NU OF NOOIT O I LILY Start actie voor behoud reptielen Harmonie hoopt op nieuwe jonge leden Ondernemersvereniging wil schilderingen op blinde muren 06-Klachtenlijn slecht bereikbaar Dubbele Rijverbod en boetes voor te hard rijden Circus z< C3 I pESTEM POLITIE RAPPORT ZAKEN NIEUWS Geen extra financiële steun voor bibliotheek DE EERSTE KEUS BIJ Reddingsplan voor kikkers en padden kost een miljoen gulden Thuiszorg in Aardenburg verhuisd naar Coensdike DE ZOMERUITVERKOOP VAN GROTEJCORTJNGEN BREDA DE STEM ZEELAND Niet tweemaal voor dezelfde overtreding betalen Optreden van groep Oxford Twee keer te hard Te veel gedronken Diefstal op begraafplaats Creatique voor creatieve zielen Demonstratie zandkastelen Hulst - Bij tuincentrum Terra Nova in Hulst wordt morgen en zaterdag 5 juli een demonstratie gegeven in het bouwen van zandsculpturen. De makers van de schitterende bouwwerken die doorgaans alleen op het Scheveningse strand zijn te zien, zijn deze dagen aan het werk bij Tera Nova. Bij het tuincentrum is voortaan ook speciaal zand en gereedschap te koop om zelf thuis aan de slag te gaan. EXAMENS Rechter bestraft snelle winkelier uit Breskens met boete van 1750 Een lid van Harmonie De Vliegende Hollander laat horen hoe een trombone klinkt. FOTO WIM KOOYMAN \o/> (/c ftufttj-, Aimfcr- (fttinc.scof/cclu'S The Exclusive Oilily Store iNieuwe Ginnekenstraat 20a OILILY 076 5205522 STORE Van onze verslaggever Terneuzen - Ondernemersvereni ging City Terneuzen wil een aantal blinde muren in de binnenstad op vrolijken met muurschilderingen om de stad een stuk aantrekkelijker te maken. Het gaat met na me om de muren die langs de Vliegende Hollander wandel route staan. Om dit idee in de praktijk te brengen is er inmiddels contact tus sen de ondernemersvereniging en enke le kunstenaars. Het gaat in totaal om ongeveer tien muren die van een schil dering worden voorzien. Het idee is af komstig van secretaris A. Meeusen van City Terneuzen. „Het plan leeft al een tijdje maar het is nog niet gelukt om met iedereen om de tafel te zitten om het plan door te praten. Dat gaat zeker na de zomervakantie gebeuren. We den ken bijvoorbeeld aan de blinde muren van de ABN/AMRO bank, de muur van C&A aan de Nieuwstraat en aan muren in de Lange Kerkstraat en het Varkens buurtje. In de Nieuwediepstraat denken we aan een Vliegende Hollander schil dering. Moderne maritieme ontwikke lingen staan hierbij centraal." Meeusen streeft met de muurschilderin gen twee doelen na. „De stad wordt er aantrekkelijker door en je brengt ook een stukje cultuur in de stad. Het is de bedoeling dat iedere kunstenaar een muur krijgt aangewezen. We gaan nu op zoek naar een aantal sponsors. Een aan tal heeft al aangegeven financieel bij te willen dragen." In Terneuzen leefde on der de noemer 'Fantastisch Plastisch' ook het idee om een aantal kunstwerken te maken van resterende bouwmateria len van het stadsvernieuwingsproject Steenen Beer. Deze kunstwerken zouden worden ge maakt in verband met de officiële ope ning van het stadskantoor en Steenen Beer in september. „De budgetten wa ren echter niet toereikend om dit plan uit te voeren," aldus Meeusen. DONDERDAG 3 JULI 1997 Van onze correspondent Terneuzen - Bewoners van de binnenstad in Terneuzen klagen steen en been over de bereikbaarheid van het speciale 06-num- mer voor het melden van drugsoverlast. Het bewonersplatform heeft naar aanleiding van de klachten zelf vastgesteld dat er vaak niet opgenomen wordt bij de politie. Men wordt niet serieus genomen. Daarom gaat het platform samen met de binnenstadbewoners een klachtenlijst opstellen. Van de