Hoekspositie heeft weer 'subsidiehoop' Wandelen in De Plasschaert op een zomeravond Respons twintig procent op CD A-enquête over WVG-vervoer 'Jfc ben niet trots op deze sr-'** POLITIE RAPPORT Delta wijst kritiek af over slechte informatie Snel keuze huisvesting voor nieuw waterschap Buizen op strand van Breskens zorgen voor gevaarlijke toestanden polis ienst x 67 DE STEM ZEELAND C3 n h VAN HOOF erving en selectie Door toedoen PvdA'er Wielakker RNARD KIN BA. Geld voor speeltuin in Sas van Gent Schoolzomerfeest Ramondt over het niet langer steunen van herinrichting kust door boeren: Populier Koebuiten EXAMENS i i i i i ZATERDAG 28 JUNI 1997 ÉMHi I. n denkniveau en u kunt terugvallen op ende ervaring in een handelsorganisatie, ipakket en uw stijl van leidinggeven is eert helder en overtuigend op de diverse •n doortastend in uw optreden. ijdige functie; pioniersgeest; narkt; Van onze correspondent gluis - Het CDA Sluis-Aar- denburg heeft een enquête ge houden onder de gehandicap ten in de gemeente over het vervoer in het kader van de fet Voorziening Gehandicap ten (WVG). Raadslid Leen Kamphuis over handigde na de raadsvergadering deze week de uitkomst van de en quête aan het college. Kamphuis noemde de respons goed. „Van de honderd personen die binnen on ze gemeentegrenzen hiervoor in aanmerking komen reageerde twintig procent. Wij vinden dat niet slecht." De resultaten zijn in een twee groepen gesplitst. Een groep ge handicapten en ouderen die geen eigen vervoer hebben en een groep met eigen vervoer. Van de groep zonder eigen vervoer laat het grootste deel zich positief uit over het gebruik van de taxi. De wachttijden (gemiddeld 15 minu ten) worden niet als hinderlijk ervaren. Wat betreft het collec tieve vervoer zijn er nogal wat onduidelijkheden. Met name de ouderen weten niet goed wanneer en hoe ze hiervoor in aanmerking kunnen komen. „Betere voorlich ting zou op zijn plaats zijn," al dus Kamphuis Bij de mensen met eigen vervoer richten de klachten zich meren deel op de eigen bijdrage. Zo moet er voor de partner betaald worden als hij met een taxi er gens naartoe rijdt terwijl de eigen auto voor de deur staat. Buiten het 'gebied van de regeling' hangt er een fiks kostenplaatje aanvast wat contant betaald moet wor den. Het bijhouden van het aan tal strippen lijkt niet eenvoudig te zijn. „Voor onze fractie zitten er toch een aantal nuttige dingen tussen," aldus Kamphuis. „Zo zou er een lijst moeten komen waaruit blijkt hoeveel strippen een bepaalde afstand kost. Wij zijn ook van mening dat de uit breiding van de strippen, zeker voor de mensen die over eigen vervoer beschikken, sterk óver wogen moet worden. Moeten We het basisbedrag voor alle gebrui kers niet verhogen? Afsluitend mogen we echter concluderen dat de problemen bij het WVG- ver voer in onze gemeente niet al te groot zijn." Van onze correspondent Oostburg - De Stichting Hoekspositie heeft hoop alsnog subsi die te krijgen. Wethouder L. Cuelenaere-Faes nam namelijk gisteren het voorstel van J. Wielakker (PvdA) over en gaat terug naar het college om te kijken of de stichting toch nog in aan merking komt voor subsidie. >rt pompen De stichting kreeg een jaarlijkse bijdrage van tien mille voor de doorlopende expositie in het multifunctioneel centrum Den Hoekzak. Onlangs kreeg de stich- ting te horen dat de gemeente de subsidiekraan zou dichtdraaien. Dat was een beslissing van de commissie Kerntaken, maar de commissie Welzijn denkt daar anders over. Jaap Clement maakte van het spreekrecht gebruik en hield een vurig pleidooi om de beslissing alsnog terug te draaien. Hij tracht de commissieleden duide lijk aan het twijfelen behalve een. H. van der Weegen (D&T) was duidelijk. „Ze hebben wat ruimte tetreft geen problemen. Het gaat dus duidelijk om de 10.000 gul den. We zijn toch echt geen cul- Van onze verslaggever Sas van Gent - Veertigduizend gulden wil het gemeentebestuur van Sas'Van Gent uittrekken om de speeltuin aan de Paul Kru- gersdreef te vernieuwen. Gezien de slechte staat waarin zich nu de