Explosieve stijging aandelenkoersen Biologische melk in trek bij boer en consument Toch beursnotering voor Van den Hombergh Verhouding KLM-Northwest bekoelt opnieuw Shell Nederland voert hoge winst verder op pESTEM ECONOMIE A6 Stichting Katholiek onderwijs Toordrand In eerste half jaar 1997 op één na grootste stijging van afgelopen 45 jaar nieuws KORT Grontmij verwerft milieuproject in Polen Garuda zoekt steun bij KLM Italiaanse Stet in zee met Unisource Nedlloyd geeft commissariaat in ECT op Massa-ontslagen in Roemeense mijnbouw Rusland boekt economische groei DSM breidt uit in Oostenrijk Maffia Rusland controleert veel bedrijven Duitse dochter Campina wil naar Rusland LI 1997 A5 DONDERDAG 3 JULI 1997 et 01/07 02/07 18 71 85 69'/, 86'/j 36 90s/, 11% 70% 92 29% 14 33% 128% 36% 62% 77 39 32% 40% 10% 54% 90% 35% 87% 77% 63% 36% 66% I ak 132 35% 70% 54% 43% 109% 64% 216% 26 24% 219 84% 24 ieskoers ge koers koers gisteren Maim ividend aan/bieden aan/laten den en ex dividend n en dividend aan en laten ex dividend aan en bieden ex dividend 2,30 2,40 0,60 0,60 3,30 3,30 1,90 2,00 b 13,60 13,60 7,20 7,20 5,50 5,70 1,70 1,60 3,40 3,50 3,00 4,10 a 1,30 1,90 24,50 b 26,50 b 17,00 19,50 12,30 b 13,80 72,00 b 75,00 b 1,70 6,80 1,40 5,20 10,80- -a 9,00 14,20 12,20 13,00 a 11,10 2,80 3,80 m 3,90 2,20 2,20 14,10 15,00 1,60 1,70 5,90 a 6,10 4,70 4,80 14,20 14,50 10,70 10,60 5,40 5,70 3,40 3,30 4,20 5,80 2,20 2,30 11,40 11,30 5,60 5,70 4,80 6,30 3,00 4,30 1,60 2,90 1,50 7,50 8,90 6,00 7,40 4,70 6,00 4,80 7,00 b 8,50 49,00 51,00 21,90 23,70 17,80 b 19,40 0,70 0,20 2,40 2,00 a 3,10 2,70 evr. gepensioneerde MAS ie van tuinieren houd, vooi 4 bijhouden van onze ooie tuin. 0162-451075. Cafetariahulp voor vakantieperiode. Iemand m. erv. MA/, op camp. Renesse, 0111-461968 De Massagesalon Eindhoven zoekt meisjes voor zeer luxe en drukke salon te Eindhoven. Zeer loge verdiensten. Full-Pao' time. Leeftijd vanaf 18 jr. Irvaring niet vereist. Interne opleiding aanwezig. Geen itiem/sex inf. 040-212779» isonderwijs Noordrand I7 voor: is te Lage Zwaluwe een 'SLEERKRACHT (M/V) oep 7 en biedt in de toekomst ng. men uiterlijk wo. :ijn van de sollicitatie van Bremen 94 I LAGE ZWALUWE >n bij: sur Willibrordusschool (/au onze redactie economie Voorburg - Aandeelhouders van Ne derlandse ondernemingen hebben in liet eerste halfjaar van 1997 goede za ten gedaan. Op de Amsterdamse Ef fectenbeurs stegen de koersen van de- bedrijven (exclusief beleggingsin stellingen en vastgoedfondsen) met gemiddeld 34 procent. pat betekent volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek de op één na grootste stijging sinds de start van de beursindex 45 jaar geleden. Slechts in het eerste half jaar van 1983 stegen de koersen sneller, namelijk 38 procent. Het dieptepunt deed zich voor in de tweede helft van 1987. Toen daalden de koersen met gemiddeld 31 procent. De koersen van de kleine en middelgrote beursfondsen stegen de eerste helft van 1997 sneller dan die van de grote bedrij ven. De AEX-index waarin de vijfentwin tig meest verhandelde fondsen zijn opge nomen, ging 34 procent omhoog. De beurswaarde van alle Nederlandse beurs-nv's nam het afgelopen half jaar toe met 224 miljard gulden naar 845 miljard gulden. De toename werd dus voorname lijk veroorzaakt door de stijging van de aandelenkoersen (34 procent) en voor een klein deel door plaatsing en herplaatsing van aandelen. De explosieve koersstijging voedt berichten over een koerscorrectie op de beurs. Analisten