voorbewerker L Zou het? Viespeuk Bestuurlijke kracht Taalstrijd Listig .K!_ I Freudiaans ijj ouwe kleine aont rinneweren? *?ree vatt- de SPORT IN HET KORT HÉ JA, DAT KEN I DE STEM ZEELAND C5 node I bord was er niet. Wel een afslag en die ging linea recta naar de benzinepomp. Vruchtbare werkplek ,'t''I'! PASTORIEDIENSTEN P.C-KERKDIENSTEN R.K.-KERKDIENSTEN Zeeuwse dag van het paard Aflevering 518 X 102 i i i i i ZATERDAG 28 JUNI 1997 SÉ?! jn wij op zoek naar een een actieve jonge vrouw van medewerksters haar Ze geeft leiding aan circa ksters. Ze zorgt voor een van het Miss Etam mode- •■delijk voor de administratie, 'mdget van het filiaal. Bent eve vrouw van zjo'n 25 jaar? rvende ervaring, liefst in de lijke instelling, gevoel voor talent. Dan bent u misschien •r voor ons filiaal in Breda, me kandidaten uit die nog rd hebben. Heeft u belang- elzijdige en boeiende baan? ss Etam B.V., Postbus 101, gevestigd in Terheijden en -atie van zowel gebruikte als n werkaanbod voor haar af- v. J.C. Lagerwerf erheijden BLIND van geluk was hij, die Arnemuidenaar. Het stond met 'vette letters in krant. En dan raag je er toch vanuit gaan dat het klopte. 'Op dit moment kan de snelweg in de richting van Goes op en af worden gereden'. I pat stond er. Dat was nieuws. Tenminste, in de context van de ,-est van de berichtgeving. De zin op zich was natuurlijk zo I zinloos als het maar zijn kon, omdat je sinds jaar en dag di- I verse keren in de richting van Goes de weg op en af kan. Maar hier ging het toch om die felbe- I geerde afrit van Vlissingen naar Goes, vlak voor de poorten van Arnemuiden. Bij dat tank station. Er stond zelfs een foto bij, met pijlen op de weg die aangaven dat je rechtsaf de weg af kon. Dus wie was hij om aan deze dubbele waarheidsver kondiging te twijfelen? Jui chend stoof hij met zijn auto naar Vlissingen om de proef op som te nemen. Bij het nade- II ren van het tankstation bonkte het hart hem in de keel. Zou het wel, zou het niet? Een richting- I En het sluipweggetje was zoals gewoonlijk versperd door een onverbiddelijke slagboom. Een dikke tien kilometer verder op de A58 kon hij zijn wagen pas weer keren. Een wijs man heeft ooit eens gezegd: 'Je moet niet alles geloven wat er staat ge schreven'. Zeker niet voor 92 gulden en 85 cent per kwar taal.(AR) GPV -VOLKS VERTE GEN - WOORDIGER J. Dieleman zorgde deze week in de verga dering van de Axelse gemeen teraad voor grote hilariteit met een freudiaanse verspreking. Dieleman klaagde zijn nood over de informatiestand waar mee de plaatselijke VW en de gemeente Axel zich op beurzen presenteren. Hij was een keertje op een beurs in de Belgische grens plaats Stekene wezen kijken en geschrokken van de sobere aankleding van de Axelse stand. Mooie foldertjes met in formatie over Axel, allemaal leuk en aardig, vertelde het raadslid. Maar de poppetjes die er lagen konden net zo goed een Limburger als een Axelaar voorstellen. Allemaal een beetje magertjes, vond Dieleman. Daarom vroeg hij aan burgemeester De Graaf of het niet mogelijk was eens contact op te nemen met de WD om de infostand voortaan iets uitbundiger aan te kleden. Het freudiaanse van de ver spreking zat hem in het feit dat het WD-gemeenteraadslid L. den Doelder deel uitmaakt van de VW.(HdP) uffeurs m/v j industrieterrein Moerdijk. U bent en augustus en bereid om in 5-ploe- in.Verder hebt u ervaring met een ïltruck. Een EVO-diploma is een abso- >38 13 21, Katy Petersen 3 NTRANSPORT edewerker m/v i Oosterhout U werkt in een klein d zelfstandig werken. Hiervoor bent u entatief en hebt u een rijbewijs. Deze sre tijd. 42 35 20, Sandra Jacobs ysenhoek 19 'akantiekrachten m/v edrijven in de omgeving van Breda. ling LTS, MTS of HTS? Neem dan snel op! Er zijn diverse leuke vakantiebanen iting. 522 27 37, Yolanda Tobias Ginnekenstraat 38 rkers m/v nabij Breda. Op de de afdeling voorbe- u pons-, knip- en zet-werkzaamheden iceren trekhaken. Deze banen bieden omstperspectieven. 