De ware Tourfavoriet 1997 moet nog opstaan Strenge vorst Verstoppertje Sprintersfestival Gold Race euw Valkensburgs tbier, set 6 flesjes 1.3 liter gratis glas 8.» FRIBOUI De hommage De publiekslieveling De kopmannen Alle etappes in beeld De sprinters DONDERDAG 3 JULI 1997 anders? 'fitnosa. Een snelle tic. in een wijnglas, eetlepels mangosap op. }het glas met zoete, usserende witte wijn, ijvoorbeeld 'n witte ambrusco. Leg er wat Vadjes verse munt op. Ue Tour, die begint dit jaar pas op maandag 14 juli. Natuurlijk, in Rouen wor den zaterdag 5 juli 198 ren ners op pad gestuurd voor ie 84e Ronde van Frankrijk, maar de eerste acht dagen zullen die slechts meegezogen worden in een door de rappe mannen en bun ploegen gedirigeerd sprintersfestival. Pas daarna, op 'Quatorze Juillet' zullen de kanshebbers op de eindzege definitief uit hun schulp kruipen. Maandenlang al spelen renners als Riis, Ul lrich, Virenque, Dufaux, Olano, Luttenber ger, Rominger, Zülle en Jalabert verstop pertje. Vaak tot wanhoop van hun fans. Zijn ze echt vertwijfeld op zoek naar hun vorm, of sparen ze bewust hun krachten voor de Tour, met voorsprong de 'afspraak van het jaar'? (?ie gehoopt had de afgelopen weken uit sluitsel te krijgen, kwam bedrogen uit. Ge- le-trui-verdediger Bjarne Riis overtuigde niet in de tijdritten van de Ronde van Lilxemberg en Zwitserland; Richard Viren- qiSe viel ogenschijnlijk door de mand in de Dauphiné Liberé; Abraham Olano wilde vlammen in diezelfde ronde, maar moest zijn Banesto-ploegmakkers op het 'moment suprème' tot een rustiger tempo manen; Pe ter Luttenberger is vanwege blessures nog neer net in beweging gekomen; Laurent Ja labert zegt simpelweg geen podiumkandi daat te zijn en van de drie Zwitserse favo rieten dreigen de hopeloos uit vorm zijnde Laurent Dufaux en Tony Rominger figuur lijk door de mand te vallen en tuimelde Alex Zülle letterlijk van zijn voetstuk. I 'De Tour is nog lang', was het gevleugelde, j haast oubollige devies van Joop Zoetemelk. 'De Tour is nog ver weg', melden de helden vat nu keer op keer. Een week voor de start in Rouen voegen de meeste favorieten daar als variant aan toe dat 'de bergen nog ver weg zijn'. De eerste 'vlakke' week willen zij benutten om zich in vorm te rijden. Geen paniek dus, houden Riis, Ullrich, Olano en zelfs de van een sleutelbeenbreuk herstellende Zülle hun gehoor voor. Absurder kan het haast niét: tijdens de proloog mogen ze nog niet in topvorm zijn. Bjarne Riis. foto cor vos De 'Reus van Herning' zelf lacht mysterieus als hem gevraagd wordt naar zijn fysieke en mentale gesteldheid. „Ik ben niet slecht, maar ook niet super." Een vergelijking met vorig jaar gaat mank. „Want toen was ik twee weken voor de Tour nog ziek." Riis oogt ontspannen. Praat volgens sommi ge renners in het peloton zelfs meer dan in andere jaren. „Maar de druk is uiteraard veel groter dan vorig jaar," weet de titel verdediger. Als Riis een ding voor heeft op de andere favorieten dan is het zijn stress bestendigheid. Hij blijft rustig en draagt de lasten van het sterdom laconiek en met ge voel voor humor. „Of de Tour-zege mijn le ven veranderd heeft? En of, ik ken nu meer journalisten." „Ik heb momenteel een ander leven. Eentje met veel meer stress en veel minder tijd voor mijn familie. Ik kan niet altijd be schikbaar zijn voor ze. In de Tour komen mijn twee zoontjes maar een keer kijken, in Parijs. Dat is geen bluf, maar tijdens de Tour heb ik geen tijd voor hen. Als ze dan toch komen, draait dat alleen maar uit op een teleurstelling. Voor hen en voor mij." Met zijn mond speelt Riis in ieder geval geen verstoppertje. „Ik ben favoriet num mer één. Dat staat vast," durft hij tot dus verre als enige hardop te zeggen. „In het voorjaar heb ik bewezen nog altijd hard te kunnen fietsen. Daarna heb ik goed ge traind. Vervolgens was het logisch dat ik even mijn krachten spaarde. Al had ik zelf ook meer verwacht van die tijdritten in Luxemburg en Zwitserland. Misschien was het de vermoeidheid of waren de benen niet goed. Op die momenten was ik even teleur gesteld, maar verontrustend is het allemaal niet." De gedachten van Bjarne Riis lijken af te dwalen als hem wordt gevraagd wat moei lijker is: de Tour voor de eerste keer win nen, of die zege te bevestigen met een twee de triomf. „Als ik dat eens wist," verzucht hij uiteindelijk lachend. Ook Riis heeft zo zijn momenten van twijfel. Zacht sprekend zegt hij zich in de dagen voor de Tour vast te houden aan de zekerheden die er zijn. Zoals de ploeg die hij achter zich heeft staan. „De beste van dit moment. Het team is sterker dan dat van vorig jaar." Een ding is duidelijk: het peloton is zoeken de. Miguel Indurain