6Houding VS en Britten verachtelijk' Aanklaagster Kluiver! poseert voor Privé». sandI ikuiïvei blqftmijl vernederen! Over Com; kost Phili Mir-astronauten bijna twee weken in donker M, vechtende ALEXANDER in Hongaarse disco? ÜUIHÜ.I Hongkong wacht met zweet in de handen 'Internet-vervuiling' mag in VS Surinaamse beleggers plunderen supermarkl Ondern DE STEM BUITENLAND Politici Hongkong teleurgesteld Verkiezingen anarchistisch Albanië gaan door Oppositieleider Congo opgepakt Wjê* -3* afgetuigd door zijn vrouw MAFIA blaast auto op BOLKESTEIN JSNWi DE STEM fKKf COMMENTAAR Laatste middel DE STEM Tulip nieuwe Stichting Lak; i i i VRIJDAG 27 JUNI 1997 A4 Moskou/Koroljov (afp/rtr) - Ondanks de dramatische toe stand in het ruimtestation Mir zal de Russisch-Amerikaanse bemanning voorlopig niet worden geëvacueerd. De astronauten zullen nog bijna twee weken moeten doorbrengen in een vrijwel duister ruimtesta tion, nadat dit woensdag ernstig beschadigd raakte door een bot sing met een onbemand ruimte schip. De astronauten, die alle wetenschappelijke experimenten en fysieke training moeten staken door tekort aan elektriciteit, kre gen gisteren te horen dat zij met reparaties moeten wachten tot nieuw materiaal wordt aange- voerd. Een Progress-vrachtruim- teschip wordt daarvoor over elf dagen gelanceerd. Het vrachtschip dat met de Mir botste valt naar verwachting vandaag terug naar de Aarde en zou in zee terechtkomen. Dit deelde het vluchtleidingcentrum mee. Maar een woordvoerder kon niet voorspellen waar het 1,5 ton metende ruimteschip zal neerko men. Het wordt inmiddels vanaf de Aarde bestuurd. Hoofd Joeri Koptev van het Rus sische ruimtevaartbureau zei dat de astronauten niet in direct ge vaar zijn en dat er geen plannen zijn hen te evacueren. Indien ech ter de luchtdruk in de Mir verder zou dalen, keren zij direct terug met hun Soejoez-ontsnappings- vaartuig. Aan boord van Mir bevinden zich de Russen Vasili Tsiblijev en Aleksandr Lazoetkin en de Ame rikaan Michael Foale. Bij de mis lukte koppeling van een Progress M-34 ruimteschip met Mir botste dit met een van de modules van het station. Door beschadigde zonnepanelen ontstonden grote problemen met de stroomvoor ziening, waardoor de astronauten vrijwel zonder licht moeten wer ken. Het compartiment, waar Foale verbleef en zijn uitrusting had, is met een luik afgesloten. Inmiddels is de stroomvoorzie ning teruggebracht op 60 a 70 procent van het normale niveau, aldus Koptev. De bemanning heeft het station omgedraaid zo dat het beter kan profiteren van zonne-energie. Maar alle weten schappelijke experimenten zijn uitgeschakeld om stroom te spa ren, en de astronauten moeten hun lichamelijke oefeningen, om de gevolgen van gewichtloosheid te bestrijden, staken omdat ze daardoor te veel zuurstof ver bruiken. In Amerika heeft het ongeval een discussie losgemaakt over de me dewerking aan het Mir-program- ma. Van sommige zijden worden waarborgen geëist voor de veilig heid van Amerikaanse astronau ten alvorens zij naar het ruimte station worden gestuurd. Mir is het enige station in de ruimte, tot over twee jaar het laboratorium Alfa wordt gelanceerd, waarin Amerikanen, Europeanen en Russen deelnemen. Rond de Mir hebben zich diverse incidenten en bijna-ongelukken voorgedaan. Zo verliep een kop pelingspoging van de Kvant-mo- dule aan de Mir in 1987 drama tisch door een geblokkeerd luik. Bij reparatiewerkzaamheden aan het aan de Mir gekoppelde ruim teschip Sojoez TM-9 raakten in 1990 twee kosmonauten door zuurstofgebrek in acuut levens gevaar. Door andere pech moes ten zij langer in het heelal blij