'Securitel'-lijst blijft in de kast Wie vangt n o pi Tencef Den Haag dicht gat voor brugklassers Van Rooy: koel en resultaatgericht Minister acht nieuw onderzoek niet nodig Kraamverzorgenden m/v Patiënten klagen meer over zorg Meldplicht mogelijk ook voor makelaars VNO/NCW overweegt gang naar rechter Soja-protest voor RAI-gebouw DE STEM BINNENLAND A3 Pestleed deels eigen schuld varkenshouders PTT-abonnees krijgen foute rekening uitzendbureau Ongebruikelijke transacties BINNENLAND KORT *\G 27 JUNI 1997 A2 i i i i VRIJDAG 27 JUNI 1997 ot-Brittannië en Ierland: wisselvalig weer met veel .d. In Ierland en Schotland opklaringen. Verder meest mikt en buien, vooral in het toosten soms veel regen, [dagtemperatuur van 14 den in Schotland tot 17 in zuiden. gië en Luxemburg: Bewolkt vaak regen. Mogelijk ook veer. Middagtemperatuur ;hts 17 graden, ord- en Midden-Frankrijk: volkt en geregeld regen. In oosten kans op onweer, ddagtemperatuur ongeveer graden. Vrijdag in Norman- en Bretagne veel wind en ere maxima. id-Frankrijk: Veel bewol- ig en pittige buien, mogelijk ■t onweer. Maxima van 18 iden in Les Landes tot 23 in Provence. Langs de kust ns veel wind. rtugal: Geregeld zon en vrij- :1 overal droog. In het noor- n soms meer bewolking, mperatuur dalend tot rond graden op zaterdag. Langs kusten een frisse noorden- nd. lanje: Perioden met zon en terdag kans op een regen- of .weersbui. Minder warm met axima rond 25 graden. In de igeving van Sevilla nog te rn de 30, maar langs de iordkust hooguit 17 graden, inarische Eilanden: Flinke irioden met zon, soms ook olkenvelden, maar droog, iddagtemperatuur ongeveer graden. allorca en Ibiza: Perioden et zon, maar zaterdag meer ;wolking en enkele stevige re- :n- of onweerbuien. Maxima ilend tot rond 25 graden, alië: In het noorden en mid- en, met name in de bergen, en iterdag op Sicilië wolken en en regen- of onweersbui. In et zuiden en op de Adriatische randen flink wat zon en roog. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden en mgs de Middellandse Zee kust at ruim 30 elders, riekenland en Kreta: Veel zon n droog. Middagtemperatuur p de meeste stranden rond de 0 graden, in het binnenland loger. Juitsland: Overwegend be volkt en nu en dan flink wat egen. Mogelijk ook onweer, /iaxima van 18 graden in het ïoordwesten tot 25 in het oos ten en zuiden. Zwitserland: Vrij veël wolken :n vooral op vrijdag een aantal aittige regen- en onweersbuien net plaatselijk veel neerslag. Middagtemperatuur ongeveer !0 graden. Jostenrijk: Van het westen uit aewolking en buien. Vooral in net westen soms veel neerslag. Kans op onweer. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. TELEFOONTJE Van onze onderwijsredactie pen Haag - Vrijwel alle scho len in Den Haag hebben bin dende afspraken gemaakt om de overgang van scholieren van basisschool naar voortge zet onderwijs te verbeteren. Voorzover bekend is Den Haag de eerste stad waarin op groot schalig niveau gestructureerde maatregelen zijn genomen om de uitval onder brugklassers te beteugelen. Elders in Neder land bestaat grote belangstel ling voor het project. Jaarlijks komen veel middelbare scholieren in problemen doordat ze hun studie niet aankunnen. Anderen geraken tussen wal en schip omdat ze lijden onder emotionele problemen waarvan de school niet op de hoogte is. Om deze problemen te tackelen, hebben de samenwerkende Haagse scholen op initiatief van onderwijs-ambtenaren afge sproken dat ze de adviezen voor schoolkeuze in onderwijskundi ge rapporten scherper zullen hanteren. Om te voorkomen dat scholieren gedurende hun studie naar lagere opleidingen afglij den. Daarnaast houden de basisscho len (115 stuks) en scholen