Geen berg te hoog of druk te groot voor Blijlevens Belg Tom Steels gaat maar met een doel naar de Tour 97 Tour de France De sprinters :±r Jeroen Blijlevens Tom Steels Tourzeges per land 'Kannibaal' Eddy Merckx op eenzame hoogte DE STEM B4 DE STEM Er zitten nogal wat paralellen in hun carrières. Jeroen Blijlevens (in 1993) en Tom Steels (in 1994) zijn beiden ontdekt in de Ronde van de Toekomst, waarin ze allebei Erik Zabel klopten. Op het moment dat Jeroen Blijlevens (in 1994) en Tom Steels (in 1995) overstapten naar de profs hadden ze echter alleen hun snelheid. Blijlevens kwam nog geen viaduct over en Steels zag aanvankelijk zelfs op tegen de afstand van een kermiskoers. Enkele jaren later behoren ze tot het selecte gezelschap dat ver over de Pyreneeën en Alpen op de Champs Elysées voor de laatste ritzege gaat sprinten. PROLOOG ZATERDAG 5 JU LI 'Liever echte bergetappe dan zo 'n Nederland (geb. 29-12-1971) Woonplaats: Meerle (B) Team: TVM Tourdeelnames: 2 - 1995: uitgevallen - 1996:128e Ritzeges in Tour: 2 - 1995: 5e etappe (Frecamp-Duinkerke) - 1996: 5e et. (Lac de Madine-Besancon) Belangrijkste andere zeges: Twee ritzeges in Vuelta (1995 en 1996). Zeges 1997: 8 (et. in Driedaagse van De Panne, Circuit de la Sarthe 2x, Vier daagse van Duinkerke, Ronde van Astu- rië, Bayern Rundfahrt; Veenendaal- Veenendaal en criterium Hengelo). tussenrit Door Ad Pertijs Of hij zichzelf nog wel eens verbaast? „Soms wel," zegt Jeroen Blijlevens, het spurt kanon uit de ploeg van Cees Priem. „Ik rijd dit jaar weer beter omhoog en in tijdritten. De sprints zelf blijven hetzelfde." De 25-jarige Blijlevens lijkt er vooral een ge noegen in te scheppen anderen te blijven verbazen. Drie jaar geleden kende - buiten het amateurwereldje - bijna niemand hem. Hij was toen nog Jeroentje, de reserve-sprin ter van Koga Miyata, bij welke ploeg John den Braber de snelle superster was. Maar omdat Den Braber weinig voelde voor een testwedstrijd in de Ronde van de Toekomst, kreeg Blijlevens een kans. En zie, hij klopte de verbaasde Zabel en kon prof worden. Den Braber snapt nog altijd niet hoe het daarna zo is kunnen lopen. Niet hij maar Blijlevens werd een ster. Met Cipollini, Zabel, Steels en Moncassin behoort hij zelfs tot de wereldtop wat sprinters betreft. In zijn eerste profjaar won Blijlevens drie wedstrijden. „Alleen Servais Knaven trok toen een keer de sprint voor me aan." Twee jaar en twee Tourritzeges verder bouwt Cees Priem zijn hele equipe voor de Ronde van Frankrijk rond de man uit Meerle. „Ik denk dat we iedereen nodig zullen hebben in de eerste week," zegt hij over de acht massa spurts die tussen Rouen en Pau klaar liggen. 'Iedereen' betekent volgens Blijlevens dat ook kopman Bo Hamburger zijn steentje zal moeten bijdragen in de ziedende race naar eindstreep. „Riis werkte vorig jaar in de eer ste week toch ook gewoon voor Zabel. Ham burger hoefde niets te doen in de vlakke rit ten. Maar in de eerste etappe rond Den Bosch ging het zo hard dat het peloton brak. Bo zat in het tweede gedeelte en heeft alsnog kilometers moeten jagen. Uiteindelijk ver loor hij een minuut, terwijl Riis gewoon voorin zat. Daar in Den Bosch was de teleurstelling over de nederlaag tegen Moncassin van korte duur. „Ik had immers bewezen ook onder grote druk te kunnen presteren. Het jaar daarvoor werd er ook al het een en ander van me verwacht, maar de druk in Den Bosch was wel erg hoog opgevoerd. Daarnaast liep het tot die Tour niet geweldig. Ik zat nogal eens mis in een sprint." r "Besan<;on ih I "De zege kwam er alsnog in Besan?on. Ver volgens kwamen de bergen. Die