voorspellen dat het huidige tempo niet kan blijven aanhou den, maar de (particuliere) belegger slaat die waarschuwingen in de wind omdat hij hoge koerswinsten blijft voorzien. Al vanaf 1992 presteert de Amsterdamse beurs beter dan het wereldgemiddelde. Die lijn werd ook het afgelopen half jaar voortgezet. Het totale rendement op aan delen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 36 procent (inclusief het uitgekeerde dividend). De high-tech-fondsen hebben meer dan gemiddeld geprofiteerd van het goede beursklimaat. De CBS/Wesselius MIT-herbeleggingsindex waarin alle fondsen zitten op het gebied van micro- elektronica, informatietechnologie en te lecommunicatie, steeg het eerste half jaar met 62 procent. Zonder de zwaargewich ten KPN en Philips bedraagt het rende ment van deze fondsen 76 procent. DE MARKT voor 'groe ne zuivel' breekt door. Biologische melk is voor een toenemend aantal boeren een goede melk koe. De grote zuivelcon cerns kijken de kat uit de boom. Door John van Miltenburg HET MARKTAANDEEL is nu iog geen half procent, maar de jroei zet door. Biologische zui- 'elproducten hebben de wind mee. Opvallend veel boeren scha kelen van de gangbare melkpro ductie over op biologische zuivel. Biomelk wint terrein, bij boer en consument. lij Skal in Zwolle, de controle organisatie voor biologische pro ductiemethoden, staan 212 eco- melkveebedrijven geregistreerd. Boeren die volgens ecologische nonnen rundvee, geiten en scha- houden voor de melk gebrui ken geen chemische bestrijdings middelen en geen kunstmest. Hun dieren krijgen niet meer krachtvoer dan 20 procent van het gewicht dat een koe aan melk produceert. „Vooral het laatste jaar zijn er veel biomelkveebe- drijven bijgekomen," zegt een woordvoerder van Skal. Ook bij de consument groeit de belangstelling, aangewakkerd door een uitgekiende marketing betere afzetkanalen. Biozuivel niet meer alleen het domein van de natuurvoedingswinkels. Grootgrutter Albert Heijn begon vorig jaar in ruim honderd super markten met de verkoop van halfvolle biologische melk. In middels is biomelk in 420 van de 650 AH-supermarkten verkrijg baar. „Het loopt goed. Steeds meer winkels bestellen het. Biologi sche karnemelk en yoghurt is al op driehonderd plaatsen te koop, biologische boter in honderdvijf- Biozuivel verovert de schappen in de supermarkt. tig winkels. Op korte termijn ko men er, een paar producten bij," zegt woordvoerster Ingrid van Kuilenburg van het levensmidde- lenconeern in Zaandam. „We zien dat de klant een grotere inte resse toont in milieu-aspecten, gezond voedsel en een diervrien delijke productie. We volgen dat nauwlettend. De consument struikelt in zijn keuze tussen gangbaar en biolo gisch voedsel vaak over de prijs. Biologische zuivel is gemiddeld dertig procent duurder. De bio- boer krijgt daar maar een deel van. Hij moet ook een hogere li- terprijs ontvangen wil hij er goed mee uitspringen. Hij steekt meer arbeid in zijn bedrijf en is ge dwongen zijn dure grond exten sief te gebruiken. „Het is een bedrijfstak die er eco nomisch best mag zijn," zegt me vrouw L. van Roessel uit Uden hout. Sinds 1987 runt zij samen met haar man een goed rende rend biologisch melkveebedrijf in Udenhout met vijfenzeventig koeien en een melkquotum van een half miljoen liter. De Van Roessels zijn overgescha keld op een biologische bedrijfs voering omdat de moderne melk veehouderij in hun ogen teveel een industrie was geworden. foto jan verhoeff „Een boer komt steeds