sr jenever. Wordt Eede een missiegebied?' remorgen.„v Pe ofe 4 DE STEM Scouting Terneuzen viert verjaardag met speurtocht Vrouwsjouwen groot succes in Kuitaart Midzomerfeesten in Hengstdijk erg druk VVD Axel twijfelt over verbouwing stadhuis PLAATSELIJK NIEUWS POLITIE RAPPORT Hulst geeft toch geld aan Tropical Parade Verdeeldheid over kosten Axelse markt IESTERMANS 40 jaar Geslaagd! Rooms-katholieken vrezen kerkgebouw en priester kwijt te raken issende westelijke dag j pE STEM ZEELAND A6 Man schiet zijn eigen been kapot Obs Oostburg wint schaaktoernooi Leen de Vlieger Honderden mensen op boerenmarkt editie zeeland Weinig publiek bij open dag van scouting Kloosterzande Kieldrecht Prosperpolder Drugs Putdeksel Diefstallen Inbraak Onder invloed Raad stelt 5000 gulden beschikbaar Braderie De Klinge te7 X 24 02'.~^ .3=-2F*TS particulieren fckje, jubileum, huwelijk, verloving, Istatie, examen, Abraham enz. fer kolom 0,65 incl. B.T.W., Jote regel verplicht. Imaat 35 x 40 mm 26.- incl. B.T.W. Itarieven op aanvraag. J of geef uw tekst 2 dagen vóór nij één van onze kantoren. (te richten aan De Stem Brabants 1229,4800 MB Breda t.a.v. Kleintjes. echt voor teksten, foto's en tekeningen af van redenen te weigeren. opdrachtgever van deze advertentie ver bekend te zijn. Indien er een tve van een telefoonnummer gewenst t zich te legitimeren, ter voorkoming gever is gerechtigd naam van de tkend te maken. Uitgever is niet r de in de advertentie voorkomende teksten. "m i gefeliciteerd met jullie Van Ron, Patricia, Melanie, Vissers, v.Vliet, v.Tillo, hboer en Verwijmeren. fep, Hoera, onze oppas fe/ordt vandaag Lonneke en Koen In dat lebben vers istian, rbly. Proficiat Rachel van papa, mama, Arthur en Natasja, Bert Sjaak gefeliciteerd met je 78e verjaardag Dit gedrocht is ieder weekend te bezichtigen in cafe de Kaai. i i MAANDAG 30 JUNI 1997 Eede - De rooms-katholieke bevol king van Eede is bang haar kerkge bouw en priester te moeten inleveren nu het bisdom kampt met een schrij nend tekort aan priesters en finan ciële middelen. Daarom hadden de kerkbesturen van Aardenburg, Eede en Sluis bisschop Muskens van het bisdom Breda zaterdag uitgenodigd voor een discussiemiddag, voordat hij in de kerk van Eede het vormsel aan de jeugd van de drie eerder genoemde parochies zou toedienen. De vele vragen die in het multifunctione le centrum in Eede richting bisschop Muskens werden afgevuurd, kwamen dan ook hoofdzakelijk van de ongeruste Edenaren. Terwijl de bisschop steeds op riep om in deze tijden tot samenwerking over te gaan, bleek dat er angst heerst bij de Eedenaren. Angst omdat zij als klein ste kern ondergesneeuwd dreigen te ra ken en dat het straks in het samenwer kingsverband, dat sub-regio Zuid gaat heten, veel geven en weinig nemen wordt. Een angst die bleef, ondanks dat Mus kens te kennen gaf dat er nog geen be slissingen over het sluiten van kerkge bouwen zijn genomen. „Daar zijn we on danks het uitgebrachte KASKI-rapport nog lang niet aan toe." Het KASKI-rap port is de uitkomst van een onderzoek naar de overlevingskansen van de Zeeuws-Vlaamse kerkgebouwen. Daar uit bleek dat alleen Aardenburg, IJzen- dijke en Oostburg in West-Zeeuws- Vlaanderen in de toekomst nog voor de r.