Plan voor meer opvang buiten school 4We zitten het virus op de hielen' Schiphol moet overschrijding geluidsnormen tegengaan' Hoogste kranen tillen zwaarste dak OM stevig in zadel in zaak Etiënne U. I )e^e|Hd Peper, 6niet gewend een topmanager zo te moeten souffleren' A2 DE STEM BINNENLAND A3 ^prs v®7 zw. 20.000 extra plaatsen BINNENLAND KORT 35 miljoen voor externe adviseurs Wachtgeldperiode werklozen verdubbeld 10 procent sigarettenomzet illegaal Experiment met afkicken onder narcose Ministerie: prijs water kostendekkend Onderzoek naar 'Japanse Ereschulden' 7500 gulden voor Knil-veteranen Claim voor niet-aborteren 130 Amsterdamse ambtenaren corrupt G 4 JULI 1997 11 VRIJDAG 4 JULI 1997 rittannië en Ierland: lijke overgang naar wat r en minder nat weer. emperatuur van 15 plaatselijke in Sehot- 120 rond Londen, en Luxemburg: Wat zon ok kans op enkele buien, emperatuur meest iets e 20 graden, en Midden-Frankrijk; in de oostelijke depar- en wat zon, in het wes- uiige regen. Zaterdag e neerslag door naar het en krijgt het westen at zon. Middagtempera- ond 20 graden, vrijdag mnecy -bij zonneschijn- graden hoger, rankrijk: Met name in stelijke departementen ar stevige buien, in het sten geregeld zon en gend droog. Maxima graden in het westen tot de 25 ten zuiden van Ly- al: Flink wat zon en stij- an temperatuur. Maxima ag op veel plaatsen rond den. e: Langs de Golf van Bis- og vrij lang wolkenvel- n plaatselijk regen. Ver link wat zon en droog, agtemperatuur aan de 's tussen 25 en 30 graden, e noordkust rond 20. rische Eilanden: Flinke den met zon en droog, agtemperatuur ongeveer aden. rca en Ibiza: Geregeld maar misschien ook een Tddagtemperatuur tegen graden. In het noorden soms nog egen- of onweersbui. Ver- eel zon. Middagtempera- van 29 graden in het noor- en langs de westkust tot cht boven de 35 in het oos- enland en Kreta: Veel Boven de Egeische zee er wind. Maxima tussen n 35 graden, zaterdag lo- wellicht 40 graden, sland: Soms wat zon, maar steeds kans op enkele re- of onweersbuien. Met na- de oostelijke deelstaten vrijdag flink wat regen n. Middagtemperatuur t tussen 17 en 23 graden, tserland: Vooral in het en en noorden aanhouden- ans op enkele regen- of on- rsbuien. Zaterdag rond Lo- o zonnig. Middagtempera- meest tussen 23 en 27 gra- tenrijk: Enkele,..rggen- of eersbuien. In het oosten en oosten ook goede kans op zon. Middagtemperatuur dag van 23 graden in Tirol 28 in Karinthie; zaterdag al iets lagere temperatu- 6 TELEFOONTJE T u* dit spelletje bellen we een kend persoon. Zijn of haar am is in het telefoonnummer rstopt. Een 2 in het nummer aat voor de letter A, B of C etc. ie bellen we? -2-7-8 3-3 4-7-2-2-3 plossingen van gisteren: ryptogram: orizontaal: 1. Kijkers; 4. spari ng; 6. clip; 8. bint; 9. Keulse öt. rtikaal: 1. Kas; 2. kraai; 3. nd; 5. genoot; 6. coke; 7. pols; beer. isitekaartje: R. Lokgras uit Epe 'koperslager'. Amsterdam/Den Haag (anp) - De «roei van Schiphol gaat zo snel dat er forse maatregelen noodzakelijk zjjn om dit jaar binnen de wettelijke i geluidszones blijven. Zo heeft het nachtelijk vliegverkeer in april de norm reeds overschreden. Minister Jorritsma van Verkeer meldt dit in de voortgangsrapportage PKB Schiphol en Omgeving. Het rapport is >pgesteld met de provincie Noord-Hol land, de gemeenten Amsterdam en Haarlemmermeer, Schiphol, KLM en Spoorwegen. Schiphol moet nu van Jorritsma met voorstellen komen om zone-overschrij ding tegen te gaan. Ook moet de lucht haven