lasira de stem GE-/ 'ORTMEDEWERKERS Kapsalon l Maja Goeijers Het dagelijks gevecht van een Rijense kapster tegen het onvermijdelijke GEMEENTE HONTENISSE („Dit is mijn laatste kerst," (vertelde ze haar omgeving, laja Goeijers wist dat hij zou komen. Haar ex, de man die haar tot op de laatste dag van haar leven achtervolgde en |terroriseerde. Vorige week vrijdag gebeurde het onvermijdelijke, waarvan iedereen wist dat het zou (gebeuren, maar wat niemand heeft kunnen voorkomen. De kapster werd doodgeschoten ihaar woning aan de Vühelminastraat in Rijen, bemand, ook de politie niet, vijfelt er aan dat haar Harige ex-man Juan Nuri de Mer is. Rijen reageert jjeschokt, velen zijn bang. Want Ni is nog steeds voortvluchtig. 0115-562710 EKTROTECHNIEK IEOBEWAKING 3RAAK- EN BRANDBEVEILIGING LECOMMUNICATIE -NVERKLARING GEDEELTE DIJK TE KLOOSTERZANDE en wethouders van Hontenisse d dat een gedeelte van de Groe- de kruising met de Pst. Smulders- kruising met de Stuiverstraat, te in verband met bouwactiviteiten 37 vanaf 7.30 uur t/m 3 juli 1997 eer in beide richtingen zal worden le, 25 juni 1997. Burgemeester en wethouders van de gemeente Hontenisse, Th.A.M. Steenkamp, de burgemeester, F.M.M. van Kuppeveld., de secretaris TRANSPORT LIFTING ik 13a, 4825 AZ Breda, Holland .x 2110,4800 CC Breda, Holland )76-5715240/Fax: 076-5875084 ring van diverse zwaar transport- e projecten hebben wij op korte t gsmogelijkheden voor: mheden van Lastra worden êro[e>,f lerd in het buitenland, daarom is m regelmatig enkele weken „op r3 inontbeerlijk. an: ers, leeftijd 18-29 jaar, met vo j lis en/of ervaring op het gebied k en constructie. wij u bieden: essante en afwisselende werkkring leden om uzelf te ontwikkelen in j. ining overeenkomstig de CAO v ïpsgoedereiyvervoer over de Weg- in het bezit van rijbewijs B< E, 'eursdiploma genieten de voorkeu pGerlach Hochstenbach f Nico Schapendonk Pan is gewoon helemaal gek, hij was geob- Het einde van een leven vol angst. 1961. De jonge Spanjaard Juan Nuri komt als gastarbeider naar Nederland, waar hij het Nederlands staatsburgerschap krijgt. Even woont hij in Breda, waarna hij zich in Rijen vestigt. Hij werkt bij VBF Buizenfabriek in Oosterhout en later bij Busio in zijn woon plaats. In Rijen voelt hij zich al snel thuis. De hoffelijke en charmant ogende Spanjaard ontmoet de jonge en mooie Maja. Ze is acht tien, raakt zwanger van Juan en ze trouwt met hem. In het begin lijkt alles goed te gaan maar na verloop van tijd komt de zwarte kant van Juans karakter aan het licht. „Juan was de vrolijke jongen," kan een lid van een plaatselijke muziekvereniging, waar Juan hoorn en sousafoon speelde, zich herin neren. „Maar hij was altijd jaloers. Toen we eens optraden in Zuid-Frankrijk, mochten onze vrouwen mee. Juan had gezien dat de buschauffeur naar Maaj had gekeken. In een restaurant stond hij op, liep naar de chauf feur toe en gaf hem een klap voor zijn bakkes. Maaj gaf voor die jaloezie geen enkele aanlei ding. Sterker nog: ze zei regelmatig tegen mannen in haar omgeving dat ze niet te dicht in haar buurt moesten komen. 'Niet doen, daar kan Juan niet tegen'." Maja leed onder Juans jaloezie, vertelt een vroegere klant van haar. „Als er maar iemand naar Maaj keek, was het al slaan. Hij heeft eens de stopcontacten van de muur geslagen. Maja zat regelmatig vol littekens. Haar lippen waren vaak kapot. Scheiding De dreiging en het geweld slopen het huwe lijk. Het doek valt wanneer Juan, in een woe de-aanval, zijn vrouw vastbindt op een stoel en vertrekt. Maja kan twee dagen geen kant uit. In 1979 hakt ze ten einde raad de knoop door en vraagt een scheiding aan. Uit angst voor de gevolgen duikt ze vier weken lang on der bij vrienden. Het huis waarin het geschei den echtpaar heeft gewoond, wordt voor Juan tot verboden gebied verklaard. en maandagavond in februari. Een verjaardagsfeestje in Rijen. Dertig mensen opeengepakt in een be- ™Pte huiskamer. Onderwerp: Juan is vrij. zal er met Maaj gaan gebeuren?" '-jarige Maja Goeijers wist het al lang. an8 leefde ze in angst. Bang voor de "i van wie ze achttien jaar geleden scheid baar die haar al die tijd op de hielen zat. nkt de juiste persoon te zijn voorc wij gaarne uw schriftelijke solHc' j agen tegemoet op bovenstaand r J. Vermeeren. Pjerd door Maaj," vertelt een