'Uitbreiding van EU wordt niet vertraagd' Bel nu 0800-0503 TNERS lat al uw met de lur om gaan De Albanese verkiezingscampagnes gaan eigenlijk over niks GRDER M;, Rellen in Hebron Braziliaan maakt witte Jezus bruin als koffie Vervang-Auto® Buitenland service bij uw Reis- en Kredietbrief? Uw vakantie gaat dan gegarandeerd door, ook als uw auto uitvalt )ER de stem BUITENLAND A4 Kandidaat-leden EU tevreden over 'na-top' Smartengeld van negen ton voor blikjes op voet Acht maanden celstraf voor Van der Biest DE STEM Controle en privacy BUITENLAND KORT Levenslang geëist tegen Priebke Computerpech in Mir-station Joegoslavië-Tribunaal houdt verdachte aan Milieutop levert nauwelijks wat op Rechter VS verbiedt 'Die Blechtrommel' Zes doden en tien vermisten in Montserrat Heeft u al de nieuwe ANWB COMMENTAAR x 71 aiE-SVSTEMEM alen en implementeren van EL: u denkt en werkt op U treeft kennis van en Jt de integratie van EFP- en bij voorkeur ook MS- andere matrix-pakketten. aschikt u over enige jaren een soortgelijke functie. U feverlenend en flexibel inge- leeft teamgeest. U woont in g van Culemborg of u bent toe te verhuizen. Voor een |tieve specialist ligt hier een jnctie in een dynamische TIE: kunt u, binnen twee phten aan Verhagen (ralingseweg 225, 3062 CE t.a.v. de heer ref.nr.: 117/AB. Voor meer (telefoon: 010-212.27.52. ■iVE SEARCH opnemen met de heer L. van den Broeke, hoofd Bedrijfsvoering of de heer R. Hendrikx, groepshoofd Facilitair Beheer, telefoon (076)597 34 51. Stuur uw sollicitatie met c.v. binnen 14 dagen naar de directie van Rabobank Zundert, Postbus 14, 4880 AA Zundert. aamische bouwonderneming die telde jaaromzet van 30 miljoen i 80 personen is zij in hoofdzaak Ijw. Sinds haar oprichting in 1949 [/an een betrouwbare en kundige noderne bouwtechnieken worden loerd, waarbij kwaliteit, flexibiliteit het gebied van kwaliteitszorg en sn in belangrijke mate geleid tot uning van de bestaande project- j gemotiveerde medewerker in de eamwerker die in staat is ere projecten technisch en >or te bereiden. H.T.S. Bouwkunde o.g.; soortgelijke functie; 30 en 40 jaar. functie in een prettig team; rheden binnen de organisatie; a arbeidsvoorwaarden. ken wij om binnen 14 dagen /I.A.M. Stevens, directeur. tel. 076 - 5653250 fax. 076 - 5653925 I I I I I ZATERDAG 28 JUNI 1997 Van onze correspondent Amsterdam - De Europese Unie zal door interne problemen de uitbreiding met nieuwe lidstaten niet vertragen. „Dat kan en mag niet gebeuren", zei premier Kok gisteren in Amsterdam. De leiders van de kandidaat-landen waren tevreden. Premier Kok wist de aspirant EU-leden gisteren gerust te stellen over de uitbreiding van ie unie. foto de stem/johan van gurp San Francisco (anp) - Een ju ry in de Amerikaanse staat Californië heeft een vrouw 475.000 dollar (ruim 900.000 gulden) smartengeld toege kend, omdat zij in een winkel bierblikjes op haar voet heeft gekregen. De vrouw droeg sandalen, toen een pak met zes blikjes uit de schappen viel. De vrouw had niets ge broken, maar een zenuw in haar voet zou onherstelbaar zijn beschadigd. De vrouw had 2,5 miljoen dollar scha devergoeding geëist. De win kelier reageerde geschokt op de uitspraak. Brussel/Luik (anp) - De voorma lige BeljfiéëMé bewindsman Alain van der Biest is gisteren veroor deeld tot acht maanden hechte nis. Daarnaast kreeg hij zestien maanden voorwaardelijk en een boete van 2500 gulden wegens wanbeheer van het Waals regio naal ministerie van Openbare Werken. De ex-politicus heeft aangekondigd in beroep te gaan. Van der Biest, die vorig jaar vijf maanden vast zat wegens moge lijke betrokkenheid bij de moord op de Waalse socialistenleider André Cools, liet op het ministe rie de zaak volgens de rechtbank in Luik volledig uit de hand lo