Toekomst plan Cavelot nog onzeker DE STEM Pleidooi CDA: 'Zeeuws-Vlaanderen vrij handelsgebied' Haast maken met statuut Europees vennootschap rkt Tiel ZWN stopt met niet rendabele streektaxi Eis vier jaar cel voor megatransport drugs THE NEXT Geld Bingo Grote Geld Bingo Mid-Bingo (t Goirle (T UTRECHT DE STEM C1 Beslissing over twee maanden )ienstverlening voor verkrachten van echtgenote Bent u de algemeen medewerker die ISPC zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de andere vacatures |0m grensoverschrijdend zaken doen met Zeeland te bevorderen Werkstraf voor mishandelen van vriendin Politie waarschuwt voor gulle gevers oorwerk 06-53675485. ioolontstop. Voor al uw RSTOPPINGEN INCX. 076-5878658. iolering of afvoer verstopt!!! Fred van Tilborg el: 076-5419092 Tapijtrein. Tapijt vuil? n nood!! Ketar reinigt apijt als nieuw. Profi- an onze AKTIE en laa: HUISKAMER reinigen voor 100,- voor inl. of afspraak: 0167-567002. immerwerken r al uw onderhoud en hinale timmerwerken Timmerwerken Tel. 076-5612741 Zeeland VRIJDAG 4 JULI 1997 Van onze verslaggever Middelburg - Verlaag de grondprij- zen in Zeeuws-Vlaanderen, verlaag 00k de energietarieven en de tele foonkosten, en maak van de regio een goedkoper gebied dat met meer concurrentiekracht als een Europees overgangsgebied meer handel kan drijven met België. Dat is een nieuw plan van het CDA-Zee- i. Bedoeld om de zwakke economie Zeeuws-Vlaanderen te stimuleren. Het plan werd deze week gelanceerd door het Statenlid Stoffels tijdens de commissievergadering Economie, waar Stoffels voorzitter van is. Hij refereerde aan universitair onder zoek waaruit gebleken is dat Zeeuws- Vlaanderen voor ruim veertien procent exporteert naar België. Dat is aanzien lijk meer dan de regio's boven de Wester- schelde. Stoffels: „Het onderzoek doet een aanbe veling om het gebied dat vanouds zeer sterke culturele banden heeft met Bel gisch Vlaanderen in overleg met België om te vormen tot een overgangsgebied in Euregionaal verband. Een zone, waar het kostenplaatje lager is dan elders met lagere grondprijzen, energietarieven en telefoonkosten. Door die lagere kosten kan vanuit een betere handelspoisitie nog veel meer worden geëxporteerd. De aanbeveling uit dat onderzoek nemen wij graag over en brengen haar onder de aandacht van het college." PvdA-edeputeerde Bruinooge (Econo mie) beloofde de suggestie te zullen be spreken in het college van Gedeputeerde Staten. Er rezen in de vergadering meer sugges ties om de regionale economie op te krik ken. Statenlid Polderman van de WD stelde voor een telewerkcentrum op te richten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Polderman stond jaren geleden aan de wieg van de oprichting van zo'n centrum in Lochem, bedoeld voor werkloze vrou wen. Het centrum is succesvol, er werken nu ongeveer dertig mensen. Zo'n telewerkcentrum is een gebouw waarin herschoolde werkloze mannen en vrouwen telematica verrichten voor an dere bedrijven. Dat kan telefonische ver koop zijn, maar ook administratief werk per computer. Statenlid Polderman gis teren in een toelichting: „Het moeilijkste is bedrijven te vinden die werk uitbeste den, maar je kunt zoveel bedenken dat via telematica kan worden overgenomen. En het is niet zo'n grote investering, je moet een gebouw hebben, de appartuur en een overeenkomst met het arbeidsbu reau voor scholing van de mensen. Juist voor zo'n beetje afgelegen gebied als Oost-Zeeuws-Vlaanderen zou het goed zijn, want in feite doet de vestigings plaats er niet toe. Telewerken kun je overal." .00 uur: D: NIGHT WITH DJ M.! ZA NIGHT WITH DJ M.l jmegen thv Rosmalen. Bingo/Kienen Iedere zondag in café Cecilia te Nieuw Namen, aanv. 14u. Kan onze correspondent Den Haag/Oostburg - De Raad van State maakt over twee maanden bekend of de bouw van 250 vakantiewoningen en een kuurhotel in Cadzand-Bad doorgang kan vinden. Clinge op Zondag 06 juli )afé de Landbouw, ofdprijzen 3xf 500,- ïv. 19.30u SUPERBINGO redkoopste van Brabant, idere avond om 19.45u. ijzengeld 2800,-, wo.za, zo 3250 waaronder 1x 1000. Boekje 13 onden (hete-avond) 10. )ubbel bk 15,- driedub- iel 20,- Gafes-zaal Black Horse Hoogstr 7 in ioosendaal 0165-533255 enen ins op 500,- ng: 20.00 uur ouwse Plantage 165-379349. op 10,- korting arkten oensdag en zondag open 30 uur. Juli: 0,-. Entree 1,50 p.p. ree 