voornamelijk houten speelwerk- tuigen bevinden is vervanging nodig. Handhaving van de speeltuin is op zijn plaats, vindt het college. De speeltuin is bij de Sasse jeugd zeer in trek. Er kan zelfs gespro ken worden van een bovenwijkse voorziening als gevolg van de be langstelling van jeugdigen uit an dere Sasse wijken. Ook de aan wezigheid van twee scholen draagt bij aan de grote belang stelling. Voor de gevraagde veertig mille plaatst de firma Nijha uit Lo- diem, die inmiddels al vier ande re speelplaatsen in de gemeente [beeft ingericht, een compleet nieuwe set speelwerktuigen. tuurhatende gemeente, maar de ze zaak ligt voor mij zonneklaar. Stoppen met de subsidie. Ze kun nen zelf ook weieens bronnen aanboren." L. Flikweert (CDA) gaf ook aan dat veel evenementen tegenwoordig draaien met steun van sponsors. Ze kreeg bijval van A. Fierens (WD). J. Wielakker (PvdA) had een an dere gedachtengang. Hij wilde de subsidie voor een jaar verstrek ken en dan opnieuw bekijken. „Dan hebben we verkiezingen gehad en wordt er wellicht an ders over gedacht. Ik zou het ver dwijnen betreuren. Een verar ming voor ons cultureel leven." Van der Weegen was het daar niet mee eens. „Als we alles op schuiven tot na de verkiezingen hoeven we voorlopig niet meer te vergaderen. Ik denk dat we nu een beslissing moeten durven ne men." Wethouder Cuelenaere had het er duidelijk moeilijk mee. Zij wou eerst eens bekijken wat de meest noodzakelijke kosten bij de stichting zijn en dan binnen het college bespreken of er alsnog niet een bedrag gesubsidieerd zou kunnen worden. Of dat dan tienduizend gulden moest zijn Het ze in het midden. IJzendijke - Op en rond het schoolplein van de rooms-katho- lieke basisschool Molenbolwerk in IJzendijke wordt zaterdag 5 juli voor de achtste maal het Schoolzomerfeest gehouden. De organisatie van het feest is in handen van een werkgroep, be staande uit ouders en leerkrach ten. Het feest begint om 9.45 uur met een lawaai-optocht vanaf de Markt. Muziekvereniging Geduld Overwint verleent medewerking. Op het schoolplein is om 10.00 de officiële opening. Verder zijn er de hele dag demonstraties. Be zoekers kunnen pony-rijden en darten. Het programma duurt tot 16.30 uur. De opbrengst is voor renovatie van het schoolplein. Voorzitter Jan Ramondt van Agrarisch West-Zeeuios-Vlaanderen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggeefster Schoondijke - Met grote meerderheid werden vorige week de plannen voor de herinrichting van de West-Zeeuws- Vlaamse kust van tafel geveegd door de leden van Agrarisch West-Zeeuws- Vlaanderen. Dat de boeren de herin richting niet langer zouden steunen, kwam niet als een verrassing. Hun voor mannen Jan Ramondt en Bram van der Slikke stapten eerder uit de herinrich tingscommissie omdat ze zich niet meer konden verenigen met de toekomstvisie voor de kust. Voorzitter van Agrarisch West-Zeeuws- Vlaanderen Jan Ramondt vertelt dat de plannen voor de landbouw te weinig toe komstperspectief biedt voor de sector. „Ik denk dat als Van der Slikke en ik niet in de commissie hadden gezeten, het vooront werpplan er bijna exact hetzelfde had uitge zien als nu. De marges voor de landbouw zijn te klein. Het basisplan van de herinrich ting is het ruilen van gronden. De overheid beslist hierbij waar het land van elke boer komt te liggen. De boer weet nu nog niet waar dat is, kortom hij weet niet wat er gaat veranderen. Het is dan ook terecht dat veel mensen het niet eens zijn met de plannen omdat hun toekomst onzeker is. Onze men sen zouden alles maar moeten accepteren omdat dat zo goed zou zijn voor de streek, dat is nog maar de vraag. De enige manier om de landbouw nog mee te krijgen is dan ook ruilen van gronden op vrijwillige basis. Op dit moment vindt er een Zeeuwse discus sie plaats over verkaveling op vrijwillige ba sis, dit kan misschien voor een oplossing zorgen." Bewust Volgens Ramondt is het een bewuste keuze geweest om uit de commissie te stappen. „Elk moment" om eruit te stappen is in zo'n geval een verkeerd moment. Je krijgt altijd