Hongkong telt af: nu nog drie dagen Pers Hongkong doet al aan zelfcensuur Tijdbalk Dekolonisatie Groot-Brittannië ten einde met overdracht Hongkong =IUl DE STEMMMiBUITENLANDZATERDAG 28 JUNI 1997 A5 maakbedrijf ntrarius VMAKERS M/V Britse Rijk voortaan geschiedenis Hongkong (ap) - Hongkong be leeft zijn laatste dagen als Britse kroonkolonie. De voorbereidingen voor de overdracht aan de Volks republiek China, in de nacht van maandag 30 juni op dinsdag 1 juli, zijn in volle gang. Veel inwoners maken zich zorgen over wat er na het 'uur nul', zoals China de over dracht noemt, van hen en hun rij ke woonplaats zal worden. Maar niet iedereen ziet de toekomst met angst tegemoet. Parlement Het parlement van Hongkong, dat na de overdracht zal worden ont bonden, heeft donderdag een laat ste oproep aan China gedaan om de democratie in Hongkong enigs zins te handhaven. Maar het is niet waarschijnlijk dat de parle mentariërs hun zin krijgen. Welis waar heeft China gezegd dat er binnen een jaar verkiezingen zul len worden gehouden, maar naar verwachting zullen alleen pro-Be- ijingkandidaten op succes kunnen rekenen. Consuls Democraten in Hongkong zijn woedend over een gebaar van de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Madelei ne Albright en de Britse premier Tony Blair zullen weliswaar niet aanwezig zijn bij de beëdiging van het nieuwe voorlopige, door Beij ing opgezette en dus niet gekozen, parlement, maar deze uiting van afkeuring wordt teniet gedaan doordat beide landen, uit beleefd heid jegens de nieuwe regering, wel hun consul naar de plechtig heid sturen. „Walgelijk en verach telijk," zei parlementslid Emily Lau over de Brits-Amerikaanse geste. Het onafhankelijke dagblad Ming Pao concludeerde dat er in de toekomst niet vanuit kan wor den gegaan dat 'buitenlandse re geringen voor de belangen van Hongkong opkomen'. Balkon Democratische afgevaardigden krijgen geen zetel in het nieuwe voorlopige parlement. Maar dat betekent niet dat ze niets van zich zullen laten horen. Een groep po litici is van plan direct na de over dracht een manifest voor te lezen vanaf het balkon van het parle mentsgebouw. In de nieuwe regels staat dat de ex-parlementsleden het gebouw voor een 'redelijke pe riode' in mogen. Uiteraard staat er niet dat ze het balkon mogen ge bruiken om het volk toe te spre ken, maar de leider van de Demo cratische Partij, Martin Lee, heeft al gezegd dat hij er niet voor te rugschrikt het balkon van buiten te beklimmen. Een andere afge vaardigde, Tsang Kin-shing, bij genaamd 'de Stier', heeft aange kondigd dat hij, indien nodig, de nacht in het parlementsgebouw zal doorbrengen om zijn collega's binnen te laten. Rolls-Royces Hongkong is het gebied met de hoogste Rolls-Roycedichtheid van de wereld. Er rijden in de kroon kolonie zo'n zestienhonderd Roll- sen rond. De dealer van het Britse luxueuze automerk, Spanser Lam, verwacht dat 1997 qua verkoop een topjaar wordt. Het jaar is uit stekend begonnen en hij rekent er niet op dat de verkoop inzakt na de overdracht. „Een Rolls-Royce staat voor rijkdom en macht. Dat zal ook zo blijven," voorspelt Lam. „Het zijn de grote bazen die een Rolls kopen," legt hij verder uit. „Jongere, meer bescheiden mensen houden het bij een Bent- ley." Prinses De Deense prinses Alexandra, die uit Hongkong afkomstig is, heeft donderdag gezegd 'een klein beet je verdrietig' te zijn over de over dracht van haar geboorteland aan China. De 32-jarige Alexandra Manley is getrouwd met prins Jo achim, de tweede zoon van konin gin Margarethe. Ze is de eerste persoon van Aziatische afkomst die met een lid van een zittend Eu ropees koningshuis is getrouwd. Joachim en Alexandra zijn in Hongkong, waar ze de over drachtsplechtigheid zullen bijwo nen. Dienstmeisjes Onder de naar schatting 135.000 Filipijnse dienstmeisjes of 'amahs' die in Hongkong wonen en wer ken, heersen gemengde gevoelens. De vrouwen, die veelal van hun loon een hele familie in hun va derland onderhouden, werken zes dagen per week bij families in de sjieke buitenwijken