De snelheid van een stoomoven Camcorder uit de mottenballen My first stoel DE STEM Geschillencommissies voor wijnvlekken en kapotte keukens ULST 'Grote verschillen in inboedelverzekeringen' Gebruiksgemak staat bij nieuwe modellen voorop N Huisselectie Ontsnappingsroute Verleidelijk Opmars van nieuwe generatie kookapparatuur is begonnen Uitleg Functies Beveiliging Montage Schermpje Mini-meubels in Kunsthal ing Executive |r>etallic r, 4 hoofdsteunen, |g, alarm, mistlam- ritrol, lichtmetalen 14,62.000 km Surp4t 1111 VRIJDAG 4 JULI 1997 D1 Goedkoop en snel klagen Een naar beneden gestorte boiler of een lelijke vlek in een mantelpak na een bezoek aan de stomerij. Duizenden men sen stappen ieder jaar naar een geschillencommissie om scha de op ondernemers te verha len. Groot voordeel: de com missies zijn stukken goedko- per dan de gang naar de rech- ter. Door Mark Langeslag Soms kloppen mensen bij een ge schillencommissie aan om te kla gen over ernstige zaken als het i compleet in de soep lopen van een uitvaart. Andere keren zijn de aanvaringen tussen consument en de leveranciers van goederen of diensten ronduit grappig. Toen een vrouw uit Zwolle bijvoor beeld een klacht indiende over nalatigheid van de Nederlandse Spoorwegen ging het haar ver moedelijk meer om het principe dan om de centen. Toen zij op een avond met de laatste trein station Zwolle bin nenrolde, stond zij al bij de deu ren te wachten tot deze met een diepe zucht open zouden zwie- I pen. Toen deze na enkele minuten nog steeds dicht zaten banjerde zij de hele trein door op zoek naar een ontsnappingsroute of een te ken van leven. Ze kwam echter niets of niemand tegen. Uiteinde lijk klom ze maar uit een schuif- raampje. Ze was alleen op een verlaten station. De Nederlandse Spoorwegen ga ven enkele dagen later toe dat de fout bij hen lag. De machinist en de conducteur hadden moeten controleren of er nog passagiers in de trein zaten, alvorens zij de trein verlieten. De NS wilde de zaak afdoen met een bosje bloe men en excuses. Maar de vrouw liet het er niet bij zitten en stapte naar de geschillencommissie en deze stelde haar in het gelijk. De NS moest de vrouw honderd gul den schadevergoeding betalen. Luchtpost die te laat aankomt, een te hoge telefoonrekening, een verhuizing die een beetje te duur uitvalt. Je kunt het zo gek niet bedenken of consumenten scha kelen - soms voor een claim van TEKENING ILSE VERMEULEN slechts een paar tientjes - een ge schillencommissie in. Nog niet ie dere bedrijfstak heeft er eentje, maar er komen er steeds meer. Van 'bankzaken' tot 'uitvaartwe zen'. Deze geschillencommissies, er zijn er nu 22, bestaan doorgaans uit drie personen die het lot van de gedupeerde consument in han den hebben: een lid van de Con sumentenbond, iemand van de brancheorganisatie en een jurist van de overkoepelende Stichting Geschillencommissies voor con sumentenzaken. Vorig jaar werden er 7359 klach ten ingediend. Dat is een lichte daling ten opzichte van het jaar daarvoor. Er werd minder ge klaagd over reizen, chemisch rei nigen en wonen. De geschillen commissies bankzaken en post en telecommunicatie kregen het daarentegen een stuk drukker. Doordat de commissies slechts 45 tot 250 gulden aan klachtgeld be rekenen is de gang naar zo'n club voor veel mensen verleidelijk. Bovendien wordt dit klachten- geld terugbetaald als de consu ment achteraf in het gelijk wordt gesteld. Dit is aanzienlijk goedkoper dan het in de arm nemen van een ad vocaat. Bijkomend voordeel is dat de commissies betrekkelijk snel werken: vorig jaar was dat gemiddeld 4,8 maanden. Het blijkt dat vooral mensen uit de Randstad van goedkoop kla gen houden. De klagers uit de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland zijn ruim overver tegenwoordigd ten opzichte van het aantal klagers uit de zuidelij ke provincies. ran ing St. Janstraat 12 te 7 liggen de verzoeken gedu- enieder ter inzage op de af wikkeling van de gemeente- eau bouwen en wonen), heeft tegen het uitvoeren die gedurende voornoemde ?n bij burgemeester en wet- AA Hulst. RIODE INZAMELEN RTON 1997 tot 31 juni 1997 heeft iden betreffende het