Bouwfraudeur Schneider voor de rechter Minder winst voor Center Pares Telecom razendsnel een volwassen bedrijfstak Tencef Wie vangt ze even op? 'CAO's vaak slecht nageleefd' |o de vijanden van vals Es alarm Unilever verkoopt John West aan Heinz Kraamverzorgenden m/v Door gebrek aan consumentenvertrouwen en koersstijging Britse pond: Analyse arrange- luxe qn en een eel aan- lan onze Si van de ■Bte Astra j ervaren rtworper. lit de luxe a Editior leidspaki Dekrachti- tuurders- len vóór Dare ach- elektrisch fo-display en even- hoofd- igement pE STEM ECONOMIE A5 Waarde van Begaclaim onduidelijk Elektrische auto's fors goedkoper Bel: 076-5143986 ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ KORT uitzendbureau DINSDAG 1 JULI 1997 frankfurt (dpa) - In Duits land is gisteren het proces be gonnen in het grootste bouw- [aillissement in de Duitse ge schiedenis. Terecht staat de (oormalige bouwmagnaat jiirgen Schneider, op beschul- van bedrog. ji april 1994 vertrokken Schnei- jer en zijn echtgenote met de noorderzon, schulden achterla nd van 5,4 miljard mark. Schneider stond voor die tijd in boog aanzien door zijn presti gieuze projecten. gij investeerde in de meest luxueuze locaties in grote steden en had een voorkeur voor histori sche onderkomens waarin hij ho tels of winkelcentra bouwde. Hij kon bij de banken vrijwel ongeli miteerd miljardenleningen opne men. Kort na het begin van het proces legde Schneider een ver klaring af. Daarin gaf hij toe be drog te hebben gepleegd, maar ook had hij de nodige verwijten aan de banken, die nooit zijn kre dietaanvragen serieus zouden hebben beoordeeld. Hij zei te hebben gerekend op een buiten gewoon snelle waardestijging van zijn projecten en er stilzwij gend vanuit te zijn gegaan dat de banken zijn mening deelden. Schneider verklaarde verder dat zijn vrouw Claudia en zijn mede werker Karl-Heinrich Küpferle met de hem ten laste gelegde fei ten niets te maken hebben. Op de concrete punten in de aanklacht zal hij de komende dagen reage ren. Daarna doet hij het zwijgen ertoe, zo liet hij weten. Vanuit Königstein bestuurde Schneider zijn imperium, waar onder 168 objecten vielen. De cu ratoren hebben de meeste daar van inmiddels weten te verkopen, maar er staan nog vorderingen van in totaal 2,6 miljard mark open. Vermoedelijk zal daarvan niet meer dan 12 procent worden terugbetaald. De grootste schuldeiser is Deut sche Bank met 1,2 miljard. De meeste slachtoffers zitten echter onder de vele kleine bedrijven en handwerkslieden die voor Schneider aan het werk waren. Die hadden van Schneider nog vijftig miljoen mark te goed. Hil- lmar Kopper, topman van Deut sche Bank, streek velen tegen de haren in door dat bedrag destijds peanuts te noemen. Na zijn vertrek in 1994 wist Schneider zich schuil te houden tot mei 1995. Hij en zijn vrouw werden toen in Miami gearres teerd. In november van dat jaar stemden de Verenigde Staten in met zijn uitlevering. In januari 1996 was het echtpaar Schneider weer in Frankfurt, waar de voor malige bouwmagnaat sindsdien vastzit. Zijn vrouw werd op vrije voeten gesteld. Het Schneider-proces wordt ver moedelijk het grootste fraude proces in Duitsland, maar hoofd aanklager Dieter Haike heeft ook laten doorschemeren dat de ban ken, waaronder de grootste van Duitsland, Deutsche Bank, nala tig zijn geweest door Schneiders plannen zonder meer te accepte ren en die niet nader te onderzoe ken. Dat punt zal met name door de verdediging naar voren worden gebracht. Advocaten Christoph Rückel en Franz Salditt zullen waarschijnlijk benadrukken dat de banken wel erg goedgelovig waren en bovendien deels verant woordelijk voor het ineenstorten van wat eens het grootste bouw- imperium van Duitsland was. Jiirgen Schneider heeft