Verdwijnen veren kost veel banen Het extraatje van Casa Fiësta. Brinkman zal ontslag aanvechten Alle telefoonnetten straks af te tappen 'Hongkong' slaapverwekkend... ,4.99 de stem Oostburg en Hontenisse dupe Duizenden gewonden door vakantiewerk Dijkstal wil af van korpschef DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N 1 lerkansing voor lichard Krajicek }roblemen met Doel opgelost Acteur Robert Mitchum dood Onrust België na uitbraak varkenspest Deze week alleen bij Albert Heijn.Chi 0 Proef Enertel legt telefoonlijnen lam Zeeland laat een veer a ,37e JAARGANG DE STEM 2 KATERNEN pe Binnenkrant A2 A3 A4 A5 A6 BI/83 C1 t/m C3 D1/D2 RTV-programma's D3 Binnenland Buitenland Bears Btonomie Sport Zeeland Lijf Leven Dure I midden r klassers zijn minst 1 veilig pagina A6 Londen - Met een 2-1-achter- in sets (drie tiebreaks) be gint titelverdediger Richard Krajicek vandaag aan het restant van zijn partij in de vier de ronde tegen 'Tiny' Tim Henman. Vooral de Engelse publiekslieve- die eerder Paul Haarhuis in ten marathonpartij versloeg, speelde grandioos in de wegens invallende duisternis gestaakte wedstrijd. ■ZIE SPORT -b1 Boel - De problemen die ontston den bij de jaarlijkse onderhouds beurt van de kerncentrale Doel 4 bij Antwerpen zijn opgelost. Spe cialisten hebben het klemgeraak- splijtstofelement losgekregen. Bij het karwei is geen gevaar ont staan voor radioactieve straling, aldus het bedrijf, aangezien de reparaties zich onder water af inmiddels is de revisie beurt voorgezet. Naar verwach ting kan de reactor omstreeks 20 juli weer worden opgestart. T Los Angeles - De Amerikaan se filmacteur Robert Mitchum is gisteren in zijn slaap over leden, heeft zijn impresario laten weten. Hij is 79 jaar ge worden. Mitchum, herken- haar aan zijn slaperige ogen en atletisch figuur, speelde in meer dan 125 films. Hij was onder meer te zien in The Night of the Hunter, Ryan's Daughter, The Yakuza en bei de versies van Cape Fear. Van onze verslaggevers Middelburg - Het verdwijnen van de veerdiensten over de Wes- terschelde betekent een zware klap voor de werkgelegenheid in vooral de gemeenten Oostburg en Hontenisse. Oostburg wordt geconfronteerd met een verlies van 180 tot 250 arbeidsjaren en voor Hontenisse ligt dat tussen de 150 en 200 ar beidsjaren. Uitgedrukt in een percentage van de totale werkge legenheid verdwijnt in Oostburg 3 tot 4 procent van de werkgele genheid en in Hontenisse zelfs 7 tot 9 proeent. Tot die voorspelling komt het Nederlands Economisch Insti tuut (NEI), dat de effecten van het verdwijnen van de veerdien sten heeft onderzocht voor de ge meenten Oostburg, Hontenisse, Sluis-Aardenburg, Hulst, Vlis- singen en Reimerswaal. Volgens de rapportage, die van daag wordt gepresenteerd, leidt het verdwijnen van de veerdien sten in totaal tot een verlies van ruim 800 tot 1000 arbeidsjaren. Uitgedrukt in omzetverlies gaat het om 400 tot 600 miljoen gul den. Volgens de onderzoekers kan het verlies van arbeidsjaren iets gunstiger uitpakken als men rekening houdt met de werkgele genheid die het fiets- en voetveer Breskens-Vlissingen oplevert. Het verlies komt voor een be langrijk deel voor rekening van de Provinciale Stoomboot Dien- Van onze redactie buitenland Bocholt - In België is grote on- rist ontstaan door de uitbraak van varkenspest in de gemeen te Bocholt, even ten zuiden van de Nederlandse grens bij Weert. Belgische varkenshouderij, ®e tot dusver vrij was van de nekte, reageert geschokt. Waar- schijnlijk is de ziekte overgesla gen vanuit Nederland of Duits- De Belgische minister van Landbouw Pinxten heeft onmid dellijk een veevervoersverbod in- Sesteld in een straal van 20 