verder af te staan van zijn land en, dieren waaruit hij het uiterste moet ha len. Biologisch melken vraagt meer arbeid en een andere ma nier van denken. Maar er zit een goede broodwinning in," zegt boerin Van Roessel. De melk van het veertig hectare grote bedrijf wordt geleverd aan het ecologi sche zuivelbedrijf De Zwaluw in Udenhout. Amstelveen (anp) - De ver houding tussen de KLM en haar Amerikaanse partner Northwest Airlines lijkt op-J nieuw te bekoelen. Northwest heeft besloten per 1 augustus de gezamenlijke verkoop van vliegtickets te staken. De KLM heeft de stap 'voor ken nisgeving aangenomen', aldus een woordvoerder. Intussen slepen on derhandelingen over wat een jaar geleden nog 'een verdieping van de samenwerking' heette zich voort. In juni vorig jaar zei KLM-presi- dent Bouw dat hij met bestuurs- voorzitter J. Dasburg van North west had afgesproken de komen de jaren nog intensiever te gaan samenwerken. De commercieel succesvolle alliantie tussen de twee luchtvaartmaatschappijen kwam eind 1995 in gevaar na een confict tussen KLM en andere grootaandeelhouders van North west over de zeggenschapsver houdingen. Volgens Bouw was de verkoop van het aandelenpakket van KLM in Northwest (19,5 pro cent met een waarde van enkele miljarden guldens) een van de opties om de conflictstof voor goed te verwijderen. KLM redde Northwest eind jaren tachtig samen met een aantal an dere geldschieters van de onder gang. Er ontstond echter een con fict tussen KLM en twee groot aandeelhouders, die wisten te be reiken dat geen partij een groter stemrecht kon verkrijgen dan 19 procent. Daardoor kon KLM via optie rechten die zij bezat haar belang niet uitbreiden tot 25 procent. De zaak liep hoog op. De KLM stap te zelfs naar de rechter. In juni vorig jaar leek de zaak gesust. De KLM-woordvoerder wil nu niet ingaan op de stand van zaken bij de onderhandelingen over de toe komstige verhouding tussen de partners. Op de Amsterdamse beurs was het nieuws over KLM en North west aanleiding tot flinke han del in het aandeel KLM. Het fonds schoot direct met 3,20 gulden omhoog tot 63,50, om later weer iets terug te vallen. Luchtvaartanalisten hielden het echter op pure speculatie, ingegeven door het idee van een scheiding tussen Northwest en KLM. Zo'n breuk zou voor KLM de weg vrijmaken voor nieuwe, kansrijke samenwerkingsver banden, waaronder die van Bri- "oor Paul Verlinden NADAT HIJ eerder dit jaar Pogingen om het Rotterdam se bedrijf AIR over te nemen Hoest staken, heeft de Oos- 'erhoutse investeerder H. van den Hombergh dan toch be slag weten te leggen op een Jeursfonds. Dinsdag werd bekend dat hij met zijn za kenpartners J. Gaal en M. Cook driekwart van de aan delen van het bedrijf Mulder Boskoop in handen krijgt. Mulder Boskoop is een produ ct van betonmixers en -silo's ®et vestigingen in Oosterhout en Boskoop. Het bedrijf (omzet 15 Hujoen gulden) draait al een tijd Het verlies maar heeft wél een beursnotering. En dat is het be- angrijkste voor Van den Hom- ergh, naar verluidt de drijven de kracht achter de overname. Ben van de motieven van de ®euwe grootaandeelhouders is Jet verkrijgen van toegang tot de aP'taalmarkt. De financiering en de voorgenomen groei is 'erdoor eenvoudiger te realise- dag' a'^US Persbericht dins- A1 langer aast de 40-jarige Van en Hombergh op een beursno- r|ng Met zijn in Teteringen 0 voor kort Oosterhout) geves- gde Van den Hombergh Hol- r'ngs neemt hij deel in diverse H. van den Hombergh tijdens de