Gruwelen in Zuid-Afrika •lijkt Inaat st roer Spanning weer terug in Tirana I Srpska-leiding konkelt om macht en geld Agenten 'gaven' jongen natronloog-bad Bel 0900-2025292* Maffia wilde Castro voor niets doden DE stem BUITENLAND A4 I glieri Nieuwe onthullingen verbijsteren Levenslang geëist tegen Dusan Tadic DE STEM COMMENTAAR Werk van maken BUITENLAND KORT Maatregelen van Erbakan teruggedraaid Duizenden postduiven zoekgeraakt IRA-leden krijgen 35 jaar Spanning loopt op in Gaza en Hebron EU-burgers mogen stemmen in Frankrijk Navo-troepen schieten Plavsic te hulp Daarvoor is de Spaghetteria Noodlijn in het leven geroepen. 3 JULI 1997 J\ I I I I I DONDERDAG 3 JULI 1997 r God," verklaar- n isolatiecel twee st. „Betekent dit, vroegen de agen- foto reuter Testament. Greco loudelijk en zijn con- las zo van religieuze len doordrenkt dat Is' werd genoemd. Juilplaats van Nitto i, de voormalige in van de maffia, zijn arrestatie een ben madonna op het aangetroffen, ner 1 van de Sicili- |fia, de in 1993 gevat- na, had in de woning [twintig jaar lang on- Iwas, een altaar inge- lmet zijn vrouw ook pangezicht des Heren te worden verbon- anse kerk heeft zich :elopen jaren in het gedistantieerd van 'ijgeloof omschreven religiositeit, iosi hebben een God, die van het Evange- een soort van afgods- [t verre staat van de christelijke traditie erde God," aldus pa- Fasullo, hoofdredac- het theologisch tijd- gno. officiële kerk heeft die houding ingeno- de jaren waarin hij olitie van de hele we- gezocht, vond Riina .e drie priesters bereid het huisaltaar in zijn ats de mis op te dra- ardinaal van Palermo in de jaren '60 meer- ■at de maffia helemaal jtond. En de bisschop oven Palermo gelegen monseigneur Cassi- .angs uit zijn ambt ont- t hij zijn draadloze te- an een voortvluchtige ter beschikking had I Lozère, Hérault, Hau- fdèche), de streek rond Elzas en rond La Ro- van de eeuw is er in een 'coming out', dur en in het openbaar te voor staan. ering over die nieuwe het calvinisme, is er wondering. Frankrijk |rotestante stijl', uit van het overlegmo- de laatste tijd twee noemd: Michel Rocard rop hij het Nieuw-Ca- iflict in 1988 oploste en utmann, die in april dit congres van het Front haar stad Straatsburg i, maar wel een massa- organiseerde, die het overschaduwde, ntse politicus of zaken- rening met de spanning at tussen twee polen, ken in beweging, maar staande orde. Het com- iltijd te worden gezocht, arden af en toe knopen naar dat moet gebeuren ining draaglijk te ma de protestantse filosoof cliché van de stijle en rotestant af door te zeg- mensen wellicht in de ie wereld bestaan, maar e protestanten toch wel eïnvloed door de katho- •heid. wat Latijnser zijn dan [enoten in het noorden if in de Verenigde Staten. yafi onze correspondent gao Paulo - Een militaire rechtbank in de Braziliaanse stad Recife heeft drie soldaten en hun superieuren officieel in staat van beschuldiging ge steld wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel of de verant woordelijkheid daarvoor. Het zestal behoort tot de militai re politie en wordt aansprakelijk gesteld voor de zware brandwon den, die een vijftienjarige knul opliep, toen vijf agenten hem in februari ten tijde van het carna val verplichtten een 'bad te ne men' in een tank met geconcen treerd natronloog. Het voorval vond plaats op een fabriekster rein. In de loop van een revolver kij kend moest het slachtoffer vijf minuten lang in de zwaar bijten de vloeistof blijven zitten, terwijl hij het uitgilde van de pijn. De jongen is van zijn middel tot de tenen blijvend verminkt geraakt. Magnaldo Félix de Aguiar was na de carnavalsoptocht samen met twee vriendjes over het hek van een bedrijf geklommen om in de tuin een paar mango's te pluk ken. De bewakingsdienst betrap te hen en loste waarschuwings schoten, waar de politie op af kwam. Magnaldo wist als enige niet te ontkomen. Na zijn 'bad' brachten de agenten hem naar het ziekenhuis