-k. geloofsgemeenschap open zullen blijven. Veel kon of wou de bisschop daar overigens niet over kwijt. Hij hield zich keurig op de vlakte, ook over de opvolging van pastoor Jansen, die eind dit jaar met emeritaat gaat. „Krijgen we dan geen pastoor meer? Wordt Eede dan een echt missiegebied? Laat pastoor Jansen blijven," smeekte men bijna. Er kwam de suggestie om priesters van de Filipijnen, waarmee al contacten zijn gelegd, naar Eede te laten komen. „Eenvoudiger dan het lijkt," al dus de bisschop. „Zij vallen immers ook onder de nationale allochtonen-wetge ving." Solidariteit was het woord dat als een rode draad door discussie liep, die door Piet van Bellegem geleid werd. Juist met dit woord bleek men in Eede problemen te hebben. „Als men niets heeft is het gemakkelijk solidair te zijn, maar we zijn een parochie die nog steeds de middelen heeft en dan wordt het an ders," kwam er vanachter de microfoon. Burgemeester Van Liere van de gemeen te Sluis/Aardenburg gaf als voorbeeld dat het met de kerkgebouwen wellicht dezelfde kant opgaat als met de talloze gemeentehuizen die na de gemeentelijke fusiegolf nu ook een andere bestemming hebben. De Eedenaren overhandigden 641 hand tekeningen - op een bevolking van 800 mensen - waarmee ze hun steun betuig den voor het behoud van het kerkge bouw voor de r.k.-diensten. mm sua. 30/8 Vm m. 5/7 Van onze verslaggever Breda - Een 25-jarige inwoner van Billand-Bath heeft zichzelf zaterdagnacht in Breda een ver brijzeld onderbeen bezorgd. Het herstel zal lang duren, zo is de verwachting. De man zat rond 23.45 uur aan de bar van een Bre daas café en verklaarde later dat hij zat te spelen met het vuurwa pen dat in zijn broekzak zat. Het wapen ging plotseling af en de kogel verbrijzelde zijn onder been. Er werd verder niemand getroffen. Waarom de man met een wapen op zak in Breda is gaan stappen of hoe hij aan het wapen is gekomen, wist de politie niet te vertellen. Van onze correspondent Oostburg - De openbare ba sisschool van Oostburg is za terdag kampioen geworden van het Leen de Vlieger schaaktoernooi voor basis schoolteams. De tweede plaats was eveneens voor de obs Oostburg. De derde plaats ging naar de Cypressehof uit Middelburg. In totaal vijftig kinderen kwa men aan de start. Behalve veel kinderen van de plaatselijke ba sisschool, verschenen ook schaakteams uit Aalter en Mid delburg. De voorzitter van de Schaakvereniging West-Zeeuws- Vlaanderen, H. Oosterhout, opende de wedstrijd. Leen de Vlieger zelf sprak ook een kort woordje. Daarna werkten twaalf ploegen in drie poules de schaakwedstrij den af, uitlopend in een finale poule en een verliezersronde. Leen de Vlieger zelf gaf de beker aan de winnaars uit. Oostburg - De boerenmarkt in Oostburg, rond en in kaasboerde rij De IJsenagel, trok gistermid dag veel belangstelling. Enkele honderden bezoekers na men deel aan de boerenmaaltijd, waarbij ze allerlei streekgerech- ten kregen voorgeschoteld. Za terdag hield de IJsenagel ook al open huis, maar toen was het minder druk. Bezorgklachten: Bellezerscontact, 076-5312312 ma t/m vrij. 8.00-17.00 uur a 8.00- 12.00 uur Redactie '«neuzen: Elandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: frank van Cooten, Frank Deij (plv. ed.chef), Rein van der Helm, Peter Oggel (editiechef), Harold de Puysseleijr, Sanne Schelfaut. Goes: Klokstraat 1,4461 JK lel. 0113-273700, fax 0113-273701 Redacteur: Maas (provincieverslaggever). - 16,4561 ES tel.0114-372770, fax 0114-372771. Redacteur: Rugene Verstraeten. sportredactie Zeeland: '°n Koomen tel ma t/m vrij. 0115-645751 'et zondag 