DE STEM 'Rampenbestrijding moet beter' Meldpunt Drugsoverlast ook voor Axel en Sas van Gent IiindiaJ Niks futuristische tram9 gewoon een fietsbus OZ-Vlaanderen en Waasland zijn stiefkindje plattelandsprojecten Politie vindt drugs en wapens bij actie 'Drugs Kanaalzone' Negen maanden geëist voor 'aframmeling' DOW Bedankt! C1 Zeeland slaat handen ineen om beter in te spelen op calamiteiten Creëer uw Kast die altijd past! LET OP! WOENSDAG 2 JULI TOUR DE FRANCE SPECIAL DE STEM Forse eisen voor handel harddrugs Zwemvierdaagse voor Unicef in Kloosterzande Dow Benelux N.V. Terneuzen ^NSiBIBUo^ Zeeland ZATERDAG 28 JUNI 1997 Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland heeft plannen 0m de rampenbestrijding aanzienlijk te verbeteren. Zeeuwen zullen daaardoor in de toekomst sneller en beter worden geholpen als er een ramp gebeurt. De provincie heeft een nieuw rampenbe- strijdingssysteem gemaakt. De twee be langrijkste onderdelen daarvan zijn een standaard rampenplan voor alle Zeeuw se gemeenten en een oefenkalender die van kracht is voor de hele provincie. Gemeenten, waterschappen, diverse hulpverleningsinstanties, Rijkswater staat en ook grote chemische bedrijven, de Nederlandse Spoorwegen en de kern centrales in Borsele en het Belgsiche Doel bundelen bij de oefeningen hun krachten. Het doel is door oefenen de organisatie van de rampenbestrijding te verbeteren. Doorgaans hebben instellingen als brandweer, politie en GGD zelf al wel voldoende oefendiscipline. Met de nieu we aanpak wil de provincie bereiken dat de diverse instanties dusdanig op elkaar raken ingespeeld dat in geval van cala miteiten, maar bijvoorbeeld ook bij gro te ongevallen, de hulpverlening pro bleemloos verloopt doordat iedereen zijn taak kent. Gisteren presenteerde voorzitter W. van Gelder van de Stuurgroep Openbare Vei ligheid Zeeland het raamwerk rampen plan/oefenbeleidsplan 1997-2000. „Zee land is de eerste provincie met zo'n oe fenplan en het is nodig omdat Zeeland een risicogebied is. We hebben zware in dustrie, scheepvaart, een kerncentrale, noem maar op. Onze bedoeling is de or ganisatie, de communicatie in de eerste hulpverlening zo optimaal mogelijk te maken. Ik ben geschrokken van de ge volgen van de grote stroomstoring on langs, daar moeten wij op voorbereid zijn." Eerst is gezocht naar samenwer king van alle partijen. Die is verkregen. Vervolgens is een oefenplan opgesteld met vijf soorten rampenoefening waar onder een stormvloedoefening. Er is niet gekozen voor spectaculaire oefeningen met veel vertoon van auto's, schepen en nep-gewonden, dat is niet zinvol als al leen de organisatie en de communicatie worden beproefd. Verder is er een verklaring opgesteld die iedere Zeeuwse burgemeester moet on dertekenen. In de verklaring staat dat in zeer spoed eisende situtaties waarbij de burgemees ter onbereikbaar is, de loco-burgemees ter alle bevoegdheden krijgt om te han delen. Daar moet die loco-burgemeester dan wel eerst voor op cursus en het zal gebeuren dat na elke raadsverkiezing een nieuwe loco-burgemeester opnieuw de cursus moet volgen. Het belangrijkste onderdeel is de oefe ningen. Er zijn verbindings-, alarme- rings-, bestuurlijke en stormvloedoefe ningen. De eerste begint in september in Vlissin- gen, Hontenisse volgt in november en Sluis-Aardenburg in december. Elke ge meente en elk waterschap komt aan de beurt. De burgers zullen doorgaans niets merken van de oefeningen. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De officier van justitie in Middelburg heeft gisteren bij verstek tegen de li-jarige H. C. uit Terneuzen een gevangenisstraf van een jaar geëist. C, wordt ervan verdacht te heb ben gehandeld in harddrugs ge durende diverse periodes gelegen tussen 1 augustus 1995 en 3 sep tember van het vorige jaar. Tegen de 41-jarige I. B. uit Ter- neuzen eiste de officier negen maanden cel. Ook B. was niet ter zitting verschenen, zodat ook zijn zaak bij verstek werd behandeld. C. dealde vanuit de woning van B. en die wist dat zijn vriend vol op handelde, maar deed daar niets aan omdat hij de relatie