522 27 37, Yolanda Tobias Ginnekenstraat 38 nedewerkers m/v bij Breda dat trekhaken produceert. U et CO-2 lassen. Deze baan voor langere toekomstperspectieven. Indien u alleen eriode beschikbaar bent wordt u ook ;eren. 522 27 37, Yolanda Tobias Ginnekenstraat 38 edewerkers m/v bij Breda. Op de afdeling eindmontage n en bevestigingsmateriaal samen en -oduct Een specifieke opleiding is niet en bieden zeer goede toekomstper- 522 27 37, Yolanda Tobias 'e Ginnekenstraat 38 Er valt natuurlijk over te twis ten: waar laat je je peuk? Geen asbak of vuilcontainer bij de hand, dus de keus is: of op straat of... En dan zie je daar plotseling een fiets met op de bagagedrager een tas. Dè oplossing: verplaats het probleem naar een ander. Want sommige mensen kunnen nu eenmaal nooit een beslissing nemen. foto camile schelstraete IN ZIEKENHUIS Zeeuws-Vlaan- deren zijn de werkomstandigheden 'vruchtbaar'. Het gaat dan niet zo zeer om de arbeidsproductiviteit of om de secundaire arbeidsvoorwaar den, maar meer over het kroost van het ziekenhuispersoneel. Het jaar verslag 1996 is er duidelijk over. Want daaruit blijkt dat veel mede werksters wegens zwangerschaps- en bevallingsverlof het dienstver band onderbreken. Da's niet nieuw, dat is de laatste jaren al zo. Toch de directie maar eens om uitleg ge vraagd. Die haast zich te vertellen dat het relatief hoge aantal zwan gerschappen van de medewerksters niet typerend-is voor de ziekenhui* zen in Zeeuws-Vlaanderen. Want sterker: het is een landelijke ten dens. „Uit landelijke cijfers blijkt dat in de gezondheidszorg het hoogst aantal zwangerschappen voorkomt. We spreken over zestig procent van het totaal aantal kinde ren dat wordt geboren." (FvC) Zeeland Rond verschijnt el ke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Camile Schelstraete, Frank van Cooten, Ronald Verstra ten, Harold de Puysseleijr, Mark van Assen, Peter Og- gel en Ad Roos. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips op- en of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 ACTerneuzen. 'HOLLANDSE arrogantie schrikt Belgen af', kopte deze krant vandeweek naar aanleiding van een onderzoek onder enkele honderden onderne mers in de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone. Een van de conclusies van het onderzoek is dat de grens nog steeds een fikse scheidslijn vormt voor het aangaan en uitbouwen van contacten en de afzet van goederen aan weerszijden van de schre- ve. Voor dit probleem geeft het rapport verscheidene oorzaken. Een daarvan is de taal. De manier waarop Vlaamse en Nederlandse zakenlieden zich plegen uit te drukken, leidt met regelmaat tot een Babylonische spraakverwarring. Ofwel: een taal strijd. Dit blijkt ook de brochure die de Kamers van Koophandel in de euregio Scheldemond hebben uitgegeven over de zakelijkheid in beide Kanaal zones. 'Zeker en vast', zegt de Belg waar de Ne derlander spreekt van 'Vast en zeker'. Da's nog maar een simpele. Maar tussen typisch Vlaams en typisch Nederlands ligt meer afstand. Om die te overbruggen geeft de brochure enkele voorzetjes om de contacten wat soepeler te laten verlopen. En die voorzetjes hebben alle betrekking op drin ken. Waarom? Omdat de Vlaming veel meer dan de Nederlandse zakenman of -vrouw onderhan delingen graag beklinkt met een etentje en/of een drankje. Dus, Nederlandse ondernemer, bedenk dit: een plat water is een Spa blauw, een kopje koffie in de Nederlanden is over de grens een tas, een spuit water een Spa rood, een jus d'orange een fruitsap- je en een biertje een pintje. Taal brengt mensen tot elkaar. Wellicht deze tip: een woordenboekje speciaal voor Nederlandse za kenlieden die in België willen scoren. (PO) •De Axelse wethouder Adhe- mar van Waes mocht deze week in Zuiddorpe de vernieuwde Hoofdweg-Zuid officieel weer voor geopend verklaren. Daartoe moest Van Waes met een welgemikt schot de hoog vogel van een liggende wip schieten, waarna een tros bal lonnen het luchtruim kon kie zen. Overigens: Van Waes 'agde er uiteindelijk in om slechts één zijvogel te raken, waardoor één schamel ballon netje vrijkwam. Maar dit ter zijde. Een wethouder kent echter soms zijn eigen kracht niet. Voor het schot zette Van Waes zich schrap, deed - vergeefs dus - één oog dicht om beter te kunnen mikken en zette aan om de boog te spannen. Knap, zei vervolgens de boog. Dat heet nu: bestuurlijke kracht, foto camile schelstraete DE COLLEGA'S worden er be hoorlijk moe van. Ze zijn er nog niet uit of het gaat om pure ver geetachtigheid, vroegtijdige de mentie of gewoon obstructie van het arbeidsproces. Onlangs kwam er 's avonds weer een vertwijfeld telefoontje binnen ter redactie. Altijd volgens het zelfde stramien: een schuchter kuchje en dan via de omweg van 'lekker aan het werk, jongens?' de voorzichtige vraag of iemand 'hem' soms gezien heeft. De bel ler houdt onmiddellijk de hoorn iets verder van zijn oor, want hij weet dat er een bulderend gelach volgt. Ze zijn het inmid dels al gewend, maar elke keer is het toch weer een verrassing. 