pen. Zo dienden medewerkers buitensporig hoge declaraties in en reisden zij regelmatig op kos ten van het ministerie naar het buitenland. Zelf kocht Van der Biest literair succes door de reke ning van enkele honderden dicht bundels van eigen hand te decla reren. EU-voorzitter Nederland gaf in het nog maar pas geopende tech nologiemuseum New Metropolis uitleg over het vorige week be reikte politieke akkoord over het Verdrag van Amsterdam aan re geringsleiders van tien Midden- en Oost-Europese landen, aange vuld met Cyprus en Turkije. Op hun persconferentie hadden Kok en Van Mierlo kritiek op de cynici in Europa, die volgens hen teveel de nadruk leggen op de in terne institutionele strubbelin gen binnen de EU. „Iedereen die denkt dat dit debat gaat over heersen kan ik ongelijk geven", zei Kok. De Poolse minister van Buiten landse Zaken Dariusz Rosati zei blij te zijn dat het akkoord van Amsterdam de weg opent naar toetredingsonderhandelingen. Op 16 juli zal de Europese Com missie aangeven met welke kan didaten onderhandelingen wor den gestart. Met allemaal tege lijk, zoals veel landen hopen, of met een groepje. Polen rekent er alvast op dit voorjaar aan de on derhandelingstafel te kunnen aanschuiven. Minister Dariusz verwacht nog wel enige jaren no dig te hebben om bijvoorbeeld de landbouwsector te hervormen. „Wij denken aan een lange over gangsperiode." Elf landen hebben bij de Europe se Unie een aanvraag ingediend om lid te kunnen worden. Turkije diende op 1987 een verzoek in, maar dit werd in 1989 formeel af gewezen. De Turkse vice-premier Ciller benadrukte in Amsterdam dat geen van de kandidaat-lan den voldoet aan de criteria voor toetreding. Zij voegde er aan toe dat Turkije het enige Navo-land is van de groep en dat het dankzij de rol is van haar land tijdens de Koude Oorlog dat de uitbreiding van de EU gestalte kan krijgen. Voorwaarden De voorwaarden voor lidmaat schap zijn in 1993 dóbr-de Euro pese leiders in Kopenhagen vast gesteld. Zo wordt veel belang ge hecht aan de democratie en de mensenrechtensituatie in de kan didaat-landen. Ook wordt geke ken in hoeverre de vrije markt economie functioneert en of die in staat is het hoofd te bieden aan de vrije concurrentie. De kandi- De Congolese oppositieleider Etienne Tshisekedi is gisteren, nog geen 24 uur na zijn arresta tie, weer vrijgelaten. Hij was donderdag in zijn woning opge pakt door militaren van Laurent Kabila, de nieuwe leider van Zaï re dat na het verdrijven van dic tator Mobutu is herdoopt tot De mocratische Republiek Kongo. Volgens een topman van Tshise- kedi's Unie voor Democratische en Sociale Vooruitgang is hij langdurig verhoord. daten moeten verder de verplich tingen van het lidmaatschap op zich nemen en de politieke, ecno- mische en monetaire doelstellin gen van de Unie onderschrijven. Doorslaggevend bij dit alles is of de Europese Unie zelf in staat is nieuwe lidstaten op te nemen. Daarvoor dient de Unie in eigen huis orde op zaken te stellen. De komende jaren volgt naar ver wachting nog een pittige discus sie over de herziening van allerlei fondsen, die destijds bij de toe treding van de zuidelijke lidsta ten Griekenland, Spanje en Por tugal in het leven zijn geroepen. Ook de hervorming van land bouwbeleid en aanpassing van de zware landbouwbegroting - de helft van het totale EU-budget - wordt een hele kluif. Vragenlijst De adviezen van de Europese Commissie volgende maand, ge ven alvast een overzicht van de huidige economische en politieke situatie in de kandidaat-landen. Die hebben vorig jaar een lange vragenlijst ontvangen. Aan de hand van de binnengekomen ant woorden is een analyse gemaakt. Naar verwachting heeft een groep van drie tot vijf landen goede kans bij de eerste golf toe te