VCST gaat mogelijk naar beurs S/ Zwijgen is goud voor 'Big Tobacco' in de VS Project zonneboiler op dood spoor DE STEM Doorstart bij Berlo, filiaal Breda blijft eel dministratie Begemann-topman Deleye: JWHOW IT DIE ONZE ANTEN EN MOEITE SPAART. DIENST M/V I van onze verslaggever I Dat zei Begemann-bestuursvoor- I zitter A. Deleye gistermiddag op algemene vergagering van aandeelhouders in Breda. Door de afzonderlijke bedrijven naar beurs te brengen kan sneller apitaal aangetrokken worden I dan onder de Begemann-paraplu I het geval is. Overmaken geld via één netwerk Yan Melle in Breda neemt Europa's grootste industriële installatie in gebruik peekbladp ers koopt Bezige Bij Bloedbad over De Veertig Aanbevelingen De Larosière weg bij O-Europabankl )97 X 96 Economie 11 n hardhout, plaatmateriaal en afbouw- afonds, voor de professionele bouw en i in de houtbranche of de bouwwereld. ;n leeftijd tot 35 jaar. Irijf biedt een prima salariëring en de secundaire arbeidsvoorwaarden, ische keuring maakt deel uit van de irocedure. angstelling heeft, kunt u uw sollicitatie- Ier vermelding van vacaturenummer 97-20 10 dagen - zenden aan Jongeneel B.V. heer H.M.M. Janssen, Postbus 49, Utrecht. Telefoon 030-2346347. Voor ormatie over de functie kunt u contact met de heer R.L. Leeuwenkamp, Jongeneel Bergen op Zoom, onder lummer 0164-265936. >IT OP! sionele bouw en industrie. Jongeneel heeft een landelijk produktie- en service-afdelingen. De directie en onder- ectadvlMbureüu is een onafhankelijke organisatie rd in projectmatige detachering van bouwkundigen iterbouwkundigen Technici op mts-, hts- en Tu rn ingezet ten behoeve van ontwerp, constructie, irk, calculatie, werkvoorbereiding, uitvoering, toezicht en advies, iende opdrachtgevers zoeken wij: '-werken voor rws, provincie» gemeentes dijk voor werkenpakket tot 10 min. Werkz: bewaking, aansturen bouw- en uitvoerders- iding. Project richting vast dienstverband 2 is aan een volgende stap in zijn loopbaan! )JECTLEIDER itbreidingsplannen, rioleringen, reconstruc- m.b.v. auto-cad, werkvoorbereiding, bege- ■oject tn jong team onder leiding yan pro- j gebleken geschiktheid vast dienstverband! lAR oning- en utiliteitsbouw. Werkz: in project- jpende projecten m.b.v. auto-cad gba. werksfeer waar veel verantwoordelijkheid il. erv. IER ining- en utiliteitsbouw. U bent verantwoor- overleg met opdrachtgever, planningen, ileiding. Interessant project richting vast kracht en min. 2 jr. erv. en utiliteitsbouw. U start op nieuwbouw reda en bent samen met werkvoorbereiding van schitterend project, inhoudelijk en et min. 3 jr. rel. erv. UWKUNDE EN W&W terbouw waaronder aannemers, architecten- ntes en rws zijn wij op zoek naar mts-ers en tijdelijke projecten of werk richting vast delijkheid en afwisseling! Mark Hassink Ody van den Broek 013 544 41 44 idige, al 45 jaar actieve tech- >an ontwikkeling, verkoop en itbeheersing, Koeling, Lucht- n dienst en beschikt over een erkt zich door gedegen groei, n heeft onze organisatie ver- dministratieve matiestromen. Tevens ages en stelt u de medewerk(st)ers van de een nieuw te teem. ecteur. ca. 30 jaar. die een opleiding vergelijkbaar). U heeft een ndig en volledig kan worden vermogen en accuratesse. lire en secundaire honorering loet, zult u zeker in staat zijn ilum vitae te zenden. recteur de heer R.M. Kniep- ZATERDAG 28 JUNI 1997 I Breda - De Koninklijke Begemann Groep sluit niet uit dat gro te bedrijven waarin voor honderd procent geparticipeerd wordt, een aparte beursnotering krijgen. Het bedrijf dat het I meest voor een beursgang in aanmerking komt, is VCST in het Belgische St. Truiden. emann, gevestigd in Breda, nerd vorig jaar omgevormd van een industriële onderneming tot participatiemaatschappij. Vroe- re dochterbedrijven opereren I au volledig autononoom. Bege- I aann treedt op als kapitaalver- I schatter en ontvangt van de be- drijven dividend (mits ze winst- gevend zijn) en rente. Omvorming De drie grootste participaties van jemann