Overname Commodore kost banen Trappist, niet zo maar abdijbier Philips presenteert uitbreiding van cd-familie Reparatiebedrijf van Philips failliet Ondernemers willen tornen aan CAO-regelingen voor ouderen beleggers supermarkt PTT Telecom maakt knieval concurrentie Elke reisagent wil nu buitenlands KLM-tarief COMMENTAAR DE STEM ECONOMIE A5 TENLAND KORT Tulip nieuwe eigenaar Stichting Laka EMU levert bedrijven fors geld op ECONOMIE KORT \G 27 JUNI 1997 A4 endum mag. Op hetzelfde mo- •endum in Amsterdam bleek een n het vaandel gehad. De invloed zich niet slechts te beperken tot dus; bij belangrijke beslissingen i horen en zonodig de verkozen t referendum als D66-stokpaard e uitwerking kwamen er proble- aadkrachtig. Een eenmaal demo- oerd en geen onderwerp te wor- idaar dat de liberalen niet meer :cepteerden en aanstuurden op gen met de volksraadplegingen •n en Rotterdam hadden de be- itiepartners gesloten is, geeft ie- erop stoffen dat er eindelijk iets de Grondwet opgenomen is, de re actiegroep zand in de raderen irsinstrument is daarmee tot niet (orden. Maar dat was het in de lo- jf en twintig procent van de Am- im zich uit te spreken over zoiets metro. Burgers willen blijkbaar Dok, terugkomen op het eenmaal jte perspectief geplaatst. Een mid- lestaat met de ideeën van parle- i in te kunnen grijpen. De kiezer zelf te besturen, als het niet meer i i i i i VRIJDAG 27 JUNI 1997 >ijna zes miljoen op djurken van de Britse prinses jijna zes miljoen gulden opge- :oek naar kanker en aids. Het zend dollar (bijna negendui- istuk was een blauwe fluwelen ïeergeteld. vulkaanuitbarsting iting op het Caribische eiland orden tientallen mensen ver- :ijn er vele gewonden. Neder- leerd op Curagao, zijn ingezet ster ten zuiden van Sint Maar- ;dag zorgden een onverwachte de lavastroom voor paniek on- 3e Nederlandse oorlogsbodem de uitbarsting ter plaatse. De ueerd uit het getroffen gebied iland een noodhospitaal inge- nderheidsregering nirel is er in principe mee ak- ;n minderheidsregering vormt, n gesprek met het staatshoofd, lijst met kandidaat-ministers esident moet daarmee instem- ;n vraagt aan het parlement.De ;ische Welvaartspartij van de n. rtijen in het 550-zetels tellende se Moederlandpartij (ANAP) is iks (DSP) van Bülent Ecevit, de ch Turkije (DTP) en de sociaal- jen komen samen negen zetels reid en hebben de steun nodig litiepartijen. Dat kunnen afval- remier Tansu (Jillers Partij van iter gedoogbeleid i van de Belgische kamer van teren ingestemd met een nieuw zit van softdrugs voor eigen be- rdt dit in de praktijk niet langer iak is een compromis tussen het Franse vervolgingsbeleid. Voor langer in de cel. Dat was trou- ar de verschillende gerechtelijke er hun eigen invulling aan. Het ggen op preventie en hulpverle- parlementaire werkgroep, wier imer zijn goedgekeurd. )0 miljard dollar acht procent van de wereldeco- men uitgegeven rapport door het Program zetten de drughandel- miljard dollar om. De handel in dhandel in bijvoorbeeld ijzer en li de hoogte van de buitenlandse iljard dollar belopen en de totale )e winstmarges in de drughandel en kilo ruwe opium gemiddeld 90 aten een kilo opium met een zui- )00 dollar opbrengt. pen Haag (anp) - Gunstige regelingen voor oudere werknemers, zoals extra vrije dagen en vrijstelling van ploegendienst, moeten kritisch tegen het licht worden gehouden. Ze vormen een belemmering voor werkgevers om ouderen in dienst te nemen, redeneert de werkgeversor ganisatie