een schuld van 5,4 miljard mark FOTO REUTER Londen (anp) - Het recreatiebedrijf Center Pares heeft het afgelopen boekjaar minder goed gedraaid dan in het jaar ervoor. Gisteren werd bekend dat de be drijfswinst in het op 27 april af gesloten jaar is gedaald met 12 procent tot 72,2 miljoen pond Van onze verslaggever Amsterdam - Het is nog on duidelijk hoe de financiële markten de kansen van Bega- daim inschatten. Er was gis teren nog te weinig handel in nieuwe (uit stockdividend verkregen) aandelen Bege- mann om er iets zinnigs over te zeggen, aldus een hande laar. Begaclaim beheert de claim van 1,2 miljard gulden die Begemann en ex-topman Joep van den Nieu- wenhuyzen tegen de Staat heb ben ingediend na de vrijspraak van de laatste in de HCS-(voor- kennis)zaak. Omdat het onzeker is of de claim wordt toegekend, is besloten er een aparte beursnote ring voor aan te vragen. Bezitters van aandelen Bege mann kunnen voor elk gewoon aandeel dat ze hebben één Bega claim krijgen. Dat krijgen ze in vorm van een bonusdividend. In tegenstelling tot berichtgeving zaterdag in deze krant blijft die bonus vooralsog vastzitten aan het gewone aandeel Begemann. De aandelen worden dus nog steeds verhandeld inclusief claim. Zodra Begaclaim aan de beurs genoteerd wordt, kunnen beleggers het bonusdividend in een Begaclaim omzetten. Bege mann hoopt binnen veertien da gen van de beurs te horen of Be gaclaim een notering krijgt. Wel werd gisteren het gewone di vidend a 1 gulden uitgekeerd. Be zitters van aandelen Begemann kunnen kiezen tussen een uitke ring in contanten of in nieuwe aandelen (stockdividend). Mocht iedereen voor stockdividend kie zen dan komen er circa 150.000 nieuwe aandelen Begemann op de markt. Deze aandelen geven géén recht meer op een Bega claim. Het gewone aandeel Begemann sloot gisteren 50 cent lager op 31.00 gulden. Dit heeft vooral te maken met de uitkering van het gewone dividend. sterling (235 miljoen gulden). De omzet zakte met zeven proeent tot 340 miljoen pond (1,1 miljard gulden). Het Britse concern Scottish and Newcastle (S&N), sinds 1990 ei genaar van Center Pares, schrijft de daling van winst en omzet toe aan de stijging van de koers van het pond sterling en aan het uit blijven van het herstel van het consumentenvertrouwen. In Groot-Brittannië zelf kon Center Pares wel profiteren van het aan trekken van de economie en van meer consumentenbestedingen. Modernisering De modernisering van de vakan tiehuizen begint vruchten af te werpen. In de Benelux was de be zettingsgraad in de eerste helft van het boekjaar 4 procent klei ner dan in het boekjaar ervoor, maar in de tweede helft was de bezetting weer op peil. De recreatiedivisie van S&N om vat behalve Center Pares ook Pontin's. Het laatstgenoemde be drijf vergrootte zijn omzet met 2,4 procent en zijn bedrijfswinst met bijna 20 procent. De hele re creatiedivisie boekte met 76,5 miljoen pond (249 miljoen gul den) 10,6 procent minder winst en zag de omzet verminderen met 5,6 procent tot 402,7 miljoen pond (1,3 miljard gulden). S&N is verder actief met bier, pubs en restaurants. De winst van het gehele concern voor be lastingen steeg met 21 procent tot 374,1 miljoen pond (1,22 miljard gulden) en de omzet groeide met 12,8 procent tot 3349 miljoen pond (10,9 miljard). Amsterdam (anp) - De prijs van elektrisch aangedreven personen auto's daalt vandaag met 40 pro cent. Dan vervalt voor die wagens de extra aanschafbelasting BPM. Die belasting is geschrapt om het gebruik van elektrische auto's te bevorderen. De RAI ziet de prijsdaling als een impuls voor de verkoop van elek trische personenauto's. Die ko men in Nederland door de hoge belasting nog maar sporadisch voor. Het zijn er hooguit honderd, schat de RAI. Een kleine