Oostburg gaat anders begroten ditlijnen ehouderij autisten optimaal Een hotel op zee voor ruim tweeduizend stuks vee 'Mini-camping alleen zaak voor boeren' Plan Baywatch-team is nog niet vergeten PLAATSELIJK NIEUWS Na kritiek tijdens vergadering Recreatiecommissie op handelwijze Ben W Oosterhout - Tilburg vanaf 2,5 cent p/min. Bellen binnen uw re<_ voordeliger dan u denl DE STEMI I I I IZ.ECLMIML» ZEELAND euken .op-staart ongetje gewond ENS ieeuwse 'grenzen' Drugsvoorlichting in Sas van Gent C4 Recreatiecommissie Oostburg: Veiling voor Marokkaanse vis in Breskens Autokraker krijgt drie maanden cel WEEKENDDIENSTEN Oostburg Twee nieuwe delen Slibreeks 3AG 27 JUNI 1997 C3 •ige vrachtwagenchauffeur t Terneuzen zag dat te laat eh aide er achter op, irneuzen - Een 23-jarige au- mobiliste uit Oostburg zag sterochtend op de Butenha- ■n te laat dat een 28-jarige be- uurder uit Hoofdplaat afrem- Er ontstond aanzienlijke ikschade aan beide auto's. ulst - Een 73-jarige automo- list uit Hulst werd gisteren |m achter aangereden door in autobestuurder uit West- arpe. Het ongeval gebeurde op e Absdaalseweg. luis - Een driejarig jongetje it Sluis is gisteren met een ersenschudding en een hoofd- ond opgenomen in het zie- enhuis na een aanrijding met en 19-jarige autobestuurder it de Belfortstad. Het jongetje tak plotseling de kruising Ou- Kerkstraat/Garen- rarkt/Meerminnestraat over n liep toen tegen de auto die iet lage snelheid passeerde. .ingen in de gezondheidszorg. Boone, Petrona van de Ende, i Snoeijers. a Raad van State maakt waar- dit jaar bekend onder welke erij in Zeeland is toegestaan. Toch gaat de LTO-raad al deze zaken bij de Raad van State in met één principiële stellingname: dat de intensieve veehouderij niet aan een bepaalde oppervlakte ge bonden mag worden. De milieu gevolgen van de komst van inten sieve veehouderij moet volgens de LTO-raad Zeeland via de mi lieuwetgeving geregeld worden en niet via de ruimtelijke orde ning. Goes De gezaghebbende adviseur van de Raad van State deelt die me ning. De vier andere Zeeuwse ge meenten waarvan de bestem mingsplannen aan de Raad van State zijn voorgelegd hebben al len strengere vestigingsnormen in de voorschriften opgenomen. Het strengst is de gemeente Goes die de norm voor vrije vestiging op 750 vierkante meter wil vast leggen. Waarschijnlijk zal de Raad van State al deze Zeeuwse zaken in één uitspraak afdoen. Die uit spraak zal nog wel even op zich laten wachten. Van onze verslaggever Sas van Gent - De stichting Wel- zijnsraad houdt dinsdag 1 juli sa men met het consultatiebureau en de wijkagent een voorlich tingsbijeenkomst over drugs. De bijeenkomst is vanaf 19.30 uur in De Roselaer in Sas van Gent. Doel is mensen kennis te laten maken met allerlei soorten ver dovende middelen en hun uitwer king. Ook worden het beleid en het belang van sociale controle toegelicht. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen en het voe ren van discussie. VRIJDAG 27 JUNI 1997 Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeente Oost burg werkt aan een nieuwe opzet voor de gemeentelijke begroting, waarbij doel en middelen van in vesteringen worden gescheiden. Op deze manier is sneller aan toonbaar aan welk doel het geld wordt besteed. Deze toezegging deed J. Suurmond, chef Financiën van de gemeente Oostburg, gisteren tijdens de Recreatiecommissie. De commissie had kritiek op de wijze waarop het college van B en W de verho ging van de toeristenbelasting naar bui ten heeft gebracht. De boze geluiden kwamen vooral van de Vereniging van Recreatie Ondernemers Nederland, af deling Zeeuws-Vlaanderen (Recron). Die vond het niet passen dat het college zon der overleg met de recreatiesector de be lasting met een dubbeltje heeft verhoogd naar 1,10 gulden per overnachting. Door de scheiding van doel en middelen is de bestemming van bijvoorbeeld de toeristenbelasting sneller duidelijk en zal de recreatiesector eerder op de hoog te worden gesteld. Suurmond denkt dat al komend najaar met de nieuwe begro- tingsopzet