VNO-NCW. Binnenkort sluiten werkgevers en vakbeweging een definitief akkoord over het ouderenbeleid. Ze vin den dat te weinig senioren aan het werk zijn. Velen zijn werkloos of hebben een WAO-uitkering (ar beidsongeschikt). Volgens onderhandelaar N. van Resteren van VNO- NCW kunnen meer ouderen aan een baan worden geholpen als regelingen die hen duur maken, ver dwijnen. „We moeten alle arbeidsvoorwaarden toetsen op hun nut voor het in dienst houden van oudere werknemers," aldus Van Resteren, die de 'ouderen niet in het beklaagdenbankje wil plaat sen'. De FNV is het niet met de werkgevers eens dat za ken als extra vrije dagen voor ouderen op de helling moeten. „Belangrijk is dat de arbeidsvoorwaarden stimule rend zijn voor de participatie van ouderen. Het ver minderen van het niveau van arbeidsvoorwaarden is volgens mij niet stimulerend," reageert FNV- voorzitter L. de Waal op de uitspraken van Van Resteren. De centrale organisaties van werkgevers en werk nemers hebben besloten concrete afspraken in het CAO-overleg te maken. „Ik neem aan dat er werk gevers zijn die de ouderenregelingen dan ter discus sie willen stellen," aldus De Waal, „maar wij zijn geen voorstander van het afschaffen van zulke rege lingen." De FNV wil wel kijken naar regelingen die ouderen duurder maken voor de werkgever, zonder dat de oudere werknemers daar direct profijt van hebben. Zo worden in sommige CAO's de VUT-rechten in de laatste tien jaar opgebouwd. Bij spreiding over veertig jaar zijn de ouderen niet meer in het nadeel, redeneert De Waal. Werkgevers en vakbeweging mogen het dan oneens zijn over de huidige extraatjes voor ouderen, ze hebben wel al besloten dat een gedwongen ver slechtering voor vijftig-plussers niet aan de orde komt. Enkele maanden terug leek er grote onenig heid te ontstaan over deze zogeheten demotie, maar VNO-NCW is nu bereid de wens tot verslechtering te laten vallen. van Paramaribo heeft gisteren ing Belangenbehartiging Beleg- litie greep in en nam de bestuurs leden van de stichting mee. Volgens de voorzitter van stichting BBB, de econoom Re neth Moenné, heeft Roep in de a gelopen periode ongeveer tac 8 miljoen gulden Nederlands co rant, twintig miljoen Amerika® se dollars en vijf miljard b naamse guldens geïnd. n schatting is gebaseerd op i» maties die beleggers aan de s i ting gaven. De bedragen mo veel hoger liggen omdat de e grote beleggers zich niet heD laten registreren'. „et Moenné is voorstander van oplossingsmodel van advi van Staat, Desi Bouterse, waai de activiteiten van de belegg maatschappijen worden êeie° (e seerd door bankvergunning verstrekken. Van onze verslaggever Den Bosch/Nieuw-Vennep - Tulip Computers in Den Bosch neemt Commodore in Nieuw-Vennep over. Door de overname verliezen 130 mensen hun baan, waarschijnlijk betreft dat alle maal Commodore-werknemers in Nieuw-Vennep. Bij Commodore werken op dit moment ruim vijfhonderd men sen, bij Tulip ruim zevenhonderd. Commodore is het voormalige Escom Nederland dat in juli vo rig jaar failliet ging en later een doorstart maakte. De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) dringt aan op een onderzoek naar vermeende voorkennis in het Tu- ■aandeel. De overnamegeruch ten werden gisteren met een pers bericht bevestigd door de directie van Tulip Computers. De Tulip- iverknemers kregen gistermorgen kennis van de overname via het zelfde persbericht. De Tulip-di- rectie wil verder niets kwijt over de overname en het banenverlies. Bij