het gebruiksplan veranderen. Aangezien de positie van de bewoners van Zwanenburg in het geding is, heeft Jorritsma advies gevraagd aan de Com missie Geluidhinder Schiphol om over schrijding van de nachtelijke geluidszo ne ten noordwesten van de Zwanen- burgbaan te voorkomen. Jorritsma stelt verder dat de vijfde baan nog steeds in 2003 gereed kan zijn, on danks de opgelopen vertraging bij de behandeling van de bezwaarschriften. De minister maakt wel een voorbehoud waar het gaat om de proceduretijd bij de Raad van State. Verdere vertraging brengt het gebruik van de vijfde baan in 2003 in toenemen de mate in gevaar. Door de snelle groei van het vliegver keer is meer inzicht nodig in de effecten op milieu en economie, aldus Jorritsma. In het voorjaar van 1998 komen resulta ten beschikbaar die meer duidelijkheid geven over geluidhinder, externe veilig heid, lokale luchtverontreiniging en werkgelegenheid rondom Schiphol. De zomer van 1997 wordt de drukste die Schiphol ooit heeft gekend. De luchtha ven verwacht in juli, augustus en sep tember in totaal bijna negen miljoen passagiers. Het oude record dateert van vorig jaar: 8,1 miljoen. Augustus is de maand met de meeste reizigers: drie miljoen. De drukste dag is vrijdag 8 augustus met 110.000 passa giers. Het is voor het eerst dat het er op één dag meer dan honderdduizend rei zigers zijn. Om de drukte in goede banen te leiden, is onder meer het Tax Free-gebied aan gepast. De oppervlakte daarvan neemt met 30 procent toe. Schiphol loopt daarmee vooruit op een grootscheepse renovatie van de centrale lounge en de verbreding van de D-pier. Het project begint in 1998 en is in 2000 klaar. |dza uGA jood 'siu! do paA ';ad uga do; 's>|U|| daat6pu6 Den Haag (anp) - De komende drie jaar komen er ongeveer 20.000 plaatsen voor buitenschoolse opvang bij. Dit heeft het kabinet gisteren besloten. Met het voorstel is 160 miljoen gulden gemoeid. Het was al be kend dat het kabinet dit bedrag wilde uittrekken voor uitbreiding van de naschoolse kinderopvang. Het is nog niet bekend hoeveel de gemeenten per opvang plaats krijgen. Het ministerie van VWS gaat een stimuleringsmaatregel buiten schoolse opvang opstellen. Via deze regeling kunnen de gemeen ten geld krijgen. Begin jaren ne ig zette de toenmalige minis ter van WVC, d'Ancona, een ver gelijkbare maatregel op voor kin deropvang tot vier jaar. De maat- Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) heeft gisteren de vertrouwelijke stukken die betrekking "hebben op het conflict rond de Rotterdamse korpschef Brinkman vrijgegfeVen.' Dé persoonlijke briefwisselingen, notulen van besloten vergaderingen en geheime adviezen geven een ont luisterend beeld van de ruzies in de Maasstad: „De actie van de ondernemingsraad is onbehoorlijk, over haast, opportunistisch en mist elke redelijke grond." (Korpschef Brinkman op 13 mei in een brief aan burgemees ter en korpsbeheerder Peper) „Er bestaan communicatiestoornissen tussen de korpschef en de ondernemingsraad en de bonden die door sommigen als ernstig worden gekwalificeerd." (de burgemeesters Jan sen en Broekhuis, 14 mei) „De huidige ondernemingsraad zou gelet op haar instelling en onverzoenlijkheid in het belang van het korps indringend moeten worden verzocht af te treden." (Brinkman in brief aan Peper, 26 mei) „Alles wat door de ondernemingsraad en bonden kan wor den aangegrepen om emmers bagger over hem uit te storten, moet uit de tekst worden verwijderd." (Notulen van verga