op de voorwaarde dat hij vertellen zou dat hij door eigen toedoen in de tank was ge vallen. Pas twee maanden nadien durfde de met de dood bedreigde jongen vanaf zijn ziekbed aangif te te doen. Amnesty International zit bovenop de zaak en dankzij deze vasthoudendheid heeft de militaire rechter voorrang gege ven aan de afhandeling. Het komt in Brazilië zelden voor dat poli tieagenten moeten boeten voor hun delicten. Van onze correspondent Johannesburg - Honden zo gevaarlijk dat zelfs Amerikaanse pitbull-verenigingen er een importverbod op eisen. Brouwsels, gericht op massale sterilisatie van zwarte vrouwen. Kankerver wekkende t-shirts. En pillen die blanken in zwarten moesten omtoveren. Het lijken de thema's voor een op volger van Ira Levin's Boys From Brazil, waarin wetenschappers een nieuwe Hitier klonen, maar het was de werkelijkheid. Plaats van handeling: Roodeplaat Bree ding Enterprises (RBE), onder de mok van Pretoria, Zuid-Afrika. Het kon dus nog gekker. Na ont hullingen voor de Zuid-Afrikaan se 'Commissie van Waarheid en Verzoening' over verspreiding van verslavende Mandrax-pillen on der de opstandige townshipjeugd, het toepassen van electroshocks op homoseksuele militairen, de ontwikkeling van 'scheermesjes draad' in opdracht van de politie en het posteren van seropositieve prostituees bij hotels waar ANC- ers logeerden, probeert Zuid- Afrika nu te bekomen van de nieuwe onthullingen over de acti viteiten onder leiding van majoor Den Haag (anp) - Nikola Ko- stich, een van de advocaten van de Bosnische Serviër Ta dic, is 'verbaasd' over de eis van aanklager Niemann tegen zijn cliënt. De aanklager van het Joegoslavië- Wbunaal eiste gisteren levens lang tegen Tadic wegens zijn mis daden tijdens de oorlog in Bosnië. „Wat moeten ze dan voor een straf opleggen aan Tudjman?" vraagt de Servische jurist zich af, „of aan Mladic of Karadzic?" Niemann stelde dat Tadic, in te genstelling tot zwaardere geval len, strafvermindering moet kun nen krijgen, maar dat argument is volgens Kostic niet steekhoudend. „Stel je voor dat hij naar de VS wordt gestuurd. Daar is in geval len die onder federaal strafrecht vallen, helemaal geen strafver mindering mogelijk." Als Tadic daarentegen naar bijvoorbeeld Finland wordt gestuurd, is hij misschien na vijftien jaar weer wij. De straf die Tadic daadwer kelijk zou moeten uitzitten, zou dus sterk afhangen van het land dat uiteindelijk bereid wordt ge vonden hem op te nemen. Torna Fila, de advocaat van de Serviër Slavko Dokmanovic, zegt dat zijn cliënt op illegale wijze is gearresteerd. De VN zouden Dok manovic hebben bedrogen en hem vervolgens hebben ontvoerd. Basson en zijn bedrijf in Roode plaat. Tot in de jaren negentig vormde RBE het zenuwcentrum van een door het Zuid-Afrikaanse leger gefinancierde campagne van che mische en bacteriologische oor logsvoering tegen de anti-apart heidsbeweging. In het bedrijf werden Rottweilers, Dobermanns en bloedhonden gekruist en het resultaat werd als 'racistische waakhond' te koop aangeboden. Ook ontwikkelde men er een tach tig kilo zware 'hoerhui', die der mate agressief en oncontroleer baar is dat Amerikaanse pittbull- verenigingen er onlangs een im portverbod op eisten. De 'wolfs hond' werd tenslotte ingezet bij patrouilles in de jungle van het door een burgeroorlog verscheur de Angola en in het tot 1989 door Zuid-Afrika bezette Namibië. Tegen beter weten in verklaarde de aan RBE verbonden Duitse professor Peter Geertshen vorige week, dat de door het bedrijf ont wikkelde honden niet discrimine ren. 