DE STEM 'M'n kind zal ik nooit Tim noemen' Servicekanonnen maken tennis kapot PAREN 50% f 599.- \erghe 699.- l3VGfT 11 Samp ras uit kritiek op organisatie Dick Schreuder van RKC naar Stoke City Uitslagen Wimbledon UITSLAGEN STANDEN Krajicek teleurgesteld over zijn zwakke spel tegen publiekslieveling Henman »OUW OF IW? NGE 200. IVERT REN B6 lkhandelaar sllingen Sparta fiets |en servicebeurt Koewacht 1361315 :fiets hoeft zijn BASKETBAL VOETBAL HONKBAL SCHAKEN SOFTBAL SPORTPRIJSVRAGEN WATERPOLO WIELRENNEN ZEILEN Spelers beroofd Atletiek X 52 Sport DONDERDAG 3 JULI 1997 I I I lag gesloten iKTROTECHNISCH >RIJF! Door Cas Overzier Londen - Zijn laatste buiging van het jaar ging niet van harte. Het schaamrood stond hem zelfs een beetje op de kaken daar voor de Royal Box van het Centre Court. Op dezelfde plek waar Richard Krajicek bijna twaalf maan den geleden de Wimbledon-bokaal kuste, stond hij giste ren met lege handen. jur delijke apparaten i. enz. Vanuit de Roy al Box keek eregast George Bush op de verslagen kam pioen neer. Krajicek voel de de 'strie mende blikken' van veertien duizend men- a in zijn rug. Dezelfde massa die hem een jaar terug nog bejubelde en aanbad, is hem alweer vergeten. 'King' Richard heet sinds giste ren weer Richard Krajicek. De koning vernederd. Het Britse ten- nisvolk sloot zijn opvolger al in de armen: Tim Henman is de m. Hij, het keurige koor- knaapje uit Oxford, nam hoogst persoonlijk de onttroning van de kampioen voor zijn rekening. Het lukte Krajicek niet er een vijfde, beslissende set uit te sle pen. Na drie tiebreaks dinsdag avond (6-7, 7-6, 6-7) duurde het heroptreden op het Centre Court slechts 36 minuten: één break van Krajiceks service bleek fataal: 4- 6. I Nederlands sterkste tennisser be sefte amper wat hem zojuist was overkomen. Hij was nog versuft j van de knock-out. „Ik weet nog j niet of ik het gevoel zal missen geen Wimbledon-kampioen meer zijn. Misschien besef ik dat over enkele weken," zei Krajicek, die voor de start van het belang rijkste Grand- Slam-toernooi nog meldde dat 'Wimbledon pas voor hem ge slaagd zou zijn als hij opnieuw zou winnen.' Zijn halteplaats was deze keer de vierde ronde, waarin hij tijdens de twee sessies dinsdagavond en gisteren minder compleet tennis liet zien dan Henman en waarin opnieuw werd bewezen dat juist op het snelle gras details kunnen beslissen over winst en verlies. Zo velde de enige break van de partij gisteren het vonnis over de kampioen. Bij een stand van 2-2 miste Krajicek drie volley's. Een keer deponeerde hij de bal tegen de netband, eenmaal plantte hij de bal drie centimeter achter de baseline en de laatste kwam zelfs onderin het net terecht. Henman serveerde en retourneer de gisteren nagenoeg even sterk als dinsdag toen hij twee van de drie tiebreaks (met 9-7) naar zich toetrok. Terwijl Krajiceks voor naamste wapen, de service, het juist liet afweten. Weliswaar liet hij 24 aces van zijn racket sprin gen (tegenover Henman zeven), het percentage winst bij service punten was in het voordeel van Henman (75 tegenover 73 pro cent). „Het is zeer teleurstellend dat ik niet m'n beste tennis heb kunnen laten zien. Ik kan nog steeds niet Krajicek overpeinst zijn nederlaag. geloven dat ik vandaag nog slechter heb gespeeld dan dins dag," sprak Krajicek later met gevoel voor zelfkritiek. Contactlenzen Dat dinsdagavond de partij in de derde set