dering burgemeesters regio Rotterdam in aanwezigheid van Brinkman, 2 juni) „De korpsbeheerder antwoordt dat het niet aan de korps chef te bepalen is wie deel uitmaken van de korpsleiding. De korpschef geeft opnieuw aan dat hij het oneens is met som mige voorstellen." (Notulen 2 juni) „De korpsbeheerder merkt op zeer geschokt te zijn. De korpschef moet beseffen dat hij in een andere wereld leeft." (Notulen 2 juni) „Hij gaat kris-kras door alles heen, sticht verwarring en in terpreteert gesprekken anders dan zijn gesprekspartners." (Hoofdofficier van Justitie De Wit over Brinkman in verga dering 5 juni) „De korpsbeheerder antwoordt dat hij heel lang de korps chef heeft gesteund maar dat hij inmiddels de situatie van de korpschef onhoudbaar acht.(Notulen vergadering 5 juni) „Zeer geachte heer Brinkman. Heden heeft de korpsbeheer der van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond ons meege deeld dat het vertrouwen van hem en het regionaal college in u onherstelbaar is beschadigd." (Brief van Dijkstal, 6 juni). „De korpschef geeft aan dat hij nog steeds als korpschef wil blijven functioneren; in zijn ogen is het incident van 2 juni huiten proporties opgeblazen." (Notulen, gesprek Brinkman topambtenaar Dijkstal, 9 juni) „Wij concluderen dat een korpschef, wie het ook zij, te wei- jhg kans van slagen zal hebben als geen maatregelen terza ke worden getroffen." (Uit advies Commissaris der Konin- Sffl Leemhuis en procureur-generaal Docters van Leeuwen ton Dijkstal, 12 juni) »hi de loop van april tekenen zich duidelijk signalen af die lijns inziens verwijzen naar een (psychische) gesteldheid en gezindheid die tot onberekenbaar en instabiel gedrag lei den." (Peper over Brinkman in brief aan Dijkstal, 17 juni) „Tientallen uren heb ik de afgelopen maanden extra besteed aan de coaching van de korpschef. Ik was en ben niet ge- ®end een topmanager zo te moeten souffleren, begeleiden en sturen." (Peper in brief aan Dijkstal, 17 juni) „De korpschef deelt mee dat er sprake is van een complot te gen hem onder leiding van regionale vakbondsbestuurders ook van hoge politiefunctionarissen uit andere politiere gio's." (Brief van Peper, 17 juni) „Meer dan te luisteren naar zijn bevoegd gezag lijkt hij in de an te zijn c.q. aan de hand te lopen van een zelf gekozen goeroe, die door hem wordt beschreven als een man met bij zondere inzichten en gaven.(Brief Peper) „Zou hij psychisch zijn ingestort? Zou hij zijn ontslag willen Menen? Of zou hij de terugweg naar Defensie inslaan?" (Brief Peper) regel was zeer succesvol. Er kwa men duizenden plaatsen bij. De kinderen die gebruik maakten van de extra plaatsen gaan nu naar school. Ouders worden ge confronteerd met lange wacht lijsten. Minister Melkert (Sociale Zaken) en staatssecretaris Terps tra (Welzijn) willen voorkomen dat vrouwen stoppen met werken omdat er geen opvang is. Naar schatting twaalfduizend kinderen wachten op een plek voor naschoolse opvang. De ver wachting is dat de vraag zal toe nemen naarmate er meer plaat sen komen. Het Gelredome is in het voorjaar van 1998 gereed. Arnhem (anp) - De bouwers van het sta dion Gelredome in Arnhem zijn er giste ren door kleine technische mankementen en de stevige wind niet in geslaagd om het dak in één dag te plaatsen. De eerste dakhelft lag gisteren aan het eind van de middag op zijn plaats. De tweede helft volgt vandaag. Drie van de grootste mobiele hijskranen van Europa waren gisterochtend begonnen aan het ophijsen