van Hong kong. „Natuurlijk maken we ons zorgen," zegt Anna Liza Magdeyo. „Misschien haalt de nieuwe rege ring wel Chinese werknemers hier naar toe. Wat moeten we dan doen?" Haar collega Marilyn Umaguing ziet het vrolijker in. „Ik ben niet bang voor de over dracht. Als de investeerders zich geen zorgen maken, waarom zou den wij dat dan wel doen." Politie Acht Hongkongse politie-agenten hebben donderdag vervroegde pensionering aangevraagd, omdat ze niet onder Chinees bewind wensen te dienen. Hun argument is dat ze bij hun toetreden tot de politie van Hongkong in de jaren zeventig trouw hebben gezworen aan de Britse koningin Elizabeth, en niet aan China. Het achttal agenten loopt het risico als deser teurs te worden aangemerkt en hun pensioen mis te lopen. Gangsters Diverse Aziatische landen hopen wat van de economische macht van Hongkong te kunnen overne men. Thailand bereidt zich op iets anders voor: de Hongkongse gangsters. Weliswaar bestaan er vermoedens dat de Chinese auto riteiten het op een akkoordje heb ben gegooid met de beruchte Hongkongse triades, zodat deze ook na de overdracht door kunnen gaan met hun activiteiten. Maar de Thaise politie vreest toch dat er een uittocht van criminelen op de overdracht aan China zal volgen als het nieuwe bewind in Hong kong de misdaad even hard gaat bestrijden als op het vasteland, waar op ernstige misdrijven de doodstraf staat. De Thaise politie houdt haar ogen open. 1839: China overvalt Britse opiumhandelaren. Het begin van de zogeheten Opiumoorlogen. 1841: De Britse scheepskapitein Charles Elliot neemt Hongkong in en verklaart het 'pirateneiland' tot een belastingvrije haven, open voor alle naties. 1842: Het verdrag van Nanking wordt ondertekend. China is offi cieel geopend voor handel. Hongkong valt officieel onder Brits gezag. 1949: De communistische leider Mao Zedong neemt de macht over in China. Meer dan twee miljoen mensen vluchten naar Hong kong. 1967: De Culturele Revolutie in China slaat over naar Hongkong. Vier maanden lang zijn er opstanden, georganiseerd door vakbon den loyaal aan Mao. 1973: Het gokken op paarden wordt gelegaliseerd. Het wordt één van de grootste vormen van tijdverdrijf voor de Hongkongers. Eén op de zes inwoners gokt op elke race. 1983: Als uitlekt dat er geheime besprekingen tussen Groot-Brit- tannië en China worden gevoerd over Hongkong keldert de koers van de Hongkong dollar in één dag met negen procent. 1984: Margaret Thatcher en Deng Xiaoping ondertekenen een verklaring. Hongkong gaat op 1 juli 1997 terug naar China onder het motto één land, twee systemen. China wordt verantwoordelijk voor het buitenlands beleid en de defensie van Hongkong. Hong kong behoudt autonomie en het eigen rechtssysteem. Recht op vrije meningsuiting, persvrijheid en mensenrechten worden vol gens VN-normen gewaarborgd. 1989: Het Chinese leger slaat een opstand van studenten in Peking neer. Er vallen honderden doden. Meer dan één een miljoen ver ontruste Hongkong-Chinezen gaan de straat op om hun zorg en solidariteit te uiten. 1991: De eerste directe verkiezingen in Hongkong worden een groot succes voor de democraten. 1992: De (laatste) Britse gouverneur Chris Patten kondigt nieuwe democratische hervormingen aan voor Hongkong. Hij bereikt geen overeenstemming met China die volgens afspraak wel nood zakelijk is. Peking verklaart de verkiezingen ongeldig. 1996: China bepaalt dat er een tijdelijke regering komt na de overdracht. Die moet Hongkong tot aan de verkiezingen runnen. De democraten weigeren in deze raad plaats te nemen. De scheepsmagnaat Tung Chwee Hwa wordt door Peking aangewe zen om Hongkong te leiden. 