Een tweedehands motorfiets van de makelaar Jubileum van een lekker karretj e Voorzichtige facelift voor de Mercedes C Audi A6 hoort voortaan thuis bij auto's als Mercedes en BMW KORT Stevig Berg geld Niveau DE STEM 'Mensen zien op tegen al dat gedoe met adverteren en proefritten' Topmodel BMW 323ti Compact Opvolger 626 iets kleiner Eenzits Alfa zonder voorruit AUTO VERKEER Mario van den Nouweland in de showroom waar hij motoren van zijn klanten te koop aanbiedt. Audi's opgang naar de top Door Rien van derSteen De auto had een opstandig alarm. Het alarm moest van de verzekering, maar gedroeg zich volstrekt onhebbelijk. Loeide tijdens het rijden. Bij stoplichten waaierde iedereen uiteen wegens het gesnerp. Bij Audi kenden ze het probleem met het Tex-alarm trouwens, jille auto's krijgen voor leve ring een nieuwe alarminstal latie. Want er treden teveel storingen op", aldus de im porteur. Het was eigenlijk het enige man co aan de nieuwste van Audi, de jA6. Of het moet de bediening j de koppeling zijn, die nogal zwaar werkte. Alles wat je in de ze Audi beetpakt voelt stevig aan. Het functioneert allemaal i en ziet er ook nog goed uit. Duur materiaal in het interieur, keurige afwerking, goede stoe len. Zeker met de velours bekle ding, zoals in dit voertuig. Achterin zitten fraaie ophang- haken voor kleding: ze zitten majesteitelijk verzonken in de hemelbekleding. Onder de voorstoelen zitten han- uitschuif-opbergvakken. De kofferruimte is enorm en de kofferklep heeft wat veel kracht ig om hem dicht te krijgen. De motor is een heel sterk punt van deze auto. De zespits 2.8 le vert altijd kracht, is snel als het moet, voldoende soepel en bo vendien heel geruisloos. Een machtig aggregaat, al zit er bij weinig toeren ook niks anders op dan terugschakelen. Vanaf 2500 toeren is er echter kracht zat en gedraagt de motor zich best soe- De vering voelt stevig aan. Net als de wegligging. Een degelijk ;edrag, maar dat kan ook niet anders met zo'n geavanceerde ophangsystemen als Audi in dit nieuwe model gebruikt. De nieu we A6 staat sinds eind mei bij de De nieuwe Audi A6 ziet er van achteren een beetje plomp uit met dat bolle kofferdeksel. Qua rijgedrag en comfort is het echter een en al sierlijkheid, foto van assendelft I De auto wordt geleverd met ver scheidene 5-kleps viercilinder benzinemotoren, twee zescilin ders en een direct ingespoten turbodiesel. Een heuse grote reiswagen. Met een uitgebreide standaard-uit rusting met twee front- en zij- airbags voor, elektrisch verstel bare voorstoelen, te verwarmen ruitensproeiers en spiegels en lichtmetalen velgen. Op het topmodel met 2,8 liter mdtór'ïït ook nog een volauto matische airco. En bovendien uitschakelbare anti-doorslipre geling, automatische elektroni sche 'sperdif' om wegrijden op gladde ondergrond te vergemak kelijken en abs op de remmen. De gereden uitvoering heet Am- biente met lederen stuurwiel, 16- inch lichtmetalen wielen, ge deeld neerklapbare achterbank 1.085 extra), middenarmsteun 1.160,-) en deftige Chorus-ra- dio 1.580,-). In totaal kost dat 110.652,-. Een berg geld dus. Voor een klasse-auto inderdaad. De VW Passat V6 Syncro (4WD) uit het zelfde huis is een stevige concur rent. Want die komt op nog geen 64.000 gulden. Uitstraling zegt u? Ach, da's ook betrekkelijk. Want je hoeft niet lang te kijken om de overeenkomsten in het VW en Audi-ontwerp te ontdek ken. De achterkant van de A6 heeft sterke