'Ze zijn afgericht op het aan vallen van zwarten, blanken en vrouwen', aldus de professor. Het bleef niet bij het ontwikkelen en africhten van levensgevaarlijke viervoeters. Zo produceerde RBE in de jaren tachtig vergiftigde t- shirts. Zodra het gif in de bloed banen terecht kwam, veroorzaak te het klonten, hetgeen uiteinde- dijk tot een ogenschijnlijk natuur lijke dood kon leiden. Van deze activiteit werd onder anderen de toenmalige voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, Frank Chikane, het slachtoffer. Chikane had het ge luk ziek te worden tijdens een be zoek aan de Verenigde Staten en hem kon door snelle behandeling het leven worden gered. Tenslotte studeerde RBE op een brouwsel waarmee zwarte vrou wen massaal gesteriliseerd kon den worden en op een pil die blan ken in zwarten zou kunnen 'omto veren'. Het idee was om zodoende blanke medewerkers van de vei ligheidsdiensten in de zwarte ge meenschap te infiltreren. Kolonel Eugene de Koek, die het werk van de officiële doodseskaders coördi neerde en vorig jaar tot meerma len levenslang werd veroordeeld, was het met dat idee overigens oneens. In een toelichting op zijn amnes tie-aanvraag aan de 'Commissie van Waarheid' schrijft De Koek: 'Waarom doen we niet het omge keerde, vroeg ik me af. Verander alle zwarten in witten en al het gedonder is voorbij.' Van onze correspondent Tirana - Terwijl de stemmen van de afgelopen zondag ge houden eerste ronde van de Albanese parlementsverkie zingen nog steeds niet zijn gë- teld, neemt na enkele dagen van rust de spanning in de hoofdstad toe. Politie en Presi dentiële Garde patrouilleren onafhankelijk van elkaar met pantserwagens en getrokken wapens in de straten van Tira na. Minister van Binnenlandse Zaken Belui £elo en zijn staatssecreta ris, het machtige hoofd van de po litie, Agim Shegu, zijn naar het buitenland gevlucht. Premier Bashkim Fino en president Sali Berisha riepen gisteren kort ach tereen de internationale pers bij een om elkander bittere besehul digingen naar het hoofd te slinge ren. De directe aanleiding daartoe is het besluit van Berisha om de Presidentiële Garde door de stra ten van Tirana te laten patrouille ren, de toegangswegen tot de stad af te zetten en voor de Centrale Bank tanks te stationeren. Vol gens Fino heeft het staatshoofd daarmee de grondwet overtreden, omdat hij de premier niet heeft ingelicht en de Garde slechts be stemd is voor zijn persoonlijke bescherming. De premier riep de Gardisten op om Berisha's order naast zich neer te leggen en beval de politie om alleen van hemzelf orders te aanvaarden en niet sa men te werken met de presiden tiële elitetroepen. „Ik zal niet toe staan dat wie dan ook de wet overtreedt, de president inbegre pen," zei Fino die duidelijk liet blijken dat hij het besluit van Be risha beschouwt als een mogelijke eerste stap op weg naar een staatsgreep. Berisha betoogde daarentegen, dat hij niet alleen het recht heeft om zijn garde in te zetten, maar ook de plicht. Hij beweerde dat gewapende bendes uit de provin cie op het punt zouden staan om de stad binnen te vallen. Iemand moet daarom wel maatregelen ne men en de enige die dat volgens hem kan doen is hijzelf, nu zowel de minister van Binnenlandse Za ken als het hoofd van de Politie zijn verdwenen. Daarnaast eiste Berisha het recht op om een nieu we exponent van zijn Democrati sche Partij, de leider van de onof- fidëteipresidentiële Vrijkorpsen, Arben Hajdari, tot opvolger van de gevluchte felo te benoemen. Niettemin verklaarde de presi dent dat hij de nederlaag zijn par tij erkent en van plan is om 'zo spoedig mogelijk' af te treden en de oppositie te gaan leiden. Maar wanneer dat precies gaat gebeu ren, wilde hij niet zeggen. De kans dat het echt tot een staatsgreep komt, wordt nog niet groot geacht, al was het maar om dat de leden van de Presidentiële Garde na Berisha's verkiezings nederlaag massaal zijn gedeser teerd, terwijl de leider ervan naar Italië is gevlucht. Maar de situatie blijft onduidelijk, te meer daar nu ook de monarchisten van troon pretendent Leka Zogu zich in het (ADVERTENTIE) Washington - De CIA heeft begin jaren zestig 150.000 dol lar aan de maffia geboden om de Cubaanse communistische leider Fidel Castro uit de weg te ruimen, maar de Ameri kaanse onderwereld wilde de zaak ook wel