aandeelhoudersvergadering van AIR Holdings. Zijn pogingen om AIR over te nemen mislukten eer der dit jaar. foto dijkstra kleine (industriële) ondernemin gen. Voor hij voor zichzelf be gon, was Van den Hombergh on der andere topman bij het food- concern Hillsdown. Eind vorig jaar kwam hij in het nieuws toen hij met zijn zakelij ke kennis Michael Cook (ex- Pakhoed) een belang nam van 53 procent in het Rotterdamse beursfonds AIR Holdings (on roerend goed, technische handel, benzinestations). Van den Hombergh en Cook wil den AIR grondig herstructure ren. Enerzijds zou het bedrijf zich moeten toespitsen op de ex ploitatie van (goed renderende) benzinestations, anderzijds zou een tweede poot zich moeten toeleggen op kleine maar sterke bedrijven in de foodsector en machinebouw. In de pers werden al vergelijkingen getrokken met het Begemann-conglomeraat. Directie en commissarissen van AIR Holding vonden de plannen van Cook en Van den Hombergh echter te vaag. Hun eisen om zit ting te krijgen in de directie en raad van commissarissen wezen ze af. In plaats daarvan wierp het AIR-bestuur een bescher mingsmuur op door nieuwe (pre ferente) aandelen te plaatsen bij een bevriende stichting. Het be lang van Cook en Van den Hom bergh werd zo gereduceerd tot 35 procent. Teleurgesteld trok ken ze zich terug en verkochten hun aandelen. 'Brabantse netwerk' Nu hebben Van den Hombergh en Cook (gesteund door Van Gaal) met Mulder Boskoop een nieuw beursvehikel gevonden om hun plannen te realiseren. Dit keer met instemming van de directie, gevormd door de gede legeerd commissaris L. van Mook, die al eerder aankondigde zich samen met zijn broers terug te willen trekken uit Mulder Boskoop. De Van Mooks hebben nu hun pakket van veertig pro cent verkocht aan Cook, Gaal en Van den Hombergh. Van Mook zegt alle vertrouwen te hebben in Van den Hombergh die hij kent uit 'het Brabantse netwerk'. Hoe de rol van Van den Hombergh precies zal zijn, is nog onduidelijk. In tegenstelling tot Cook en Gaal wordt hij geen lid van de raad van commissaris sen. Zelf zegt hij dat hij uitslui tend op afstand bij het bedrijf betrokken zal zijn. Het beursfonds zal grondig ver anderen onder de nieuwe eige naren. Nu al is duidelijk dat de broers Van Mook hun Ooster- houtse metaalbedrijven terugko pen van Mulder Boskoop. Dan resteert alleen nog de vestiging in Boskoop (omzet circa tien miljoen gulden) waar beton mixers gemaakt worden. De nieuwe eigenaren brengen twee nieuwe bedrijven in Mulder Boksoop in: De Vries Robbé Ge- velbouw (45 miljoen gulden om zet) en Bailey Steel Cranes (25 miljoen omzet). De nieuwe (goed renderende) aanwinsten maken nu deel uit van BTG Holdings, eigendom van Cook, Gaal en Van den Hombergh. Zij krijgen daarvoor nieuw uit te geven aandelen in Mulder Boskoop zodat hun be lang oploopt tot 75 a 80 procent. In de toekomst zullen er nog meer bedrijven van de nieuwe grootaandeelhouders ingebracht worden. Bovendien is het de be doeling dat er nieuwe bedrijven aangekocht worden. Met name dat laatste - het inlij ven van bedrijven - is een kolfje naar de hand van Van den Hom bergh die eind jaren tachtig fu rore maakte als acquisiteur bij het Engelse voedingsmiddelen concern Hillsdowm. De jonge ondernemer kocht in korte tijd voor honderd miljoen (fami liebedrijven op voor Hillsdown, waaronder de frietfabriek Kuibo in Raamsdonksveer. Een advi seur van Kuibo hekelde onlangs in deze krant de agressieve aan pak van Van den Hombergh, Den Haag (anp) - Shell Nederland heeft