trekken van de Avus, een designstudie van een jaar of zes geleden. En een coupé-prototy pe, de TT, schonk de nieuweling zijn achterlichtpartij. Bij een eerste aanblik ziet de achterkant er wel een beetje plomp uit. Rijgedrag en comfort staan op hoog niveau. Maar de besturing is een ietsje vaag. Geen echt pro bleem, maar het stuur mocht een beetje meer gevoel hebben. Fan tastisch werkende remmen ma ken dat kleine tekort weer hele maal goed. Want tsjonge, wat kan deze auto snel tot stilstand komen. En op een prettige ma nier. Audi heeft er jaren voor ge vochten in één adem genoemd te worden met Mercedes en BMW. De volhouder heeft gewonnen. Door Rien van der Steen Wie een Mercedes van de C- :se rijdt, hoeft niet onge rust te worden. Maar de tot nu toe kleinste Mercedes heeft een facelift ondergaan. h Stuttgart hebben ze het over een fitnessprogramma, dat de wagen veiliger en vooral dynami scher heeft gemaakt. Mercedes- hjders die denken dat ze nu in- s in een oud model rondtuf- kunnen opgelucht ademha len. Want de buitenkant verraadt hoegenaamd niks van de opknap beurt. De C-klasse heeft stan- rd voortaan sidebags in de voorste portieren, die zichzelf op blazen bij een aanrijding van op rij. Ook een rem-assistent en een elektronische sleutel zoals die in <te coupé CLK gepresenteerd zijn, rijn onderdeel van het fitnesspro- Sramma voor het succesvolste Mercedes-model. Bovendien zijn er twee nieuwe V6-motoren le verbaar: een 2.4/170 pk die de C230 vervangt en een 2.8/197 pk. Beide motoren tellen drie klep pen en twee bougies per cilinder en zijn voor een groot deel opge trokken uit aluminium. De 230 kompressormotor is voortaan ook te krijgen in de stationcar van het C-model. Voor- en achterbumper van de nieuwe C zijn iets gewij zigd, het dashboard heeft houtac centen, op de spatschermen voor zit voortaan een zijknipperlicht en de sedan heeft een in de ach terklep geïntegreerde spoiler. De prijzen van de nieuwe uitvoering zijn ongewijzigd gebleven. Het geen inhoudt dat de C240 net zo veel kost als de oude C230. De goedkoopste C-klasse kost 61.950,-. Mercedes-rijders hou den niet zo van facelifts. Dat heeft te maken met de waarde van hun auto, die gebruikt zeer Nieuwe bekleding met modernere stoffen en voor sommige ver sies leukere aankledingsdetails brengen de C-klasse van Mercedes weer bij de tijd. gewild is. Mercedessen zijn zo waardevol vanwege hun kwali teit, vanwege hun zorgvuldig op gebouwd imago en vanwege een uiterst omzichtige modellenpoli- tiek. Niét te snel vernieuwen dus. Dat principe huldigen ze in Stut tgart nog steeds, al waait er een De C wordt voortaan gestart met hetzelfde systeem als de Merce des CLK. Een contactsleutel zonder baard: de sleutel wordt wel in een holletje gestopt, maar daar is elke mechanische functie ver vangen door elektronica. totaal andere wind. Eind 1982 kwam Mercedes met de 190. Het was de eerste 'compacte' Merce des. Tien jaar lang werden er we reldwijd gemiddeld 190.000 van verkocht. Wat heet een succes. In 1993 verscheen de opvolger, de C-klasse. Van een compacte auto was geen sprake meer. Geen pro bleem voor het publiek: in 1994 en 1995 werden er elk jaar 300.000 afgezet. Intussen is het miljoenste exemplaar in Sin- delfingen geproduceerd. Merce des wil zijn auto's aan een jonger publiek verkopen. Vandaar de steeds uitgebreidere modellen- reeks. De C-klasse-kopers in Eu ropa hebben momenteel een leef tijd van