treden. Polen rekent zich tot die landen, evenals Hongarije en Tsjechië. Ook Slovenië en de Baltische staten hopen op een voorkeursbehandeling. Een bijzonder probleem vormt - behalve Turkije - ook Cyprus. De Unie heeft zich via de beproefde chantage-methode, in dit geval door Griekenland toegepast, er toe verplicht een half jaar na de conferentie over de verdragsher ziening onderhandelingen te starten met Cyprus. Een Israëlische soldaat knielt om beter te kunnen mikken op Palestijnse demonstranten in Hebron op de Westelijke Jordaanoever. Ruim vijftig jonge demonstranten gooiden stenen en brandbommen naar de soldaten en staken een Israëlische vlag in brand. De soldaten vuurden rubberkogels af, waar bij zeven demonstranten gewond raakten. Sinds de Israëlische regering in maart begon met de bouw van een joodse wijk in het Arabische Oost-Jeruzalem doen zich regelmatig ongeregeldheden voor in Hebron en andere Palestijnse steden. foto reuter Door Frans LlÜdëriliamp Sao Paulo - Het zal even wennen worden voor het blanke deel onder de Christe nen. Jezus zonder 'hemelsblauwe' ogen, zijn donkerblonde haardos en witte ge laatskleur. Met het nieuwe millenium in aantocht en alle religieuze festiviteiten daaromheen wil het Vaticaan Christus een ander gezicht geven. Rome wil af van het 'Westeuropese egocen trisme', dat de Verlosser al eeuwenlang mon diaal uitdraagt. In de ogen van de kerkelijke hiërarchie drukt de 'blanke' verschijnings vorm van Jezus een te zware stempel op de beeldvorming rondom zijn persoon. Het aura van Christus als de uitdrager van het evangelie dient een universeel karakter te krijgen zo wenst het Vaticaan. Het nieuwe jasje moet Christenen overal ter wereld aan spreken ongeacht hun ras. Voor die taak heeft Rome de vermaarde Braziliaanse frescoschil der Claudio Pastro uitverkoren. Hij is aange zocht om de nieuwe Christus te ontwerpen die alle publicaties van het Vaticaan bij de intre de van het derde millennium zullen opsieren. De 48-jarige Pastro is vorig jaar gekozen uit een selecte groep van internationale meesters in de religieuze kunst. In zijn atelier in de miljoenenstad Sao Paulo werkt de Braziliaan aan het andere uiterlijk van Jezus. Of het een schilderij of een ets wordt, laat hij nog in het midden. Pastro heeft intussen al enkele 'prototypen' naar het Vaticaan gestuurd. Binnenkort hoort hij welke creatie de voorkeur geniet. Pastro - die in zijn 22-jarige carrière al 169 kerken en kapellen in diverse landen heeft gedecoreerd - vertelt dat hij volledige artistieke vrijheid geniet. Zijn werk dient eind dit jaar klaar te zijn en zal eind 1998 aanvang 1999 officieel gepresenteerd worden in het Vaticaan. Waar schijnlijk door de paus in hoogsteigen per soon. Over het eindresultaat licht De Pastro alvast een tipje van de sluier op. Hij wil de traditie uit het vorige millennium in ere herstellen. Het lijdende karakter gaat overboord. Daar voor in de plaats krijgt Christus een rustge vende en haast triomfantelijke uitdrukking op het gezicht. Dat is volgens hem nodig om de blijde boodschap van het evangelie beter over te brengen. Voorts krijgt Christus zijn oosterse gelaatstrekken terug. „Hij is immers in het Oosten geboren en daar ligt de baker mat van het Christendom", zo stelt de Brazi liaan. De kunstenaar wijst erop dat iconen daterend van vóór de scheiding in de katholieke kerk in 1054 altijd een donkere Jezus weergeven. Pastro onderstreept dat de 'blanke' Christus een product is uit de Renaissance. „Familie kunst gemaakt in de sacristie. Ontstaan in en gemaakt door kunstenaars behorend tot een zeer besloten kring", zo legt hij uit. Zijn Christus krijgt bruine ogen, zwart gol vend haar, een 'olijfrond' gezicht, een donke re vlasbaard, een huidskleur a-la 