L tl a Anonieme student beledigt school op internet D Een computer herkent het jaar 2000 niet Benchmarks: onzin, flauwekul of leugens? Carmageddon: autorace met spetterend bloed ergronden VAN HOOF rving en selectie IRKER (NI/V) ws [Dagblad De Stem] INTERNET http ://www. stem, n I E-mail: leon@stem.nl D4 i j tl Wat doet een niet-aan- gepaste computer op 1 januari 2000? Hij re kent een eeuw terug omdat hij het nieuwe millennium niet her kent. Wanneer niet op tijd wordt ingegrepen, heeft de hele gecompu teriseerde wereld te maken met een gigan tisch software-pro- bleem. INTERFACE Excite: prachtig doorgeefluik Toename gokken op Internet 1 X 90 b526168cs eidingsinstituut comst uw kennis d van uw eigen tiebrief met 18. ERLAND - BELGIË - LUXEMBURG f-groep biedt u een: lisch bedrijf met meerdere disciplines in taken en toepassingen; eren moet en fouten maken mag; 'aardenpakket dat meegroeit met uw in uw loopbaan en uw profiel serieus stuurt u dan een brief met v A"" oozen van Hoof, advies, werving >004 JG Tilburg. Bezoekadres: Charles rijvenpark 't Laar). Voor nadere infor- „h contact opnemen: (013) 468 66 69. erkte werkervaring uw stage/afstudeer- te zetten. Een psychologisch onderzoek electieprocedure. Uiteraard zullen wij j vakantieplanning. g Financiën is de afdeling Centrale in Administratie met name belast met de roor 4 deelnemende Waterschappen, isten van de provincie Noord-Brabant, ek van een medewerker is er op deze ture voor een interpreteren en verwerken van aanslag- Is een geautomatiseerd systeem, inder andere gegevens op het gebied e boekhouding, ingezetenenomslag en arden. Daarnaast zal de medewerker et het verstrekken van intormatie aan en. n denkniveau; of bereid zijn deze te gaan volgen; ig op het gebied van belastingheffing en/of adastrale boekhouding strekt tot iver goede contactuele en redactionele n accuraat de werkzaamheden kunnen atie: aagt, afhankelijk van leeftijd, opleiding en laai f 3.631,- (schaal 4 van de salaris- :hapspersoneel) bruto per maand, is Breda. rmatie kunt u zich wenden tot het afdelings- .M.M. Antonissen, telefoon (076) 56415 68 .H M. Hollegien (personeelsfunctionaris). 164 11 39. in voor deze vacature wordt verzocht voor 11 juli 1997, te richten aan het ur van het Hoogheemraadschap van Postbus 2212, 4800 CE Breda, met i vacaturenummer 97/09 op zowel ppe. ZATERDAG 28 JUNI 1997 Location: Reacties; - Door Antal Crielaard Breda - „Als de wet het toelaat wil ik hem van school trappen." Opleidingshoofd Ad Vissers van de hogere informatica opleiding (HIO) in Breda is laaiend op een anonieme student van de school die via internet de opleiding en enkele van haar docenten zwart maakt. Op de bewuste homepage wor den leraren en medewerkers met foto afgebeeld. Bij alle personen wordt een lijstje genoemd met positieve en negatieve kwaliteiten. Het gaat er bepaald niet subtiel aan toe. Leraren worden als lui en onbe trouwbaar gekwalificeerd. De anonieme student schrijft over een allochtone medewerker zelfs: „Zijn enige goede eigen schap is het feit dat hij Neder lands spreekt." Vissers: „Het is roddel, achter klap en niet waar. Het ergste is dat hij al zijn kritiek anoniem het net opgooit zodat hij er niet op kan worden angesproken." Vissers bezint zich op dit mo ment welke stappen hij tegen de student gaat nemen. „Ik wil een juridische procedure tegen hem beginnen. Op dit moment zoekt de schooljurist uit wat er moge lijk is op dat terrein." Om de naam van de student te achterhalen heeft het oplei dingshoofd inmiddels contact gehad met de