'Peper fout in affaire Brinkman' u rX&tÊB étKmm »CHI JGEI CP'86 wil Vlaamse extremisten in Terneuzense raad Kabinet wil tol bij grote steden heffen Elke twee jaar een nieuwe Carisma. deStem Botsing van twee treinen leidt tot grote ravage 6 Rel vakantiegeld kan staat 7 miljard kosten' 30- ^sebibuo^^ AG B LAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Boris Becker neemt afscheid Slachtoffer ontucht krijgt één miljoen 'Absolute gekte' op effectenbeurs 0 mm'V" Hard oordeel raad Rotterdam p marree meubel Raad neemt Peper op de korrel ^ODELBV-^ DE STEM 8 "71031 1 "000218" I I I I 137e JAARGANG VRIJDAG 4 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Surplus A2 A3 A4 A5 A6 BI t/m B3 C1 t/m C4 D1/D2 RTV-programma's D3 Londen - Wimbledon 1997 was de 14e en laatste voor Boris Becker. De 29-jarige Duitser verklaarde gisteren na zijn nederlaag in de kwartfinale tegen Pete Sampras (6-16-7 6-16-4) dat hij niet langer op de Grand Slams zal spelen. „Ik voel dat ik de kracht niet meer bezit om de hele weg af te leggen. Ik speel alleen nog in gewone ATP-toernooien, die hooguit zeven dagen duren," zei de winnaar van 1985, '86 en '89. Sampras komt in de halve finale uit tegen de Australiër Wood- In de andere halve finale speelt de Fransman Pioline tegen Michael Stich. Bij de vrouwen de finale tussen Hingis en Novotna. Jacco Eltingh en Paul Haarhuis hebben de laatste vier in het dubbel bereikt. De als tweede geplaatste combinatie versloeg e Australiërs Philippoussis i Rafter in vijf sets, 4-6 7-5 3-6 6-310-8. Leeuwarden (anp) - De recht bank in Leeuwarden heeft een 39-jarige man uit Amsterdam ruim één miljoen gulden schade vergoeding toegekend. Tussen zijn 8e en 16e jaar is hij seksueel misbruikt door zijn stiefvader uit jUlst. De stiefvader is echter al overleden. Omdat de erfgenamen n afstand van de erfenis heb- i gedaan, draaien zij op voor declaim. Het is zeer uitzonderlijk dat een rechter zo'n hoge schadevergoe ding aan een ontuchtslachtoffer toekent. Door psychische proble men na het misbruik moest de man zijn studie psychologie af breken en kan hij niet werken. De rechtbank acht aannemelijk dat Amsterdammer hierdoor een miljoen gulden slechter af is. Advocaten die vaak slachtoffers van incest bijstaan, reageren po sitief op het vonnis, maar de hoogte van het schadebedrag wekt verbazing. Als dat een trend wordt, zien zij ook nadelen: ver dachten zullen niet meer gemak- felijk bekennen en hun advoca ten zullen de slachtoffers harder aanpakken, wanneer er zulke be langen op het spel staan. Amsterdam - 'Absolute gekte' heerst volgens handelaren op de Amsterdamse effectenbeurs. De AEX-index overschreed gisteren voor het eerst de 900 punten- ms. Het Damrak sloot op 1,1, ook al een record. Ook de haw Jones op Wall Street is niet te stuiten. Gisteren rolde een re- oord van 7.895,81 uit de bus, een winst van 100,43 punten. ■ZIE BEURS - A6 Pathfinder I neemt kijkje op planeet i Mars PAGINA Opvang buiten school fors uitgebreid PAGINA 'Aanpak van oliefraude schiet tekort' PAGINA Wim Jansen trainer van Celtic Toekomst van plan Caveiot blijft onzeker Videocamera kan uit de mottenballen PAGINA CDA wil vrij handelsgebied in Z-Vlaanderen PAGINA PAGINA PAGINA i min./max. 11/21 Buien Gisteren was het best een aardige dag, maar de opleving in het weer is helaas van korte duur. Het wordt vandaag een overwegend bewolkte dag met vooral in de namiddag buien die vergezeld kunnen gaan van onweer. De wind is zwak tot matig. Morgen zijn er nog meer buien. Van onze Haagse redactie Den Haag/Rotterdam - De Rotterdamse burgemeester Peper heeft onzorgvuldig, niet correct, onverstandig en zelfs fout ge handeld in de affaire rond de ontslagen korpschef Brinkman. Dat harde oordeel heeft de Rotterdamse gemeenteraad gisteren geveld in een breed aanvaarde motie, ingediend door de colle gepartijen PvdA, WD, D66 en Groenlinks. Peper trekt uit dit oordeel geen consequenties. „Ik deel de over wegingen niet," aldus de Rotter damse burgemeester. Hij wilde slechts toegeven dat hij van de af faire 'heeft geleerd'. Dijkstal wilde geen oordeel geven over de rol die Peper als korpsbe heerder in het conflict heeft ge speeld. Dijkstal stuurde gisteren een dik pak papier naar de Twee de Kamer over de gang van zaken in Rotterdam. Daarbij zat een ver trouwelijk advies waarin de Zuid- Hollandse Commissaris van de Koningin Leemhuis