en plaatsen van de; twee-dakde len van het in aanbouw zijnde stadion. De dakdelen wegen elk 530.000 kilo en vormen daarmee het zwaarste dak van Nederland. Op het Gelredome komen op 27 meter hoogte twee halfronde schaaldaken van elk 124 me ter lang en 44 meter breed. Het dak van het stadion kan open. Openen en sluiten van het dak kost in totaal een half uur. De dakdelen kunnen ook helemaal verduisterd worden, zodat in het stadion een black box ontstaat. De directie van Gelredome denkt dat dit vooral nuttig is vöor popconcerten. Gelredome moet volgend voorjaar helemaal klaar zijn. De Arnhemse voetbalclub Vitesse moet hier dan wedstrijden kunnen spelen zonder ME, hekken of grachten voor de tri bunes. Volgens voorzitter K. Aalbers kan de club in Gelredome de internationale aspira ties waarmaken. In het stadion worden in 2000 wedstrijden van het Europees Kam pioenschap voetbal gespeeld. Behalve het beweegbare dak heeft het sta dion een uitschuifbare grasmat en een ge avanceerd klimaatbeheersingssysteem, waarmee het gebouw voor allerlei doeleinden kan dienen. De stoelen op de tribunes zijn ge maakt van hergebruikte kunststof. Zonne collectoren zorgen daarnaast voor voldoende warm water voor zeshonderdduizend dou chebeurten. Amsterdam (anp) - De recht bank in Amsterdam heeft gis teren de bezwaren van advo caat mr. C. Korvinus tegen de gang van zaken in het onder zoek tegen vermeend drugs groothandelaar Etiënne U. verworpen. Daarmee zit het openbaar minis terie vooralsnog stevig in het za del in de strafzaak tegen U., bij genaamd De Generaal, voorma lig tweede man van de in 1991 vermoorde maffiabaas Klaas Bruinsma. De rechtbank wees een verzoek om U. vrij te laten af. Korvinus meent dat justitie te weinig gron den heeft om zijn 42-jarige cliënt nog langer vast te houden. U. werd vorig jaar december in Pa rijs aangehouden en vervolgens (op vrijwillige basis) aan Neder land uitgeleverd. Het college hield beslissingen aan op twee punten die Korvinus naar voren had gebracht. De raadsman heeft gesteld dat justi tie met drie in Amerika gedeti neerde afspraken heeft gemaakt die hen tot kroongetuigen zou den maken. Deze afspraken zijn niet getoetst, aldus Korvinus. Hiernaar is nader onderzoek no dig, meent de rechtbank. Nader onderzoek is volgens de rechtbank ook nodig naar het feit dat er in de zaak tegen U. af geluisterde telefoongesprekken zijn gebruikt uit het onderzoek dat eind jaren tachtig tegen Klaas Bruinsma liep. Dit in weerwil van de beslissing van de rechter-commissaris, in 1993, om deze banden te vernietigen. Kor vinus heeft tevens gesteld dat er 'besmet materiaal' is gebruikt - materiaal uit het onderzoek dat na de dood van Bruinsma tegen U. werd ingesteld. Dat zogeheten Delta-onderzoek, verricht door het IRT Noord- Holland/Utrecht, werd eind 1993 abrupt afgebroken toen bleek dat de politie de hand had gehad in het op de markt brengen van tonnen drugs, om aldus de orga nisatie-top in beeld te krijgen. Het dossier werd besmet ver klaard en belandde in de kluis. Korvinus heeft betoogd dat circa 25 rechercheurs uit het oude, ontbonden IRT zijn overgestapt naar het nieuwe team en dat zij de besmette informatie in hun hoofden meedragen. Alle overige bezwaren van de raadsman werden door de recht bank verworpen. Deze bezwaren kwamen er onder meer op neer dat de politie in het nieuwe on derzoek tegen U. niet over con crete verdenkingen beschikte. Ook Korvinus' verzoek om het Bruinsma- en het besmet ver klaarde