km '®d Bocholt. Het bedrijf in Bo- ™olt is inmiddels ontruimd. De '"ederlandse minister Van Aart- se» heeft een vervoersverbod af- fekondigd in de aangrenzende re- 9° rond Stramproij. net Belgische bedrijf ligt slechts ™ee km van de grens. Besmetting vanuit Nederland ligt dus voor de and. Stan van der Meijs, hoofd- eterinair van het Nederlandse "hnisterie van Landbouw, sluit - S®ien de strenge maatregelen - 'enter uit dat dat via direct con- et met Nederlandse varkens is Weurd. „Misschien is het virus vergedragen via mensen." Nederland zijn gisteren (in 'stelrode en Elsendorp) twee Uwe pestgevallen ontdekt. ÉMhhhbh Dat staat in de nieuwe Telecom municatiewet, die in de loop van dit jaar naar de Tweede Kamer gaat. De rijksoverheid wil met de nieuwe regelgeving tijdig kunnen inspelen op nieuwe ontwikkelin gen op het gebied van telecommu nicatie. De ministeries van Justi tie, Binnenlandse Zaken en De fensie vinden de nieuwe wetge ving noodzakelijk voor de bestrij ding van criminaliteit en de be scherming van de staatsveiligheid. Politie, justitie en inlichtingen diensten maken steeds meer ge bruik van de mogelijkheid om te lefoons af te tappen. In 1994 wer den 3284 telefoontaps geplaatst. In 1992 werden 'nog maar' 2282 telefoonnummers afgeluisterd en faxberichten onderschept. De grote arrondissementen Amster dam, Arnhem, Den Haag en Rot terdam hebben, aldus het ministe rie van Justitie, in 1993 en 1994 meer telefoons afgeluisterd dan alle overige arrondissementen sa men. Voor het aftappen is toe stemming van de rechter-commis- saris nodig. De netwerkbeheerders, zoals PTT Telecom en Libertel, zijn verplicht een aftapmogelijkheid in hun tele- comsysteem in te bouwen. Ze moeten zelf opdraaien voor de in vesteringen. De regering komt niet tegemoet aan bezwaren van bedrijven die vinden dat niet zij, maar de overheid de kosten van de voorzieningen voor het aftappen moet dragen. Voor systemen die nu al in gebruik zijn, komt er ech ter een eenmalige tegemoetko ming om ze aftapbaar te maken. Nederland beschikt over steeds meer 'afluisterpunten'. In septem ber '95 kon al via ruim 1100 pun- Miracuieuze zege van volleyballers op gastland Rusland pagina GS: 'Procedures vertragen WOV niet' 'Zeeland wil meer geld voor woningen' pagina sten (PSD), toeleverende bedrij ven aan de PSD en de negatieve effecten als gevolg van een ver slechtering van de bereikbaar heid en het vestigingsklimaat. Dat laatste geldt vooral voor Oostburg en Hontenisse en in mindere mate voor Sluis-Aar denburg. Volgens het rapport gaat het bij het verlies om effecten die zich al meteen voordoen na het verdwij nen van de veerdiensten. Het uit eindelijke verlies op langere ter mijn neemt mogelijk nog toe, zo vreest het NEI. „In hoeverre dit het geval zal zijn, is echter sterk afhankelijk van de mate waarin bedrijven en de overheid erin slagen, de negatieve gevolgen van het verdwijnen van de veer diensten voor met, name het ves tigingsklimaat te verminderen." Daarnaast spelen volgens het rapport ook andere ontwikkelin gen een rol, zoals de vergrijzing en de terugloop van de bevol king. „In combinatie met deze ontwikkelingen kan het verdwij nen van de veerdiensten een cu mulatie van effecten teweeg brengen," aldus het NEI-rap- port. VERVOLG OP ZEELAND - C1 Van onze verslaggever Den Haag - De regering wil dat met ingang van 1 januari '98 al le bestaande telefoonsystemen aftapbaar zijn. Systemen die nieuw op de markt komen, moeten vanaf het moment van in troductie al direct afluisterbaar zijn. ten tegelijk worden getapt. De ontwikkelingen rond het mo biele GSM-net hebben volgens Justitie aangetoond waarom elk nieuw telecommunicatiesysteem