0115-645753 «avertentie-exploitatie Je Stem en ZVK Hulst: Baudeloo 16, Openingstijden: 8.30-17.00 tol-(M^sadvertenties (Kleintjes), Fam i l5312313' fax:076-5312340 jeboortead^en/dankbRtuiginflen/ w 076-5312550, fax: 076-5312340 „"eeJs',0pl«dingen 8. Cursussen adv., el 6-5312240, fax: 076-5312242 oi!!14"37277'2,fax:0"4-372771 Vervoersad Goed"/F'nancle,e Diensten en Ven!"4'372772, fax: 0114-372771 ertegenwoordigers: MarLVaü den Brande' P™é '4-314570, jan Verstraeten privé 0114-316755. openingstijden: Ptfmvr. 8.30- 17.00 uur Mariska Kamperman krijgt het zilveren waarderingsteken van Scouting Nederland opgespeld door Diny Zandberg. Van onze correspondent Terneuzen- Scouting EOS/St. Huber- tus vierde zaterdag het zestigjarig be staan met een speurtocht voor de le den, een receptie annex barbeque en een avondprogramma. Mariska Kamperman werd onderscheiden met het zilveren waarderingsteken. Geen parades met uniformen met korte broeken en wollen sokken met klosje. „Scouting is met zijn tijd meegegaan," zegt scouting-voorzitter Douwe van der Meer. „Scouting is nu vrijer en opener ten aanzien van leiding, organisatie en maat schappij. Als grootste verandering geldt dat we destijds ontstaan zijn als katho lieke groep, als reactie op andere gezind ten. Nu staan we open voor alle rassen, standen, meningen en maatschappij." Uit de oudste archieven van de scouting Terneuzen blijkt dat kapelaan Bruinsma de verkennersgroep in 1937 heeft opge richt. In 1989 kwamen de meisjes van de EOS-groep erbij. Nu telt de scoutinggroep 160 leden, verdeeld over zeven speltaken. Zaterdag maakten de leden - verdeeld over negen groepen - een speurtocht langs historische punten voor de scouting groep. „In het begin kwam de groep bijeen op een terrein nabij De Hoop, aan de Baanweg. Alle oud-leden weten zich dat nog goed te herinneren. Aan de speurtocht FOTO WIM KOOYMAN deden huidige leden en oud-leden mee.. Zo hebben we geprobeerd een brug te slaan tussen vroeger en nu," aldus Mariska Kamperman namens de jubileumcommis sie. Bij terugkomst was er een receptie met dia- en filmpresentaties. Tot haar grote verbazing werd Mariska Kamperman door Diny Zandburg voor haar verdiensten on derscheiden met het zilveren waardering steken van Scouting Nederland. Kuitaart - Na de opening van de Kuitaartse feesten betra den vrijdagavond vier teams het strijdperk om onder meer in het 'vrouwsjouwen' tegen elkaar uit te komen. Hierbij moesten de dames van waar zo'n honderd kinderen op de teams onder grote hilariteit van onderdeel naar onderdeel gesjouwd worden. Aan het eind van de wedstrijd kwam het team van de Kuitschieters als winnaar uit de bus. Vervolgens werd in een overvolle feesttent de avond voortgezet met een aantal optredens van streekta- lenten en na middernacht de moddergeveehten. Zaterdag was er onder meer een kinderochtend met spelletjes, afkwamen. Zondagochtend was de tent haast te klein om alle bezoekers van de misviering te kunnen bergen. De zang werd verzorgd door het kinderkoor uit Clinge en het gemengd koor uit Lams- waarde. De organiserende Stichting Dorpsbelangen Rond de Vogel kan terugzien op een geslaagd evenement, dat on danks alle regen toch een succes was. Van onze correspond ent Hengstdijk - De midzomerfeesten in Hengstdijk, ten bate van de Catharinakerk, konden zich dit weekeinde in een grote be langstelling verheugen. Het begon vrijdagavond met de