Campings 'merken' gasten 6Aanp oliefr schiet Nieuwe problemen in ruimtestation Mir Pathfinder neemt kijkje op planeet Mars Tsjechen weten niet waarvan ze lid worden Minstens 1600 ton Brits rundvlees illegaal uitgevoerd BASF: 4 steeds ko In Frankrijk DE STEM BUITENLAND A4 Plavsic ontbindt Srpska-parlement DE STEM COMMENTAAR Vleesmaffia BUITENLAND KORT Meerderheid Duitsers wil van Kohl af Gevluchte Albanese minister weer terug Explosies vernietigen wapenfabriek Hoofdprijs voor Nederlandse film Veel minder olie weggelekt in Japan Doden bij brand op scheepswerf in Spanje DE STEM 'Rijk mist honde PLM Dongen e Duitse fabriek werken samen i i i i i VRIJDAG 4 JULI 1997 Van onze correspondent Moskou - De bemanningsle den van het Russische ruimte station Mir hebben met nieu we problemen te kampen. De Mir, die een week geleden be trokken was bij de eerste bot sing in de ruimte, krijgt geen zonne-energie meer. De moto ren waarmee het station naar de zon wordt gedraaid, vielen gisteren uit. Volgens het vluchtleidingscen- trum in Koroljov, nabij Moskou, is er nog voldoende energievoor- raad om in de belangrijkste be hoeften te voorzien. „Er bestaat geen gevaar voor het station, noch voor de kosmonauten om dat we genoeg brandstof heb ben," aldus woordvoerder Sergej Krikaljov, tevens onderdirecteur van het vluchtleidingscentrum. „Maar het is niet leuk". Gerust stellende berichten van de Russi sche projectleiding over het ver loop van de ruimtemissie zijn in het verleden onbetrouwbaar ge bleken. In geval van echte nood kan de bemanning van de Mir zich ech ter met een speciale reddings voertuig, de Sojoez-TM die plaats biedt aan drie mensen, uit de voeten maken. De bemanning, twee Russische kosmonauten en een Amerikaan se astronaut, moest gisteren de motoren uitschakelen waarmee het station naar de zon gedraaid wordt. Dit gebeurde, nadat een niet nader genoemd onderdeel aan de buitenkant van het sta tion defect was geraakt. Zodra dit onderdeel is vervangen, wor den de motoren weer aangezet. Het gehavende ruimtestation zal daarna in zijn oorspronkelijke stand worden gekanteld. Mir verloor vorige week bijna de helft van zijn stroomvoorraad na een botsing met het onbemande bevoorradingsschip Progress. De unieke ruimtebotsing had plaats, toen de Progress na een dag vrij zweven in de ruimte weer zou worden vastgemaakt aan de Mir. Kosmonaut Valeri Tsiblijev was voor de koppelingsprocedure verantwoordelijk. De met af standbediening uitvoerde ma noeuvre mislukte, waarop de Progress van zijn route afweek en de Mir ramde. Bij het ongeluk werd een gat in een module van het ruimtesta tion geslagen. Aan boord daalde de luchtdruk. Het beschadigde compartiment kon echter snel worden afgesloten. Een zonnepa neel raakte onherstelbaar be schadigd, bovendien moesten drie andere panelen buiten wer king worden gesteld waardoor problemen met de energievoor ziening ontstonden. De beman ningsleden zitten sinds het onge luk in het donker en hebben te kampen met hoge temperaturen. Een vergelijkbare koppelingstest leidde eerder dit jaar ook al bijna tot een ramp. De Mir-bemanning bereidt zich nu voor op reparatiewerkzaam heden. De Russische kosmonau ten zullen de afgesloten module van het station binnen moeten gaan waar Progress een gat heeft geslagen. De kosmonauten vre zen dat zij grote problemen krij gen met het uitvoeren van de re paratiewerkzaamheden in hun starre ruimtepakken. Sergej Kri kaljov en een medekosmonaut, die de werkzaamheden in op aar de hebben gesimuleerd, kwamen tot de conclusie dat de reparatie mogelijk is. De vluchtleiding drukte de bemanning echter op het hart bij de riskante manoeu vre te vertrouwen op 'jullie talent en instincten'. Mir