al bij de introductie aftapbaar moet zijn. Criminelen maakten bij de komst van dat net massaal de overstap van het vaste telefoonnet naar GSM. Ze konden geruime tijd bellen zonder risico te worden afgeluisterd. Het ministerie verwacht dat dat zelfde dreigt bij de invoering van systemen als spraak-, data-, beeld- en fax-verkeer via glasve zel en koperkabel. De Chinese gemeenschap in Nederland vierde gisteren in Rotterdam de eerste dag van de Chinese heerschappij in Hong kong. De Britten, die 154 jaar heersten over de kroonkolonie, droegen de macht maandag avond over. Gadegeslagen door andere Chi nezen hielden enkele honder den dansers en leden van Kung Fu-scholen, gestoken in tradi tionele kledij, een parade door het centrum van Rotterdam. Nederlandse Chinezen met fa milie in Hongkong toonden ge mengde gevoelens over de be stuurswisseling. Zij zijn be zorgd over het democratische gehalte van het Chinese be stuur. In de parade traden (zie foto) ook Chinese kinderen op, maar die vonden de machts overdracht kennelijk eerder slaapverwekkend dan span nend... De Chinese president Jiang Ze- min ziet Taiwan intussen als volgende doelwit voor annexa tie. Hij riep gisterem de Taiwa nese leiders op, een voorbeeld te nemen aan Hongkong en alle aanspraken op onafhankelijk heid te laten varen. De Taiwa nese vice-president Lien Chan reageerde afwijzend, foto reuter 03 1 "000218" I I I I I WOENSDAG 2 JULI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Vliegangst is te overwinnen Van onze verslaggeefster Den Bosch - Van de 500.000 jon geren die jaarlijks een vakantie baantje hebben, raken er meer dan 20.000 gewond. Tot die reken som kwam de FNV gisteren bij de start van de campagne 'Vakantie werk is geen stuntwerk'. Volgens de vakcentrale is de kans op een ongeluk voor kinderen vijf keer zo groot als voor hun volwas sen collega's, omdat de jongeren minder ervaring hebben en vaak roekelozer te werk gaan. Een risi co dat door een recente versoepe ling van het Arbeidsomstandighe denbesluit groter zal worden: er bestaat dadelijk geen verbod meer op gevaarlijk werk door jongeren. De werkgever hoeft alleen nog voor 'deskundig en doeltreffend' toezicht te zorgen. De FNV heeft de Europese Commissie gevraagd, Nederland tot de orde te roepen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Als u van Taco's wilt smullen moet u natuurlijk bij Casa Fiësta zijn, de Mexicaan van Nederland. Maar, hoe lekker ook, een beetje on- hóndlg zijn Taco's wel, vooral om te vullen. Laat Casa Fiësta daar nu ook de Ideale oplossing voor hebbenl Een handige Taco-standaard die u deze week gratis kunt krijgen bij èen Taco-dlnnerklt Casa Fiësta Taco-dlnnerklt* 6 Taco-schelpen, saus-enseasonlngmlx, O OQ doos 100 gram Casa Fiësta Tortilla chips, o.a. Chili of Nacho cheese, zak 453 gram é4?" Casa Fiësta Salsa dip mild, pot 300 ml Am 2.99 Nu met gratis Taco-standaard, voor het makkelijk vullen van de Taco's. Aanbieding geldt t/m zaterdag 5 juli aanstaande. pagina ui I MIN./MAX. 12/20 Kans op buien Gisteren viel het weer niet tegen. Vandaag wordt een dag met veel bewolking, een enkele opklaring en een vrij grote kans op enkele buien. Er waait een zwakke tot matige wind. Mooi zomerweer is nog steeds ver weg, Van onze Haagse redactie Den Haag - De omstreden Rotterdamse korpschef Brinkman wordt per 1 oktober voorgedragen voor ontslag. Minister Dijk stal (Binnenlandse Zaken) heeft dat gisteren besloten. De reden voor het ontslag is een onherstelbare vertrouwensbreuk tussen Brinkman en de burgemeesters in de regio Rotterdam. Brinkman laat het er niet bij zit ten. Via zijn advocaat Van Leeu wen liet hij gisteren weten dat