voor voortgezet onderwijs (45) in Den Haag en de randgemeenten twee keer per jaar zogenoemde tafel tjesconferenties, waarin ze over en weer informatie over de per soonlijke omstandigheden van jongeren uitwisselen. Door deze aanpak hebben scholen, ge meente en andere betrokken in stellingen circa 350 shoppers 'in beeld' gekregen. „Dat zijn pro bleemjongeren die van school naar school gaan en vaak over straat slenteren. Nu we hun identiteit kennen en hun achter gronden, zijn we ook in staat op lossingen voor hen te vinden," aldus gemeente-woordvoerster Yvonne Douw. Docenten van basisscholen en scholen voor voortgezet onder wijs komen tegenwoordig ook bij elkaar over de vloer om te praten over onderwijstechnische problemen bij de overgang van tieners naar het voortgezet on derwijs. Douw: „Vertelt een mentor van een middelbare school dat veel kinderen van een bepaalde basisschool problemen hebben met begrijpend lezen, dan kan die basisschool daarop inspringen. En dat maakt de overgang voor toekomstige scho lieren weer gemakkelijker." Over de uiteindelijke resultaten van de samenwerking tussen ba sis- en voortgezet onderwijs dur ven de betrokkenen zich nog niet uit te laten. „Maar we zijn opti mistisch," aldus Douw. Ze ver wacht dat het Haagse initiatief in de rest van Nederland veel na volging zal krijgen. „Als we dit in een grote stad als Den Haag voor mekaar kunnen boksen, dan moet het op regionaal ni veau in kleinere gemeenten moeiteloos lukken." Den Haag (anp) - De varkens houders hebben het varkens- pestleed deels aan zichzelf te danken door bij het begin van de crisis op grote schaal met de die ren te slepen. Van de zeventig pestgevallen die het ministerie van Landbouw begin april vaststelde, zijn er meer dan veertig terug te voeren op het transport voor en na de instelling van het vervoersver- bod op 6 februari. Onder die ge vallen is waarschijnlijk ook het Kl-station in Wanroij, dat het virus later weer bij andere be drijven bracht. Dat blijkt uit analyses van het departement waarop het Agrarisch Dagblad de hand heeft gelegd. Algemeen werd al aangenomen dat het grootschalig gesleep met de dieren, voorafgaand aan het vervoersverbod, heeft bijgedra- a aan de verdere verspreiding I van de pest. Maar harde cijfers daarover ontbraken nog. Ondertussen is het aantal pest- gevallen sinds de start van de epidemie begin februari geste gen tot 303. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet houdt vast aan geheimhouding van de lijst met niet in 'Brussel' aangemelde wetten en regelingen. Mi nister Wijers (Economische Zaken) wees gisteren een verzoek van de werkgeversorganisatie VNO/NCW tot openbaarmaking van de lijst af. VNO/NCW deed dinsdag een be roep op de Wet Openbaar Be stuur (WOB) om de lijst te krij gen. De organisatie beraadt zich nu op een gang naar de rechter. Tijdens een spoeddebat in de Kamer over het zogeheten Secu- ritel-arrest noemde Wijers open baarmaking te riskant, omdat de lijst 'misleidende informatie' be vat. Op de voorlopige lijst staan mogelijk ook regelingen die geen aanmelding behoeven. „Je kunt de lijst vergelijken met een we genkaart waarop wegen staan die er mogelijk niet liggen," al dus de minister. Daarnaast zou openbaarmaking het vertrouwe lijke overleg met de Europese Commissie doorkruisen. De coalitiepartijen D66, PvdA en VVD steunen die visie. Een motie van het CDA voor open baarmaking haalde dan ook geen meerderheid. Ook de op roep van het CDA voor een par lementair onderzoek krijgt voor alsnog geen steun. Als gevolg van het Securitel-ar- rest zijn mogelijk ruim driehon derd Nederlandse wetten en re gelingen niet geldig, omdat de technische voorschriften niet zijn aangemeld bij de Europese Commissie. Het kabinet is mo menteel doende de schade te re pareren. Minister Sorgdrager (Justitie) zei gisteren dat er tot nog toe geen schadeclaims zijn binnen gekomen. „Behalve dan van een advocaat die meent dat hij in zijn beroepspraktijk een schade van vier miljard heeft opgelo pen. Hetgeen mij niet echt rea listisch lijkt," aldus Sorgdrager. Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 2-0-6-6-9 7-2-5-6-3-6 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 3. Lapwerk; 6. lekker, 8. kost; 11. kapok; 13. arend; 14. nesten. Vertikaal: 1. Zaak; 2. zwerk; 4. roos, 5. blikken; 7. kopjes; 9. oven; 10- tijd; 12. kade. Visitekaartje: R.U. Raar uit Wedde is deurwaarder. J. m li M (Uji 'uasjjnjts 'Mnoiu 'paog -jaied do(J®A Den Haag (anp) - Zo'n 35.000 abonnees van PTT- Telecom hebben onlangs een verkeerde nota in de bus ge kregen. Deze groep, die in de veronderstelling verkeerde dat zij onlangs of een bel- plus of een bei-budget had den besteld, kregen desal niettemin een aanslag voor het bel-basistrief PTT-Telecom zegt de zaak recht te zullen trekken en de gedupeerden daarvan schrif telijk op de hoogte te stellen. De software-fout, die overi gens al verholpen is, blijkt in zes van de 32 regio's in de computerprogrammatuur te zijn geslopen. Het verschil wordt bij de volgende nota verrekend. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens geheime cijfers van de Kamercommissie voor de Rijks uitgaven zullen de aannemers, indien het tunnelplan strandt, schadeclaims indienen tot hon derdvijftig miljoen gulden. De minister zelf houdt het op hon derdveertig miljoen en zij ba seert zich op onderzoek door een deskundige. Maar net als de WD acht zij de kans op schadeclaims klein, om dat volgens haar de risico's be perkt zijn. Een nieuw onderzoek naar de risico's, uit te voeren door haar eigen accountants dienst, acht zij onnodig. Giste ren drong de Kamer op zo'n ex tra onderzoek aan. D66, PvdA, CDA en SGP zijn verder bang dat er alsnog een MER-studie (milieu-onderzoek) moet komen naar de baggerspe cie die vrijkomt bij de tunnel bouw. Daarbij kan bijvoorbeeld blijken dat de specie zo vervuild is, dat die niet hergebruikt kan worden. „Dat levert weer grote problemen op. Want wat doe je er dan mee?," zegt CDA-Kamer- lid Reitsma. Bovendien twijfelt hij aan de te gebruiken boor techniek. „Die is nog lang niet feilloos." Signaal De Kamer zag er gisteren vanaf om de minister in een motie als nog tot stoppen te dwingen, me de omdat Jorritsma liet door schemeren zo'n motie naast zich neer te zullen leggen. „Wij zijn bovendien geen contractpartner. Dat is de minister. Maar zij heeft van de Kamer nu wel een be langrijk politiek signaal gekre gen," aldus Lilipaly. „Mocht het over jaren onverhoopt uit draaien op een parlementair on derzoek, dan is in ieder geval duidelijk hoe de Kamer erover dacht." D66 stemde gisteren als enige partij 'voorwaardelijk' in met de start van de voorbereidingen. De aannemers moeten dan voor ie dere grote investering speciale toestemming krijgen. (ADVERTENTIE) 'm Tèrice! uitzendbureau werkt nauw samen met Zorggroep Zuid-Nederland, een professionele organisatie die actief is in de thuis- en kraamzorg. Voor de omgeving Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda en Oosterhout hebben wij voor de komende maanden behoefte aan flexibel inzetbare om moeder en kind te verzorgen, huishoude lijke taken te verrichten en het gezin voor te lichten over de nieuwe situatie. Als je kunt assisteren bij de partus is dat een pré. Je wordt beloond op basis van de CAO Thuiszorg. Op termijn behoort een vaste baan tot de mogelijkheden. Neem dan zo snel mogelijk