Debat over luchtvaart gestrand Rechtbank laat hooligan vrij Wie vangt ze even op? Tencef Arbeidsinspectie controleert vakantiewerk deze zomer gericht' 'OM mag Etiënne U. aiet meer vervolgen' Nationaal Monument ontmanteld GW®® 1 lerelFd J/ V Kraamverzorgenden m/v Besluit Schiphol in geding 250? en de Nokia 101 steek dat maar in je zak! HALFORDS pESTEM BINNENLAND A3 NU*9Twil 'zorg-cao' openbreken CDA stelt vragen over vakantiegeld Criminelen produceerden XTC-grondstof NIEUWS KORT Minister: 'Helaas ontslag voor Brinkman' Twee nieuwe gevallen varkenspest 'Nadelen privatisering sociale zekerheid' uitzendbureau JULI 1997 A2 zondag blijft het bg en krijgt de zon de ttannië en Ierland: In Seen veel bewolking legen. Vrijdag in ïer- Pzon en vrijwel droog, nperatuur van 15 Schotland tot plaat- 1 Engeland. Luxemburg: Perio- on en op beide dagen dag een bui. Vrijdag bewolking. Middag- jiur meest onder de 20 n Midden-Frankrijk: Ig geregeld zon en Ijnlijk overal droog. Benemende bewolking buien, in de oostelij- irtementen mogelijk feer. Middagtempera- bt rond 20 graden, fnkrijk: Meest bewolkt brdag vooral in het jn fikse regen- en on- en. Vrijdag ook elders 1 de loop van vrijdag lidoosten droog en ge- j>n. Maxima ongeveer In, maar in de omge- JLyon en in Les Landes pgraden. >1: Perioden met zon en iorden kans op een bui. |ere maxima; aan zee pend van 20 graden in den tot 25 in de Algar- Perioden met zon en ne op vrijdag in het |sten enkele buien, mo et onweer. Middagtem- aan de costa's rond 27 aan de noordkust niet pn 18 graden. |che Eilanden: Flinke met zon en droog, temperatuur ongeveer pn. en Ibiza: Perioden 1 en kans op een regen- kersbui. Middagtempe- Iplopend tot tegen de 30 yen noorden van Rome pewolkt en vooral op dag fikse regen- of on- Jiien. Elders veel zon. temperatuur op veel 1 oplopend tot boven de Een. Op sommige plaat- net zuiden zelfs tot bo- |35 graden, iland en Kreta: Veel zon bral droog. Boven de he zee eerst nog veel Jaxima ruim boven de en. pndiSoms'wat'zdh', maar peds kans op enkele re- E onweersbuiqp.^iddag- fatuur van 20 graden in ordwesten tot 27 in het I en zuidoosten, irland: Geregeld buien pweer. In het westen en soms veel neerslag, temperatuur meest tus- |en 28 graden, rijk: Af en toe zon en .et westen uit enkele re- If onweersbuien. Middag- Iratuur op veel plaatsen 1 de 25 graden. AARTJE '<gras ie oonplaats van deze man pgorde de naam van zijn ep. oor de kost? valserik; 2. Elba, lori, aalt, 4. knak, pret, drek, ons; tei, beeld, luier; 7. apin, rtret, den; 9. pro, oblie, is, alt; 11. polsen, teelt, e; 13. vore, oer, moede, 5. ras, ketsen, kranig. apaver; 2. olé, naapen, kris; 4. rank, senior, steek; >t, robe, plan, rest; 7. iet, repen, mie; 9. aard, ar, dole, eik; 11. slee, tast, Leda; 13. rap, olie, li, Deli; 15. kers, prins, JFS uj 'sjipaj >||nj}s 'ua>||OM 's>(u!| >leP DONDERDAG 3 JULI 1997 Van onze verslaggeefster Breda - De Arbeidsinspectie gaat deze zomer vakantie werk gericht controleren, jlet name in de detailhan del, horeca, recreatie, genot middelen- en voedingsmid- delindustrie en land- en tuin bouw," zegt Monique Matze van de Arbeidsinspectie. „Landelijk gezien gaan tus sen de tachtig en honderd in specteurs zich hiermee bezig houden." Er bestaan op dit ogenblik geen recente cijfers over het aantal ongelukken dat plaatsvindt on der vakantiewerkers. Het getal van twintigduizend gewonden (vier procent) dat de FNV eerder deze week noemde bij het begin van de campagne 'Vakantiewerk is geen stuntwerk' is gestoeld op een onderzoek uit 