hij zijn ontslag zal aanvechten. Aan de Rotterdamse soap opera komt dus voorlopig nog geen einde. Van Leeuwen hoopt dat de Tweede Kamer de minister onder druk zet om alsnog een breder onderzoek naar het conflict in te stellen. Volgens minister Dijkstal is de botsing van karakters en opvat tingen in Rotterdam 'zo wezenlijk' dat verdere samenwerking tussen de korpschef en de burgemeesters 'uitgesloten is'. Dijkstal heeft de Tweede Kamer gistermiddag over zijn besluit geïnformeerd. In zijn korte mededeling schrijft hij dat hij het parlement voor het einde van deze week uitvoerig zal infor meren. De fracties willen daarop wachten voordat ze een oordeel geven over het besluit van Dijk stal. De politiewoordvoerders van de partijen zullen volgende week hun vakantie onderbreken voor een spoeddebat met Dijkstal. Dijkstal stelt dat hij zijn beslis sing 'na rijp beraad' en een 'uiterst zorgvuldige' afweging heeft geno men. Uit een persbericht blijkt dat de minister de schuld voor de si tuatie in Rotterdam niet alleen bij Brinkman legt. De vertrouwens breuk is volgens Dijkstal niet ont staan door één incident. „Het is het gevolg van een geleidelijke verstoring in de verhoudingen en groeiend onbegrip over en weer gedurende een langere periode," aldus Dijkstal. De minister kondigt aan 'op zeer korte termijn' een besluit te ne men over de (tijdelijke) opvolging van Brinkman. De verwachting is dat de Tilburgse korpschef Lut- ken het korps in Rotterdam gaat leiden. Lutken spreekt morgen met de Rotterdamse burgemeester Peper, de beheerder van het poli tiekorps. Brinkman, voormalig generaal- majoor, werd oktober vorig jaar benoemd tot korpschef op voor dracht van Peper. Die wilde dat de militair korte metten maakte met Brinkman foto anp de 'doorgeschoten' overlegcultuur bij de Rotterdamse politie. De nieuwe korpschef kwam al vrij snel in aanvaring met de onderne mingsraad, die zich vanaf het be gin tegen de benoeming van een 'buitenstaander' had verzet. Begin juni lieten Peper en de burgemees ters van de oinliggende gemeenten Brinkman vallen. De korpschef ging 'tijdelijk' met verlof en vanaf dat moment werd de ruzie publie kelijk uitgevochten. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 OOK OP BINNENLAND - A3: De man die niet van wijken weet, moet weg Den Bosch - Een proef van Enertel - dat binnenkort de concurrentie aangaat met PTT Telecom op de markt voor internationale ge sprekken -, heeft gisteravond op veel plaatsen het telefoonverkeer lam gelegd. Om de capaciteit van Enertel te testen kregen relaties van het bedrijf de gelegenheid, tussen zeven en acht uur 's avonds gratis internationaal te bellen, De proef lekte echter uit, zodat 'half Nederland probeerde gratis te bel len', aldus Enertel. PTT- en Ener- tel-centrales raakten overbelast. (ADVERTENTIE) De Stem houdt u op de hoogte van het nieuws uit stad en streek, binnen- en buitenland en van al het andere dat zich 1 afspeelt in de wijde wereld van sport, economie, kunst en cultuur. Daarom neemt u een abonnement op De Stem. Uw abonnementskeuze is: een proefabonnement van 6 weken voor 31,- of een abonnement waarbij u De Stem de eerste 2 weken gratis ontvangt, g -□ Per maand d.m.v. automatische afschrijving...32,50* g Per kwartaal d.m.v. automatische afschrijving93,50* Per kwartaal d.m.v. acceptgiro97,50 I V kiest voor automatisch betalen en ontvangt een Parkerpen. g Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon:. Bank/Gironr:,.,.3 Handtekening:g Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Afdeling Lezerscontact, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda 3 2 2 ■"■'.■'"■HBIII' - -

de Stem | 1997 | | pagina 1