talentenjacht. Vijf jonge talen ten traden op in de volle feest tent, waar 't Hermenieke uit Hulst voor de muziek zorgde. Sjakco de Braai uit Terneuzen werd de winnaar. Zaterdag stond vooral in het te ken van de rommelmarkt en de demonstraties in het grote aan tal marktkraampjes. Ook kon den bezoekers de kerktoren be klimmen om zo de omgeving te bekijken. De bingo in de tent kreeg onverwacht veel deelne mers door de regen. In de plaatselijke gymzaal na men 60 personen deel aan het koersbaltoernooi, dat gewonnen werd door A.N.B.O. uit Clinge. Het minivoetbaltoernooi verre gende. Zondagmiddag was het gaaibol- len om het koningsschap van Hengstdijk. Evert Hulshout won deze titel. Van onze verslaggever Axel - De WD-fractie in de gemeente raad van Axel zet grote vraagtekens bij het nut van de verbouwing van het stad huis. Dat is tot grote verrassing van de rest van de raad gebleken in de laatste raadsvergadering. De fractie hing haar twijfels op aan de toe speling op een nieuwe gemeentelijke herin deling die het college maakte in de voorjaars nota. „Als inderdaad de discussie over herindeling binnenkort op de rol staat, moeten wij niet de illusie hebben dat het stadhuis hier nog uit gebreid gaat worden," betoogde P. Apers, de fractievoorzitter van de liberalen. De VVD was zich wel bewust van het ruimte gebrek waarmee de ambtenaren kampen. Maar, vond Apers, dan is huisvesting van een afdeling in bijvoorbeeld het vrijkomende postkantoor aan de Zuivelstraat een betere optie. „Het geld dat we zo uitsparen, willen wij graag inzetten om het nieuwe water schapskantoor naar Axel te krijgen." Het college van B en W gaat echter vooralsnog absoluut niet uit van een nieuwe gemeente lijke herindeling, wierp wethouder A. van Waes tegen. De toespeling daarop in de voor jaarsnota was bedoeld als een (duidelijk ge slaagde) poging de raad tot discussie over die nota te prikkelen. Andere jaren maakte de raad nooit woorden vuil aan de voorjaarsno titie en werd die stilzwijgend aangenomen. „Wij gaan ervan uit dat Axel nog tot in leng te van jaren een zelfstandige gemeente blijft," aldus Van Waes. Over de huisvesting van het waterschap zei de wethouder dat het college intensief lobbyt om dat kantoor naar Axel te halen. „En dat zal in het geheel niet afketsen op de financiële middelen die wij beschikbaar stellen. Burgemeester W. de Graaf en de raadsleden J. Harpe (D66) en M. van Oyen (PvdA) waren duidelijk niet te spreken over de uitlatingen van de WD. De Graaf wilde tot drie keer toe van Apers horen dat zijn partij grote vraag tekens bij de uitbreiding van de ambtenaren- huisvesting zette. En Harpe noemde het een volslagen verrassing wat Apers daarover naar voren bracht. „We hebben samen gezien hoe de tekentafels in de kantine stonden. De raad heeft de keuze voor fatsoenlijke behui zing voor de ambtenaren allang gemaakt." Van onze correspondent Kloosterzande - Er was za terdag weinig belangstelling voor de open dag van Scou ting Kloosterzande. De regen zorgde ervoor dat het rustig bleef op het activiteitenter rein bij het groepsgebouw. De vereniging hield een open dag samen met de zendama teurvereniging Veron. Op klassieke en op moderne wij ze werden verbindingen ge legd. Ook scoutingleden konden via morse-verbindingen met elkaar communiceren. Scouting Kloosterzande stel de verder allerlei materiaal tentoon en vertoonde ook vi deo-opnamen. Walther de Block