&ty~v:»- asSs bwl: Alpe d'Huez Peter Luttenberger, de volwassen ogende jeugdige kopman van Rabo Bo Hamburger, die andere aardige Deense klassementsrenner EH^E*4&$iL >rt DE STEM Peter Luttenberger Bo Hamburger De kopmannen Winterthur ih/interthur mtinterffw 'inlerthi KOfer* v" - 5 -. - - -j. - 4 - T- /"T 7 S4L& c ■*:i •V «ïvv^ X foto con vos voor de wielersport komen. Ki- rajicek heeft al eens gezegd dat ik iting zou moeten oprichten die geW 1 om de jeugd te stimuleren voor het |en. Zoals hij dat al met tennis doet |Bart Veldkamp, ook een Hagenees, het schaatsen zou moeten doen. In iets voor de toekomst." nog wat: onze sportcultuur. Ik kon TS goed leren, haalde goede punten, Ir wiskunde. Een leraar vroeg mij ie HTS ging. Ik zei 'nee, ik ga lekker Die man begreep er niets van. Da' Is over onze houding tegenover sport 1 stoppen ze een jonge renner in een ^t zodat hij lekker veel kan trainen- nen dat toch niet? Behalve als er een Inder wint. Dan zijn we ineens e allemaal op het dak te dansen. Intensieve sport :en licentie aanvragen is andere koek mt omdat wielrennen zo'n intensief i. Het is alles of niks. Vroeger kon 'inter nog wel eens gaan stappen- t gewoon niet meer bij. Begin mei, na ie van Normandië, had ik twee daag' Ik ben naar de film geweest en heh :n dag op het strand van Schevenin- egen. Dat waren al flinke uitspattW' it weer. Michael Boogerd, spraakwa Hagenaar tot op het bot, reist met ee vol dromen en een halve koffer cu rankrijk af. „Ik heb een brede smasi popmuziek, Pearl Jam, The Cult- >k een boek mee. „Het liefst lees ik risham. Ik heb ze allemaal ëe^e2,eer Ie nieuwe. Ik zal 'm eens bellen, ot at komt." AG 3 JULI 1997 B2 97 TtifUrC/6 ri ancc DONDERDAG 3 JULI 1997 B3 'Alleen mijn leeftijd is nog een zwak punt' prof werd. Zelfs in Italië zat Luttenberger naar zijn gevoel snel aan zijn limiet. „Vanaf het moment dat ik van een vriend van mijn vader een oude racefiets kreeg, was de Tour al mijn grote doel geweest." Hij kwam er snel achter dat je met dergelijke ambities bij Itali aanse ploegen aan het verkeerde adres bent. „Die concentreren zich allemaal op de Giro." Italië ging hem meer en meer tegenstaan. „Ik haat Milaan," zegt hij zelfs over het leven be zuiden de Alpen. Waar iedere topper tegen woordig zweert bij een stulpje in Toscane of langs een van de meren, is Luttenberger er al weer weggetrokken. Naar Monaco. „Uiter aard ook vanwege de fiscus, maar vooral om dat het weer en de trainingsmogelijkheden er net zo goed zijn als in Italië. Monaco is echter een veel veiliger oord. In Italië zijn drie auto's van me gestolen. In Monaco kun je rustig een Porsche cabrio open en bloot laten staan." Oostenrijk (geb. 13-12-1972) Woonplaats: Monaco Team: Rabo Tourdeelnames: 1 - 1996: 5e (geen ritzeges) Belangrijkste (andere) zeges: Eindzege en ritzege (koninginnenetappe) Ronde van Zwitserland 1996. Zeges 1997: 0 Op Carrera was hij al evenzeer uitgekeken. „Alles draait daar om Chiappucci en zijn ka rakter bevalt me niet. Ook als hij slecht was, moesten we allemaal voor hem werken. Hij blokkeerde het team." Luttenberger had na de Tour van 1996 de teams voor het uitzoeken. Hij verkoos Rabo boven de clrie niéuwe Franse topploegen Cofi- dis, La Franfaise des Jeux en het opgekrikte Casino. „Rabo was de meest zekere keuze. Ik kan er mijn eigen programma