gratis opknap pen. Dat blijkt uit een pas vrijgegeven document. Robert Maheu, privé-detective in dienst van de CIA, huurde maf fialeider Sam Giancana uit Chi cago in voor de moord. De maffia weigerde de 150.000 dollar aan te nemen, maar er is wel 11.000 dol lar aan onkosten betaald. Het huurmoordcontract wordt toege licht in een memo uit mei 1962 aan Robert Kennedy, die minister van Justitie was in het kabinet van zijn broer John F. Kennedy. In het memo schrijft de toenmali ge veiligheidschef van de CIA, Sheffield Edwards, dat hoge vei ligheidsfunctionarissen groen licht hadden gegeven voor de De jeugd volgt paars. Zodra de schoolbel geluid heeft, gaat ze aan het werk. Weekendbaantjes, een krantenwijk of vakantiewerk. De regels voor arbeid door jeugdigen zijn versoepeld en vandaar dat de FNV aan het begin van de zomerperiode waarschuwt. Jongeren hebben minder ervaring dan volwassen collega's en daarom is de kans dat zij bij gevaarlijk werk ongelukken krijgen, groter. De vakcentrale kijkt echter niet alleen naar veiligheid. Arbeidsom standigheden, werktijden en betaling zijn eveneens aspecten die aandacht verdienen. In de sectoren waarin de jeugdigen door gaans hun tijdelijke contractjes kunnen krijgen, worden de officië le regels lang niet altijd gevolgd. Waarschuwing, voorlichting en eventueel controle zijn daarom terecht. Als het echter alleen bij deze voor de tijd van het jaar standaardop- roep zou blijven, is er betrekkelijk weinig aan de hand. De media hebben evenwel in de afgelopen weken voorbeelden gemeld, die veel ernstiger zijn. Kinderen van onder de tien zijn uit bollenschu ren geplukt en zes-, zevenjarigen bleken voor geld ingezet te wor den in de tuinbouw. De regels zijn weliswaar versoepeld, maar betaalde arbeid onder de leeftijd van dertien jaar blijft terecht verboden. Werkgevers zijn in overtreding, maar ouders evenzeer onverantwoordelijk. Er is niets op tegen dat kinderen proberen wat extra zakgeld te verdie nen en een boerendochtertje dat een half uurtje helpt het melkvee naar binnen te krijgen, zal daar in de rest van haar leven geen trau ma aan overhouden, maar de wetgever stelt niet voor niets leef tijdsgrenzen. Ouders die hun te jonge kinderen desondanks toestaan voor dag en dauw zoveel mogelijk aardbeien te plukken, bollen te pellen of mosselen te wassen, betonen zich nalatig. Arbeidsinspecties moe ten daarom niet uitsluitend achter werkgevers aanzitten, ze moe ten net zo goed deze onverantwoordelijke ouders aanpakken. Met voorlichting en met straf. Daar moet werk van gemaakt worden. Albanese monarchisten verbranden in het centrum van Tirana verkiezingsposters van de Socialistische Partij die ze beschuldigen van fraude foto reuter strijdgewoel hebben gestort. Aan hangers van Koning Leka I hou den sinds gisteren de hoofdweg naar de noordelijke stad Shkodër geblokkeerd en Leka zelf claimt nog steeds een ruime overwinning in het referendum over de monar chie. Volgens de eerste resultaten zou niet meer dan eenderde van kiezers voor de terugkeer van de monarchie hebben gestemd, maar de koning-in-spe beschuldigt de socialisten van grootscheepse ma nipulaties. Alleen de definitieve uitslag van de verkiezingen zal enige klaarheid kunnen schep pen. Maar door de ongelofelijke traagheid waarmee de stembiljet ten worden geteld en vervoerd en doordat er nog een tweede en in sommige districten (waar de stembiljetten te laat zijn gearri veerd of bedrog is geconstateerd) zelfs een derde ronde moet wor den gehouden, kan dat nog meer dere weken duren. moord op Castro tussen augustus 1960 en mei 1961. Begin 1961 werden zeker twee pogingen on dernomen om Castro met door de CIA geleverde dodelijke pillen om te brengen, zo blijkt uit de memo en hoorzittingen in het Congres in 1975. Congresleden achterhaalden des tijds acht pogingen van de CIA om Castro te elimineren. Castro zelf zegt dat er enkele tientallen pogingen zijn gedaan om hem uit de weg