Verbod op registratie prostituees Aartsbisschop België: benoeming Gijsen miskleun Dijkstal 'zeer bezorgd' over fenomeen lekkende bestuurders Hof wijst verzoeken ^Hakkelaar' af Ministerie verbiedt gevaarlijke wegenverf Ministersvak 'K' verandert even in F-side DE STEM BINNENLAND A3 Dossiers in strijd met de wet Cursus alcohol en verkeer niet meer gratis Na dood van twee Bredase motorrijders 'Deelnemers aan heroïne-onderzoek krijgen 500 piek' BINNENLAND KORT Regeling voor schade bij rampen ruimer Vierdaagse-bestuur moet belasting, fyetalen Rotterdams CP'86-raadsÜd gearresteerd Weer radioactieve lading op Schiphol Panorama Mesdag krijgt 20 mille boete Bommelding bij stadskantoor Den Bosch Vijf nieuwe gevallen van varkenspest Aantal fouten bij uitstrijkjes kan naar nul Persprijs voor ex-volleybalcoach Alberda DAG 28 JUNI 1997 A2 Kroot-Brittannië en Ierland- looral in Engeland en Wales lanhoudend wisselvallig, ;n Vest- Schotland en West-Ier- and winderig, vaak droog en [eregeld zon. Middagtempera tuur tussen 15 en 20 graden, ielgië en Luxemburg: Half tot Iwaar bewolkt en op beide da gen kans op enkele buien, mis schien met onweer. Maxima paak iets onder de 20 graden. Woord- en Midden-Frankrijk; lalf tot zwaar bewolkt en ge- tegeld buien, misschien met pnweer. Vooral aan de west kust en in de oostelijke depar tementen kunnen de buien ac tief zijn. Middagtemperatuur Van 18 tot 21 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig. 7ooral in de oostelijke helft kans op flink wat regen en ste- rfg onweer. Bij de buien kans (op forse windvlagen. Maxima ^tussen 20 en 25 graden. Portugal: Vanuit het noorden I toenemende kans op wolken- Ivelden maar op de meeste (plaatsen droog. Langs de west- Ikust een frisse noordenwind. (Middagtemperatuur aan zee ivan 17 graden rond Porto tot (23 in de Algarve. I Spanje: Zaterdag in het noord- loosten kans op onweer, zondag lin het noordwesten op regen. [Verder flink wat zon. Middag- I temperatuur aan de costa's [rond 25 graden, maar aan de I Costa Verde flink lager. Canarische Eilanden: Flinke [perioden met zon, vooral aan I de noordkant van de eilanden I ook wolkenvelden. Op de mees- I te plaatsen droog. Middagtem- peratuur ongeveer 27 graden, j Italië: Op beide dagen kans op I stevige regen- en onweers- I buien; met name in het noorden I van Italië kan veel neerslag j vallen. Vooral in het zuiden van Italië ook zon. Middagtem peratuur van 28 graden in het noorden tot boven de 30 in het I midden en zuiden, i Griekenland en Kreta: Veel zon. Middagtemperatuur op de meeste stranden rond de 30 I graden, in het binnenland ho ger. Duitsland: Zaterdag eerst hier en daar zon. Daarna vanuit het zuiden toenemende kans op stevige regen- of onweers buien, mogelijk met forse windvlagen. Maxima zaterdag van 20 graden langs de grens met Nederland tot 26 in-Sach- sen en Beieren; zondag vooral in de oostelijke deelstaten nog iets warmer. *'.'8*' Zwitserland: Zaterdag eerst wat zon. Daarna vooral in het westen en zuiden kans op ste vig onweer, flink wat regen en forse windvlagen. Middagtem peratuur van 20 graden in het westen tot 27 rond Locarno. Oostenrijk: Naast zon ook kans op enkele stevige regen- en on weersbuien. Vooral in het wes ten misschien veel neerslag. Middagtemperatuur zaterdag van 23 graden in Tirol tot 27 in Wenen; zondag overal nog iets warmer. 