2,50 p.p. met gratis pafstand NS-station. jgenheid aanwezig, markt. Inl. 0344-633570. irkt van 9.00-16.00 uur. -5346766/0162-455776, Goirle. GROOTSTE De drie leden van de Raad van State die de beslissing moeten nemen, luisterden gisteren twee uur lang naar voor- en tegen standers van het omstreden plan Cavelot. Ze stelden ook een flink aantal vragen, maar daaruit was niet af te leiden in wiens voordeel hun oordeel zal uitpakken. Een amb- adviseur van de Raad van State heeft overigens geadvi- goedkeuring aan het plan te onthouden, omdat er te veel onduidelijkheden zijn over de economische haalbaarheid. Meestal kent de Raad van State veel waarde toe aan dergelijke tan onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 36-jarige P. van G. uit Hulst is gisteren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot 240 uur dienstverlening. de Hulstenaar was twee weken geleden een jaar cel geëist omdat hij op 26 februari zijn vrouw zou hebben verkracht. Achtergrond voor de verkrach ting waren spanningen binnen de relatie. (ADVERTENTIE) EN 5 - 6 Juli. stands (vol) 192-525483 BOSCH 12 13 JULI ooienmarkt van Nederland lallen open 9.00-16.30. iten 0251 - 31 90 90. Massagesalon Putte voor alle massages Meisjes gevr. 0164-60421 ambtelijke adviezen. In het ge schil vormen de gemeente Oost burg en de eventuele exploitant, Roompot Recreatie Beheer, een front. Ze vinden het provincie bestuur, bewoners van Cadzand- Bad en de eigenaren van enkele hotels tegenover zich. Geschil De kwestie is bij de Raad van State terecht gekomen omdat Gedeputeerde Staten van Zee land een streep haalden door het bestemmingsplan dat voor het plan Cavelot door de gemeente raad van Oostburg was aangeno men. Volgens de provincie ont brak de financiële onderbou wing. „Het valt op dat er nog steeds geen officiële overeen komst is tussen de gemeente Oostburg en Roompot Recrea tie," zei provincie-woordvoer ster mevrouw mr. M. van Velzen gisteren op de hoorzitting. Verklaring Namens de gemeente Oostburg had mr. J. Schaalje van de afde ling Ruimtelijke Ordening daar voor wel een verklaring. „We wachten op de beslissing van de Raad van State in deze procedu re." Burgemeester G. Noorde wier, die alleen het eerste ge deelte van de twee uur durende zitting kon bijwonen, liet weten alle vertrouwen te hebben in Roompot Recreatie Beheer. Te grootschalig Voorzitter L. Hinsenkamp van actiecomité 'Redt Cadzand' stel de dat het plan te grootschalig is en dat een hotelcomplex met een hoogte van 25 meter niet thuis hoort in het gebied. Namens vijf hotelhouders uit Cadzand wees mr. J. G. Hage op cijfers waaruit blijkt dat de vraag naar zomerhuisjes af neemt, terwijl het aanbod als maar groeit. De accountant van Roompot Re creatie liet daarop weten dat de complexen die deze maatschap pij in Zeeland beheert uitste kend floreren en dat er nog steeds sprake is van groei. De leden van de Raad van State stelden vooral vragen over de milieu-aspecten van het plan. De tegenstanders vinden dat ten on rechte geen onderzoek is gedaan naar de milieu-effecten. De ge meente zegt dat zo'n MER-rap- port niet verplicht is. Verstandelijk gehandicapten bezig met hun examen van de computercursus in Temeuzen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Twaalf verstan delijk gehandicapten ont vingen gistermiddag uit handen van educatief wer ker M. Haanraads-Everhartz van het Regionaal Oplei dingscentrum (ROC) in Ter- neuzen hun diploma voor de computercursus 'Tekstver werken'. Na dertien bijeen komsten kunnen zij nu zelf standig omgaan met het pro gramma Wordperfect 5.1. De twaalf gehandicapten, va riërend in leeftijd van 22 tot 52 jaar, zijn afkomstig van dagver blijven in Oostburg en Terneu zen. Op het Regionaal Oplei dingscentrum volgden zij der tien weken lang theorie- en praktijklessen elke donderdag middag de computercursus. Het is de eerste keer in Zeeuws- Vlaanderen dat zo'n cursus ge houden wordt. Mede-initiatiefnemer Patrick Dobbelaar van het Regionaal Overlegorgaan Zorg Zeeuws- Vlaanderen wijst op het belang van de opleiding. „De computer krijgt een steeds grotere functie in onze maatschappij. Na deze cursus kunnen ze op de dagver blijven zelfstandig omgaan met de computer," aldus Dobbelaar. Haanraads-Everhartz wilde de cursisten gistermiddag voor de diploma-uitreiking nog wel een keer