contact op met de dicHtsbijzijnde Tèncei-vestiging: Anita Braat, Koevoetstraat 51, 4611 PB Bergen op Zoom, Telefoon (Ö164) 2:1 S3 00 Monique Bullens, Van Coothplein 16, 4811 NE Breda, Telefoon (076) 520 43 04 Wietske van Sambeek, Bisschópsmolenstraat 72, 4876 AP Etten-Leur, Télefoon 076) 501 80 18 ■oeren, Nieuwe Markt 79, 4701 AE Roosendaal, Telefoon (0165) 56 20 01 Greenpeace heeft gisterochtend tien ton sojabonen gestort voor de deur van het RAI-congrescen- trum in Amsterdam. Daar houdt het bedrijfsleven momenteel een congres houdt over biotechnologie. De milieugroep protesteert daarmee tegen de genetische modificatie van voedselgewassen, zoals soja. 'Greenpeace wil dat er geen genetisch gemanipuleerde gewassen verspreid worden in de natuur, van wege de onvoorspelbare ecologische gevolgen', aldus de organisatie in een verklaring. De milieuclub eist tevens dat, als de biotech-producten in het winkelschap komen, ze gescheiden blijven van de 'ge wone' voedingsmiddelen. foto anp Utrecht (anp) - Het aantal klachten en vragen over de gezondheidszorg in Neder land blijft stijgen, vooral als het gaat om de medische be handeling en de manier waar op artsen met hun patiënten omgaan. Dat blijkt uit het jaarverslag van het Landelijk Informatiepunt voor Patiën ten (LIP). Het LIP is een landelijke tele foonlijn (030-2661661), waar pa tiënten en hun naasten terecht kunnen voor informatie over pa tiëntenrechten en advies over specifieke klachten. Het LIP kreeg in 1996 in totaal 4300 klachten voorgelegd. In 457 gevallen betrof het de medische behandeling en in 275 gevallen de bejegening. Klagers vinden vooral dat ze onvoldoende se rieus worden genomen. Verder wonden veel patiënten zich op over de rekening die zij kregen voorgeschoteld, vooral die van de huisarts. De stijging van het aantal klach ten in 1996 past in de tendens vanaf 1993, toen de klachten voor het eerst centraal werden geregistreerd. In 1995 beklaag den zich nog 3800 patiënten bij het LIP, in 1994 waren dat enke le honderden mensen minder. „In 1997 hebben tot dusverre 2300 patiënten zich beklaagd, vooral over de bejegening door hun dokter en over de nota," zegt LIP-woordvoerder P. Gevaerts. Ook over patiëntenrechten, die sinds 1995 van kracht zijn, kreeg het LIP vorig jaar veel vragen voorgeschoteld. Van de 567 men sen die precies wilden weten waar ze stonden, waren er 241 die inzage in of een kopie van him medisch dossier eisten. Vol gens het LIP beklaagden 27 men sen zich over het verstrekken van hun medische gegevens aan der den, zonder dat ze daarvoor toe stemming hadden gegeven. Een hardnekkige klacht, die het LIP al jaren optekent, is de moei te die klanten soms moeten doen om van huisarts te veranderen. „Dat gaat zomaar niet," zeiden artsen in 1996 tegen 98 patiën ten. Verder hoorde het LIP veel gejammer aan over klachtenpro cedures. „Daaruit is ons gebleken dat nog niet alle zorginstellingen en hulpverleners een goed functio nerende klachtenregeling heb ben ingevoerd volgens de Wet klachtenrecht cliënten zorgsec tor," zegt Gevaerts. Den Haag (anp) - De plicht om ongebruikelijke transacties te melden, zoals die bestaat voor banken, casino's en finan ciële instellingen, gaat mogelijk ook gelden voor makelaars. Hierover vindt momenteel overleg plaats met de Neder landse Vereniging van Makelaars. De ministeries van Justi tie, Financiën en Economische Zaken zullen met een voor stel komen. Dat staat in het jaarlijkse ver slag van het Meldpunt Onge bruikelijke Transacties (MOT), dat is ingesteld om het witwassen van misdaadgeld tegen te gaan. Het aantal meldingen is vorig jaar met ongeveer duizend ge stegen tot meer dan zestien duizend. Voor dit