1993. Boven dien zijn aard en ernst van de verwondingen niet nader gespe cificeerd, dus ook eenvoudige schaafwonden maken deel uit van het aangegeven percentage. Dat neemt niet weg dat bezorgd heid op zijn plaats is, zeggen zo wel Marieke Koning van de FNV als Matze van de Arbeidsinspec tie. Beide organisaties houden deze zomer bedrijven met vakan tiewerkers nauwlettend in de ga ten, zodat aan het eind van de zo mer wellicht wat actuelere gege vens bekend worden. „Vooral nu de regelgeving ver soepeld is, is het gevaarlijker ge worden. Werkgevers hoeven nu alleen nog maar te zorgen voor deskundig en doeltreffend toe zicht," aldus Koning. „Maar daaraan is wel een aantal voor waarden verbonden," zegt de Ar beidsinspectie-woordvoerster. „En ook is precies omschreven welk werk 13-, 14-, 15- en 16-ja- rigen mogen doen en wat niet, hoeveel uur ze mogen werken en wat ze betaald moeten krijgen." Ook de Arbeidsinspectie heeft geen cijfers over het aantal ern stig gewonden dat jaarlijks valt onder vakantiewerkers. „In de regel is het zo dat ongevallen bij ons gemeld dienen te worden. Dat gebeurt ook, maar alleen als ze ernstig of dodelijk zijn. Als ie mand met zijn hoofd ergens te genaan loopt en een dag in bed blijft, krijgen we dat in de regel niet te horen. We kunnen alleen registreren wat gemeld wordt en wat we zelf constateren. En dan nog weten we niet of het om va kantiewerkers gaat." De inspecteurs wordt nu wel ge vraagd hierop te letten in het ka der van de zomercampagne. Be drijven die in overtreding zijn en dat na een waarschuwing ook blijven, worden beboet. In het ergste geval kan een bedrijf stil gelegd worden. In tegenstelling tot de Arbeidsin spectie heeft de FNV als vakcen trale geen sanctiemogelijkheden. „Wij kunnen alleen maar mis standen boven tafel halen," al dus Koning. „Wij willen jongeren wijzen op de rechten en plichten die ze hebben. Want daarvan blijken ze vaak niet op de hoogte te zijn. We hebben een speciaal telefoon nummer (0900-8212147) waar ze terecht kunnen voor informatie en advies. We bezoeken festivals waar veel jongeren komen en delen daar folders uit en we gaan op be drijfsbezoek. „Het probleem bij het melden van slechte arbeidsomstandighe den en/of slechte betaling is dat vakantiewerkers bang zijn voor hun baantje. Voor elk van hen zijn er immers tien anderen," zegt Corrie Damen, districtsbe stuurder regio zuid. „Daarom is deze campagne wel degelijk no dig. In Zeeland voeren we die controle al enkele jaren uit. Met name in de bollen- en mosselin dustrie zijn de werkomstandig heden vaak belabberd. We laten de vakantiewerkers in Zeeland ook een enquête invullen." ZIE OOK STEM-COMMENTAAR A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het maatschappelijk debat over de groei van de luchtvaart is mislukt. De tachtig deelnemende belangengroep eringen zijn er niet in geslaagd tot een eensluidende aanbeve ling te komen voor het kabinet. Met zo'n aanbeveling over de Toekomst van de Nederlandse Luchtvaartinfrastructuur (TNLI) hoopte het kabinet medio okto ber gemakkelijk tot een besluit te komen over de uitbreiding van de nationale luchthaven Schiphol. De tegenstanders van een sterke groei van het luchtverkeer - on der meer milieu- en bewonersor ganisaties - verwijten Schiphol, de KLM, de gemeente Amster dam, maar ook de vakbonden en de werkgeversorganisaties 'poli tieke onwil'. „De direct econo misch belanghebbenden kregen het benauwd toen ze vanmorgen de vragen zagen die de discussie Van onze verslaggeefster Breda - NU'91, beroepsorga