Delta-dossier integraal aan de stukken toe te voegen, wees de rechtbank af. NA VIJF maanden varkenspest lijkt de aanpak van de epidemie eindelijk vruchten af te werpen. „We zitten het virus op de hielen," zegt drs. Cor Damen, sectordirec teur varkens van de Gezondheids dienst voor Dieren in Boxtel. Door Twan van Lierop HET LIJKT eindelijk de goede kant op te gaan met de bestrijding van de varkenspest, meent drs. Cor Damen, sectordirecteur var kens van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Boxtel. Waren er enkele weken geleden on geveer tweeduizend bedrijven verdacht van besmetting, nu zijn er dat nog slechts enkele tientallen. Ook is het aantal nieuwe pestge- vallen aan het dalen. Toch blijft Damen op zijn hoede. „Een uitbraak van pest in de Ach terhoek, dat zou afgrijselijk zijn." Wekenlang had Damen de handen vol aan het onderzoek van bedrijven die door contacten met het besmette KI-station in Wanroij mo gelijk de ziekte in de stallen hadden gekregen. „We moeten er van uit gaan dat KI een kleine rol speelt in de verspreiding van varkens pest," luidt zijn conclusie. „Ik houd het op hooguit één tot twee procent van de bedrijven die verdacht sperma hebben gebruikt." Vijf maanden varkenspest hebben verschei dene nieuwe inzichten over de ziekte opgele verd. Hield eerst vrijwel niemand rekening met de kans op besmetting via kunstmatige inseminatie, nu zijn de deskundigen daar hui verig voor. „Ook blijkt het virus van bedrijf naar bedrijf over te gaan zonder dat daarbij sprake is van aanwijsbaar dier- of menscon tact," zegt Damen, verwijzend naar het moge lijke risico van besmetting via de lucht over Cor Damen: 'Het gaat de goede kant op met de bestrijding van de varkenspest'. CLEMENS LE BLANC korte afstand. Vooral het tempo waarmee bedrijven de laat ste tijd geruimd kunnen worden, is volgens Damen bemoedigend. De grote problemen bij de destructie van varkens zijn achter de rug. „We zijn nu in staat een besmet bedrijf bin nen één dag te ruimen, preventieve ruimingen lukken binnen één week. Op enkele tientallen preventief geruimde bedrijven is achteraf be smetting vastgesteld, dus die aanpak werpt duidelijk vruchten af. Ook zijn varkenshou ders gelukkig uiterst alert op verschijnselen die op varkenspest kunnen duiden. We zitten het virus steeds dichter op de hielen. Damen blijft erop hameren hoe belangrijk hygiëne is bij de indamming van de varkens pest. „Daarin kunnen we niet streng genoeg zijn. Er zijn helaas nog steeds mensen die hy giëne lastig, tijdrovend of niet nodig vinden. Dat baart mij grote zorgen. Wat mij betreft zou iedere varkenshouder een grote ketting voor zijn bedrijf mogen leggen." Een hete zomer is de beste remedie tegen de epidemie, is een veelgehoorde opvatting. Da men gelooft daar niet zo in. „Het is waar dat het virus ultraviolet licht niet goed verdraagt. Ook sterft het bij warm weer sneller af in dood materiaal. Maar al met al is de invloed van de zomer beperkt. Veel belangrijker is dat je nu goed kunt reinigen en desinfecteren." Door de weerstand in Brussel maakt vaccina tie tegen varkenspest voorlopig weinig kans. Damen ziet wel mogelijkheden voor nooden- ting met een zogeheten markervaccin in de toekomst. „Daarmee kun je de ziekte snel in dammen en beperk je de kosten van algehele vaccinatie. Bovendien is een markervaccin veilig voor onze handelspartners, al moeten we ze daarvan nog zien te overtuigen." Minstens zo belangrijk vindt Damen een be tere organisatie