DE STEM Spannende lingerie voor mannen Op vakantie: vijf potten pindakaas in de kofferbak Een t\ wm Doorschijnende body's en sexy stringslips in najaarsmode Audi A Voorzie] voor de Denk aan mij. Rij op autogas De toekomst is aan het gas Orang-oetan aan je oor Brabantse boekjes DE STEM Stevig Sur VRIJDAG 27 JUNI 1997 Dj Het ziet er mooi uit: een rode body. Maar of, mannen het gaan dra gen? Voor de dames: luxe voor de nacht. FOTO'S COR MANTEL Door Brigit Span Het ziet er inderdaad lekker uit; een breed geschouderd, gebronsd mannenlijf in een felrode, doorschijnende body. De string prijkt tussen de strakke bilpartij (niet be haard, natuurlijk). Alles sluit perfect aan op het lijf, eventueel sluitend gemaakt met wat spelden, maar wat geeft dat, als het maar verkoopt. Of het ook zo goed uitkomt op de gemiddelde Nederlandse huis vader, valt te betwijfelen. De nieuwe najaars bad-, onder- en nachtmode ziet er voor de man nen in ieder geval spannend uit. Voor de vrouwen geen miniscule minislips meer - de string mag nog wel - maar heupslips. Back to the seventies met korte pijp jes en halterlijnen. De stoffen zijn aaibaar en transparant. Vooral kant en velours worden getipt als de hit van het komen de najaar. De push-up beha blijkt in een grote behoefte te voorzien en zit dus weer in de collectie van de A-merken, zoals Warners', Triumph en Pastunette, Linge rie moet mooi zijn, maar ook functioneel en vooral lekker zit ten. Een torselet is sexy, maai' die dingen zitten zo strak dat zelfs het dunste model vetrollen lijkt te hebben. Qua kleur lijkt alles te kunnen in het komende najaar: rood, bruin, zwart, wit, blauw, groen, verschillende kleurencombinaties, romanti sche bloemetjes of andere des sins. Ook alle stijlen mogen weer: sportief, huiselijk, sexy, romantisch en spannend. Opval lend mooi is een mosgroene beha met rijgslip en doorschijnende kimono van A-Day. Het ziet er Oosters en duur uit, heeft klasse. Van V&D komt een zachtbruin huispak met beha. Warners' heeft een prachtige sportieve set in de collectie; een slip met pijp jes en een haltertop met rechte halslijn in wit transparante stof. De cups en slips in de collectie van Audrey Salomon zijn half opengewerkt en zijn deels door schijnend, wat net niet oridinair is. De firma Ten Cate voorziet sportief ondergoed voor de vrouw in marineblauw en fris rood. De badmode brengt heup bikini's, broeken met pijpjes en voorgevormde cups in de topjes voor een volle buste. Asymme trie in strandjurkjes en bikini's is helemaal in. Dè kleuren voor de badmode zijn ijsblauw, ge combineerd met bruin. „Er zijn niet echt veel opvallende, nieu we modellen voor de vrouwen, maar des te meer voor het man nelijk deel van Nederland", weet Jan Wiggers, namens on derbroekenfabrikant Ten Cate. Voor de durfallen zijn er stringslips, body's in felle kleu ren (rood), onderbroeken met ventilatiegaatjes en strakke boxershorts met lange pijpen tot boven de knie. De firma X-Citement brengt de meest gewaagde creaties, met rood velours en sexy strings. Natuurlijk is de gewone slip nog steeds actueel, maar deze heeft grappige accenten gekregen, zo als een achterkant van gaas. De heren zijn echter zeer merkvast, zo blijkt uit cijfers van de on- dermode-sector. Door Ruurd Hielkema In september vorig jaar haalde de de Duitse poli tie in Rijnland-Palts een Nederlandse camper van de weg die ruim 1000 kilo te veel woog. Meer dan de helft van het overgewicht bestond uit levensmidde len als aardappelen en blikken groente. Verder had de bestuurder 200 li ter water bij zich. Misschien glimlacht u even bij dit idee, maar het gedrag van deze hamsteraar is in zekere zin symptomatisch voor dat van de gemiddelde Nederland se vakantieganger. Bij dat hele ritueel van koelkast legen, schoonmaken en uitdoen, kof fers