ven. In september 1994 mislukten twee koppelingspogingen van het bevoorradingsschip Progress M- 24 aan de Mir door een computer- fout. In 1994 liep stroomuitval in de Mir bijna uit op een ramp. Hongkong (anp/rtr/dpa) - Hongkongse democraten hebben te leurgesteld gereageerd op het besluit van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten om toch diplomaten te sturen naar de beë diging van de omstreden nieuwe Voorlopige Raad in Hongkong. Ze noemen de beslissing 'slap en verachtelijk'. De Amerikanen en vooral de Britten dreigden eerder direct na de ceremoniële overdracht van de Britse kroonkolonie aan China, 1 juli om 00.00 uur, te vertrekken. Ze wilden niet blijven tot de in stallatie van de door Peking be noemde nieuwe Voorlopige Raad, anderhalf uur later. Maar nadat eerst de Amerikanen om pragmatische redenen over stag gingen, besloten ook de Brit ten toch maar een diplomaat naar de installatie te sturen. Op minis terieel niveau zijn de landen ech ter niet vertegenwoordigd. Democratische afgevaardigden van het gekozen parlement in Hongkong (nog vijf dagen in functie) bekritiseren de omslag van de VS en Groot-Brittannië. Emily Lau, een voormalig jour nalist en voorvechter van demo cratie spreekt over een 'verachte lijke' beslissing. „Dit verbaast me niet. Ik denk dat de Hongkongers de Britse en Amerikaanse rege ring slap vinden. Als ze dit doen, 'vragen ze om minachting". Het Britse ministerie van Buiten- Kinshasa (rtr/ap) - Soldaten van het leger van president Kabila in het voormalige Zaïre hebben op positieleider Etienne Tshisekedi gisteren gearresteerd in zijn wo ning in Kinshasa. Dit melden ge tuigen. Tshisekedi werd door militairen weggevoerd enkele uren nadat hij een studentenbijeenkomst had toegesproken. De Cobra-militie van Denis Sas- sou-Nguesso in de Republiek Congo heeft gisteren gemeld het vliegveld van de hoofdstad Braz zaville eergisteren te hebben in genomen om de aankomst te ver hinderen van Liberiaanse huur lingen en voormalige Angolese rebellen. Die zouden zijn inge huurd om de troepen van presi dent Pascal Lissouba bij te staan. „We waren dus wel gedwongen het vliegveld in te nemen", aldus de militie in een verklaring die werd voorgelezen voor de radio. Emily Lau. foto reuter landse Zaken stelt dat de afvaar diging niet betekent dat Londen de Voorlopige Raad goedkeurt. Robin Cook zei dat hij zal vech ten om China aan zijn belofte te houden dat het Hongkong vijftig jaar met rustel laten, volgens de 'één land, twee systemen'-formu- le. Van Mierlo Minister Van Mierlo gaat volgen de week ook naar Hongkong om de machtsoverdracht bij te wo nen. Hij gaat echter niet als voor zitter van de Europese Unie, maar gewoon als Nederlands mi nister van Buitenlandse Zaken. WD-leider Bolkestein vindt dat Van Mierlo niet naar Hongkong moet gaan. De WD'er zegt zich zorgen te maken over het demo cratisch gehalte van het nieuwe bestuur van Hongkong. Gisteren bogen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg zich over Hongkong. De EU eist dat China zijn belofte nakomt om verkiezingen in Hongkong te houden, uiterlijk een jaar na de overdracht van de Britse kroonkolonie op 1 juli. De vijftien ministers riepen in Luxemburg niet op tot een boy cot van de plechtige beëdiging van het door Peking benoemde parlement in Hongkong, dat di rect dinsdag haar werk begint. Elke regering is vrij te besluiten of zij wel of niet deelneemt aan de ceremonie en op welk niveau. (ADVERTENTIE) EXCLUSIEF! van in ■linn Ont| gqqt door een twls I fOTORIHWrAOf VOOS HET (ItSTUTC DE ANONIMITEIT Door Aart Heering Tirana - De Albanese parle