1997: Op 1 juli om 00.00 uur varen Chris Patten en prins Charles in het koninklijke jacht Britannia weg uit Hongkong en wordt de Britse vlag gestreken. van automatisering voor het tken van voedingsgegevens die jen bij de menukeuze. Jhikt over sociale vaardigheden :en effectieve omgang met werkers en de bewoners en u ikt over een een sterke persoon- |id en bent teambuilder. eden: eze functie is de CAO-Zieken- ezen van toepassing. De functie deeld in FWG-functiegroep 50. irktijden worden geregeld via |oster met wisselende diensten. atie en sollicitatie: jmeer informatie over deze e kunt u contact opnemen met uw E. Seves, facilitair manager, on 0165-586600. ren kunt u schriftelijk tot en juli a.s. Uw brief richt u aan de ng Personeel, Organisatie dingen op onderstaand adres. pzoekadres Wiekendael is een verpleeghuis blsdonksestraat 89 van de stichting Ioosendaal Groenhuysen 'Hongkong, wereldstad met zes miljoen inwoners. dtaak het onderhouden van een slach- e. Bijna dagelijks worden er visuele en )f alles goed schoon is. nijn op zoek naar: (esinfecteren van machines die worden :t de hieraan gestel'de hoge eisen is het g gebeurt. De werkzaamheden vinden lijks van maandag tot en met vrijdag. lakbedrijf, waaronder toeslagen op ïtrarius, Postbus 6863,4802 HW Breda- u bellen met dhr. M.I. Marte op num- foto louky weerlink Hongkong De lezers van de Engelstalige South China Morning Post missen sinds enige tijd hun populaire strip 'World of Lily Wong'. Ge schrapt vanwege de kosten, stelt de leiding van het dag blad. Het gebeurde op de dag dat de cartoonist China be kritiseerde vanwege de han del in organen van geëxecu teerde gevangenen. «Zelfcensuur dringt hier steeds Meer door in de kranten," zegt Carol Pui-yee Lai, voorzitter van de journalistenbond van Hongkong. „Eén op de vijf jour nalisten zegt nu al voorzichtiger te zijn ten aanzien van Chinese zaken. Uit onderzoek blijkt dat de helft van de journalisten vindt dat kranten niet meer kri tisch over China durven schrij ven." He Hongkong Journalists Asso ciation weet deze ochtend de ogen van de wereld op zich ge richt. Tijdens een drukbezochte internationale persconferentie Presenteert de journalistenbond net kritische rapport 'The die is cast (de teerling is geworpen). titel slaat op een uitspraak van de minister van Buitenland se Zaken van China, Qian Qi- chen: de weg is bepaald en zal niet worden veranderd. De vrij heid van de pers zal worden in geperkt, heeft Peking duidelijk gemaakt. „Journalisten moeten zich be wust zijn van hun maatschappe lijke taak," vindt Tung Chee- hwa, per 1 juli Hongkongs hoog ste man. „Ze moeten met ons sa menwerken aan de toekomst van Hongkong. Ze moeten zich ware patriotten tonen." De scheeps magnaat weet hoe hij is 'geko zen': vierhonderd door China geselecteerde zakenmensen mochten hun stem op hem uit brengen. De Chinese president Jiang Zemin zei het al eerder: „De nieuwe regering van Hong kong zal de media zelf weten te besturen." China heeft een eigen definitie van een vrije pers. „Hongkongse journalisten mogen kritisch zijn, maar mogen geen geruchten ver spreiden of politieke aanvallen op Chinese leiders plegen," zegt minister Qian Qichen. Nieuws is een gerucht, als het niet is beves tigd door de autoriteiten. Kranten nemen hun maatrege len vooruitlopend op de overna me. „Kranten opereren nu al met richtlijnen waarmee journa listen moeten voorkomen dat de toorn van Peking over hen neer daalt. Want de krantenbaronnen zijn vaak eigenaar van grote concerns met immense belangen in China," zegt Kin-ming Liu, vice-voorzitter van de journalis tenbond van Hongkong. En dus legt het dagblad Ming Pao honderd dagen voor de overdracht twee columnisten het zwijgen op als zij Chinese autoriteiten blijven bekritise ren. „Ach, schrijvers hebben hun ups en downs," verklaart de eindredacteur later. De Asian Wall Street Journal legt echter de vinger op de zere plek: „Hoe een Hongkong-krant zijn geluid tempert - Ming Pao gaat meer de lijn van Peking volgen." De Southern China Morning Post heeft voor de zekerheid een adviseur binnengehaald die de krant uit de problemen kan hou den: Feng Xiliang, die in Peking zo aardig het door de staat ge controleerde Engelstalige dag blad China Daily had opgezet. De bestaande wetgeving kan de journalisten hinderen, nu die door Chinese ogen wordt gele zen. „Volgens de wet mogen journalisten geen staatsonder- mijnende activiteiten onderne