gewerkt kan worden. Recreatie-ondernemer J. van de Velde stelde als voorwaarde dat de meerop brengst van de toeristenbelasting wel ten goede komt aan de recreatie. „De toerist houdt deze gemeente hoog en ik vind het dan ook niet meer dan normaal dat het geld voor deze sector wordt gebruikt, de regio moet aantrekkelijk blijven." Alle commissieleden betreurden het dat de Recron zo laat op de hoogte was ge steld van de belastingverhoging. Wet houder L. Cuelenaere was van mening dat de verhoging niet geheel onverwacht was. „Het is bekend dat we de toeristen belasting om de twee jaar herzien en het was twee jaar geleden, dus het zat er wel in. Verder zat er een grote tijdsdruk ach ter. We hebben te weinig tijd gehad om met de recreatie uitvoerig overleg te heb ben over deze kwestie." Cuelenaere stelde verder dat het beleid over de toeristenbelasting een zaak is voor de sectie Financiën en eigenlijk niet haar verantwoordelijkheid is. Met dat laatste was Van de Velde het niet eens. „Ik vind dat toeristenbelasting bij deze commissie hoort, wij hebben er direct mee te maken dus wij moeten het eerst weten wat er aan de hand is en waar het geld aan wordt besteed. Ik zou weieens een lijstje willen zien van hoe die verho gingen zijn vastgesteld." Cuelenaere antwoordde dat ze zo'n lijst je niet kon laten zien, omdat de toeris tenbelasting onder algemene dekkings middelen valt. Maar gezien de nieuwe begrotingsopzet zal dit binnenkort wel licht veranderen. »De Devon Express heeft allerlei moderne snufjes zoals anti-slipvloerenhoge-drukinstallaties en automatische drinksystemen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggeefster Breskens - Zijn afmetingen zijn 117 bij 110 meter en 16 bij 5 meter. Hij kan maar liefst 2100 stuks vee ver voeren en is voorzien van moderne snufjes zoals anti-slipvloeren, venti- latietechnieken, aluminium hekkëii;'9 hoge-drukinstallaties, mestliften en automatische drinksystemen. Devon Express is de naam van het nieuwe veetransportschip van rederij Vroon uit Breskens. De imposante Devon Express ligt sinds gisteren in de handelshaven van Bres kens, het schip is gebouwd in de scheeps werf van Van Diepen in het Groningse Waterhuizen. De vervoercapaciteit is nog groter dan de Bison Express, die twee jaar geleden in de vaart kwam en 1700 beesten kan transporteren. Fleetmanager F. van Dongen is trots op de Devon. „Het is een hotel op water voor de dieren. Ze hebben voldoende ruimte, er is een airco in hun stallen, verlichting, ze kunnen 24 uur per dag drinken en krij gen drie keer per dag te eten. We hebben er alles aan gedaan om het vervoer voor de beesten zo comfortabel mogelijk te maken. Dat is in feite de taak van ons be drijf, zorgen dat het transport goed is." De Devon wordt vandaag om 17.00 uur gedoopt in de handelshaven van Breskens door mevrouw Skjellerup, echtgenote van de Australische vertegenwoordiger van Vroon. Van Dongen meldt dat de Devon niet voor lang het grootste veetransport schip blijft. „Op dit moment wordt er druk gebouwd aan de Short Horn Ex press, een schip dat de Devon qua grootte en capaciteit zal overtreffen. Hier kunnen 2700 stuks vee in, het schip komt volgens planning volgend jaar mei in de vaart." Op de boot lopen 22 bemanningsleden rond, allemaal afkomstig uit de Filippij nen. „De boot zal ook onder Filippijnse vlag varen. Die jongens zijn echte cow boys op het water. Ze zijn het gewend om met de dieren om te gaan, ze zijn er 24 uur per dag mee bezig. Binnen vier uur is de boot geladen, dat gaat achter elkaar door. In elke stal staan maximaal tien beesten, afhankelijk van de grootte. Ze hebben voldoende ruimte om te liggen, en kunnen constant drinken." De kapitein van de Devon Express is het inmiddels gewend om met dit soort boten te varen. „Ik heb meerdere malen op de Bison Express gevaren en deze is bijna identiek aan de Devon. Het wordt .alleen allemaal een stukje groter. Ik vind het leuk om dieren te vervoeren, het is altijd weer spannend hoe de reis zal verlopen. Wij slapen boven de stallen