huis- ud papier in de wijken de oetevaart, Moerschans en de n Hulst en in de kernen Sint De proef is in eerder ge- kern Hulst uitgevoerd door in Sint Jansteen en Kapelle- Steen. Inmiddels is de proef- instateerd is dat tijdens de genoemde wijken in de kern >apier wordt opgehaald. Ech- nbod hebben wij geconsta- hoeveelheid oud papier ge- anden toch licht is gestegen- ten de proefperiode aanslui- verlengen tot 31 december rkomen geven wij een over- lat in de wijken de Tragel, de Moerschans en de Linie be vist oud papier wordt opge- uw oud papier en karton op 8.30 uur in een gesloten kar- bundeld op de stoep te plaat- jstus, 27 september, 25 okto- december 1997. Wij wijzen u '24 in verband met de vakan- juli 1997 geen oud papier V Steen voor het huis-aan-huis ;r en karton in de kernen Sint g blijft gehandhaafd op de maand. Het oud papier wordt ld op 12 juli, 13 september, 11 i 13 december 1997. Bij wijze ng van 1 juli 1997 W Steen jhalen bij de woningen aan de te Hulst. In verband met de N Steen in augustus 1"7 gtunt u contact opnemen met ch bereikbaar op het nummer iwerking uders van Hulst Ze zijn al zestien jaar op de markt, maar pas nu lijkt de consument er rijp voor. De stoomoven is begonnen aan langzame maar gestage op mars. Volgens leverancier Im perial is het in iedere keuken een onmisbaar apparaat. Door Paul Geerts „We proberen de stoomoven grootschalig te lanceren," aldus Jan-Harm de Jong (33), verkoper binnendienst van Imperial Keu kenapparaten in Houten. Het be drijf levert volgens eigen zeggen als enige een model dat werkt met 1 bar overdruk. In de parti culiere keuken mag het apparaat dan nieuw zijn, in de horeca wordt het al langer toegepast. De introductie bij de particulier kost tijd en vergt geduld. Dat spreekt. Ruim zeven jaar geleden startte een offensief, waarvan de resultaten pas nu langzaam dui- Een demonstratie van de stoomoven bij de Oisterwijkse keukenleverancier Lireon. „De consument moet kunnen zien hoe het apparaat werkt. FOTO MARC BOLSIUS V» - delijk worden. Zo'n tien jaar ge leden gingen er jaarlijks nog tus sen de vijftig en honderd stoom- ovens over de toonbank. Inmid dels is de verkoop gestegen naar enkele duizenden per jaar. De aanduiding 'grootschalig of fensief' is dan ook relatief, want vooralsnog is de stoomoven geen hardloper. Niet voor niets, denkt De Jong. „We kunnen het appa raat wel in tijdschriften zetten, maar dat werkt niet," legt hij uit. „De consument moet kunnen zien hoe de stoomoven werkt. Het ap paraat behoeft uitleg." Om die reden biedt Imperial de stoomoven uitsluitend aan via de keukenspeciaalzaak. De verko per krijgt een uitgebreide uitleg, die hij kan overdragen aan de consument. Ook is het Houtense bedrijf actief op beurzen, waar iedereen direct kennis kan maken met de voordelen van de stoomo ven. Want voordelen zijn er zeker. De stoomoven laat zich vergelijken met de hogedrukpan. Het belang rijkste voordeel is dan ook de snelheid. De kooktijd halveert. Dat is ook een van de voornaam ste redenen waarom het apparaat veelvuldig wordt toegepast in de horeca. Televisiekoks Cas Spij kers en Ria van Eindhoven heb ben het de stoomoven volgens De Jong regelmatig gedemonstreerd. Door de snellere bereidingstijd blijven de voedingsstoffen, mine ralen en vitamines in de maaltijd beter behouden. Het voedsel ligt niet, zoals bij 'normaal' koken, in het water, maar wordt omgeven door damp. Het wordt dus letter lijk klaargestoomd. Koken, opwarmen en ontdooien zijn de voornaamste functies van de stoomoven. „Het ontbreken van een stoomoven is een gemis in iedere keuken," vindt hij dan ook. Volgens De Jong is het appa raat ook zeker niet vergelijkbaar met de magnetron, die volgens hem vooral gebruikt wordt om te ontdooien en op te warmen. „Ken jij iemand die de magnetron ge bruikt voor het bereiden van een maaltijd? Nee toch?" De stoomoven leent zich daar wel voor, zo concludeert hij uit de po sitieve reacties van de consu ment. „De klanten zijn tevreden, ze gebruiken het apparaat iedere dag. Je kimt er ook alles indoen. Dat is ook een belangrijk voor deel in vergelijking met de mag netron." Minder voordelig