beide bedrijven geldt een spreekverbod. De geruchtenstroom kwam op nadat het aandeel Tulip op de Amsterdamse effectenbeurs de dagen steeg van 14,30 vervolg van voorpagina Het Documentatie- en Onder zoekcentrum voor Rernenergie, de stichting Laka, beaamt dat er wereldwijd dergelijke problemen zijn, die toe te schrijven zijn aan bet principe van zogenaamde 'er burn up. Hierbij wordt de hoeveelheid splijtbaar uranium verhoogd, waardoor meer energie opgewekt kan worden. Bijko mend voordeel is dat er minder brandstof verbruikt wordt en dat ie brandstof minder vaak ver vangen hoeft te worden. In Doel wordt eveneens volgens dit prin cipe gewerkt. Volgens Laka-woordvoerder R. van den Berg heeft het systeem echter ontegenzeggelijk nadelen. >0p het moment dat er meer energie wordt opgewekt, komen er ook meer bijproducten vrij. Gassen bijvoorbeeld. Die geven extra druk op de slijtstofelemen- ten, waardoor ze kunnen vervor men." hi dat heeft, volgens Van den u weer effect op het functio neren van de controlestaven. Hij "ijst op een aantal publicaties wer incidenten in Amerika en "ankrijk die vergelijkbaar zijn met Doel. Ge provincie Noord-Brabant is (ens een woordvoerder for meel niet van het incident op de hoogte gesteld. „Maar ook wij le nen kranten en kijken naar de wievisie." Waarom de provincie met is ingeseind door de Bei- Wie autoriteiten? „In België is bet regel dat een dergelijk inci dent via Brussel naar buiten ge- vacht wordt. Het ging om een gering incident, dat op een al van 1 tot 7, volgens de erncentrale niet verder kwam ban nul." gulden (twee weken geleden) naar 21,30 (gistermorgen). De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) wil dat de Stichting Toe zicht Effectenverkeer (STE) of het Beurs-bestuur onderzoek doen naar mogelijke voorkennis bij de handel in Tulip-aandelen. Volgens VEB-directeur P. de Vries wijkt de koersontwikkeling van het aandeel Tulip zeer af van het normale patroon. „Het aan deel is in zeven dagen vijftig pro cent gestegen en de omzet dertig maal groter. Ook circuleerde de naam van Commodore al enkele dagen. Een onderzoek lijkt me dus zeer op zijn plaats." De STE mag geen mededelingen doen over onderzoekingen. Een woordvoerder zei wel dat de op merkelijke koersontwikkeling van Tulip serieuze aandacht heeft. Door de overname van Commo dore verdubbelt de omzet van Tulip bijna. Die bedroeg eind vo rig jaar 527,5 miljoen gulden. Het Bossche bedrijf verwacht dat de overname vanaf 1998 dffidëlijk zal bijdragen aan de winst per aandeel. Het Bossche computer bedrijf verwacht door de overna me goedkoper te kunnen inko pen. Daardoor zullen de produc tiekosten met 'tientallen miljoe nen gulden' kunnen dalen. Van onze verslaggever Amsterdam - Al snel na de invoe ring van de Economische en Mo netaire Unie (EMU) verwacht het Nederlandse bedrijfsleven aan de nieuwe situatie te gaan verdie nen. Jaarlijks levert de unie de Nederlandse ondernemingen naar verwachting 6,6 miljard gulden op. Dat is 1. procent van het bruto binnenlands product (bbp). Eenmalige kosten zijn er echter ook. Het bedrijfsleven verwacht ongeveer 5,5 miljard gulden kwijt te zijn aan de aanpassing van sys temen, aan voorlichting en trai ning van personeel, aan druk werk en aan het tijdelijk voeren van een dubbele boekhouding waarin euro en gulden naast el kaar bestaan. Naast het bedrijfs leven hebben de banken tot nog toe gezamenlijk een miljard gere serveerd om zich voor te bereiden op de komst van