te ruimen. Ankara - De eerder deze week aangetreden Turkse premier Mesut Yilmaz heeft gisteren alle contracten die zijn afgesloten door de vorige, fundamentalistische regering opgezegd en alle recente be noemingen bij de rijksoverheid teruggedraaid. „Mijn regering zal het moslimradicalisme geen enkele speelruimte geven," zei Yil maz in een toelichting. Yilmaz' voorganger Necmettin Erbakan heeft in de tijd dat hij premier was, tal van fundamentalisten op belangrijke overheidsposten benoemd en bedrijven die zijn partij steunden, aan contracten geholpen. In de grote steden in Turkije hebben gisteren duizenden mensen gedemonstreerd voor het be houd van de seculiere staatsvorm van hun land. Londen - Tienduizenden postduiven zijn de weg kwijtgeraakt en vermoedelijk omgekomen in zware stormen boven het Kanaal, hebben hun Britse eigenaars gisteren bekendgemaakt. Verreweg de meeste van de ongeveer 50.000 duiven die zondag in de Franse stad Nantes waren uitgezet voor een race over het Kanaal, zijn niet naar huis teruggekeerd. De 'Wedstrijd van de Eeuw' was door de Koninklijke Postduivenvereniging georganiseerd ter ge legenheid van de naderende millenniumwisseling. Londen - Zes IRA-leden zijn gisteren in Londen veroordeeld tot 35 'jaat gevangeiflssti-af. Völgens de reehtb'tmk'udldërt' de zes mét'"- aanslagen op elektriciteitscentrales heel Londen en Zuid-Enge- land zonder stroom zetten. Gaza - De spanning in de Palestijnse gebieden is gisteren opgelo pen, nadat Israëlische soldaten een 16-jarige Palestijn in Gaza doodschoten. In Hebron vielen 16 gewonden, toen het leger een oproer van de Arabische bevolking wilde neerslaan. Aanleiding voor de onlusten in Hebron, die nu al dagen duren, is een godslas terlijke poster, waarop profeet Mohammed is afgebeeld als var ken dat de Koran schrijft. De Israëlische commandant in Hebron waarschuwde dat zijn troepen met een ijzeren vuist zouden op treden tegen betogende Palestijnen. Parijs - Enkele jaren na zijn Europese partners heeft Frankrijk besloten stemrecht te geven aan onderdanen van andere EU-lid- staten die op zijn grondgebied verblijven. Deze personen krijgen actief en passief stemrecht bij gemeenteraadsverkiezingen, zo blijkt uit een wetvoorstel dat minister van Binnenlandse Zaken Chevènement gisteren presenteerde. Er worden wel beperkingen gesteld aan het passieve kiesrecht. Zo kunnen buitenlanders geen burgemeester of loco-burgemeester worden van een van de 36.000 gemeenten. Anders zouden ze kunnen deelnemen aan de verkie zingen voor de senaat, de Eerste Kamer. Sarajevo - De Navo-vredesmacht in Bosnië heeft de veiligheids maatregelen rond president Biljana Plavsic gisteren verscherpt wegens spanningen met medestanders van Radovan Karadzic in haar regering. Navo-woord voerder majoor Chris Riley zei giste ren dat er aanwijzingen waren dat de veiligheid in en rond Banja Luka bedreigd werd. Hij zei niet waar de bedreiging precies uit bestond. Maar het onafhankelijke Belgradose radiostation B-92 meldde dat dinsdagnacht ongeveer 60 getrouwen van de voorma lige Bosnisch-Servische leider Karadzic in Banja Luka waren aangekomen, waar ze hadden gedreigd met een aanval op Plavsic' hoofdkantoor. Om ons morgen te ontmoeten. Lukt dat niet? Dan sturen wij een gratis pak Spaghetteria op. Twee kansen om alsnog de lek- _nnm kerste snelle maaltijd te ontdekken. SO cant por minuut; Zolang do voorraad itrakt. Door Erwin Tuil Boedapest - Het politieke ge rommel in de Republika Srpska nam afgelopen zon dag een heel curieuze wen ding, toen president Biljana Plavsic op het vliegveld van Belgrado werd gearresteerd door agenten van de Servi sche president Slobodan Mi losevic. Nadat ze enkele uren was vastgehouden, werd ze naar Dvorbvi gebracht, waar ze door nota bene haar eigen politie achter tralies werd ge zet. Later kon ze onder Navo- bescherming naar Banja Lu ka terugkeren. Intussen is haar positie wankel gewor den. Waar het