zijn VCST, Holec Ma- I chines en Apparaten in Ridder- I kerk en Holec Projects in Henge- I io. Met bedrijfsopbrengsten van I ruim 300 miljoen gulden is VCST I (toeleverancier voor de auto-in- J dustrie) het grootste bedrijf van de drie. Vorig jaar boekte het Belgische bedrijf een bedrijfsre- Jsultaat van 7,5 miljoen gulden I (twee miljoen minder dan in 1995). I De Begemann Groep zelf boekte I vorig jaar een winst van 5,5 mil- I joen gulden. De winst is niet te I vergelijken met 1995. Toen boek- I te Begemann een verlies van 141 I miljoen gulden, omdat het door I de omvorming tot een participa- I 'iebedrijf de dochterbedrijven anders (lager) moest waarderen. I Begemann doet geen voorspelling lover de winstontwikkeling in 1997. De uit te keren dividenden Ivan participaties (29 miljoen) I zullen dalen, onder andere door I Amsterdam (anp) - De belem- I meringen tussen de twee in I Nederland bestaande beta- I lingscircuits, de Bankgirocen- I tale (BGC) van de banken en I tiet betalingsnetwerk van de I Postbank, zijn weggeruimd. I Bekeninghouders kunnen onge- I acht de bankinstelling waar zij I bun rekening aanhouden, zonder I hindernissen geld overmaken. I -Het Nationaal BetalingsCircuit I iNBC) is in zijn opzet voltooid," I aldus De Nederlandsche Bank I gisteren. I lot nu toe duurde het overmaken I v'an geld van de Postbank naar |a® andere bank enkele dagen I 'anger dan transacties tussen [hanken binnen het BGC. Het "raft ruim 20 jaar geduurd alvo- |rens de twee netwerken geheel aan elkaar werden geknoopt. bat het zo lang heeft geduurd, l r«ft alles te maken met de con- Mrrentie tussen de Postbank (en voorgangers) en de andere verliezen bij Holec Machines Apparaten. Daarentegen zullen de rente-inkomsten stijgen. President-commissaris T. Wes- terterp maakte gisteren bekend dat de notering van het aandeel Begaclaim op de beurs verder uitgesteld is. Begaclaim beheert de claim van 1,2 miljard die Begemann en ex- topman Joep van den Nieuwen- huyzen tegen de staat hebben in gediend na de vrijspraak van Van den Nieuwenhuyzen in de HCS- voorkenniszaak. Door die zaak werd het vertrouwen van de fi nanciële wereld in Begemann flink geschaad, zo stelt de onder neming. Omdat het volstrekt onzeker is of de claim wordt toegekend, is be sloten er een aparte beursnote ring voor aan te vragen: aandelen B. Dit voorkomt speculatie rond het gewone aandeel Begemann (aandelen A). Vervelend Bezitters van een Begemann- aandelen krijgen voor elk stuk dat ze bezitten één aandeel Bega claim. Dit wordt uitgekeerd in de vorm van een bonusdividend. Maandag keert Begemann divi dend uit, ook het bonusdividend. Mensen die vanaf dan aandelen Begemann kopen, hebben geen recht meer op een Begaclaim- aandeel. De koers maandag van Begemann wordt dus mede be paald door de waarde die de fi nanciële markten Begaclaim toe dichten. Westerterp had graag gezien dat Begaclaim eerder een notering had gekregen. Hij hekelde dan ook de handelwijze van de beurs die keer op keer een besluit over de notering uitstelt. „Een hoogste vervelende situatie." De beurs heeft nog steeds vragen over de prospectus van Begaclaim, maar zal binnen veertien dagen een de finitieve beslissing nemen, aldus Westerterp. Voorzitter Nijpels van het Wereldnatuurfonds stelde gisteren de zonne-energie-installatie bij Van Melle officieel in gebruik. FOTO COR VIVEEN Van onze verslaggeefster Breda - Het gaat niet goed met de zon neboiler. Dat vertelde C. Dessens, direc teur-generaal Energie van het ministe rie van Economische Zaken gisteroch tend op een symposium in Breda over de toepassing van zonne-energie in de in dustrie. Het streven om in het jaar 2020 een miljoen zonneboilers geplaatst te hebben, lijkt onhaalbaar. Dessens staafde zijn uitspraak met simpele cijfers. De overheid had zich tot doel gesteld in 2000 80.000 zonneboilers te hebben ge plaatst. In 2007 zouden dat er 250.000 zijn, in 2010 400.000 om uiteindelijk in 2020 het miljoen te hebben gerealiseerd. Anno 1997 zijn