uit Hulst showde een aantal tenten en jeugdige scouts en bezoekers konden op een houtvuurtje pannekoeken bakken, zich vermaken op een hindernis- baan of abseilen uit een boom. Ondanks de tegenvallende belangstelling hadden zich toch vijf kinderen aangemeld voor de bevers, de nieuwe speltak. Deze is bedoeld voor jongens en meisjes tussen vier en zes jaar. De wekelijkse bijeenkomsten voor deze groep zijn op woensdagmiddag. FIETSTOCHTEN - De BGJG Kieldrecht houdt van 1 juli tot en met 31 augustus diverse fietstochten. Het vertrek is tel kens om 19.00 uur vanaf de ge meentelijke basisschool. Mor gen is er een fietstocht richting Liefkenshoek, 8 juli een fiets tocht richting Hulst, 15 juli richting Meerdonk, 22 juli richting Rapenburg, 29 juli richting Gaverland, 5 augustus richting Terhole, 12 augustus richting Heikant, 19 augustus richting Hedwigpolder en 26 augustus richting de Boshoeve. AVONDVIERDAAGSE - Van morgen tot en met vrijdag wordt in Prosperpolder een avondwandelvierdaagse ge houden. De tocht is circa acht km lang. De start is telkens om 17.00 uur aan taverne De Schoof. Terneuzen - Op de Tractaat- weg werden zaterdagavond twee Belgen uit Anderlecht aangehouden nadat de politie had gezien dat ze enkele zakjes verdovende middelen uit de auto gooiden. Bij nader onder zoek bleken ze ook nog in bezit van een traangasbusje. Beiden kregen hiervoor een boete van 350 en 100 gulden. Een 18-jarige bromfietser uit Stekene werd op de Willem de Zwijgerlaan aangehouden. Hij had een geringe hoeveelheid weed bij zich, die hij had ge kocht in de binnenstad. Het kwam hem op 100 gulden boete te staan. Hulst - Een Hulster automobi list reed vrijdagavond zijn lin kerachterwiel en -band aan flarden toen hij op een open staand putdeksel in de Kool straat reed. Waarom het deksel openstond is onbekend. Sluis - Van het parkeerterrein van een bedrijf in Sluis werd een Mercedes-bestelwagen ge stolen. De papieren zaten er nog in. Terneuzen - Van een auto die stond geparkeerd aan de Van der Waalsstraat zijn de mist lampen gestolen. Retranehement - Uit een va kantiewoning aan de Joost de Moorsstraat zijn diverse zaken ontvreemd. De eigenaar miste een televisie, een oven en een aantal flessen wijn. De inbraak moet tussen begin juni en he den zijn gepleegd. Terhole - Een inwoner van Breskens 'vergat' zondagmor gen om half acht, toen hij van uit de richting Terneuzen de T- kruising van rijksweg N60 bij Terhole naderde, dat hij moest afslaan en reed rechtdoor een bouwland in. De auto kwam tussen het graan tot stilstand. De bestuurder werd een adem test afgenomen. Het resultaat was dusdanig dat zijn rijbewijs onmiddellijk werd gevorderd. Binnenkort mag hij uitleg ge ven aan de politierechter. Hulst - Een 25-jarige Hulsten aar werd in de nacht van vrij dag op zaterdag in zijn woon plaats aangehouden, omdat hij onder invloed zijn auto be stuurde. Bij controle bleek hij tweemaal de toegestane hoe veelheid te hebben genuttigd. Hij kreeg een dagvaarding Van onze verslaggever Hulst - De Hulster gemeenteraad heeft morrend 5.000 gulden beschikbaar gesteld voor het evenement Tropical Parade dat op 5 juli in Hulst wordt gehouden. D66, Fr. de Vries (onafhankelijk raadslid) en P. Steijaert (lijst Bruggeman) verklaarden tegen te zijn. Zij konden wel akkoord gaan met het voorstel voor 5.000 gulden hand- en spandiensten te verle nen, maar er nog eens vijf mille contant