wagen kost nu zo'n 45 duizend gulden. Het subtropisch zwemparadijs van De Vossemeren in hommel, een van de Nederlandse vestigingen van Center Pares. FOTO ANP (ADVERTENTIES) Amsterdam (anp) - CAO's worden matig tot slecht nageleefd. Werkgevers hebben de nei ging zich niet aan afspraken over werktijden, overwerken en verlof te houden. De CAO-tek- sten laten vaak ruimte voor onduidelijkheid. Ook het compromiskarakter van de teksten, met de vele 'elastieken formuleringen en mitsen en maren' komt de duidelijkheid niet ten goede. Daarnaast houden bonden niet systematisch bij welke klach ten te maken hebben met het slecht naleven van een CAO. Dit blijkt uit het FNV-onderzoek 'Afspraak is af spraak', een inventarisatie van vijftig CAO's en ge sprekken met bestuurders van acht FNV-bonden verspreid over vijftien bedrijfstakken. In FNV-Bul- letin stellen de bestuurders geen enkele CAO-af- spraak te kennen die goed tot perfect wordt uitge voerd. Vooral afspraken over werktijden, overwerk en ver lof 'slecht tot middelmatig' worden slecht nage leefd. Vaak gaat het dan om wijzigingen die een werkgever eenzijdig oplegt, terwijl er in de CAO staat dat het in overleg moet. Als het gaat om loon, vakantiegeld en bovenwettelijke uitkeringen is de naleving 'redelijk'. Volgens het FNV-onderzoek nemen schoonmaakbe drijven het niet zo nauw met bepalingen over loon- hoogte en de inzet van uitzendkrachten. In de kin deropvang worden de groepen groter gemaakt dan afgesproken, waardoor de werkdruk toeneemt. Volgens het FNV-onderzoek zitten de meeste pro blemen bij bedrijven met minder dan vijfentwintig werknemers. In bedrijfstakken waar de prijs van een product of dienst een belangrijke concurrentie- factor is, zijn bedrijven sneller geneigd tot CAO ontduiking. De FNV noemt dan het beroepsgoede- renvervoer, de thuiszorg- en de welzijnssector als voorbeeld. De FNV beveelt de eigen bonden aan een beter sys teem op te zetten om zicht te krijgen op klachten die voortvloeien uit de CAO. Daarnaast adviseert de fe deratie om CAO-teksten volledig te herschrijven. Vaak wordt jaar na jaar doorgeborduurd op een be staande tekst met alle gevolgen voor de helderheid ervan. Borg 1.0 gecertificeerd I ISO-9001 gecertificeerd 1 Wilhelminastraat 4, Breda Van onze verslaggever Rotterdam - Unilever heeft zijn Engelse bedrijf John West Foods verkocht aan het Amerikaanse voedingsmiddelenbe drijf H.J. Heinz. Dit heeft Unilever gisteren bekendge maakt. John West is importeur en dis tributeur van ingeblikt voed sel, met name vis. Het bedrijf maakte in 1996 een omzet van 390 miljoen gulden. Volgens een een Unilever-woordvoer- der is het een 'goed renderend bedrijf. Unilever doet afstand van het bedrijf omdat 'de producten van John West niet langer tot prioriteitscategorieën worden gerekend'. Overigens blijft Unilever wel actief in diep vries-vis (onder andere Iglo). De verkoopprijs van John West is niet bekendgemaakt. Analis ten gaan uit van een opbrengst van een half tot één maal de omzet. Vorig week maakte Unilever al bekend de visketen Nordsee te verkopen. De op brengst daarvan werd geschat op een half miljard. „Het toont aan dat het management op een daadkrachtige manier be zig is met het afstoten van niet- kernactiviteiten," aldus een analist. Door de verkopen van John West en Nordsee wordt de kas van Unilever verder gespekt. Unilevers kas was al goed ge vuld door de verkoop eerder dit jaar van de chemiedivisie a 15 miljard gulden. Het blijft vooralsnog gissen waar Unilever de miljarden voor zal aanwenden. Volgens een woordvoerder zijn er diver se opties: herstructurering van bestaande activiteiten, overna mes van bedrijven (met name in Azië, Oost-Europa en La tijns Amerika), aflossing van de schuldenlast en uitkering