de kritiek waarom we er niet eerder mee zijn gestopt en waarom we er überhaupt aan zijn begonnen. In de eerste plaats zijn we er nu uitgestapt omdat we anders bijna niet meer terug konden. Na de inspraak zou het te laat zijn geweest, dan zouden we aan de plannen gebonden zijn en konden we het niet maken ten opzichte van de andere commissieleden om ermee te stoppen. Ik ben er niet trots op dat ik dit heb gedaan, maar ik had geen an dere keus." De landbouwvoorman vertelt dat zijn ach terban al in maart van dit jaar een stemming wilde over de herinrichting. „We hebben via een ordevoorstel net weten te voorkomen dat er gestemd zou worden, we wilden aan de plannen toch een officieel tintje meege ven en het op de officiële agenda zetten. Maar het was toen in feite al duidelijk waar het op uit zou lopen. Van der Slikke en ik hebben toen de GS-vergadering nog afge wacht, maar deze gaf ons weinig hoop, de onduidelijkheid bleef." Versnippering Vijf jaar terug begon het hele proces rond de ruilverkaveling al en Ramondt zegt nu dat toen heel West-Zeeuws-Vlaanderen tegelij kertijd verkaveld moest worden. „Maar dat was niet meer haalbaar en toen is het gebied in kleine blokjes geknipt, de situatie is er door die versnippering zeker niet simpeler op geworden. Aardenburg en Biervliet zijn inmiddels afgestemd en nu ook de kust. Een totaalplan voor de hele streek had zeker meer opgeleverd, maar dat is nu natuurlijk makkelijk gezegd." Ramondt stelt dat er heel wat moet verande ren eer de landbouw de plannen steunt. De gemeente Oostburg zegt in haar reactie op het voorontwerpplan dat de landbouw meer ruimte moet krijgen. „Ik hoop dat de ge meente dat letterlijk meent, dat de land bouw daadwerkelijk meer ruimte krijgt in de toekomst. De basis voor de herinrichting is het streekplan van de provincie. En daar in is te weinig ruimte voor onze sector, maar de gemeente heeft het in haar reactie met geën woord over het plan en dat vind ik vreèmd. Als Oostburg ons wil steunen moe ten ze dat streekplan meer aanvallen zodat wij meer draagvlak hebben richting provin ciehuis. Het streekplan is te veel gericht op de recreatie, maar niet op de boeren langs de kust." ee» 1 it ie cde l.vê de Ut Lev* ijitei t\ £6tl TO*s. v&v „oO-to1 Ïs0 Aft foor Mare Buise HEN LANGE zomeravond met van dat licht zwoele weer is een ideale gelegenheid een kijkje te nemen in De Plasschaert bij Koewacht. In de beginjaren ze ventig woedde in die streken een ruilverkaveling waarbij het kleinschalige landschap met veel Pittoreske hoekjes, kleine kreek- las en bosjes plaatsmaakte voor een wat meer grootschaliger ge- keuren. Natuurgebied was toen ®°g per definitie bos, dus wer den flinke oppervlakten, waar de grond het minst voor land bouw geschikt was, bebost. Een dergelijke bosschage werd inge plant op akker- en weiland tus sen de armen van Het Grote Gat, een voormalige zandplaat. De meeste grond aldaar behoorde oe aan ene Plasschaert, vandaar de naam. De familie Plasschaert kveeg compensatie aangeboden "i de Flevopolders. fhans is de bebossing ruim twintig jaar oud. De snel groeiende populieren zien er al [udrukwekkend uit, maar zullen kinnen niet al te lange tijd het veld moeten ruimen. De loof- outaanplant met soorten als e|k, beuk, hazelaar, die tussen de Populieren opkomt, kan het dan "vernemen. Het is evenwel te ho- Pen dat men onder de populieren ®let volledige kaalslag pleegt, naar dat enkele bomen de gele genheid krijgen om uit te groeien 5 eohte reuzen. Ook een populier is best impo- sant als hij daartoe de kans krijgt en menig roofvogel zal de heren van Staatsbosbeheer er dankbaar voor zijn. De ironie wil dat er de laatste jaren juist in gebieden van natuurbeherende instanties nogal eens bomen met roofvogelnesten zijn omgezaagd tijdens het dunnen/verjongen. Ook in De Plasschaert kan dit gebeuren, want ook hier zijn po pulieren uitverkoren door vogels als ransuil, torenvalk en buizerd. Vorig jaar werd het bos geïnven tariseerd op vogels. De aantallen van met name de zangertjes lo gen er niet om. Ongeveer 