'koffie ver keerd'. Uw Jezus gaat dus veel op een Braziliaan lij ken! Pastro moet lachen om die vraag. „Wan neer ik zó het universele karakter van zijn lei derschap overbeng wel ja. Mijn land is de grootste ratjetoe van rassen ter wereld. Aan een eerlijk raciaal evenwicht heeft het de laatste eeuwen binnen de katholieke kerk ontbroken. Misschien dat ik een kleine aanzet kan geven tot verandering." Van onze correspondent Bathore - Buiten de Albanese hoofdstad Tirana strekt zich een onafzienbare vlakte uit vol lukraak neergekwakte, uit ruwe cementblokken op getrokken en grotendeels on- afgebouwde vierkante wo ninkjes. Riolen en stromend water zijn er niet en op de enige weg, een stoffig grind pad, worden balkende ezels en blootvoetse kinderen afge wisseld met bejaarde vracht wagens en zwartgeklede vrouwtjes met moslimhoofd doeken. bit is Bathore, een van de voor steden van Tirana die spontaan uit de grond zijn gestampt op terreinen van de voormalige staatsboerderijen. brie- tot vijfhonderdduizend wensen - niemand weet het exacte aantal - zijn zo in de afge- topen vijf jaar uit het straatarme Worden van Albanië naar de hoofdstad getrokken, die voor e hjd slechts een kwart miljoen inwoners telde. Dit Lumpenpro- etariat is een machtig stemmen- reservoir van de zelf uit het noorden afkomstige president 1' Berisha en zijn Democrati- sehe Partij. „We zijn hier alle maal aanhangers van Berisha en c n socialisten komen er bij ons Wet in", zegt de 29-jarige Gezim 'ooi, die het woord voert na- Wens vier onder een afdak bil jartende mannen. Hij hoopt dat er ook enkele van de 600 internationale waarne mers naar Bathore komen zodat ze kunnen zien dat er eerlijk wordt gestemd. Weliswaar heeft de socialistische kandidaat hier geen campagne kunnen voeren, „maar we hebben daarbij geen geweld gebruikt. Hij zag zelf wel in dat het veiliger was om weg te blijven". Berisha is volgens hem de enige die Albanië groot kan maken, terwijl ze hopen dat de plaatselijke democratische kan didaat, een in Italië wonende za kenman, een deel van zijn geld zal gebruiken om hen en andere werklozen aan een baan te hel pen. Anjers Een paar kilometer verderop, in de buurtschap Lapraka, houden de socialisten een verkiezings bijeenkomst. Temidden van in het rood gehulde kleine kinde ren, posters met rode anjers en voor het eerst ook de blauwe vlaggen van de Europese Unie, herhaalt premier Bashkim Fino nog eens de socialistische verkie zingsbelofte. Het geld dat de Al banezen in de malafide pirami defondsen hebben verloren, zal worden opgespoord en terugge geven. En als de socialisten win nen, kan Albanië op fikse Euro pese steun rekenen, al was het maar omdat 13 van de 15 EU- staten door socialisten worden geregeerd. De menigte gelooft het graag en scandeert luid 'Fi- tore' (zege) en 'Vlore' (de stad Een Albanees meisje schreeuwt vanaf de schouders van haar vader leuzen ter ondersteuning van de socialistische partij. Die hield gisteren in het centrum van Tirana een politieke bijeenkomst. De inhoud van de campagnes gaat echter verloren in het geweld dat het land sinds de afgelopen week weer in de greep heeft. foto reuter waar de opstand tegen Berisha begon). De socialisten lijken te denken dat ze na jaren van de mocratisch wanbeheer de over winning al in de zak te hebben. Op het Skanderbergplein in het centrum van Tirana houden troonpretendent Leka I en zijn Legaliteitspartij een manifesta tie voor ruim vijfduizend aan hangers. Een van hen, de 31-jari- ge Ilir Jella, verwoordt het sim pele credo van de Albanese mo narchisten; „Communisme en democratie zijn allebei even smerig gebleken. Alleen de mo narchie kan ons land nog red den!" Zelf houdt de meer dan twee meter lange 'koning' het bij een speech van amper