provider die de homepage aanbiedt. Vooralsnog lijkt die niet van plan de naam van maker bekend te willen ma ken. „Hij zit te wachten op stap pen van de school en van ons. Als wij zijn naam bekend maken of zijn homepage verwijderen gaat hij publiciteit zoeken. Dat is nou juist wat de school niet wil. Het beste kun je aan deze zaak zo weinig mogelijk aan dacht besteden", aldus D. Con- cepcion van de stichting digitale regio Alkmaar, de aanbieder van de page. Door studenten van de oplei ding is ook voornamelijk nega tief gereageerd op de kritiek op internet. Olivier Talens hield een tijdje geleden een enquete op zijn school over de kwaliteit van het onderwijs. De manier van communiceren van de anonieme internetter kan hij niet waarderen: „Als student distancieer ik me volle dig van deze pagina. Over het onderwijs op deze school is veel aan te merken. Maar om het op zo'n manier te doen is erg laag, en laf." Links naar de gewraakte ho mepage en naar de site van HIO staan op de adressenpa- gina van De Stem Online Millennium-probleem gigantisch Door Paul Kokke Hoe slim ze ook lijken, compu ters zijn in wezen vrij simpele apparaten. Apparaten die de da tum 20 juni 1997 lezen als 200697. En de datum 1 januari 2000 lezen als 010100. En in die twee laatste nullen schuilt het probleem. OO wordt door de computer niet gezien als een nieuw millennium, dus rekent hij een eeuw terug. Met alle ge volgen vandien. Computers zul len waarschijnlijk niet op tilt slaan, maar wel de verkeerde berekeningen maken of de ver keerde beslissingen nemen. Een paar voorbeelden. Een klant opent bij een bank op 20 juni 1997 een spaarrekening. Op 20 juni 1998 krijgt hij rente op zijn tegoed. De computer berekent 98 min 97: een jaar rente. Maar in het jaar 2000 gaat de compu ter, als zijn systeem niet is aan gepast, in de fout. Die rekent 00 minus 97 is -97. Dus denkt de computer dat de klant geen ren te krijgt, maar juist 97 jaar rente aan de bank moet betalen. Het omgekeerde kan zich ook voordoen bij banken die juist geld uitgeleend hebben, bijvoor beeld voor een hypotheek. De klant moet dan juist rente aan de bank betalen, maar in het Drie meisjes luisteren op een computerbeurs in Taiwan naar een als computer verklede man, of, zo u wilt, een als man verklede com puter, die hen namens een softwarebedrijf op de gevaren van de 'Milennium-bug' wijst. foto reuter jaar 2000 zou de computer de bank wel eens kunnen vertellen dat die 97 jaar hypotheekrente aan de klant moet betalen. Supermarkten scannen via de computer de houdbaarheidsda tum van hun producten. In het jaar 2000 zou die computer wel eens kunnen concluderen dat een product niet kakelvers is, maar juist een eeuw oud. Dus weg ermee. De banken hebben nog een an der probleem. Het jaar 2000 is een schrikkeljaar, maar het is de vraag of de computer dat als zo danig herkent. Dus kunnen de banken een dag rente-inkomsten mislopen. Op een omzet van vele miljarden een niet te versmaden bedrag. Volgens woordvoerder Van Grieken van het computerbe drijf Cap Gemini gaat het in fei te om een onzichtbaar probleem. De wereld mag dan steeds meer gecomputeriseerd worden, vrij wel geen enkele gebruiker weet eigenlijk hoe het ding werkt. Daarbij komt dat nog steeds veel computers uit de jaren tachtig gebruikt worden. „Het 2000-probleem is van bui ten niet te zien. Het verstorende effect beperkt zich niet tot een enkel bedrijf, maar strekt zich uit tot hele ketens van bedrijven. Ook voor bijvoorbeeld defensie kan het enorme problemen ople veren wanneer die