25 ver schillende winterkoninkjes lie ten zich horen, evenals 42 me rels, negen roodborstjes, een dertigtal tjiftjaffen, 13 koolme zen en nog veel meer. Al deze zangertjes verzorgen een passen de symfonie tijdens zo'n bos wandeling 's avonds. Dat doen de loslopende honden zeker niet met hun kabaal en geren, vooral niet als een tiental tegelijk wordt losgelaten, wat tot vervelens toe voorkomt. Soms klinkt de scha terlach van de groene specht door het bos, het gekrijs van de Vlaamse gaaien of de harde rof- Het Grote Gat met Plasschaert in Koewacht. fel van één van de vele grote, bonte spechten. Er is niet alleen bos. Rondom De Plasschaert liggen restanten van uitlopers van Het Grote Gat. Het grootste deel is sterk verland met riet en lisdodden, deels is een arm veranderd tot een fraai moerasbos. Hier vinden we moe rasvogels, variërend van water ral en waterhoen tot matkop- mees, blauwborst, rietzanger en kleine karekiet. Plaatselijk grenst de kreek aan een fraai stuk weiland met oude knotwil gen. Tegen de avond kan men hier weieens een steenuiltje ver rassen. Niet alle uitlopers van Het Grote Gat zijn indertijd opgekocht om deel uit te maken van De Plas schaert. Dergelijk natte gebie den kregen immers weinig prio riteit: je kon er geen populieren in planten. Wat dat voor gevol gen kan hebben bleek een jaar of zes, zeven geleden bij de zoge naamde 'koebuiten', een uitloper die bijna tot tegen Koewacht liep. Veel oude bomen, struiken, zom- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE pige plekken met riet en ruigten verdwenen om plaats te maken voor akkerland met juist nog een sloot uitgespaard voor de afwa tering. Nog zo'n fraaie maar eveneens onbeschermde uitloper van Het Grote Gat loopt thans nog in de richting van 't Zand. Hopelijk kan die dit lot worden Inbraken Vogelwaarde - Bij een inbraak in een woning van een 84-jarige man aan de Sasdijk in Vogel waarde maakte in ongenode gast ruim gisteren 2000 gulden buit. Daarnaast verdwenen er ook persoonlijke papieren. Nieuwvliet - Uit een vakantie woning aan de Spaanse Ga leienstraat ontdekte een inwo ner van Nieuwvliet dat er was ingebroken. Uit de woning ver dween een kleuren-t.v. Breskens - Vrijdagmorgen merkte een 52-jarige inwoner van Sint-Niklaas dat er onge wenst bezoek was geweest in zijn caravan die op een cam ping in Breskens staat. Er werd voor ruim 2000 gulden aan ra dio- en video-aopparatuur ont vreemd. Snelheid Oostburg - De politie hield donderdag tussen 14.30 en 20.30 uur een snelheidscontrole op de Nieuwstraat in Oostburg. Van de 2060 passanten reden er 330 sneller dan de toegestane 80 km/u. De hoogst vastgelegde snelheid was 151 km/u. Tilburg, Hogeschool Midden Brabant: B. Pauwels te Sas van Gent, richting Informatie dienstverlening en Manage ment. Den Haag, Hogeschool Rijn Delftland voor recreatie en toe risme: Leontien Vermeulen te IJzendijke. Terneuzen, Zeldenrust- Steelanteollege, geslaagden tweede tijdvak: Mavo: Elte Rauch (Sluiskil); Havo: Dermis Baaijens (Hulst), Elise van Es (Zaamslag), Esther Goossen (Axel), Linda Kox (Sas van Gent), Nathalie Ramondt (Sas van Gent), Martljn Roost (Ter- neuzen), Esther Sprenger (Ter- neuzen, Jelle Willemsen (Ter- neuzen); VWO: Sandra Bakker (Terneuzen), Fiona Mirrer (Ter- neuzen), Coen Wessel (Philip pine). Terneuzen, De Rede, geslaag den tweede tijdvak: Mavo: Vla- do Dielemans (Terneuzen), Yn- te de Haay (Zaamslag); Havo: barry van der Hooft (Terneu zen), Liselotte de Meester (Ter neuzen), Renske van Puijvelde (Terneuzen); VWO: Niels Diele- man (Terneuzen), Mirella Kam pen (Hoek). Van onze verslaggever Middelburg - De Raad van Commissarissen en de directie van het energiebedrijf Delta Nutsbedrijven ontkennen dat aandeel houders vooraf niet zijn geïnformeerd over de voorwaarden die vastzitten aan de tarieven voor de gebruikers. Een brief van deze strekking is gisteren naar alle aandeelhou ders gegaan. De dagelijkse leiding van Delta werd, zoals gemeld, in de Zeeuw se Staten én in de aandeelhou dersvergadering door vertegen woordigers van de Zeeuwse ge meenten overspoelt met kritiek over de communicatie. De aandeelhouders wilden, ge zien de grote winst van Delta, nog eens 65 gulden per huishou den teruggeven. Volgens gedepu teerde Hennekeij, tevens presi dent-commissaris van Delta, kon dat niet omdat het tegen de af spraak was. Tijdens de vergade ring werd echter niet duidelijk wat die afspraak nu precies in hield. In de brief heeft directeur Stoter een fragment uit de notulen van de aandeelhoudersvergadering van 6 mei 1996 opgenomen. 