WD DE STEM 'Ifc wil in ieder geval niet dik worden Erik Breukink staat nog niet stil bij zijn afscheid 'metselaars rs (gecertificeerd) 179,- Erik Breukink >TE JELSHOW Unie b.v. et CHNICIAN M/F ^11 oog tijd dat we weer eens winnen9 Jacobs Breda Electronics jlc voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie e nieuwste collectie j een doorlopende 1 eerste verdieping, a. uit metalen, kunst- beien en accessoires is en parasols. 1-21.00 uur za: 10.00-17.00 uur tbant en Zuid-Holland. obal laboratory network, provi- /ely to the pharmaceutical indus- ties in the US, Australia, Soutn ally equipped and computerised in clinical chemistry and haenw- ïarmaceutical industry by analy- lts who take part in projects for lompliant environment. For o"' ing for candidates for the foil0' in a team of analists, which epartments of the laboratory: lg and helpdesk. Necessary FILO- or MLO-education and clinical chemistry or haemato- randidates with a positive and if English is a prerequisite. wish to be considered for this ter and your c.v. (in English) l. ms. M. van Beyma, P.O. Box ip corner of the envelope with e contact mr. J. Boxall, Direc- JBE Tour Radio's ideaal voor het beluisteren van wieler-wedstrijden nu vanaf liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport 11 i 11 ZATERDAG 28 JUNI 1997 B1 je hoeft mij niet te vertellen hoe stomvervelend het is om op Wim bledon rond te moeten hangen als het daar de godganse dag regent. Ik heb het voorrecht mogen genie ten om er twaalf jaar achtereen op tosten van de krant aardbeien met slagroom en Pimms achterover te slaan, en in die tijd heb ik daar alles bij elkaar minstens een volle vier weken zitten wachten op opklarin gen. Een spelletje kaart in het persres- taurant is op straffe van inbeslag name van de press-badge verbo den, maar de pints en half pints zijn daarentegen gelukkig niet gerant soeneerd nadat om tien uur 's mor gens het hek op de bar omhoog ge takeld is. Zo'n 'wet week' als we achter de rug hebben, kan ook buiten Wim bledon het best in een ge zellige kroeg doorgebracht worden en ik kan u verze keren dat het daarbinnen de afgelopen dagen in de persbar redelijk aange naam vertoeven moet zijn geweest. Probleem na zo'n in alle opzichten natte dag wachten is dat er, ook al is er geen ene bal geslagen, tóch een stuk geprodu ceerd moet worden. Eén dag regen levert het voor de hand liggende re- genverhaal op, waarvoor moeiteloos van de hard ék van de laptop het dweilverhaal van een jaar eerder gevist kan worden. Twee dagen regen wordt wat moeilijker en ik begin nu na vijf dagen zegen uit de hemel oprecht meelij te krijgen met die arme zielen inde Groene Kathedraal. Enerzijds vanwege de ver veling, anderzijds omdat de consumptiebonnen van de tweede week er nu al aan moeten geloven, maar vooral vanwege het nu mas saal ingetreden virus dat onder de naam 'writers block' bekend staat. Waar moet je na vier dagen in godsnaam nog iets leesbaars over produceren? Dat er aardbeien met slagroom ge vreten worden, weet nou onder hand ieder mens in de hele wereld, dus daar hoeven ze niet meer mee aan te komen. Gelukkig is met de bakken regen eerder dit voorjaar een nieuwe generatie tennis-loli- ta's uit de hemel komen vallen. Zo dat iedereen uit pure armoe dank baar terugvalt op smakelijke verha len over de tennissende 'Spice Girl' Kournikova, wier fysieke kwalitei ten breed wordt uitgemeten. Zelfs op de voorpagina's van kwaliteits kranten verschijnen de kralen van Venus Williams, terwijl de langste lenzen van de paparazzi constant op de halfblote kinderbillen van Martina Hingis gericht worden. De nog steeds op Victoriaans ni veau verkerende preutsheid aan gene zijde van het Kanaal een beet je kennende, wed ik dat moeder Hingis intussen allang verzocht is baar dochter van een pamper met pijpen te voorzien, en