er niet in slaagt vóór 2000 de hoogwaardi ge technologische apparatuur aan te passen." Daarnaast speelt voor de com puterprogrammeurs dat er ver schillende programmatalen zijn gebruikt. „Bij de huidige infor- matica-technologen is daarover niet meer voldoende kennis aan wezig", zegt directeur Trautig van Getronics Software. Hij sluit niet uit dat zelfs de hulp van Indiase software-specialis- ten moet worden ingeroepen, omdat dat land een vooraan staande rol op dat gebied speelt. Zelfs al lang gepensioneerde systeemprogrammeurs lopen weer kans ingeschakeld te wor den. „Wat nu staat te gebeuren, lijkt wel op een oorlog." De verschil lende software-experts, die nu al hun vingers lijken af te likken bij de vele aanpassingsopdrach ten die nog binnen zullen stro men, verwijten het bedrijfsleven en de overheid met zoveel woor den het hele aanpassingspro bleem grondig te hebben onder schat. Directeur Slijp van PA Consul ting Group gaat er van uit dat de computerproblemen op 1 janua ri 2000 hooguit beheersbaar, maar niet echt oplosbaar zullen zijn. Vergeleken met landen als de VS of het Verenigd Konink rijk loopt Nederland minstens een jaar achter. „De topmanagers waren zich eerst helemaal niet van het pro bleem bewust. Ik zou elke werk nemer adviseren die kwestie bij zijn bedrijf aan te kaarten. Want als zijn bedrijf door die toestand omvalt, is ook zijn baan weg." Ook de gewone consument krijgt met het zogeheten conversie probleem te maken. Zijn video recorder zou het jaartal 2000 wel eens niet kunnen herkennen. Dus blijft de band waarmee hij het Nieuwsjaarconcert uit We nen had willen opnemen, tijdens het uitslapen van zijn roes, ake lig leeg. En werkt de zo zorgvul dig ingestelde magnetron die de worstenbroodjes op Nieuwjaars dag zou opwarmen, ook niet meer. Als hij dan vervolgens zijn eigen computer aanzet om te gaan Internetten, ziet hij tot zijn schrik ineens de datum verschij nen waarop de software werd geïnstalleerd. Dat zijn echter kleinigheden vergeleken met de immense pro blemen voor bedrijfsleven en overheid. Software-experts stel len nu voor 'aangepaste' bedrij ven te voorzien van een certifi caat, zodat afnemers en toeleve ranciers weten dat die bedrijven in ieder geval technologisch te vertrouwen zijn. Volgens hen is de aanpassing op zich geen ingewikkeld technisch probleem, maar wel veelomvat tend en tijdrovend. Ze schatten in dat de helft van de benodigde aanpassingstijd nodig is om de computers te testen of ze het wel doen. Vorige week schreef ik iets over de tellingen van NedStat en ene Joost van den Hondel die uitgevogeld had hoe je het aantal 'hits' bij die zich als onafhankelijke partij presen terende tikkenteller flink op kon schroeven. Waarbij ik al opmerkte dat mijn vertrouwen in die digitale notaris een flinke deuk had opgelopen. Niet om het feit op zich, want de eerste bonderd procent veilige, volledig betrouw bare en onfeilbare internet-server moet vol gens mij nog steeds opgestart worden. Wat me irriteerde, zoals ik vorige week al op merkte, was het naar pure arrogantie nei gende laconisme waarmee ze toegaven dat ze die fout in hun eigen software allang kenden, en net zolang verzwegen hadden. Om hem vervolgens schouderophalend af te doen met „Ach, als die mensen het nou leuk vinden om eens hoog in de hitlijsten de staan...". Niet te vertrouwen dus, net zoals iedere testpiloot weet dat je je eigen vrouw mis schien, maar de handleidingen van je nieu we kist in ieder geval nooit of te nimmer kan vertrouwen: 'never trust the manuals!' Net