is sinds de ingebruikname in 1986 geplaagd door maar liefst 1500 storingen en ongelukjes, waaronder overstromende wc's en een veel te hoge boordtempe- ratuur. De Amerikaanse astronaut Jerry Linenger, die in mei van dit jaar van de Mir terugkeerde, is kri tisch over de toestand waar het ruimtestation zich in bevindt. „Brand en drukverlies zijn de twee gevaarlijkste problemen in een ruimtestation. En wij hebben ze nu beide gehad," zei Linenger. In Washington gaan stemmen op om de samenwerking tussen NA SA en Mir te verbreken. Van onze correspondent Bormes-les-Mimosas Het verschijnsel is relatief nieuw, maar steeds meer campings in Frankrijk verplichten hun gasten een identificatie-armband te dragen. „Op die ma nier kunnen we onze gasten onderscheiden van degenen, die niets op het kampeerterrein te maken hebben," zegt de Federatie van Franse campinghouders. Veel gasten vragen zich echter af of er geen sprake is van een beveili gingssyndroom. „Ammenooitniet. Ik leg me hier niet bij neer. En als ik volgend jaar weer zo'n ding moet dragen op deze camping, dan reserveer ik elders." Danièle (50) is woe dend. „Ik ga op vakantie, niet naar een ziekenhuis of een ge vangenis aan het strand." De Pa- risienne is een van de vakantie gangers, die dit jaar werd gecon fronteerd met het verschijnsel armband. Ze reserveerde als ge bruikelijk haar plaats op cam ping 'Du Camp' in Bormes-les- Mimosa, niet ver van Saint-Tro- pez. Bij de bevestiging zag ze dat de directie aankondigde, dat een identificatie-armband bij aan komst zou worden overhandigd. „Het dragen ervan is verplicht," zo liet de directie weten. Geweigerd Aanvankelijk besteedde ze geen aandacht aan het schrijven. Maar bij aankomst wilde een van de medewerkers dat de vrouw haar arm over de toonbank hield, zo dat ze de band kon aanbrengen. Bij vertrek, zo werd haar te ver staan gegeven, zou het blauwe stuk plastic worden verwijderd. De vrouw weigerde. Maar direc teur Bruno Dufour vertelde daar op, dat ze bij weigering niet kon worden toegelaten. Briesend ac cepteerde ze wat ze omschrijft als een „onaanvaardbare aantasting van mijn persoonlijke vrijheid". Dufour zucht. „We kunnen niet anders. Er wordt te veel misbruik gemaakt van onze voorzieningen. Mensen die niet op de camping staan, wandelen vanaf het strand naar onze toiletten. Zonder dat we het in de gaten hebben, doen ze mee aan de activiteiten die we voor onze gasten organiseren. Nu kunnen we tenminste zien wie op de camping staat en kunnen we ongewenste personen wegsturen. Heus, het is voor de veiligheid en Banja Luka (anp) - President Plavsic van de Republika Srpska (RS) heeft gisteren het parlement van de Bosnische Serviërs ontbonden. Plavsic wil daarmee voorkomen dat de haviken hun meerderheid in het parlement gebruiken om haar vandaag af te zetten. Die haviken, die op de hand van oud president Radovan Karadzic zijn, hadden voor vandaag een stemming aangekondigd over het aanblijven van de president. Het staatshoofd noemde 1 sep tember als datum voor nieuwe verkiezingen. Plavsic noemde als reden voor haar besluit dat de belangrijkste instellingen van de Bosnisch-Servische republiek, het ministerie van Binnenlandse Zaken, de premier en het parle ment, hun taken niet meer ver vullen. De regering wees in een reactie de ontbinding van het parlement af. Volgens haar is het besluit van Plavsic in strijd met de grondwet. de rust van onze gasten." Volgens de Franse Federatie van Campings hebben al enkele tien tallen van de 11.000 Franse kam peerterreinen dergelijke maatre gelen genomen. Woordvoerder Gilles Robert vindt het besluit van de Zuid-Franse camping ze ker niet schokkend. „We leggen ze per slot van rekening niet aan