nisatie van de verpleging, wil dat het cao-overleg over de zorgsector heropend wordt. De invoering van de 36-urige werkweek levert geen extra ba nen op, maar leidt juist tot een verlies aan arbeidsplaatsen, zo stelt de vakbond, omdat de vrij gekomen uren niet overal herbe zet worden. Bovendien zien enke le instellingen zich genoodzaakt om een afdeling te sluiten omdat ze het financieel niet kunnen bol werken. „Wij hebben deze situatie zien aankomen en daarom hebben wij het cao-akkoord vorig jaar ook niet ondertekend," aldus M. van Erp, districtsbestuurder van TO'91. Nu directies van instel lingen klagen over het feit dat ze de uitvoering van de afspraken in de cao financieel niet kunnen bolwerken, acht de vakorganisa tie de tijd rijp om de onderhande lingen te heropenen. Directeur R. de Vries van de Ne derlandse Zorgfederatie, de koe pelorganisatie van de werkge vers, zegt geen heil te zien in het openbreken van de cao. „Wij hebben een afspraak gemaakt voor twee jaar en daarvan is nog een jaar te gaan. Dat maken we gewoon vol. Dat zorginstellingen financiële problemen hebben, ligt met aan het invoeren van de kor tere werkweek. Dat is hoogstens een bijkomende oorzaak." de afgelopen maanden oplever de," aldus woordvoerder Duy- vendak van de Vereniging Mi lieudefensie. Zo is het kabinet onder meer ge vraagd om nader onderzoek naar alternatieven voor economische groei, een goede kosten/baten analyse van de luchtvaart en nieuwe, actuele overlastnormen voor vliegverkeer. Ook moet er meer duidelijkheid komen over de positie van regionale luchtha vens. Zonder die onderzoeken is volgens Duyvendak geen goed besluit te nemen over de toe komst van Schiphol. „Het maat schappelijk debat is daarom, nog., lang niet afgebroken." De werkgeversorgansatie VNÖ^NCW, maar ook tfe lucht vaartmaatschappijen, vakbonden en gemeente Amsterdam, zien dat anders. Daar bestaat geen behoefte meer aan aanvullend onderzoek: uit overwegend economische rede nen moet het kabinet zo snel mo gelijk beslissen. De werkgevers noemen bijvoorbeeld een groei van de luchtvaart van zes a zeven procent jaarlijks economisch noodzakelijk. Volgens VNO/NCW-woordvoer- der Jansonius verschijnen er bo vendien deze zomer al genoeg studies over de luchtvaart. Extra onderzoek levert alleen maar tijdverlies op; Duyvendak heeft het over 'vier, vijf maanden', Jan sonius over 'minstens tien jaar'. „En die tijd hebben we niet. In 1999 moet echt de eerste paal de grond in voor het nieuwe Schip hol. Dat is de urgentie waar wij mee te maken hebben. Duyvendak en de bewonersorga nisaties stelden gisteren het kabi net een ultimatum. Duyvendak: „Rond 1 september moet blijken of er iets van een écht debat is en of onze vragen worden beant woord. Wordt dat gesaboteerd en gefrustreerd, dan is het moment daar om niet meer aan het over leg over de luchtvaart deel te ne men." Minister Jorritsma (Verkeer) was gisteren onbereikbaar voor com mentaar. „Zij wil eerst de resul taten bestuderen van het maat schappelijk debat," aldus haar woordvoerder. De fracties van CDA en D66 in de Tweede Kamer gaan er zonder meer vanuit dat, ook nu het maatschappelijk debat is ge strand, het kabinet gewoon in ok tober zijn principebesluit neemt. Amsterdam (anp) - Het Openbaar Ministerie heeft al zijn recht fip vervolging van de 42-jarige Etiënne U. verspeeld en moet fee met onmiddellijke ingang staken. Er is geen sprake van een schoon onderzoek, want tal van elemen- en die eerder 'besmet' zijn ver- Waard, wmden nu toch in stel- 'Bg gebracht tegen de man