van een superdividend aan de aandeelhouders. VNU neemt Frans informatiebedrijf over Haarlem - Mediaconcern VNU neemt de Franse informatieleveran cier Axis Conseil over. Axis levert marketinginformatie aan de au tobranche, financiële instellingen en de telecommunicatiesector en heeft een databank met gegevens over ruim een miljoen huishou dens. VNU brengt Axis onder bij Claritas France, een dochterbe drijf van VNU Business Information Europe dat al een databank beheert. Nedlloyd doet veerdienst over aan Spido Rotterdam - De veerdienst tussen Rozenburg en Maassluis over de Nieuwe Waterweg komt in handen van Spido in Rotterdam. Mo menteel is de veerdienst nog eigendom van Nedlloyd Rijn- en Bin nenvaart, een dochter van het Nedlloyd-concern. De verandering van eigendom heeft geen nadelige gevolgen voor de 43 werknemers van de veerdienst. Nedlloyd is bij de veerdienst over de Nieuwe Wa terweg betrokken via zijn 100-procentsbelang in Van der Schuyt- Van den Boom-Stanfries (SBS), dat de veerdienst samen met de provincie Zuid-Holland exploiteert. Spido is vooral bekend van de rondvaarten in de haven van Rotterdam. Vrachtverbod Polen door hitte Warschau - In verband met de hitte die Polen teistert, mogen vrachtauto's en andere voertuigen die zwaarder zijn dan twaalf ton voorlopig alleen 's nachts rijden. De maatregel, die geldt tussen 23.00 uur en 11.00 uur, gaat morgen in. Voorwaarde is dat de tem peratuur om 14.00 uur boven de 30 graden ligt. De laatste drie da gen schommelen de temperaturen tussen de 30 en 35 graden. Van Ommeren investeert in India Rotterdam - Tankopslagconcern Koninklijke Van Ommeren wil 33 miljoen dollar investeren in een combinatie met de Indiase branchegenoot United Storage Tank Terminals in Madras. Van dat bedrag telt Van Ommeren 8,5 miljoen dollar neer voor de parti cipatie van 50 procent in het bedrijf. Daarna wil Van Ommeren de opslagcapaciteit in drie jaar nog eens verachtvoudigen via een in vestering van 24,5 miljoen dollar. Philips praat met OR Berlo Eindhoven - Philips heeft nog verplichtingen aan de 125 werkne mers die na de doorstart van het servicebedrijf Berlo op straat ko men te staan. Philips zou bij de verzelfstandiging van Berlo hebben afgesproken dat de werkne mers gebruik kunnen maken van de be middelingskennis van Philips. Vandaag hebben de bonden een ge sprek met Philips over deze afspraak. Vakbondsbestuurder J. Kir- kels vraagt van het concern dat er voor de gedupeerde werknemers een volledige outplacement regeling komt. Berlo Service Group maakte vorige week een doorstart, nadat het failliet was gegaan. Bij het nieuwe bedrijf is plaats voor de helft van de 250 werknemers. Interpolis en Cobac bundelen krachten Tilburg - Het eerste samenwerkingsverband in ons land tussen een bank- en een kredietverzekeraar is een feit. Met een gouden compu- termuis hebben de Tilburgse verzekeraar Interpolis en kredietver zekeraar Cobac Nederland NV uit Den Bosch gistermiddag in Til burg de handtekeningen gezet voor de joint venture NV Interpolis Kredietverzekeringen. De nieuwe organsiatie gaat vanuit het hoofdkantoor van Cobac in den Bosch werken. Directeur mr. P. Overeem van Cobac bevestigt dat er gezocht wordt naar een ruimer pand in Den Bosch. OF 1 JULI 1997 een bijzondere Jag is, werd PTT Telecom-baas Ben Verwaayen de afgelopen weken regelmatig gevraagd. 