jaar ver wacht het MOT eenzelfde stij ging. Het aantal meldingen waarop actie volgt, stijgt ech ter veel sneller. Na een mel ding van een ongebruikelijke transactie kan het meldpunt de landelijke officier van jus titie inschakelen. Deze kan de melding 'doormelden' aan een opsporingsinstantie, waarbij de ongebruikelijke transactie wordt aangemerkt als een 'verdachte' transactie. Van de transacties uit 1996 is zestien procent 'doorgemeld'. Het meldpunt doet ook onder zoek naar nieuwe technieken om zwart geld wit te wassen en heeft ter voorbereiding op de komst van de euro een lan delijke werkgroep 'euro en witwassen' opgericht. Oud-Kamerlid Willem Kremer overleden Emmen - Willem Kremer, oud-lid van de Eerste en Tweede Ka mer voor de Communistische Partij Nederland (CPN), is deze week op 78-jarige leeftijd overleden in zijn woon- en geboorte plaats Emmen. Van 1967 tot 1972 was Kremer lid van de Tweede Kamer, van 1974 tot 1980 van de Eerste Kamer. Hij was boven dien lang lid van het partijbestuur van de CPN. Zaak tegen Hagenaar De G. aangehouden Den Haag - De rechtbank in Den Haag heeft besloten de rechts zaak tegen M. de G., één van de organisatoren van de 'Mars van Verdriet en Wanhoop' in Den Haag, aan te houden tot 11 septem ber. Zij acht, net als het Openbaar Ministerie en de raadsman van de 57-jarige Hagenaar, psychiatrisch onderzoek noodzakelijk om tot een juiste strafoverweging te komen. De G. moest zich giste ren verantwoorden voor zijn rol in de heftige perikelen na de wo ningbrand in de Haagse Schilderswijk. Daarbij kwamen zes le den van het gezin Kösedag om het leven. Justitie verdenkt hem van brandstichting in zijn eigen woning aan de David Blesstraat en van het schrijven van dreigbrieven. De G. heeft deze beschul digingen bekend. Kamer sluit dossier Hercules-ramp Den Haag - De Tweede Kamer heeft besloten het dossier van de Hercules-ramp op de vliegbasis Eindhoven te sluiten. Er komt geen parlementair onderzoek. De onderzoekscommissie stuurt de nog openstaande vragen van de nabestaanden en overlevenden naar het ministerie van Defensie. De nabestaanden en overleven den reageren verslagen op het besluit van de Kamer. „Het is in en in triest dat niemand de verantwoordelijkheid durft te nemen," aldus voorzitter A. Kempen van de stichting Herculesramp. Meer geld voor voogdij-instellingen Den Haag - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) stelt de komende jaren jaarlijks vijf miljoen gulden extra beschikbaar om de werk last bij de instellingen voor gezinsvoogdij te verminderen. Ze wil in september samen met de instellingen een plan opstellen om de problemen met de toegenomen werkdruk aan te pakken door een betere bedrijfsvoering. De gezinsvoogden zijn nu veel tijd kwijt aan het opstellen van rapporten. De contacten met de onder toe zicht gestelde jongeren, komen steeds meer in het gedrang. Opwinding over technolease voorbij Den Haag - De Tweede Kamer is juist geïnformeerd en er is geen sprake geweest van een ontoelaatbare vorm van staatssteun. Dat is de conclusie van de Tweede Kamer na een lange reeks onder zoeken en debatten over de technolease, de fiscale constructie die is toegepast door Philips en de Rabobank (in 1993) en Fokker en dezelfde bank (in 1994). Het gaat om een constructie waarbij een (noodlijdend) bedrijf zijn kennis verkoopt aan een bank. Computer NS voor reizigersinformatie Amsterdam - De NS gaan als eerste grote Nederlandse onderne ming een sprekende computer invoeren. De computer kan trein reizigers via een eenvoudige dialoog informeren over aankomst en vertrektijden. Het nieuwe systeem begrijpt gewone spreektaal en kan eenvoudige wedervragen stellen. De spoorwegen