moest en zou hij over komen. „Ik geef toe dat ik wilde la ten zien dat ik meer kon dan alleen maar sprinten. Mensen die zeiden dat ik nog geen viaduct over kwam, wisten niet waarover ze praatten. Die houden hun mond nu ook." Weer verbaasde hij de massa, niet zozeer zichzelf. „Ik kan tegenwoordig redelijk klimmen, zolang ik maar in een lang con stant tempo kan fietsen. Ik heb ook liever een echte bergetappe, dan van die tussenrit- ten in het Centraal Massief. In de bergen wordt nogal snel een bus gevormd en daarin had ik vorig jaar geen enkel probleem om het tempo te volgen. Anders was het in die ande re ritten. In die etappes werd vaak volle bak gereden op de heuvels om het peloton te doen breken. Omdat niemand loste, bleven ze echter rijden. Dolle vreugde bij 'Jerommeke' na zijn ritzege in de Tour van vorig jaar. Dit keer gaat hij voor twee etappes. foto cor vos De beloning in de massaspurts van Bordeaux en Parijs bleef uit. „Maar dat was geen ramp. De Tour uitrijden was een doel op zich. De laatste dagen was ik ziek. In de ber gen had ik net iets te vaak drinkbussen over mijn gezicht leeggegooid. Ik heb daar een verkoudheid aan overgehouden en op het laatst zaten al mijn luchtwegen dicht. In die sprint op de Champs Elysées kwam ik nog wel naast Baldato, maar in de laatste meters miste ik de kracht om door te zetten. Jam mer, maar aan de andere kant moet er ook nog wat te winnen overblijven." Met een nieuw 'vet' contract op zak en een pas verworven riante villa als nieuwe uit valsbasis, begon Blijlevens aan het huidige seizoen. De start was vals vanwege een darminfectie. Daarna won Blijlevens met grote regelmaat zijn wedstrijden. Negen in totaal tot dusverre. „Voor de Tour heb ik er nog nooit zoveel gewonnen. Dat geeft een lekker gevoel. Zeker wanneer je om de twee weken wel een keer wint. Ik heb een goed sa laris en dat wil je waarmaken. Ik ben blij dat ik ook die druk aankan." Op zijn winstkansen in de Tour durft hij vooraf geen weddenschappen af te sluiten. „De concurrentie is bekend. Er is het rijtje van Zabel, Cipollini, Moncassin en Steels. En daarnaast heb je renners als Baldato, 'Abdoe', Traversoni, Minali, Wüst, McEwen en Kirsipuu, die ook allemaal een sprint kunnen winnen. Veel zal afhangen van de vorm van de dag." De Brabander ziet zo een, twee, drie geen sprinter die er met kop en schouders boven uit steekt. „Van Poppel is volgens mij de I laatste geweest die er vier in een Tour won. Ook Cipollini kwam nooit verder dan twee. Ik moet trouwens nog zien of hij straks net zo succesvol is als in de Giro." Lang en recht De acht etappes tot en met Pau heeft hij nog I niet verkend. „Op de dag zelf bestudeer ik J het routeboek. Dat is het wel. Ach, de mees te aankomsten in de Tour zijn toch hetzelfde; I lang en recht." Blijlevens sprint op intuïtie. „Dat is mijn stijl. Cipollini moet echt bracht worden." Hij zegt voor twee zeges te gaan. „Wat moet I je anders als je al twee jaar een rit gewonnen I hebt." Zelf zal het hem niet verbazen. „Want I het aantal kansen op een sprintzege was dit jaar weer flink groter. In de ronde van Astu- rië waren de finales zwaar, maar ik kon me I gemakkelijk handhaven in de voorste I groep." De Tour is echter van een andere orde, weet I ook Blijlevens. Het uitrijden ervan is een I sportief hoogstandje. „Maar op de erelijst staan later alleen de zeges vermeld." Over winningen zoals hij die behaalde in de Ron-1 des van De Panne, Sarthe, Asturië, Duinker-1 ke, Bayern en Du Sud zijn echter ook niet al-1 les. „Voor een sprinter is de Tour het aller-1 hoogste. Je kunt nog zoveel ritten winnen in I het voorjaar, er weegt niets op tegen een etappe-zege in de Tour." 