de ketting." Hij meent dat iedere campinghouder wordt gecon fronteerd met veiligheidsproble men. „Af en toe komefl'zfélïs ge organiseerde bendes naar cam pings. Klanten moeten hun va kantie veilig kunnen vieren." Een andere camping die zijn gas ten identificeert, is de naturis tencamping van Montalivet bij Bordeaux. Iedere gast draagt daar een medaillon met foto, naam, de aankomst- en vertrek datum. „Het systeem is hier al zes jaar in gebruik. Niemand heeft geprotesteerd. Wij hebben hier voor gekozen in plaats van het overal plaatsen van slagbomen en andere hindernissen," vertelt directeur Eric Poindessous. Versoepeld Geconfronteerd met de protesten heeft Bruno Dufour in Bormes- les-Mimosas zijn systeem iets versoepeld. „Als een kampeerder in een sjiek restaurant wil gaan dineren, dan kan hij naar de re ceptie komen. We knippen de armband eraf en bij terugkomst krijgen ze een nieuwe om. We willen niet dat de gasten het ge voel krijgen dat ze in een gevan genis zitten". Pasadena (rtr) - Als alles goed gaat, maakt een Amerikaans ruimtevaartuig vandaag een nogal harde stuiterende lan ding op Mars, de dichtstbij zijnde buurplaneet van de Aarde. Doel van de missie is een onderzoek van stof en ste nen op de Rode Planeet. Zodra The Pathfinder - eigenlijk een drietal uit staal en grafiet op gebouwde eenheden - voet zet op de oppervlakte van de planeet, moet er een karretje, de Mars Ro ver, naar buiten rollen. Dit voer tuig zal dan een week lang on derzoek doen naar de samenstel ling en de grootte van stenen, puin en stof in het Ares Valles- gebied op Mars. Ook zal er gespeurd worden naar een teken van leven. „Zou zich op Mars ooit leven hebben ont wikkeld? Dat is een van de vra gen waarnaar wij zullen gaan kijken," zei een Nasa-woord- voerder in Pasadena. Volgens de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie zal het onder zoek van de Rover „uiteindelijk leiden tot een reis van mensen naar de Rode Planeet". De laat ste keer dat Nasa een expeditie naar Mars stuurde, was 21 jaar geleden. Toen landde de Viking- lander op onze buurplaneet. Ondertussen is de spanning in het vluchtleidingscentrum zicht baar toegenomen. Is het werk van drieëneenhalf jaar voor niets geweest? De meeste zorgen maakt men zich over de lan- dingsplaats. Hoe zijn de omstan digheden op de plek waar de op 4 december vorig jaar gelanceerde'' Pathfinder zal neerkomen? Over leeft die de klap? Het is voor het eerst dat een ruimtevaartuig op een ander he mellichaam landt, zonder er eerst omheen te hebben gevlo gen. De Pathfinder vliegt recht streeks op zijn vooraf gekozen doel af en stormt met een snel heid van bijna 27.000 kilometer per uur de atmosfeer van Mars binnen. Het is ook voor het eerst dat er airbags, zoals in auto's, worden gebruikt om de val van een ruim tevaartuig te dempen. Enkele tientallen luchtkussens, gemaakt van materiaal dat ook in kogel vrije vesten wordt gebruikt, zul len de Rover geheel omvatten. In principe moeten zij een klap van bijna 100 kilometer per uur kun nen weerstaan. Het is de bedoe ling dat het ruimtevaartuig als een bal neerkomt en na enkele keren stuiteren uiteindelijk tot rust komt. De landing staat gepland voor vanavond tussen 18.12 en 22.20 uur. Om één uur vanacht moet dan een soort loopplank neerda len, waarlangs de dertig centi meter hoge, zestig centimeter lange en 45 centimeter brede Mars Rover naar buiten komt en met zijn zes roestvrij stalen wie len met stekels het oppervlakte oprijdt. De levensduur van de kleine Ro ver is kort, slechts een week. Het moedervaartuig moet in totaal een maand lang beelden opne men en naar de Aarde terugzen den. De foto's van Mars zijn straks te bewonderen op de Internet-site