niet eerder werd afge broken, wilde hij dan ook niet als excuus opvoeren. Omdat hij con tactlenzen draagt, speelde de in vallende duisternis hem parten. Hij verzocht hoofdumpire Mills de zaak te laten bekijken, „maar de weg van zijn kantoor naar de baan is lang. Zeven games liefst," aldus Krajicek. Henman: Superman. Twee super dagen heeft hij achter de rug. De Britse favoriet hield zich op de belangrijke momenten koel en sloeg op de juiste momenten toe. En als het loopt, loopt het ook. Vraag Krajicek maar naar vorig jaar. Een voorbeeld uit de partij van gisteren. Henman heeft de service van Krajicek zojuist gebroken (3- 2). Een rally uit de zesde game: na een groundstroke in de hoek van de tegenstander te hebben gesla gen loopt Henman naar het net. Krajicek antwoordt met een pre- ciese lob. Henman snelt achter de bal aan, moet die ontwijken, ver volgens laten stuiten en slaat een forehand bijna met de rug naar het net toe. Krajicek volleert aan het net. Henman slaat dan een prachtige crosscourt backhand passing. Eigen wijze Het zijn van die dingen die een potentiële kampioen kunnen meezitten. Bovendien zijn de sta tistieken Henman gunstig gezind. Wanneer een speler de titelverde diger verslaat, is de kans groot dat hij ook het toernooi wint, zo leren de cijfers. Krajicek versloeg IKTRONIKA SERVICE! T 1 - HULST S n accessoires op co cS I Door Cas Overzier Londen - Twee 'oudgedien- I den' treffen elkaar in de kwartfinales op Wimbledon, twee jeugdige sterren strijden bij de vrouwen om een plaats in de eindstrijd. Boris Becker Pete Sampras, beiden I hebben drie Wimbledontitels aan hun gordel, belooft een kraker te worden. Martina Hingis (16) zet de jacht op daar eerste open Engelse titel voort met de partij tegen het evenoude sterretje Anna I Kournikova. I Sampras en Becker zorgden in I kim lucratieve loopbaan al voor I wie heroïsche gevechten op de I tennisbaan. Vanmiddag beginnen I de nummer één en de nummer I achttien van de wereldranglijst I aan hun achttiende confrontatie I in zeven jaar. I He Amerikaan leidt de dans. Tien °°r zegevierde hij, waarvan de ,ete twee keer op Wimbledon. In 1993 schakelde de latere win naar Becker in de halve finales uit (7-6, 6-4, 6-4). Twee jaar later trok Sampras in de finale aan het langste eind (6-7, 6-2, 6-4, 6-2). Desondanks toonde Sampras zich uiterst ongelukkig met het feit dat hij het al in de kwartfina les moet opnemen tegen BB, de speler voor wie hij enorm veel respect heeft. In tegenstelling tot andere (Grand Slam)toernooien volgt de All England Club altijd haar eigen normen bij het plaat sen van spelers. Bij overige eve nementen is de positie op de we reldranglijst doorslaggevend voor de beschermde status. Zo kan het bijvoorbeeld dat Hen man, twintigste op de mondiale tennisladder, dit jaar als veer tiende is geplaatst en dat Becker (achttiende) als nummer acht op de lijst van beschermde spelers staat. „Te laag," meent een boze Sam pras. „Iemand ais Boris moet hier op Wimbledon altijd bij de eerste vier worden geplaatst. Ongeacht zijn ranking. Hij heeft hier zeven finales gespeeld, drie keer ge wonnen. Maar we kunnen er niets aan doen natuurlijk." Sampras herinnert zich de prach tige duels met Becker. „Onze fi nalepartij vorig jaar in Hannover (ATP-finales, Sampras won in de vijfde set met 6-4 - red.) was een van de beste waaraan ik ooit mijn aandeel mocht leveren. Hopelijk