er nog maar 16.000 boilers geplaatst. Om het streefaantal te halen, heeft de over heid instrumenten ontwikkeld. Zo stimu leert ze 'groene' beleggingen, is de belas tingregeling erg gunstig en bestaat er de zo genaamde Vamil-regeling, een maatregel waarbij de zonne-boilers in één keer kunnen worden afgeschreven. De afgelopen vijf jaar subsidieerde de over heid de aanschaf van zonne-boilers flink. Dit had alles te maken met een convenant met onder meer de aanbieders van deze energievorm. Eind 1997 stopt de subsidie. Eventueel kan het Rijk nieuwe convenanten afsluiten, maar eigenlijk is het de bedoeling dat het project nu voortgezet wordt door an deren. Dat kan volgen Dessens prima, de boilers zijn immers een stuk goedkoper ge worden, waardoor investeringen makkelij ker terugverdiend kunnen worden. Het symposium volgde gisterochtend op de officiële ingebruikname van het zonne- energieproject van de Bredase snoepjesfa brikant Van Melle. Deze plaatste op het dak van de fabriek 288 zonne-boilers op een totaal oppervlakte van 2400 vierkante meter. Het is het grootste in dustriële zonne-energieproject in Europa. Van Melle gebruikt de kracht van de zon voor de verwarming van water, waarmee vloeren en machines worden schoonge spoeld. Het bespaart de onderneming op jaarbasis zo'n 170.000 kubieke meter aard gas. Op basis van de huidige prijzen bete kent dit, dat Van Melle in iets minder dan acht jaar de installatie terugverdient. Duurzame energie is volgens bestuursvoor zitter Isaac van Melle dan ook niet in strijd met de winstdoelstelling van een onderne ming. Hij is er zelfs van overtuigd dat het een bedrijf uiteindelijk sterker maakt. Van Melle is heel actief op het gebied van de toe passing van duurzame energie. Het streven is om in het jaar 2005 de uitstoot van kooldi oxide te hebben gereduceerd tot nul. De onderneming bereikt dat onder meer door het gebruik van 'groene stroom', het zelf zuiveren van water en met het gas dat daafbij vrijkomt de ketels te stoken en door het energieverbruik zo veel mogelijk te re duceren. Niet alles kan milieuvriendelijk, meldde Van Melle. Transport blijft vies. Dat com penseert de ondernemer met het planten van bomen. Het bedrijf onderzoekt nog de mo gelijkheid van energiegebruik uit biomassa. Ed Nijpels, voorzitter van het Wereldna tuurfonds, verrichtte gisteren de ingebruik name. Voorafgaand aan de daaraan gekop pelde handeling, het oplaten van 2400 bal lons, liet hij zich vol lof uit over de Bredase ondernemer. „Op grond van recente cijfers kan worden vastgesteld dat de overheid langzamerhand de grip op het milieubeleid verliest. We willen graag zeggen dat het goed gaat, maar dat gaat het niet. Van Melle heeft een maatschappelijke verantwoorde lijkheid genomen zonder te wachten op stappen van het kabinet. Dat is lovenswaar dig," aldus Nijpels. Hij voegde eraan toe dat Van Melle dat kan doen zonder dat het bedrijfsresultaat erdoor wordt geschaad. Dat smeekt om navolging. 9 ^"sterdam - De Bezige Bij gaat ï™er als onderdeel van de wkbladpers Groep. Na enkele l*en van aarzelen geeft directeur I if koster de economische «fstandigheid van de literaire Wgeverij op. e Bezige Bij heeft schrijvers on- er contract als Harry Mulisch, t® Wolkers en Hugo Claus. De ISO 9002 STEK r«giil«r«d by w G AS T C 1 --""»uPers is uitgever van Qetbal International en Vrij Ne- 11.!' maar °ok eigenaar van j eraire uitgeverijen als Arbei- ®®spers en Querido. I tl jV0rname is een economische Irna°u aa^ De 'iteraire uitgeef- I I 's verhard. De verkochte I kip en nemen a"en boekwinkels |^en steeds vaker vooral voor HET AKKOORD tussen de Amerikaanse tabaks industrie en justitie, waarbij de fabrikanten 368 miljard dollar zul len betalen om onder meer rechtsvervolging af te kopen, heeft afge lopen week veel stof doen opwaaien in de VS. Menigeen vindt dat de industrie er te mak kelijk van afkomt. De positieve reacties van Wall Street spreken wat dat betreft boekdelen. Door Paul Verlinden 'EEN BITTERE