'Met een ritzege hoor ik er pas echt bij' Door Ad Pertijs Mi et een zorgelijk gezicht stapte Tom Steels op de laatste dag (zondag 15 ju ni) uit de Ronde van i Luxemburg. De knie die hem al maanden parten speelde, zond weer alarmerende signalen uit. Een week later in de Ronde van Zwitserland lachte de sprinter uit de Mapei-ploeg al weer. „Er blijkt niets ernstigs aan de hand te zijn. Ik stapte ook niet af vanwege een on draaglijke pijn of zoiets. Toen ik even iets voelde, ben ik uit voorzorg gestopt. Achter af blijkt het om een logische reactie te gaan, maar ik geef toe dat op dat moment de pa niek weer even toesloeg. Een ding weet Steels nu wel zeker. Tot de Tourstart zal hij tussen hoop en vrees blij ven leven. De Tour van 1997 moet de defini tieve doorbraak van de snelle (in Zeeuwsch- Vlaanderen trainende) Waaslander worden. Maar dan moet zijn knie wel meewerken. „Vanaf het begin van het seizoen is al beslo ten dat de ploeg de Tour gedeeltelijk of he lemaal op mij zal afstemmen. Het is de af spraak van het jaar. Als je dan aan het suk kelen bent terwijl de Tour nadert, word je zenuwachtig." Jonkies Zeker nu duidelijk is geworden dat Mapei de ploeg definitief heeft geformeerd rond Steels. Tonkov zit thuis bij te komen van zijn nederlaag in de Giro; Nardello en Ca- menzind gaan hooguit voor een tiende plek; Vandenbroucke aast op incidentele hoog standjes en Museeuw wil zich bovenal een waardig wereldkampioen tonen. „Op Frank Vandenbroucke wordt gehoopt, op mij gere- België (geb.2-9-1971) Woonplaats: Nieuwkerken-Waas (B) Team: Mapei-GB Tourdeelnames: 0 Belangrijkste (andere) zeges: Omloop Het Volk, Gent-Wevelgem en twee et. Vuelta, alle in 1996. Zeges 1997: 8 (1 et. Ronde van Mallorca, 4 et. Parijs-Nice, 1 et. Ronde van Luxemburg, 1 et. Ronde van Zwitserland), Belgisch kampioenschap Tom Steels: „Als je dan aan het sukkelen bent terwijl de Tour nadert, word je zenuwachtig. kend," vat Steels het verschil in de druk op de beide jonkies kernachtig samen. En dus baart die linkerknie hem zorgen. Na een fantastisch leerjaar (winst in de Omloop Het Volk, Gent-Wevelgem en twee Vuelta-rit- ten) mag Steels dit seizoen eindelijk zijn kunsten vertonen in het grootste wielereve- nement van het jaar. In het voorjaar draaide hij fantastisch. In Parijs-Nice was hij met vier ritzeges niet te stoppen en in de Omloop Het Volk beet hij enkel zijn tanden stuk op het die dag onaantastbare TVM-blok. Het enige wat de ploeg zorgen had gebaard, waren de schoenen van Steels. Die schoten net iets te vaak uit hun verankering. Met hier en daar een vervelende Val tot gevolg. „Op Mallorca en in de Ruta del Sol schoot ik in totaal drie keer los. Op dat moment werd besloten een ander systeem te gebruiken. Dat van Look, waarbij de schoenen star en vast zitten. Bij het andere, dat van Time, kun je je schoen vrij bewegen op het pe daal." De resultaten mochten er direct- zijn in Pa rijs-Nice. Steels won er vier etappes. Na verloop van tijd kwamen er echter andere problemen. „Ik kreeg last van mijn achillespees en later de knie. Achteraf bekeken zijn die 'zwer vende' blessures te wijten aan dat nieuwe systeem. Ik had nooit met Look gereden en kennelijk forceerde ik daardoor mijn knie." Het herstel duurde lang. Na een terugslag in de Vierdaagse van Duinkerke werd besloten terug te keren naar het oude, losse systeem. „Het risico van losschieten, nemen we nu op de koop toe." De oude knieproblemen ver dwenen als sneeuw voor zon en na warm ge draaid te hebben in de Bayern Rundfahrt