de EMU. De baten die ondernemingen ver wachten hebben onder meer te maken met een verlaging van kosten (transactiekosten, kosten voor afdekking valutarisico's, een eenvoudiger boekhouding) en met een vergroting van de afzet markt. Trappistenbier krijgt een echtheidslogo. FOTO BRAM BUDEL DE ZES Trappisten brouwerijen in België en Nederland zijn het beu dat andere bierpro ducenten profiteren van hun succes. De monni ken sloten zich aaneen in de Vereniging Trap pist en bedachten een echtheidslogo. „Het kloosterimago is inte ressant als positione ring in de markt." Door Peter Pijls WIE OP EEN terrasje een Trap pist bestelt, krijgt niet zelden een Leffe of Grimbergen voor gezet. Weliswaar smakelijke ab dijbieren, maar Trappist is het niet. „Die merken appelleren welis waar aan kloosters en monni ken, maar Leffe wordt gewoon gemaakt door een grote Bel gische brouwer. De consument heeft er recht op om dat te we ten. Trappist mag alleen Trap pist heten als het binnen de poort van een abdij is gemaakt," zegt woordvoerster N. den Boer van Trappistenklooster De Ro- ningshoeven in Berkel-Enschot, producent van het enige in Ne derland gebrouwen Trappisten bier, La Trappe. Samen met de vijf bierproduce- rende Trappistenkloosters in België heeft De Roningshoeven zijn krachten gebundeld in de Vereniging Trappist. De monni ken zijn het commerciële mis bruik van hun (gedeponeerde) naam en symboliek beu. Ro mende maand presenteert de vereniging het logo 'authentiek Trappist' dat de flesjes van de zes bierproducenten gaat sieren. Het logo wordt geacht de ver warring bij de consument weg te nemen. In de supermarkten ziet hij tal van flesjes met monniken en kloosterachtige namen op het etiket, maar of er Trappist in zit is een ander verhaal. Weliswaar zijn abdijbieren en Trappisten bieren beide kloosterbieren, maar er is een belangrijk econo misch en juridisch verschil. Bier mag alleen Trappist heten als het binnen de abdij van de Trap pistenorde wordt gebrouwen, volgens het klassieke patersre- cept van de Cisterciënzers. Be halve La Trappe van De Ro ningshoeven in Berkel-Enschot voldoen alleen de Belgische ab dijbieren Westmalle, Westvlete- ren, Orval, Chimay en Rochefort aan deze criteria. Naast het Trappistenbier zijn er abdijbieren die door een externe brouwerij worden gemaakt, maar nog wel een link hebben met een klooster. Belgische ab dijbieren als Grimbergen, Leffe en Tongerlo zijn in concessie ge geven aan al dan niet lokale brouwerijen. De brouwerijen betalen de abdijen een bedrag aan royalties voor het gebruik van het recept. Hoeveel de mon niken daaraan verdienen is on bekend, maar de Norbertijnen van Grimbergen konden met de inkomsten uit hun royalties een groot deel van hun abdij renove ren. De omzetten bewijzen de markt waarde van kloosterproducten. Zes procent van de totale bier markt bestaat inmiddels uit kloosterbieren, een verdubbe ling tegenover tien jaar geleden. De zes Trappisten-brouwerijen verkopen ongeveer 217.000 hec toliter Trappist per jaar. Niet alleen Trappistenbier ap pelleert aan een gevoel voor kwaliteit en authenticiteit bij de consument. Ook abdijkaas en - brood zijn populair, vooral als ze het stempel 'Trappist' dragen. Abdij De Roningshoeven in Ber kel-Enschot merkt het met enige regelmaat. Twee jaar geleden wonnen de monniken een zaak tegen een Tilburgse bakker, die goede zaken dacht te doen met zelfgebakken 'Trappisten brood'. En de trendgevoelige kaasproducent die plots 'Trap