pakken, huisdier naar het asiel en tijdschakelaars instel len hoort namelijk in minimaal een op de twee gevallen ook het inslaan van proviand. Let wel: het gaat dan niet om peper munt, zuurtjes en drop voor consumptie tijdens de reis, maar om levensmiddelen voor gebruik op de plaats van be stemming. Want Nederlandse vakantievierders slepen jaar lijks voor een slordige 150 mil joen aan etenswaren met zich mee. Grappig genoeg maakt de duur van de vakantie of het land dat men gaat bezoeken in dat op zicht nauwelijks iets uit: ook naar verre bestemmingen wordt eten en drinken meege nomen. De wijze van vervoer is wel van belang voor wat er in gepakt wordt: de auto biedt nu eenmaal meer vrij beschikbare ruimte voor het stouwen van proviand dan een bus of vlieg tuig. Gemiddeld genomen neemt de Nederlandse vakantieganger, u dus of uw buurman, voor zo'n 75 gulden aan levensmiddelen met zich mee. Het gaat daarbij, wederom gemiddeld, om zo'n 3,5 artikel per gezin. Conclusie moet dan ook zijn, dat we door gaans veel van hetzelfde mee nemen: niet één pot pindakaas, maar direct een stuk of vijf. Koffie, thee en diverse soorten Hollands broodbeleg zoals ha gelslag, pindakaas en kaas worden het meest ingeslagen. Dat kunnen we in den vreemde dus maar moeilijk missen. En hoewel we ons meestal be perken tot het meenemen van 'alleen' de eerste levensbehoef ten, komt uit onderzoek ook wel extremer gedrag naar vo ren. Wat te denken van de me vrouw die trots meldde dat ze 'alle dagelijkse dingen' had meegenomen. Ze was met vouwwagen en echtgenoot weg, veertien dagen niet naar de winkel geweest en ook niet uit eten geweest. Rare jongens die Hollanders, zou Obelix ver zuchten. De verklaringen voor zoveel gesleep zijn divers. Angst voor het onbekende wordt vaak ver taald in een wantrouwen van de kwaliteit van lokale produc ten. Inderdaad, wat de boer niet kent, neemt hij niet ge makkelijk tot zich. Zo wordt naar Italië slaolie meegenomen en naar Frankrijk kant-en-kla re sauzen, uit angst voor knof look of voor problemen van di gestieve aard. Ook het al dan niet vermeende gebrek aan ver krijgbaarheid speelt een be langrijke rol: dat geldt voor kaas, maar ook voor pakweg drop, Indische kruiden, baby voeding of beschuit, producten die alle vaak worden meegeno men naar niet al te verre Euro pese bestemmingen. Voor Hol landers speelt het aspect van prijs natuurlijk ook altijd een belangrijke rol. Zo weten we dat drank in Scandinavië duur is, en daarom worden spiritua liën vaak ingeladen als we naar het noorden vertrekken. En ty pisch Hollandse producten kunnen in den vreemde na tuurlijk ook even voor een knus en kneuterig thuis-gevoel zor gen: denk aan Smac van Unox, Maggi of vloeibare Croma. En dan zijn de twee weken voorbij, en wordt de vouwwa gen ingeklapt. De vakantie he lemaal voorbij? Bijna, want eerst moet er weer allerlei pro viand worden ingeslagen. Voor gebruik thuis. Want meegeno men etenswaren kunnen dat prettige vakantiegevoel thuis nog even stimuleren of simule ren. Aardig is dat we dan geen Unox leverpastei mee terugne men maar kreeftpaté, geen sla olie maar knoflookolie, geen jonge Goudse maar oude Pool se pruimenkaas en geen zakjes Pickwick maar losse 'apple tea'. En nemen we voor zo'n 75 gulden aan levensmiddelen mee, terug gaat er voor ruim 80 gulden aan etenswaren in de koffer. In den vreemde gaat de mens kennelijk op zoek naar dingen waar hij thuis niet naar omkijkt. En stopt dat in zijn reistas, uit snobisme, omdat het er zo 'gezellig' uitziet of in in de hoop dat het thuis net zo lekker smaakt als tijdens de vakantie. Helaas valt dat laatste vaak vies tegen. Op vakantie is alles beter, terug thuis is de euforie die maakte dat alles mooi, lek ker en bijzonder was verdwe nen. En zo lijden jaarlijks veel vakantieproducten een