'Hem' is namelijk nooit dezelf de. Soms zijn het de autopapie ren, dan weer het witte plastic broodtrommeltje, de autoradio, de huissleutels of een meege bracht leesboek. Dit keer was het de portemon nee. Signalement: bruin, versle ten, bollend van allerhande plastic pasjes, iets minder bol lend van het geld en aan de bin- nenkant het glimmende rood van het donorcodicil. 'Ik weet echt niet waar ik hem gelaten heb', klonk het. 'En ik heb over al gezocht. Misschien ligt hij op het bureau. Of anders in de la, of misschien wel bij het secreta riaat, of De collega's gingen weer eens op onderzoek uit, hun kostbare werktijd onderbre kend, maar in tegenstelling tot vorige keren kwamen ze niks tegen. Het leedvermaak was dan ook groot. De beller ging bedroefd te bed en overdacht deze zo veelste zonde der vergeetach tigheid. Tot de waarheid hem in een flits geopenbaard werd. De portemonnee zat hem de dag te voren wat klem in de achterzak en omdat hij bij een afspraak ontspannen wilde kunnen zit ten, besloot hij hem in de auto te laten. Niet in het zicht na tuurlijk, maar listig verborgen onder de passagiersstoel, ter voorkoming van diefstal. En daar lag hij inderdaad nog steeds. Eenzaam en vergeten door iedereen. (MvA) Soms keun mensen toch aordug doen eeh en dan stelde ze gewoon evraog. 2c kijken of ge gek zijt...jao, t'is waor dank ze messchien wa d'uitdaog. Ze moen enees gaon naordeenken en daor zitte ze nie op te wachten meestal. At gewoon is al nie en emaol nie vaneigen agge z'r enees mee overval. Waor enk't over? k'Zal mee mijn eigen beginnen: ik zijn ne kritiese vent. Ik neem iets nie zomaor aon, afijn da moenk nie uitleggen aon enen die mij kent. Is 'n glas wijn drinken echt wel zo slecht voor ne mens lik att'r alt Sjezeed wier? Nee, blijk enees en atta voor wijn geld, dan zegge kik: dat gel vaneigen ook voor bier. Overzal die meziek, waor g'ook kom, kanta voor ne mens echteluk geen kuiaod? Neeoor zeg iedereen, maor ist'r van al die mensen wel 's enen diet'r bij stilstaot 0fta wel waoren is? Ikke wel. Da lawijt rond ne mens zijne kop n'n elen kon nie anders as slecht zijn, 'k kan mij niet rotten, was d'in ander ook I ze9gen mag! Nlee artlopen is ook zo. Da gestamp op die kaien dag in dag uit! «Doe maor rustig deur mensen, geen beetjen oppermarten, da geef ammel geen fluit!" f noent nie weten: wa teenkte van zone rug, die knoesels en die kniejen? over d'esses nog maor te zwijgen, want die klutsen vaneigen ook volop d'n diejen. f9'over d'n beton loop. Mijne kezijn is ook zonen dwaos en die kwam'k 'e9cn overlest. fomen mee zijnen oudsten en ik zeg: „Wagge gij doet manneken, da's emaol He best. zij d'ouwen kleinen aont rinneweren, dat gestamp op die stenen kan nie Wed zijn!" kkcen waor vaneigen! Voor de longem t'art, d'n bloedsomloop, ij wist 't ""tinei aorfijn. üud'oorde mij nie zeggen, zeej'k, da gestamp op die stenen, da deug nie. 20 deurgaot moettij nog voor zijn vijvetwintug om 'n nieve knie. gtm °St Wa te sc^e^en en °P zzine k°P te wijzen en da's nou waort mij om Ze verslijten ou voor gek en dan geef de z'allenug maor 'n beetjen goeie raod. il'1 I' 'i l'lii'i .if>UL1 ui i' Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. ter Braak, Hulst, tel. 0114- 319595 WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. N. van Waterschoot, tel.- 0115-491990 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. Eggermont, tel. 0115- 451882 of 0115-688000. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 u. ds. N Boot (gezins- dienst hervormde kerk), 17 u. ds. J. Ezinga. Terneuzen: geen opgave ontvan gen. Zaamslag: 10 u. ds. A. de Haan, 19 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. leesdienst, 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 09.30 en 15 u. ds. A. Geel hoed. Terneuzen: 09.30 u. en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 09.30 u. ds. J. Burger, 16.30 u ds. A. Geelhoed. Retranchement: (hervormde kerk) 09.00 u. ds. L. Leeftink, 19 u. ds. A. Geelhoed. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10.00 en 15.00 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Rave lijn'): 10 u. G. Sanches. Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. GE- br. R. Goemaere. VRIJE EVANGELISCHE MEENTE Breskens: 09.30 u. ds. R. Blokland. Retranchement: 10 u. ds. A. Hou- waart. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. Taalman- De Ruiter. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. P. van der Laarse. Goes: 10.00 ur. prof. dr. J. Sperna Weiland. Middelburg: geen dienst. Vlissingen: geen dienst. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. dhr. R. Brink. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafskerk), 10.30 u. ds. A. Bijl. Oostburg: (gereformeerde kerk), geen opgave ontvangen. Oostburg: (hervormde kerk), geen opgave ontvangen. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. J. t Davidse. i WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes.zÈk. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond^ 11.00 u. I Terhole - H. Gerardus Majella™ zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 9.30 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19.00 u. Verrezen Christus: zon. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zond. 9.30 u. Vrouwenpolder - Op de terrei nen van manege De Eendracht te Vrouwenpolder wordt van daag de '28e Zeeuwse dag van het paard' gehouden. In de morgenuren houden alle sa menwerkende stamboeken hun exterieur-keuringen. Van af 09.00 uur komen zo'n vijf honderd paarden en pony's aan bod. Er zijn keuringen van het Ne derlands Trekpaard, Haflinger Stamboek, Nederlands Shet land Stamboek, Friesch Paar den Stamboek, Nederlands Fjordenpaarden Stamboek, New Forest Pony Stamboek, Weispony Stamboek, Gronin ger Paard en het NRPS (Ne derlands Rijpaard en Pony Stamboek). Middagprogramma 13.00 uur: opening, 13.05 uur:, menparade, 13.15 uur: springen' pony's, 13.30 uur: show Ha i in-* gers en Trekpaarden, 13.40 uur: show Fjordenpaarden, 13.50 uur: show Shetlanders, 14.00 uur: concours enkelspan trek paarden, 14.10 uur: springen paarden, 14.40 uur: défilé alle stamboeken, 14.50 uur: show Appaloosa's, 15.00 uur: show Hackney's, 15.20 uur: oogstde- monstratie trekpaarden, 15.35 uur: show NRPS, 15.45 uur: show Groninger paarden, 15.55 uur: carrousel trekpaarden aangespannen, 16.05 uur: con coursnummer Welsch, 16.15 uur: carrousel Graeve Jan, 16.30 uur: concours dubbelspan trekpaarden, 16.40 uur: con cours enkelspan Haflingers, 16.50 uur: show New Forest, 17.00 uur show Friezen, 17.10 uur: 4-, 8-, en 12-span trek paarden, 17.20 uur: sluiting. Herinnert u zich de 'nieuwe treffer', zoals de uitgever van het liedboek je het noemt als hij het over dit lied heeft? Dan loopt u ook alweer eèn tijdje mee, want uit de jaren vijftig is dit destijds zeer veel gezongen lied zeker. De tekst is van Jan en Henk van Dijk, de muziek van Jacob Kessler. Het lied van de IJssel Aan d'oever van de IJssel staat een veerhuis Daar woond' een meisje, Greetje is haar naam, U zult haar daar helaas niet meer ontmoeten, Want Amor heeft ook hier zijn werk gedaan. U zult haar daar helaas niet meer ontmoeten, Want Amor heeft ook hier zijn werk gedaan. De hele dag voer zij de mensen over Ze deed haar werk met opgewekt gezicht. Haar held're lach klonk vrolijk over 't water En iedereen hield van het lieve wicht. Haar held're lach klonk vrolijk over 't water En iedereen hield van het lieve wicht. Een schipper, die geregeld daar voorbij voer Heeft met zijn lied het blonde kind bekoord. Op zeek're dag liet hij het anker vallen En nam zijn Greet voor altijd mee aan boord. Op zeek're dag liet hij het anker vallen En nam zijn Greet voor altijd mee aan boord. Nu vaart ze blij met hem langs verre kusten Ze nam voor altijd afscheid van de pont. In 't veerhuis woont sindsdien een ander meisje, Dat waakt, tot ook voor haar een schipper komt. In 't veerhuis woont sindsdien een ander meisje, Dat waakt, tot ook voor haar een schipper komt. Pcgam.

de Stem | 1997 | | pagina 31