zoals statistieken, vergelijkende waren onderzoeken, oplagecijfers, presentaties van consumentenbonden, Greenpeace, woordvoerders van kerncentrales en alle cij fers die politici in de mond durven te ne men, zou ik daar aan toe willen voegen, kouwens, heeft u uw eigen aangiftebiljetje zo netjes ingevuld dat u intussen al wat te- ruggehad heeft? Mooi zo, nou maar hopen dat er niet nog zo'n blauwe brief op de mat valt waarin de inspecteur aankondigt een en ander nog eens aan een nader onder zoek onderworpen te hebben. Je kunt tegenwoordig geen computerblad meer kopen of de vergelijkende testen van monitors, processors, complete systemen, printers, scanners, modems en providers grijnzen je tegemoet. Ik weet niet hoe u dat bij u overkomt maar ik zie somS door de bo men hef bos niet meer. Wat erger is; als ik sommige resultaten zie, dan hóef ik dat he le bos ook niet meer te zien, want soms is zo'n uitslag te gek voor woorden. Dan hoef ik al niet eens meer te weten wat ze nou precies getest hebben omdat het daarbij om grote onzin, pure flauwekul of grove leugens gaat. Vult u zelf maar in. In dezelfde week dat ik in al lerlei verschillende computer bladen kan lezen dat Pentium 200 MWIX'en op alle fronten welke Apple Macintoshes dan ook hun hielen laten zien, let wel, dat beweer ik hier niet, verdwaalt er weer eens een MacWorld in mijn postvakje. Ik schrijf 'verdwaalt' omdat men vanwege budgettaire redenen hier op de krant één abonnement op dat blad genoeg voldoende acht. Dat acht ik redelijk, en net zo plausibel lijkt mij het gegeven dat het blad vervolgens in het bakje van de beeld- en iay-outredacteu- ren bezorgd wordt omdat die de hele dag met een Mac werken en ik maar af en toe. Het kan bijna niet anders of de trouwe Mac- adepten, die mij altijd binnen één dag op mijn vingers tikken als ik iets onaardigs over een Mac schrijf, moeten over het volgende zeer tevreden zin: ik werk tegenwoordig wat vaker met een Mac en ik begin het nog leuk te vinden ook. Schrik niet, medestrijders op het pc-front, thuis blijft de Pentium heersen, maar sinds ze die Power Macs hier van bliksemsnelle grafische kaarten en een flinke stoot extra geheugen hebben voorzien, lopen die din gen als de brandweer. En een beeld op die 21-inch monitoren, me neertje, haar- en haarscherp. Da's lekker werken als er iets aan een foto veranderd moet worden en zelfs PhotoShop 4.0 is snel op die configuratie. Niks mis mee. Ik ga dus tegenwoordig met plezier aan zo'n ding zit- Door Léon Krijnen ten, al was het maar voor de afwisseling. Maar om nou meteen, zoals op de voorpagi na van de laatste MacWorld staat, luidkeels te gaan beweren dat de snelste pc een Mac is, dat lijkt me nou ook weer een beetje overdreven. Die test van Intel- en MacOS- systemen ga ik niet eens lezen, want ik kan mijn tijd beter gebruiken. Het is toch altijd van 'onder allerlei voor waarden' en je zal zien dat er ergens in een hoek een kadertje staat waaruit blijkt dat het allemaal wel weer meevalt. Net zoals ik die 'benchmarks' in die computerbladen, waaruit blijkt dat Intel altijd sneller is dan een Mac-processor, ook oversla. Wat moet ik er allemaal mee? Je hebt er al lemaal zo weinig aan. Stel dat morgen in het clubblad van BMW-rijders een verhaal staat waarin ze trots aankondigen dat ze met hun karretje eerder vanuit Amsterdam in Berlijn aankwamen dan de Mercedes van de concurrentie. Gefeliciteerd, denk ik dan, zeker wetende dat het Mercedes-magazine volgende week een heel ander verhaal heeft. Af en toe kan ik me om geleuter nog