Gemeenten staan op compensatie DE STEM Ontbijten in pyjama op school Politie houdt actie tegen thuisteelt wiet Vrees voor toename van het autoverkeer Man eist 3500 gulden aan schadevergoeding I Voor verdwijnen veerdienst Nog dit jaar gevaarlijke stoffen door Vlaketuiinel Watersporters zijn tegen grote scheepslift Autocross in Sluiskil ige Casanova C1 Op de tandem om biindenschool te helpen door geld in te zamelen Door eerder sluiten NS-loketten Voor 28 dagen onterecht vastzitten Openingstijden: Alle leerlingen van basisschool Ter Dui- geen van allen had thuis behoeven te eten, nen kwamen gisteren gekleed in pyjama, want er wachtte een uitgebreid en geva- nachthemd, pantoffels en andere slaap- rieerd ontbijt op school, kleding naar school. De kleinsten hadden Het stevige ontbijt werd groepsgewijs ge- hun knuffel en sommigen ook hun tanden- geten in ontmoetingsruimte en de ver borstel bij zich. De leerkrachten kwamen schillende klaslokalen. De maaltijd was in ochtendjas naar hun werk. verorgd door de ouderraad samen met de Iedereen kwam rechtstreeks uit bed en leerlingen van groep 8. De ontbijtparty verliep in een gezellige sfeer. De 'klein tjes' van meester Collet leefden zich zo sterk in dat ze als groep slaapwandelend bij andere kleutergroepen op bezoek ging. Het ontbijt werd als verrassing voor de leerlingen aangeboden als troost, omdat het dit jaar zo laat zomervakantie is. FOTO W1M KOOYMAN Zeeland 3 JULI 1997 B9 Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft gisteroch tend een actie gehouden tegen thuistelers van nederwiet. Het is de eerste van een hele reeks van dergelijke politie-in- vallen, zo kondigde politiewoordvoerder C. Verdoorn aan. De invallen vonden plaats naar aanleiding van klachten van be woners uit de Kanaalzone bij het telefonisch Meldpunt Drugsoverlast. De agenten be zochten woningen in Terneu zen, Axel en Hoek. In een huis aan de Generaal Meijerstraat in Axel en een aan de Groen van Prinstererlaan in Axel ving de politie bot, evenals in een wo ning aan de Burgemeester Geillstraat in Terneuzen. Raak was het in een huis aan de Wilhelminastraat in Hoek. Daar 'oogstten' de agenten 81 hennepplanten, goed voor an derhalve kilogram marihuana met een straatwaarde van zo'n tienduizend gulden. Ook von den ze lampen en ventilatie-ap- paratuur voor de kweek van de planten. Tegen de 43-jarige be woonster werd proces-verbaal opgemaakt. Alle spullen wer den in beslag genomen. Aan de actie werkten ook medewerkers van het nutsbedrijf mee in ver band met het mogelijk illegaal aftappen van elektriciteit ten behoeve van de hennepteelt. Daarbij kwam vast te staan dat er geen stroom buiten de meters om werd gebruikt. 3 wordt in 1963 gefelicii w na zijn vierde van FOTO ARCHIEF DE STENl! 5 Van onze verslaggever Kloosterzande - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten die honderden extra banen verliezen door het stopzetten van de veerdiensten m 2002, eisen compensatie van de provincie. De wensen zijn divers. Een ver sterking van de woonfunctie in combinatie met de uitbouw van voorzieningen op het gebied van recreatie en toerisme. Dat zijn de eerste gedachten die in de gemeente Hontenisse leven om de negatieve effecten van het wegvallen van de veerdienst Perkpolder-Kruiningen te com penseren. Burgemeester Th. Steenkamp zegt dat naar aanleiding van het onderzoek door het Nederlands Economisch Instituut (NEI) naar de gevolgen van het verdwijnen van de veerdiensten voor ver schillende gemeenten. Zo is daar bij voor Hontenisse een verlies van 150 tot 200 arbeidsjaren be cijferd. Serieus Het rapport werd gisteren in Mid delburg besproken en Steenkamp zegt de indruk te hebben dat de provincie serieus en