drie woor den: vrede, eenheid en broeder schap. Maar in de campagne heeft hij als enige gepleit voor een 'Groot-Albanië', uitgebreid met de door Albanezen bewoon de gebieden in Servië, Macedo nië en Griekenland. Een gevaarlijk voorstel dat het toch al zo wankele evenwicht in dit deel van de wereld lelijk zou kunnen verbreken. De monar chisten zullen zondag vermoede lijk maar een handvol zetels ha len, maar zij kunnen daarmee wel de beslissende factor worden als socialisten en democraten geen van beide een meerderheid verwerven. Als dat gebeurt, en die kans is groot, zouden de ver kiezingen hoegenaamd geen op lossing bieden voor de Albanese crisis. Akkoord Drie Albanese partijen hebben gisteren overigens een akkoord gesloten over een coalitierege ring voor na de parlementsver kiezingen. Voor president Sali Berisha is hierin volgens hen geen plaats. Deskundigen verwachten dat de socialisten in de zuidelijke en claves, waar de meeste burgers zwaarbewapend zijn, nauwelijks tegenstand zullen ondervinden in de stembureaus. Landelijk zullen de socialisten naar ver wachting een kleine meerder heid halen. Er doen tien partijen mee. Twee daarvan zijn gelieerd aan de socialisten, vier aan de democraten. De eerst uitslagen worden dinsdag verwacht. Rome - De aanklager van een militaire rechtbank in Rome heeft gisteren levenslang geëist tegen de oud-SS-officiér Erich Priebke (83). Zijn een jaar jongere metgezel Karl Hass zou 24 jaar achter slot en grendel moeten. Justitie beschuldigt beiden van deelname aan de grootste massamoord in Italië tijdens de Tweede Wereld oorlog. In de Ardeatijnse grotten, ten zuiden van Rome, werden in maart 1944 335 gijzelaars om het leven gebracht, onder wie 75 jo den. Argentinië leverde Priebke in 1995 uit. De oud-SS'er is in een eerder proces al schuldig bevonden. Koroljov - De bemanning in de Russische Mir heeft door pech met computers meer dan een uur lang de controle over het ruimtesta tion verloren. Eerder op de dag meldde het Russische vluchtlei- dingcentrum dat de toestand van de Mir stabiel was. Maar drie as tronauten (twee Russen en een Amerikaan) werd aangeraden zui nig met hun energie om te springen voor zij met voorlopige repa raties zouden beginnen om de vitale stroomvoorziening weer op gang te brengen. De bewoners van het ruimtestation zijn vermoeid door de spanning van de afgelopen dagen sinds een vracht-ruim teschip botste tegen de Mir.Door het incident is de luchtdruk in het station afgenomen en is de elektriciteitsvoorziening sterk af genomen. Den Haag - Slavko Dokmanovic, die door het Joegoslavië-Tribu naal is aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden na de val van Vuko- var, is gisteren aangehouden en overgebracht naar Den Haag. Hij is opgesloten in de speciale VN-cellen in de Scheveningse gevan genis. De arrestatie is verricht door onderzoekers van het tribu naal, gesteund door de VN-macht in Oost-Slavonië. Het is de eer ste keer dat personeel van het tribunaal zelf een verdachte aan houdt. Dokmanovic was in november 1991 burgemeester van Vuk- ovar en wordt mede-verantwoordelijk gehouden voor het dood schieten van 260 mannen. New York - De grote VN-top over Milieu en Ontwikkeling in New York is uitgelopen op een grote teleurstelling. Op veel belangrijke milieuthema's als broeikasgassen en bosbehoud is nauwelijks vooruitgang geboekt. Het ziet er bovendien naar uit dat de rijke landen niet van plan zijn op korte termijn veel meer ontwikke lingsgeld uit te geven aan de armere landen. President Clinton heeft zich wel bereid getoond de uitstoot van kooldioxide te beperken, maar hij weigert zich vast te leggen op concrete doelstellingen, zoals de EU graag wil. De vergadering van zo'n 160 landen was bedoeld om de uitkom