samenstellen en me helemaal concentreren op de Tour." De Oos tenrijker kwam door blessures aan schouders en knie (beide na valpartijen) dit jaar amper in actie. Vorig jaar hielden twee gebroken el lebogen hem lange tijd uit koers. Nog niet in topvorm „Ik kan in het vervolg beter in mei beginnen met fietsen," zegt hij nu lachend. Hoe zelfver zekerd de Oostenrijker ook is, hij wordt een Denemarken (geb. 24-05-1970) Woonplaats: Monsummano (Ita) Team: TVM Tourdeelnames: 4 - 1993:31e -1994: 20e - 1995:17e - 1996:13e Ritzeges: 1 - 1994: 8e etappe Poitiers-Trelissac Belangrijkste (andere) zege: GP Wallonië 1996 (na diskwalificatie Ballerini) Zeges 1997:1 (7e et. Ronde van Catalonië) In afwachting van een nieuwe Nederlandse ronderenner vertrekken de beide vaderlandse wielerploegen in Rouen met ieder een buitenlandse kopman in de Tour. Rabo gokt op de Oostenrijkse revelatie Peter Luttenberger; TVM gelooft nog altijd in de Deen Bo Hamburger. Twee renners uit dusdanig kleine wielerlanden, dat ze noodgedwongen op jonge leeftijd al naar het buitenland moesten verhuizen. 'Misschien een tip voor de Nederlanders'. Door Ad Pertijs Peter Luttenberger voldoet op het eerste gezicht aan het imago van een gevestigde Tour-vedette. De Oostenrijker straalt rust en zelf vertrouwen uit, hij heeft een 'vet' contract dat hij alleen in de Tour moet waarmaken, hij woont (met zijn Braziliaanse vriendin) als zovele groten in Monaco en in zijn Oostenrijkse 'Heimatsort' Sankt Peter hebben ze al een straat naar hem vernoemd. Je zou bijna vergeten dat Peter Luttenberger met zijn 24 jaar pas komt kijken in het wieier- métier. Toch was Jan Raas vorig jaar direct verkocht toen hij de volwassen ogende Oos tenrijker in de Ronde van Zwitserland (Lut- tenbergers grootste zege tot dusverre) en Frankrijk (vijfde in het eindklassement ach ter Riis, Ullrich, Virenque en Dufaux) aan het werk zag. Luttenberger had niet anders ver wacht. Voor de Tour durfde hij niet voor niets -op het arrogante ai - een nieuw contract bij Carrera in de ijskast te leggen. „Ik had de Ronde van Zwitserland gewonnen enBoifava (zijn ploegleider bij Carrera, red.) wilde dat ik nog voor de Tour bijtekende. Ik zei hem dat ik tot na de Tour wilde wachten met mijn beslissing. Boifava heeft me toen op een vervelende manier onder druk gezet. 'Na de Tour kan iedereen je weer vergeten zijn', hield hij me voor. Ik was echter zelfverzekerd genoeg om me niets aan te trekken van dat spelletje. Want ik wist dat ik met de vorm van de Ronde van Zwitserland ook in de Tour vooraan kon rijden." Snelle leerling Peter Luttenberger was op school al een snel le leerling. „Dingen die me interesseren, pik ik snel op." De 24-jarige Monegask vindt het dan ook niet zo bijzonder dat hij vanuit een niet-wielerland als Oostenrijk zo snel doorge stoten is naar de top. Wonend in de grens streek met Slovenië begon hij als enig kind van inmiddels gescheiden ouders op dertien jarige leeftijd met wielrennen. Op zijn negen tiende verkaste hij al naar Italië. „Heimwee ken ik niet en in Oostenrijk zat ik aan mijn top. Als je ergens je limiet hebt bereikt, moet je verder gaan." Ook in het wielergekke Italië bleef Lutten berger groeien. In zijn eerste jaar won hij vijf grote amateurwedstrijden, waaronder de ron de van Lombardije. Boifava was er als de kip pen bij, maar