pistenkaas' leverde aan een gro te supermarktketen vond dat niet meer zo'n goed idee na een onderhoud met de advocaten van de Brabantse kloosterlin gen. „Niet dat we commerciëler wor den," zegt woordvoerster Den Boer van de Trappisten uit Ber kel-Enschot. „Het is een defen sieve zet. Allerlei producenten van bier, kaas en brood willen meeliften op onze authenticiteit. Het kloosterimago interesseert ze om zich te positioneren in de markt.' Maar de Trappistenmon niken hebben wel eeuwen ge werkt om die positie te berei ken." De Trappisten waken al langer zorgvuldig voor misbruik van hun naam. In 1962 bepaalde de handelsrechtbank van Gent dat handelaren die de naam Trap pist en Trappistenbier gebrui ken, vervolgd mogen worden voor oneerlijke concurrentie. In 1979 en 1981 deed het Brussels Hof van Beroep een soortgelijke uitspraak in verband met Trap pistenkazen. Toch beperken de Trappisten hun toenemende marktbewust- zijn tot een noodzakelijk mini mum. Zaken doen mag nooit be langrijker worden dan het uit gangspunt Ora et labora (bidt en werk), de leefregel van de heili ge Benedictus van Nurdsia. Hoofdstuk 48 meldt: 'Dan zijn zij waarlijk monniken, als zij van den arbeid hunner handen leven.' Door Hans Bos Hoofddorp - Goedkope bui tenlandse KLM-tarieven moeten voor alle reisagenten in Nederland beschikbaar zijn.Zolang de tickets alleen via een omweg en in buiten landse valuta te verkrijgen zijn, wordt de reisagent onno dig op kosten gejaagd. Dit heeft Th. Schmitz, voorzitter van de Nederlandse vereniging van reisorganisaties (ANVR) gis teren aan de ELM laten weten. Schmitz is uitermate ongelukkig met de onduidelijke gang van za ken rond de verkoop van goedko pe buitenlandse ELM-tickets aan Nederlandse reizigers. Zij kun nen tegen een tarief dat soms ruim duizend gulden lager ligt dan het normale ELM-tarief in eigen land zonder problemen èn zonder toeslag vertrekken van de luchthavens Beek en Schiphol. Een vlucht naar de Nederlandse Antillen kost in Nederland in de maanden juli en augustus 1941 tegen 1665 in België en 1450 in Duitsland. Een ticket Johan nesburg kost in eigen land 2830, 1767 in België en 1830 in Duitsland. Door deze beleidswijziging wil de KLM het marktaandeel in Lim burg en het aanpalende Duitse en Belgische grensgebied vergroten. Met name reizigers in Limburg en Brabant kunnen gemakkelijk via een reisbureau in de grens streek aan buitenlandse tickets komen. Tot nu toe moesten zij dan ook van een luchthaven in het land van aankoop vertrekken. Volgens Schmitz kunnen de tick ets niet door Nederlandse reis agenten via de normale weg wor den betrokken. Zij moeten daar voor beschikken over goede con tacten in het buitenland en dat is voor reisagenten buiten de grens gebieden geen eenvoudige zaak. Bijkomend probleem is, zo zegt Schmitz, dat de negen procent commissie vervolgens moet wor den gedeeld. De KLM is niet bereid op de eis van de ANVR in te gaan. „Het gaat om promotionele tarieven. Nederlandse reisagenten moeten het doen met onze 'zwaanzinnige aanbiedingen'", zo zegt KLM- woordvoerder P. Wellhüner. °oor Chris Paulussen Amsterdam/Eindhoven - Met veel jamtam bracht Philips vijf jaar ge iden de digitale compactcassette (dcc) op de markt. De beoogde op volger van de analoge geluidscas- Sette is inmiddels ter ziele. j? dezelfde periode kende ook de mini- lse van Sony een moeizame start. Sony U® de moed echter niet opgegeven, esteund door goede verkoopcijfers in e Verre Oosten zijn