kwaad maken. Ik ben al een paar jaar abonnee van Compuserve, die Amerikaan se dienst die ontegenzeglijk zijn verdiensten heeft. Als mail-provider is er niets mis mee, de forums zijn nog steeds gemakkelijk, en er is een schat aan extra diensten waar je wat aan hebt als je de weg weet. Da's een ding, maar als het om in ternet gaat, stelt Compuserve nog steeds niets voor. Traag en veel ellende, dat zijn de sleutel woorden wat betreft Compuserve als het om internet en world wide web gaat. Dat ik donderdagmiddag op de site van Wi red lees dat volgens het magazine 'Board- watch Magazine' de backbone van Compu serve als de snelste van de grootste 29 van de Verenigde Staten uit de bus is gekomen is nog tot daar aan toe. Je zou namelijk kunnen veronderstellen dat de prestaties van het netwerk van Compu serve bevredigender zijn als je in Amerika woont en daar blijft surfen. Dat zou kun nen, maar ik weet van een vriend in San Francisco dat zijn internet-ieven een stuk beter is geworden toen hij, nog maar een paar maanden geleden, WinCim en Compu serve de deur uitgegooid heeft en een loka le provider genomen heeft. „Kan ik eindelijk De Stem Online lekker snel lezen," liet hij al na een dag opgetogen we ten. Ook het onderzoek van 'Boardwatch' kan ik derhalve nauwelijks serieus nemen, en het zou me ook niks verbazen als het ei gendom is van Ziff Davis of iets anders dat iets met Compuserve te maken heeft. Maar ook dat is tot daar aan toe. Wat me bozig maakt is dat een verkoper in Breda het waagt om mensen die hij een computer verkoopt doodleuk wijs te maken dat Com puserve de beste provider van Nederland is. Dat is flagrante onzin, waarbij ik maar aan neem dat de man in kwestie nooit zelf ook maar een stap op de digitale snelweg zet. Als hij dat wel doet, en hij maakt gebruik van Compuserve, dan zijn er twee dingen mogelijk. Of hij is een leugenaar die zijn klanten wil lens en wetens maar wat wijs probeert te maken, óf hij is een sufferd die denkt dat het normaal is dat hij alles als dikke stroop door een rietje zijn computer binnen moet zuigen. Voor eens, maar hopelijk niet voor altijd: Compuserve blijft een pracht van een dienst, maar absoluut niet om over de elek tronische snelweg te zoeven. En kom niet aan met onderzoeken die het tegendeel beweren, want ik lees ze niet meer. Intussen mag het wel even gezegd: als ik wat met foto's te doen heb, pak ik even een van die twee dikke Mac's hier want zó werken die dingen als een droom. Van alles zal wel een beetje waar zijn. CHIPS BITES Excite is een combinatie van een zoekmachine en een webcatalogus. Maar Excite biedt ook prachtige, op de wensen van de individuele Internetter toegesneden, in formatie-voorziening. Wie op de Excite-homepage kiest voor de optie My Channel kan de standaardpagina's van Excite naar eigen inzicht herinrichten. Excite fungeert als doorgeefluik voor nieuws en informa tie afkomstig van een groot aantal gerenommeerde (me diabedrijven, van kranten als de Los Angeles Times tot tv-stations als MTV en CNN. Op handige invulformuliertjes kan de Internetter tot in detail aangeven welke selectie uit dat enorme aanbod bij een volgend bezoek in beeld moet komen. Excite biedt ook de mogelijkheid om zelf onderwerpen te definiëren, waarop het aanbod van de aangesloten infor matie-aanbieders moet worden nagevlooid. Het systeem suggereert zelfs nieuwe zoekwoorden die een beter resul taat zouden kunnen opleveren. Prachtig! Gokken op Internet is in opkomst. Autoriteiten moeten nu ingrijpen, anders zal er 'zeer