bovenop leggen vonden ze te veel van het goede. Temeer ook daar de organiserende stich ting Hulst Reynaertstad bij het subsidieverzoek geen begroting had meegestuurd. „Er wordt in deze raad bij herha ling geroepen dat dit de laatste keer is," betoogde De Vries. „Nu zeg ik: Het moet maar eens afge lopen zijn." Groot Hulst/Ge meenschappelijke Belangen, CDA en PvdA lieten daarop prompt weten dat het nu echt de allerlaatste keer was dat subsi dieaanvragen zonder degelijke begroting worden goedgekeurd. Th. Blommaert (D66) meende dat geld toestoppen aan organisators van feesten geen gemeentelijke taak is. Hij wees 'er op dat in de gemeente talloze festiviteiten worden gehouden zonder een dubbeltje subsidie. „Als we dit doen kan straks iedereen wel om subsidie komen." Volgens P. Steijaert leek de hele zaak op 'volksverlakkerij'. „Ik lees dat de opbrengst van het ka- melenrijden naar de restauratie van de basiliek gaat. Maar dat geld hebben we dan eerst zelf be taald. Niet dat ik dat de basiliek niet gun, maar dan kunnen we dat geld net zo goed zelf geven. Nu gaat de organisatie met de ve ren pronken." Wethouder P. Weemaes wees er op dat in de gemeente zelf is afge sproken dat er om de twee jaar in Hulst een evenement van enig ka liber georganiseerd moet worden. „Dus wat we doen is niets anders dan die afspraak uitvoeren." Blommaert bleef erbij dat de ge meente naar verhouding te veel geld in het evenement stopt en meende dat de ondernemers maar wat meer duiten in het zakje moeten doen. „Misschien moeten de ondernemers eens wat meer geactiveerd worden om mee te doen aan hun eigen activiteiten. De meesten denken nu 'We doen voor niks mee, maar we plukken er wel de vruchten van'." De Klinge - In De Klinge wordt aanstaande zaterdag voor de vierde maal een grote braderie gehouden. Vanaf 16.00 uur staan er kraampjes en terrassen. Voor de kinderen zijn er onder meer springkastelen en een playback- show. Ook zijn er demonstraties van allerlei oude ambachten. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel moet de standplaatstarieven voor de weekmarkt zo laag mogelijk houden en zorgen voor een goede begeleiding van de marktkooplieden bij de verwijdering van hun afval. Het gemeenteraadslid L. den Doelder-Van de Voorde (WD) pleitte daarvoor tijdens de rond vraag van de raadsvergadering van vorige week. De marktkramers in Axel moeten met ingang van volgend jaar zelf zorgen voor het afvoeren van hun afval en doet de gemeente dat niet langer. In ruil verlaagt de ge meente het standplaatstarief met een gulden per meter kraam. Voor de WD is dat niet genoeg, zo bleek uit de woorden van het raadslid. Ze voerde aan dat een standplaats op de markt in Axel toch nog altijd duurder is dan in de omliggende gemeenten Hulst en Terneuzen. En omdat de weekmarkt een van de belang rijkste trekpleisters van Axel is, moet de gemeente er alles aan doen de kooplieden te binden, vond Den Doelder-van de Voor de. Burgemeester W. de Graaf antwoordde haar dat de gemeen te goede afspraken met de koop lui heeft gemaakt over de bege leiding bij de vuilverwijdering. Daarnaast voerde hij aan dat de kosten die de gemeente voor de markt maakt nog altijd een kwart hoger liggen dan de opbrengsten. „Het kost de gemeente dus toch nog een behoorlijke bijdrage. Om die markt elke zaterdag te hou den, passen wij geld bij uit de al gemene middelen."

de Stem | 1997 | | pagina 7