'Nee', vond hij, het enige bijzon dere is dat het de dag is die voor afgaat aan 2 juli. Niks bijzon ders dus. Terecht, bezien vanuit Ver- waayen's stand- punt. Vandaag vervalt dan wel iswaar het mo- uopolie van PTT Telecom op draadgebonden spraaktelefonie, m de afgelopen jaren was het al leenrecht van het voormalige staatsbedrijf op het gebied van randapparatuur, datacommuni catie, semafonie en mobiele tele fonie al verdwenen. Met het openstellen van de draadgebonden telefonie voor concurrentie voldoet Nederland ruimschoots op tijd aan de eis van de Europese Unie dat de EU-markt voor telecommunica tie uiterlijk 1 januari 1998 moet rijn geliberaliseerd. Daarmee is Nederland overigens niet de braafste van de klas. In Groot- Brittannië, Zweden en Dene- Door Chris van Alem marken kan al veel langer wor den gekozen tussen verschillen de telecom-aanbieders. Er is geen bedrijfstak die zich de afgelopen jaren zo snel heeft ontwikkeld als de telecommuni catie. In de jaren tachtig klaagde het Neder lands bedrijfs leven nog steen en been over PTT Telecom dat vereenzel vigd werd met 'tentje zetten en tukkie doen'. Openstelling van de markt voor andere aanbieders, waardoor de telefoontoestellen vanaf 1989 gewoon bij Blokker in de winkel lagen, heeft het staatsbedrijf tot betere prestaties aangezet. Ook de beursgang in 1994 droeg daaraan bij. Concurrentie biedt de consu ment meer keuze en duwt de prijzen naar beneden. Het ge vecht tussen Libertel en PTT Te lecom over mobiele telefonie, met gratis telefoons en steeds la gere tarieven is illustratief. Dit najaar zullen twee nieuwe mo biele aanbieders de druk nog verder opvoeren. Het hoofdkantoor van Enertel in het Rotterdamse Brainpark. FOTO WFA Enertel en Telfort, die vanaf gis teren draadgebonden telefonie en andere telecommunicatie diensten aanbieden, zullen PTT Telecom voor het binnenlands telefoonverkeer tot lagere tarie ven dwingen. Buitenlandse con currenten als France Telecom, British Telecom, Esprit, maar ook call-back bedrijven als Glo bal Access hebben de tarieven voor internationele telefoonge sprekken vanuit Nederland al fiks naar beneden geschroefd. Overigens zal PTT Telecom zijn huid zo duur mogelijk verkopen. De netwerken van Enertel en Telfort zijn nog niet compleet en zo lang dat het geval is zal het voormalige staatsbedrijf de ta rieven zo hoog mogelijk houden. De strijd om toegang tot het net werk van PTT Telecom toont al aan dat de concurrentie met op gerolde mouwen tegemoet wordt getreden. De bakelieten telefoon van wel eer is uitgegroeid tot een modern communicatie-instrument. In ternet en data-verkeer hebben dankzij digitale techniek grote dimensies gekregen. Dagelijks worden nieuwe telecommunica tiediensten aangeboden. De bedrijfstak groeit hard in Nederland: de geschatte omzet bedraagt 36 miljard, de sector telt ruim 300 bedrijven en is goed voor 93.000 banen. Multi media in de vorm van cd-roms en on-line informatie rukken pijlsnel op, grenzen tussen infor- matie-technolgie, entertainment en telecom vervagen. Als daar dan toch een mijlpaal voor moet worden benoemd, mag die gerust 1 juli 1997 heten. Tènce! uitzendbureau werkt nauw samen met Zorggroep Zuid-Nederland, een professionele organisatie die actief is in^de thuis- en kraamzorg. Voor de omgeving Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda en Oosterhout hebben wij voor de komende maanden behoefte aan flexibel inzetbare om moeder en kind te verzorgen, huishoude lijke taken té verrichten en het gezin voor te lichten over de nieuwe situatie. Als je kunt assisteren bij de partus is dat een pré. Je wordt beloond op basis van de CAO Thuiszorg. Op termijn behoort een vaste baan tot de mogelijkheden. Interesse? Neem dan zo snel mogelijk contact op met de dichtsbijz(jnde Tèncel-vestiging: Anita Braai, Koevoetslraat 51, 4611 PB Bergen op Zoom, Telefoon (0164) 23.93 00 Monique Bullens, Van Coolhplein 16, 4811 NE Breda, Telefoon (076) 520 43 04 Wictske van Sambeek, Bisschopsmolenstraat 72, 4876 AP Etten-Leur, Telefoon (076) 501 80 18 Emmy Broeren, Nieuwe Markt 79, 4701 AE Roosendaal, Telefoon (0165) 56 20 01

de Stem | 1997 | | pagina 7