http://mpfwww.arc.nasa.gov/de- fault.html/ Model van de Pathfinder en de Mars Rover (inzet) foto's reuter Op 7 en 8 juli vergadert de Navo tijdens een tweedaagse top over uitbreiding. Hongarije, Tsjechië en Polen worden tijdens deze bijeen komst in Madrid uitgenodigd om toe te treden. Voorafgaand aan 'Madrid' een serie ver halen over de nieuwe leden. Wat hebben ze de Navo te bieden en welke hindernissen hebben ze nog te overwinnen? Vandaag Tsjechië. Door Erwin Tuil Praag - Al snel na de Fluwelen Schei ding van Slowakije eind 1992, riep de Tsjechische regering dat ze klaar wa ren voor de Navo. Want met hetzelfde tempo waarmee de Tsjechen hun eco nomie omturnden, reorganiseerden ze de krijgsmacht. De toenmalige minister Antonin Bau- dys sloeg zich graag op de borst voor de resultaten. Binnen de kortste keren stonden 143 van de 150 generaals uit de communistische dagen op straat. De krijgsmacht was met een derde inge krompen en er werden burgers aangeno men in een leger dat tot 1990 een staat in een staat was, waarin zelfs de stoker of schoonmaker derde klasse een dienst plichtige was. Maar terwijl het Navo-lidmaatschap dichterbij komt, blijkt dat het Tsjechi sche leger toch nog niet zo gereed is als Baudys in 1993 wilde doen geloven. Het Engels, voertaal bij Navo-oefeningen, wordt door te weinig officieren beheerst. Sterker nog, het taaiprogramma faalt in het bescheiden doel om 465 officieren in 1999 voldoende Engels te laten beheer sen. Met nog twee jaar te gaan, hebben de vijf Engelstalige leerkachten nog 411 leidinggevenden onder handen te ne men. Daarnaast maakte de personeelschef van het Ministerie van Defensie, Zdenek Zezula, eind juni bekend dat dertig pro cent van de werknemers, onder wie ve len die door de Navo zijn opgeleid, het contract niet uitdient en overstapt naar het bedrijfsleven. Zezula uitte de waar schuwing dat de leegloop al geleid heeft tot incapabele officieren op te hoge pos ten en weet het aan de arbeidsvoorwaar den en het imago van het leger. Zezula werd deze week zelf ontslagen, omdat het ministerie hem verantwoordelijk acht voor de problemen. Terwijl premier Vaclav Klaus de afgelo pen jaren in internationaal verband de blaren op zijn tong lobbyde voor het Na vo-lidmaatschap, verzuimde hij de eigen bevolking voor te lichten over het nut en onnut van de verdragsorganisatie. Daar om weten veel Tsjechen wel dat ze lid worden, maar nog niet waarvan. De steun voor lidmaatschap is daarom lager dan in Polen en Hongarije. Met pijn en moeite is de steun onlangs eindelijk bo ven de vijftig procent uitgekomen. Met vijf miljoen inwoners is Tsjechië het kleinste nieuwe Navo-lid. Het is tevens de oudste democratie in de regio. Bohe- men had de eerste universiteit in de re gio (die van Praag), de eerste geschreven grondwet in Europa en de eerste kerk hervormer, Jan Hus die de brandstapel vond, voordat Maarten Luther ging spij keren. Ook de Tsjechen hebben, net als de Hon garen en de Polen, hun ervaring met overheersingen. Driehonderd jaar maakten de Oostenrijkers de dienst in Bohemen en Moravië uit, totdat de Eer ste Wereldoorlog in 1918 de Oostenrijks- Hongaarse Dubbelmonarchie wegvaag de. Het betekende ook het einde van het Hongaarse bewind in Slowakije. De nieuwe Tsjechoslowaakse Republiek koos voor de filosoof, journalist, geleer de en democraat Tomas Masaryk als president. Tegelijkertijd kwam Honga rije, na een korte communistische perio de, onder het reactionair-conservatieve regime van admiraal Miklós Horthy. Po len zocht na twee eeuwen van non-exi stentie ploeterend onder de hoede van maarschalk Jozef Pilsudski naar een nieuw bestaan tussen Duitsland en Sov jet-Rusland. Daarmee was Tsjechoslowakije