dat die wit moet zijn, spreekt vanzelf Hypocriet zijn ze daar ook nog steeds. Ik heb voor de zoveelste maal, met dank aan de moeder van alle televisiezenders, de BBC, zitten genieten van de herhalingen van de onvergetelijke eerste drie finales van de jaren tachtig (tweemaal Borg-McEnroe en Connors-McEn roe). Blijkbaar zijn die banden zo vaak gedraaid dat één ervan tijdens de uitzending de geest gaf, waarna een mooie documentaire van vorig jaar opgezet werd. Mooi, heel mooi, tot de finale. Cliff Richard en dat achtergrondkoortje van ex-winnaressen, die terrein knecht die tijdens het uitrollen van het dekzeil van zijn stokje ging, de verrassende opmars van Krajicek. leen detail zijn ze vergeten. Een pracht van een samenvatting met oat typisch Brits ingetogen com mentaar, een juweel. Tot de finale. De hele wereld heeft een jaar gele den geglimlacht toen die Melissa, wier achternaam inmiddels weer in oe totale vergetelheid is beland, met alleen dat schortje om over het gras galoppeerde. Langs de ook al wende koppen van Krajicek en Washington. Wobbles of Wimbledon' kopte The een dag later en Krajicek liet ie dereen weten dat de vrolijke aan blik van Melissa de spanning had gebroken en wellicht bepalend was geweest voor het verloop van de wedstrijd. Washington was het daar roerend mee eens, want voor- nat die zijn concentratie had her vonden, was hij zijn eerste service able kwijt en was het tij niet meer te keren. *at M me mijn onvolprezen B(- een jaar na dato? Melissa is alleen voor het leven verban en van Church Road, ze is door de tensors ook nog eens doodleuk ge- m ïapt LUit de geschiedschrijving. I ssa bestaat niet meer. Huiche- «ars zijn het. Léon Krijnen Bij tien zou het blijven. „Ik zou niet graag een Tour te veel rijden," zei Erik Breukink (33) vorige week in de Ronde van Zwitserland nog op besliste toon. Inmiddels heeft de ploegleiding van Rabo hem overge haald volgende week za terdag alsnog aan zijn elfde Tour te beginnen. „Omdat ik me verplicht voel nu Bruyneel is weggevallen." Bang voor een afgang is hij niet. Daarvoor rijdt de vorig jaar al afge schreven Breukink dit jaar veel te sterk. Een verhaal over afscheid nemen. Door Ad Pertijs Romanshorn/Kalmthout - Waar of wanneer hij het besluit had ge nomen, weet Erik Breukink niet meer. Het zal ergens in de laatste Tourweek geweest zijn. In Hen- daye misschien, waar Bart Vos kamp de rit won waarin hij lange tijd nadrukkelijk in beeld was voor de zege. „Ik reed vorig jaar op zich geen slechte Tour, maar voor het klas sement had ik er niets meer te zoeken en ritten winnen, zat er kennelijk ook niet meer in. Mis schien dat ik daarom op een ge geven moment tot de conclusie kwam dat het beter was om niet meer terug te keren naar de Tour. Ik wilde afscheid nemen op het moment dat je nog met een goed gevoel terugkijkt op je laatste ronde. Ik zou er niet graag eentje te veel willen rijden." Dat zei Breukink een week gele den in Zwitserland. „Aan die angst denk ik nu maar niet meer," zei de voormalige ronde renner gisteren thuis in Kalm- thout. „Ik benader deze Tour van dag tot dag. Er kan van alles ge beuren. Ach, en kom ik niet ver der dan de helft, dan is het maar zo. Het feit dat ik conditioneel goed ben, is voor mij de belang rijkste reden dat ik 'ja' heb ge zegd. Ik weet wat er nodig is om de Tour te rijden. En die fitheid heb ik." Geruchten over een mo gelijke Tour-start deden toen al volop de ronde. Gevoed door zijn sterke rijden van de laatste maanden. „Natuurlijk twijfelde ik toen al wel eens. Zoals die da gen dat ik de leiderstrui pakte in de Bonde van Romandië (6-11 mei, red.), maar de dag erna werd ik in een bergetappe (waarin hij veel tijd verloor, red.) alweer met beide benen op de grond gezet. Daarnaast wilde ik de jongere renners in onze ploeg die graag de Tour willen rijden