die te oeK is komen staan als de op- v»lger van de in 1991 doodge schoten mafiabaas Klaas Bruins- nia. ^al betoogde advocaat mr. C. 0rvinus gisteren voor de Am- erdamse rechtbank, tijdens een Pro-forma-zitting in de zaak-U. wordt door Justitie be- c ouwd als de topman van een misdaadsyndicaat dat zich jaren- De restauratie van het Nationaal Monument op de Dam is in volle gang. Na de ontmanteling zal het werk aan het gedenkteken voor de Tweede Wereldoorlog in Duitsland worden verricht. FOTO ANP Haarlem (anp) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een Feyenoord-supporter op vrije voe ten gesteld die wordt beschuldigd van betrok kenheid bij de voetbalrellen op 23 maart in Be verwijk. Het gaat om de 24-jarige J. L. uit Bode graven. Drie andere hooligans blijven vastzit ten. De rechtbank behandelde gisteren pro forma de zaak tegen vier Feyenoord-supporters die zondag 23 maart werden opgepakt na de veldslag op een wei land langs de A9 bij Beverwijk. Bij die massale vechtpartij tussen Ajax- en Feyenoord-fans kwam Ajax-supporter Carlo Picornie om het leven. Uit sectie is gebleken dat het slachtoffer is overleden doordat meermalen met een mes in zijn lichaam is gestoken en er met harde voorwerpen op zijn hoofd is geslagen. Tijdens de zitting bleek dat er in het wei land een verdachte met een klauwhamer is opgepakt. Op de hamer is bloed van Picornie aangetroffen. Of ficier van justitie mr. F. Oosterhuis legde de verdach ten doodslag, poging tot doodslag op een andere Ajax-fan, openlijke geweldpleging en artikel 140, deelname aan een criminele organisatie tenlaste. De vrijgelaten L. werd 23 maart gearresteerd na afloop van de voetbalwedstrijd AZ-Feyenoord. Justitie be schouwt hem als één van de organisatoren van de veldslag. L. hekelde zijn voortdurende detentie. „Ik zit het langst vast van iedereen, terwijl ik niet eens bij de slachtoffers in de buurt ben geweest." De rechtbank oordeelde dat er geen gronden zijn de man nog langer vast te houden. Ook de drie andere hooligans, de 25- jarige V. M., de 24-jarige D. de C. en de 20-jarige L. P., allen uit Rotterdam, ontkenden elke betrokken heid bij de dood van Picornie. De rechtbank verwees de zaken terug naar de rechter-commissaris. Vanaf 18 augustus moeten de strafzaken tegen de hooligans inhoudelijk worden behandeld. Komende twee we ken staan nog vier andere supporters, die later wer den opgepakt en nog in voorarrest zitten, tijdens een pro-formazitting terecht. (ADVERTENTIE) lang toelegde op de internationa le handel in soft- en harddrugs. Officier van justitie mr. F. van Straelen noemde de woorden van de raadsman onwaar, malicieus en kinderachtig. Tegen U. liep begin jaren negen tig al een onderzoek, maar dat moest worden afgeblazen toen bleek dat het onderzoeksteam, het eind 1993 ontbonden IRT Noord-Holland/Utrecht, zelf de hand had gehad in het op de markt brengen van grote partijen drugs, tot een totaalgewicht van 230.000 kilo. Alleen geldig op 3, 4 en 5 juli Kom vandaag, morgen of overmorgen naar Halfords om een 1-jarig Hi* NMT abonnement (het goedkoopste abonnement met gesprekskosten vanaf 0,25 per minuuut) af te sluiten Dan profiteer je nog van deze voordelen: 6 maanden geen abonnementskosten. Je VOOfdeel 150,- Geen aansluitkosten. Je voordeel ƒ108,69. Abonnementskosten 25,- per maand. Nokia 101, een veelzijdig NMT-toestel met 24 uur stand-by tijd, 45 minuten gesprekstijd en een gewicht van ca. 275 gram. Gratis! [VT Wie bereikbaar wil zijn, moet nu naar Halfords toe. Kijk in de Gouden Gids S3 voor