heerste vijf jaar lang als een strenge, schier onaantastbare vorst over de Tour. Zelfs aan de vooravond van de vorige Tour leek de tweede plaats nog bet hoogst haalbare voor de rest. In 1997 pas zou de volgende generatie een kans krijgen. Niemand twijfelde aan Indurain. «De vraag was alleen hoe hij het ging doen. Sober of met panache," herinnert Telekom- ploegleider Walter Godefroot zich. Na de onthutsende troonsafstand van 'El Rey' viel het peloton vorig jaar dan ook on verwacht in een machtsvacuüm. Beul Riis trok het gele habijt naar zich toe. De rest j keek beteuterd toe. Zoveel kracht straalde I de Viking uit. Tot de laatste tijdrit tussen wijnstad Bordeaux en Chateau Saint-Emi- lión. Riis kreeg er klop van onder meer Ull rich en Indurain. Hiis bleek die zonnige zaterdag niet zo on- klopbaar als hij leek. Zou de 32-jarige laat bloeier dan toch niet meer zijn dan een tus senpaus, vroeg menigeen zich daar aan de boorden van het riviertje de Dordogne af. Hiis heeft de 'inzinking van Saint-Emilion' altijd luchtig afgedaan met teksten als 'de lour was al beslist' en 'de motivatie was even weg'. Dat Telekom voor Zabel de eerste week driftig mee zal doen in het sprintersfestival lijkt onontkoombaar. Daarvoor zijn er te veel ploegen (denk aan die van Cipollini, Steels, Blijlevens, Moncassin, Kirsipuu, Baldato, mogelijk ook Rabo met McEwen) die keer op keer zullen aansturen op een massaspurt. Maar vanaf maandag 14 juli, wanneer de karavaan nabij Arbeost de D918 richting Soulor opdraait, wacht een zelden voorgeschotelde opeenvolging van 'difficultés'Drie Pyreneeënritten, een lan ge tijdrit en vier Alpen-etappes gunnen de favorieten amper rust. „Ik heb de tijdrit en de Alpenritten ver kend," zegt Riis. „Ik kan u zeggen dat de bergen mooi zijn, en dat de Tour veel zwaaarder is dan die van vorig jaar." De Ronde is volgens Riis zelfs dermate zwaar dat 'outsiders' amper een kans heb ben. „Als ik mijn voornaamste tegenstan ders moet noemen, zijn dat de bekende na men: Olano, Virenque, Dufaux, Zülle, Lut tenberger, mogelijk Berzin." Wie durft zijn vinger op te steken? Vooraf niemand. "Ok na zijn ijzersterke uithaal in de Gold «ace van dit voorjaar bleven de twijfels. «Het kan niet goed zijn dat hij al zo vroeg in Jjpi is," vond Luttenberger. Indurain «urfde immers te wachten tot de Tour; Riis 'Pfit voor de zekerheid mee wat hem voor »e voeten komt. Zülle lachte voor zijn val in Zwitserland l°'er opmerkingen als zou een Tour-renner 111 april niet in vorm mogen zijn. „Dat zou Ro wanneer je na de klassiekers geen gas terugneemt. De meesten van ons hebben pater een pauze van minimaal een maand !®omen. Goed of slecht geweest zijn in het voorjaar, speelt straks bij de start van de leur geen enkele rol meer. Jaar ook Zülle was de afgelopen maand Wekende. De Tour van 1997 is de eerste pas jaren, waarvan vooraf niemand de ""komst durft te voorspellen. Indurain is Na een lange, vlakke aanloop bivakkeert het kleurrijke peloton, vanaf 14 juli, dagenlang in de bergen. foto cor vos AH Servicelijn: 0800-0305. weg en Riis moet zich andermaal bewijzen. ONCE trok zich de afgang van vorig jaar aan en gaf alle renners in mei een week va kantie. Zülle: „Helemaal niets doen dus." Pas daarna werd de draad weer langzaam opgepakt met louter trainen. Ook de ande ren trokken zich terug in hun trainings kampen. Etappewedstrijden als Midi Libre, Dauphiné Liberé, Ronde van Zwitserland en Ronde van Catalonië dienden als snelle vormkwekers. In die nieuwe aanpak is het voor veel renners moeilijk signalen te dui den. Zo vroeg Michael Boogerd zich in de 'Dauphiné' vertwijfeld af of hij misschien niet iets te vroeg hard reed. Als er al vraagtekens gezet kunnen worden bij de vorm van Bjarne Riis, wie moet hem dan straks gaan bedreigen? „Riis is te klop pen, maar niet door mij," zei Jalabert tref fend. „Jan en Udo," antwoordde Riis la chend op de vraag wie hij als zijn grootste concurrenten ziet. Voor alle duidelijkheid: Jan en Udo zijn zijn ploeggenoten Ullrich en Bölts. Telekom liet van alle teams tot dusverre in derdaad de beste indruk achter. Zabel won Milaan-San Remo, Riis zegevierde in de Gold Race, Bölts won de Dauphiné Liberé en knechten als Aldag en Heppner rijden onwaarschijnlijk hard. Alleen: in de Ronde van Zwitserland waren ze in de bergen plots uit beeld, de aanvankelijk imponeren de Ullrich incluis. Een kwestie van krach ten sparen of heeft Luttenberger toch gelijk als hij zegt: 'Riis is minder sterk dan vorig jaar'. u alleen kopen In AH winkels waar één van die cijfertjes op de deur staat Reclameprijzen gelden t/m 5 Juli as Vormgeving: «rel van de Pol eindredactie: deques Hendriks

de Stem | 1997 | | pagina 9