niet wilde verbreken. Het aandeel van B. beperkte zich voornamelijk tot het open en dicht doen van de voordeur en het verlenen van hand en spandiensten. Uitspraak over 13 dagen. Sas van Gent sluit '96 af met half miljoen batig saldo Van ozne verslaggever s van Gent - De gemeente Sas van Gent sluit het boekjaar 1996 af met een batig saldo van ruim een half miljoen gulden. Aan de raad wordt voorgesteld drie ton hiervan te bestemmen als dek king van de verstrekte investe ringssubsidie aan de voetbalvere niging Corn Boys. Ruim 179 mille wordt opzij gezet dekking van het nadelig re sultaat op het zogenaamde pro ject Sint-Albert. De nog resteren de 34 mille wil de gemeente toe gen aan de bestemmingsreser ve Uitvoering Integraal Veilig heidsplan. (ADVERTENTIES) eer',l™sitie informatie verkrijgbaar k/mtmpleioinseh grafisch ontwerpen ItffillMNSTEH. inschrijving mogelijk. ■"iiH»Ltiïr Het Flexibele Woonsysteem. Houtmarktpassage 24-26, Breda. Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg sjouwt zijn fiets de bus in. Van onze verslaggeefster Knokke - Eigenlijk wilde de Stich ting Strandexpress een futuristische tramverbinding tussen Breskens en Knokke, maar het werd een fietsbus. Dit initiatief is voortgekomen uit een samenwerking tussen de Stichting Strandexpress en ZWN en is onder deel van de zomerbus langs de kust. Het project fietsbus werd gisteren geo pend door verschillende notabelen uit Zeeland en West-Vlaanderen. De start van de fietsbus werd enigszins overscha duwd door de regen. De genodigden za gen het daarom niet zitten op de fiets te klimmen en bleven in de bus zitten. Al leen voor de foto pakten gedeputeerde J. Hennekeij, burgemeester C. van Liere en collega G. Noordewier de fiets. En de organisatie had nog zo haar best gedaan. Bij de Hiekmanbrug in Ret- ranchement zou de officiële opening plaatsvinden, maar het gezelschap reed onder politie-escorte direct naar de Vlin dertuin in Knokke. In restaurant De Vlin derhof gaf schepen D. de Vlaeminek van de gemeente Knokke-Heist aan blij te zijn met dit grensoverschrijdend initiatief. „Onze gemeente staat vierkant achter dit project. Onze raad heeft deze week beslo ten nog meer fietspaden aan te leggen. Gedeputeerde J. Hennekeij stelde dat de fietsbus naadloos aansluit op zowel het beleid van de provincie op het gebied van verkeer en vervoer als op het beleid ge richt op de versterking van het toeristisch product. „De provincie heeft als taak dat het aantal recreatieve autokilometers niet toeneemt. Dit proberen we te bereiken door het gebruik van de fiets en het open baar vervoer te bevorderen. Door de in troductie van deze fietsbus worden die vervoerswijzen samengevoegd en daar mee slaan we twee vliegen in een klap." Hennekeij was vol lof over de initiatief nemers van de fietsbus. „De meeste plan nen op het gebied van verkeer, vervoer en toerisme komen tot stand door sterke be moeienis van de overheid. In het kustge bied van Zeeuws-Vlaanderen is echter op het gebied van openbaar vervoer in de zo mermaanden het bedrijfsleven, te weten foto wim kooyman de Stichting Strandexpress en ZWN, al jaren de initiator. Deze inbreng vind ik opmerkelijk en bewonderenswaardig." Een ander sterk punt is volgens de gede puteerde het feit dat de fietsbus op een internationale route gaat rijden. „In Ne derland is wel vaker een fietsbus-project van start gegaan, maar volgens mij is geen enkele fietsbuslijn grensoverschrij dend." J. de Waard van de Stichting Strandex press benadrukte dat zijn organisatie blij is met de fietsbus, maar dat dit project toch wordt gezien als een tussenstap. „Ons doel is nog steeds een tramlijn tus sen Breskens en Knokke en de komende tijd zullen we zeker niet stilzitten om dit te bereiken." Van onze verslaggever Sint Niklaas (B) - Oost- Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland zijn het stiefkindje in de grensoverschrijdende samenwerkingsprojecten die steun krijgen van de Europese Unie. Die conclusie is gisteren getrok ken door de uitvoerders van het enige Euregionale samenwer kingsproject in deze regio's, dat kleinschalige economische acti viteiten stimuleert. Het begeleidingsproject platte landsontwikkeling richt zich vooral op opleiding en bijscho ling van beroepsmatig geïnteres seerden in kleinschalige beroeps activiteiten. Het gaat daarbij om initiatieven op het gebied van plattelandstoerisme, commercia lisering van eigen producten, agrarisch natuurbeheer en land- schapsonderhoud en het rendabel beheer van een dorpswinkel. Het project, dat de regio St.