5 9 10 13 14 16 9 20 Anagram: roet-toren- neer-wener- slot-stolp- Tiel-talie- poes-stoep- rest-stern- stal-staal- iets-stier- stek-sterk- kees-steek- Mentor Onweer Opstel Italië Poesta Resten Asfalt Triest Estrik ,Tro Rekest MOOIPRATER 'jepuostipaj 'duiepauiaips 'ai ueA 1 1 ZATERDAG 28 JUNI 1997 Van onze verslaggever Brussel/Roermond - De be- noeimitg van JGijsen tot bis schop van Roermond was een miskleun. Het Vaticaan is zelf schuld aan de ruïnering van Nederlandse kerk. G Danneels, aartsbisschop van ICechelen/Brussel, door veel Va- ticaan-kenners getipt als nieuwe paus, windt er in een vraagge sprek met het toonaangevende roomskatholieke Italiaanse blad II Regno geen doekjes om. Hij trekt fel van leer tegen de politiek van het Vaticaan en met name van zijn ministeries, de Romeinse curie. Veel te veel wordt, vindt hij, vanuit 'de ivoren toren' be slist. Bij benoemingen van nieuwe bis schoppen, zegt Danneels, is het noodzakelijk dat Rome de plaat selijke bisschoppen raadpleegt. „Als die unaniem zeggen dat een kandidaat hun niet geschikt lijkt en dat het beter is hem geen bis dom toe te vertrouwen, is het op z'n minst riskant niet naar hen te luisteren." Waartoe zoiets kan leiden, toont volgens Danneels de benoeming van J. Gijsen in 1973 tot bisschop van Roermond. Een benoeming die de Belgische pri maat als een miskleun be schouwt. Danneels: „Bij bepaalde benoe mingen was het geen kwestie van theologie, maar van tempera ment, van karakter en van moei lijke verhoudingen. Gijsen, bij voorbeeld, had problemen met die verhoudingen." Het waren volgens Danneels niet uitsluitend Gijsens behoudende ideeën die problemen opriepen. Veel meer zijn karakter. Als het Vaticaan bij de benoemingen van Gijsen en enkele andere bisschoppen meer rekening had gehouden met men selijke eigenschappen, was het zeker niet uitgelopen op de pola risatie die de kerk geruïneerd heeft, aldus Danneels. Mgr. J. Gijsen. foto archief de stem Den Haag (anp) - De politie moet onmiddellijk ophouden met het registreren van prostituees en hun pooiers. De bestanden die sommige regiokorpsen al hebben, moeten ze zo snel moge lijk vernietigen. Volgens de Registratiekamer is het aanleggen van dergelijke persoonsdossiers in strijd met de wet. Dat heeft een woordvoerster van de Registratiekamer, die toeziet op de naleving van de Wet per soonsregistratie, gezegd. De con trole-instantie heeft onderzoek gedaan bij de politiekorpsen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem en Groningen. Die bleken een grootschalige en tamelijk ge detailleerde registratie bij te hou den van de prostituees, compleet met foto's en namen van pooiers. Politieregister Het vergaren van die informatie is echter in strijd met de Wet politie registers, concludeert de kamer in het deze week gepubliceerde rap port Registratie van prostituees. Er moet namelijk een concrete verdenking van een strafbaar feit zijn om iemand in een politiere gister op te nemen. Volgens de Re gistratiekamer schendt de politie met het aanleggen en bijhouden van de bestanden ook het Europe se Verdrag voor de rechten van de mens. Daarin staat dat de over heid het privéleven van mensen moet respecteren. Dat de politie hoeren registreert in verband met hun veiligheid, is 'bullshit', zegt Mariska Majoor van het Prostitutie Informatie Centrum in Amsterdam. Ze is bij zonder in haar nopjes met het standpunt van de Registratieka mer. „Wij interpreteren het stand punt van de Registratiekamer als een gevoelige tik op de vingers van de politie," zegt Majoor. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie is helemaal geen sprake van registratie van prostituees, noch van foto's en na men van souteneurs. Wel worden gegevens bijgehouden die nodig zijn voor het beoordelen van aan vragen voor gedoogbeschikkingen van bordeelhouders in de stad. Maar dat zou gebeuren volgens de eisen van de Wet persoonsregis tratie. Adressen Ook de politie in Rotterdam ont kent het probleem. De politie in Botterdam registreert geen prosti tuees maar alleen nog de adressen van seksinrichtingen. Dat zou ge beuren om veiligheid en overlast m de buurt