men," zegt Charles Goddard, journalist van de Economist In telligence Unit. „De Chinezen vinden het al staatsgevaarlijk als een journalist pleit voor een zelfstandig Taiwan. Dat mag per 1 juli niet meer. Het probleem Taiwan staat los van de persvrij heid, zeggen ze." De Chinezen zullen voorlopig grove middelen achterwege la ten om de journalisten in te to men. „Ze zullen eerder overgaan op subtiele intimidatie," zegt Clif Bale van de Hongkongse journalistenbond. „China han teert nu al een zwarte lijst: daar op staan journalisten die China niet in mogen vanwege onwelge vallige berichtgeving. Daarmee raak je een journalist erg hard, want elke krant publiceert hier dagelijks vele pagina's met nieuws uit China. Verder zorgen ze dat journalisten niet worden uitgenodigd voor persconferen ties of bijeenkomsten met hoge ambtenaren. Langzaam kun je journalisten het werken zo on mogelijk maken." De zevenhonderd inwoners van St. Helena willen dat ook, maar velen hier zouden er wel serieus over denken zich in Groot-Brit- tannië te vestigen. Behalve de aankomst, eens per drie maan den, van een bevoorradingsschip valt er op hun Atlantische rots niets te doen. Hoe anders was het ten tijde van Victoria. Onderdanen van over heel de wereld beschouwden haar als een soort godin en Groot-Brittannië als hemel op aarde. De Britse historicus John Keegan die voor de gelegenheid een speciaal boek samenstelde over vijfhonderd jaar British Empire kan niet echt wakker liggen van de klachten uit 'krui mels'. Hij beziet liever de grote lijnen en meent dat de Britten de wereld een voorbeeld hebben ge steld. De verstandhouding met de voormalige koloniën is meest al beleefd en respectvol geble ven. „De Fransen hebben voor het behoud van hun koloniën ge vochten. In Vietnam en Algerije. Het betekende het einde van hun Vierde Republiek. De Portuge zen hebben ook gevochten. Deze beide koloniale wereldrijken worden nu geplaagd door duis ternis, stammenstrijd, ideologi sche terreur en afgrijselijk men selijk lijden. Er zijn zeker ook donkere plekken op onze oude koloniale kaart, maar het zijn uitzonderingen. Over het alge meen kun je stellen dat uit het Britse wereldrijk redelijk welva rende en vreedzame landen zijn geboren. India is de grootste de mocratie ter wereld. Zuid-Afri- ka is de grootste democratie van het Afrikaanse continent. Singa pore heeft een van de meest dy namische economieën ter wereld en Maleisië zou probleemloos voldoen aan de toelatingscriteria voor de Europese Unie. Zimbab we en Kenya behoren tot de rijk ste landen van Afrika". De lijst is lang, aldus Keegan. Post-koloniale fenomenen als apartheid en Idi Amin zijn de pijnlijke uitzonderingen op zijn regel. Over het algemeen kunnen de Britten meer dan trots zijn op hun koloniale geschiedenis, stelt Keegan. Een kleine zes miljoen Hongkon gers mag er vanaf volgende week over oordelen! Met de overdracht van Hongkong aan China komt er na vijfhonderd jaar een eind aan de Britse wereldhegemonie. Dat gaat in de nu nog Britse kroonkolonie gepaard met militaire muziek, op de foto wordt de doedelzak bespeeld door een regiment Gurkha's, geflankeerd door leden van de Schotse Wacht. foto reuter poor Bob van Huët Londen - Twee Windsors, twee boten, twee verre lo caties en het einde van een tijdperk. Voordat het ko ninklijke jacht Britannia 0p 1 juli de ankers licht in Hongkong en kroonprins Charles adieu mag wuiven naar voormalige semi-on- derdanen op de Chinese zuidkust was er, vorige week, een klein historisch ceremonieel aan de andere kant van de wereld. heet 'BAT' ofwel het Britse Ant arctische Territorium. Er wonen minder mensen dan pinguïns in de Londense dierentuin. Het Ca- raïbische eiland Bermuda heeft met zestigduizend inwoners de grootste overzeese bevolking, maar is kleiner dan het eiland Texel. Uitgezonderd BAT en Gibraltar (28.000 onwoners) is het voor malige wereldrijk gereduceerd tot een allegaartje van grotere en kleine eilanden, waarvan zes in het Caraïbische gebied. St. Hele na, midden in de Atlantische Oceaan, is