PIL'. Veel meer wilden de Amerikaanse sigaret- tenfabrikanten niet kwijt over de deal met justitie waarbij de tabaksindustrie zich verplichtte de komende 25 jaar 368 miljard dollar te betalen. Maar nu de afgelopen week druk gespeculeerd is over de beteke nis van het historische akkoord, wordt steeds duidelijker dat 'Big Tobacco' zeer tevreden kan zijn met de deal. Wellicht dat de tabaksfabrikan ten er daarom het zwijgen toe doen. President Clinton en het Congres moeten immers nog met het akkoord instemmen en als de fabrikanten van de daken gaan schreeuwen dat het een gunstige deal is, zou de politiek wel eens roet in het eten kunnen gooien. 'Zwijgen is goud', lijkt dan ook het motto van de fabrikanten. Het akkoord werd een week ge leden gesloten. De industrie, de officieren van justitie en de anti tabaks-lobby kwamen overeen dat er een wet komt die de mar keting en verkoop van sigaretten aan strenge regels onderwerpt. Het meest in het oog springende deel van het akkoord is de 368 miljard dollar die de industrie zal betalen. Het geld gaat onder meer naar anti-tabakscampag nes en een gezondheidsfonds. Veruit het belangrijkste is echter dat de fabrikanten de lopende en toekomstige rechtszaken met het geld afkopen. Het betreft zaken die aangespannen zijn door ro kers, nabestaanden van rokers en lokale overheden die de kos ten van medische zorg willen verhalen. Het geld dat de fabrikanten be talen komt neer op gemiddeld vijftien miljard dollar per jaar. Dat is twee keer zoveel als de Amerikaanse fabrikanten jaar lijks in de VS verdienen aan de verkoop van sigaretten. Dat de winst nu omgeturnd wordt in een verlies, is echter een illusie. Zo zijn de kosten van de deal aftrekbaar van de belas ting. Daarnaast gaat iedereen er vanuit dat de industrie de prijs van een pakje sigaretten met 50 a 75 dollarcent zal verhogen. Aangezien er elk jaar 24 miljard pakjes verkocht worden in de VS, haalt de industrie zo miljar den extra dollars binnen en wordt de deal in feite gefinan cierd door de rokers. De grote vraag is wat het effect van een prijsverhoging is op het aantal rokers in de VS. Schattin gen gaan uit van een daling van tien a vijftien procent. Sigaret ten zijn in Amerika op dit mo- »Naar verwachting gaan de tabaksfabrikanten het na het ak koord op de beurs beter doen. foto reuter ment overigens goedkoper dan in veel andere landen. In de meeste landen worden sigaretten veel hoger belast. Dat laatste is ook de reden waarom het voor lopig niet te verwachten is dat ook andere landen grote deals met de tabaksindustrie gaan sluiten. Al met al gaan de meeste analis ten er vanuit dat de tabaksfabri kanten op de Amerikaanse thuismarkt een lichte veer moe ten laten. Marlboro-producent Philip Morris, met een markt aandeel van 49 procent veruit de grootste sigarettenfabrikant in Amerika, zou volgens analisten de winst per aandeel (tijdelijk) met tien a vijftien procent zien dalen. De beleggers hoeven echter niet te treuren. Nog afgezien van het feit dat de tabaksfabrikanten hun groei de komende decennia vooral uit Azië en Zuid-Amerika zullen halen, rekende een effec tenhandelaar deze week aan persbureau Reuters voor dat het aandeel Philip Morris een veel lagere koers-winst-verhouding heeft dan bijvoorbeeld Coca Co la of Procter Gamble. „De re den dat Coca Cola een koers winst-verhouding heeft van 43 en die van Philip Morris maar 17 bedraagt, is dat niemand vreest dat cola mensen kan doden." De effectenhandelaar doelde daarmee op de rechtszaken die de laatste jaren als een Zwaard van Damocles boven de hoofden van de fabrikanten van sigaret ten hingen. Toewijzing van een claim zou een sneeuwbaleffect kunnen veroorzaken waardoor de tabaksindustrie in grote fi nanciële problemen zou kunnen komen. Die onzekerheid deed menig belegger huiveren. Nu die onzekerheid van rechts zaken en grote claims wegvalt, is de toekomstige finaciële situatie van tabaksfabrikanten veel be ter te voorspellen. Dat maakt de (ondergewaardeerde) tabaks