positief wil meedenken over de toekomstige problemen. Tot nu toe ving de ge meente steeds bot in Middelburg als het ging om meer woningbouw of recreatie. „Maar na vanmorgen heb ik er toch goede hoop op," zegt Steenkamp. „Ik ga ervan uit dat het bij de provincie niet alleen bij mooie woorden blijft. Als er in onze gemeente niet veel meer mag komen dan windmolens en var kens, dan zijn we gauw uitge- Goes (anp) - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) ver wacht dat de Vlaketunnel (A58) nog dit jaar zal zijn aangepast voor vervoer van gevaarlijke stoffen. Ze heeft dat GS van Zee land meegedeeld. Vrachtwagens met gevaarlijke stoffen moeten nu omrijden over wegen die ook worden gebruikt door het lokale landbouwverkeer en dat levert gevaarlijke situaties op. GS van Zeeland kaartten de zaak vorige maand aan bij Jor ritsma. Transporten van stoffen en voor werpen die de tunnel onherstel baar kunnen beschadigen, moe ten de alternatieve route blijven rijden, meent Jorritsma. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse ge organiseerde watersporters zijn tegen een grote scheepslift bij de Zandkreeksluis, waar de Zeeuw se Staten zoals gemeld redelijk enthousiast over zijn. heen brief aan het bedrijf van de nft, Mechatronica BV in Wad- dinxveen, schrijft het Breed Overleg Deltawateren dat de lift slecht symptoonbestrijdend is en niet het wezenlijke probleem op lost. Zoals gemeld is de Zand- kreeksluis een knelpunt in hetr verkeer omdat de brug in de zo- ffler te vaak open moet voor de Plezierjachten. De Zeeuwse Sta^ ten denken dus aan een scheeps- rit die ongeveer 35 miljoen gul den gaat kosten. Dat is een con structie die een bak water met drie jachten over de autoweg tilt van het Veerse Meer in de Oos- terschelde brengt. Oe watersporters wijzen eröp[dS~ levoland voor een goedkopere oplossing heeft gekozen door eeji_ tere sluis te bouwen. Dat is ook voor Zeeland een oplossing, aldus e brief. 'Maak een tweede sluis ri combinatie met een doorlaat- jriddel en je bent van veel pro- ®ien af'. De suggestie zal wor den meegenomen in de politieke voorbereiding van het beleid over oat stuk van Zeeland. Volgens Steenkamp is Hontenisse niet geholpen met financiële com pensatie, maar meer met steun in de voorwaardenscheppende sfeer. „Eens een extra bestemmings- plannetje, recreatie en toerisme. Ik denk in de sfeer van wat doen met de havens, recreatiewonin gen, andere voorzieningen." Andere wensen In Oostburg leven andere wensen. Het verplaatsen van bedrijvig heid van Breskens naar IJzendij- ke en het stimuleren van de toe ristische sector moet de nadelige effecten voor de gemeente Oost burg na het wegvallen van de veerverbinding Breskens-Vlissin- gen zoveel mogelijk verzachten. Dit zegt de Oostburgse burge meester G. Noordewier in een reactie op het rapport. Vooral de gemeente Oostburg wordt zwaar getroffen door het wegvallen van de veerverbinding. Het NEI voor spelt een verlies van tussen de 180 en 250 arbeidsjaren. Noordewier stelt dat niet alleen zijn gemeente maar zeker ook de provincie Zeeland haar verant woordelijkheid moet nemen om de problemen aan te pakken. „De provincie wilde die tunnel zo graag en dat zal ten kostte gaan van onze regio, het is dan ook een provinciale taak de zwaarst ge troffen gemeenten te helpen. We moeten nu samen oplossingen be rdenken en uit het NEI-onderzoek blijkt allereerst de noodzaak van een voet-fietsverbinding met een goede vaarfrequentie. Zonder de ze verbinding zullen de economi sche gevolgen voor Oostburg nog ingrijpender zijn. De toeristische sector is voor ons zeer belangrijk en moet zoveel mogelijk worden gestimuleerd, daar zijn we nu ook druk mee be zig. En ook de ontsluiting