veertig aanwezigen op de bijeenkomst van het bewoners platform gaf een ruime meerder heid aan dat de drugsoverlast Van onze verslaggever Terneuzen - Aangezien hij een eindje verder toch linksaf moest, was J.V. maar alvast aan de linkerkant van de weg gaan rijden. Zodoende nam hij een vluchtheuvel aan de verkeerde kant en dat werd opgemerkt door een opletten de politieagent. Een en ander was gebeurd op 3 november vorig jaar in Zaamslag. De verbalisant had genoteerd dat er geen aanleiding was geweest om links te rijden, 'aangezien zich op het wegdek geen dood beest bevond'. Die opmerking be vreemdde kantonrechter Klaren- beek enigszins, maar V. gaf op de zitting in ieder geval ruiterlijk toe dat hij fout was geweest. De boete had voor het links rij den had hij al betaald, maar te gen een tweede maakte hij be- zwaar.Die tweede, van 220 gul den, was hem namelijk opgelegd omdat hij de doorgetrokken streep op het wegdek zou hebben overschreden. „Maar dat klopt niet. Ik was vantevoren al naar links gegaan," zei de Terneuzen- aar. Officier van justitie Valente kon zich wel in die redenering vinden, temeer omdat hij de over schrijding niet kon terugvinden in het proces-verbaal. Hij stelde vernietiging van de be schikking voor en Klarenbeek was dat met hem eens. „Uw be roep is gegrond, want u kunt niet twee keer gestraft worden voor hetzelfde feit." r weer terug van weg geweest is. „Het ging na de start van de actie Houdgreep stukken beter. Nu constateren we dat de drugsover last weer toeneemt en de politie in zijn oude patroon terugvalt. De omgeving van de van Boven straat en het Huizingaplein zijn pleisterplaatsen van drugover last en vandalisme," aldus een bewoonster. De klachten zijn met de heer E. Kint van de politie doorgespro ken. Deze wilde concrete gege vens om handelend op te kunnen treden. Tijdens dit gesprek is een lid van het bewonersplatform boos weggelopen. „Als ik bel voor drugoverlast dan moet de politie dit serieus nemen. Ze heb ben niet te doen met een kleine jongen maar een goedwillend burger." Na afloop van het ge sprek is overeengekomen dat het bewonersplatform een gedetail leerde klachtenlijst opstelt en de politie direct ingrijpt wanneer er een overtreding gesignaleerd wordt. De vorming van jeugdbendes in de binnenstad baart de bewoners ook grote zorgen nu de zomerva kantie voor de deur staat. Som migen durven hun huis niet on beheerd achter te laten en wor den lastig gevallen op en rond het Huizingaplein. De problemen zullen besproken worden met de wijkagent en de woningbouw vereniging die verweten wordt de overlast in de hand te werken door niet zorgvuldig om te gaan met nieuwe huurders. Ondanks alle problemen wil men de binnenstad positief promoten. Daartoe wordt op 6 september een grote vrijmarkt gehouden rond het Huizingsplein en de Klaassenstraat. 's Avonds is er voor de bewoners een gezellige barbeque. Van onze correspondent IJzendijke - De werkgroep Ox ford verzorgt zaterdag 5 juli in de gelijknamige jeugdsoos aan het 17 Oktoberplein in IJzendijke op tredens van Facedown en Rain. De entree bedraagt 7,50. Het eerste optreden begint om 20.00 uur. Schoondijke - Bij een radar controle op de Willemsweg zijn afgelopen dinsdag 208 snel heidsovertredingen geconsta teerd. De grootste overtreder reed met 108 kilometer ruim twee keer harder dan toege staan. Terhole/Oostburg - Het rijbe wijs van een 51-jarige automo bilist uit Kloosterzande is in de nacht van dinsdag op woens dag afgenomen. De man reed met een alcohol promillage van ruim 1,4 over de Hulsterweg. Een 35-jarige Oostburger moest 350 gulden betalen voor rijden