kwij nend bestaan in voorraad- of koelkast, totdat ze met een zwiep in een grijze container verdwijnen. Want de volgende vakantie naakt al weer. Autogas heeft de Toekomst. wvAV.autogas.nl Een onschuldig kinderkopje uit de reclamecampagne voor auto- j gas. mans in Amstelveen. Maar meneer Coffeng, gas is toch om te koken of om je vakantie- koelkastje te laten werken? „Autogas is de meest schone brandstof en bovendien een afval product van de raffinaderij. gasinstallatie wordt aangemerkt als een accessoire en speelt dus geen rol in de fiscale bijtelling voor zakelijke auto's. Onderzoek van TNO heeft aangetoond diesels tienmaal zoveel deeltjes (partikels) uitstoten dan auto's op gas. Een koude benzineauto pro duceert drie tot vier keer zoveel koolmonoxide en koolwaterstof fen als een auto op gas. De over heid ziet inmiddels in dat aut inderdaad toekomst heeft." In Tokyo rijden de taxi's inmid- I dels allemaal op autogas. In Ne- j derland zijn experimenten bussen en vrachtwagens op auto-1 gas. In New York wordt proefgi draaid met openbaar vervoer c gas en in Frankrijk is de accijns op j gas onlangs verlaagd. Net als ia Engeland. Met 1 juli in het vooruitzicht komt I de autogasbranche dus nu meteen dikke campagne om nog meer au-1 tomobilisten aan het gas te krij gen. Dat gebeurt via advertenties I in dagbladen, autobladen, radio spotjes en abri's en billboards Een onschuldig kinderkopje moet voor de vereiste omslag zoi Maar de campagne houdt ook re kening met de koele rekenaars on der ons. Die kunnen terecht op het Inter net waar iedereen zelf kan nitre-1 kenen hoeveel honderden of dm- zenden guldens er met autogi verdienen zijn (http://www.auto-1 gas.nl). Daar zijn de staatjes van 3.300 nieuwe modellen en typen. Volgens 'de branche' kunt u, mits u 30.000 kilometer per jaar rijdt, met autogas in vier jaar tijds mi nimaal zes mille verdienen. Bi] 40.000 km. wordt dat bedrag mi nimaal tien mille. Als u 50.000km rijdt, kan de pret helemaal met meer kapot: besparing 14.000,- Door Rien van der Steen Als u geld wilt verdienen, moet u beslist verder lezen. Tenzij u geen auto heeft. Want een fiets- op-gas is kletskoek. En een motorfiets-op-gas is tech nisch mogelijk, maar onzinnig. Nee, het gaat er nu over hoe u geld kunt verdienen met autorijden. De truc? Leg er een gastank in en rij een beetje door. U houdt niet meer op met schateren. En u bent nog een vriend van het milieu ook. Maar nu even serieus. De houder schapsbelasting (vroeger heette dat motorrijtuigenbelasting) gaat per 1 juli omlaag. Voor auto's die op gas rijden met 220 gulden per jaar. En de auto's die een moder ne, milieuvriendelijke gasinstalla tie hebben G3 heet zo'n ding) krijgen een extra korting. Waar door het totale 'voordeel' oploopt tot 470 gulden per jaar. Voor auto's die op benzine en die sel rijden gaat de belasting ook omlaag, maar aanzienlijk minder spectaculair. En om de korting te compenseren gaat de accijns op alle brandstof omhoog. Benzine wordt 11 cent duurder, diesel 5 cent en autogas 8 cent. Alles ex clusief btw. Hoe minder je rijdt, hoe groter het voordeel dus. Maar iemand die op gas rijdt, kan zijn lol niet op. Want het omslag punt gaat omlaag. Dat .punt (bij het overschrijden waarvan op gas rijden goedkoper wordt dan ben zine) was inmiddels voor de gas- auto opgelopen tot wel 27.000 ki lometer. Nu komt het voor een ge middelde auto op 20.000 kilome ter te liggen. Er rijden in Nederland ca. 500.000 auto's op gas. Deze week is een re clame-campagne gestart om dat aantal omhoog te stuwen naar minstens 550.000. Met een één miljoen gulden kostende campag ne, die u niet kunt missen. Auto gas heeft immers de toekomst, herhaalt John Coffeng, directeur van communicatiebureau Oerle- Je zult ze maar aan je oor hebben hangen, een orang-oetan, dolfijn