niet belem meren dat te doen." Dat hij dat nu toch doet, spreekt Breukink tegen. „Ik ben de ver vanger van Johan Bruyneel en dat is geen jongere meer. Dat ik een jongen als bijvoorbeeld Vier houten uit de Tour houd, is na tuurlijk ook niet helemaal waar. Kennelijk vindt de leiding van de ploeg dat zo'n jongen nog niet klaar is voor de Ronde van Frankrijk." Breukink is heel zijn leven al een 'heer'. Eentje die niet een-twee drie op zijn besluit terugkomt. „Mijn beslissing was het niet. Ik heb zelf nooit gevraagd om de Tour te rijden. Zelfs niet ge hoopt," zegt hij zonder een zweem van verontschuldiging in zijn stem. „In eerste instantie heb ik ook 'nee' gezegd toen de lei ding me vroeg alsnog de Tour te rijden. Het overviel me en ik wil de er op zijn minst over naden ken." Thuishaven Samen met vrouw Gea was de balans snel opgemaakt. „De thuishaven vond het heel mooi. Dat speelde mee," zegt Breukink. Voor alle duidelijkheid. Zijn jongste dochter moest onlangs met uitdrogingsverschijnselen in het ziekenhuis worden opgeno men en vrouw Gea brak vorige maand een ruggenwervel bij een val van haar paard. Breukink over eerdere ervaringen met drie weken 'Kalmthout' midden in het seizoen: „Als ik vroeger vanwege een blessure of zo thuis zat, was ik best wel chagrijnig. Gea weet dat. Ze eiste dan ook nooit dat ik thuis moest blijven." De sportman zelf wilde uiteinde lijk ook heel graag. „Want ik rijd goed. Het argument dat ik niet meer kan meespelen in het klas sement, geldt uiteraard nog steeds. Ik moet me nu motiveren voor een meer dienende rol. Die ambitie heb ik." Er spelen ook zuiver persoonlijke motieven een rol. „Misschien heb ik dit keer wel het geluk, dat ik vorig jaar niet had wanneer ik aanviel. En nu hoef ik straks ook niet de Vue- lta te rijden."Die Ronde van Spanje zag hij een week geleden nog als de ideale voorbereiding (1-4-1964, Rheden) Woonplaats: Kalmthout (Bel) Team: Rabo Prof sinds: sept. 1985 Carrière-overzicht 1986 (Panasonic): 1 zege (4e et. Ronde van Zwitserland) (71e in Giro) 1987 (Panasonic): 4 zeges (w.o.: Ie et. Giro en 13e et. Tour) (3e in Giro, 21e in Tour) 1988 (Panasonic): 13 zeges (w.o.: 14e et. Giro en jongerenklassement Tour) (2e in Giro, 12e in Tour) 1989 (Panasonic): 7 zeges (w.o.: proloog Tour) (4e in Giro, opgegeven in Tour) 1990 (PDM)12 zeges (w.o.: 12e en 20e et. Tour) (3e in Tour) 1991 (PDM) 7 zeges (w.o.: eindklassement Tour du Pont en GP Eddy Merckx) (opgegeven in Tour, intralipid-afiaire) 1992 (PDM)5 zeges (w.o.: 7e et. Vuelta) (7e in Tour, 27e in Vuelta) 1993 (Once) 11 zeges (w.o.: kampioenschap van Nederland) (opgege ven in Tour vanwege knie, 7e in Vuelta) 1994 (Once)1 zege (2e et. Ronde van Rioja) (29e in Tour, 19e in Vuelta) 1995 (Once)2 zeges (w.o.: NK tijdrijden) (59e in Giro, 20e in Tour) 1996 (Rabo)1 zege (Druivenkoers Overijse) (34e in Tour) 1997 (Rabo)0 zeges (wel leiderstrui in Ronde van Romandië) Totaal: 60 zeges, 10 Tour-deelnames (4 ritzeges, 1 gele trui in 1989, 3e in 1990), 5 Giro-deelnames (2 ritzeges, 8x leiderstrui in 1987 en 1989,2e in 1988), 3 Vuelta-deelnames (1 ritzege), 1 nationaal kampioenschap weg (1993), 1 nationaal kampioenschap tijdrijden (1995). voor het WK. „Ach, je probeert overal een positieve draai aan te geven. Hoe moet je anders een seizoen doorkomen." Het gesprek ging vorige week over afscheidnemen. Een af scheid waar hij nog niet aan denkt. „Wil denken. Want dat rijdt niet gemakkelijk. Ik denk niet bij iedere wedstrijd, hier kom ik dus nooit meer. Ik heb dat hooguit met mensen. Organisa tors bijvoorbeeld. Een afscheids- wedstrijd wil ik ook niet. Mis schien wordt het WK mijn laatste koers." En lachend: „Alhoewel. Als ik wereldkampioen word, kan ik moeilijk in de regenboog trui stoppen. Dat kon Joop (Zoe temelk) ook niet." 