en procureur- generaal Docters van Leeuwen Peper impliciet als één van de hoofdschuldigen aanwijzen. Ze constateren dat de verhouding tussen 'stadhuis' en korps bij de politie al lang als 'beklemmend en beangstigend' wordt ervaren. Ook concluderen ze dat een korpschef in Rotterdam, wie het ook is, 'te weinig kans van slagen zal hebben als geen maatregelen worden ge troffen'. Dijkstal zei gisteren dat hij met Peper en de andere verantwoorde lijke burgemeesters in de regio 'in overleg zal treden' over het rap port. Maar het is volgens de minis ter op grond van de wet niet aan hem om Peper en de anderen ter verantwoording te roepen. Dijk stal wil nog dit jaar de Politiewet wijzigen, zodat hij eerder kan in grijpen bij conflicten. Ook wil hij de democratische controle op de korpsbeheerder verbeteren. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten de vakantie niet te on derbreken voor een debat over de affaire. De politiewoordvoerders zullen Dijkstal eerst schriftelijk om opheldering vragen en direct na het reces met hem debatteren. Peper erkende gisteren tijdens het debat dat de affaire hem niet in kouwe kleren is gaan zitten. Dat Brinkman en hijzelf op tal van punten tegenstrijdige verklarin gen hebben afgelegd, deed Peper af met de opmerking dat 'de gene raal ook de oorlog heeft verklaard aan de waarheid'. OP BINNENLAND-A3: Peper: 'Niet gewend een topmanager zo te moeten souffleren' Den Haag (anp) - De eventuele teruggave van belasting over vakantiegeld kan de overheid volgens staatssecretaris Ver meend van Financiën een strop van 7 miljard gulden per jaar opleveren. Het grootste deel komt voor rekening van de sociale fondsen voor de AOW, ANW, AAW/WAO, WW en AWBZ. De kwestie draait om de vraag of het terecht is dat het vakantiegeld van werknemers in de bouw slechts voor 75 procent is belast, terwijl dat in alle andere sectoren 100 procent bedraagt. Duizenden belastingplichtigen, die eenzelfde behandeling als de bouwvakkers eisen, hebben inmiddels bezwaar aangetekend. Volgens Vermeend is dat niet no dig. Hij zal iedereen gelijk behan delen, ongeacht of bezwaar is ge maakt of niet, zegde hij gisteren de Tweede Kamer toe. Vermeend beloofde, alle belastingplichtigen via een advertentie in de dagbla den hiervan op de hoogte te zullen stellen. Volgens een woordvoer ster van het ministerie betekent dit niet dat de bewindsman de kans op teruggave nu hoger in schat dan vorige week, toen hij te ruggaaf 'hypothetisch' noemde. „Doel van de advertentie is slechts het wegnemen van onduidelijk heid." Als het tot teruggave komt, dan ligt het volgens Vermeend voor de hand dat de belastingen en premies omhoog moeten. (ADVERTENTIE) Burgemeester Peper gisteren tijdens de Rotterdamse raads vergadering. FOTO ANP (ADVERTENTIE) e», Ter hoogte van Warmond bij Leiden is gistermorgen vroeg door nog onbekende oorzaak een passagierstrein ingereden op een goe derentrein. Geen van de 22 inzittenden van de intercity Amster dam-Den Haag en van het treinpersoneel raakten gewond. Bij het ongeluk ontstond een enorme ravage. De locomotief liep uit de rails en boorde zich in de grond. Twee wagons liepen eveneens uit de rails. Rails en bovenleiding raakten zwaar beschadigd. Het treinverkeer op het baanvak Leiden-Den Haag blijft zeker tot vanochtend gestremd. De NS zetten gisteren bussen in. Intercity's en internationale treinen op de route Dordrecht-Rotterdam-Am sterdam werden omgeleid. De twee treinen kwamen door nog onbekende oorzaak op één spoor terecht. De passagierstrein raakte de goederentrein bij een wissel in de flank. Het was een geluk dat er maar 20 passagiers in de trein zaten; buiten de vakantieperiode zijn dat er volgens de NS gemiddeld 120. fotoanp Van onze verslaggever Terneuzen/Rotterdam - De extreem-rechtse partij CP'86 gaat volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen in Terneuzen en verschillende andere plaatsen Vlaamse en Duitse rechts-radi- calen kandidaat stellen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Vanaf 2001 moeten automobilisten 7 gulden beta len als ze tijdens de ochtendspits Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht inrijden. Weggebruikers met een 'elektroni sche portemonnee' in de auto betalen 5 gulden. Het Carisma Privé Budget Plan. Een nieuwe Carisma vanaf 449,- (incl. BTW) per maand? Dat kan met het Carisma Privé Budget Plan. Hoe