kunnen we hier ook iets moois bieden." Martina Hingis en Anna Kourni kova zijn amper zestien jaar, maar staan vandaag in de halve eindstrijd van het belangrijkste Grand-Slam-toernooi. Tenmin ste als beiden inmiddels zijn op geknapt. Kournikova moest gisteren liefst drie keer aan de bak, maar liet het gemengddubbel uiteindelijk schieten. Eerst won ze haar single tegen Iva Majoli, de open Franse kam pioene, daarna het dubbelspel. De mixed bleek te veel voor het fragiele lichaam. Anna Kournikova, die als debutante de halve finales haalde. Van onze verslaggever Waalwijk - RKC Waalwijk raakt opnieuw een voetballer kwijt. Én weer een Schreuder. Aanvaller Dick Schreuder heeft een driejarig contract getekend bij het Engelse Stoke City. Eerder al koos broer Alfred voor NAC. De Engelse club uit de First Divi sion meldde zich aan het slot van de voor RKC succesvol verlopen nacompetitie bij de transfervrije Dick Schreuder. „Toch wel ver rassend, omdat ik er een tijd met een blessure uit had gelegen. Ook al ging het de laatste wedstrijden eigenlijk wel goed," aldus Schreuder. De rechtsbuiten kreeg van RKC direct na de laatste competitie wedstrijd tegen Sparta een nieu we aanbieding. „Die was niet goed; dus daar ben ik niet op in gegaan. Terwijl ik best nog een jaartje in Waalwijk had willen blijven," meent de 25-jarige voet baller, die twee jaar voor RKC speelde. Deze week toog Schreuder naar Stoke om de overgang af te ron den. „De manager heeft me dui delijk gemaakt dat ik als rechter aanvallende middenvelder kom te spelen. En omdat ook Stoke City wil promoveren, willen ze nog drie spelers halen." De club, die het afgelopen sei zoen als negende eindigde in de First Division, heeft een nieuw stadion met een capaciteit van 28.000 toeschouwers. „Er zitten gemiddeld 20.000 toeschouwers. Dit was mijn kans op een mooi avontuur met goede voorwaar den," verklaart de speler over de overgang naar de club, waar ooit Stanley Mathews furore maakte. Londen. Wimbledon, 22 miljoen gulden. Mannenenkelspel: vierde ronde: Henman (Eng/14) - Krajicek (Ned/4) 7-6 6-7 7-6 6-4, Sampras (VSt/1) - Korda (Tsj/16) 6-4 6-3 6- 7 6-7 6-4. Mannendubbelspel: tweede ronde: Eltingh/Haarhuis (Ned/2) - Ond- ruska/Stafford (ZAf) 6-4 6-3; der de ronde: Johnson/Montana (VSt/12) - Noteboom/Wibier (Ned) 6-4 6-4, Eltingh/Haarhuis Groen/Hirszon (Ned/Kro) 7-6 6-4. Vrouwenenkelspel: kwartfinales: Hingis (Zwi/1) - Chladkova (Tsj) 6-3 6-2, Novotna (Tsj/3) - Basuki (Ino) 6-3 6-3, Koernikova (Rus) - Majoli (Kro/4) 7-6 6-4, Sanchez- Vicario (Spa/8) - Tauziat (Fra) 6-2 7-5. Vrouwendubbelspel: derde ronde: Hingis/Sanchez Vicario (Zwi/Spa/2) - Rubin/Schultz (VSt/Ned/15) 7-6 6-7 13-11. Gemengddubbelspel: eerste ronde: Nijssen/Basuki (Ned/Ino) - Pi- mek/Appelmans (Bel/11) 7-5 4-6 6-1; tweede ronde: Barnard/Boo- gert (ZAf/Ned) - O'Brien/Morariu (VSt/16) 2-6 6-4 6-3. FOTO ANP Sampras vorig jaar, Sampras klopte eens Edberg en op Roland Garros schakelde Kuerten dit jaar Kafelnikov uit op weg naar de titel. Krajicek acht Henman tot veel in staat, ziet hem ook als kanshebber. „Als hij dit niveau kan vasthouden, maakt hij zeker kans. Maar zeker weten kun je dat natuurlijk nooit." Eén ding wist Krajicek al wel zeker. „M'n kind zal ik zeker nooit Tim noe men..." Een kwinkslag in alle dramatiek? In elk geval nam de kampioen met deze woorden op geheel eigen wijze afscheid van Wimbledon '96. FOTO REUTER „Ik kijk vooruit naar de wed- nende Russische sterretje, die don komende zaterdag krijgt in strijd tegen Hingis. Ik heb niets te haar debuut op Wimbledon elk geval één oudgediende, Jana verliezen. Het is een droom die maakt. Novotna of Arantxa Sanchez, die uitkomt," zei het in Florida wo- De vrouwenfinale van Wimble- elkaar treffen. Badalona. EK mannen. Halve finaleronden. Groep E: Rusland - Litouwen 93- 64 (50-37). Eindstand: 1. Grieken land 6-12, 2. Rusland 6-11, 3. Li touwen 6-10, 4. Turkije 6-9, 5. Is raël 6-8, 6. Frankrijk 6-7. Groep F: Italië - Kroatië 74-68 (38- 36). Eindstand: 1. Italië 6-12, 2. Joegoslavië 6-11, 3. Spanje 6-10, 4. Polen 6-9, 5. Kroatië 6-7, 6. Duits land 6-7. Rotterdam. World Port Tournam ent: Taiwan - Baltimore Corrigans (VSt) 6-4. Rotterdam. NK mannen. Tiende ronde: Nijboer - Cifuentes 1-0, Piket - Timman 0-1, Sokolov - Van der Weide 0-1, Sosonko - Ni- kolic V2-'/2, Riemersma - Van der Sterren 1-0, Van den Doel - Van der Wiel 0-1. Stand: 1. Nikolic, Timman 7, 3. So kolov, Van der Wiel 6'/2, 5. Nijboer, Sosonko 5V2, 7. Piket, Van der Sterren 4V2, 9. Van den Doel 4, 10. Cifuentes, Riemersma 3V2, 12. Van der Weide 2. Praag. EK vrouwen. Groep B: Nederland - Spanje 10-0, Tsjechië - Frankrijk 10-0, Tsjechië - Nederland 0-1, Spanje - Frank rijk 13-2, Nederland - Frankrijk 9- 0. Stand: 1. Nederland 3-6, 2. Tsje chië 2-2,3. Spanje 2-2,4. Frankrijk 3-0. Groep A: Italië -België 8-0, Dene marken - Zweden 9-0, Italië - De nemarken 11-1, België - Denemar ken 3-5, Italië - Zweden 10-0. Stand: 1. Italië 3-6, 2. Denemarken 3-4, 3. België 2-0, 4. Zweden 2-0. Duitse midweeklotto. Trekking A: 3-6-18-19-34-39. Re servegetal: 41. Trekking B: 26-28-30-33-36-42. Reservegetal: 13. Supergetal: 1/8. Spiel '77: 134 1022. Super 6:146 963. Maleisië. WK spelers tot 20 jaar, halve finales. ARGENTINIË - IERLAND 1-0 (0- 0). 54. Romeo 1-0. URUGUAY - GHANA 3-2 nv (2-2 2-1). 12. Zalayeta 1-0,44. Coelho 2- 0,45. Lawson 2-1, 78. Botta 2-2 (ei gen doel), 104. Perea 3-2. Nancy. FINA wereldbeker, vrouwen. Groep A: Nederland - Griekenland 10-6 (3-1 2-2 2-2 3-1). Doelpunten Nederland: Leijendekker 3, Kui pers 2, Van den Berg, Bast, Schot hans, Hiemstra en Op den Velde. Andere uitslag: Verenigde Staten - Rusland 8-8. Stand: 1. Nederland 2-4, 2. Rus land 2-3, 3. Verenigde Staten 2-1, 4. Griekenland 2-0. Groep B: Canada - Frankrijk 3-2, Australië - Italië 8-5. Stand: 1. Australië 2-4, 2. Italië 2-2 (14-11), 3. Canada 2-2 (8-10), 4. Frankrijk 2-0. Karlstad/Karlskoga (Zwe). EK vrouwen. Groep A: Zweden - Spanje 3-1, Frankrijk - Rusland 3-1. Ronde van Rijnland Palts. Koblenz. Proloog: 1. Klöden (Dui) 6,5 km in 8.14, 2. Müller (Dui) 0.04, 3. Sievers (Dui), 4. Van de Meulenhof (Ned) 0.05, 5. Moeren hout (Ned) 0.06, 6. Van den Akker (Ned) 0.07, 9. Groenendaal 0.09, 12. Talen 0.10, 18. Van Heeswijk 0.14, 22. Koerts 0.17, 29. Vierhou ten 0.20, 32. De Leeuw 0.21, 64. Meijs 0.37, 83. Hordijk 0.48. Ermelo. Derny-koers: 1. Van der Poel (Kapellen)/gangmaker Berg man, 2. De Leeuw (Ermelo)/Hui- zinga, 3. Vinke (Kampen)/Ras. Torbole (Ita). EK 49er. Stand na 4 races: 1. Domin- go/Cayolla (Por) 11 punten, 2. Hestbaeck/Persson (Den) 23, 3. Bruni/Bruni (Ita) 26, 5. Smol- ders/Groth 29, 20. De Jong/Kar stens 80. 