vorig jaar zijn reeds hoge winst met nog eens 39 procent opgevoerd tot 2,6 miljard gulden, op een netto-omzet van 15,8 miljard. Dat blijkt uit het jaarverslag dat de Nederlandse werkmaatschappij van Shell bij de Kamer van Koophandel heeft gedeponeerd. De nettomarge van 16,5 procent die Shell Nederland realiseert, is zeer hoog. Ook bij De Zwaluw, verwerker van melk van achttien melkvee bedrijven, wordt een groeitrend gesignaleerd. De omzet stijgt, 'maar we groeien liever gestaag', zegt medewerker Willem Hen driks. „Zodra de prijzen stijgen houdt de consument de hand op de knip." De Zwaluw exporteert veel via de groothandel naar Duitsland waar de consument volgens Hendriks meer geld voor voedsel over heeft. De Zwaluw werkt samen met de Noord-Hollandse zuivelverwer ker De Vereeniging die met 'Zui ver Zuivel' een biologische tak heeft. Dat heeft ertoe geleid dat er bijna sprake is van één melk prijs zodat beide bedrijven elkaar niet in de wielen rijden. 'Zuiver Zuivel' mikt op samenwerking met de drie grote zuivelconcerns Campina Melkunie, Coberco en Menken van Grieken. Die noe men berichten daarover een slag in de lucht. Ander spoor Bij zuivelgigant Campina Melk unie wordt gewezen op een mis lukte proef die Melkunie Holland zes jaar geleden heeft gedaan. „De wereld verandert en daarom is het wel zinnig om naar de mo gelijkheden te kijken. Maar dat is iets anders dan ergens een hand tekening onder zetten." Campina bewandelt vooralsnog een ander spoor: een kwaliteitsproject voor de gangbare melk waarmee het concern binnenkort naar buiten komt. De Dienst Landbouwvoorlich ting (DLV) van het ministerie van Landbouw probeert met om- schakelsubsidies boeren te sti muleren him heil in biozuivel te zoeken. Op open dagen signa leert voorlichter Emiel Anssems van DLV in Boxtel een groeiende interesse. „Enkele jaren geleden waren boeren sceptisch. Nu kijken ze met een opener blik naar biologi sche bedrijven." De marge van Shell Nederland is veel beter dan de nettomarge van 7 procent die de Shell Groep als geheel realiseerde. Shell maakt officieel geen winstcijfers bekend van zijn Nederlandse dochter, omdat die in de wereldwijde cij fers worden geconsolideerd. De cijfers zijn echter te achterhalen, doordat Shell Nederland wel ver plicht is een eigen jaarrekening te deponeren. Financiële analisten zien in de winstcijfers een bevestiging dat Shell bijzonder goed verdient aan de aardgaswinning in Nederland. Tegelijkertijd wijzen zij erop dat de benzineverkoop het slechte re sultaat bij raffinage meer dan goedmaakt. „De invloed van het gas is waarschijnlijk het grootst, maar ook de marketing van ben zine loopt goed," aldus analist Sven Smit van de zakenbank La- bouchère. Niet alleen de netto-marge, maar ook het resultaat op geïnvesteerd vermogen wijst op het hoge ren dement van Shell Nederland. Het jaarverslag vermeldt de hoogte van dit laatste kengetal niet, maar een grove schatting komt uit op het hoge percentage van 26 procent. Shell bestrijdt de juist heid van die schatting niet. We reldwijd streeft de Shell Groep naar een resultaat op geïnves teerd vermogen van 12 procent. Een van de oorzaken voor het op nieuw betere resultaat is de 'aan zienlijk' grotere verdiensten bij Verwerking en Verkoop, wat on der meer staat voor raffinage en benzineverkoop. De hogere winst op benzineverkoop is volgens het jaarverslag te danken aan een grotere afzet, niet aan de marges, die juist kleiner zouden zijn. Die laatste toevoeging is van