is de prijs. Die loopt uiteen van ongeveer zes- tot dertienduizend gulden. Iedere prijsklasse biedt andere moge lijkheden. Het basismodel (vanaf 6190 gulden) is zestig centimeter breed. Alle ovens beschikken standaard over een digitale dis play en beveiliging tegen bijvoor beeld overdruk. Vanaf 9990 gulden is combinatie oven-stoomoven verkrijgbaar, waarvan de onder en boven- warmte afzonderlijk regelbaar zijn. Daarnaast is een multi- stoomoven in de handel (vanaf 11790 gulden) voor onder meer bakken, braden en grillen. Overigens is het door de Neder lander geliefde bruine korstje met de stoomoven niet te verwe zenlijken. Maar volgens Jan- Harm de Jong komt de consu ment een heel eind als de truken- doos tevoorschijn wordt gehaald. Met de vakantie voor de deur komt de videoca- ®era uit de mottenballen. Er zijn enthousiasten die er het hele jaar mee zeulen, maar voor de ®eeste van deze machientjes is het vooral in de zomervakantie hard werken. Tijd om te kijken wat er voor nieuws onder de zon is. door Nico Koolsbergen 0e nieuwste videocamera's voor de consument zijn digitaal'. Je hoeft niet helderziend te zijn om te 'oorspellen dat uiteindelijk iedereen zijn video beelden digitaal gaat maken. Maar de huidige digi- e camera's (Panasonic en Sony brengen ze op de Markt) zijn nog erg duur. Alleen voor rijke mensen aus. modale filmer beperkt zich daarom zuchtend - ant de kwaliteit van het digitale beeld is indruk- wekkencUjtot een 'gewone' videocamera. Die tech- 11trouwens ook zijn mannetje staat. Dat ene bchientje kan bewegende beelden opnemen, ge- (d (soms in hifi-stereo), titels maken en soms is er Mge montage van de film mee mogelijk. Een goede anai0ge camera kost ook veel geld, maar in de han- b zijn vaak overjarige modellen in de aanbieding, ee mille voor een apparaat dat een jaar geleden nog drie kostte is geen uitzondering. I e bvnd bij de videocamera's is naar gebruiksge- De Panasonic NV-RX50 beschikt tevens over afstandsbediening. Handig om het opgenomen filmpje snel op de tv te kunnen bekijken. mak. Er zijn bijvoorbeeld supersimpele toestellen met alleen een zoom- en een start/stopknop; verder gaat alles vanzelf. De meeste gebruikers vinden dat echter te mager en willen meer mogelijkheden. De interessantste optie is het trillingvrije beeld. Een loeizwaar bakbeest zal in de hand niet snel trillen. Maar een meeneemcamera is licht en compact en neemt iedere beweging van de hand over. Dat merk je niet bij het opnemen maar wel als de beelden na de vakantie op tv-scherm verschijnen. Er bestaan elektronische en optische systemen om trillingen te compenseren. Panasonic heeft zo'n Deze Sony heeft een uitklapbaar led-scherm. elektronisch systeem al in een camera van 1600 gul den, de NV-RX50, die tevens over een motion sensor beschikt. De camera begint automatisch met opne men als een ingebouwde chip een beweging 'ziet'. Ook slaat hij automatisch af als de gebruiker zou vergeten hem uit te zetten en het toestel laat zak ken. Anti-ground shooting heet dat. Sony noemt zijn systeem voor stabiele beelden stea dy shot. Het bestaat in zowel een elektronische als een (betere) optische versie. Een nieuwe Sony-ca- Een kinderstoeltje uit Turkije. Door Brigit Span Bioscoopstoelen, eetkamerstoelen, bidstoelen, luie stoelen, bureau stoelen, biechtstoelen, ligstoelen. Volwassenen hebben keus genoeg in hun meubelstukken. Maar de kids doen daar niet voor onder met spe ciale kinderstoelen, autozitjes en fietsstoeltjes. De Kunsthal in Rotterdam laat tot en met 28 september een groot aan tal van die mini-meubels voor mini-mensjes zien. De tentoonstelling 'Mijn eerste stoel' omvat uit de hele wereld stoelen, ledikanten, com modes, draagman den en meubilair uit scholen en kinder ziekenhuizen van de zeventiende eeuw tot nu. Je kunt je kroost in een aardappelkistje zetten, maar dat ziet er niet zo leuk uit als je lieveling in een de- signstoel. Steeds meer ontwerpers- storten zich dan ook op de markt van het kindermeubilair. Gerrit Rietveld maakte rond 1919 al een kinderstoel. Meubelfabrikant Vi- tra heeft deze stoel weer in productie ge nomen, evenals een kapstok en