van die adressen in de gaten te houden. Het onderzoek van de Registratie kamer is in 1992 begonnen. Pros tituees of hun contacten worden nu alleen nog maar gefotografeerd of geregistreerd wanneer er een misdrijf in het spel is, zegt de woordvoerder. kolgens de Arnhemse korpschef A Kloosterman werken prosti- tuees in die stad vrijwillig mee aan de registratie die de politie al vele jaren bijhoudt. Volgens Kloosterman houdt de politie het register van prostituees juist bij om de veiligheid van de vrouwen te vergroten. Zo krijgen vrouwen die zich laten registeren naam en telefoonnummer van een contact persoon binnen de Groep Bijzon dere Opdrachten van de politie, zodat zij daarmee rechtstreeks contact kunnen opnemen als er problemen zijn. Zodra een vrouw uit de prostitutie verdwijnt, wor den haar gegevens gewist. De Utrechtse politie gaat op korte termijn met de korpsbeheerder en hoofdofficier rond de tafel zitten om de situatie rond de registratie van prostituees te bespreken. „De zedenpolitie registreert slechts om een inzicht te krijgen in de vrou wenhandel," laat de woordvoer der weten. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Mensen die met een slok te veel op gaan rijden, moeten er rekening mee hou den dat de kosten van de ver plichte deelname aan de Edu catieve Maatregel Alcohol en Verkeer (EMA) vanaf komen de dinsdag niet meer automa tisch in mindering gebracht worden op de boete die zij krijgen. Die deelname kost de zondaar vijfhonderd gulden, maar was door de korting in feite gratis. De EMA is 1 juli 1996 ingegaan. Zij geldt voor rijden met een adem-alcoholgehalte tussen de 570 en 915 microgram en ook voor rijders die de afgelopen vijf jaren al eens zijn gepakt met meer dan 350 microgram en op nieuw tegen de lamp lopen. Het Openbaar Ministerie en de rechters volgden de afspraak om het eerste jaar de deelnamekos ten af te trekken van de boete. De officieren van justitie hebben nu te horen gekregen dat zij deze korting niet meer mogen vragen tegen dronken rijders die vanaf 1 juli 1997 gepakt worden. Het OM heeft afgesproken dat het bij elke rechtbank in beroep zal gaan zodra een rechter voor nieuwe gevallen van na 1 juli de korting nog doorvoert. Op die manier willen de officieren bij de vijf gerechtshoven uitspraken uitlokken, die de procureurs-ge neraal kunnen gebruiken om een andere richtlijn uit te vaardigen. Door Paul Kokke Den Haag - Het is donderdag avond laat als minister Zalm van Financiën bij de ingang van de Tweede Kamer ge vraagd wordt wat hij gaat doen als de Kamer 90 miljoen gulden extra wil besteden voor de QVrstudentenkaart. Lands schatkistbewaarder zwijgt, maar zijn gebaar laat geen ruimte voor enige twij fel. Zijn rechteronderarm stoot omhoog: 'fuckyou'. Vrijdagnacht neemt de Kamer twee moties aan om de huidige OV-studeHtenkaart te behouden. Minister Ritzen (Onderwijs) zegt dat het kabinet de moties niet zal uitvoeren. Dan draait hij zijn stoel half om naar zijn collega bewindslieden in het ministers vak ('Vak K') en herhaalt het ge baar van collega Zalm: 'fuck you'. Ritzen heeft die verdomd lastige volksvertegenwoordiging er weer onder. Luttele tijd later neemt de Ka mer tegen de zin van minister Zalm de motie aan om 90 miljoen extra voor de OV-kaart beschik baar te stellen. Zalm wil aankon digen dat het kabinet de motie naast zich neer zal leggen, maar zijn microfoon doet het niet. Dus gilt de minister door de Kamer: „We voeren 'm niet uit!!!" De minister ligt in een deuk en met hem alle ministers en staatsse cretarissen in Wak K'. De Kamer buldert. aibjii.vmi n: Wanorde Kamervoorzitter Bukman weet even niet wat te doen. „Dit schept wanorde," roept hij ver twijfeld. Het kabinet schatert. Hoe meer de Kamer in wanorde