adressen onder de rubrieken Auto-Accessoires en/of Fietsen/Bromfietsen. NOKIA Het Mobiele Netwerk ven ptt telecom sa PC» ËB csg, Aanbieding alleen geldig op donderdag 3 juli, vrijdag 4 juli en zaterdag 5 juli 1997. Prijzen zijn incl. BTW. Acceptatie wordt bepaald door Service Provider Cellway. Druk- en zetfouten voorbehouden." Den Haag (anp) - De CD A-fractie in de Tweede Kamer vindt dat het niet mag uitmaken of iemand al dan niet bezwaar aantekent te gen de belastingheffing over zijn vakantiegeld. Fractievoorzitter De Hoop Scheffer en Kamerlid Hillen stellen dat in vragen aan staatssecretaris Vermeend van Financiën. De belastingheffing over vakan tiegeld ligt onder vuur. Deskun digen vinden het niet terecht dat mensen die hun vakantiegeld als vast percentage van hun inkomen ontvangen meer belasting over het jaarlijkse extraatje moeten betalen dan bouwvakkers, die vakantiebonnen ontvangen. De bouwvakkers betalen belasting over 75 procent van de waarde van hun bonnen. Voor de overi gen wordt het totale vakantiegeld belast. Van diverse kanten is belasting plichtigen aangeraden bezwaar aan te tekenen bij de fiscus tegen deze 'ongelijke behandeling'. Het CDA vindt echter dat iedereen gelijk moet worden behandeld, ongeacht of een bezwaarschrift is ingediend of niet. De Hoop Scheffer en Hillen vra gen Vermeend hoe hij denkt op korte termijn een einde te maken aan de onduidelijkheid. Zij wil len tevens weten wat de financië le gevolgen zijn als de te veel be taalde belasting moet worden te rugbetaald. .KT Utrecht (anp) - Bij een groot scheepse actie heeft de politie Utrecht twee laboratoria in Utrecht en Zwammerdam ont manteld, die vermoedelijk wer den gebruikt voor de productie van synthetische drugs. De poli tie heeft tien verdachten aange houden, in de leeftijd van 22 tot 61 jaar, afkomstig uit Gouda, Leiden, Haarlem, Utrecht, Maarssen en Nijmegen. Volgens de politiewoordvoerder is het voor het eerst dat criminelen in Nederland de stof PMK produ ceerden, die als grondstof voor XTC dient. Tot nu toe werd PMK voornamelijk geïmporteerd van uit Aziatische landen en het Oostblok. De productie loopt via een ingewikkeld chemisch pro ces. Dat het tot nu toe niet in Ne derland gebeurde, ligt volgens de politie aan gebrek aan kennis en middelen. Twee uur nadat minister Dijkstal dinsdag bekend had ge maakt dat hij de Rotterdamse korpschef Brinkman had voorgedragen voor ontslag, werd bovenstaande foto ge maakt. De minister mag zich na een dag van moeilijke beslissin gen graag sportief ontspannen. De agenda van dinsdag meldde dat er die avond toevallig gehonkbald werd in Rotterdam en laat-ie daar nou toevallig de Rotterdamse burgemeester Peper en diens charmante echtgenote tegen het lijf lopen... Ja en in zo'n geval ben je ineens weer bewindsman. Dan heb je geen oog voor de partij op het veld, maar richt je je aandacht op de partij in een conflict dat je net op doortas tende wijze hebt opgelost. Uiteraard betracht je daarbij de nodige terughoudendheid, want je bent tenslotte in het openbaar en je weet maar nooit wat mensen ervan zullen zeggen. N.B. Het figuurtje rechtsonder houdt een echte knuppel in de hand. MERIJN Leiden - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) heeft geen behoef te aan een parlementair onderzoek naar het conflict tussen de Rot terdamse korpschef Brinkman en de burgemeesters in de regio. „Ik vind het niet nodig omdat ik goed zicht heb op wat er gebeurd is," aldus Dijkstal gisteren tijdens een bezoek aan Leiden. Dijkstal zei dat hij de Kamer