willen het systeem vanaf oktober landelijk gaan invoeren. Ontuchtzaak op Emmer basisschool Emmen - De regiopolitie van Zuid-Oost-Drenthe is een onder zoek begonnen naar mogelijk seksueel misbruik van een groot aantal kinderen op basisschool De Dreef in Emmer-Compas- cuum. Tien ouders hebben aangifte gedaan van misbruik van hun kind. De kinderen zitten in de onderbouw van de school. Er be staat nog geen duidelijk beeld van de ernst van de feiten, maar wel is zeker dat de handelingen zich tussen de kinderen onderling hebben afgespeeld en er geen volwassenen bij betrokken zijn. De vermoedelijke daders zijn kinderen van dezelfde school in de leeftijd tot twaalf jaar. Paspoort asielzoeker in vhegtuig kopiëren Den Haag - Vliegtuigmaatschappijen die op Nederland vliegen, zullen binnenkort gedwongen worden paspoorten van passagiers uit 'asiellanden' te kopiëren. Op die manier zal in de toekomst al tijd te achterhalen zijn uit welk land een asielzoeker komt. Veel asielzoekers vernietigen hun papieren tijdens de vlucht naar Ne derland. Zij denken dat op die manier de kans groter is dat ze niet teruggestuurd worden naar hun land van herkomst. Van onze verslaggever YVONNE van Rooy stond in 1994 derde op de CDA-kandi- datenlijst voor de Tweede-Ka merverkiezingen. Deze carriè re-vrouw zou wel minister wor den. Het liep anders. Ze werd ook geen burgemeester van Til burg, maar het Tweede-Kamer lid is benoemd tot nieuwe voor zitter van het college van be stuur van de Katholieke Uni versiteit Brabant in Tilburg. Een full-time baan, waarvoor ze het Kamerlidmaatschap laat schieten. Van Rooy is nooit echt een be kend CDA-kopstuk geworden. Ze stond vaak aan het hoofd van een handelsdelegatie die de aardbol afreisde om voor Ne derland zaken te doen. De 46- jarige in Eindhoven geboren Van Rooy (gymnasium alpha, doctoraal rechten Universiteit Utrecht) - van 1984 tot 1986 lid van het Europees Parlement en twee periodes staatssecretaris van Buitenlandse Handel ('87- '89 en '90-'94) - staat te boek als zakelijk, afstandelijk, koel en resultaatgericht. Ze komt uit een bestuurders nest. Haar vader was burge meester van Eindhoven en gou verneur van Limburg. Oud-bur gemeester Brokx van Tilburg zag in haar een ideale opvolger en eerder ook een goede opvol ger van partijleider Brinkman: 'vrouw, economisch en Euro pees onderlegd, met Haagse er varing en van CDA-huize'. Yvonne van Rooy wordt nogal eens afgeschilderd als een saai mens. Maar dat vindt ze niet re levant. „Waar het om gaat, is hoe de resultaten van mijn werk worden beoordeeld." Haar fractieleider De Hoop Scheffer prijst haar om haar vakbekwaamheid en haar be stuurlijke ervaring. Een 'echte vakvrouw' en 'de eerste vrouw die benoemd wordt tot be stuursvoorzitter van een uni versiteit'. „Yvonne van Rooy beschikt over een breed net werk van zeer goede contacten in de Brabantse en Nederlandse samenleving. Op haar nieuwe plek zal zij niet verloren gaan voor de christen-democratie," aldus De Hoop Scheffer. PvdA-Kamerlid Henk Vos, voorzitter van de Kamercom missie voor Economische Za ken, verwacht dat Van Rooy 'zeer geknipt' zal blijken voor haar nieuwe functie, gezien haar leidinggevende capacitei ten en haar besluitvaardigheid. Werkgeversvoorzitter Hans Blankert, die Van Rooy vaak in het buitenland vergezelde, om schrijft haar als een 'onderne mend type, ter zake kundig en iemand die bedrijven te hulp schiet bij problemen'. Van Rooy zelf over haar 'econo mische traject': „Het bedrijfsle ven is eigenlijk mijn doelgroep. Een prettige groep, lekker zake lijk, ze draaien er niet omheen als zaken niet deugen. Ik hou van helderheid en nuchter heid."

de Stem | 1997 | | pagina 3