3ELEN /een Neckermann-terrein past in het Zeeuwse landschapsbeeld DE STEM NECKERMANN Snelheid Catalogus Functioneel Egale vloer Milieu-vriendelij k Waterpartijen Opstand 27 JUNI 1997 VRIJDAG 27 JUNI 1997 Nieuw distributiecentrum strakke vormen en sober Volgens Jan van Water schoot, manager kwaliteits zorg en public relations, is de manier waarop service naar de klant toe wordt ver leend hét toverwoord van deze tijd bij postorderbedrijf Neckermann. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Het nieuwe distribu tiecentrum in St.-Jansteen - ge bouwd aan de overkant van de weg waar het magazijnencomplex van Neckermann staat, dat in 1975 aan De Verrekijker werd betrokken -is net zo groot als zes voetbalvelden bij el kaar oftewel 27.000 vierkante meter. De nieuwste aanwinst van Necker mann kostte zo'n slordige 38 miljoen gulden. Het betekende de grootste in vestering voor dit bedrijf in deze regio tot nu toe. Van Waterschoot groeide op met Neckermann en maakte de snelle ont wikkeling zelf mee. „In de huidige maatschappij is bijna alles gebaseerd op snelheid. Zo gaat het ook bij ons bedrijf. De klanten van ons postorder bedrijf willen zo snel mogelijk de be stelde goederen in hun bezit hebben. Daarop spelen we natuurlijk in en dat zal in de toekomst nog belangrijker worden. Met de komst van dit distri butiecentrum kunnen we onze klanten nog meer op hun wenken bedienen." „De voorraad die we in dit nieuwe centrum hebben liggen, is drie keer zoveel dan een jaar geleden toen we slechts konden putten uit onze maga zijnen in bijvoorbeeld Sas van Gent. Met de bouw van dit gebouw hoeven we geen artikelen meer op te slaan in Culemborg en Sas van Gent. Alles komt naar St.-Jansteen. Dat betekent dat er hier nu bijvoorbeeld grote aan tallen meubelen en fietsen staan opge slagen. Ook de retouren van deze arti kelen worden in het nieuwe centrum verwerkt. Logistiek gezien zou het nu allemaal veel vlotter kunnen verlo- pen." Neckermann pretendeert de dikste ca talogus te hebben van allemaal. Met een groei - vergeleken met 1968 - van 160 bladzijden naar 1000 lijkt dat ook voor de hand te liggen. De oplage cijfers liegen er eveneens niet om. Die gingen van 175.000 naar 1.200.000. Momenteel wordt al aan de nieuwe najaars- en wintercatalogus gewerkt. In juli moet die klaar zijn. Er staan on geveer 7000 artikelen in. Naast kle ding en huishoud- en woningtextiel biedt Neckermann ook huishoudelijke apparaten, meubelen, audio- en video apparatuur en sportartikelen aan. Van Waterschoot: „Die catalogi worden door heel Europa gemaakt. Van de Duitse teksten worden vertalingen ge maakt in het Nederlands en het Frans. Voor België hebben we dan ook nog eens twee catalogi extra, eentje in het Nederlands met daarbij de prijzen in franken en eentje in het Frans, voor het anderstalige gedeelte van België. Die vertalingen worden ook door men sen in Terneuzen en St.-Jansteen ge maakt." Was Neckermann van oudsher leve rancier van voornamelijk 'textiel', nu is dat anders, maar textiel blijft heel belangrijk. De textielafdeling in St.- Jansteen heeft nog niet zo lang gele den dan ook een geweldige metamor fose ondergaan. Kosten circa 12 mil joen gulden. Alle textielwaren die Neckermann in de catalogi voor België en Nederland heeft staan, worden in het magazijn in St.-Jansteen in voorraad gehouden. Die eigen voorraad in Zeeuws-Vlaan deren was nodig om aan de wensen van de 'snelle' consument te kunnen voldoen. Door de verbouwing van het magazijn is de opslagcapaciteit drie keer zo groot geworden. In dit magazijn staan dagelijks zo'n 60.000 artikelen, ver deeld over ruim 20.000 postpakketjes, te wachten om vooral door de PTT te worden verzonden. Met de komst van het distributiecentrum heeft St.-Jan steen zo'n 50.000 verschillende artike len per seizoen opgeslagen staan. De aanpassing van het magazijn lever de ook meer werkgelegenheid op. Er werden zo'n vijftig banen extra ge creëerd. Het distributiecentrum en het magazijn in St.