won Steels tot zijn grote verbazing alweer een rit in de Ronde van Luxemburg. „Ik had niet verwacht dat ik al zo ver zou zijn," merkte hij na die triomf op. Eigenlijk verbaast Steels zichzelf al vanaf het mo ment dat hij op de weg ging fietsen. Hij was altijd een goed baanrenner, met als I specialiteit de kilometer-tijdrit. „Ik zie het meer als een lange sprint," zegt hij nu. Kermiskoers Snelheid had hij dan ook voldoende toen hij I prof kon worden bij het bescheiden Vlaan-1 deren 2002. „Maar ik had de weg verwaarloosd. Bij mijt I overstap naar de profs was mijn eerste z het kunnen uitrijden van een kermiskoers. I Want dat zou ik toch moeten doen, wilde ik er ooit eentje winnen." Nog geen twee jaar later behoort Steels met I Cipollini, Zabel, Blijlevens, Baldato er. Moncassin tot de absolute sprinttop. Er 's I maar een verschil. „Ik ben de enige van hen die nog geen Tourrit heeft gewonnen," z de debutant. „Pas als ik er eentje win, hoot ik er echt bij." Steels weet dat hij een van de beste ploe achter zich heeft staan. „Maar het is doodzon de dat we Zanini door een blessure missen. Die I heb je eigenlijk gewoon nodig om ritten te w»' I nen." Dat ervaarde hij vorig jaar in de Vuelta I waar de Italiaan keer op keer Minali aan de ze-1 ge hielp. „Ik was daar als sprinter niet minder I dan Minali, maar in mijn eentje moest ik in de I finale vier of vijf keer sprinten vooraleer t met de echte eindspurt kon beginnen. Naast het winnen van ritten is het uitrijd® I van de Tour de komende maand een and® I belangrijk uitgangspunt van Steels. Na de I Vuelta van 1996 weet hij dat de man die ooi I opzag tegen de lengte van een kermiskoers-1 inmiddels een grote ronde kan voltooien-1 „En wat ik ook weet, is dat ik vaak de laat-1 ste etappe win. In de bergen weet ik dus i waarvoor ik afzie. In Parijs ligt de laatste kans te wachten." ROUEN ^4 Salnte-Marie 0,0 ROUEN (Pont Corneille) 16.20-19 Rue de la République, Place du Général De Gaulle, Rue Louis Ricard t,6 Hue Sainte-Marte A416.22-19. Boulevard de l'Vser, Boulevard de Verdun, N.28, Pont Mathilde, Pont de l'Europe, Boulevard de l'Europe, Avenue de Bretagne 7,3 ROUEN (Cours Clémenceau) 16.28-19 Bron Société du Tour de France Gastland Frankrijk bracht tot nu toe verreweg de mees te Tourwinnaars voort, 36 in totaal. Toch is het al weer even geleden dat een Frans man in Parijs op de hoogste trede van het erepodium stond. Dat was in 1985, toen Bernard Hinault zijn vijfde en laatste Tourzege vierde. België is, vooral dankzij Ed dy Merckx, goede tweede met achttien overwinningen. Nederland (Janssen, Zoete melk) deelt met twee eindze ges de zevende plaats met Zwitserland. Frankrijk België Italië Spanje Luxemburg Verenigde Staten Nederland Zwitserland Ierland Denemarken Eddy Merckx. FOTO ARCHIEF DE STEM Eddy Merckx, alias 'De Kan nibaal' staat in de roemrijke geschiedenis van de Tour de France op eenzame hoogte. De vijfvoudige winnaar van oe Tour de France boekte 34 ritzeges. Een record dat on aantastbaar lijkt, want de directe achtervolgers zijn geen van allen meer actief als beroepsrenner. Tweede op de lijst is Bernard Hinault. De eveneens vijf voudige Tourwinnaar, die te genwoordig nauw betrokken bij de organisatie, heeft 27 overwinningen "achter zijn faam staan. De eeuwige lijst van etappe winnaars ziet er ais volgt uit: Merckx (Bel) 34 overwin ningen, 2. Hinault (Fra) 27,3. Leducq (Fra) 25, 4. Darriga- e (Fra) 22, 5. Frantz (Lux) 6- Faber (Lux) 19, 7. Ala nine (Fra) 17, 8. Anquetil wrak Le Greves (Fra), Pellis- ler (Fra) allen 16. DONDERDAG 3 JULI 1997

de Stem | 1997 | | pagina 12