belang, omdat de Nederlandse regering een onderzoek is begonnen naar de de vraag of oliemaatschappij en onderling afspraken hebben gemaakt om de benzineprijs op peil te houden. Shell Nederland profiteerde ver der van een bijzondere bate, dankzij een Duitse nabetaling van 3,7 miljard gulden aan de NAM wegens te veel geleverd aardgas. De oliemaatschappij re kent zichzelf een deel daarvan toe, maar vermeldt niet hoeveel, omdat zij nog ruziet met minister Zalm (Financiën) over haar aan deel in de buit. De hoge winstge vendheid vertaalt zich niet in meer werkgelegenheid. Het aan tal arbeidsplaatsen bij Shell Ne derland verminderde vorig jaar al tot 6850, vergeleken met 7200 een jaar eerder. tish Airways/American Airli nes. De stap van Northwest om voor taan weer op eigen houtje vlieg tickets te verkopen moet volgens analisten vooral worden gezien als een signaal, waarmee de Ame rikanen de druk op de onderhan delingen opvoeren. Van veel gro ter belang in de samenwerking is de uitvoering van diensten onder een gezamenlijk vluchtnummer, het zogeheten code-sharing. Ook werken de maatschappijen nauw samen op het gebied van inkoop, vliegtuigafhandeling en het leve ren van vluchthulpdiensten. wiens praktijken hij 'dubieus' vond. Een Bredase zakenpartner van Van den Hombergh noemt hem daarentegen een 'uitstekend on dernemer'. „Ach, als je succes hebt, zijn er altijd mensen die je onderuit willen halen," aldus de ondernemer. Met de overdracht van bedrijven uit BTG Holdings en de acquisi tie-ervaring van Van den Hom bergh moet Mulder Boskoop een snelle groei doormaken. Binnen vijf jaar moet de omzet op 200 a 300 miljoen komen te liggen, zei Van Mook dinsdag. Dat Van Mook dan nog de directie voert is niet waarschijnlijk. Hij wil zich op termijn helemaal terug trekken uit het bedrijf. In beurskringen werd enigszins sceptisch gereageerd op de zet van Van den Hombergh en de zijnen. 'Het maakt Van den Hombergh kennelijk niet zoveel uit welk bedrijf hij koopt, als hij zijn spullen maar kwijt kan,' zo noteerde De Telegraaf uit de mond van een handelaar die de transactie 'een onderonsje bui ten de gewone aandeelhouders om' noemde. Toch zijn die gewone aandeel houders er vooralsnog niet slechter op geworden. In juni steeg het aandeel Mulder Bos koop met tien gulden tot 38 gul den dinsdag. Gisteren kwam daar nog eens drie gulden bij. De Bilt - Het ingenieursbureau Grontmij gaat een haalbaarheids studie maken voor het opslaan en verwerken van industrieel afval in de Poolse provincie Poznan. Grontmij gaat de studie uitvoeren samen met het Poolse bedrijf Ekolog en het Duitse Rethmann. De order is gisteren bekendgemaakt tijdens het bezoek van staatsse cretaris Van Dok van economische zaken aan Polen. De staatssecre taris bezoekt Polen met een grote economische delegatie, parallel aan het staatsbezoek van koningin Beatrix. In Poznan komt jaar lijks een hoeveelheid van achthonderdduizend ton industrieel afval vrij. De investeringskosten voor de noodzakelijke milieutechnische voorzieningen worden geschat op dertig miljoen gulden. Het is de bedoeling dat er in eerste instantie en opslagmogelijkheid komt voor moeilijk afbreekbaar afval. Later moeten er ook installaties voor recycling komen. Jakarta - De Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda lonkt naar buitenlandse partners. KLM, het Duitse Lufthansa en British Airways hebben een belang tot 25 procent aangeboden gekregen. Volgens Garuda-topman Supandi wil de maatschappij allianties met