mentsverkiezingen van ko mende zondag gaan door, hoe wel in grote delen van het land anarchie heerst en er geen normale campagne kon worden gevoerd. Europees onderhandelaar Franz Vranitzky maakte dat gisteren bekend in de Albanese hoofdstad Tirana, die door de komst van honderden Europese waarnemers en duizenden soldaten van de in ternationale vredesmacht giste ren de indruk maakte van een mi litair kamp. Volgens Vranitzky is het doorgaan van de verkiezin- gen, hoe onvolmaakt ook, onver mijdelijk omdat door uitstel de situatie alleen nog maar kan ver slechteren. De Oostenrijkse oud kanselier gaf toe dat de Albanese partijen twee dagen voor de ver kiezingen over verschillende za ken nog geen overeenstemming hadden gevonden. Zo staat nog steeds niet vast hoe laat de stembussen gaan sluiten en hoeveel extra zetels er vrijge maakt worden voor de kleine partijen die er in het geldende kiesstelsel bekaaid af dreigen te komen. Op de vraag wat hij van de verkiezingen verwacht, ant woordde de Oostenrijker diplo matiek: „Optimisme is een luxe die ik me niet kan veroorloven en pessimisme zou de toestand niet verbeteren, dus kan ik alleen maar realistisch zijn." De vijfhonderd waarnemers uit 32 landen die gisteren en van daag aankomen, zullen in grote delen van het land nog harde no ten te kraken krijgen. De zuide lijke stad Vlorë is al twee dagen het toneel van vuurgevechten tussen de plaatselijke rover hoofdman Zani Caushi en een concurrent die in de hele stad plakkaten heeft laten ophangen waarin buitenstaanders worden aangeraden om de stad te verla ten wanneer hij Zani gaat uitro ken en afmaken. Bij de stad Fier op de weg van Tirana naar Vlore zijn drie Japanse journalisten van hun auto en apparatuur be roofd door bandieten die daarna wel zo vriendelijk waren om een bus aan te houden die vervolgens de berooide Japanners meenam. In Fier zelf zijn gisteren drie mannen omgekomen toen een au tobom ontplofte. En in de noor delijke stad Shkodër moest de so cialistische leider Fatos Nano een geplande verkiezingsbijeenkomst afzeggen. De weg tussen Dürres en Shkodër is namelijk geplaveid met wegversperringen waar ge maskerde mannen iedereen be dreigen. Een en ander lijkt in te genspraak tot het beginsel van vrije en eerlijke verkiezingen waar de Europese bemiddeling naar streeft. Door Bert Ummelen Washington - Het Amerikaan se Hooggerechtshof heeft een streep gehaald door een vorig jaar aangenomen federale wet, die beoogde een halt toe te roepen aan de vervuiling van Internet. De hoge rechters menen dat de zogenaamde Communications Decency Act leidt tot illegale overheidscensuur. Het is voor het eerst dat het hoogste Amerikaan se rechtscollege een uitspraak doet met betrekking tot Internet, het snel groeiende wereldom spannende computernetwerk. De wet stelt het aanbieden van 'aanstootgevend materiaal' dat gezien zou kunnen worden door minderjarigen strafbaar. Una niem blijkt het hof van oordeel dat daarmee inbreuk wordt ge- Klokslag twaalf uur draagt Groot-Brittannië in de nacht van 30 juni op 1 juli de oude kroon kolonie Hongkong over aan de Volksrepubliek China. De meest kapi talistische stad ter we reld gaat deel uitmaken van een van de laatste communistische bol werken ter wereld. Wil lem Reijn bericht van uit Hongkong. DE TIP van de vleugel lijkt de ballustrades van de grauwe volksflats weg te zullen slaan, als de Jumbo in een scherpe bocht de landingsbaan van het overvolle oude vliegveld Kai Tak zoekt. Nog anderhalf jaar mogen piloten zich verheugen op dit leukste stukje vliegen uit de burgerluchtvaart. Daarna komen de honderdduizenden Westerse