gemiddeld 49 jaar. In de VS is die koper 44 jaar. Benieuwd hoe oud de gemiddelde koper van de komende kleine A-klasse str aks zal zijn. VRIJDAG 27 JUNI 1997 D2 De eerste versie van de Fiat 500 had 13 pk. De eerste verko pen in 1957 waren bedroevend. De belangstelling steeg toen het aantal uitvoeringen groeide. In 1959 kwam een echte ach terbank, een jaar later de bestelwagen Giardiniera. In 19 75 viel het doek pas. Door Rien van der Steen Op 4 juli is het 40 jaar gele den dat Fiat de Nuova 500 introduceerde. Het autootje met zijn lengte van krap drie meter werd in Italië een hit en in de rest van Europa werd het wagentje po pulair vanwege zijn vertede rende vormgeving en maatvoe ring. Tussen 1957 en 1975 wer den er een kleine vier miljoen van gebouwd. De 500 kwam er ook als stationcar, Giardiniera, met een speciaal gebouwde motor. In een kleine oplage, maar het is nog steeds de mees te compacte stationcar ooit in de wereld geproduceerd. De veertigste verjaardag van het lieflijke autootje wordt op allerlei manieren gevierd. Ook door de Fiat 500 Club Neder land, die op 3 juli in een stoet van 50 tot 80 Fiatjes naar Tu rijn vertrekt. Daar rijden de auto's een ererondje op het dak van de voormalige Fiat-fabriek Lingotto, waar eertijds de test baan lag. Volgens bestuurslid Jean Nelissen van de Fiat 500 Club heeft op 6 juli in Turijn ook de finale plaats van de '500 mijlen met een 500', waarmee het jubileum in Italië herdacht wordt. Eind augustus is er een elfstedentocht met naar ver wachting meer dan 400 500's. In oktober vorig jaar vestigden 846 Fiatjes in Nederland een wereldrecord door in een 30 ki lometer lange stoet achter el kaar aan te rijden. Nelissen: „Slechts drie hadden hulp no dig van de ANWB." Volgens hem geniet het kleine autootje een ongekende populariteit. „Eentje in mooie staat doet in Nederland toch gauw negen mille." De Fiat 500 Club Nederland telt 3600 leden. Nelissen schat dat er in Nederland minstens 4500 Fiats 500 zijn. „Er rijden er in Nederland momenteel meer rond dan vroeger toen de auto nieuw verkocht werd. Met name de jeugd spreekt zo'n klein autootje erg aan." Door Gerrit Groeneveld Voor elke motorfiets is wel een liefhebber. Dat dacht Mario van den Nouweland toen hij zich ruim een jaar geleden bij de Kamer van Koophandel aanmeldde als motorbemidde laar. Een soort makelaar, maar dan van motorfietsen. Hij was de eerste in zijn soort. De showroom aan de Weerdskam- pweg in Den Bosch is nu bijna te klein. Het aantal motorfietsen in Ne derland is de afgelopen tien jaar verviervoudigd. Inmiddels is de storm wat gaan liggen, maar met name de tweedehandsjes wisse len nog volop van eigenaar. En daar moet Mario van de Nouwel and (37) het van hebben. „Ik werkte bij een motorzaak in Hil- varenbeek en daar viel me op hoeveel mensen vroegen of ze via ons hun motor konden verkopen. Blijkbaar zien mensen op tegen al dat gedoe met adverteren en proefritten, vinden ze het prettig als een ander dat werk voor hen doet." Van den Nouweland ontmoette aanvankelijk argwaan bij de con sument. De klanten kwamen niet meteen naar de showroom op De Rietvelden gerend. Er moest via mondreclame een soort bekend heid ontstaan met het fenomeen motorbemiddelaar. Er zijn wel meer motorbemiddelaars, maar die werken met een papieren be stand en hebben geen showroom. Die showroom was een gat in de markt. „Ik voel me meer bemiddelaar dan handelaar. Laatst kwam er een stel, samen goed voor zo'n 250 kilo. Ze wilden een Suzuki Savage. Leuke motor, maar zeker niet voor twee forse mensen. Daar kan die achterbrug gewoon niet tegen. 