fondsen aantrekkelijk voor de beleggers, is de redening van de analisten. Op Wall Street werd deze week dan ook geroepen dat het aandeel Philip Morris eigen lijk 60 dollar waard is, terwijl het nu rond de 45 dollar schom melt. Dat het aandeel nog niet de hoogte ingeschoten is en de afge lopen week zelfs iets heeft moe ten toegeven, heeft te maken met feit dat het nog lang niet zeker is dat Washington in het najaar in zal stemmen met het aldroord. Bovendien daalden de koersen op Wall Street over de hele linie. De tabaksfabrikanten zijn er na tuurlijk niet blij mee dat ze aan de ketting worden gelegd. Maar de aandeelhouders, en daar draait het om in de VS, kunnen tevreden zijn. Is de tabaksindustrie nu de enige die gebaat is met het akkoord? Dat zeker niet, zo stelde Richard Kluger, auteur van het boek Ashes to Ashes; America's Hundred Year Cigarette War, deze week in een artikel in Time. Het aantal rokers in de VS zal als gevolg van de prijsverhogin gen en de anti-rookcampagnes dalen. Bovendien krijgt de over heid de bevoegdheid om de scha delijke stoffen in sigaretten flink te beperken. Die mogelijkheid moet de over heid met twee handen aangrij pen, stelde Kluger. „Anders wordt de regeling een tanden- loos monster dat van tafel ge veegd kan worden." DE DOORSNEE aan deelhoudersvergade ring van een doorsnee Nederlandse onderneming sleept zich voort tot het kopje thee genuttigd en het jaarlijkse presentje opgepikt kan wor den. Een zeldzame vergadertij ger verveelt de goegemeente met eindeloze betogen die met een plichtmatig edoch min zaam antwoord vanaf het po dium worden afgerond. Maar volgend jaar wordt het een bloedbad: dan moeten be stuurders en commissarissen laten zien hoe zij omgaan met De Veertig Aanbevelingen van de commissie-Peters. En het bedrijf dat die goede raad aan zijn laars lapt, kan rekenen op een berispende vermelding in de rapportage die aan het eind van het vergaderseizoen 1998 wordt opgemaakt. Een bloedbad? Niet heus. De commissie die onder leiding van voormalig Aegon-topman Peters naar betere voorwaar den voor ondernemingsbe- stuur heeft gezocht, is bij de verbouwing van het onderne mershuis uiteindelijk niet veel verder gekomen dan het ver plaatsen van de meubels. Dat was al zo toen de commissie in de herfst van vorig jaar met de eerste versie van haar rapport over corporate governance kwam en dat is zo gebleven in het deze week verschenen eindrapport. Peters legde zichzelf dan ook een belangrijke beperking op: aanpassingen van de bestaan de verhoudingen tussen aan deelhouders, bestuurders en commissarissen moesten bin nen de geldende wettelijke ka ders blijven. Het structuurregi me dat voor de meeste grote ondernemingen geldt, bleef dus bij voorbaat buiten kijf. Dat houdt onder meer in dat commissarissen bij het vertrek van een hunner zelf naar een opvolger zoeken. Verder dan aan te bevelen dat commissarissen het vertrou wen dienen te genieten van de aandeelhouders komt 'Peters' niet. In de praktijk tot op he den blijkt dat nogal wat com missarissen zitvlees te over hebben om de afkeuring van de aandeelhouders te negeren. Commissarissen wegsturen, zoals de Vereniging van Effec tenbezitters graag zou willen, is er nog steeds niet bij. Ook de omstreden rol van de administratiekantoren, die het stemrecht van gecertificeerde aandelen uitoefenen, wordt in de Aanbevelingen van 'Peters' niet wezenlijk aangetast. In vredestijd - dus als er geen vij andige overname aan de orde is - zou het administratiekan toor desgevraagd het stem recht aan de certificaathouder terug moeten geven. Pas als er een overval op de onderne ming dreigt, kan de ophaal brug die deze constructie in feite is, worden opgehaald. Zo ver de aandeelhouders ter- J reinwinst boeken, althans als ondernemingen de aanbevelin gen ter harte nemen, gaat het om vierkante millimeters. De vraag is of dat zo erg is. Want het vergroten van de invloed van de ene belangengroep gaat per definitie ten koste van een andere. Als