Rijenaar die F® goed kende. «aja was bijna dag en nacht aan het Mn n moesL knipte ze ook op zondag, terl ™,eze^ dan opsluiten? Ik wil gewoon L evei?' verdedigde Maja zich steeds, (oseW i ar ^oc^ers Conchita en Gina zich iio „T13 j over 'let h°Se werktempo van 5 u ?ecjar ^aar Maja moest wel. Lading nodig om niet constant on- Telging gebukt te hoeven gaan. In 1986, zeven jaar na de scheiding, gaat de Spanjaard terug naar zijn vaderland waar hij een nieuw leven begint. Hij ontmoet zijn nieuwe vriendin en ze krijgen samen een kind. In Vila des Cans, bij Barcelona, kan Juan aan de slag in het bedrijf van zijn broer Frances co. Al snel krijgen de broers bonje. Wanneer Juan na zes maanden werk nog steeds geen salaris heeft ontvangen, is dat aanleiding voor de eerste ruzie tussen de twee broers. Juan heeft niet alleen salaris te goed, maar ook geld dat vanuit Nederland op de rekening van zijn broer was gestort. Na het conflict doet Francesco aangifte van bedreiging bij de Spaanse politie. Vanaf dat moment mijden de broers elkaar. Nuri gaat verder als elektro technicus in dienst van een Spaans bedrijf. Deurwaarder In de zomer van 1991 laait de ruzie tussen de broers opnieuw op. Aanleiding is een reke ning van een deurwaarder. Juan had, toen hij nog voor zijn broer werkte, een aanrijding veroorzaakt. Francesco beloofde de boete te betalen, maar had dat laten versloffen. Uit eindelijk krijgt Juan een behoorlijk opgelo pen rekening van de deurwaarder. Juan gaat naar zijn broer om verhaal te halen. Die doet opnieuw aangifte van bedreiging. Juan krijgt vervolgens van de rechtbank be richt dat hij om die reden voor moet komen. Daar wordt hij zo kwaad over dat hij zijn broer weer opzoekt. Een ruzie volgt. In blinde woede haalt Juan een jachtgeweer uit zijn au to en lost twee schoten. Francesco overleeft de aanslag niet. Juan springt na de schietpartij in de auto en vertrekt naar Nederland vanwege het mildere strafklimaat hier in vergelijking tot Spanje. In Breda geeft hij zich aan bij de politie. Tijdens de rechtszaak die volgt, laat de offi cier van justitie de verdenking van moord vallen. Er valt volgens hem niet te bewijzen dat Juan van plan was om zijn broer te doden toen hij naar hem toe ging. De officier wijst wel op di verse getuigenverklaringen die spreken van Juans 'gewelddadige en jaloerse aard'. Bo vendien zou de man tegen verschillende men sen gezegd hebben dat hij zijn broer wilde vermoorden. De rechtbank veroordeelt Juan in juli 1992 conform de eis tot acht jaar gevangenisstraf voor doodslag. Bedreigd Juan mag dan achter slot en grendel zitten - afwisselend in de gevangenissen van Grave, Veenhuizen en Leeuwarden- Maja's leven komt niet in rustiger vaarwater. Vanuit de bajes wordt ze regelmatig telefonisch be dreigd door haar ex-man. Omwonenden belt hij op met de vraag of Maja nog in de Wilhel- minastraat woont. „Dan zei hij in gebrekkig Nederlands dat ze een trut was. Maar dan gooide ik meteen de hoorn op de haak," aldus een omwonende. Maja's familie ontkomt eveneens niet aan de bedreigingen. Naarmate Juans detentie-tijd verstrijkt, wordt Maja steeds angstiger. Ze is er heilig van overtuigd dat het Juan menens is en dat ze voor haar leven moet vrezen als hij vrij komt. Haar angsten probeert ze te bedwingen door nog harder te werken. Ze praat er open hartig over. In de eigen familiekring, tegen klanten, vrienden en kennissen. Afgelopen kerst laat ze zich ontvallen dat dit waar schijnlijk haar laatste kerst is. In februari komt Juan vrij, nadat hij wegens goed gedrag tweederde van zijn straf heeft uitgezeten. Vanaf dat moment voelt Maja zich vogelvrij. Er is geen ontsnappen aan, ze weet-wat ko men gaat. Achteraf lijkt het alsof ze in haar noodlot heeft berust. Net als iemand die aan een ongeneeslijke ziekte lijdt, begint Maja voorbereidingen te treffen voor haar eigen uitvaartmis in de Maria Magdalenakerk in foto cor viveen Rijen. Ze laat haar familie en vrienden weten welke muziek er moet worden gespeeld tij dens de herdenkingsdienst. Geen kerkliede ren, maar liedjes van Demis Roussos (My friend the wind), Céline Dion (Voler) en No Mercy (If I Die). Haar foto moet de rouwbrief en het bidprentje sieren. 