van de varkenssector. „We moeten toe naar een perfect functionerend systeem voor identificatie en registratie van varkens. De hygiëne op de bedrijven moet naar een veel hoger niveau. Verder moeten we af van de spaghetti-structuur van de varkens houderij, waarbij iedereen contact heeft met iedereen. Voor het eerst maken we mee dat zo'n dicht geconcentreerd gebied besmet is met varkenspest. Daar kunnen we heel veel van leren." J MS «J V? Dit land telt 15 miljoen inwoners en vorig jaar werd er hier 3,7 miljard aan reclamedrukwerk uitgegeven. Een gezin van vier leden kreeg dus omgerekend 984 gulden aan krantjes, folders en direct mail door de brievenbus gepropt. Die rekensom klopt niet helemaal, want ook op adressen van alleenstaanden en kleine huishoudens komt nage noeg evenveel van die troep binnen, terwijl er met de juis te sticker op de deur vrijwel niets op de mat belandt. Ik heb het sommetje gemaakt om enigszins de omvang van het bombardement te schetsen waarmee de Neder lander wordt bestookt met als uiteindelijk doel het op wekken van zijn kooplust. 550 folders, brieven en brochures kreeg de gemiddelde Nederlander in '96 en bovenstaand gezin kreeg er dus zo'n 2200 te verwerken. Laat één zo'n drukwerkje nou eens een millimeter dik zijn, dan heeft dat gezin aan het eind van het jaar een stapel van dik twee meter hoog lig gen. Dat zijn bijna vier miljoen meer dan manshoge stapels die met pakweg een halve meter onderlinge tussen ruimte een papieren bos van een kilometer bij een kilo meter vormen of op elkaar getast 1000 keer de hoogte van de Mount Everest overstijgen. Hoop doet leven, maar zo'n hoop... MERIJN Den Haag - De gezamenlijke ministeries spendeerden vorig jaar 34,8 miljoen gulden aan het inhuren van externe organisatie-advi seurs en interim-managers. Minister Sorgdrager (Justitie) tekende voor de helft (15,9 miljoen) van het totale bedrag. Dit heeft minis ter Dijkstal (Binnenlandse Zaken) gisteren geschreven aan de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen van de Kamerleden De Graaf (D66) en Van der Ploeg (PvdA). Den Haag - De periode waarin werklozen wachtgeld ontvangen vóór ze in aanmerking komen voor een WW-uitkering, wordt ver dubbeld naar 26 weken. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. De maatregel was al eerder aangekondigd. Wachtgelduitkeringen worden gefinancierd met premies per bedrijfstak, terwijl de WW wordt betaald uit een landelijke premie. Volgens het kabinet legt de verdubbeling van de wachtgeldperiode de kosten van de werk loosheid in de sector waar ze veroorzaakt wordt, Zoetermeer - Ongeveer 10 procent van alle sigaretten die de consu ment bereiken, is afkomstig uit het illegale circuit. De afgelopen twaalf maanden heeft 38 procent van de detaillisten te maken ge had met aanbiedingen van illegale rookwaar. Dat blijkt uit gisteren in de actualiteitenrubriek Nova bekend gemaakte gegevens. Deze gegevens zijn het resultaat van een onderzoek dat de branche-or ganisatie voor de tabakshandel NSO heeft gehouden. Het aantal il legale sigaretten neemt de afgelopen jaren sterk toe, veronderstel de NSO al. I fT* Sint-Oedenrode - Vijftien verslaafden uit Oost-Brabant gaan nog deze maand beginnen met afkicken (ontwenning) onder narcose. Deze nieuwe methode wordt in Nederland voor het eerst experi menteel toegepast. De proef is een initiatief van verslavingszorg Novadic in Sint-Oedenrode, het Sint Joseph Ziekenhuis Veghel en de maatschap anesthesiologie