0115-561675 De tenniswereld is in rep en roer. Het edele spel dreigt vermalen te worden onder een uit de hand gelopen wapenwedloop met rackets en bespanningen. Een flu welen techniek wordt ver morzeld door een stoom wals die krachttennis heet. I De ace regeert. I "Mr John Hoofs I McEnroe vindt het heden- 'gse tennis een probaat slaap cel. Lekker om bij weg te dut- want: „Spektakelwaarde I d. Martina Navratilova pleitte I het weekeinde voor een terug- I nifnaar houten racket om de I "holling van de sport als kijk- M "e stoppen. I ennis is bij tijd en wijle niet I eer om aan te zien. In de eerste I '®de van Wimbledon stonden de I Port-Brit Greg Rusedski en I T^aliër Mark Philippoussis te- I Mover elkaar, hardhitters met I Wrovershaarbanden. 1.90 meter [J®1 C-94 meter. Allebei geze- met een service die je alleen hoort langs suizen. Hun rackets zijn als repeteergeweren. Honk ballers verdwaald op een tennis baan. Rusedski en Philippoussis stonden drie sets lang alleen maar opslagen in eikaars veld te jagen. Ze zijn lang niet de enige kanon niers van de moderne tijd. Hun lengte en materiaal staan garant voor services die worden geregis treerd als granaatinslagen, com pleet met de snelheid waarmee ze het net passeren. Tennispubliek is beleefd; dus het applaudisseert braaf als zich weer een service in het vak van de tegenstander heeft geboord, maar op een fatsoenlijke slagenwisseling wachten ze steeds vaker vergeefs. Ais er al per ongeluk een return volgt, ont breekt het veel spelers aan de techniek om te volleren of een an dere basisslag tot een goed einde te brengen. Mark Philippoussis denkt dat de mensen het fantastisch vinden wat hij doet en misschien is dat ook wel zo. Eind mei joeg hij in Düsseldorf een bal met een snel heid van 229 kilometer per uur over het net. Wereldrecord. Zijn bijnaam 'Scud' kreeg een nieuwe oppepper. De Australiër met de looks van een college-basketbal ler kickt op hard opslaan. Elke kans die zich voordoet grijpt hij aan om de barrière van 230 kilo meter te slechten. En dan op naar 240 kilometer. Tennis geredu ceerd tot zo hard mogelijk heng sten tegen een bal. Tests hebben uitgewezen dat de ontvanger van een perfect geslagen service onge veer 0,33 seconde tijd heeft om een return te produceren. Natuurlijk, serviceduels kunnen tot op zekere hoogte fascinerend zijn; ze gaan echter gruwelijk ver velen als nauwelijks nog tennis te zien is. De opslag is veel te domi nant is geworden. Bedoeld om de bal in het spel te brengen, uitge groeid tot een wapen waarmee beperkt getalenteerden zich een weg naar de miljonairsstatus kunnen slaan. Het spel wordt steeds eenzijdiger. Kracht wint het van finesse en tactisch inzicht. Onverteernaar voor echte liefheb bers. Dodelijk voor het kijkgenot. De tv-kijkcijfers onderstrepen het. Er zijn diverse oorzaken voor de scheefgroei. Bij de introductie van tennis, meer dan honderd jaar geleden, was de gemiddelde lengte van een man 1.69 meter. Anno 1997 meet een volgroeide jongeling bijna 1.83 meter. Het verschil van veertien centimeter is nooit gerepareerd door het net hoger te maken of het servicevak kleiner. De meeste tennistoppers zijn vaak nog tien centimeter lan ger dan Jan Doorsnee, wat zich nog eens extra vertaalt in keihar de, onhoudbare opslagen. Wie de top-vijf van de hitlist van Roland Garros bekijkt ziet het ijzeren verband tussen hard serveren en lengte: 1. Philippoussis 1.94 me ter, 222 km per uur, 2. Richard Krajicek 1.96 meter, 213 km per uur, 3. Pete Sampras 1.85 meter, 211 km