bij haar hebben. De laatste details werden doorgenomen, zodat iedereen daarna zijn dik verdiende diploma in ontvangst kon nemen. De opluchting was voor de meesten erg groot, want stiekem waren ze toch wel een beetje ze nuwachtig geweest. Allemaal toonden ze zich vastberaden om de computer vaker te gaan ge bruiken in het dagverblijf. Voor het werk aan de balie of voor het schrijven van een brief aan familie, zeiden ze trots. De cursus was er op gericht om de deelnemers zelfstandig een tekst te leren maken, opvragen en wijzigen. Verder kwamen andere belangrijke mogelijkhe den van het tekstverwerkings programma aan de orde, zoals het gebruik van de blok-functie, het verplaatsen van een stuk tekst of het printen van een brief. Volgens Haanraads-Everhartz is het belangrijk dat verstande lijk gehandicapten leren om gaan met de computer. „Velen hebben een taak op het dagver blijf, bijvoorbeeld aan de balie. Deze cursus vormt een belang rijke ondersteuning voor dat werk," zegt Haanraads-Ever hartz. In het nieuwe schooljaar start het ROC enkele nieuwe cursussen. Volgens Haanraads- Everhartz is de kans aanwezig dat de huidige computercursus dan een vervolg krijgt met een opleiding over het programma 'Windows'. ''"onze verslaggever 'rieuzen - De Europese Unie moet ra®t maken met een statuut voor een I Topees vennootschap om het grens- ®schrijdend zakendoen tussen .eeuwse en Vlaamse ondernemers te 8Vorderen. Dat is de mening van Eu- I Parlementariër J. Boogerd-Quaak. L 2e§P dit naar aanleiding van het we- L ™aPPelijk onderzoek naar de tot- L ming van grensoverschrijdende T "omische relaties in Zeeland van H. Kit Rutum van de Katholieke Universi- t Brabant. Dit onderzoek werd maan- Zelzate gepresenteerd, let rvraa§de ondernemers geven in onderzoek aan de administratieve en juridische verschillen tussen Nederland en België als een groot struikelblok te zien. Het statuut voor een Europees ven nootschap neemt deze grote belemmering volgens Boogerd-Quaak voor een groot deel weg. Ondanks alle plannen en voorstellen van de Europese Commissie en het Europees Parlement is er nog steeds geen Europese vennootschap. „Dat is betreurenswaardig omdat juist een Europees vennootschap grensover schrijdend zakendoen kan bevorderen," meent Boogerd-Quaak. Een dergelijk statuut biedt de mogelijk heid dat in verschillende lidstaten opge richte vennootschappen kunnen fuseren, of holdings en gemeenschappelijke doch terondernemingen kunnen oprichten, zonder last te hebben van juridische pro blemen door de verschillen in rechtsposi tie in de verschillende landen. Een Europese vennootschapsvorm voor komt dat bedrijven zich moeten richten naar de structuur van een bepaalde lid staat om hun activiteiten in de verschil lende lidstaten te ontwikkelen. „Dit scheelt een hoop administratieve- en juri dische kosten die een onderneming in el ke lidstaat steeds opnieuw moet maken. Deze kosten worden blijkens het onder zoek van Van Houtum door ondernemers in Zeeland als grote belemmeringen voor grensoverschrijdend zakendoen be schouwd. Er is berekend dat de afwezig heid van een statuut voor een Europese Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren con form de eis de 33-jarige W. B. uit Aardenburg veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden. B., zo dronken als het maar zijn kon, roste in de nacht van 25 op 26 mei zijn vriendin dermate af, dat zij er enkele afgebroken tan den, een oogkasfractuur, gebro ken neusbeen en een fractuur van de linkerkaak aan over hield. De aframmeling begon nadat zijn vriendin, die aan hysterische aanvallen leed, enkele krenkende opmerkingen tegen hem maakte. Vlissingen - De Walcherse politie waarschuwt voor de gulle gevers praktijken van twee oplichters die tot nu toe in Vlissingen actief zijn geweest. Een van de mannen belt aan bij bejaarde mensen met de medede ling dat ze een prijs in de loterij hebben gewonnen. Hij heeft een cadeau bij zich en vraagt of hij binnen mag komen om het te hel pen uitpakken. De andere man zit buiten in een auto op de uitkijk. In een geval is bekend dat het de oplichters is gelukt binnen te komen in het huis van een bejaarde vrouw in de wijk Paauwenburg. In het ca deau zat een pannenset. De vrouw weigerde het en het lukte haar de man de deur uit te wer ken. Enige tijd geleden vond een soortgelijk