onder invloed over de Poolster. Zijn alcoholpromilla ge was ruim 0,5. Axel - Een 66-jarige Axelaar deed gisteren aangifte van de diefstal van een blauwe bloem pot met wit/roze kunstbloemen uit de urnenwand van de be graafplaats aan de Westsingel. Hulst - Drie vrouwen: Nellie van der Starre, Marieke de Kort en Patricia Colsen zijn in de Van Waesberghe Hulst met Creatique, een winkel voor hob byisten in Zeeuws-Vlaanderen gestart. Zij willen naast de ver koop van allerlei materialen workshops organiseren en in loopochtenden. Deze zomer ko men de drie met een volledig cursussenpakket en in septem ber is er een actieweek en wor den de themakoffertjes voor kinderfeesten gelanceerd. Het assortiment omvat vele soorten klei, hobbypapier, poppen, stof fen en accessoires voor quilten, de gebruikelijke verf voor crea tieve mensen (van olie- tot zij- deverf) en andere zaken van glas-in-lood tot en met 3-D. Ook is er materiaal voor teke nen en schilderen te vinden en cadeau-artikelen, posters en lijsten. Creatique is van maan dag tot zaterdag geopend van 9.30 tot 18.30 uur, zaterdag tot 17.00 uur, zondag van 14.00 tot 18.00 uur en is gesloten op dins dag. Dat speciale zand zorgt ervoor dat een zelfgebouwd zandkas teel zeker een half tot een heel jaar buiten in weer en wind kan overleven. Gent - VISO, grafische op- maaktechnieken/DTP: Andres de Witte uit IJzendijke. Venlo - Fontijs Hogeschool Venlo, Transport en logistiek management: Arno Swagema- kers, Westdorpe. Van onze verslaggever Terneuzen - De chauffeur van de vrachtwagen die op 24 juni vorig jaar vóór J.-P. van L. reed, stond steeds op zijn rem en reed niet harder dan 70. Dat ging de Clingenaar danig ver velen, dus begon hij in de buurt van Axel aan een inhaalmanoeu vre, Die viel langer uit dan hij had gedacht, want voor die ene vrachtwagen reed er nog een an dere. Hij trapte zijn gaspedaal flink op de staart met als gevolg dat de radarcontrole ter plaatse hem in 't vizier kreeg, terwijl hij 152 kilometer per uur reed. „Dat is geen inhalen meer, dat is racen," stelde officier van justitie Valente deze week tijdens de zit ting van de kantonrechter in Ter neuzen. Omdat Van L. bijna twee keer de toegestane snelheid van 80 kilometer had gereden, eiste hij een boete van 1010 gulden en een onvoorwaardelijke rijontzegging van vier maanden. Kantonrechter Klarenbeek vonniste conform. Een rijverbod van dezelfde duur was weggelegd voor B. de M. uit Axel. Hij reed in oktober 1996 met 110 kilometer over de Haarman- weg in Terneuzen, terwijl daar slechts 50 is toegestaan. Omdat de snelheidsmeter van de mare chaussee, die de overtreding had geconstateerd, niet was geijkt, hield Valente het op 100 kilome ter, zoals De M. ook zelf had toe gegeven. Toch nog altijd twee keer te hard, met het rijverbod en een boete van zevenhonderd gulden als resultaat. A. D. uit Hoek ging op 24 november twee keer in de fout. Voor de eerste snelheidsovertre-1 ding had hij al een schikking be taald. Voor de tweede moest hij voorkomen, omdat het een over treding met 72 kilometer was: 122 in plaats van 50 in de Guido Ge- zellestraat in Terneuzen. De man j kon aannemelijk maken dat zijn baan op de tocht stond, als hij zijn I rijbewijs zou kwijtraken. Valente eiste niettemin een boete van dui zend gulden en een rijverbod van I vier maanden. Klarenbeek veran derde dat in een boete van vijf- tienhonderd gulden en een voor waardelijk rijverbod van dezelfde duur. Door Ronald Verstraten Knokke - Als Helmut Lotti cl goes, kan er geen kip meer bij concerten geeft hij in juli, in he sino in Knokke en ze zijn alle bij voorbaat