en als we dan de koeien horen, weten we dat alles nog leeft." De Devon Express gaat deze week z'n eerste vracht ophalen in Portland, Australië. Deze vracht, koeien, is be stemd voor Libië. Het schip zal ook daar na voornamelijk varen tussen Australië en het Midden Oosten. Van onze verslaggeefster Oostburg - De leden van de Recreatiecommissie van de ge meente Oostburg willen dat het kleinschalig kamperen voorlo pig blijft voorbehouden aan agrarische bedrijven. vies van de commissie voor een onderzoek naar koppeling of ont koppeling in te stellen. „Door al les nog eens op een rij te zetten, proberen we eventuele proble men in de toekomst uit de weg te isen met autistische stoornissen le provincie is bijvoorbeeld geen i ronen en werken. Het onderwi]s de toegerust voor autisten, en gehandicapten ontbreekt so®s ensen. ving krijgen. Ze nemen fragmen tarisch waar en kunnen he waargenomene moeilijk in eigen gedachtengang inpasse Autisten begrijpen niet goed w er om hen heen gebeurt waaruo verwarring en angst ontstaa Hun reactie daarop kan Vr bleemgedrag zijn of het zich rugtrekken in een isolement. Ruim driekwart van de autis heeft een verstandelijke han cap en woont vaak in een ten voor geestelijk gehandicap Die groep behoeft speciale zo die in veel gevallen geboden worden door een in Zeeland w kend 'autistenteam', maar per stelling verschilt dat nog. geen eensluidend gericht zoig leid. -ondernemer J. van de Velde vreest dat als de koppeling wordt losgelaten de mini-cam- Pmgs in hun huidige vorm plaats moeten maken voor sta-caravans. «Bij ontkoppeling bestaat de mo gelijkheid dat als boeren hun boerderij verkopen er al snel campinghandelaren op de stoep staan die het principe van de mi- m-camping al snel zullen verla ten," Ook J. Wielakker (PvdA), A. herens (WD), L. Flikweert ®A) en A. Heyboer (D&T) Pleitten voor koppeling. 'lerens stelde wel voor een soort J «bouwregeling in te voeren als I andbouwers stoppen met hun bedrijf en in de bestaande rege- ®g dan dus ook hun mini-cam- PMg moeten beëindigen. „Op die I manier is er minder kans dat mi- j ""Campings worden overgeno men door campinghandelaren." i lij ^ostburgse college van B en I wil onderzoeken of het koppe- i '"gsbeleid mini-camping/boer l 'os§elaten kan worden, omdat de I apaciteit voor dit soort recreatie I °'fiens het college nog niet is be- t. Volgens wethouder Cuele- aere zal de gemeente wegens scnaaivergroting steeds meer orden geconfronteerd met boe- en die stoppen met hun agra- L bedrijf om zo kleinschalig jamperen in stand te kunnen °üden. „Ontkoppeling kan er dus voor zorgen dat deze boeren L - ""J-gcu Ud J^00r kunnen gaan met de vl|j]^camPing. Al zijn er wel aan- 1voorwaarden nodig om en uitwassen tegen "diende Jersnippering teu od V1?1?16 ^an Velde wees er- lino *aten van deze koppe- -iLvassen als grote uitbrei- 1 in de hand zou wer- uelenaere stelde na het ad- Van onze verslaggeefster Breskens - In de vismijn van Breskens wordt vanaf volgen de week Marokkaanse vis ge veild. Wethouder A. Rosend- aal van de gemeente Oostburg en de Belgen Balbaert en Hae- se van de Stores Food Com pany tekenden gisteren een exclusiviteitscontract met de Marokkaanse overheid. Vanuit Marokko zal voortaan el ke week verse vis worden overge vlogen naar Breskens. Mijnmees- ter J. Vader stelt dat met de on dertekening van het contract een nieuwe markt wordt afgetast. „Aangezien er steeds minder vis mag worden gevangen en andere strakke regels hebben we beslo ten onze vleugels uit te slaan. Zo zijn we in Marokko uitgekomen en we hebben er alle vertrouwen in dat dit een bloeiende handel zal opleveren. We gaan nu een proefperiode in en zullen bekij ken of er belangstelling is voor Marokkaanse vis. Volgende week donderdag om 14.30 uur wordt de eerst Marokkaanse vangst in ie der geval geveild. Het contract is in kannen en kruiken en op korte termijn wordt hieraan een feeste lijk tintje gegeven." Van onze verslaggeefster Oostburg - Komt het Baywatch-team nu wel of niet? Deze vraag stelde J. Wielakker gisteren