bekend omdat de ver bannen Napoleon er overleed en De gang van zaken in Hongkong is met argusogen gevolgd in de verre gebiedsdelen. Om te voor komen dat veel Hongkongers hun Britse nationaliteit zouden willen aanwenden voor pro bleemloze emigratie naar het moederland werd in 1981 een nieuwe wet op de Britse nationa liteit aangenomen. Bewoners van overzeese territo ria werden daardoor Dependent Territory Citizens, wat ze bij aankomst op Heathrow in de on- bevoorrechte rij van de 'andere landen' deed belanden. Het feit dat de ingezetenen van Gibraltar en de Falkland Eilanden werden Koning Elizabeth reisde hele maal naar het barre Newfound land voor de aankomst van een replica van de 'Matthew'. Dat was het schip van de in Venetië geboren kapitein John Cabot. In naam van de Engelse koning Henry VII zette hij in 1497 voet aan wal in wat later een stuk van Canada werd. Zo begon het Brit se wereldrijk (Empire), precies een half millennium geleden. In het Empire, zo heette het, ging de zon nooit onder. Nu zien veel ex-bewoners halve manen en sterren. Uitgezonderd wat exotische stippen en dunbevolk te vlekjes op de wereldkaart re geert Britannia alleen nog over de golven die tegen de eigen thuiskust aanklotsen. De overdracht van Hongkong aan China is vanuit Londen be schouwd meer dan het toch wel betreurde einde van een presti gieus huurcontract. Zelfs de il lusie van geografische almacht is nu ten einde. Het is snel gegaan. Nog maar honderd jaar geleden was Engeland het middelpunt van de wereld. Toen koningin Victoria haar diamanten rege ringsjubileum vierde, kwamen leiders van alle rassen en van al le continenten naar Londen om hun supervisor te eren. Sinds 1947, de onafhankelijkheid van India, werden het er ras steeds minder. Na Hongkong resten aan Groot- Brittannië zeventien zogeheten 'afhankelijke territoria', bij el kaar bewoond door een slordige tweehonderd mensen. Het enige uitgestrekte gebied dat bleef omdat de bewoners er nog steeds geen televisie kunnen ontvan gen. Twee nietige stippen Diego Gar cia (Indische Oceaan) en Ascen sion Island (Atlantische Oceaan) tellen een beetje mee omdat ze van strategisch belang worden geacht door de Amerikaanse ma rine. Op drie afhankelijke territoria wordt aanspraak gemaakt door andere naties. Spanje claimt Gi braltar en de Argentijnen waren bereid tot een oorlog om de voor al door schapen bewoonde Falk land Eilanden. De Argentijnen eisen overigens ook BAT dat vlakbij ligt. „Het probleem wordt dat we re geren over wel heel verspreid liggende en moeilijk bereikbare gebieden," aldus een ambtenaar op het ministerie van Buiten landse Zaken. Hij zegt het bijna met spijt in de stem. Het zou tientallen miljoenen gulden per jaar schelen als met name enkele economisch onrendabele en stra tegisch ondergeschikte bezittin gen hun eigen weg wilden gaan. uitgezonderd van de nieuwe sta tus leidde tot beschuldigingen van racisme. De praktijk was immers dat alleen blanken aan spraak hielden op volledig Brits staatsburgerschap en dat onder danen met een tintje tweede rangsburgers werden, zonder vestigingsrecht in Groot-Brit tannië. De toenmalige regering Thatcher dekte zich zo nogal on elegant in tegen een eventuele massa-emigratie vanuit de ner veuze kroonkolonie. Pamela Gordon, de premier van Bermuda, heeft al aangekondigd deze ergernis te willen aankaar ten bij de nieuwe Labourrege- ring. Maar wel nadat de Union Jack is gestreken in Hongkong. „Het gaat om het principe," al dus Gordon. De veronderstelling dat tienduizenden Bermudanen hun koffers zouden willen pak ken om hun tropische paradijs te verruilen voor de motregen van Newcastle acht ze absurd. In een referendum, twee jaar geleden, stemde een meerderheid van de Bermudanen ervoor Brits te blij- an, die de opleiding tot ver- beroepsbegeleidende leerweg werken? lijf geschreven? eamverband? 'alle vakken op D-niveau)? den personen met een :n. krijg je informatie ils verpleegkundige n over je mogelijk ighuys. der vermelding van i, Van Bergenplein 39,

de Stem | 1997 | | pagina 7