en Aziatische zaken lieden aan op het honderd mil jard gulden kostende hypermo derne vliegveld Ceck Lap Kok, dat in aanbouw is op een door Nederlandse en Vlaamse bag geraars opgespoten eiland. Bij de aankomsthal rijden de Rolls Royces in kolonne voor om ons gezelschap op te pikken. De chauffeur van onze extravagan- HONG KONG DE LAATSTE DAGEN Dcor onze speciafe Willem Reijn te, witte boli de grijnst ach ter het dure houtwerk van zijn dash board: „Dit is nog een klas sieke Rolls uit 1961. Die heeft nog echt klasse." Het is een mooie aankomst in de meest kapitalistische stad ter wereld, de metropool van louter super latieven. Hongkong telt de meeste Rolls Royces ter wereld - 'per hoofd van de bevolking' heet het dan. Er staan meer wol kenkrabbers bijeen dan in New York. Kantoren en appartemen ten zijn in Hongkong duurder dan in Tokio. De dag ervoor is het Brits ko ninklijk jacht Britannia aange meerd in Victoria-haven. Victo ria, de koningin die het Groot- Brittannië belichaamde dat de wereldzeeën in de negentiende eeuw beheerste. In haar wereld rijk ging de zon nooit onder, maar vanaf 1 juli 1997 te 0.00 uur valt ook de nacht in de afge takelde wereldmacht. Luitenant Nick Doyle, de 38-ja- rige commandant van het Britse garnizoen in Hongkong, zal ten overstaan van Prince Charles en de hele wereld de Britse vlag de finitief strijken. De koloniaal buigt, China's schandvlek wordt uitgewist. Wekenlang is dage lijks twee uur extra geoe fend op deze plichtpleging, die normaliter een routine- karwei zou moeten zijn. Maar op dit historisch moment mag niets fout gaan. Met de stortbuien en een tempe ratuur van dik dertig graden ligt er een klamme warme deken over de stad. Doyle vreest het zweet onder de dikke unifor men. „Zweet kan een probleem zijn. Niet alleen omdat het on comfortabel is, maar ook de wa pens kunnen uit je handen slip pen. Dat idee maakt je nerveus." Hij is zich bewust van het histo rische moment: „Als onder het publiek geen tranen vloeien, is er iets serieus mis met de men sen." Maar Hongkong dreigt al een beetje overdracht-moe te zijn, voordat de Chinezen hun han den op de stad leggen. „Dat hele handover-gedoe begint al aardig te vervelen," zegt Hongkong- Chinees Ho Wai Chi. „We zijn er tenslotte al zeventien jaar mee bezig, dus we zijn onderhand overvoerd met de publiciteit over de overdracht." Ho Wai Chi (33) is stafmedewer ker van de kersverse Hongkong- organisatie van Greenpeace. In een bescheiden kantoor tussen de erecte spiegelwanden van het ruim voorhanden grootkapitaal huist sinds vier maanden Green peace. Een opmerkelijk begin van een actiegroep, waar juist wordt gevreesd voor een strikt beleid van de Chinezen. „Wij zoeken hier niet de con frontatie," vertelt Ho Wai Chi. „Vorig jaar hebben we dat ge daan in de Chinese havenstad Shanghai, toen we een verboden zone invoerden en een petitie aanboden tegen de kernproeven. Maar dat past niet in de Chinese cultuur, het publiek accepteert geen confrontatie zoals in Ne derland. Je moet je tegenstander in zijn waarde laten. Anders krijg je geen steun van het pu bliek." Ho Wai Chi wacht met gemeng de gevoelens de machtswisseling af. „Economisch ziet de toe komst er prachtig uit, maar po litiek weet ik het nog niet. For meel hoeven we straks alleen een vergunning aan te vragen om te mogen demonstreren." Bedenkt zich: „Ach, voorlopig zullen ze die wel afgeven." Neen, hij is niet opgewonden over de overdracht. „Ik ga nog wel kijken naar het vuurwerk, want ik krijg een Taiwanese vriend op bezoek. Anders zou ik gewoon lekker de hele dag thuis op de bank gaan liggen, gordij