naar onze gemeente moet beter, de aanleg van een snelweg is onbe reikbaar, maar de infrastructuur zal toch verbeterd moeten wor den. IJzendijke ligt centraal op de lijn Westerscheldetunnel-Oost- burg, een goede strategische loca tie voor toekomstige bedrijvig heid. We zullen een agressief be leid gaan voeren op alle fronten om te redden wat er te redden valt." Stimuleren Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg pleit wel voor samenwerking met Oostburg op het gebied van recreatie en ruim telijke ordening, maar stelt dat zijn gemeente zelfstandig wil werken aan het stimuleren van de lokale economie/werkgelegen heid. Van Liere: „Wat de economische ontwikkeling van onze gemeente betreft, zijn wij zeer zeker niet van plan om bedrijven uit andere gemeenten weg te halen met be hulp van vette premies. Zo willen we niet werken. Op dit moment onderzoekt de Er- asmusuniversiteit de economi sche kansen voor Sluis-Aarden burg en wij gaan in het najaar, het rapport wordt in oktober ge presenteerd, aan de slag met de aanbevelingen. We zullen toch ook naar positieve effecten van die tunnel moeten kijken, Bruin- ooge heeft al aangegeven dat de provincie niet met een buidel geld klaarstaat." Van onze correspondent Sluiskil - In de polders tussen Sluiskil en Hoek staan zaterdag 5 juli autocrosswedstrijden op het programma. Het is de tweede wedstrijd van het seizoen van de mannen van de Stichting Auto cross Zeeuws-Vlaanderen. De locatie is evenals de eerste keer aan de Langeweg op het ter rein van M. Verhelst. De trainin gen beginnen om 11.00 uur. De eerste manche staat om 13.00 uur gepland. Tijdens de pauze maken de 'lelijke eendjes' hun opwach ting. d verbeterd. Anquetil UCI-controle toch niet de dat zijn record nooit-, an. Later legde hij graag- imulerende middelen on-- n per jaar te koersen. Do-, ordelijkheid van de ren- aar onder medische con- etil met fietsen. Meer dan en er op zijn erelijst. Hij eest, op z'n 35e. Hij trok asteelboerderij in Neuvil- ij woonde er met Janine, zijn lijfarts. Janine was k met Jacques in 1958 zo n zijn zijde geweken. Op dische landgoed van ruim' s, weiland en bossen wilde van de rust gaan genieten. an. Anquetil bleef een on- Hij knoopte een relatie hter van Janine uit haar "nie bracht zelfs een kind ereld: Sophie. Later kroop *ssen de lakens met Domi- an Alain, de zoon van Jani-, erwekte Anquetil een kind^ In 1985 ging Janine en] erd hij ziek. Maagkanker: het ziekenhuis van Rouen, 1961 de Tourproloog had arna het geel tot in Parijs uim 26 jaar na die histori- haalden doktoren bij een hele maag van Anquetil n soelaas. n zijn kaliber kunnen ster- quetil het op 18 november leeftijd. Achtduizend men- e kathedraal van Rouen een; een van de beste renners uil e man die een brug bouwdt en van Fausto Coppi en Ed- hij de grootste aller tijden? fenomeen zijn eigen unici- in bescheiden verpakking: ft grote kampioenen. Kam- ene periode moet men niet groten van voorheen of het DONDERDAG 3 JULI 1997 Middelburg (anp) - De beperking door de Nederlandse Spoor wegen van de loketopenstelling in Zeeland zal de concurrentie positie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto na delig beïnvloeden. De Zeeuwse gedeputeerde J. Hen- nekeij stelt deze problematiek morgen aan de orde in de vergade ring van de Beraadgroep Open baar Vervoer (BOV). De provincie, de Nederlandse Spoorwegen en het streekvervoer ZWN zijn lid van de BOV. De NS deelden de provincie in mei mee om per 1 ju ni de openingstijden van loketten op Zeeuwse stations te beperken. Door die korte tijd kon het dage lijks provinciebestuur onmogelijk vooraf actie ondernemen. Henne- keij wil daarom de 'gebrekkige communicatie' aan de orde te stel