'Uit gangspunt is natuurlijk wel dat aandeelhouders Delta geen bij zondere voorwaarden opleggen, geen kapitaal onttrekken en Del ta de gelegenheid geven om vol gens de in de kerntakenrapporten uitgezette koers te volgen.' Een uitgangspunt hoeft, volgens de leiding van Delta, geen harde afspraak te zijn. En de opmer king van de aandeelhouders wordt er niet door weersproken. De aandeelhouders kunnen daar om de directie gewoon een aan wijzing geven om een deel van de winst te verdelen. Alleen kan dat technisch gesproken met meer over de winst van 1996, maar bij voorbeeld wel over die van 1997. i i A'S Van onze verslaggever Axel -■ De keuze voor de huisvesting van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen in oprichting nadert snel zijn ontknoping. De andere voorbereidingen om de drie waterschappen in de streek samen te laten smelten tot een organisatie verlopen vol gens schema. Dijkgraaf H. Eversdijk van wa terschap De Drie Ambachten, te vens voorzitter van de stuurgroep die de weg voor het nieuwe wa terschap plaveit, zei dat gisteren tegen de leden van de algemene vergadering van De Drie Am bachten in Axel. Volgens de schatting van Evers- dijk blijven er nog acht locaties over waar de keuze uit wordt ge maakt. Een heleboel aangeboden plekken zijn ondertussen al afge vallen. Bijvoorbeeld omdat er niet genoeg ruimte beschikbaar was. Eversdijk vertelde dat het nieuwe waterschapsgebouw uit gaande van twee bouwlagen al gauw de beschikking moet heb ben over zo'n 4500 vierkante me ter. De locaties die nog in beeld zijn, bevinden zich zoals gemeld in Axel (1), IJzendijke (2) en Ter neuzen (5 a 6). „De opties die nu nog op tafel lig gen, zijn allen redelijk," gaf de dijkgraaf aan. De fusiewerkgroep buigt zich ko mende week over een aantal pun ten, waaronder het sociaal sta tuur voor het personeel. In hoofd lijnen is daar met alle betrokke nen overeenstemming over. Ver der staat ook de hoofdstructuur van de organisatie op papier. De huidige secretaris van De Drie Ambachten, J. Dekker, is inmid dels benoemd tot beoogd secreta ris van het nieuw te vormen wa terschap voor heel Zeeuws- Vlaanderen. Van onze verslaggeefster Breskens - Buizen die voor zandopspuitingen. zijn gebruikt en inmiddels al lange tijd op het strand bij de vuurtoren van Bres kens liggen, moeten zo snel mogelijk worden opgeruimd. Ze zorgen voor levensgevaarlijke situaties. Dit zei recreatie-ondernemer J. van de Velde gisterochtend tij dens de recreatiecommissie van de gemeente Oostburg. „Kinde ren gaan op die buizen zitten en dit is bij weinig wind geen pro bleem, maar zodra het slecht weer wordt en er veel stroming ontstaat is de kans groot dat kin deren eraf vallen en door de ster ke stroom worden meegesleurd. Er moeten kennelijk eerst doden vallen, voordat Rijkswaterstaat die dingen opruimt. Ik heb het vorig jaar ook al gevraagd, niet alleen aan Rijkswaterstaat maar ook aan gedeputeerden Van Zwieten en Hennekeij. Zij heb ben er verder geen aandacht aan besteed want die buizen liggen er nog steeds, het is zelfs nog gekker dan vorig jaar." Wethouder L. Cuelenaere beloof de de commissie dat de gemeente Oostburg Rijkswaterstaat zal vragen de buizen nog voor het hoogseizoen op te ruimen. „Met de zomervakantie voor de deur moeten we dit soort gevaarlijke situaties zo veel mogelijk voorko men. Hopelijk krijgen we de toe zegging van Rijkswaterstaat dat ze maatregelen treffen dat men sen niet meer op die buizen kun nen of ze helemaal weghalen," al dus Cuelenaere.

de Stem | 1997 | | pagina 27