nen dicht, de tv af." DE KAMER heeft gesproken: het referendum mag. Op hetzelfde mo ment sprak de volkswil. Het derde referendum in Amsterdam bleek een mislukking. D66 heeft het referendum altijd hoog in het vaandel gehad. De invloed van de kiezer op het bestuur diende zich niet slechts te beperken tot een vierjaarlijkse gang naar de stembus; bij belangrijke beslissingen moest de burger zichzelf kunnen laten horen en zonodig de verkozen bestuurders corrigeren. Bij het aantreden van paars kreeg het referendum als D66-stokpaard een plaats in het regeerakkoord. Bij de uitwerking kwamen er proble men. De WD houdt van efficiënt en daadkrachtig. Een eenmaal demo cratisch genomen besluit dient uitgevoerd en geen onderwerp te wor den van hernieuwde deliberatie. Vandaar dat de liberalen niet meer dan een heel beperkt referendum accepteerden en aanstuurden op een behoorlijke drempel. De ervaringen met de volksraadplegingen over de stadsprovincies in Amsterdam en Rotterdam hadden de be stuurders immers wijs gemaakt. Het compromis dat nu tussen de coalitiepartners gesloten is, geeft ie dereen wat. De democraten kunnen erop stoffen dat er eindelijk iets van hun politieke vernieuwingsdrift in de Grondwet opgenomen is, de liberalen hebben bereikt dat niet iedere actiegroep zand in de raderen van de bestuursmachine kan strooien. Het referendum als correctief bestuursinstrument is daarmee tot niet veel meer dan uiterste redmiddel geworden. Maar dat was het in de lo kale bestuurspraktijk al. Nog geen vijf en twintig procent van de Am sterdammers toog naar de stembus om zich uit te spreken over zoiets belangrijks als de uitbreiding van de metro. Burgers willen blijkbaar niet voor elk besluit, hoe ingrijpend ook, terugkomen op het eenmaal aan de politiek verleende mandaat. Daarmee is het referendum in het juiste perspectief geplaatst. Een mid del om als er echt hevige onvrede bestaat met de ideeën van parle ment, provinciehuis of gemeenteraad in te kunnen grijpen. De kiezer kiest en heeft er slechts behoefte aan zelf te besturen, als het niet meer anders kan. Een Albanese jongen rijdt voor een Italiaanse tank uit in het centrum van de havenstad Vlorë. Het geweld laait er vlak voor de verkiezingen op. foto keuter maakt op het Eerste Amende ment van de Constitutie, dat de vrijheid van meningsuiting be schermt. De uitspraak komt niet helemaal als een verrassing. Te genstanders hebben van meet af aan geargumenteerd dat de defi nitie van 'aanstootgevendheid' te vaag was en afdwinging van de wet bij gevolg zou leiden tot be perking van de vrijheid van me ningsuiting. BUITENLAND KORT Jurken Diana brengen bijna zes miljoen op New York - De veiling van 79 avondjurken van de Britse prinses Diana in New York heeft woensdag bijna zes miljoen gulden opge bracht. De opbrengst is voor onderzoek naar kanker en aids. Het veilinghuis Christie's stelde vijfduizend dollar (bijna negendui zend gulden) als minimuminzet. Topstuk was een blauwe fluwelen avondjurk waarvoor vier ton werd neergeteld. Tientallen vermisten na vulkaanuitbarsting Plymouth - Na een vulkaanuitbarsting op het Caribische eiland Montserrat afgelopen woensdag worden tientallen mensen ver mist. Volgens de eerste berichten zijn er vele gewonden. Neder landse mariniers, die zijn gestationeerd op Curagao, zijn ingezet om de inwoners te evacueren. Montserrat ligt ongeveer 150 kilometer ten zuiden van Sint Maar ten, Saba en Sint Eustatius. Woensdag zorgden een onverwachte asregen en branden als gevolg van de lavastroom voor paniek on der de nog aanwezige bewoners. De Nederlandse oorlogsbodem Hr. Ms. Pieter