uiteindelijk om draait is een ordinaire machtsstrijd tus sen Plavsic enerzijds en Radovan Karadzic en consorten. Want de ze mag dan onder massieve in ternationale druk van het poli tieke podium verdwenen zijn, hij trekt nog steeds aan de touwtjes. Plavsic zit in de noordelijk gele gen stad Banja Luka, terwijl Ka radzic zijn heerschappij uitoe fent vanuit Pale. Sinds de gewezen psychiater geen ambt meer vervult, lijkt hij nog meer tijd te hebben voor het uitbaten van zijn 'winkel'. Sa men met ondermeer Momcilo Krajisnik, Servisch lid van het presidium van Bosnië-Hereeg- ovina, beheerst hij een uiterst lu cratief monopolie in benzine, si garetten, alcohol en bouwmate rialen. Uiteraard wordt er geen dinar belasting over betaald, waardoor de regering zonder we zenlijke bronnen van inkomsten zit. Dat brengt Plavsic in een lastige situatie. Hoewel ze in gesprek is met de internationale gemeen schap, blijft een volledige mede werking aan de uitvoering van het Verdrag van Dayton uit. De Republika Srpska mist daardoor cruciale internationale financië le hulp. Maar zelfs de beperkte contacten zijn voor Kradzic en de zijnen al te veel en ze eisen daarom haar hoofd. In een po ging iets van de grond te krijgen, wilde Plavsic de invloed van de Karadzic-clan indammen. Een eerste stap in die richting was het ontslag van Dragan Kijac, de Bosnisch-Servische politiecom- mandant en minister van Bin nenlandse Zaken. Zoals in iedere goed functionerende maffiage meenschap, staat de politie macht onder feitelijk gezag van de grootste belanghebbende, in dit geval Karadzic. Daarnaast haalde Plavsic de gramschap van Karadzic op haar hals door bijvoorbeeld in te stemmen met een gemeenschap pelijke munt voor Bosnië. Bo vendien praat ze direct met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Madeleine Al bright. Blijkbaar geeft dat de mafiose leiders in Pale, onder wie een aantal vermeende oor logsmisdadigers, de kriebels. Vooral omdat ze belastende in formatie heeft over hen. Overigens heeft Plavsic zelf ook wat te winnen bij een redelijk contact met het Westen, in het bijzonder met de Amerikanen. De 67-jarige biologe, ook wel aangeduid als 'Miss Necrofilie' geldt als een van de architecten van de etnische zuivering van Bosnië. Tot na de ondertekening van het Verdrag van Dayton, eind 1995, was haar retoriek ronduit ultra-nationalistisch. Naar haar mening verraadde Mi losevic de idealen van het Groot- Servische rijk door zijn instem ming met Dayton, Als een van de leiders van de Bosnische Serviërs schrok ze er niet voor terug om in het open baar de oorlogsmisdadiger Ar- kan te zoenen na zijn slachting van moslims in Bijeljina. „Hel den zoen ik altijd", aldus Plav sic. Haar huidige gematigde hou ding kan daarom worden aange merkt als wisselgeld. De verschillen tussen de voorma lige maatjes Karadzic en Plavsic zijn sinds vorig jaar alleen maar toegenomen. Plavsic zetelt in Banja Luka, de enige Bosnisch- Servische stad van enig formaat. Ze kan niet rekenen op de politie die pro-Karadzic is. Het leger is geen factor van belang meer na het ontslag van generaal Ratko Mladic. Daarnaast oriënteert ze zich in toenemende mate op het buitenland. Karadzic daarente gen beheerst politie, zit in het dorp Pale en zijn buitenland be staat uit Servië, Montenegro en, volgens hardnekkige geruchten, Griekenland. Opvallend aan de machtsstrijd in de Republika Srpska is dat Ka radzic blijkbaar weer in bescher ming geniet van president Milos evic. Beiden hebben langzamer hand schoon genoeg van de 'af vallige Plavsic'. Een opbloeiende relatie tussen Pale en Belgrado lijkt een garantie voor het einde van Plavsic en de aarzelende dia loog tussen de RS en de interna tionale gemeenschap. Maar het financieel belang van de Milose vic en Karadzic heeft altijd al prioriteit gehad en geen van de heren heeft persoonlijk belang bij samenwerking met wie dan ook buiten de eigen kring.

de Stem | 1997 | | pagina 5