tijdens de Recreatiecom missie van de gemeente Oostburg. Recreatie-ondernemer A. Boomert kwam eind vorig jaar met het voorstel om langs de Zeeuws-Vlaamse kust een soort 'Baywatch-team' in. te zetten. Het team zou een vraagbaak moeten worden voor de recre anten. Ze zouden met name naaktre- creanten moeten doorverwijzen naar voor hen bedoelde naaktstranden want volgens Boomert was hier een hoop on duidelijkheid over. De onder nemer stelde zelfs voor het pro ject desnoods uit eigen zak te willen betalen. Wielakker en ook A. Heyboer zeiden gisteren dat het daarna wel erg stil was geworden rond het Baywatch- team. Omdat Boomert op vakantie is, antwoordde zijn collega J. van de Velde dat de recreatiesector de uitkomst van de verschillen de rapporten over de toekomst van het toeristisch product heeft afgewacht. „We konden nu wel heel hard aan de slag gaan met dit initiatief, maar vonden het verstandiger het project mee te nemen in de rap porten. Dit is ook gebeurd en het hele plan is dus zeker niet uit beeld. We gaan nu aan de slag met de uitvoer van de rap porten en daar hoort de tot standkoming van het Bay watch-team ook bij. We hebben inmiddels al een gesprek gehad met de politie, dus we zijn er wel mee bezig." Ook wethouder L. Cuelenaere stelde dat het afgelopen jaar heel wat visies op papier zijn gezet met betrekking tot het toeristisch product in de streek. „Dat heeft veel tijd gekost en daardoor zijn verschillende ini tiatieven, zoals het Baywatch- team, in de la blijven liggen. Bij dit project is er trouwens het probleem dat we nog niet we ten of dit personeel onder strandwachtpersoneel, dus ambtenaren, valt of niet. Maar dit is nog niet aan de orde. Dit najaar gaan we ons bezig hou den met de opzet en de uitwer king komt daarna." (ADVERTENTIE) Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De 29-jarige Middelburger J.D. is gisteren door de rechtbank in Middel burg voor drie autodiefstallen veroordeeld tot drie maanden cel plus drie maanden voor waardelijk. Het verblijf achter de tralies mag D. inruilen voor 140 mm dienst verlening. De officier van justitie had vijf maanden cel geëist. Daarnaast kreeg D. nog acht we ken cel of 100 uur dienstverle ning opgelegd. Die straf hing hem nog boven het hoofd van een eer der vonnis. Bovendien moet D. 850 gulden schadevergoeding be talen. Een vriend van D., de 23- jarige Middelburger M. Z., werd al eerder veroordeeld tot vijf maanden cel. Het duo verveelde zich ongans en om de verveling te verdrijven besloten ze auto's te gaan stelen. Twee keer ging dat goed en werd de leeggeroofde au to later weer terug gevonden. De derde keer belandde de auto bij Arnemuiden in een sloot. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter W. Jongsma, Oudekerkstr. 2, Aardenburg, tel. 0117-491466. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter G. Hars kamp, Noordtstr. 8, Axel, tel. 0115-561666. Spreekuur spoedge vallen zonder afspraak: zat. 10.00- 10.30 en 16.00-16.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij- ke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter N. v.d. Maas, Beursstr. 6, LTzendijke, tel. 0117-301266. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter A. Hermanides, Dorpstr. 17, Bres kens, tel. 0117-381566. Spreekuur zat. en zond. om 11-11.30 u. en 17- 17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter J. de Meijer, Lange Wolstr. 12, Sluis, tel. 0117- 461366. Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter J. Peene, Monsterweg 8, Borselle, tel. 351203. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waarge nomen door dokter S. Buijs, van Dusseldorpstr. 3, tel. 0113-215462. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Kei zer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijssen wordt van vrijd. 17 u. tot zat. 19 u. waar genomen door dokter M. Kooiman, v. Hogendorpstr. 6, tel. 0113- 214450. Van zat. 19 u. tot zond. 19 u. door dokter J. Schmeitz, De Tol 8, tel. 0113-216405. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10- 10.30 en 17-17.30 u. Hansweert, Yerseke en Kruiningen -Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. huisarts te Yerseke, tel. 573520. Spreekuur dringende gevallen: 11- 11.15 en 17-17.15 uur. Boodschap pen zo mogelijk voor 10.00 uur. Krabbendijke, Waarde en Rilland- Bath - Van vrijd. 18.00 u. tot zond. 22.00 u. dokter J. Kuyl, tel. 551343. Spreekuur dringende ge vallen 11.00-11.15 uur en 17.00- 17.15 uur. Boodschappen zo moge lijk voor 10.00 uur. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter W. ter Burg, Cloosterstr. 29, Kloosterzande, tel. 0114- 686800. Heinkenszand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Har ten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter G. Aarnoutse, Havenweg 16, Nieuwdorp, tel. 0113-612327. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter v. Berkel en dokter Voorbrood Roks, Grote Ba- gijnestr. 16, Hulst, tel. 0114- 313131. Spreekuur spoedgevallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld praktijkadres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter J. Gadellaa, Europalaan 49, Sas van Gent, tel. 0115-452525. Visites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uit sluitend voor spoedgevallen: zat. om 10.00 uur op Bolwerk Oranje 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter M. Jongsma, Julianastr. 2, Hoek, tel. 0115-441356. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter M. Maenhout, v. Kinsbergenln. 2, tel. 0115- 613256. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter J. Stevens, Oostelijk Bolwerk 12 c, tel. 0115- 694000. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 11.30 en 17 uur. KINDERTEKENINGEN - In cultureel centrum Den Hoek zak zijn van 1 tot en met 19 juli tekeningen te zien van leerlin gen van West-Zeeuws-Vlaamse basisscholen. Ze hebben deze gemaakt voor het behoud van het Antonius- ziekenhuis. De tentoonstelling wordt dinsdagmiddag om 15.45 uur officieel geopend. Voor de kinderen is er een puz- zelvraag aan de expositie ver bonden. De tenntoonstelling is te be zichtigen tijdens de openings uren van Den Hoekzak. (ADVERTENTIES) Van onze correspondente Terneuzen - Deze maand, zijn twee nieuwe deeltjes versche nen in de Slibreeks, uitgege ven door de Stichting Kunst uitleen Zeeland. De nummers 80 en 81 belichten de dichtkunst van Martien de Jong en China. 'In de nacht op onmogelijke pa den', is een bundel gedichten van Martien de Jong. Hij werd in 1929 in Steenbergen geboren en was zes jaar verbonden aan het Petrus Hondius Lyceum te Ter neuzen. De Jong promoveerde in die tijd aan de universiteit van Gent op de dichter Willem Bil- derdijk. Later werd hij benoemd tot professor in de neerlandistiek aan de universiteit van Namen. Hij publiceerde vele essays over dichters, maar hij heeft zelf ook altijd gedichten geschreven die in diverse bundels werden gepubli ceerd. De nu uitgegeven bundel bevat zijn meest recente gedich ten. 'Als ik met vuur denk' bevat mo derne Taiwanese poëzie, gekozen, ingeleid en vertaald door Silvia Marijnissen. In de bundel staan van vier hedendaagse dichters vijf gedichten. De Chinese beel dend kunstenaar Ming Qiang maakte speciaal voor deze uitga ve een aantal tekeningen. Naast de Nederlandse vertalingen is de Taiwanese tekst afgedrukt. Te verkrijgen bij de Kunstuit leen. Dat u binnen uw eigen regio goedkoper belt dan daarbuiten, wist u waar schijnlijk al. Maar wist u ook dat het lage regiotarief voor een groter gebied geldt dan alleen uw eigen netnummergebied? U belt namelijk ook in alle aangrenzende netnummergebieden al vanaf 2,5 cent per minuut* (met een starttarief van 10 cent). Tenminste, als u gekozen hebt voor het BelPlus abonnement. Met een BelBasis abonnement belt u vanaf 3,25 cent.* Wilt u weten wat precies uw regio is of meer weten over de verschillende abon nementen? Lees dan de bijsluiter van uw telefoonrekening of bel gratis 0800-0402. tarieven gelden 's avonds na 18.00 uur en in het weekend. Overige tijden 6,5 cent p/min. altijd dichtbij.

de Stem | 1997 | | pagina 21