-Niklaas- Dendermonde en Oost-Zeeuws- Vlaanderen omvat, wordt finan cieel ondersteund door het Euro pees Sociaal Fonds voor de Eure- gio Scheldemond. Met het subsidieprogramma waarmee de Europese Unie (In- terreg) grensoverschrijdende sa menwerking stimuleert, zijn vooral resultaten geboekt in het Meetjesland, West-Zeeuws- Vlaanderen en het noorden van West-Vlaanderen, aldus de pro jectleiders van Euregio Platte landsontwikkeling gisteren. „Wezenlijk zichtbaar zijn de be- wegwijzerde toeristische routes en de uitgewerkte picknickplaat sen. Een gedetailleerd overzicht "rneuzen - Het Meldpunt mgsoverlast is binnen af- eibare termijn niet meer ex- risief voor bewoners van de ®neuzense binnenstad. Het rionische Meldpunt wordt opengesteld voor inwo- Is van andere wijken in de pneidestad èn voor de bevol- van Axel en Sas ent. van „De voorbereidingen zijn al een heel eind op streek," zegt woord voerder O. Vosveld van de ge meente Terneuzen. Hij zegt dat het Meldpunt goed functioneert. „Dat is afgelopen week nog ge bleken in een overleg tussen ge meente en politie over het Meld punt. Het wachten is nu op de uitbreiding." In deze zin bevreemdt het Vos veld dat vanuit het Bewoners platform Binnenstad klachten over het Meldpunt komen. In de laatste vergadering begin deze maand van het Bewonersplat form is gezegd dat de drugsover last in de binnenstad weliswaar vermindert, maar desalniettemin aanwezig blijft. „Vaak mist men het optreden van de politie. Het publiek geeft ook aan dat het Meldpunt voor drugsoverlast minder gaat functioneren. Het lijkt volgens enkele mensen dat er niets meer wordt gedaan met de meldingen. Aanvankelijk werd men teruggebeld, de laatste tijd niet meer," aldus de notulen van het Bewonersplatform. Daarin adviseert functionerend voorzitter H. Vlottes de bevol king om klachten te blijven mel den. „Het onveiligheidsgevoel moet geminimaliseerd worden. Eén van de vereisten om dat te bereiken is een gedegen politie optreden." Het Bewonersplat form zal de klachten over het Meldpunt aankaarten bij de poli tie. Het Meldpunt Drugsoverlast, ruim een jaar geleden gestart, is een onderdeel van de Actie Houdgreep, in eerste instantie gericht op beteugeling van de (drugs)overlast in de Terneuzense binnenstad. Gevolg van 'Houd- Van onze verslaggever Terneuzen - Indrukwekkend. Dat was de oogst van de actie 'Drugs Kanaalzone', die donderdag van 12.00 tot 24.00 uur in het kader van 'Houdgreep' werd gehouden. 1300 gram marihuana, 41 gram hasj, 4 joints, 7 space-cakes bleken te zijn aangetroffen bij 53 Belgen en Fransen die wer den aangehouden. Daarnaast waren deze 'toeristen' nog voorzien van messen, imitatie revolver, ploertendoder, een slagwapen en vuurwerk. De actie werd uitgevoerd door de regiopolitie, douane en Ko ninklijke Marechaussee, bijge staan door een parketmede werker van het Openbaar Mi nisterie uit Middelburg. Alle aangehouden buitenlan ders kregen een binnenstadver bod van 28 dagen. Tien ver dachten kregen een dagvaar ding mee, de 43 anderen kregen boetes opgelegd die varieerden van 100 tot 2100 gulden. Deze hoogste boete werd viermaal opgelegd aan verdachten die in het bezit waren van grote hoe veelheden drugs. Van de opge legde boetes was aan het eind van de actie al 4.615 gulden „Deze Houdgreep-actie bleek uiterst succesvol," aldus poli tiewoordvoerder Cor Verdoorn. „Een herhaling is zeker te ver wachten." Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - Aan alles en iedereen mochten ze komen, behalve zijn vader. Die was hem dierbaar en als de 28-jarige F. L. uit Walsoorden, inmiddels verhuisd naar Philippine, er nog aan dacht wat de gebroeders P. hem op het woonwagenkamp in Kloosterzande hadden aangedaan, schoten hem de tranen in de ogen. Tien jaar lang stonden zijn vader en moeder op het kamp in Kloos terzande en de gebroeders P., die er pas een half jaar stonden, de den niets anders dan het leven van zijn ouders vergallen. Drei gementen, ruzies en vernielingen. Gisteren moest L. in Middelburg terechtstaan omdat hij een van de broers P. met een stuk ijzer of een groot mes (dat werd niet duide lijk) een flinke aframmeling had verkocht. Een en ander gebeurde op 11 juni van het vorige jaar. Volgens L. was het alleen maar de bedoeling geweest om met twee broers en een neef de cara van in Kloosterzande op te halen. Toen ze daar eenmaal waren werd een broer van L. 'onder handen genomen' en ontstond er een vechtpartij. „En toen heb ik ook klappen uitgedeeld." Volgens diverse verklaringen was het even iets anders gegaan. De wagen waarin L. zat, kwam met gierende banden het terrein op en voor dat een van de broers P. er erg in had kreeg hij een aframme ling met honkbalknuppels en an der gerei. Zijn broer probeerde hulp te bieden door gewapend met een plank met spijkers de woonwagen uit te komen, maar werd er door L. en zijn andere broer meteen in teruggeslagen. Verder moest L. zich nog verant woorden voor het weigeren van een bloedproef op 30 juli 1996 in Terneuzen en diverse keren rij den in een auto terwijl zijn rijbe wijs was ingevorderd. L. heeft een hele reeks van mis drijven en overtredingen op zijn naam staan. Sinds zijn 14e jaar is hij al veroordeeld voor dealen, diefstal, ettelijke verkeersover tredingen, vrouwenhandel en diefstal. „Een ongecontroleerd baasje," vond officier van justitie mr. J. Valente en eiste een gevangenis straf van negen maanden waar van drie voorwaardelijk tegen L. Daarnaast eiste hij een rijontzeg ging voor de duur van een jaar en wil hij dat L. zijn slachtoffer een schadevergoeding van 1.500 gul den betaalt. De rechtbank wijst over dertien dagen vonnis. Kloosterzande - Evenals voor gaande jaren wordt in het zwem bad van Kloosterzande een zwemvierdaagse ten bate van Unicef gehouden. Het evenement is dit jaar van 7 tot en met 11 juli. De deelnemers laten zich spons oren door familieleden, vrienden en bekenden. Met de opbrengst helpt Unicef de ondervoeding in de ontwikkelingslanden bestrij den. De uitreiking van de medail les aan de deelnemers van de zwemvierdaagse is vrijdag 11 ju li. Dan vindt ook de overhandi ging van de opbrengst plaats aan een vertegenwoordigster van Unicef. De kinderen worden be loond met gratis schatduiken en een tropische schelpenduik. (ADVERTENTIES) van de studies maakt onomstote lijk duidelijk dat de kuststreek hierin reeds ver gevorderd is. Ook wat betreft de aandacht voor de kleine kernen werd de aandacht tot heden sterk toegespitst op het Meetjesland, West-Zeeuws- Vlaanderen en noordelijk West- Vlaanderen. Vooral de regio's Oost-Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland worden in dit ontwik kelingsproces slechts sporadisch meegenomen in studieprojecten. Een gelukkige uitzondering hier op is de bundeling van allerlei routes, vastgelegd in 'Het Land van Reynaert de Vos'." 100 jaar Dow. Dat hebben we op 7 juni gevierd in sportpark "Oude Vaart" in Terneuzen. We kunnen terugkijken op een fantastisch feest. Dat was niet mogelijk geweest zonder de hulp en de inzet van de vele vrijwilligers, de gemeente en gemeentelijke diensten, de politie en de omliggende bedrijven. Ook konden we rekenen op begrip van de buurtbe woners voor de eventuele overlast. We beseffen dat ons eeuwfeest mede dankzij uw medewerking een succes is geworden. Daarom iedereen bedankt. greep' was wel dat de overlast uitwaaierde naar omliggende wijken, waaronder met name Bo- menbuurt en Oudelandse Hoeve. Ook vanuit omliggende plaatsen als Axel en Sas van Gent kwamen klachten, reden om het Meldpunt nu uit te breiden. Houdgreep is een gezamenlijk project van Openbaar Ministerie, gemeente Terneuzen, politie, marechausse en douane. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 23