Florisz was kort na de uitbarsting ter plaatse. De bemanning heeft gewonden geëvacueerd uit het getroffen gebied en op het westelijk deel van het eiland een noodhospitaal inge richt. Mesut Yilmaz vormt minderheidsregering Ankara - De Turkse president Demirel is er in principe mee ak koord gegaan dat Mesut Yilmaz een minderheidsregering vormt. iDitizei de'formateur gisteren ma een gesprek met het staatshoofd. Hij wil begin volgende week een lijst met kandidaat-ministers overhandigen aan Demirel. De president moet daarmee instem men voordat Yilmaz het vertrouwen vraagt aan het parlement.De nieuwe regering sluit de islamitische Welvaartspartij van de scheidende premier Erbakan buiten. Yilmaz heeft de steun van vier partijen in het 550-zetels tellende parlement. Naast zijn eigen rechtse Moederlandpartij (ANAP) is dat de Partij van Democratisch Links (DSP) van Bülent Ecevit, de rechtse Partij voor een Democratisch Turkije (DTP) en de sociaal democratische CHP. De vier partijen komen samen negen zetels tekort voor een absolute meerderheid en hebben de steun nodig van individuele leden van niet-coalitiepartijen. Dat kunnen afval lige leden van demissionair vice-premier Tansu gillers Partij van het Juiste Pad (DYP) zijn. Belgisch parlement achter gedoogbeleid Brussel - Een ruime meerderheid van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft gisteren ingestemd met een nieuw drugsbeleid. Daarbij blijft het bezit van softdrugs voor eigen be leid weliswaar strafbaar, maar wordt dit in de praktijk niet langer vervolgd. De Belgische drugsaanpak is een compromis tussen het Nederlandse gedoogbeleid en het Franse vervolgingsbeleid. Voor een joint vliegt een gebruiker niet langer in de cel. Dat was trou wens al een tijdje zo in België, maar de verschillende gerechtelijke arrondissementen gaven daar ieder hun eigen invulling aan. Het accent in België moet voortaan liggen op preventie en hulpverle ning. Dat is de opvatting van een parlementaire werkgroep, wier aanbevelingen gisteren door de kamer zijn goedgekeurd. Wereldomzet drugs 400 miljard dollar Wenen - De drughandel vormt nu acht procent van de wereldeco nomie. Volgens een gisteren in Wenen uitgegeven rapport door het VN-International Drug Control Program zetten de drughandel aren tegenwoordig jaarlijks 400 miljard dollar om. De handel in drugs is nu groter daN de wereldhandel in bijvoorbeeld ijzer en staal en de auto-exporten, terwijl de hoogte van de buitenlandse investeringen in de wereld 240 miljard dollar belopen en de totale buitenlandse hulp 69 miljard is. De winstmarges in de drughandel zijn zeer groot. In Pakistan kost een kilo ruwe opium gemiddeld 90 dollar, terwijl in de Verenigde Staten een kilo opium met een zui verheid van 40 procent zo'n 290.000 dollar opbrengt. Paramaribo (anp) - De politie van Paramaribo heeft giste® vijf bestuursleden van de stichting Belangenbehartiging Beleê Den Haag (anp) - Gu oudere werknemers, zo vrijstelling van ploegen tegen het licht worden een belemmering voor i in dienst te nemen, rede ganisatie VNO-NCW. Binnenkort sluiten werkg< definitief akkoord over h< den dat te weinig seniorer zijn werkloos of hebben beidsongesehikt). Van onze verslaggever Den Bosch/Nieuw-Venn neemt Commodore in N verliezen 130 mensen hui maal Commodore-werkn Bij Commodore werken c moment ruim vijfhonderd sen, bij Tulip ruim zevenhoi Commodore is het voorn Escom Nederland dat in ju rig jaar failliet ging en late doorstart maakte. De Verer van Effectenbezitters dringt aan op een onderzoel vermeende voorkennis in h< lip-aandeel. De overnamege ten werden gisteren