binnenkort' voor miljar den guldens vergokt worden in cyberspace. Deze zorg hebben leden van het Amerikaanse Openbaar Ministerie geuit op een conventie in Wyoming. „Onze grote zorg is dat, zeer binnenkort, mensen in es sentie een videogokmaehine in huis hebben. Ze kunnen dan honderden guldens verliezen in hun eigen huis, in- plaats van een avondje televisie kijken", aldus openbaar aanklager James Doyle. „Dat gaat enorme problemen opleveren, niet alleen op het gebied van rechtshandhaving maar met het oog op de so ciale en financiële problemen die dit oplevert." Volgens Doyle zal een spelletje videoblackjack snel ge meengoed worden. „Ik twijfel er niet aan dat het dan om honderden miljar den dollars zal gaan. De bedragen waarom het gaat zijn astronomisch." Relevante links staan op de internetpagina op De Stem Online Autoraces met als doel zoveel mogelijk fietsers, voetgan gers en overstekende honden dood te rijden. Nu ook voor kinderen binnen handbereik. Een paar spelende kinderen net gemist, dat krijg je als je zo hard rijdt. Jammer. Maar daar in de bocht een wat ouder stel: hebbes. De voorruit spettert bloedrood. Met die aangereden stomme hond, wat geschepte fietsers en dat aan flarden gereden moedertje, moet dat genoeg opleveren voor een stevige basis op weg naar de 300 slachtoffers die je tot win naar maken. Carmageddon heet het nieuwste computerspelletje. Het is in zijn gewelddadig heid even ongeremd als on gerijmd. Dat wordt heel plastisch uitgebeeld met spattend bloed en in het rond vliegende lichaamsdelen en om het effect te verhogen kunnen haken op de auto 'ge monteerd' worden. Een autorace op cd-rom, dit maal niet voor snelheidsma niakken, maar voor verknip ten die menen dat er nog niet genoeg geweld wordt ge bruikt, verhuurd en ver kocht. Een vinding van een Britse softwarespelletjespro- ducent die uit winstbejag handig inspeelt op een ken nelijk wijdverbreide behoef te aan geweld. En vrij te koop in de winkel. Voor ie dereen. In de videobranche zijn de verhuur- en verkoopbanden inmiddels voorzien van een leeftijdsaanduiding. Contro le daarop wordt uitgeoefend door de Raad van Toezicht Videovoorlichting, de orga nisatie van de cd- en video branche NVPI. Maar met de videospelletjes en cd-roms is het nog niet zover. De producenten en distribu teurs ervan hebben een eigen afdeling binnen de NVPI. De Raad van Toezicht liet vier maanden geleden weten nog dit jaar met leeftijdsaandui dingen te komen voor spelle tjes en software, analoog aan het systeem dat geldt voor videobanden. Dit om regel geving van de overheid te voorkomen, die niet alleen leeftijdsclassificatie kan in houden, maar ook verbod. Of aanpassing, zoals in Duits land, waar in Armageddon - Duits voor Carmageddon - geen hordes mensen op de motorkap aan hun eind ko men, maar robots, zodat de ruitenwissers slechts olie van de voorruit vegen. Importeur Homesoft heeft, vooruitlopend op de toege zegde leeftijdsregels van de Raad van Toezicht Video voorlichting van de NVPI, la ten weten 'van plan te zijn' een sticker met '16 jaar' op Carmageddon te plakken, maar omtrent controle en eventuele sancties jegens de detailhandel is niets geregeld en bovendien gaat het om een 'plan'. Intussen wordt, in navolging van de enorme hoeveelheid illegale cd's, het land over spoeld met al of niet wan smakelijke illegale cd-rom- spelletjes. Carmageddon ligt nu officieel deze week in de winkel, maar was al veel lan ger - onder meer via kleine krantenannonces met 06- nummers - illegaal te koop.

de Stem | 1997 | | pagina 39