de Japanners in •"i0?3 begonnen aan een nieuw offen- Philips heeft inmiddels een nieuw Per in het vuur: de cd-recorder voor de consumentenmarkt. v ps-manager ®js Wirtz, indertijd ra3twoordelijk voor de introductie n doe, schrijft de mislukking toe aan een combinatie van factoren. De audio- markt verkeerde in een moeilijke fase, de consument was verward door alle nieuws over multimedia dat over hem werd uitgestort, het Japanse Matsushita haakte al snel af en de Zuid-Koreaanse producenten hadden nog te weinig naam gemaakt om steun van betekenis te verlenen. De introductie van de cd-recorder, die Philips deze week bekend maakte, is volgens Wirtz niet te vergelijken met die van dcc of minidisc. Bij dcc en minidisc ging het om compleet nieuwe systemen die op de markt werden gebracht. Wie zijn thuis opgenomen dcc-bandjes ook buiten de deur wilde afspelen, moest ook een walkman of een speler voor in de auto aanschaffen. „Bij de cd-recor der ligt dat anders," aldus Wirtz. „Dat is gewoon een uitbreiding van de cd-fa- milie." Directievoorzitter Doug Dunn van de divisie Sound Vision sprak bij de bekendmaking van de cd-recorder over 'het product van de eeuw'. Een 'droomwens' van de consument gaat volgens Dunn in vervulling nu iedereen de favoriete nummers van zijn lang speelplaten, cassettes en compact discs zelf op cd kan zetten. Maar tot bespie gelingen over de verkoopcijfers liet hij zich niet verleiden. De cd-recorder komt eind dit jaar/begin volgend jaar op de markt. Technisch is er geen belemmering om een draagbare cd-recorder te maken. Of die er komt hangt af van de reactie van de markt. Philips heeft goede hoop dat de consu ment enthousiast zal reageren, omdat de op de cd-recorder opgenomen mu ziek ook op andere cd-spelers (in huis of in de auto, discman of gettoblaster) kan worden afgespeeld. En daarvan zijn er wereldwijd inmiddels al meer dan vijf honderd miljoen. Philips-managers zeggen het liever niet met zoveel woorden, maar natuurlijk hopen zij dat de cd-recorder populair wordt en dan wordt het wel degelijk een concurrent van minidisc. Als het een massaproduct wordt kan de prijs - vijf tienhonderd gulden bij introductie - snel omlaag. Technisch is er geen reden waarom op de cd-recorder niet de vuist regel van toepassing zou zijn dat de toe voeging van een opnamefunctie de prijs van een apparaat met de helft verhoogt. Bij de introductie van de cd-recorder doet Philips zijn voordeel met de kennis die het heeft opgedaan met vergelijkba re producten voor pc-toepassingen. In de nabije toekomst zullen volgens Adri Baan, topman van de divisie Business Electronics, snel meer professionele producten hun weg naar de huiskamer vinden doordat ze goedkoper en ge bruiksvriendelijker worden. Op een tweedaagse persbijeenkomst in Amster dam noemde hij daarvan gisteren enke le voorbeelden. Zo brengt Philips een video conferen- cing-systeem op de markt, dat het mo gelijk maakt om via een gewone tele foonlijn of via het internet met elkaar te praten en elkaar te zien. Het systeem (een computerkaart en een camera) gaat zo'n 675 gulden kosten. Ook lcd-projec- tie en spraakherkenning komen volgens Baan steeds meer binnen het bereik van de consument. Den Haag (anp) - PTT Telecom moet het tarief dat het de con currenten in rekening brengt voor de toegang tot zijn telefoon net verlagen van 4 naar 3,6 cent. Dit heeft minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) besloten in het geschil tussen Telfort en