of nog erger, een walvis. Toch is het goed mogelijk want Swatch brengt een drietal draadloze telefoons op de markt met die namen: Orange Utan, Jumpin' Dolp hin en Blue Whale. Veel hebben de telefoons niet met de dieren overeen, alleen de kleur correspondeert enigszins. De ronde vormen en afwijkende kleuren, oranje, blauw en zwart, maken de toestellen stijlvol en trendy. De telefoons kunnen 6,5 uur worden ge bruikt, of zestig uur standby staan, zonder tussentijds op te hoeven laden. Het bereik is ongeveer 50 meter bin nen en 300 meter buiten. Behalve de voor de hand liggende functies, her haaltoets en een geheugen voor tien nummers, onthoudt het ap paraat ook de beltijd en is er de mogelijkheid om de tele foon voor bepaalde num mers te blokkeren. De telefoon bestaat uit een basisstation, een handtele foon en een losse oplader, die eventueel weer op het basisstation kan wor den geplaatst. Op één basisblok kunnen zes telefoons worden aangesloten. De draadloze telefoon is verkrijgbaar bij de Swatch- en Primafoonwinkels voor ƒ549,-. maakt nu ow 'Unieke restaurants in Brabant en hun lekkerste recepten', zo luidto titel van een nieuwe gids. Het werk bundelt een aantal bijzondere®' gelegenheden met per restaurant de beste recepten van de chef-»®] De gids kost 17,50 en is inmiddel verkrijgbaar bij boekwinkels,"' bantse VVV- en ANWB-kantoren. Ook nieuw is daar een boekje met opmerkelijke winkels en uitstap) in Brabant: 'De leukste doe- en shoppingtips van Brabant'. Het bi» kost een tientje en bevat 75 adressen. Van interieurwinkels tot curi I sa-zaken en van ballonvaren tot Ierse folkmuziek. De winkels wor® j gepresenteerd met een foto en beschrijving van het assortiment. Au Door Rien van der Steen De auto had een opsl alarm. Het alarm moes de verzekering, maar gt zich volstrekt onhebl Loeide tijdens het rijde stoplichten waaierde iec uiteen wegens het gesne: Audi kenden ze het pro met het Tex-alarm trou „Alle auto's krijgen vooi ring een nieuwe alarmi latie. Want er treden storingen op", aldus d porteur. Het was eigenlijk het enige co aan de nieuwste van Ai A6. Of het moet de bed van de koppeling zijn, die zwaar werkte. Alles wat je ze Audi beetpakt voelt aan. Het functioneert all goed en ziet er ook nog gor Duur materiaal in het inte keurige afwerking, goede len. Zeker met de velours 1 ding, zoals in dit voertuig. Achterin zitten fraaie op haken voor kleding: ze majesteitelijk verzonken hemelbekleding. Onder de voorstoelen zitter dige uitschuif-opbergva De kofferruimte is enorm kofferklep heeft wat veel k nodig om hem dicht te krijj De motor is een heel sterk van deze auto. De zespits 2 vert altijd kracht, is snel a moet, voldoende soepel ei vendien heel geruisloos, machtig aggregaat, al zit - weinig toeren ook niks and( dan terugschakelen. Vanaf toeren is er echter kracht z gedraagt de motor zich bes' pel. De vering voelt stevig aan als de wegligging. Een dej rijgedrag, maar dat kan ooi anders met zo'n geavano ophangsystemen als Audi i nieuwe model gebruikt. De we A6 staat sinds eind mei 1 dealers. De auto wordt geleverd mei Door Rien van der Steen Wie een Mercedes van klasse rijdt, hoeft niet rust te worden. Maar de toe kleinste Mercedes een facelift ondergaan. In Stuttgart hebben ze het een fitnessprogramma, da' wagen veiliger en vooral dyn scher heeft gemaakt. Merce rijders die denken dat ze eens in een oud model r< fen, kunnen opgelucht len. Want de buitenkant hoegenaamd niks van de UJr beurt. De C-klasse heeft daard voortaan sidebags ii I goorste portieren, die zichzel Mazen bij een aanrijding v=" zjj- Ook een rem-assistent elektronische sleutel zoals a de coupé CLK gepresenteerd z'jn onderdeel van het fitness I gramma voor het succesvi O tc ader t verr jopk en d: 10 van den Nouweland

de Stem | 1997 | | pagina 22