hobbel paard die in Rotter dam te zien zijn. De stoelen van tegen woordig zijn vaak meubelstuk en speel goed tegelijk. Ze zijn in ieder geval niet te vergelijken met de vroegere meubel stukken waar kinderen op zaten en in lagen. Rechte, harde houten krukjes en stoelen boden weinig zitcomfort. Uit de hele wereld zijn stukken naar Rotterdam gekomen voor de ex positie. Zoals een wieg waar de tanden van voorouders in zijn ver werkt om de boze geesten af te schrikken, maar ook exemplaren van plastic, bamboe en multiplex. Nog iets geks: een kinderzitje voor op de fiets. Voor ons de normaalste zaak van de wereld, maar in heel veel landen kennen ze dit fenomeen niet. Mijn eerste stoel, Kunsthal Rotterdam tot en met 28 september. 'Een oud kinderstoeltje van Rietveld. Maar zo mooi dat het opnieuw in productie is ge nomen. mera met (elektronisch) steady shot en hi fi-stereo- geluid is de CCD-TR820. Het prijskaartje vermeldt 2200 gulden, voor tweehonderd meer koopt men de CCD-TR1100 met een optisch gestabiliseerd beeld. Deze camera's beschikken over een uitklapbaar led-schermpje dat als zoeker kan dienen en ook het opgenomen materiaal kan tonen. Een mini-tv'tje dus. Daarnaast maakt Sony goedkopere reiscame- ra's (de Traveller-serie) zonder lcd-scherm, waar van de CCD-TR620 voor net geen 1700 gulden de goedkoopste met steady shot is. De levensduur van de batterij kan van belang zijn. Een reserve-accu is geen luxe voor iemand die veel filmt. Sony introduceert dit jaar het begrip Stami na, een aanduiding voor een zeer efficiënte batterij. Sommige camera's kunnen daarmee tot acht uur onafgebroken draaien. Wat de zoommogelijkheden betreft, werken de fa brikanten met superlatieven. Vijf jaar geleden was lOx al mooi, nu staat op de camera's 28x of 42x. Meestal is dat 'digital zoom', waarbij het beeld wordt gemanipuleerd en in kwaliteit daalt. De ech te vergrotingsfactor heet 'optical zoom' en is half zo groot. Verder schermen de makers met de aandui ding lux. Hoe minder hoe beter de camera kan op nemen bij weinig licht. Voor huishoudelijk gebruik is 4 of 5 lux toereikend, daarmee kan men ook bin nenshuis bij (weinig) kunstlicht nog goed uit de voeten. En dat halen ze tegenwoordig allemaal. Schoolmeubilair van Jan Prouvé, Frankrijk 1945-1950. FOTO'S MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE ROTTERDAM Inboedelverzekeringen verschil len enorm per maatschappij. Dat geldt zowel de hoogte van de pre mie als de voorwaarden zoals de maximale vergoedingen voor kostbaarheden en geld. Bij de in boedel van 75.000 gulden kan het premieverschil tussen een goed kope en een dure verzekeraar op lopen tot 130 gulden per jaar. Dat blijkt uit een onderzoek door de Consumentengids onder veer tig verzekeringsmaatschappijen. Uit de in het juli-nummer van de Consumentengids gepresenteerde resultaten komt verder naar vo ren dat klanten in risicogebieden zoals de vier grote steden veel be perkingen worden opgelegd. De bond hekelt het fenomeen van langdurige contracten waaraan verzekeraars hun klanten trach ten te verplichten. Bij zes van de veertig maatschappijen kan al leen een tienjarig contract wor den afgesloten. De Consumenten bond vindt dat uit de tijd en heeft de verzekeraars die alleen meer jarige overeenkomsten aanbieden gemaand over te gaan tot een éénjarig contract. De extra uitgebreide inboedel verzekering is de meest verkochte vorm met een behoorlijke dek king voor veel schaden. Toch dekt deze verzekering lang niet zoveel als velen denken, zo con stateert de bond. De meeste ver zekeraars hanteren bij het vast stellen van de schadevergoeding maximale bedragen. Bij diefstal van lijfsieraden geldt meestal een hoogte van 5000 gulden. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat vooral in de vier grote steden elektronische appa ratuur vaak wordt vergoed tot maximaal 5000 gulden. Een ge middeld huishouden komt daar met audio- en videoapparatuur, een computer en bijbehorende banden, platen en cd's al snel bo ven. De meeste maatschappijen houden bovendien in die risico gebieden een eigen risico aan van vijfhonderd gulden, (anp)

de Stem | 1997 | | pagina 17