KPN. Op 1 juli vervalt het PTT-mono- polie op telefoondiensten en ko men er concurrenten op de markt. Om verbindingen met PTT-abonnees tot stand te bren gen moeten de telecombedrijven toegang krijgen tot het PTT net werk. Het zogenoemde intercon nectietarief dat PTT Telecom hiervoor vroeg is naar de mening van Telfort te hoog. Zowel Tel fort (British Telecom en Neder landse Spoorwegen) als Enertel (een alliantie van energie- en ka belbedrijven) vroeg de minister in te grijpen. De minister heeft het tarief verlaagd, omdat KPN ten onrechte een aantal kosten had meeberekend voor bijvoor beeld marketing en vaste kosten. Het tarief dat PTT Telecom in re kening brengt voor uitgaand ver keer vindt de minister vooralsnog redelijk. Het nu vastgestelde tarief is een overgangstarief. De minister wil dat PTT Telecom meewerkt aan een kostenberekeningssysteem, zodat duidelijk wordt waar het tarief op gebaseerd is. Doet het bedrijf dat niet dan zal de minis ter de tarieven opnieuw verlagen. Mocht het definitieve tarief lager uitvallen dan moet PTT Telecom het teveel betaalde aan zijn con currenten teruggeven. Blokker moet winkels Toys R'Us verkopen Brussei - De detailhandelsketen Blokker moet de negen winkels die zijn overgenomen van de Amerikaanse speelgoedgigant Toys R'Us weer afstoten. Dat heeft de Europese Commissie gisteren be paald. Volgens Europees commissaris voor mededingingsbeleid verkrijgt Blokker anders een te dominante positie in de verkoop van speelgoed. Daardoor is er feitelijk geen concurrentie meer mo gelijk. Internationale binnenvaart boekt record Rotterdam - In 1996 is het internationale vervoer per binnenvaart over de Nederlandse grens uitgekomen op 201,1 miljoen ton. Dat is een record, zo heeft het Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart (CBRB) gisteren bekendgemaakt. In 1997 eindigde het verscheepte tonnage op 197 miljoen. Het Nederlandse aandeel in het totaal steeg tot 65,5 procent. Het vervoer per water dat binnen Nederland bleef, steeg met 11,8 miljoen ton tot 89,4 ton. De groot ste groei in het internationale transport boekte de binnenvaart met chemische producten. In deze sector noteerde het CBRB 16,2 miljoen ton, vergeleken met 13,9 ton in 1995. McDonald's verwerkt weer Brits rundvlees Londen - McDonald's gaat voor zijn hamburgers weer rundvlees uit Groot-Brittannië gebruiken. De Amerikaanse keten van fast- foodrestaurants had vijftien maanden lang dit vlees niet meer in zijn producten verwerkt in verband met de affaire rond de gekke- koeienziekte BSE. „We gaan het Britse vlees nu weer inkopen en de nieuwe aanvoer zal in de komende paar weken weer in de res taurants op tafel komen," aldus algemeen directeur Andrew Tay lor van McDonald's voor Groot-Brittannië. Hij stelde gisteren dat onderzoek had uitgewezen dat bijna driekwart van zijn klanten Brits rundvlees wilde. Elk jaar verkoopt het bedrijf in zijn 760 eet- tenten in Groot-Brittannië voor 80 miljoen pond (260 miljoen gul den) aan rundvleesproducten. VTM verliest reclamemonopolie Brussel - De Vlaamse commerciële televisiezender VTM, voor 44,3 procent eigendom van het Nederlandse uitgeversconcern VNU, moet zijn monopolie op de reclamemarkt opgeven. Dat heeft Eu ropees commissaris voor mededingingsbeleid Van Miert gisteren bekendgemaakt. VTM en haar tweede zender Kanaal 2 kregen in 1987 van de Bel gische overheid voor achttien jaar het alleenrecht op de markt voor televisiereclame. Volgens Van Miert schermt het