verkeert des te beter. Kort te voren had Zalm nog ge sproken over de 'fatsoensregels' van het kabinet. Maar op de laat ste zittingsdag van de Tweede Kamer voor aanvang van het zo merreces, leek er aan die fat soensregels het nodige te schor ten. Bewindslieden die een dui delijk dédain demonsteren ten opzichte van de volksvertegen woordiging, worden niet gauw geafficheerd met fatsoen. Die volksvertegenwoordiging heeft dat voor een groot deel aan zich zelf te danken. Want zij maakt, met de paarse coalitiepartijen voorop, het voor het kabinet zel den lastig. Af en toe ligt de WD wat te sputteren ('Wij zijn niet de poedel van dit kabinet'), maar uiteindelijk wordt niet eens ge blaft en blijft het zo openlijk be leden dualisme tandenloos. Ove rigens was dat onder vorige ka binetten nauwelijks anders. De gang van zaken rond de OV- kaart in de nacht van donderdag op vrijdag demonstreerde duide lijk hoe onzuiver de relatie tus sen regering en Tweede Kamer is geworden. De Kamer is niet meer bij machte haar zin door te drij ven, omdat de coalitie-partijen geen zin hebben in kabinetscri- ses. Want daarvoor is dit paarse kabinet te succesvol. De negentig miljoen voor de OV-kaart is op een onderwijsbegroting van ruim dertig miljard peanuts. Maar wanneer het kabinet het machts woord spreekt, doen de coalitie partijen er het zwijgen toe. Arrogantie Het is de arrogantie van de macht, die van de parlementaire democratie steeds meer een klucht maakt. De paarse minis- Amsterdam (anp) - Het hof in Amsterdam wil veel minder getuigen horen in het hoger beroep tegen Johan V., alias de Hakkelaar en zijn com- paan Koos R. dan de verdedi gers wilden. De rechters leg den ook andere eisen van de advocaten naast zich neer. Het hof gaat wel akkoord met het opdraven van de aanklagers mr F. Teeven en mr M. Witteveen. Deze officieren van justitie ver tegenwoordigden justitie in het proces tegen de leider van de hasjbende en diens medewer kers. Het tweetal mag slechts vragen gesteld worden over de periode dat ze actief waren als opsporingsambtenaar vooraf gaand aan het proces ruim een half jaar geleden, waarbij ze op traden als aanklagers. De verdediging wilde in totaal vijftig getuigen horen, maar het hof honoreerde slechts zeventien verzoeken. Het Hakkelaarproces vindt plaats in een zwaar bevei ligd pand in Osdorp, maar de verdachten hebben zich hier nog niet laten zien. De verdedigers van V., vader en zoon M. en A. Moszkowicz en hun collega J. Boone, kregen het hof niet zover ook minister Sorg- drager (Justitie), voorzitter A. Docters van Leeuwen van het college van procureurs-generaal en de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr J. Vrakking te la ten opdraven. Het hof deelde niet de mening van V.'s verdediging dat het Openbaar Ministerie niet-ont- vankelijk zou zijn. Volgens M. Moszkowicz zou het Securitel- arrest ook gevolgen hebben voor de meetapparatuur voor het ne men van hasjmonsters. Het hof wees dit verweer af, omdat Ne derland geen voorschriften kent voor monsterneming van hasj. Op 8 september begint de inhou delijke behandeling van het ho ger beroep. Het proces gaat ruim een maand duren. "ar onze verslaggevers Oen Haag/Rotterdam - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken windt zich er behoorlijk over op iedereen die bij de crisis in het Rotterdamse politiekorps is be rokken, regelmatig de publiciteit zoekt. H°k lekkende brieven en rapporten ?ver He kwestie zijn hem een doorn in Bet oog. »ik heb er heel veel moeite mee dat eiantwoordelijke mensen, geen uit- pzonderd, steeds in de publiciteit '«Hen," aldus Dijkstal. e hoofdrolspelers (burgemeester Pe- korpschef Brinkman zelf, onder- "emmgsraadleden en de burgemees- h buurgemeenten) zijn sinds