'Die motor wil ik jullie niet verkopen', zei ik. De man en de vrouw liepen met een kwaaie kop weg. Een week later kwamen ze met Bossche bollen en bloe men. Ik had toch gelijk vonden ze en ze kochten alsnog een motor fiets die beter bij hen paste." Een te verkopen motor mag maximaal drie maanden in de showroom blijven staan. Dient zich binnen die termijn geen ko per aan, dan is de eigenaar een bedrag van maximaal 146 gulden kwijt. Gaat de motor wel van de hand dan moet de verkoper tien procent van de verkoopprijs aan bemiddeling betalen. Voor moto ren tot 10.000 gulden tenminste. Voor duurdere motorfietsen geldt een vast bedrag van 1000 gulden. In een topweek 'verkoopt' Van den Nouweland zes motorfietsen. „Zeg maar één per dag. De eerste maanden van het nieuwe seizoen heb ik al meer verkocht dan het hele voorafgaande jaar." Naast de taxaties en adviezen houdt de motormakelaar zich op beperkte schaal ook bezig met reparatie en onderhoud. „Ik vind het eigenlijk meer een serviceverlening aan de klanten. Dat mensen hier een mo tor kopen, is leuk. Maar ze moe ten ook terecht kunnen als er eens iets mee is. Voor een redelij ke prijs." BMW neemt eind dit jaar een 3-serie Compact met zescilinder mo tor in productie. De nieuwe 323ti herbergt dezelfde motor die de 323i Coupé kent: 125 kW/170 pk. De auto is het topmodel van de 3-serie Compact en kent behalve abs en een automatisch tractie- en stabiliteitscontrolesysteem ook twee aparte uitlaatpijpen en een verlaagd onderstel. De auto borduurt voort op de snelle uit voering van de 2000, de tii Touring, die BMW 25 jaar geleden in troduceerde. De nieuwe Mazda 626, hier met vijf deuren. De auto is iets kleiner dan zijn voorganger. En zoiets gebeurt hoogst zelden. De opvolger van de Mazda 626 is vanaf juli voorlopig als vier- en vijfdeurs te krijgen. In december wordt een nieuwe 626 Wagon verwacht. Het nieuwe model heeft meer ruimte binnenin door een efficiënter indeling. Want geheel tegen de gewoonte in is de nieu we auto niet groter, maar zelfs iets kleiner dan zijn voorganger. De daklijn is iets verhoogd, maar in lengte en breedte namen de maten resp. met 12 en 4 cm af. De auto is vanaf juli leverbaar met 1.8i/90 pk, 2.0i/l 15 pk en 2.0i/136 pk benzinemotoren. Volgend jaar volgt pas een nieuwe direct ingespoten dieselmotor. De goedkoopste nieuwe 626 (met vier deuren) kost 37.495,- en dat is 1500 gulden minder dan het huidige model. Met vijf deuren wordt de auto 500 gulden duurder. Het designcentrum van Alfa Romeo, Centro Stile, heeft een nieu we studie op basis van de bestaande Alfa Spider, de Spider Mono- posto. Monoposto betekent in het Italiaans 'éénzitter'. De Monoposto is wat design betreft een mengeling van moderne en klasieke invloeden. Hij doet sterk aan het racy uiterlijk van sportwagens uit de zetsiger jaren denken. Een voorruit ontbreekt. Een centraal geplaatste aërodynamische spiegel neemt de functie van de drie conventionele autospiegels over. Of de auto ook toekomst heeft is onzeker. In Italië laten ze weten, dat de Monoposto voorlopig niet in productie komt. Al zou het niet bijster moeilijk zijn om de auto in een kleine serie te bouwen. De Alfa Monoposto is een Spider met stijlaccenten uit de zes tiger jaren. 1

de Stem | 1997 | | pagina 23