Veghel. Zij willen onderzoeken wat de voordelen van de methode zijn en of ze een vaste plaats moet krijgen in de verslavingszorg in heel Nederland. De feitelijke ont wenning door middel van narcose duurt maar acht uur en vindt plaats in het ziekenhuis van Veghel. Er zit echter een uitgebreid voortraject en een langdurige nazorg aan vast. Den Haag - De prijs van drink- en industriewater moet slechts kos tendekkend zijn. Juridische mogelijkheden om op te treden tegen commerciële activiteiten met water ontbreken echter. Dat veran dert mogelijk bij de nieuwe Waterleidingwet. Dat blijkt uit een reactie van het ministerie van Vrom op de Gelderse 'drinkwateraf- faire' waarbij de commerciële Nuon weigert haar drinkwateracti viteiten onder te brengen in een niet naar winst strevend Gelders waterleidingbedrijf. Den Haag - Er komt een diepgaand onderzoek naar het financieel beleid van de Stichting Japanse Ereschulden in Den Haag. De be langenorganisatie van de slachtoffers van de Japanse bezetting tij dens de Tweede Wereldoorlog blijkt voor het eerst sinds haar op richting (april '90) met een exploitatietekort, te weten 86 mille, te kampen. Dat heeft woordvoerder R. Ungerer van de Stichting Ja panse Ereschulden gisteren bevestigd. Registeraccountant KPMG heeft zeer recentelijk in een toelichting op de jaarrekening 1996 de Stichting JES gewaarschuwd voor de financiële gevolgen van een ongewijzigd bestuursbeleid. De belangenorganisatie leeft op te grote voet. Den Haag - Knil-veteranen kunnen aanspraak maken op een een malige uitkering van 7500 gulden. Beroepsmilitairen die tussen de vijf en vijftien jaar in het voormalig Nederlands-Indische leger ge diend hebben, komen voor het bedrag in aanmerking. Verdere voorwaarden zijn dat de KniTers na hun diensttijd naar Nederland zijn teruggekeerd en voor hun dienst geen pensioen krijgen. De ver wachting is dat 1470 veteranen een beroep zullen doen op de rege ling. Ook weduwen, mits zij gedurende de diensttijd met de KNIL- militair waren getrouwd, mogen een aanvraag indienen. Naar schatting 330 vrouwen zullen dat doen. Daarmee komen de totale kosten op twintig miljoen gulden. Den Haag - Een nog nader te benoemen deskundige moet van de rechtbank in Den Haag uitzoeken of het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) terecht heeft geweigerd een vruchtwaterpunctie uit te voeren. Het gaat om een onderzoek bij de moeder van de nu 3-ja- rige zwaar gehandicapte Kelly Molenaar. Het meisje heeft via haar ouders het ziekenhuis aangeklaagd omdat ze niet is geaborteerd. Kelly eiste daarom op 15 mei voor de rechtbank in Den Haag een schadevergoeding. Ook haar ouders willen geld van het AZL. Het gaat hierbij om een vergoeding voor de kosten voor de medische verzorging van Kelly en om smartegeld. De raadsman van het gezin Molenaar, mr. F. Kloppenburg, heeft tijdens de zitting in mei nog geen concrete bedragen genoemd. Amsterdam - De afgelopen vijf jaar hebben meer dan 130 Amster damse ambtenaren zich schuldig gemaakt aan fraude, corruptie of ander onbehoorlijk gedrag. En dat cijfer is niet compleet, zo blijkt uit een brief van burgemeester Patijn en wethouder G. ter Horst aan een raadscommissie. In de brief staat dat het aantal onoirbare praktijken is opgelopen van 14 gevallen door 18 ambtenaren in 1992, tot 16 gevallen door tenminste 22 in 1995 en 27 zaken waar bij 60 van de in totaal 24.000 lokale overheidsdienaren betrokken waren vorig jaar.

de Stem | 1997 | | pagina 3