-Jansteen bieden sa men werk aan 462 mensen. Het nieuwe expeditiecentrum is voor al een functioneel gebouw. Het werd ontworpen door DBM Architecten BV met een vestiging in Hulst. In totaal is de vloeroppervlakte 27.000 vierkante meter, dat komt neer op een gebouw van 240 bij 110 meter. Strakke vormen en soberheid ken schetsen dit gebouw, dat aan de oost zijde aan de N60 ligt. De westelijke zijde van het gebouw 'kijkt' op De Verrekijker en het Neckermann- hoofdgebouw. Vier banen glas 'omhel zen' de gevelbeplating en zo lijkt het gebouw wat kleiner dan het in werke lijkheid is. De architect heeft hiervoor doelbewust gekozen. De stellingen binnenin zijn ongeveer 10,5 meter hoog. Daar zijn het automatisch en het manueel magazijn gevestigd. Aan het oostelijk deel van het gebouw liggen de toegangspoorten, waar de goederen worden opgehaald. Van- daaruit begint het transport naar de klanten in Nederland en België. Het kantoorgebouw bij het expeditiecen trum is bijzonder en staat in directe verbinding met het magazijn. De en tree is geheel van glas en valt daarom goed op. In het expeditiecentrum zelf ligt een wel zeer bijzonder egale vloer. TNO is er zelfs aan te pas gekomen. „We kun nen ons geen oneffenheden veroorlo ven met de 'smalle gangen heftrucks'. Alles moet hier op rolletjes lopen en haperingen in de levering kunnen we niet gebruiken. We zitten nu nog volop in de verhuizing. Ik denk dat we met de start van het nieuwe seizoen, in ju li, helemaal op orde zullen zijn." Veel licht is voor de mensen die er moeten werken belangrijk. In totaal is de expeditieruimte uitgerust met on geveer 6000 tl-lampen. Ook de akoes tiek is prima te noemen. Om het werk zoveel mogelijk te veraangenamen, zijn er 250 geluidsboxen opgehangen waaruit muziek komt. Voor de meubelen worden zes automa tische kranen ingezet. Het expeditie centrum beschikt over een eigen 'Wa rehouse Management System'. Dat systeem registreert op welke plaats de goederen zijn opgeslagen. Daarnaast zorgt dit systeem voor de besturing van de interne goederenstroom. Met radioterminals staan de medewerkers met het Warehouse Manegement Sys teem in verbinding. Tevens is er een transportsysteem ontwikkeld, dat dient voor de aansturing van de kra nen in het automatisch magazijn. Van Waterschoot: „In het nieuwe dis tributiecentrum wordt bijna geen ge bruik meer gemaakt van papier. Op drachten worden opgevraagd via de terminals die uitgerust zijn met radio frequenties. Gegevens worden opge vraagd en doorgezonden naar de cen trale computer." Naar buiten toe profileert Necker mann zich als 'milieu-vriendelijk' be drijf. Van Waterschoot beaamt dat. „Wij krijgen dagelijks veel aanvragen binnen van instanties of verenigingen met de vraag om ze te steunen. Daarop kunnen we onmogelijk allemaal posi tief reageren. Vandaar ook dat we in het verleden een beleid hebben uitge stippeld. Sommige instanties, die zich daadwerkelijk inzetten voor het mi lieu, krijgen dan ook een donatie. Het Zeeuws Landschap heeft al een paar keer een donatie van ons ontvangen. Daar werden bijvoorbeeld informatie bordjes mee gefinancierd en geplaatst. Zo heeft ook het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen een donatie ge kregen en adopteren we een paar pro jecten van het Land van Saeftinghe. De natuur heeft onze daadwerkelijke interesse." Op public-relationsgebied staat er mogelijk nog veel te wachten. Joop van den Ende Productions wil een nieuw bedrijvenprogramma opzetten. Daarin komen bedrijven aan het woord en die worden dan ook doorge licht. „Die onderhandelingen verkeren nog in een vroeg stadium en ik weet nog niet precies wat Van den Ende wil. We zullen dat intern bekijken," aldus Van Waterschoot. Bij de inrichting van het terrein