'Zeg nooit nooit' Maar ook zonder te dollen, sluit Breukink niet uit dat hij volgend jaar alsnog op de fiets kruipt. „Zeg nooit nooit." Dat bleek af gelopen week maar weer eens. Breukink wil geen gepland af scheid. „Ik bekijk de dingen van dag tot dag. Vorige week ging ik er nog vanuit dat ik tijdens de Tour-periode drie weken zou gaan trainen. En zie hoe het loopt. Normaal stel je het hele voorsei zoen af op de Tour. Dat heb ik nu uiteraard niet gedaan. Nu heb ik overal frank en vrij gereden." De renner oogde ontspannen tijdens de Ronde van Zwitserland. Dat Breukink momenteel sterker rijdt dan in de voorgaande twee jaren, zal de gang richting 'koers' verge makkelijkt hebben. Zelf staat hij niet zo te kijken van die 'ople ving'. „Voor het vorige seizoen was ik in januari ziek. In februari kwam daar een griep overheen. Nu heb ik een hele goede winter achter de rug. Ik kon meer trainen en wedstrijden rijden in het voor jaar." Het directeurszoontje werd vorig jaar afgeschreven en afgemaakt. Zijn 'vette' contract bij Rabo kon hij volgens velen in de verste ver te niet waarmaken. Pas vanaf de Tour ging Breukink beter draai en, maar de vieze nasmaak spoel de hij er niet mee weg. „Eergevoel is zeker een van de grootste redenen waarom het nu zo goed gaat. Met zo'n seizoen als dat van vorig jaar wilde ik geen afscheid nemen." Officieel heeft hij nog niet laten weten te stoppen na dit seizoen, maar de kans dat hij doorgaat, is minimaal. „Je moet een keer stoppen. Ik word 34 en heb 12 jaar in dienst van de wielersport geleefd. Het is tijd geworden om aan vrouw en kinderen te gaan denken. Vanaf volgend jaar zijn die het belangrijkst." Een duidelijk toekomstbeeld zegt Breukink nog niet te hebben. „Ik wil in ieder geval niet dik wor den," zegt hij lachend. „Ik zal on getwijfeld gaan tennissen, voet ballen of skiën. Dingen waarvoor ik nu geen tijd heb, of die ik als wielrenner nooit heb mogen doen. Ploegleider zal ik niet wor den. Je kunt het je familie niet nog een keer aandoen om jaren lang dag-in dag-uit van huis te zijn. Wat ik wel ga doen? Mis schien een studie oppakken (zijn heao heeft hij nooit afgemaakt, AP) of iets in het zakenleven gaan doen. Wat precies weet ik niet. Dat is zo'n breed terrein." Ook al denkt Breukink zelf nog niet aan het moment van stoppen, hij ontkomt er niet aan om op verzoek de carrière die achter hem ligt met enige regelmaat te gen het licht te houden. Breukink was ooit voorbestemd de Tour te winnen, maar na zijn derde plaats in 1990 haalde hij nooit meer het podium. Voor velen was de intralipid-affaire van 1991 (waarbij de hele PDM-ploeg van wege een bedorven infuus uit de Tour verdween) de ommekeer. Breukink zou daarna aan zijn lijf geen medisch 'gerommel' meer hebben toegestaan. De Rabo-renner lacht er min zaam om. „Ik heb geen vieze smaak overgehouden aan die PDM-periode. Na die affaire werd ik in 1992 nog zevende en had ik in 1993 het podium kun nen halen als ik niet die proble men met mijn knie had gekregen, nadat een auto me kort voor de start had aangereden. Pas sinds 1994 is het echt minder gegaan. Maar ik geef toe dat ik in 1991 de ploeg had om de Tour te winnen. Daarna zou het sowieso toch al een stuk moeilijk geworden zijn omdat toen de periode-Indurain aanbrak." Cleane jongen Toch heeft Breukink het beeld van de cleane jongen nooit ontze nuwd. Hooguit beaamde hij dat je op een boterham met pinda kaas nooit de Tour kunt uitrij den. „Omdat die verhalen mij nooit in de negatieve zin troffen. Ik ergerde me juist aan renners die riepen dat ze niet hadden ge wonnen omdat de .ander gepakt had. Wie zoiets zegt, kan net zo goed stoppen. Hetzelfde geldt nu voor die nivelleringsverhalen rond de hematocriet-tests. Het is een te gemakkelijk excuus om te zeggen dat het toen niet goed ging omdat de rest epo gebruik te." De intralipid-affaire -'wij wisten direct dat het niet om