uitverkocht. Maar er is nog een lichtpuntje vool snelle fans: op 4 juli verzorgt hi| dubbelconcert met de Lisa del daar zijn nog wel kaarten voorl waarschuwing, of misschien juis! een aanbeveling, is echter op zijn pl want ditmaal gaat hij niet classic, f rock roll. Terug dus, naar waar het allemaal begon. Helmut laat zien dat Elvis Pm nog altijd zijn grootste idool is. MeF wat voor staat de fans hem zullen! treffen, is nog maar de vraag. Net ai rig jaar gaat hij eerst fietsen. Ni(f maar een eindje, maar een tocht va! kilometer van Beringen in Belgisch f burg, dwars door de Kempen en Vlaanderens naar Knokke. De tocht heeft intussen zowat de i van een semi-klassieker: 'Helmut 1 goes Beringen/Knokke'. Hij doet dsf alleen. Een groep bekende Vlam! vergezelt hem op zijn cross-countM de verwachting is dat een heleboelB lertoeristen zich bij hen zuilen aaiT ten. En aan de meet, in de late nami| wacht Lisa. Van onze verslaggever Vlissingen - Het Straatfesti val Vlissingen, voor de zeven tiende keer dit jaar, wordt op vrijdag 4 juli geopend door Le Cirque du Docteur Paradi. De voorstelling Vesque die dit Franse circus/theater brengt, is een première voor Neder land. Vijf voorstellingen zijn er ge pland, niet op de Spuikomweg zals aanvankelijk op het pro gramma stond, maar op het Westduin. Het circus past in de nieuwe traditie die de laatste ja ren ook in Zeeland is uitgedra gen door grote namen als Cirque du Soleil en Cirque Plume. Dit betekent dat oude circus-attrac ties worden vermengd met ele menten uit de wereld van het theater, met name elementen van de musical. Verwacht bij Cirque du Docteur Paradi geen bejaarde leeuwen of vermoeide olifanten. Wat wel is te zien, is-adembenemend traper zewerk in cadans met fascine rend slagwerk en alles-omkrul- lende melodie. Daartussen cap riolen van muzikale clowns en kunsten van jongleurs, even wichtskunstenaars en slangen mensen. De voorstelling wordt gespeeld in een nieuwe, doch klassieke 'rondom-circustent'. Vesque is het vijfde programma van het circus. Het is een circus- verhaal over circus. Het totale programma roept heel sterk de sfeer op van de zwijgende film. Vesque gaat uit van het verhaal van de twee zusters Vesque. Zij Van onze verslaggever Terneuzen - Met een gangetje van 160 kilometer per uur scheurde R.-F. V. vorig jaar over de Westlangeweg in de richting van zijn woonplaats Breskens. Van onze verslaggeefster Aardenburg - Het consultatiebureau voor zuigelingen en peuters, het spreekuur van de wijkverpleging en de uitleen van verpleegartikelffl en hulpmiddelen is sinds gisteren verhuisd naar het nieuwe woon zorgcentrum Coensdike aan de Gaaiperswei 1 in Aardenburg. Het wijkgebouw van Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen aan de Peurssen- straat is hiermee overbodig geworden en wordt door Thuiszorg ver kocht. Het spreekuur van de wijkverpleging is van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 14.00 uur. In het nieuwe wijkgebouw van Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen wordt tevens het spreekuur van het Algemeen Maatschappelijk Werk gehouden. Dit spreekuur gaat in op 15 juli en wordt dan iedere dinsdag gehouden van 11.00 tot 12.00 uur. (ADVERTENTIE) „Ik had haast, want ik had een afspraak met een klant," was zijn verweer op de strafzitting van de kantonrechter, gisteren in Ter neuzen. Die wees hem op de risico's van een dergelijke snelheid: „Als er plotseling iemand de weg op komt, hebt u geen tijd meer om te reageren." Desgevraagd zei V. zijn rijbewijs niet te kunnen mis sen, in verband met zijn eigen zaak. Officier van justitie Valente had daar