len. Zeeland wil bij de NS een kwalitatief zo hoog mogelijke dienstverlening bepleiten. Oude ren, een belangrijke reizigers- groep waarvoor de kaartautomaat nog geen goed alternatief vormt, krijgen daarbij extra aandacht. Wanneer het overleg geen bevre digend resultaat oplevert, bekijkt de provincie met de organisatie voor reizigers in het openbaar ver voer Rover en betrokken gemeen ten welke verdere acties nog mo gelijk zijn Tanneke en Jan Heerenthals uit Terneuzen. hier in de streek ook al bedrijven weten te strikken. Voor 21 gulden (de tocht is 1050 kilometer lang) wordt dan een sponsorovereen komst opgemaakt. „Natuurlijk kunnen mensen nog geld storten als ze het goede doel willen onder steunen," laat Heerenthals weten. Zware tocht Omdat het hier om een actie gaat voor blinden en slechtzienden is de link niet moeilijk te leggen naar de voormalige tandemrijders van de KNWU. „In Brabant rijden nogal wat visueel gehandicapten wedstrijden op de tandem en zo is dat balletje gaan rollen. Ik sta als reserve op de lijst, maar ik denk dat ik snel aan de beurt kom om te rijden want het wordt een zware tocht voor de meesten. Meer dan 1000 kilometer is toch een heel aardig eindje," legt Jan Heerent hals uit. De tandemrijders komen met de bus terug. Tanneke en Jan Heerenthals zijn nog steeds beze ten van het rijden met viuseel ge handicapten. Jan Heerenthals rijdt dit jaar nog een aantal wed strijden met Arnold Polderman en Jan Mulder. „Als je geluk hebt krijg je iemand mee die stilzit op de tandem, maar vaak is dat niet het geval en dan is het wringen ge blazen. Een Arnold Polderman uit Axel zit dus muisstil. Dat is lekker rij den. En Jan Mulder heeft overal al ge zeten. Met hem rijd ik dit jaar nog de Tour des Jeunes in Zwitser land. Het naar beneden rijden in bergachtig gebied vind ik het FOTO ERIK OSSEWAARDE moeilijkste. Je banden worden dan ontzettend warm en dan is het te hopen dat je niet lek rijdt." Magertjes Het aantal wedstrijden voor visu eel gehandicapten in Nederland is magertjes. In Zeeuws-Vlaanderen is alleen Koewacht overgebleven. „De KNWU heeft deze tak van sport nooit zo serieus genomen en dat is jammer. Jan Mulder wilde altijd als visueel gehandicapte er kenning voor deze sport, maar dat is door de grote bond nooit toege staan. Ik hoop dat er nieuwe im pulsen komen, want anders bloedt het misschien straks dood. In de Ronde van België stonden er trou wens 48 tandems aan de start. Daaronder heel wat van Once uit Spanje." (voor) 9.00-12.00 uur 13.00-16.00 uur (voor) 19.00 - 21.00 uur Terneuzen - Tanneke en Heerenthals uit Terneuzen ver trekken op zaterdag 5 juli op de tandem naar Polen. Jan Heerenthals rijdt als reserve mee en Tanneke Heerenthals rijdt samen met visueel gehan dicapte Lambert van der Lee- den uit Oirschot. In totaal vertrekken op 5 juli acht tandems richting Bad Murhau. Daar worden de deelnemers door de Poolse televisie ingehaald en door een aantal Poolse ex-prof wielrenners. Doel van de trip is zoveel mogelijk geld inzamelen voor blinden en slechtzienden in de plaats Chojnow. De deelnemers rijden de zogenaamde 'Henny Mattheyssen-toertocht', verdeeld over zes etappes. Hij was een oud politiecommissaris van Boxtel en spande zich tijdens zijn leven in om een Pools ziekenhuis- finan cieel te steunen. Hij overleed in 1996 toen twee overige bestuurs leden van de stichting Vrienden van het Poolse Volk - Guus Eltink en Henk Ruijssenaars - een werk bezoek brachten aan de plaats Chojnov. Dat was ook op aanra den van de voormalige voorzitter. Sponsoractie „En we wilden toch onze voorzit ter eren op de een of andere ma nier. Omdat hij altijd zo met de medemens en vooral die in Polen bezig was, hebben we de