voorval plaats in de zelfde omgeving. Een goed signalement van de mannen ontbreekt. Het is alleen bekend dat het om wat oudere mannen gaat waarvan er eentje heel netjes gekleed is. Van onze verslaggever Middelburg - Streekvervoerder ZWN stopt per 1 september met de streektaxi. Dit vervoerssysteem is anderhalf jaar ge leden gestart in Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren, maar er blijkt onvoldoende groei in het aantal abonnnees te zit ten. De streekvervoerder zit hier door met een jaarlijks verlies van zestig- tot zeventigdui zend gulden. De directie vindt het daarom niet langer verant woord met de streektaxi door te gaan. Bij aanvang noteerde ZWN zo'n vierhonderd abonnees. In de afgelopen anderhalf jaar zijn er ongeveer 150 bijgeko men en dat is te weinig om de streektaxi rendabel te maken. Alle abonnees krijgen een brief in de bus waarin de si tuatie wordt uitgelegd. De streektaxi kende een roeri ge start. Rond hetzelfde tijd stip werd namelijk in Zeeuws- Vlaanderen begonnen met het collectief vervoer in de ge meenten Terneuzen, Oostburg en SIuis-Aardenburg. De streektaxi is goedkoper dan het collectief vervoer van Taxicom. Dat schoot in het verkeerde keelgat van het da gelijks bestuur van het collec tief vervoer. ZWN had name lijk een offerte uitgebracht voor het collectief vervoer die veel hoger bleek te zijn dan de uiteindelijke streektaxi. De zaak werd zelfs aangekaart bij minister Jorritsma van Verkeer. Zij antwoordde dat de streek vervoerder met de streektaxi niet handelt in strijd met de wet. Er worden immers geen rijksmiddelen ingezet voor eventuele aanloopverliezen en er is geen sprake van concur rentievervalsing. Vari onze rechtbankmedewerker Midelburg - Tegen de 44-jarige K. S. uit Koewacht is gisteren voor de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van vier jaar geëist. Daarnaast wil de officier dat zijn Mercedes ver beurd wordt verklaard en dat hij 9.000 gulden aan de Staat moet betalen in het kader van een ontnemingsvordering. De plukzevordering ging overi gens over enkele hasj-transpor ten die niet ten laste waren ge legd, maar waarvoor S. 9.000 gulden zou hebben gekregen. S. werd op 25 maart van dit jaar vrijwel vlak voor de deur van zijn woning aangehouden in ver band met een transport van vijf tien kilo amfetaminen en xtc. Wat er in de kofferbak van S.'s Mercedes lag overtrof de stout ste verwachtingen 60.000 pillen met een straatwaarde van een dikke miljoen gulden en de grootste pillenvangst tot nu toe. De pillen waren bestemd voor Engeland. Justitie kwam S. op het spoor naar aanleiding van een drugs zaak die speelde in Arnhem. Via een tip van de Belgische politie kwam S. wat duidelijker in beeld. Telefoons werden afgetapt en binnen de kortste keren was be kend dat S. in Arnhem de pillen zou komen halen. Verder was het voor de politie een kwestie van wachten wanneer S. weer op het veilige nest in Koewacht zou ar riveren. Veel zei S. niet tijdens de behan deling van zijn zaak. In het begin probeerde hij de rechtbank er nog van te overtui gen dat hij dacht dat het hasj was. De rechtbank geloofde daar wei nig van aangezien S. al diverse hasj-transporten achter de rug had en daar in België al eens voor was veroordeeld tot drie jaar cel. Wat er verder met de pülen ging gebeuren wist S. niet eens. „Ze zouden het bij mij ko men ophalen," zei hij. Het bedrag dat S.'s van zijn op drachtgevers zou krijgen viel overigens bar tegen: 1500 gul den. En dat voor pillen die meer dan een miljoen gulden op de Nederlandse markt zouden op brengen. De rechtbank wijst vonnis over twee weken. (ADVERTENTIE) vennootschap het Europees bedrijfsleven rond de 70 miljard gulden per jaar kost. Daarom moet de Europese Unie haast maken met een statuut voor een Europees vennootschap." Volgens Boogerd-Quaak is het grootste struikelblok bij de tot standkoming van een statuut het niet eens kunnen worden over de opneming van bepalingen inzake de voorlichting, raadpleging en medezeggenschap van werknemers. Algemene harmonisatie van me dezeggenschapsregels wordt echter niet mogelijk geacht vanwege de grote verschillen in Europa. De Nederlandse regering moet volgens Boogerd-Quaak druk op andere lidstaten blijven uitoefe nen om op korte termijn in deze slopende kwestie tot een oplossing te komen.

de Stem | 1997 | | pagina 11