buitenlandse partners om zich staande te houden in de interna tionale luchtvaart. KLM ontkent contact te hebben gehad met Ga ruda. Rome - De Italiaanse telecommaatschappij Stet heeft een vergaan de vorm van samenwerking gesloten met Unisource, het Europese verbond van PTT Telecom en zijn Zweedse en Zwitserse branchege noten. Ook de Amerikanen van AT T, waarmee Unisource een al liantie heeft, worden partner van de Italianen. Stet is nu nog een staatsonderneming, maar staat op de lijst nog dit jaar te worden ge privatiseerd. Rotterdam - Bestuursvoorzitter L. Berndsen van transportconcern Nedlloyd geeft zijn commissariszetel in het containeroverslagbe drijf ECT op. Hij wil hiermee belangenverstrengeling tussen ECT en zijn bedrijf voorkomen. De stap komt op het moment dat beslui ten worden verwacht over het vertrek van de Deense rederij Maersk als klant van ECT. De Denen, een grote concurrent van het Brits- Nederlandse containerverbond P&O Nedlloyd, willen een eigen ter minal op de Maasvlakte, tegenover die van ECT. Boekarest - De Roemeense regering wil drastisch saneren in de mijnbouw. Op korte termijn zullen 19.000 mijnwerkers worden ontslagen. Volgens het ministerie van Industrie in Boekarest zullen vijfduizend kompels hun baan verliezen. De overige 14.000 werkne mers, allen uit het bruinkoolgebied Targu Jiu, zullen te werk wor den gesteld bij de vijftien bedrijven die na de privatisering van de mijnbouw zullen ontstaan. Moskou - Voor het eerst sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie heeft Rusland een groei van zijn economie beleefd. Het bruto bin nenlands product (bbp), de breedste graadmeter voor de economi sche bedrijvigheid van een land, nam in de eerste zes maanden van dit jaar toe met 1 procent. Toen de USSR ophield te bestaan, kamp te Rusland vooral in de eerste jaren met fikse problemen. Vanaf 1992 kromp de economie. Heerlen - DSM gaat in het Oostenrijkse Linz een tweede fabriek voor glyoxylzuur bouwen. De fabriek, die begin 1999 in bedrijf komt en enkele tientallen miljoenen guldens kost, krijgt een capaci teit van 7500 ton per jaar. Dat is evenveel als die van de bestaande eenheid in Linz. Glyoxylzuur is een chemisch tussenproduct dat met name wordt toegepast in geneesmiddelen en geur- en smaak stoffen. De markt ervoor groeit met 5 procent per jaar. Moskou - De Russische maffia controleert meer dan 40.000 bedrij ven in het land. Daaronder zijn 1500 staatsbedrijven en 550 banken, aldus minister Koelikov.van Binnenlandse Zaken. De maffia-economie was vorig jaar goed voor 45 procent van het bruto binnenlands produkt. Vijf jaar geleden was dat nog 10 tot 11 procent, zei Koelikov tegenover het persbureau RIA. Hij schat dat 60 miljoen mensen direct of indirect betrokken zijn bij criminele activiteiten in Rusland. Stuttgart - De Duitse dochteronderneming van Campina Melkunie, Campina AG, slaat haar vleugels mogelijk uit naar Rusland. Een besluit over een nieuwe vestiging daar valt spoedig te verwachten. Tegenover zijn aandeelhouders zei de financiële directeur D. Holst van Campina AG dat een vestiging in Rusland nodig is om Campi- na's leidende positie op het terrein van yoghurt en andere toetjes te behouden. De onderneming streeft ook naar een sterke marktposi tie in Hongarije en Oekraïne. Een eventuele fabriek in Rusland past in het beleid van Campina Melkunie. De Nederlandse moeder kon digde eerder dit jaar aan van Oost-Europa een nieuwe thuismarkt te willen maken.

de Stem | 1997 | | pagina 7