egin van de crisis niet meer van r evis'e en uit krantenkolommen weg te slaan. Ook vrijwel alle stukken over de kwestie liggen binnen de kort ste keren op straat, of zij nu vertrou welijk zijn of niet. Zo lekte gisteren nog een brief uit waarin Peper aan Dijkstal schreef dat Brinkman psy chisch niet geschikt is voor zijn func tie. Dijkstal bevestigt het bestaan van de brief, maar hij noemt het 'een hele slechte zaak' dat de stukken steeds in onbevoegde handen komen: „Daar ben ik zeer bezorgd over." Vrijwel iedere betrokkene in de zaak- Brinkman is verbijsterd over het ge heime rapport van Peper. Raadsleden vinden het onbegrijpelijk dat Peper maandenlang de korpschef in zijn conflict met de ondernemingsraad van de politie heeft gesteund en plot seling Brinkman liet vallen. De ont hullingen over de psychologische mankementen bij Brinkman komen daar nog eens overheen. De onthul ling van Peper dat een psycholoog in dienst van de politie de korpschef 'volledig heeft gestript', wekt de meeste verbazing. Dijkstal praat maandagmiddag op zijn ministerie met Brinkman. Dan krijgt de omstreden korpchef ook in zage in vertrouwelijke rapporten die over hem zijn uitgebracht. Daarmee is een kort geding tegen Dijkstal, waar mee de advocaat van Brinkman had gedreigd, van de baan. „Ik zal na dit gesprek mijn besluiten nemen, ook over een eventuele tijde lijke benoeming van een korpschef in Rotterdam," aldus Dijkstal. Hiervoor is de Tilburgse korpschef Lutken in beeld. Dijkstal wil echter geen namen noemen. „Ik moet heel zorgvuldig handelen, want het gaat hier om personen." Dijkstal zal de Tweede Kamer maan dag of dinsdag schriftelijk informeren over zijn besluiten. De minister sluit niet uit dat de Tweede Kamer terug komt van het zojuist begonnen zomer reces voor een debat. Mocht Brinkman worden ontslagen, dan wil Dijkstal geen 'gouden hand druk' van miljoenen guldens geven, zoals wel is gesuggereerd. De Tweede Kamer moet een grondig onderzoek instellen naar de affaire rond Brinkman, vindt VVD-fractie- leider Bolkstein. De liberale voorman vindt dat alles wat er de afgelopen pe riode rond de geplaagde korpschef is gebeurd, niet deugt. „Het lijkt naar niets." CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer vindt ook dat wat hem be treft er een parlementair onderzoek moet komen gezien 'het aantal put deksels dat langzamerhand in Rotter dam open ligt in deze zaak'. Van onze verslaggever Den Haag - Het zwart verven van witte markeringsstrepen op wegen is voortaan verboden. Dat is het resultaat van overleg tussen het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Motorrij ders Actie Groep (MAG). Aanleiding voor het overleg is de dood van twee Bredase motorrij ders. De 20-jarige Marcel Heeren en zijn beste vriend Freddy de Craen (21) verongelukten in de vroege ochtend van 29 juni 1996 bij wegwerkzaamheden op de A27 ter hoogte van Utrecht. Uit onderzoek bleek dat zwart geverfde markeringsstrepen de oorzaak waren van het ongeluk. De zwarte verf, die gebruikt wordt om bij wegwerkzaamhe den verwarring bij weggebrui kers te voorkomen, blijkt onvol doende stroef te zijn. Deze krant besteedde drie weken geleden uitgebreid aandacht aan deze kwestie. Het ministerie stuurde enkele dagen na het ongeval een brief naar de directies van Rijkswater staat. Daarin waarschuwt het ministerie voor de gevaren van het gebruik van de zwarte verf. Nu, bijna een jaar later, vaardigt het ministerie een verbod uit op het gebruik ervan. Het demarke- ren van witte strepen mag alleen nog maar via het zogenaamde stralen. Dat is voor het MAG niet genoeg. Namens de ouders van het over leden tweetal spant de actie groep een rechtszaak aan tegen Rijkswaterstaat in Utrecht. Het MAG stelt Rijkswaterstaat