'Het is zo oneerlijk. Dagelijks gevecht tegen het onvermijdelijke. Wij hebben ons Maja verloren', staat er op het prentje. Vrijdagmorgen 20 juni gebeurt het onvermij delijke. Juan zou volgens getuigen om even na achten bij de woning annex kapsalon van Ma ja in de Wilhelminastraat hebben aangebeld. Als ze open doet, richt hij zijn dubbelloops wapen met afgezaagde loop op zijn ex-vrouw en haalt de trekker over. Gewond vlucht de kapster met een cliënte een andere kamer binnen, maar Juan trapt de deur in. De twee vrouwen zijn achter een stoel gekro pen om zich te beschermen, maar ze kunnen geen kant meer op. Juan zou tot enkele tien tallen centimeters genaderd zijn en zijn ex- vrouw met een aantal gerichte schoten koel bloedig vermoord hebben. De cliënte raakt gewond bij de aanslag. Al die tijd zegt Juan geen woord. Na de aan slag vlucht hij in een grijze Opel Kadett, die eerder in Breda is gestolen. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Drie televisie-op- roepen leveren veertien tips op, maar een aanhouding blijft uit. Rijen reageert geschokt op de aanslag diè veel dorpsbewoners vreesden. De moord is al een volle week het gesprek van de dag. „Naar mijn gevoel heeft hij gewoon gedaan wat hij vond dat hij moest doen. Hij heeft het altijd op Maaj gehad omdat zij hem niet aan de kant had mogen zetten." „Maaj zelf en de kinderen wisten dat dit ging gebeuren." „Ik ken haar ex-man. Hij heeft me wel tien Spiedende ogen in politiewagens bepalen het straatbeeld in Rijen. '1 T'iS* f.iV* wrap <***--. :-Ö* - S'* foto cor viveen In de kapsalon aan de Wilhelminastraat voltrok zich het drama. foto cor viveen keer gebeld met de vraag of Maja nog in dé straat woonde. 'Ze gaat eraan,' zei hij con- stant." Politie Een vriendin van Maja omschrijft Juan als een 'hele mooie man met twee gezichten'. „Een echte charmeur. Maar hij had ook een andere kant en die liet hij niet aan iedereen zien." Dat is, denkt zij, een belangrijke redert waarom het drama zich ongestoord heeft kunnen voltrekken: „Ze heeft de politie her haaldelijk gewaarschuwd, maar de politik dacht dat het zo'n vaart niet zou lopen. Die houdt zich wel rustig, zeiden ze. Nou, daf hebben we gezien." Maja en haar kinderen zijn inderdaad regel matig naar de politie gestapt om te melden dat Juan hen telefonisch bedreigde. De chef van het politieteam Gilze en Rijen, A. van der Bruggen, bevestigt dat. Een boek vol meldingen, maar de politie was niet bij machte om de aangekondigde dood van Maja Goeijers te voorkomen. 'In het belang van het onderzoek' houdt de politie zich stil, maar onmacht spreekt uit Van der Bruggens verklaring dat het 'abso luut onmogelijk was om de familie Goeijers 24 uur per dag te bewaken'. Nu, een week na de aanslag, heeft het politie onderzoek volgens een woordvoerster niet veel meer opgeleverd dan de zekerheid dat Nuri de aanslag heeft gepleegd. Ondergedoken Maja Goeijers is afgelopen donderdag in Til burg gecremeerd. De pikzwarte schaduw die Juan Nuri over het midden-Brabantse dorp heeft geworpen, is nog levensgroot aanwezig. Familieleden en anderen uit de omgeving van Maja vrezen dat de wraakzucht van de Spanjaard nog niet ge stild is. Dochter Gina is uit angst ondergedo ken, net als haar moeder vlak na haar schei ding van Juan. Heel wat Rijenaren durven het niet aan om de uitvaartplechtigheid in de Maria Magdalena kerk bij te wonen. Juan zou wel eens kunnen binnenstormen. Hij is tenslotte nog steeds op vrije voeten. Er wordt druk gespeculeerd over de vraag waar hij zich schuil kan houden. In Spanje? In Engeland of Ierland, waar veel van zijn collega's vandaan komen? Of vlak over de grens in België...? Niemand weet het. Ook de gedachte dat hij misschien zelfmoord heeft gepleegd, is aan de orde gekomen. Ten slotte kon hij niet zonder Maja. En nu zij dood is, zou Juan geen reden meer hebben om te le ven... Tijdens Maja's uitvaart zit de kerk stampvol. Het is muisstil als dochter Conchita in een emotionele toespraak haar moeder herdenkt, „Waar we het zo vaak over hebben gehad, is nu werkelijkheid geworden. Ze is zo ontzet tend bang geweest, maar ook zo sterk. Ik ben kwaad, ik voel me machteloos, het is allemaal zo zinloos...". 1997 Weekend ZATERDAG 28 JUNI 1997 'Maaj wist dat hij zou komen' t» r/6 Juan Nuri...nog steeds voortvluchtig... de elektronica van morgen.. liMnja Goeijers wilde haar foto op het bid- I prentje.

de Stem | 1997 | | pagina 35