be dorven kip ging, maar de ploeg leiding zocht naar de buitenwe reld toe een andere verklaring' - noemt Breukink niet het diepte punt in zijn carrière. „Want dat was de Giro van 1989, die ik ver loor vanwege een hongerram. Achteraf zeg ik dat dat de grote ronde is geweest die ik had kun nen winnen. Daar was ik dichter bij de zege, dan later ooit in een van de Tours. De dood van Fabio Casartelli is uiteraard een ander dieptepunt. Ik lag bij die valpartij. Ik zag wel dat die jon gen niet goed was, maar op zo'n moment kijk je toch eerst naar je eigen fiets. Ik ben verder gegaan en weet nog dat ik van schoen veranderd ben." Schaamte De stilte in zijn stem verraadt schaamte. De dood van Casartelli is een voorbeeld van hoe hard of absurd het wielermetier kan zijn. Er is vaak geschreven dat 'keuri ge Erik' niet paste in dat wereld je. „Zo heb ik het nooit gevoeld. Anders had ik het zolang ook niet volgehouden. Het wielrennen heeft me voor een deel wel ge vormd. Ik ben een stuk sterker geworden in de momenten dat het slecht ging. Je leert relative ren. Alleen is de wielersport een aparte wereld, waarin ieder voor zich handelt. In het normale le ven zul je een stuk socialer moe ten zijn." Hij denkt terug aan de geboorte van zijn beide dochters. „De eer ste is geboren twee dagen voor het einde van de Tour van 1992. De tweede op de maandag na de Tour van vorig jaar. De andere dag zat ik echter al weer in het vliegtuig naar Atlanta. Nu vraag ik me af hoe ik dat ooit heb kun nen doen." De hoogtepunten van zijn carrière weet hij al net zo te relativeren. „De podiumplaats in de Tour van 1990 was uiteraard het hoogtepunt. Ik ben misschien altijd net iets te kort gekomen in die wedstrijden. Dan verdien je het ook niet om een grote ronde te winnen." Nog een Tour en dan is het ver gedaan. „Toch is het niet moeilijk om gemotiveerd te blijven," zegt hij. „Zelfs met het afzien heb ik nog geen problemen. Op die mo menten ben ik alleen maar blij dat ik er nog voor betaald word ook." Breukink zei het zelf al. Geef aan alles een positieve draai en je komt zelfs je laatste jaar als prof fluitend door. „Zo blijft het levendig tot het laatst. Want zeg nou zelf: zonder de Tour was mijn carrière misschien wel als een nachtkaars uitgegaan." De afgelopen drie jaar ging de nationale titel steeds naar een renner uit de TVM-ploeg van Cees Priem. Breukink won in 1993 voor Once en het seizoen daarvoor maakte de toenma lige neo-prof Hoffman Priem gelukkig. Het team van Jan Raas vierde voor het laatste in 1991 (Rooks) feest op het kampioenschap. Dat was toen overigens Raas' derde ti tel op rij. „Het wordt daarom tijd dat we weer eens winnen," zegt Rabo-man Erik Breukink. „Het maakt niet uit wie er kampioen wordt, zolang zon dag de trui maar binnen de ploeg blijft." Vanavond worden binnen de kampen van Rabo en TVM de grove tactische lijnen doorge sproken en de beschermde renners aangewezen. Het kampioenschap (voor profs en oudere amateurs) wordt zondag traditiegetrouw in Meerssen op het parcours over de Lange Raarberg gere den. De start is om 12.00 uur en de afstand bedraagt 230 km. Vandaag rijden de vrouwen (start 9.00 uur, afstand 87 km) en de neo-amateurs (start 12.00 uur, afstand 185 km) hun kampioenschap. Erelijst profs afgelopen 25 jaar: 1972: Tino Tabak 1973: Joop Zoetemelk 1974: Cees Priem 1975: Hennie Kuiper 1976: Jan Raas 1977: Fedor den Hertog 1978: Henk Lubberding 1979: Henk Lubberding .1980: Johan van der Velde 1981: Jacques Hanegraaf 1982: Johan van der Velde 1983: Jan Raas 1984: Jan Raas 1985: Jacques Hanegraaf 1986: Jos Lammertink 1987: Adrie van der Poel 1988: Peter Pieters 1989: Frans Maassen 1990: Peter Winnen 1991: Steven Rooks 1992: Tristan Hoffman 1993: Erik Breukink 1994: Steven Rooks 1995: Servais Knaven 1996: Maarten den Bakker

de Stem | 1997 | | pagina 13