Luttenberger wachtte vanwege zijn jeugdige leeftijd tot 1995 vooraleer hij 'Bjarne Riis heeft ons zelfvertrouwen gegeven' tikkeltje nerveus wanneer hij aan de snel na derende Tour denkt. „Met die gebroken elle bogen kon ik met wat aanpassingen gewoon blijven trainen. Door die knieblessure kon ik drie weken niets doen. Dat is een groot ver schil." Wanhopen doet hij echter niet. „Vorig jaar was ik in Zwitserland beter dan in de Tour. Met name de laatste Tour-week voelde ik me verre van fris. Misschien is het beter dat ik nog niet in topvorm ben." De steun van de Rabo-ploeg en de lange aanloop naar de ber gen stellen hem verder gerust. „Ik heb een veel betere ploeg om me heen dan vorig jaar. Nadat ik had geweigerd bij te tekenen, kreeg ik in de Tour niet eens een eigen speciale tijd- ritfiets. Dat zal nu wel anders zijn." Dat zo iets ook verplichtingen met zich meebrengt, begrijpt Luttenberger donders goed. „De druk op mij is groot en een plaats buiten de top-tien is een regelrechte teleurstelling." De Oostenrijker is een van de weinigen die niet een torenhoog ontzag heeft voor Bjarne Riis. „Ik vind Riis niet zo sterk als vorig jaar. Voor mij is hij niet de topfavoriet." Verraden der gelijke uitspraken dan toch zijn jeugdige on ervarenheid en overmoed? „Mijn leeftijd is nu nog mijn zwakste punt. Mijn lichaam is nog niet volgroeid en als ren ner moet ik nog rijpen. Maar binnen drie jaar ben ik op mijn maximum en kan ik de Tour winnen." Door Ad Pertijs In het kielzog van Bjarne Riis komt landgenoot Bo Hamburger stapje voor stapje dichter bij een plaatsje binnen de top-tien van de Tour de France, Het valt in Denemarken echter am per op. »Gek eigenlijk," zegt de vriendelijke kop man van TVM. „Een dertiende plaats zou een aantal jaren geleden nog een superpres tatie zijn voor een Deen, maar vorig jaar stond die klassering van mij helemaal in de schaduw bij de Tour-winst van Bjarne Ri ls." Het Hennie-Kuiper-gevoel (wiens tweede plaats in 1980 een beetje verloren ging in de euforie rond winnaar Joop Zoetemelk) van Hamburger gaat echter niet gepaard met frustraties. „Ben je gek. Ik krijg genoeg aandacht. Wat Bjarne gedaan heeft, is al leen maar fantastisch voor het Deense wiel rennen. Ongelooflijk, hoeveel mensen er na eeTour bij de ronde van Denemarken langs ae kant van de weg stonden. Het is alleen jammer dat de jeugd nog niet massaal aan et wielrennen is geslagen. Wel is het aan- a' trimmers enorm gestegen." Keerzijde Hat de jeugd het wielrennen nog niet ont- t heeft, vindt Hamburger op zich niet zo vreemd. „Het is geen sociale sport. Wielren- ers zijn egoïsten. Deense jongens gaan lie er voetballen of een andere teamsport oen. Daarnaast moet er volgens hem nog wielercultuur groeien. „Toen ik in het egm Pr°f was, wilden de mensen weten voor werk ik deed. Als ik dan zei dat ik renner was> vroegen ze me of je daar in kon leven." J keerzijde is echter dat alleen de mentaal mp l met wiefrennen beginnen en dat r e tmardoor de laatste jaren een groot Bo Hamburger: „Nu de top-tien, straks de top-vijf en misschien over twee of drie jaar op het podium.foto cor vos aantal Denen (denk behalve Riis en Ham burger ook aan Sörensen, Skibby, Holm en Miehaelsen) internationaal is doorgebro ken. „De kop van ons is sterk," zegt Ham burger erover. „Wie wil slagen, moet naar het