koppen bij elkaar gestoken en zo kwamen we op het idee om een sponsorac tie te houden. Met de tocht wordt die actie afgerond," aldus Henk Ruijssenaars. In Chojnow zagen de Brabanders met eigen ogen dat er nog veel te doen is voor de slechtzienden en blinden in Polen. „Die worden als 'outlaws' gezien. De normale maatschappij kijkt er niet naar. We hebben het meege maakt dat er 64 blinden of slecht zienden in een kamertje van zeven bij vier moesten zitten om braille te leren met één apparaat. Dat is van de gekke. Vandaar ook dat wij daar iets aan gaan doen. Wij gaan het lesgeven vergemakkelijken door het overhandigen van een aantal braille-apparaten. We heb ben er in totaal negen tot onze be schikking. Daarnaast denken we aan contant geld 30.000 gulden te kunnen overhandigen als we in Chojnov zijn en zodoende kan het blindenopvangcentruni gereno veerd worden. Het iss hoog tijd dat dat gebeurt." De tocht kan gesponsord worden door het bedrijfsleven en tot nu toe is daar veel geld mee gemoeid. Twee cent per kilometer kan een sponsorcontract opleveren. Tan neke en Jan Heerenthals hebben Van onze verslaggever Middelburg - Een 23-jarige Hulstenaar eist 3500 gulden scha devergoeding van justitie omdat hij vorig jaar ten onrechte 28 dagen heeft vastgezeten in de politiecel en het Huis van Bewa ring. Di :Aardeburg :Kaai 9.00-12.00 uur Vr: Philipinne Groede :Markt 13.00-16.00 uur IJzendijke Wo: Kloosterzande iMarijkeplein 9.00 -12.00 uur Axel Koewacht -.Kerkplein 13.00 -16.00 uur Hij werd indertijd aangehouden voor een vermeende poging tot af persing en diefstal in vereniging. Dat feit werd niet bewezen ver klaard en de Hulstenaar werd vrijgesproken. Hij verscheen nu met zijn advocaat op de zitting van de bijzondere raadkamer van de Middelburgse rechtbank om de schadeclaim kenbaar te maken. De Hulstenaar wilde financiële vergoeding voor een vrijheidsbe perking van acht dagen in de poli tiecel en twintig dagen in het Huis van Bewaring. Naar achteraf bleekjriet terepht. van justitie D. van der Bel eens dat jjje..ijian voor niets al die dagen had vast gezeten. Hij vond schadevergoe ding dan ook op zijn plaats. Van der Bel hanteerde bij de bepaling van de hoogte van het bedrag de standaardtarieven van 150 gulden per dag in de politiecel en 100 gul den voor elke dag in het Huis van Bewaring. Minder meegaand stelde de offi cier zich op in de zaak van een in woner van Oost-Souburg. Ook die wilde voor een ten onrechte geno ten verblijf van acht dagen in de politiecel geld zien van de Staat. Omdat de Souburger momenteel nog 92 dagen uit moet zitten van twee andere strafvonnissen, vond Van der Bel geld niet het gepaste vergoedingsmiddel. Hij stelde voor de dagen cel in mindering te brengen op de dagen dat de man nog in de gevangenis moet verblij ven. Zijn advocaat, mr. E. Smit uit Middelburg, was het daar niet mee eens en hield vast aan de toe kenning van schadevergoeding in baar geld. Smit hekelde verder het optreden van het Openbaar Mi nisterie (OM). Hij vond dat het te vaak voorkwam dat justitie in ge val van seponering de raadsman van de verdachte daar niet van in kennis stejde. En dat terwijl de advocaat iemand die ten onrechte heeft vastgezeten erop attent kan maken dat hij de daardoor geleden schade op de Staat kan proberen te verhalen. Smit vond dat het OM maar eens in eigen boezem moest kijken wat er de oorzaak van was dat raads lieden regelmatig niet of te laat weet krijgen van seponering van verdenkingen. De voorzitter van de bijzondere raadkamer, rechter R. Rammeloo, doet zowel in de zaak van de Hul stenaar als die van de Souburger over twee weken uitspraak. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1997 | | pagina 19