commissarissen aangewezen zijn op het ver-i trouwen van aandeelhouders^ zou dat wel eens ten koste kun nen gaan van de invloed van de ondernemingsraad. Het was 1 nota bene het Nederlands Centrum van Directeuren en Commissarissen dat bij de commissie-Peters op dit punt aandrong op een evenwichtige benadering. De vraag is ook daarom - wat de praktische betekenis van al het werk van de commissie-Pe ters zal blijken te zijn. Een driemanschap gaat na afloop van de jaarvergaderingen in de eerste helft van volgend jaar de resultaten in kaart brengen. Het gaat om een eenmalige waarneming. Als er al opwin ding ontstaat over onderne mingen die 'Peters' negeren, dan zal die snel overwaaien. De aandeelhouders kunnen hun middagslaapje rustig voortzetten. Van onze verslaggever Breda/Duiven - Voor de 250 werknemers van de Berlo Service Groep, met een vestiging in Breda, wordt vandaag een dag vol spanning. Hun bedrijf, dat donderdag failliet ging, maakt maandag een doorstart in afgeslankte vorm. In het nieuwe bedrijf is nog slechts plaats voor 125 werkne mers. De vestiging in Breda, waar nu zo'n dertig mensen werken, blijft behouden. De Berlo Service Groep gaat verder onder een an dere naam: E-CARE Repair Ser vices. De twee directeuren Nier- op en Bouman hebben deze nieu we onderneming opgericht. Vandaag krijgen alle werknemers thuis bericht of zij wel of niet in het nieuwe Berlo aan de slag kunnen. Voor degenen die buiten de boot vallen, rest de gang naar het arbeidsbureau. De vakbon den streven ernaar voor deze mensen een goed sociaal plan te bewerkstelligen bij aandeelhou der Philips. In een gisteren verstuurde brief doen CNV Metaalnijverheid en de Industriebond FNV een drin gend appel op de Philips-directie om de medewerkers die ontslagen worden, niet in de kou te laten staan. Philips heeft wel een toe zegging gedaan om iets te doen voor de echte 'pijngevallen', maar de bonden eisen een goede rege ling voor alle overtollige werkne mers. De Berlo Service Groep komt voort uit de voormalige Philips Onderhoudsgroep. Het bedrijf re pareert audio-apparatuur en wit goed voor Philips. Donderdag deelde de Berlo-directie de vak bonden mee dat vanwege te hoog opgelopen verliezen een faillisse ment onvermijdelijk was. Dit riep bij de medewerkers van Ber lo 'ernstige emotionele reacties' opgeroepen, zo schrijven de bon den. Na een hectische dag kwam gisteren het besluit dat Berlo een doorstart maakt. Van de acht vestigingen blijven er slechts drie over, zo meldt CNV-bestuurder H. Houwaard. Dat zijn Duiven (hoofdlocatie), Amsterdam en Breda. Hoeveel werknemers elke vestiging krijgt, is nog niet be kend. De bedrijven van Berlo Service Groep lagen gisteren de hele dag stil. „Wegens omstandigheden zijn wij gesloten," meldde hgt antwoordapparaat. „Ook zijn i^j telefonisch niet bereikbaar." Het is de bedoeling van het nieuwe management dat het werk maan dag wordt hervat. De vakbonden, die aanvankelijk weinig hoop hadden op het voort bestaan van de onderneming, staan sceptisch tegenover de doorstart. Aan de ene kant is er tevredenheid omdat de helft vrm het personeel nog een laats* strohalm krijgt. „Maar over de wijze waarop dit verlopen is, zijn wij allerminst tevreden," aldug Houwaard. Hij meent dat een faillissement voorkomen hc$ kunnen worden, als de Berlo-di rectie de afgelopen maanden overleg had willen voeren over reddingscenario's. „Zodra er sprake is van een faillissement, zijn de marges van onderhande len wel erg smal." Londen (anp) - President Jacques de Larosière (67) verlaat de Oost- Europabank, zo heeft hij gislSkn meegedeeld. Hij blijft op verzoek van het bankbestuur nog tot 31 janugri aan, maar wil geen hele nieuyje termijn uitdienen. Als zijn opvtjl- ger wordt de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Lam'- berto Dini genoemd. De Larosiè re volgde vier jaar geleden Jac ques Attali op, de Fransman die wegmoest na hevige kritiek on zijn buitensporig uitgavenbeleid 7 15

de Stem | 1997 | | pagina 9