vandaag per brief uitvoerig zal informeren over de 'lange reeks van onverkwikkelijke gebeurtenissen' in Rotterdam. De minister zal dan ook een oordeel geven over de handelwijze van Brinkman en de burgemeesters in de regio. Het CDA heeft vooruit lopend op de brief al aangekondigd een parlementair onderzoek te willen. Volgens Dijkstal moet de Kamer daarover maar een besluit nemen als het debat over de kwestie is geweest. Dijkstal benadruk te gisteren dat het ontslag voor Brinkman niet betekent dat hij de korpschef ook als veroorzaker van het conflict in Rotterdam ziet. Hij zei dat hij niet anders kon dan de korpschef ontslaan. Den Haag - Het aantal varkenspestgevallen sinds het begin van dé epidemie is opgelopen tot 315. Gisteren trof het ministerie van Landbouw het pestvirus aan op een boerderij in Vêgfiel (2500 bees-1 ten) en op een bedrijf in Asten (1050). De dieren gaan allemaal naar de destructiefabriek. Verdere maatregelen acht het departement niet nodig, aldus een zegsman. Minister Van Aartsen (Landbouw) hoeft geen vaccinatieplicht voor varkens in te voeren in en rond het varkenspestgebied, zoals de Die renbescherming had geëist. De rechtbank in Den Haag oordeelde gisteren dat noodvaccinatie de bestaande problemen niet binnen afzienbare termijn oplost. De minister moet volgens de rechter wel direct alles in het werk stellen om de wettelijke overschrijding van de welzijnsnormen bij het vervoer en de destructie van de dieren aan te pakken. De Dierenbescherming betoogde tijdens de behan deling van het kort geding dat het invoeren van een vaccinatieplicht de varkenspest wel effectiever zou kunnen bestrijden dan nu het ge val is. Den Haag - De privatisering van de sociale zekerheid verzwakt de positie van mensen met gezondheidsproblemen. Zij zijn bang dat zij hun baan verliezen, hebben weinig vertrouwen in de gang van za ken bij (herkeuringen voor de arbeidsongeschiktheidswet en twij felen sterk aan de onafhankelijkheid van Arbo-artsen. Deze conclu sies trekt het Breed Platform Verzekerden en Werk uit de ruim 1150 telefoontjes die de Helpdesk Gezondheid, Werk en Verzekeringen in de vijf maanden van zijn bestaan heeft gehad. Het eerste rapport van de helpdesk is gisteren in Den Haag gepresenteerd. Het grote aantal telefoontjes is volgens het platform, dat al sinds 1992 bestaat als meldpunt voor klachten, een duidelijk signaal dat de positie van mensen met gezondheidsproblemen onder druk komt te staan als gevolg van de privatisering van de sociale zekerheid. (ADVERTENTIE) Tèrice! uitzendbureau werkt nauw samen met Zorggroep Zuid-Nederland, een professionele organisatie die actief is in de thuis- en kraamzorg. Voor de omgeving Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda en Oosterhout hebben wij voor de komende maanden behoefte aan flexibel inzetbare om moeder en kind te verzorgen, huishoude lijke taken te verrichten en het gezin voor te lichten over de nieuwe situatie. Als je kunt assisteren bij de partus is dat een pré. Je wordt beloond op basis van de CAO Thuiszorg. Op termijn behoort een vaste baan tot de mogelijkheden. Interesse? Neem dan zo snel mogelijk contact op met de dichtsbijzijnde Tèncel-vestiging: Anita Braat, Koevoetstraat 51, 4611 PB Bergen op Zoom, Telefoon (0164) 23 93 00 Monique, Buitens, Van Goothplein 16, 4811 NE Breda, Telefoon (076) 520 43 04 Wietske van Sambeek, Bisschopsmolenstraat 72, 4876 AP Etten Leur, Telefoon 076) 501 80 18 Emmy Broeren, Nieuwe Markt 79, 4701AE Roosendaal, Telefoon (0165) 56 20 01

de Stem | 1997 | | pagina 3