorp - De Nederlandse zakenman Willem Smit, oprichter van roemruchte maar niet meer bestaande automatiserings fondsen Datex en Newtron, is opgedoken in België. Op de Nieu we Markt van de effectenbeurs in Brussel wil hij zijn nieuwe geesteskind Internoc Holding aan een notering helpen. Van onze correspondent Brussel - Werknemers bij Renault in Vilvoorde die vrijwillig opstappen, hebben recht op een premie die, afhankelijk van het aantal dienstjaren, kan oplopen tot 110.000 gulden bruto. In Vilvoorde blijft werk voor slechts vierhonderd van de 3100 per soneelsleden. Vakbonden en directie van Re nault bereikten gistermorgen na achttien uur onderhandelen een voorakkoord over een sociaal plan. Dat moet vandaag worden goedgekeurd door het personeel. Renault heeft toegezegd dat werknemers die niet meteen een andere baan vinden maximaal twee jaar kunnen profiteren van een stelsel, waarbij zij boven op hun uitkering een premie krijgen van 550 gulden. Renault heeft beloofd voor al die werknemers te bemiddelen bij het zoeken naar een nieuwe werkgever. Werknemers van 50 jaar en ou der kunnen met vervroegd pen sioen. Personeel van 48 jaar heeft daar na twee jaar recht op. De Franse autoproducent stelt als voor waarde dat de stakende Re- nault-arbeiders de vijfduizend nieuwe auto's vrijgeven die zij al enige maanden bewaken. Het wagenpark vertegenwoordigt een waarde van bijna tweehon derd miljoen gulden. De vakbonden waren niet hele maal tevreden. De vierhonderd banen noemen zij onvoldoende. Bovendien is niet duidelijk wat die werknemers moeten gaan doen. Karei Ga corns van de so cialistische vakbond ABW zei dat het akkoord zeker niet als een overwinning kan worden be schouwd. „Ik heb het er moeilijk mee. We hebben al die maanden gevochten om het bedrijf open te houden. Dat is niet gelukt." Door Rob Oostelbos Tilburg - Arm horizontaal ter hoogte van de schouder, het glas met de pink vooruit naar de mond brengen en ver volgens het frisse witbier de keel ingie ten. Zo en niet anders drink je Hoe- gaarden van de gelijknamige bierbrou werij uit de gelijknamige Belgische ge meente. Uëriëden van het gilde der Hoegaardiers - met als stichtingsjaar 1560 het oudste in België - kwamen gistermiddag kijken of Coran (34) en Jolanda (32) van Ierse] de drinkkunst beheersen. Het duo runt sinds gisteren op het Piusplein in Tilburg het eerste Hoegaarden-café en legde met goed gevolg de proeve van bekwaamheid af. Bij de zuiderburen is een pint pakken veel meer dan dat. Er zit levensgevoel bij, folk lore, maar vooral sfeervolle ambiance. En dat is precies wat Café Hoegaarden ademt. Wie binnenkomt, denkt in een kroeg te staan die al honderd jaar of langer draait. Écht een Belgische enclave in Tilburg die naar het zich laat voorspellen druk bezocht zal worden, want de formule staat als een huis. Het concept is een arbeidsintensieve co-productie van de Van Iersels en het in Breda gevestigde Interbrew, waaronder Hoegaarden valt. Coran van Iersel: „Er zit een simpel ver haal achter de opzet. Ik ben zogenaamd een man uit Hoegaarden. Ik heb al jaren een café naast mijn huis en omdat het goed loopt, trek ik de huiskamer erbij. Het gaat nog beter lopen en ik trek de plaats erbij door die te overkappen. Gezien de aard van het café, kan iedereen er zich thuis voe len." Bij binnenkomst stap je inderdaad in het oorspronkelijke deel met houten planken, rechts de iets sjiekere huiskamer met schouw en spiegel, recht vooruit de over kapte plaats en rechts achterin de bar. Houten tafels, dito stoelen met zittingbe kleding en veel foto's van bekende Belgen aan de muur. Op de menukaart Belgische namen als broodje hesp (ham) en croque monsieur (tosti). Op de tafel de Gazet van Antwerpen en gebak komt niet uit de vitrine maar uit de patisseriekast, uit de tap stroomt Jupi- ler, er is bediening aan tafel en bij elke consumptie volgt standaard een klein hap je. Voor de duidelijkheid.' in het café zijn meer soorten speciaalbier dan alleen Hoe gaarden verkrijgbaar. Interbrew wil een stuk of tien Hoegaarden- cafés in Nederland openen en is ook bezig een concept voor een Leffe-café te beden ken. „Profileren moet tegenwoordig," zegt chef Vic van Hattem van de afdeling busi ness development van Interbrew. „Een pand huren, een tap erin zetten en een bordje met café ophangen, is achterhaald. Een concept als dit vereist dat de exploi tant een goed en vakbekwaam gastheer is en weet hoe hij een zaak levensvatbaar moet houden." Burgemeester Huon van Hoegaarden voel de zich gistermiddag prima thuis in de zaak van de Van lersels, die ook café-hotel restaurant Central en bistro De Tafelaer exploiteren in Tilburg. Huon sprak van een 'Hoegaardse ambassade' om zijn bewonde ring voor het café uit te drukken. Jolanda en Coran van Iersel genieten met volle teugen van hun nieuwe zaak. foto ton toemen

de Stem | 1997 | | pagina 5