dit werkt, kunt u uitge breid lezen in de speciale folder, verkrijgbaar bij mitsubishi de Mitsubishi dealer. motors Bel gratis voor informatie of proefrit: 0800 - 0383. Wijzigingen voorbehouden. Imp.: MMC Auto Nederland B.V.. (0252) 26 61 II. ifh Kern 'n dagje marressen in Hulst 7 dagen per week geopend I hulst: ZË ËU WS-V LA ANDKBÏRN 7d, JHUbc Volgens het Rotterdamse CP'86- bestuurslid M. Freling zijn er momenteel drie Vlaamse kandi daten die in Terneuzen lijsttrek ker willen worden. Daarnaast zouden er ook Terneuzense leden zijn die op de lijst willen staan. De rechts-extremisten willen in Terneuzen meedoen omdat die stad de grootste CP'86-aanhang van heel Zeeland zou hebben. Dat komt volgens Freling door de drugsproblematiek. Burgemeester R. Barbé wijst de eventuele komst van de extreem rechtse partij in de gemeenteraad nadrukkelijk af. „Ik zou dat zeer betreuren. Maar ja, als het bin nen de wettelijke regels gebeurt, valt daar weinig aan te doen. Ik hoop dat de mensen van Terneu zen verstandig genoeg zijn om deze partij buiten de deur te hou den." Freling wilde gisteren nog niet de namen van de Vlaamse kandi daat-lijsttrekkers noemen. Ook hulde hij zich in stilzwijgen over het totaal aantal aanhangers van de extreem-rechtse partij in Ter neuzen. „Dat doen we nooit. Daarnaast maken we pas de naam van de lijsttrekker bekend zodra duidelijk is wie dat gaat worden. Ik denk overigens dat we een goede kans maken om met een zetel in de gemeenteraad van Terneuzen te komen. Een en an der hangt af of de CD meedoet in Terneuzen. Als dat gebeurt, over leggen we of we kunnen samen werken." Naast Terneuzen gaat CP'86 - dat vorig jaar na een interne strijd in handen kwam van de neonazisti- sche vleugel van de partij - vol gend jaar in verschillende andere plaatsen Duitse en Vlaamse rechts-radicalen kandideren voor de gemeenteraadsverkiezingen. Zo zal de Duitse neonazi A. Zim merman de lijst van CP'86 aan voeren in Kerkrade. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Binnenlandse Zaken is het mogelijk dat CP'86 buitenlanders op de kandidaten lijst plaatst. „Er is een nieuwe richtlijn die bepaalt dat EU-on- derdanen in ons land gekandi deerd mogen worden voor de ge meenteraad. Alleen moeten ze na hun verkiezing ook daadwerke lijk in deze plaats gaan wonen," aldus de woordvoerster. CP'86 heeft nauwe relaties met met extreem-rechtse partijen in Duitsland en Vlaanderen. „We hebben goede contacten in Bel gisch Vlaanderen. Vandaar dat we drie Vlamingen hebben die lijsttrekker in Terneuzen willen worden," aldus Freling. De Duitse inlichtingendienst sloeg vorig jaar alarm over de toenemende samenwerking tus sen Duitse en Nederlandse neo nazi's. Het kabinet heeft hierover giste ren in beginsel overeenstemming bereikt. Met het ontwerp-wets- voorstel over elektronische tol heffing hoopt minister Jorritsma (Verkeer) het spitsverkeer 10 a 15 procent te verminderen. De geschatte opbrengst van de hef fing, zo'n 400 miljoen gulden, wil de minister teruggeven aan de automobilist. Hoe, wordt nog uitgewerkt. Om tolheffing mogelijk te ma ken, moeten auto's zijn voorzien van een kastje met smartcard (geschatte aanschafkosten: hon derd gulden). Dat kastje zoekt bij de entree van een stad con tact met de 'elektronische tol' boven de weg, waarna het be drag direct wordt afgeschreven. Een automobilist die geen kastje heeft, krijgt een rekening van zeven gulden per keer thuisge stuurd. Zijn adres wordt achter haald via het fotograferen van zijn kenteken. Het kabinet wil de tolheffing in principe toepassen tussen zes en tien uur 's ochtends, maar hef fing in de avondspits behoort ook tot de mogelijkheden. De tolheffing die Jorritsma wil invoeren is technisch nog nau welijks beproefd. Het kabinet heeft vijf verschillende consortia uitgenodigd om het systeem te ontwerpen. Philips behoort tot de gegadigden. Het tolplan is gisteren positief ontvangen door de grote politie ke partijen. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich afspeelt In de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt. Per maand d.m.v. automatische afschrijving32,50* O Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 U kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:Bank/Gironr:.... Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda I I I I I I 21-202 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1