buitenland. De selectie volgt daarna vanzelf. Wij moeten altijd beter zijn dan de 'lokale' jongens binnen een ploeg om te mo gen blijven. Ik denk dat het voor Neder landse amateurs ook niet slecht zou zijn wanneer ze naar het buitenland trekken." Riis is vanwege zijn Tour-zege de populair ste coureur in eigen land, maar Hamburger is samen met die andere innemende Deen Jesper Skibby al een tijdje razend populair in Denemarken. Dat dat vriendelijke ka rakter hem belemmert ooit de absolute top te halen, spreekt hij tegen. „Ik heb ook tem perament," zegt hij inderdaad fel. „Ik heb. mijn eigen mening over dingen. Zo vond mijn ploegleider Cees Priem het niet leuk dat ik afgelopen najaar van België naar Ita lië verhuisde. Hij heeft de renners liever wat dichter bij huis. Maar ik zag België niet meer zitten. Tot vorig jaar woonden Skibby en Nielsen bij me in de buurt. Die jongens gingen weg. Voor mij had het dus geen zin meer om te blijven en dus ging ik naar Ita lië. Omdat je daar beter kunt trainen. Ik fiets er nu geregeld samen met Bartoli, Sö rensen en Sciandri." Winnaarstype De overgang is hem goed bevallen. „Het is nu veel gemakkelijker voor mij om goed te trainen. Als renner ben ik op mijn best in de bergen. Dus is het voor mij heel belangrijk dat die bergen in de buurt liggen. Ik merk nu ook dat ik in een etappewedstrijd veel sneller dan in andere jaren in het klimmers ritme zit. Vroeger kostte het me een paar dagen om met de besten omhoog te gaan." Het enige dat Hamburger dit seizoen lange tijd dwars zat, was dat de verhoging van kracht, souplesse, inhoud en (dus) vorm, niet evenredig gepaard ging met successen op de weg. De Deen is nooit een winnaars type geweest, maar toch. „Ik was goed in de Tirreno, goed in de Ardense wedstrijden, echt goed in de Amstel Gold Race, ik reed alleen geen uitslagen." Ook de laatste weken blijven de resultaten achter bij zijn verwachtingen. Niet dat hij in paniek raakte zo kort voor de Tour, maar toch. „Ik heb me laten testen in het laborato rium," zegt hij. De metingen toonden aan dat Hamburger op alle terreinen verder is dan vorig jaar. „Daar houd ik me nu maar aan vast. De goede uitslagen die ik wilde halen, komen niet uit de wedstrijden, maar uit de tests zullen we maar zeggen." Hamburger start als de kopman van TVM. Hij weet dat de ploeg achter hem staat. „Ik rijd er nu zes jaar. Dat ik nooit veranderd ben, komt vooral omdat TVM een ideale ploeg is voor mij. Het sterke punt is dat de jongens zo goed bij elkaar passen. We la chen veel en dat is een goede zaak." De eind mei 27 jaar geworden Deen wil dit jaar de top-tien in. „De Tour is mijn grote doel. Ik wil ooit in ieder geval proberen hem te winnen. Nu is dat nog een droom. Elk jaar heb ik mijn 'klassement' al verbe terd, maar ieder jaar wordt dat ook moeilij ker. Nu de top-tien, straks de top-vijf en misschien over twee of drie jaar op het po dium." Weer valt de naam Bjarne Riis. De manier waarop hij eind april de Amstel Gold Race won, deed de Deense wielernatie een stukje verder groeien. „Bjarne heeft ons Deense renners het zelf vertrouwen gegeven dat we meer kunnen dan alleen maar een ritje winnen. Hij heeft ons laten zien dat een Deen ook de Tour kan winnen." Peter Luttenberger: Voor mij is Riis niet de topfavoriet. foto cor vos

de Stem | 1997 | | pagina 11