sten te evalueren van de laatste grote top over milieu vijf jaar ge leden in Rio de Janeiro. Ondanks alle mooie beloften die daar zijn gemaakt is er te weinig gebeurd. Oklahoma - Een rechter in Oklahoma heeft de Duitse film Die Blechtrommel uit 1979, naar Günther Grass' gelijknamige roman, verboden wegens scènes die kinderpornografie zouden bevatten. In de Amerikaanse deelstaat is een felle discussie ontstaan over censuur nu de politie videobanden van de film uit winkels en bij mensen uit huis haalt. Sinds het vonnis van rechter Freeman nam de politie ook banden van de film mee uit de bibliotheek. Die Blechtrommel, geregisseerd door Volker Schlöndorff, won in 1979 een Oscar voor de beste buitenlandse film. Het is een verfil ming van Grass' fantastisch-realistische roman over een jongetje dat weigert groot te worden na de nazi-staatsgreep in 1933. Er zit een scène in waar de ongeveer 8-jarige jongen orale seks heeft met een teenager-meisje. Willemstad - De Nederlandse mariniers aan boord van de Hr.Ms, Pieter Florisz hebben gisteren hun assistentie op het Caribische eiland Montserrat na de vulkaanuitbarsting van woensdag beëin digd. De helikopter van Hr.Ms.Pieter Florisz heeft in totaal vijf tien mensen, waarvan twee gewonden, uit hun benarde posities gered. Tevens werden vier doden geborgen. Als gevolg van de vul kaanuitbarsting kwamen zeker zes mensen om het leven. (ADVERTENTIE) NEDERLAND houdt van de beslotenheid van de privésfeer. De gordij nen mogen 's avonds weliswaar uitnodigend open blijven, naar binnen gluren is desondanks ongepast. Volkstellingen bestaan dan ook niet meer. De Nederlander wil dat er zo min mogelijk over hem bekend is. De Registratiekamer ziet daarop toe. Dossiers, registers en bestanden mogen slechts in zoverre als het controle-orgaan vindt dat ze de priva cy niet nodeloos aantasten. Toch gebeurt het dat bedrijven, gemeenten en politie gegevens vast leggen die ingrijpen in de persoonlijke levenssfeer. Enige grote ge meenten hebben lijsten gemaakt van in hun stad werkzame prosti tuees en hun beschermers. Prostitutie is immers slechts een gedoogd bedrijf en trekt misdaad en illegalen aan. Een aantal sociale diensten kopieert de bankafschriften van hun cliën ten. Dit niet alleen om inzicht te krijgen in de inkomsten en ontvang sten, maar ook om op deze wijze vast te kunnen stellen wat het leefpa troon is van de uitkeringsgerechtigden. De mogelijke kansen op de ar beidsmarkt hangen daar namelijk nauw mee samen. Daarenboven eist het rijk van de gemeenten dat ze hun bijstandstrekkers het hemd van het lijf vragen. De dossiers moeten op orde zijn, anders vallen er boe tes. De Registratiekamer maakt ernstig bezwaar tegen deze praktijken Niet omdat er geen goede controle op inkomsten behoort plaats te vinden, maar omdat op deze wijze privé-gegevens terecht kunnen ko men bij andere instellingen. In een aantal plaatsen zijn de computers van sociale diensten bijvoorbeeld gekoppeld aan die van uitzendbu reaus. De zorgen van de Registratiekamer zijn terecht. Natuurlijk moet con trole mogelijk zijn en is het ook van belang dat diegenen die met toe zicht en opsporing belast zijn over zo volledig mogelijke gegevens be schikken, het gaat anderzijds veel te ver deze informatie zo vast te leg gen en op te slaan, dat die ook door andere instellingen gebruikt kan worden. Bescherming van de persoonlijke levenssfeer en openbare controle staan bijna per definitie op gespannen voet. Niemand kan precies aan geven waar het evenwicht behoort te liggen, maar het is volstrekt dui delijk dat de praktijk nu te vaak in de richting van het toezicht door slaat Uitkeringsgerechtigden en zelfs beoefenaars van dubieuze be roepen zijn niet vogelvrij. M

de Stem | 1997 | | pagina 5