geen oren naar. Hij eiste een boete van 1120 en een onvoor waardelijke rijontzegging van vier maanden. „Moet ik straks dan naar de so ciale dienst," reageerde V. hier op. Kantonrechter Klarenbeek stelde dat de man het wel erg bont had gemaakt. „Een afspraak is geen rechtvaardiging," zei hij, maar hij hield er rekening mee dat V.'s bedrijf ernstig schade zou kun nen leiden tengevolge van een rij verbod. larenbeek zette de rijontzeg- ?ing om in een voorwaardelijke, naar verhoogde tegelijkertijd de Mete naar 1750. Me nu dacht dat V. deze coulan- ;e in dankbaarheid zou aanne- nen, vergiste zich. Mopperend 'erliet hij de rechtzaal, omdat hij tevel eens had gelezen dat iemand i lagere boete had gekregen, arenbeek wees hem erop dat rijn straf geheel volgens de lan delijke richtlijn was. Van onze verslaggeefster Middelburg/Brussel - De financiën voor het reddingsplan voor boomkikkers, padden en salamanders in Zeeuws-Vlaanderen zijn rond. De komende drie jaar worden in Zeeuws-Vlaanderen vierhonderd drinkputten gegraven waarin de beestjes kunnen leven en zich kunnen voortplanten. Het plan is een initiatief van de provincie Zeeland in nauwe sa menwerking met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. In to taal kost het reddingsplan een miljoen gulden. Al eerder was be kend dat Gedeputeerde Staten 120.000 gulden beschikbaar stel de. De provincie heeft het plan bij andere fondsen aangedragen en heeft bereikt dat de overige kosten worden gefinancierd door EU- subsidie (5B-gelden), gemeenten, natuurorganisaties en particulie ren. J. Steijn (afdeling Landelijk gebied en Water van de provincie Zeeland) vertelt dat over twee maanden wordt begonnen met het graven van de putten. „Het hele project duurt drie jaar, de Stich ting Landschapsbeheer zal met hulp van vrijwilligers de putten aanleggen. Deze zullen met name in de Zwinstreek en Oost- Zeeuws-Vlaanderen worden ge graven. In het Zwin willen we de populatie boomkikkers flink laten groeien en in het Oostelijk deel zijn het met name de Kamsala- mander, Alpenwatersalamander en de Rugstreeppad bedreigde diersoorten die we door middel van dit project willen bescher men." De kosten per drinkput zijn berekend op 2400 gulden. Een paar jaar geleden wilde Zee land dit reddingsplan uitvoeren samen met de West-Vlaamse col lega's. Maar dit grensoverschrij dende initiatief ging niet door om dat de aangevraagde EU-subsidie niet werd toegekend. Inmiddels is er dus wel geld vrij gekomen en zal ook in Vlaanderen maatrege len worden getroffen om bedreig de reptielen te redden. Bij de uit voer van het project wordt ge bruik gemaakt van een speciale begeleidingscommissie die deze week wordt geformeerd. Deze commissie bestaat uit verte genwoordigers van de provincie West-Vlaanderen en Zeeland, ge meente Knokke-Heist, polderbe sturen, waterschap het Vrije van Sluis en natuurorganisatie 't Duumpje. Grensoverschrijdende samenwerking dus en J.L. Herrier van de Vlaamse Gemeenschap in Brussel meldt dat ook in West- Vlaanderen op korte termijn wordt begonnen met het graven van drinkputten. „De afgelopen twee jaar is er wetenschappelijk onderzoek verricht voor behoud van de boomkikker en over een maand kunnen we ons onderzoek in de praktijk brengen. In West- Vlaanderen en met name de Zwin streek worden zestien putten aan gelegd met in de nabijheid hoekjes met ruigte en struweel. Verder heeft Natuurmonumenten contact gelegd met pachters en landeige naren om akkerland in te ruilen voor grasland. We hebben een stuk van zevenhonderd meter grond dat wordt gecultiveerd tot grasland, een ideaal leefklimaat voor de