een bui tenbeentje en Tsjechië is dat in zeker zin nog steeds. Tijdens het communisme kende het een repressiever regime dan andere Sovjet-satelietlanden. Opstan den, als de Praagse Lente in 1968 en de Fluwelen Revolutie waren in hoge mate geweldloos en intelligent. Sinds de Boheemse adel in de zeventien de eeuw door de Oostenrijkers werd ver moord of verdreven, nam de intelligent sia de rol van geweten der natie over. De rol die schrijvers als Havel en geleerden als Masaryk hebben in het democratisch proces is daarom niet verwonderlijk. Tsjechen respecteren en houden van hun intellectuelen. Het buitenbeentje Tsjechië heeft zich onder Klaus een reputatie verworven als schoolvoorbeeld voor succesvol trans- formatiebeleid van communisme naar markteconomie. Dat imago kraakt in middels in haar voegen. Want omdat diezelfde regering op te grote voet leef de, verzuimde de financiële sector te re guleren en de hervormingen niet afrond de, verkeert de economie in een crisis. Critici wijzen verder op het ego en de in flexibiliteit van de premier als obstakel voor verdere ontwikkeling. Klaus, een fervent aanhanger van het rechts-liberale Thatcherisme, is niet in staat om de sociale factor in zijn beleid te betrekken. De premier toont zich ongevoelig voor sociale onrust en wijkt geen millimeter van zijn 'markteconomie zonder franje'. Klaus is daarom een geliefde slachtoffer voor spot. Zoals deze: „Wat is het ver schil tussen Klaus en God? De laatste waagt het niet om te denken dat hij Klaus is." Met vuur spelen is iets voor dwazen of pyromanen. Behalve intf, handel. Daar zijn het niet alleen gestoorden, maar net zo vaakgs. wetenloze winstmakers die zo opereren. Wat de risico's en degt volgen ook zijn, zij spelen hun criminele spel. Want geld, veel gefo valt op een gemakkelijke wijze binnen te halen. Dat is de beste kenschetsing van het gedrag van de Vlaamse vlees maffia. Al sinds de tijden van de gewezen eerste minister Van dei Boeynants geldt het Belgische vleesmilieu als een weinig scrupy leus gezelschap, de moord op een actieve hormoonbestrijderheet die slechte naam versterkt. De illegale handel in Brits vlees en dj daarmee samenhangende fraude die nu aan het licht gekom» zijn, bevestigen het beeld. Hier is geen sprake van onwetendheid of onachtzaamheid, hef, volstrekte gewetenloosheid, leder, zelfs de meest onschuldige sument is op de hoogte van de gevaren van BSE. ledereen wen waarom er wereldwijd een verbod op export van Brits rundvlees afgekondigd is. Het risico van uitbreiding der ziekte en van Üi smetting met de dodelijke hersenaandoening Creutzfeldt-Jacob te groot. Wie desondanks Brits vlees op de markt brengt, kan nie; anders dan een crimineel genoemd worden. Toch is het te eenvoudig de schuld alleen af te schuiven op het mis dadige deel der mensheid. Ook de autoriteiten, vooral de Britse, treft blaam. Waar met simpele trucs veel geld te verdienen valt slaan criminelen nu eenmaal toe. Dat behoren bestuurders en trole-instanties te beseffen. Wie dat niet wil inzien, is niet al naïef, maar ook verwijtbaar dom. De Britse controle op export blijkt te beperkt. Daarover moet de EU zich druk maken. Vervolging van de vleesmaffiosi is gebod® maar druk op Londen om de grenzen beter te bewaken is eva hard vereist. Bonn - Slechts een op de vier Duitsers wil dat Helmut Kohl aan blijft als bondskanselier. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek. Meer dan de helft van de ondervraagden geeft de voorkeur aan de sociaal-democraat Gerhard Schroder, premier van de deelstaat Niedersachsen. Tirana - De Albanese minister van Binnenlandse Zaken, Belui Celo, is naar zijn land teruggekeerd en heeft gisteren premier Bashkim Fino zijn ontslag aangeboden. Celo verklaarde dat hij daags na de verkiezingen van zondag om persoonlijke redenen naar Athene was gevlogen, omdat zijn dochter daar ziek was. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) waarschuwde president Berisha en de politieke partijen dat ze het verkiezingsproces niet moeten dwarsbomen. OVSE-gezant Vranitzky beschuldigde de autoriteiten ervan de telling van de stemmen te belemmeren. Kirikkale - Een Turkse wapenfabriek in Kirikkale is gisteren door een reeks explosies vernietigd. Een persoon kwam om het le ven en honderden personen raakten gewond. Uren nadat de auto riteiten hadden vastgesteld dat de situatie onder controle was, deden zich nog twee krachtige explosies voor, waarbij een burger door granaatscherven om het leven kwam. De explosies brachten papiefeteweeg ondersde 47,5.000 inwoners. Öünchen - Uit meer dan arièhonderd inzendingen is de docu mentaire film 'Stalin had een burg beloofd' van Gerard Jacobs en producer Ruud van Breugel gisteren op het filmfestival in Mün- chen bekroond met de Golden Award. „Zelden is een zo indria- gend beeld geschetst van het Russische totalitaire en moorddadi ge systeem," aldus de jury. Tokyo - De Japanse autoriteiten hebben gisteren de schatting over de hoeveelheid weggelekte olie uit de supertanker Diamond Grace in Tokyo Bay verlaagd tot in totaal 1.315 ton (9.800 vaten) Dat is ongeveer een tiende van de eerdere schatting. Valencia - Bij een brand op een scheepswerf in de Spaanse stad Valencia zijn gisteren negentien arbeiders omgekomen. Zeker twaalf anderen raakten gewond, van wie twee ernstig. De brand brak uit in het benedenruim van het Noorse schip Proof Spirit, dat op de werf wordt gebouwd. Tijdens het tanken was er brand stof gelekt, die door een vonk in de machinekamer vlam vatte. Van onze correspondenten Brussel/Londen - Ten minste 1.600 ton Brits rundvlees is ille gaal geëxporteerd naar Nederland. Een deel daarvan is via ons land doorgevoerd naar Rusland en Egypte. De Europese Com missie verdenkt Belgische bedrijven ervan de stempels en pieren voor de export te hebben vervalst. Autoriteiten in het Spaanse deel van Baskenland hebben gisteren dertien ton Brits rundvlees in be slag genomen, dat illegaal is geëx porteerd. Ook in het Zuid-Spaan se Murcia is een ton Brits vlees ge confisqueerd. De Spaanse autori teiten vermoeden dat in de regio in totaal twintig ton illegaal geëx porteerd vlees ligt opgeslagen. De lading zou via België en Neder land in het Baskenland terecht zijn gekomen. Spanje kondigde aan de grenzen te sluiten voor vleesproducten uit België. Leden van de Europese anti-frau de brigade en Belgische autoritei ten hebben gisteren huiszoeking verricht bij een vleesverwerkend bedrijf in het West-Vlaamse Win- gene. De algemene inspectiedienst en de douane hebben bevestigd dat in Vlissingen 700 ton Brits rundvlees in beslag is genomen. Volgens de woordvoerder van de Europese Commissie is nog niet duidelijk waar de overige 900 ton vlees naartoe is gegaan. Er zijn aanwijzingen dat deze partij met behulp van Franse en Spaanse ex porteurs is doorgevoerd naar Rus land en Egypte. De inbeslaggenomen partij vlees had de benodigde stempels om in het Verenigd Koninkrijk vrij te worden verhandeld. De Commis sie meent daaruit te mogen den dat het om niet gaat om te- smet vlees. Sinds 27 maart 1996ij een wereldwijd exportverte» voor Brits rundvlees van te" wegens de koeienziekte BSE. De krant De Morgen noemde gis teren BV Lefebre in Moeskroen® Tragex-Gel in Wingene als gische bedrijven die bij de vleess mokkel betrokken zouden zijl Achter Tragex-Gel en Lefebvtf zitten kopstukken van de West- Vlaamse vleesmaffia. Er zijn""" wijzingen