rond het distributiecentrum is veel aan dacht geschonken aan diverse land schapselementen. Er is sprake van op vallend veel waterpartijen, dijkjes, aanplant van jonge bomen en planten. Dat laatste is ook gebeurd in samen spraak met de gemeente Hulst. „Het gebouw moest met heel zijn entourage aansluiten bij hetgeen er al was. Daar over hebben we altijd goede gesprek ken kunnen voeren met de gemeente Hulst. Ik denk dat we nu rustig kun nen stellen dat het hele terrein er pri ma uitziet." Vorige week was de jeugd al volop aan het vissen in de nieuwe vijver. „Maar ik kan me niet herinneren dat we er vis uitgezet hebben. Ja, paling kruipt, dus dat zou eventueel nog kunnen," lacht Van Waterschoot. In 1996 kregen drie landschapsarchi tecten de opdracht om een ontwerp voor de inrichting van het Necker mann-terrein op papier te zetten, Buys en Van der Vliet uit 's-Hertogenbosch kwam als beste uit de bus, hen werd de opdracht gegund. De historie van het terrein heeft bij de inrichting een duidelijke rol gespeeld. „Het terrein ligt precies op de vroege re kustlijn van de Noordzee. Dat is ook duidelijk te zien aan de verandering van de beplanting in Hulst en omge ving. Ten zuiden van Hulst en St.-Jan steen gaat het open landschap over in bosaanplant op de zandruggen. Dit bos is doorgetrokken over het Necker mann-terrein, waarbij het oude en het nieuwe gebouw als het ware in de bo men worden opgenomen. Het terrein is afgebakend met bomen, vijftig eiken. Voor het gebouw staan twee verlichte treurwilgen. De hulsthagen zijn terug te vinden in de op de toegangsweg aanwezige rotonde en in het gebied voor het kantoorgebouw. Die verwij zen duidelijk naar de gemeente Hulst. Aan de noordzijde zijn inmiddels hon derd populieren geplant, op de kleine dijkjes." „De architect heeft zijn ogen goed de kost gegeven en heeft ingespeeld op het echte Zeeuwse Landschap. Als je goed kijkt, zie je dat hier op het terrein voor en rondom dit expeditiecentrum ook allemaal terug. Daar kunnen we best trots op zijn." Alles lijkt dus halleluja, maar toen be kend werd dat Neckermann zijn dis tributiecentrum wilde bouwen op de plaats waar het nu staat, kwam de plaatselijke bevolking even in op stand. De huizen zouden door de komst van het centrum minder waard worden en het zou in de directe nabij heid van De Verrekijker veel drukker worden vanwege het vrachtverkeer. „Ik kan me er wel iets bij voorstellen dat 4e mensen in eerste instantie hui verig waren, maar de drukte valt mee. Door de komst van dit centrum komen er inderdaad meer vrachtauto's naar hier om goederen te lossen en goede ren naar de plaats van bestemming te brengen. Maar de mensen hebben daar weinig last van omdat we een eigen weg hebben laten aanleggen en in principe rijdt iedereen die naar het centrum van Neckermann of naar het magazijn moet over deze weg. Ja, er zal altijd wel eens een vrachtwagen chauffeur verkeerd zitten en doorrij den in plaats van het distributieter rein op te rijden. Het uitzicht van de omwonenden wordt niet beperkt, daar is rekening mee gehouden door de nieuwbouw zoveel mogelijk op het zuiden te situeren." Met de 'smalle gangen heftrucks' worden heel wat goederen van en naar hun plaats op de 10,5 meter hoge stellingen gebracht. *ln dit magazijn staan dagelijks zo'n 60.000 artikelen, verdeeld over ruim 20.000 postpakketjes, te wachten om vooral door de PTT te worden verzonden. dus 44 AA Genemuiden 038) 38 54 544 ax (038) 38 56 477 -• asa B Op het terrein rond het distributiecentrum zijn opvallend veel waterpartijen, dijkjes, aanplant van jonge bomen en planten te vinden. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE In het expeditiecentrum ligt een bijzonder egale vloer, waar zelfs TNO aan te pas is gekomen. Alles moet immers op rolletjes lopen, haperingen in de levering kan men niet gebruiken.

de Stem | 1997 | | pagina 29