monopolie op oneerlijke wijze de markt af. De uitspraak van Van Miert volgt op een klacht van VT4. De Vlaamse deelregering krijgt twee maanden de tijd om haar wetgeving aan te passen. VTM dreigde woensdag al met een scha declaim van vijftien miljard frank (825 miljoen gulden) als het mo nopolie ook daadwerkelijk ophoudt te bestaan. Van Miert zegt dat een dergelijke claim juridisch echter geen kans maakt. Winst voor Nederlandse Pecliiney Vlissingen - Aluminiumsmelter Pechiney Nederland (PNL) in Vlissingen heeft 1996 afgesloten met een winst van 19,5 miljoen gulden. In 1995 boekte de onderneming nog een verlies van 17,5 miljoen. Toch lag het resultaat uit gewone bedrijfsvoering in 1996 met 20,9 miljoen gulden een stuk lager dan de 55,8 miljoen in 1995. Het netto resultaat in 1995 werd ongunstig beïnvloed door afwaardering van de deelname in Pechiney International, wat een buitengewone last van 54,8 miljoen gulden en extra belastingen betekende. In 1996 realiseerde PNL juist een boekwinst van 5,1 miljoen door de verkoop van een deel van de aandelen in Pechiney International. Insectenlokkers uit de handel Ede - Vapona haalt haar cassettes tegen vliegende insecten en de zogeheten 'Vapona anti mot' tijdelijk uit de handel. Ook de drogis terijketen Kruidvat haalt haar insectenspray uit de handel. Vapo na stelt het publiek vandaag via dagbladadvertenties op de hoog te. Alle andere producten uit het Vapona-assortiment blijven ge woon verkrijgbaar. Consumenten kunnen de producten opsturen naar Vapona en krijgen dan hun geld terug, zo meldde directeur Van Woerkom gisteren. Reden voor het terughalen van de twee producten is mogelijke ongerustheid bij de consument naar aan leiding van een onderzoek van de Consumentenbond. Arnhem/Eindhoven - Berlo Service Group, dat de reparatie van consumentenproducten van Philips verzorgt, is failliet. Als gevolg van het gisteren door de Arnhemse rechtbank uitgespro ken faillissement komen ruim 250 mensen op straat te staan. De curatoren onderhandelen met de directie over een manage ment-buy out, waardoor met ongeveer 125 werknemers een doorstart zou kunnen worden gemaakt. Berlo Service Group is begin 1994 voortgekomen uit de Philips Onderhoudsgroep en telt behalve het hoofdkantoor in Duiven (75 werknemers) vestigingen in Bre da, Heerlen, Groningen, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Voor burg. De Nederlandse Philips Be drijven (NPB) bezitten een aan deel van 32,5 procent in de on derneming. De vakbonden toonden zich gis teren 'geschokt' vanwege het fail lissement, maar niet verrast om dat bekend was dat Berlo ook na aantal reorganisaties in de rode cijfers verkeerde. Het bedrijf vroeg afgelopen maandag uitstel van betaling aan, nadat huisban kier ABN Amro de geldkraan had dichtgedraaid. Volgens de Nij meegse curatoren mr. W. Aerts en mr. P. van Ratingen vond de bank dat de continuïteit van de Dui- vense onderneming niet langer was gewaarborgd. Aerts en Van Ratingen noemen de activiteiten van de verzelfstan digde groep 'van meet af aan ui terst verliesgevend'. In 1995 en 1996 leed het bedrijf verliezen van 7 miljoen en 8 miljoen gul den. De tekorten door de jaren heen leidden tot een negatief ei gen vermogen, dat eind vorig jaar 20 miljoen bedroeg. In de eerste drie maanden van dit jaar noteer de het bedrijf ruim 1 miljoen gul den in het rood. Volgens de curatoren zijn alle plaatselijke vestigingen - ernstig - verliesgevend.

de Stem | 1997 | | pagina 5