met een bericht bevestigd door de di: van Tulip Computers. De werknemers kregen gisterm kennis van de overname vi< zelfde persbericht. De Tuli rectie wil verder niets kwijt de overname en het banenvc Bij beide bedrijven geldt spreekverbod. De geruchtenstroom kwar gang nadat het aandeel Tul de Amsterdamse effectenbeu afgelopen dagen steeg van VERVOLG VAN VOORPAGINA Het Documentatie- en Or zoekcentrum voor Kernene de stichting Laka, beaamt d wereldwijd dergelijke proble zijn, die toe te schrijven zijn het principe van zogenaa higher burn up. Hierbij wort hoeveelheid splijtbaar urai verhoogd, waardoor meer ene opgewekt kan worden. Bi mend voordeel is dat er mi: brandstof verbruikt wordt en de brandstof minder vaak vangen hoeft te worden. In wordt eveneens volgens dit cipe gewerkt. Volgens Laka-woordvoerdei van den Berg heeft het syst echter ontegenzeggelijk nade -Op het moment dat er r energie wordt opgewekt, ko: er ook meer bijproducten Gassen bijvoorbeeld. Die ge extra druk op de slijtstofelerr ten, waardoor ze kunnen ver men." En dat heeft, volgens Van °erg, weer effect op het func neren van de controlestaven, wijst op een aantal publica wer incidenten in Amerika 'rankrijk die vergelijkbaar met Doel. Oe provincie Noord-Brabam v°lgens een woordvoerder f meel niet van het incident op ir gers (BBB) gearresteerd. Dit gebeurde na ongeregeldheden in een van de supermarkten van Roep Ramtahalsing, eigenaar van de grootste maatschappij die zich bezighoudt met belegging van in- leggelden in een soort piramide systeem. De BBB kondigde woensdag avond tijdens een rumoerige ver gadering 'prikacties' aan. Haar leden ontvangen sinds mei geen rente op de ingelegde gelden door het ineenstorten van het beleg gingssysteem. Hun kapitaal zou den ze 'op termijn' terug kunnen krijgen zoals hen door 'meneer Roep' zoals Ramtahalsing alge meen bekend staat, werd voorge houden. Gedupeerde beleggers deden zich in de supermarkt in een buiten wijk van Paramaribo tegoed aan levensmiddelen en drank. De po litie greep in en nam de bestu# leden van de stichting mee. Volgens de voorzitter van stichting BBB, de econoom Kï neth Moenné, heeft Roep in i gelopen periode ongeveer tachti miljoen gulden Nederlands rant, twintig miljoen Amerika"; se dollars en vijf miljard S»J naamse guldens geïnd. schatting is gebaseerd op in'0' maties die beleggers aan de stt ting gaven. De bedragen moe® veel hoger liggen omdat de grote beleggers zich niet he»" laten registreren'. Moenné is voorstander van oplossingsmodel van advise van Staat, Desi Bouterse, wa" de activiteiten van de maatschappijen worden g seerd door bankvergunning01 verstrekken. van ucl mciuen hoogte gesteld. „Maar ook wij zen kranten en kijken naar televisie." Waarom de provü niet is ingeseind door de 1 psche autoriteiten? „In Belgi e regel dat een dergelijk i ent via Brussel naar buiten wacht wordt. Het ging om eer gering incident, dat op schaal van 1 tot 7, volgens Kerncentrale niet verder kw dan nul." Ooor Chris Paulussen Amsterdam/Eindhoven lamtam bracht pwiinc Philips vi digitale compt rkt. De be analoge g inmiddels ter ziele Jamtam bracht eden de digit,... (dcc) op de markt, Volger van de sette is inr Jh dezelfde pe «s<; van Sony e |ieeft de moed gesteund door het Verre Oosten uropa begonnen «5 PhiliPs hee:" j eT in het vuur: in het vuur: de consumentenmarkt, ^UPS-manarrav /-i ••"lUll philips-manager Verantwoordeliik Van dcc. schrijft r periode kende oc en moeizame echter niet goede verkor Oosten zijn de Ja aan een ni inmiddels de cd-recorr ■manager Gijs Wirtz voor de i de mislukki

de Stem | 1997 | | pagina 4