als wegbeheerder verantwoordelijk voor de dood van de Bredanaars. Marcel Heeren en Freddy de Cra en waren vorig jaar op weg naar de TT-races in Assen. Het MAG herdenkt de dood van de jongens vandaag kort, vlak voor aanvang van de wedstrijden om half ne gen. „Het verbod van de minister is natuurlijk een verkapte schuld bekentenis," aldus Harry Beuge link van de actiegroep. „Naar aanleiding van brieven uit '93 hadden ze al kunnen weten dat die verf gevaarlijk is. Dan had den Marcel en Freddy nog ge leefd. Daarom hebben we maar één doel: die troep moet van de weg." Bij Beugelink komen nog regelmatig meldingen binnen van motorrijders die zwarte stre pen gesignaleerd hebben. Het MAG dreigt elke wegbeheerder die zich niet aan het verbod houdt voor de rechter te slepen. Volgens Ellen Timmer van het ministerie van Verkeer en Water staat zijn niet alle klachten van motorrijders gegrond. „Iets zwarts op de weg is natuurlijk niet altijd verf. We hebben de meldingen die het MAG vorig jaar aan ons doorgaf gecontro leerd. Soms was er niks aan de hand, op een aantal plekken moesten we de belijning aanpas sen. Maar ook bleek het vaak te gaan om wegen waar de provin cie of de gemeente wegbeheerder is. Daar hebben wij niks over te zeggen. Wel zullen wij déze in stanties binnenkort inlichten over hoe wij met deze materie omgaan." Minister Zalm van Financiën lacht het hardst om zijn eigen grapje bij het ingaan van het Tweede Kamer reces. Door een storing in de geluidsinstallatie moest de minister luidkeels roepen dat de regering een motie niet zou uitvoeren. foto wfa ters krijgen weinig tegengas; on aantastbaarheid lijkt met name hun handelsmerk te zijn gewor den. Daarom konden de minis ters Sorgdrager (Justitie) en Wij- ers (Economische Zaken) zo ge makkelijk wegkomen in het Se- curitel-debat, waarbij zij het land in een rechtsvacuüm had den gelaten zonder het parlej- ment daarover tijdig te informe ren. En werd de technolease-af- faire (hoe verantwoordelijk was premier Kok?) toegedekt met de mantel van de verhulling. Want zelfs in dit soort principiële kwesties bewaart de coalitie lie ver de lieve vrede. Het is alsof zij er een genoegen in schept het ka binet steeds alle ruimte te geven. Letterlijk alle ruimte. Anno 1997 steken bewindslieden provoce rend de onderarm omhoog. Be paalde groepen voetbalsuppor ters zijn er jaren geleden reeds mee begonnen en van kwaad werd het erger. In de nacht van donderdag op vrijdag, vlak voor de vakantie van het parlement, veranderde ministersvak 'K' even in een F-side. En de Kamer lachte. Want zo erg was het alle maal niet. Rijswijk (anp) - Minister Borst (Volksgezondheid) is van plan de tien gebruikers die meedoen aan een onderzoek naar het effect van heroïne een vergoeding van 500 gulden te geven. Dat is de gebrui kelijke honorering bij medische experimenten. Het onderzoek, waarmee de Tweede Kamer nog akkoord moet gaan, krijgt als het aan de minis ter ligt een vervolg in een proef onder naar schatting vijfhonderd verslaafden. Van de VN heeft de minister toestemming gekregen de benodigde heroïne aan te schaffen. Minister Dijkstal. foto de stem/johan van gurp Den Haag - Het kabinet heeft besloten de nieuwe regeling voor schadevergoeding bij rampen te verruimen. Volgens vice-premier Dijkstal worden in het wetsvoorstel 'Tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongevallen' alsnog twee nieuwe schadecatego- rieën opgenomen. Het gaat om schade door verzilting van grond, zoals die ontstaat na doorbraak van een zeedijk. De tweede cate gorie is de schade die een ondernemer lijdt doordat hij het pro ductieproces na een ramp opnieuw moet opstarten. Nijmegen/Den Haag - De belastingdienst zit achter de organisa tor van de Vierdaagse in Nijmegen, KNBLO uit Den Haag, aan. De KNBLO zou nog zeven ton achterstallige belasting schuldig zijn. Volgens KNBLO-bestuur is de aanslag volstrekt onredelijk is. De organisator houdt jaarlijks ongeveer een half miljoen gul den over aan de organisatie van de Vierdaagse. Daarvan gaat een deel in een reservepot, welke door de belastingdienst als pure winst wordt gezien. Het aanslag omvat de jaren 1993 - 1996. Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft gisteravond het CP'86- raadslid J. Teijn en een geestverwant gearresteerd. Het extreem rechtse raadslid en zijn compaan zijn aangehouden wegens mis handeling van een verslaafde. Vorig jaar heeft burgemeester Pe per de CP'86-fractie voor enige tijd het stadhuis uitgezet in ver band met intimidaties van de extreemrechtsen. Na enkele rechts zaken oordeelde het gerechtshof dat de burgemeester wel degelijk het recht heeft CP'86 bij wanordelijkheden de toegang tot het ge meentehuis te ontzeggen. Den Haag - Op Schiphol heeft donderdagavond weer een incident plaatsgevonden met een zending radioactieve medische appara tuur. Het ging wederom om een zending van het Pettense bedrijf Mallinckrodt. Tijdens een controle bleek dat het pakket te veel straling afgaf. Omdat het te laat werd aangeleverd is het niet met het daarvoor bestemde KLM-toestel vertrokken. De zending is teruggestuurd naar het bedrijf. De Rijksluchtvaartdienst heeft de vervoerserkenning van het bedrijf ingetrokken. Den Haag - De Haagse politierechter mr. R. Dekkers heeft de be heersvennootschap van Panorama Mesdag gisteren veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden, waarvan 10.000 voorwaardelijk. De officier van justitie had een boete van 50.000 gulden geëist. Bij de verdoeking van het Panorama zijn de vluchtige stoffen tolueen en xyleen vrijgekomen. Tenminste een van de restauratiewerkers is daaraan blootgesteld zonder adequate bescherming. De politie rechter achtte het in gevaar brengen van het milieu bij de verdoe king van het levenswerk van de Haagse schilder Mesdag bewezen. Maar van opzet was volgens hem geen sprake geweest. Den Bosch - Een bommelding bij het stadskantoor in Den Bosch heeft gisteren gezorgd voor veel chaos in het verkeer in het cen trum van de stad. De politie sloot wegen in de directe omgeving af. Kort na tien uur meldde de politie dat het om een nepbom ging. De melding kwam binnen tegen zeven uur. De bom zou af gaan om half negen. Tegen een zijmuur van het gebouw vond de politie een verdacht pakketje. Vorig jaar november moest het per soneel ook de werkplek verlaten wegens een bommelding. Den Haag - Het ministerie van Landbouw meldde gisteren vijf nieuwe gevallen van varkenspest in Brabant. Het gaat om var kenshouderijen in Vorstenbosch, Someren, Rijckevoort, Sint An- tonis en (de gemeente) Zeeland, met in totaal 6000 varkens. Leiden - Het hoge percentage foutieve beoordelingen van uit strijkjes kan worden verminderd tot vrijwel nihil. Een gespeciali seerd computersysteem van het Leids Cytologisch Pathologisch Laboratorium is in staat de laborant te helpen de tekortkomingen van de huidige opsporingsmethode op te heffen, welke tot nog toe leidt tot 10 tot 30 procent verkeerde beoordeling. Ede - Joop Alberda heeft gisteren de eerste NSP-prijs gekregen. De Nederlandse sportpers huldigde de coach van de gouden vol- leybalploeg van Atlanta daarmee voor zijn positieve opstelling tegenover de media. Alberda, tegenwoordig adviseur van NOCNSF, was altijd bereid journalisten te woord te staan, in voor- en tegenspoed. In het juryrapport wordt Alberda geroemd als een innemende persoonlijkheid en een ware ambassadeur van zijn sport in de jaren voorafgaande aan en tijdens de Spelen.

de Stem | 1997 | | pagina 3