kikkers," aldus Herrier. De bedoeling is dat de populatie boomkikkers in het Zwin flink gaat groeien. foto camile schelstraete Van onze corrspondent Sluis - Het voorstel om de Ge meenschappelijke Openbare Bibliotheek West- Zeeuws- Vlaanderen structureel extra steun te geven van 25000 gul den werd gisteren in de verga dering van het Samenwer kingsverband Welzijnsbeleid West- Zeeuws-Vlaanderen te ruggenomen. Omdat de VZG-norm op de ruimst denkbare wijze geïnter preteerd was kon nog eens 11000 gulden extra worden gegeven en juist dat laatste viel bij J. Wielak ker (PvdA) verkeerd. Hij vond dat dan ook andere instellingen die met financiële problemen kampen in de toekomst dan ook op die manier behandeld moeten worden. „Rechtsgelijkheid vind ik een hoog goed," aldus Wielakker die in eerste instantie stemming vroeg. Hij kreeg steun van A. Verhage (D66) en W. van Helden (WD/Gemeentebelang). Ook zij vonden dat het principe van 'ge lijke monniken gelijke kappen' moest gelden omdat er anders precedenten zouden geschapen worden. Voorzitter L. Cuelenaere-Faes stelde dat de uitkomst een onder deel was van langdurige moeiza me onderhandelingen. „De VZG- norm is een richtlijn en instellin gen die zoals het bibliotheekwerk met veel personeel werken, zullen misschien anders behandeld moeten worden. Dat kan weieens voorkomen." Zij was niet bang voor preceden ten, maar kon Wielakker en zijn companen niet overtuigen. Hij bleef om stemming vragen of an ders het voorstel terug te nemen en opnieuw te kijken hoe ze het bedrag wil gaan invullen. De voorzitter nam vervolgens het voorstel terug. Eerder had het Samenwerkings verband wel het licht op groen gezet voor de door het Platform Sociale Zekerheid gevraagde subsidie van 1025 gulden. Een in stelling die emancipatorische ac tiviteiten organiseert. Van onze verslaggever Terneuzen - Leden van Harmonie De Vliegende Hollander uit Terneuzen hielden deze week een informatiemid dag voor leerlingen van basisschool De Geule. In totaal negentig scholieren werden in het repetitielokaal in de voormalige Prins Willem Alexander- school geïnformeerd over de harmonie en maakten kennis met de instrumen ten. Daarnaast was de middag bedoeld om de leerlingen te interesseren lid te worden van de Harmonie. De harmonie koos voor deze ledenwerfme thode om de kinderen op deze manier speelser met muziek in aanraking te laten komen. „De instroom van jeugdige leden is bij ons niet groot. We spelen niet op straat zodat we manieren bedachten om ze kennis te laten maken met onze harmonie. Van daar deze middag," aldus C. de Vos van de Vliegende Hollander. De middag begon met het stellen van vra gen om te horen hoeveel de leerlingen van De Geule van muziek weten. „We waren zeer verrast dat ze zoveel van muziek we ten. Ze reageerden heel enthousiast. Ook heb ben we wat ritmische oefeningen gedaan om ze kennis te laten maken met de instru menten." De harmonie heeft er gisteren nog geen nieuwe leden bijgekregen. „Dat hebben we bewust niet gedaan omdat het anders aar dig op ronselen gaat lijken. We werken sa men met De Geule. De leerlingen krijgen via de school een brief van de harmonie naar huis om aan de ouders te laten lezen." De scholieren van De Geule maken tevens een werkstuk over muziek of over de harmonie. Van de ingeleverde werkstukken wordt een expositie samengesteld in het repetitielo kaal. Harmonie de Vliegende Hollander houdt voor nieuwe jeugdleden een muziek opleiding van een jaar in samenwerking met instituut Toonbeeld. Naast het theorie gedeelte is de praktijk toegespitst op de muziek van de harmonie.

de Stem | 1997 | | pagina 24