per uur, 4. Mare Rosset 2.01 meter, 208 km per uur, 5. Go ran Ivanisevic 1.94 meter, 206 km per uur. Op Wimbledon zal het niet anders zijn. Degenen die niet bedeeld zijn met een fors postuur, kunnen hun lengte-achterstand een beetje in halen door een racket aan te schaffen dat langer is dan 27 inch, de standaardmaat. Michael Chang is 1.75 meter kort en zal nooit een serveerkanon worden. Dat nadeel compenseert hij nu deels door te tennissen met een racket van 28 inch, 2,5 centimeter langer dan normaal. In 1994 sloeg hij met zijn 27 inch-racket 366 aces, vorig jaar met zijn 28 inch 534. Een toename van bijna vijf tig procent. Bovendien retour neert hij beter met zijn nieuwe slagwapen. Net als in de wielersport heeft de tennisbond verzuimd tijdig in te grijpen om de ontwikkeling van het materiaal aan strenge regels te binden. Wie als argeloze bui tenstaander een sportzaak bin nenloopt en een tennisracket wil kopen, wordt overdonderd met jargon als widebody's, slim- rackets, jumbo heads, oversize en nog veel meer. De oude vertrouw de houten Dunlop Maxply, waar mee Tom Okker wereldroem ver gaarde, is al lang een museum stuk. Vervangen door exemplaren van aluminium, carbon, fiberglas, grafiet en wat al niet meer. Er zijn al rackets op de markt met loden kogeltjes in de bladrand, die bij elke servicezwaai naar de top van het racket worden gedirigeerd om de bal een extra zwieper te geven. De afmeting van het racketblad staat amper nog in verhouding tot Okkers slagwapen. Daarnaast zijn de bespanningen van toen en nu bijna onvergelijkbaar. Balans van alle vernieuwingen: er wordt veel harder geslagen, een zijdiger getennist. Allrounders zijn zeldzamer geworden, de es sentie van het spel ligt onder vuur. Wie ziet ze nog, tennissers met de fluwelen touch van een McEnroe, die hard slaan veraf schuwde en zijn tegenstanders bestreed met een superieure tech niek en fenomenaal tactisch in zicht? Wetenschappers voorspel len dat profs in 2020 opslagen van 300 kilometer per uur produceren als niet wordt ingegrepen. Ieder een met recht van spreken die het tennis een warm hart toedraagt, hamert op het veranderen van spelregels en/of materialen. Zwaardere, zachtere, grotere, maar in elke geval tragere ballen, een hoger net, afschaffen van de tweede service, verkleinen van het racketblad, aanpassen van het speelveld, van alles is geopperd om de schoonheid van het spel in ere te herstellen. Probleem is dat de sport conservatiever is dan het Britse koningshuis. „Hoever wil het tennis gaan om zijn eigen toe komst veilig te stellen?", vatte tennismanager Ion Tiriac het pro bleem op Wimbledon samen. Londen - Drie spelers zijn op Wimbledon beroofd. De Amerikaan Grabb en de Zuid-Afrikanen De Jager en Haggard waren bij terug komst in de kleedkamer on der Court Number Two geld en entreekaartjes kwijt. Het bedrag viel mee, onge veer 750 gulden. De kaartjes waren voor de finales op za terdag (vrouwen) en zondag (mannen). De kleedkamer is alleen toegankelijk voor spe lers die lager staan dan de 50e plaats op de wereldrang lijst, trainers en Wimbledon- personeel. MARKO KOERS is woensdag tij dens de Grand Prix wedstrijden in Lausanne als vierde geëindigd op de 800 meter in 1.44,50. Wilson Kipketer won in 1.42,61, de beste tijd van het jaar. De Amerikaan Maurice Greene won de 100 meter in 9,90 seconden. koopavond tot 21.00uiF

de Stem | 1997 | | pagina 15