dat Tragex-Gel vlees in een Belgische verpakM naar Vlissingen heeft vervoer! Het Brits vlees was zogenaam11 van Belgische origine, om de aftej mers te misleiden. Tragex- ontkent de beschuldigingen spreekt van een 'enorme blunder Denemarken heeft bekend gf maakt dat het een ton Brits run»- vlees heeft ingevoerd en ook eer Portugese krant schreef gister® dat Portugal het verbod heeft om zeild. De woordvoerder van de Europes Commissie herhaalde dat de specties in Groot-Brittannië m' betrekking tot de exportverg® ningen manifest onvoldoende w De Britse autoriteiten zijn een derzoek begonnen naar vleesexporten. Van onze verslaggever Hoofddorp - Microsoft Euro pe heeft het afgelopen jaar in Europa voor zevenenveertig miljoen gulden aan illegale producten in beslag genomen. Het ging om zo'n duizend ille gale of gekopieerde computer programma's, cd-roms en ap paraten. Voor het eerst zijn ook gevange nisstraffen uitgedeeld voor het schenden van het auteursrecht op software. Dit gebeurde onder- Rotterdam (anp) - De opspo de Nederlandse Vereniging v kort. „Opsporingsdiensten do indruk dat er nogal wat ma Oskam van de Nove. Hoewel de vereniging geen volle dig beeld heeft van de zwendel gaat de organisatie ervan uit da de overheid jaarlijks door zwart praktijken honderden miljoene guldens minder in kas krijgt a- accijns en heffingen op diesel e overige brandstoffen. De bonafi de bedrijven lijden er ook onder „En dat terwijl de marges in onz branche door het grote aanbod a klein zijn." Dat er nog steeds fraude op grot schaal voorkomt, leidt de Nove a uit de extreem lage prijzen waar voor brandstoffen op de mar' komen. Die liggen soms benede de inkoopprijs. Vier jaar gelede schakelden oliehandelaren zei detectives in om fraude op te spo ren. „De onrustbarende informa tie die daaruit kwam, gaven w door aan de opsporingsinstan ties," zegt Oskam. Door hoge olieprijzen als gevol van bijvoorbeeld meer accijns i het steeds lucratiever om te sjoe melen. De fraudeurs zijn volgen Oskam steeds sluwer in h Van onze verslaggever Antwerpen - Het wordt voor en moeilijker om de milieup schrijft de directie van de Leefmilieurapport 1996. Het chemiebedrijf zag de produ tie vorig jaar met 6 procent sti gen, terwijl de absolute 'milie' impact' (gestorte afvalstoffe emissies in lucht en water) m drie procent daalde. Relatief (p ton productie) daalde de impa met tien procent. De daling van de milieu-impa begint af te vlakken, constatee de directie, terwijl de kosten vo milieu en veiligheid flink blijv stijgen. De opmerking dat h moeilijker wordt om het milie" Van onze verslaggever Dongen - PLM Glasindustr in Dongen gaat nauw same werken met de fabriek v PLM in het Duitse Bad M'~ ster. Het betreft samenwe king op het gebied van pr ductie, ontwikkeling, mark ting en inkoop. Een woordvoerder van PLM Dongen verwacht niet dat str kere samenwerking gevolg heeft voor het personeelsbesta bij beide fabrieken. In Dong werken 550 mensen, in Bad M ster circa 800. De huidige directeur van P~ Dongen, A. van der Walle, kriJ de supervisie over beide fab ken. Hij wordt managing direct Central Europe van de glasdivi van PLM. Onder Central Euro verstaat PLM (een Zweeds co cern) Duitsland en de Benel' voorlopig blijft Van der W" ook directeur in Dongen. Maar verwachting is dat er over e Jaar een nieuwe plantmana aantreedt. De intensievere samenwer' tussen de Duitse en Nederlan fabriek moet onder meer de k ten drukken. Dit is hard no voor PLM omdat door een gr overcapaciteit op de glasnr ue prijzen flink onder druk sta De winst van PLM Dongen daardoor al enkele jaren terug open. Ook voor dit jaar wo slechts een marginale winst v wacht, r

de Stem | 1997 | | pagina 4